Oorverdovend jeugdorkest begeleidt Koninginnedag Films van de week Bach-cyclus te Bergen aan Zee een traditie? ACdcBOER's AUTOMAAT BIJ HE Prof. I Pnsrina 4 Zaterdag 17 Ap/il 1954 Schooljeugd vormt in optocht potten- en pannenorkesten Gaat U mee? Jonge kajotters AVANTI „DE WRAAK VAN DE WOUDLOPER" „SCARAMOUCHE" „PUNTJE EN ANTON" NIEUWS IN DE BIOSCOOP Marktberichten Kaasmarkt Alkmaar Weekoverzicht van de Lansedijker veilingen ZIEKENDIENST K.V.P. TIJDENS VERKIEZINGEN Ze« aquarium in aanbouw PAjSDRUKTE IN BERGEN D.I.O.-NIEUWS N.K.j.B.-Niemvs Verkenners bouwden op proef BELANGRIJK NIEUWS VOOR A.O.G. ..DE JEEP" WANDELT op 8 en 9 Mei BERGEN BOUWT VOORT Dicl en OORLOGSMISD OP VRIJE VO Veel wei stemmen op lijst met de naam GROEN trommels en wat dies meer zjj. Die orkesten zullen vooraf worden gegaan door hun bloedeigen tambour- mattre. De school of de klas die het *i r. a - - aardigste geheel vormt wint 'n prijs. ALKMAAR Het programma dat t Oranje-comite heeft opgesteld ne Alkmaarse muziekcorpsen zullen voor de viering van Koninginnedag komt weliswaar in grote lijnen wat muzikale leiding geven ten- overeen met dat wat wij gewend zijn geweest in vorige jaren. Maar de dag van de 30e April zal ongetwijfeld in de straten van onze goede stad nog wekenlang naklinken in de potten- en pannenmuziek van de schooljeugd, die uitgenodigd is op Koninginnedag, per klas of per school, naar verkiezing, een muzikale optocht te houden in orkestver- band. De klokken van de kerken zullen de Koninginnedag inluiden en een carrillonbespeling in de Waagtoren ontbreekt niet op het programma. De reveille der kinderen wordt 's morgens op het Canadaplein gehou den. Zij trekken met muziek door de stad en brengen een aubade voor 't stadhuis. Dat gebeurt om negen uur, onder leiding van Nico Akkerman. Om tien uur is er dan de feestelijke opening van het kaas-seizoen. Het gilde der kaasdragers zal op deze dag voor het eerst in dit jaar in zijn schil derachtige klederdracht op de markt verschijnen. Tussen tien en twaalf uur zijn er op het sportpark de eind- schoolwedstrijden, die de competitie der lagere scholen afsluiten. Heel de dag rijdt er een poppen kast door de stad om ook de prilste jeugd in de feestvreugde te doen delen. Op verschillende plaatsen zul len de poppenkastvoorstellingen, die onder leiding staat van Rudi Carrell, worden gegeven. Van kwart over tien tot twaalf uur in de van der Lijn- straat, op het Oostwijkplein en in de Boomkampstraat. Van twee uur tot kwart over vier op de hoek Dijk graafstraat-Boezemsingel bij de Rochdale school, op de hoek Ripping- str.-van Houtenkade en op de Stee- nenbrug. Om kwart over één worden de schoolwedstrijden voortgezet. Tus sen drie uur en half vijf wordt er een grote gecostumeerde kinderoptocht gehouden, die dit jaar in het teken minste als ze boven het lawaai van de jeugdorkesten uit kunnen komen. Des avonds vorzorgen de Ned. Hervormde Kerkkoren van Alkmaar en Den Helder een kerkconcert in de Grote Kerk. Hierbij verlenen Bella Hopman (viool), Freya Kee-Lemaire (sopraan) en Piet Kee (orgel) hun me dewerking. Het geheel staat onder leiding van Nico Akkerman. De baten van het concert zijn bestemd voor het restau ratiefonds Kapelkerk. Des avonds van acht tot tien uur zullen er muzi kale rondgangen door de stad plaats vinden, zal er taptoe worden gehou- bestaan uit pannen, deksels, toeters, Al^maar"'"^1 fe6Stend zal staan van de „muziek". Om half drie verzamelt de schooljeugd zich op het Canadaplein. De lagere scholen zfjn uitgenodigd klasgewfóze of per school orkesten te vormen, waarvan de instrumenten ALKMAAR Weet U, vraagt men ons nog eens aan onze lezers voor te houden, dat a.s. Maandag, Tweede Paasdag, in de zalen van „Bellevue" te Amsterdam een grote propaganda-meeting van de Noordihollandse K.V.P. plaats heeft? Die Noordihollandse K.V.P. dat zijn de gezamenlijke kringen Den Helder, Haarlem en Amster dam, die in een goed geslaagde propaganda-camipagne samenge werkt hebben voor de a.s. staten verkiezingen. Zij besluiten die campagne nu met een grote mee ting in de hoofdstad van Neder land. Den Helder levert zijn con tingenten ook. Honderden zullen ook uit deze gewesten komen luisteren naar drs. v. d. Donk, Middelhuis en de in onze streken zo populaire Theo van Steen, die altijd zo het hart van de jonge ren weet te trekken! Er is zang en aniuziek, de Gewone Man van de K.R.O. komt en last but not least treedt een Westfriese Volks dansgroep op. De belangstelling voor goede oultuur staat niet al leen in ons program, maar wordt ook in de practijk beoefend! Gaat U mee naar Amsterdam, Tweede Paasdag? Het begint om twee uur en om vijf uur is het ge ëindigd! ALKMAAR. De jongens, die zich beschikbaar hebben gesteld voor de uitreiking van de strooi biljetten bjj de kerken, worden verzocht zo vroeg mogelijk in uniform aanwezig te zijn. De strooibiljetten kunnen bij de ker ken in ontvangst genomen wor den. ALKMAAR. Alle leden, die zich hebben opgegeven als perso neel op de fancy-fair worden dringend verzocht de Tweede Paasdag om 10 uur in de Bavo- school te zjjn. Ook de mensen, die zich nog niet beschikbaar hebben gesteld, kunnen komen. Ingezonden STADSFEESTEN EN BURGERZIN ALKMAAR. Geachte Redac tie, Uw raadsverslag hebben wij met belangstelling gelezen, vooral de passages betreffende het 7e eeuwfeest. De Burgemeester deed een nadrukkelijk beroep op de burgerzin van heel de Alkmaarse bevolking. We vrezen echter, dat de stem van onze Burgemeester wel eens die van 'n roe-pende in de woestijn zal zijn. Wat is immers het geval? Talrijke Alkmaarders zijn onte vreden over de samenstelling van het Stichtingsbestuur en de rege ling van de passe-partouts, vol gens het raadslid, de Heer Zand bergen. Middenstanders zijn ontevreden over de leveranties buiten de stad, volgens het ingezonden stuk van de Heer Bonsema. En vele stadgenoten, waaronder ook -brandweerlieden, zijn nog steeds niet voldaan over de uit blijvende oplossing van het brandweerconflict. Hun rechtsge voel is niet bevredigd. Zij ver trouwden op het dikwijls herhaal de woord van hun Burgemeester: „De brug staat o-pen". Daden volg den echter niet. Langzamerhand krijgen zij d-e indruk, dat die -brug gesloten gehouden wordt door de Commandant, door wiens ernstige beleidsfouten -o.i. de kwestie is ontstaan. Mijnh. de Redacteur, wij menen nog steeds, dat de Burgemeester een Burgervader moet zijn en als hij zo graag een eensgezinde feest viering wenst, moet hij trachten het rechtvaardigheidsgevoel te be vredigen, het Grote Gezin te hel pen door een reductie op de passe-partouts en zo spoedig mo gelijk de brandweerkwestie tot een bevredigend einde brengen. Met hartelijke dank voor de plaatsing. VELE STADGENOTEN. Victoria: ALKMAAR. In d-e Victoria draait men tot en met de Eerste Paasdag de film „De wraak van de woudloper", een film, die zich afspeelt in het gebied van de grote meren in Noord-Amerika, waar Engeland en Frankrijk aan het einde van de achttiende eeuw metb ehulp van Indianenstammen aan beide zijden een' wrede oor log voeren. Het verhaal toont een jonge Engelsman, die, natuurlijk met een jongedame als tolk, in Franse kampen spionneert en meerdere -hachelijke avonturen meemaakt. Men ziet verwoede strijd tussen de Indianen met pijl en boog en de blanken, die ge bruik maken van vuurwapens. Daar, zoals gezegd, aan beide zijden Indianen strijden, blijven de partijen ongeveer van gelijke kracht. Tenslotte winnen de En gelsen en de jongeman wint ook wat. De bezoeker, die er prijs op stelt getuige te zijn van romanti sche oorlogsvoering tegen slechte decors, ziet deze winst. Toegang veertien jaar. Cinema American: „A. C. EN Dr. JEKYLL EN Mr. HYDE" ALKMAAR. Eerst was er alleen de geschiedenis van de Dr. Jekyll, die door middel van een of ander chemisch mengsel van zichzelf een dierlijk en moordend monster maakte. In de film die nu in Cinema draait, ontmoeten de twee komieken Abott en Cos- tello, deze zelfde Dr. Jekyll, die al even boosaardig rondspookt, als de weerzinwekkende Mr. Hyde. Dat er vxee-mde dingen gebeuren is te verwachten; die plegen al tijd te gebeuren, wanneer dit duo op het doek verschijnt. Die ge beurtenissen staan nu in het te ken van een griezelige achter grond, waarbij allerlei meer en minder toevallige omstandighe den een belangrijk aandeel heb ben. A. C. doen hun uiterste best het monster te vangen; maar op de duur zijn er twee monsters wanneer Costello door middel van injectie-spuit, tot een dergelijk wezen wordt veranderd. Bij el kaar genomen een fantastisch en kolderachtig verhaal, dat de lief hebber van dit genre geruime tijd aangenaam kan bezighouden. Leeftijd 14 jaar. Harmonie: „Scaramouche" is een pracht van een romantische film. De directie van de Harmonie heeft dan ook voor haar Paasprogram- ma een gelukkige keuze gedaan. Deze film van George Sidney, knap en -glad en in technicolor gemaakt, vertelt een verhaal van liefde en wraak, van politiek en hartstocht, en dat alles tegen een achtergrond van nogal ingewik kelde familieverhoudingen. En heel dit verhaal speelt zich af in -het hoofse Frankrijk van de koningen, waar echter de ideeën van vrijheid, gelijkheid en broe derschap langzaamaan veld gaan winnen. De dichterlijke André Moreau heeft een vriend, die deze ideeën op gevaarlijke wijze aanhangt. Die vriend wordt gedood door een edelman, en op een wijze, die André doet besluiten 'bloedige wraak te nemen. Als hij, na -heel wat avonturen en heel wat schermlessen, tegelijkertijd to neelspeler en afgevaardigde voor de Nationale Vergadering is ge worden, komt het moment waar op hij met de edelman kan af rekenen. Een spannend duel ont wikkelt zich in een schouwburg zaal, maar doden kan André zijn vijand niet. Die vijand blijkt zijn halfbroer te zijn en die ont dekking effent André Moreau het pad der liefde. „Scaramouche" is een film vol romantiek, vol gevechten en avonturen. Veertienjarigen zullen er ongetwijfeld van genieten. Rex: Er zullen heel wat leerlingen van middelbare scholen zijn, die op de schoolbanken hebben kennisgemaakt met Erich Kastner's „Pünktehen und Anton" en wie ooit met deze twee Duitse kinderen in aanraking is ge komen, vergeet ze niet licht. Deze week kan iedereen ze zien in het Rex-theater. Thomas Engel heeft van hun geschiedenis een alleraar digste film gemaakt, een film zonder pretenties, maar een, waarbij oud en jong zich in deze Paasweek naar har telust kunnen vermaken. Het is de geschiedenis van een hartroerende vriendschap tussen een rijk meisje en een arme jongen, een geschiedenis vol charme en doorspekt van een ontwapenende humor. Wij zijn ervan overtuigd, dat deze ontroerende film een grote belangstelling zal trekken. „Puntje en Anton" zijn het dubbel en dwars waard. Voor alle leeftijden. Flitsen van het meest actuele we reldnieuws, beelden uit de eerste le vensjaren van de bioscoop ter her denking van Auguste Lumière; terug kerende Koreanen die bij de 38ste breedtegraad hun huizen gaan her bouwen, het Engelse koningspaar dat afscheid neemt van Australië, op weg naar de Cocos-eilanden, helicopters redding brengend bij een schip in nood nabij Casablanca, de verkie zingen in België, een sterke Romein se goocheltoer, die de wet van de zwaartekracht op losse schroeven schijnt te zetten, de president van India op rondreisdat alles brengt ons in deze Paasweek het buiten lands nieuwsjournaal in de Alkmaar se bioscopen. Het Nederlands nieuws gunt ons een kijkje op de interes sante watersport-tentoonstelling te Leeuwarden, op het heropende Ma- durodam, het zet Haarlem, Lisse en Zandvoort in het teken van de he licopter, het brengt ons naar de Vel- ser-tunnel in aanbouw en het laat ons zowel met de in Amsterdam op tredende Russische volksdanseressen als met de mannequins van Jacques Fath in Wassenaarkennismaken. K.F.C.-keuring ALKMAAR; Harmonie: Scara- mou Che, Cinema-Americain: A en C en dr Jekyll en mr Hyde, 14 jr. Victoria: De tiigerafgod, onbek. De wraak van de woudloper, 14 jr. Rex: Puntje en Anton, a.l. SCHAGEN: Royal: De wraak van de woudloper, 14 jr. ALKMAAR, 16 April -• 2 stapels boerenkaas, prijs f 1,76; notering fabriekskaas f 1,72. Han del stug. ZWAAG, 16 April Late aard appelen 10.4013.80; gare biet 11; spinazie 3755; postelein 97; uien 1.20—5; bieten 45.90; prei 16 26; rode kool 11.5017.10; spruit- kool 3536; witlof 5270; breek- peen 56.40; andijvie 6374; sla 818; perzik 4873 p. stuk; aard beien 40 p. stuk; Golden Delu- cious 86; goudreinet 4157; Jona than 5185; Present van Holland 3646; Sint Remy 4449; Win- terjan 4558: Winston 4171. PURMEREND, 16 April. Wit lof 3065; rode kool 16; spruit- kool 34; spinazie 4265; sla 7 20; andijvie 7382; radijs 813; rabarber 3049; prei 1123; Goudreinette 2654; Jonathan 24 64; zoete Campagner 1338. ALKMAAR, 16 April. Witlof I 5662, II-III 2150; rode kool 8.5017; savoye kool 1120; spi nazie kas 36—58, koude gr 4656; sla A 20—25, B en C 1217; ra dijs 710; raapstelen 79.50; ra barber 3267; rode bieten 56; winterpeen 5—8; waspeen 1546; uien 2.5010.50; prei 1230; sel derie 1220; knolselderie 3.507; Foudreinette Hl 5356, K 2030; St. Rehy 42—49. WARMENHUIZEN, 17 April. Bieten 6.307.10; peen 13.40 13.70; gele kool 9.30—22.80; rode kool 9-19.60; witte kool 913. LANGEDIJK. 17 April. 107.000 kg witte kool 6—13.70; 57.000 kg rode kool 6 5021.30; 31.000 kg gele kool 9.70—24.50; 4400 kg witlof IB 47—61; IIB 25—53; 6200 kg peen B 7.80—13.40 C 6.909 20; 5800 kg uien 5.60 8.10; II 3.80—5.70; grove 3.50—5; 22.000 kg witte kool doorgedraaid ALKMAAR Na de enge in terpretatie van het begrip „Huis- ■enoten" door het gemeentebe- tuur van Alkmaar is het zeker /eer nodig dat de KVP haar Zie- iendienst inzet. Bovendien is het k nog mogelijk dat Katholieke ezers om een of andere reden ?t hebben kunnen zorgen voor t bij volmacht stemmen. Dm aan al deze toch nog de egenheid te bieden hun »'em de KVP candidaten uit te blngen, heeft het bestuur ter Pfctse besloten ook deze maal de zitendienst in te stellen. .Illen voor wie het nodig is. dat zilper auto van huis worden ge- hald en gebracht naar het stem- lolfcl, kunnen dit opgeven aan hei adres Metiusstraat 2 en op heüzittingsuur op Maandag- en DirHagavond van 7 tot 9 uur aan hetl gebouw 't Gulden Vlies, Koestraat. Schriftelijke opgave is hl meest gewenst. BhIgEN AAN ZEE. Met de bouidvan het aquarium, dat on der cl grond tussen de funderin gen het vroegere hotel „Nas sau" il verrijzen, is gisteren een begin Vemaakt. De gemeente zal bovenfcp de fundering voor haar rekenife een betonvloer leggen en de heer J. de Jager uit Den Haag zB de exploitatie van een aquariifo ter hand nemen, dat door zln grootse opzet zeker grote wrmaardheid zal krijgen, /-ij zal Worden gevuld met vis sen en idierten -uit de Noordzee BERGeV Als 'n klein voor proefje oi het komende seizoen kan het Paasweekeinde worden tegemoet Vezien. De hotels te Bergen enlBergen aan Zee heb ben vrij vél gasten geboekt, on der wie zeis buitenlanders. Erg aantrekkeli. nog niet; de mig voor di de knoppen nog steeds beter lente De weeker avonds tijd op moeten is Bergen thans Noorderwind is grim- tijd van het jaar en van de bomen blijven stevig gesloten, om veer af te wachten- d-gaisten zullen des de warme kachel zoeken. BERGEN AAN ZEE. Op de avond van Goede Vrijdag speelde Hubertus Distier wederojn een vicolsonatc en een partita van J. S. Bach in het kerkje te Bergen aan Zee. Niet alleen dat Bach zijn wer ken, zowel wereldlijke als gees telijke, steeds met enkele letters merkte, waardoor zijn composi ties naar God gericht werden, zoals door J- J. (Jesu Juva) en S.D.G. (Soli Deo Gloria), iedere compositie van de grote cantor heeft in zich reeds een religieus merkteken, waardoor zijn gehele oeuvre feiteü'k als kerkmuziek kan gelden. Zéér zeker is dit waar voor de beide werken, die wij gisteravond mochten beluisteren. Zij waren bij uitstek geschikt om 'op een avond als deze vertolkt te wor den. Allereerst klonk voor ons de sonate in g moll, welk stuk een sterk meditatief karakter bezit, prachtig aangevoeld door deze violist, wiens bezonken weergave yehee1 overeenstemde met deze muziek. Ook de indruk die de partita in d- moll op ons heeft gemaakt, kan onmogelijk met woorden be naderd worden. Deze verrukke lijke suite vindt zijn bekroning in de beroemde Ciaconna, die een compositie op zich vormt en ge zien de technische moeilijkheden zeker een studie op zich vereist. Toch, en dit was niet alleen hier bij. jnaakte 't spel van Distier nergens de indruk, dat 't hem moeite kostte, al moet dit 't ge val zijn geweest. Zijn voordracht en de grote lijn die hij hiermee trok. wist zo de aandacht op zich te vestigen, dat men door min dere en ondergeschikte zaken niet werd afgeleid. Ook ditmaal was er een sterk contact tussen vertolker en audi torium. We hopen niet alleen dat 't concert op de avond van Tweede Paasdag, eveneens om half 8, een grote belangstelling zal krijgen, doch we hopen bovendien dat er nu in Bergen aan Zee de kiem van een traditie is ontbloeid, waaruit nog vele concerten, ook op ander gebied, voort zullen komen. G. v. d. I. BERGEN. Op Dinsdag 4 en Donderdag 6 Mei zullen de on derlinge wedstrijden plaatsvin den, waaraan alie ledga boven 8 jaar zullen deelnemen. Bij het behalen van een nog nader te bepalen puntenaantal ontvangt men een diploma en de beste van elke groep een medaille. De da mes en heren zullen bovendien nog kampen om de wisselbeker. De kleuters (meisjes) turnen Dinsdags om kwart voor vijf en de kleuters (jongens) Donderdag eveneens om kwart voor vijf in de gymzaal aan de Beemsterlaan. In verband met de schoonmaak van de zaal, zal er alleen a.s. Dinsdag niet geturnd kunnen worden. Wel turnen de gehuwde dames van 89 uur aan de Lou- delsweg- HEILOO. Oo Tweede Paas dag, 's middags 2.15 uur, wordt er voor de kleinere jeugd een komische film gedraaid. Om 4 uur een film voor de jongens tot 12 jaar. 's Avonds om 7.30, d.w.z. na het Lof, een film voor ouderen- BERGEN. De Verkenners van de St. Lambertusgroep heb ben bij wijze van proef een sein post rebouwd; een stellage van 11 meier hoog, vlak bij het hoofd kwartier. Deze diende echter maar voor een oefening, want bi.i de officiële opening van het EK., die binnenkort zal plaats vinden, zal hij nog 5 meter hoger worden en zal er bovendien een demonstratie worden gegeven. ALKMAAR. Het 2e dames elftal speelt Tweede Paasdag thuis om 12 uur tegen I.E.V. 2 oo eigen terrein. De jun B spelen Tweede Paasdv hun kampioenswedstrijd in Li" - nen op het veld aan de Hogeweg, om 12 uur. Vertrektijd "anaf de Heiloërbrug om half 11. Speelsters, wij behoeven niets te zeggen, alleen dit, zet alles op alles. Heel veel succes. En de jun. C gaan naar Oudorp en spelen daar om half 2 op het veld achter de RK. kerk. Vertrektijd om kwart voor 1 vanaf de Friesebrug. De opstellingen worden bekend gemaakt bij J. Smit. Nieuwesloot. Ook indien de wedstrijden niet doorgaan. De training van Dins dagavond na kwart over 8 komt eveneens in de zaal te vervallen en wordt nu gehouden om kwart over 7 op het eigen veld aan de Westerweg. Dus niemand traint er meer vanaf Dinsdagavond in de zaal. ALKMAAR De Alkmaarse wandelsportvereniging „De Jeep '45", jongste telg van de N.B.v. L.O zal op 8 en 9 Mei de rij der wandeltochten in N.B.v.L.O.-ver- band openen. Op Zaterdag zullen wandel tochten worden gemaakt van 10 en 20 kilometer, op Zondag toch ten van 10. 20 en 30 kilometer. Iedereen, die de leeftijd van 10 jaar heeft bereikt kan daaraan mee doen. Wie met goed gevolg de tocht volbrengt krijgt een her inneringsmedaille. De start vindt plaats nabij de Muziektuin. De 20- en 30 k.m. tochten lei den via Noordhollands mooie polderland naar de schone om geving van Bergen en Schoorl. Ook de 10 k.m. tocht voert de deelnemers door Bergen. BERGEN. De particuliere woningbouw neemt in Bergen nog steeds toe. Aan de Loudelsweg nr. 65 wordt een schuur tot woning omgebouwd. Aan de Vincent van Goghweg komen er één, aan de Noordlaan twee en aan de Natte weg eveneens twee huizen bij. BROEK OP LANGENDIJK, 15 April. De handel was iets vlug ger, hoewel nog steeds niet alles geplaatst kon worden. Vooral de rode kool in enigszins afwijkende kwaliteit kon niet worden ver kocht. De prijzen van rood waren iets hoger. Goede kwaliteit in de meest gevraagde maten werd voor 15—18 cent afgedrukt. Deense witte konden ongeveer dezelfde prijzen maken als de vorige week met 13 cent als hoogste notering. Gele kool bleef het meest ge vraagde artikel. Voor mooi klein goed kon 1822 cent worden ge maakt. Grotere gele lage tussen 8 en 11 cent. De handel in uien was onregel matig met lage p-rijzen. Voor goe de uien die momenteel zeer schaarsworden, werd tot 7 cent betaald. De middenprijs lag onge veer op 4 cent. Peen die export- geschikt is, was belangrijk duur der met topnoteringen van 12 14 cent. Kleine partijtjes A-bie ten werden even boven de mini- mumprijs afgenomen. Witlof her- stelde zich van de vorige week ingetreden prijsdaling. Voor lof 1 wordt 6070 cent betaald. SCHAJU.M 24 V-- A Woensdag is Prof van Eyck te Wassen» op eigen verzoek Hij werd geboren ti Nüenrode op 1 Octc is dus op 66-jarige 1 leden. In 1914 pror in de rechten te Lei hij dagbladcorrespoi eerst in Rome, latei In 1935 volgde hij Al op als hoogleraar i: landse Letterkunde welke functie hij ti vulde. Bij de Hoof (1947) verleende d« lijke Universiteit var hem het doctoraat h Van Eyok behoort Gossaert, A. Roland Bloem, M. Nijhoff e.: n era-tie van 1910: in geveer begonnen dez eeren, gegroepeerd schrift De Beweging, wey leiding gaf aan van jonge letterkund len een samenvatte: hun literaire arbeid werkelijken. In een achttal gedi kunnen we Van Eycl ling volgen van de wereldbeschouwing, in klassieke motie-ver vattend beeld geeft i; rige en wijsgerige dousa van 1947, dat inhoud als naar vorr ste dichtwerk in ma lands genoemd wordt 5000 versregels pr< dichter zichzelf in de Griekse mythologie, h godenkind Medousa, als symbool moet w vat voor de sterfolijl goddelijke afkomst, probeert te krijgen i ries van dood en on; en hierbij gedreven zijn geluksverlangen. Aanvankelijk ver. Eyck ons als een d.ie voor de tweespal en zinnen bevr-edigi een blinde liefdesov zoekt de verwerkelijl geluksverlangen op tót hij omstreeks 192 istische wijsbegeerte tot de zijne maakt: tuur zijn één en niel den; in de Natuur op het Goddelijke, Go dingen zijn in deze 1 bonden. De liefde va voor het eigen zielek al het bestaande wc anders gericht: alle v zijn manifestaties van ven, van God. Met d wil de dichter zich ve hem pas na de dooi niet afschrikwekkend totaal zal lukken. De: vereniging met God zin mystiek: Van E; en bestudeert dan oo ke gedichten van de van het Kruis en de onze letterkunde, Ha* de in verband hiel Knu volder Van Eyck van het pantheïsme" Geen gemakkelijk 1 ter, zal men constat daad, deze wijsgerigh populariteit. Maar b dichtkunst, die de u allereerst van zii maar van geestelijk! grote problemen va heid behandelt en d; woord bij geeft, va vorm van grote artist Van Eyck is een ook een „groot" dicht eigen ondersoheiding PARIJS, 16 April de „Paris-Presse" en Soir" zal Otto Abet Hitler's ambassadeur gime van Vichy in F ruoht werd, Zaterd; voelen gesteld word: De voormalige Dui deur zit in een ge Loos bij Rijsse'l de 20 arbeid uit. De K.V.P. in Noi heeft, blijkens haai vincieprogram, op bied, veel wensen, de bestaansvoorwo kleine gemeenten, den jaar een alge port over uitgebrc hun recht komen, werking, grenswi samenvoeging van wordt geregeld. Bv, ding van streekplc ten vertegenwoordi burgerij en gemee „van het begin i gehoord. Zij wil, krachtige medewei gegeven aan ve industrialisatie en van industrie, ook Deze zaken ligger van minister v- d. het fundament var industrialisatie-poli heeft, niet vreemd rende zorg moet steed worden aan staatkundige toestc nog veel meer zijn van de K.V.P. bij e provinciale verkies Helpt haar, ze te lijken, door te

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4