PAAS-KRUISWOORDRAADSEL r m a 23 u 7/. i r 23 7a 2 b 23 22 32 7a H 7A n r 22 22 7/. U 7a m 32 7. 3 j II •rr 2 H Si BIJ HET HEENGAAN YAN Prof. Dr. P. N. VAN EYK Militairen herdenken de gevallenen De T uinman en de Dood Centrale Stierenkeuring op Vrijdag 23 April Echtpaar Admiraal-Kuijs 60 jaar getrouwd 7a Dichter van hoog niveau en diepgaand essayist oorlogsmisdadiger op vrije voeten? Veel wensen Diamanten huwelijksfeest in Limmen 40-jarige vrouw doodgebeten de eerste aardbeien 0.40 per stuk: Vrij koude Pasen In de Bergerhout te Alkmaar aanleg zanddijk in het botgat aanbesteding herstel zeewering den helder Alkmaarse firma hoogste inschrijf ster 's GRAVENHAGE. 16 April Aanbesteed is door Rijkswater staat directie Noord Holland het herstellen van de stormschade aan de Heideree zeewieriing te Den Helder. De laagst geldige in schrijving werd gedaan voor f 787.400 door P. Daalders aanne mersbedrijf N.V. te Alkmaar. Woensdag is Prof. Dr. P. N. van Eyck te Wassenaar begraven, op eigen verzoek in alle stilte. Hij werd geboren te Breukelen- Nyenrode op 1 October 1887 en is dus op 66-jarige leeftijd over leden. In 1914 promoveerde hij in de rechten te Leiden, waarna hij dagbladcorrespondent werd, eerst in Rome, later in Londen. In 1935 volgde hij Albert Verwey op als hoogleraar in de Neder landse Letterkunde te Leiden, welke functie hij tot 1949 ver vulde. Bij de Hooft-herdenking (1947) verleende de Gemeente lijke Universiteit van Amsterdam hem het doctoraat honoris causa. Van Eyck behoort met Geerten Gossaert, A. Roland Holst, J. C. Bloem, M. Nijhoff e.a. tot de ge neratie van 1910: in dat jaar on geveer begonnen dezen te publi ceren, gegroepeerd om het tijd schrift De Beweging, waarin Ver wey leiding gaf aan zijn „school" van jonge letterkundigen, die al len een samenvattende Idee in hun literaire arbeid wilden ver werkelijken. In een achttal gedichtenbundels kunnen we Van Eycks ontwikke ling volgen van de levens- en wereldbeschouwing, waarvan hij in klassieke motieven een samen vattend beeld geeft in het uitvoe rige en wijsgerige gedicht Me- dousa van 1947, dat zowel naar inhoud als naar vorm het groot ste dichtwerk in modern Neder lands genoemd wordt. In ongeveer 5000 versregels projecteert de dichter zichzelf in de figuur uit de Griekse mythologie, het sterfelijke godenkind Medousa, dat tegelijk als symbool moet worden opge vat voor de sterfelijke mens van goddelijke afkomst, die inzicht probeert te krijgen in de myste ries van dood en onsterfelijkheid en hierbij gedreven wordt door zijn geluksverlangen. Aanvankelijk verschijnt Van Eyck ons ais een weemoedige, die voor de tweespalt tussen ziel en zinnen bevrediging zoekt in een blinde liefdesovergave. Hij zoekt de verwerkelijking van zijn geluksverlangen op deze aarde; tót hij omstreeks 1920 de panthe ïstische wijsbegeerte van Spinoza tot de zijne maakt: God en Na tuur zijn één en niet onderschei den; in de Natuur openbaart zich het Goddelijke, God-zelf; alle dingen zijn in deze Eenheid ver bonden. De liefde van de dichter voor het eigen zieleleven en voor al het bestaande wordt nu heel anders gericht: alle verschijnselen zijn manifestaties van dat ene Le ven, van God. Met deze Godheid wil de dichter zich verenigen, wat hem pas na de dood die nu niet afschrikwekkend meer is totaal zal lukken. Deze poging tot vereniging met God is in zekere zin mystiek: Van Eyck bewerkt en bestudeert dan ook de mystie ke gedichten van de H. Johannes van het Kruis en de mystica uit onze letterkunde, Hadewijdh. Me de in verband hiermee noemt Knuvelder Van Eyck „de mysticus van het pantheïsme". Geen gemakkelijk leesbaar dich ter, zal men constateren. Inder daad, deze wijsgerigheid remt zijn populariteit. Maar het is „hoge" dichtkunst, die de uiting is niet allereerst van zintuiglijkheid, maar van geestelijkheid, die de grote problemen van de mens heid behandelt en daar ook ant woord bij geeft, vaak in een vorm van grote artistieke waarde. Van Eyck is een „hoog", vaak ook een „groot" dichter (naar zijn eigen onderscheiding met betrek- PARIJS, 16 April Volgens de „Paris-Presse" en de „France- Soir" zal Otfo Abetz, die als Hitler's ambassadeur bij het re gime van Vichy in Frankrijk be rucht werd, Zaterdag op vrije voeten gesteld worden. De voormalige Duitse ambassa deur zit in een gevangenis te Loos bij Rijssel de 20 jaar dwang arbeid uit. king tot grootse inhoud en schone vorm), door Donker vooral om Medousa ,,een hedendaagse Dante in ons midden genoemd. Bovendien is hij een van de belangrijkste critici in onze letter kunde van deze eeuw, gezien zijn diepgaande en alle aspecten, om vattende essays over Drost, Gor ter. Leopold, Marsman, Slauer- hoff, Engelman e.a., voor een deel verschenen in zijn tijdschrift Leiding, dat maar kort heeft be staan. Al is zijn stoïcisme en zijn pantheïsme naar Katholieke op vatting verwerpelijk, Van Eyck dwingt ieders bewondering af om de waarachtigheid van zijn idea lisme, de eerlijke verwoording daarvan en het hoge literaire peil van veel van zijn werk. HENK KOOTER. dit jaar in Alkmaar ALKMAAR. De Nationale Herdenking van hen, die in de afgelopen wereldoorlog voor de vrijheid van ons vaderland zijn gevallen, van de militairen van land-, zee- en luchtmacht, de ver zetsstrijders, de Geallieerde ge vallenen en van hen die in de oorlog vielen of door vijandelijke actie omkwamen, is in de ver leden jaren door de vierde mili taire afdeling in de Noordelijke provincies gehouden- Dit jaar zal deze herdenking door de Kon. Landmacht op de 4e Mei in Alk maar plaats vinden. Het stafmuziekcorps van het regiment infanterie „Johan Wil lem Fr-iso" uit Assen zal hierbij zijn medewerking verlenen. Deze nationale herdenking der gevallenen zal des morgens om half 12 in de Sted. Muziektuin plaats vinden. Een Perzisch Edelman: Van morgen ijlt mijn tuinman, wit van schrik, Mijn woning in: „Heer Heer, één ogenblik! Ginds, in de rooshof, snoeide ik loot na loot, Toen keek ik achter mij. Daar stond de Dood. Ik schrok, en haastte mij langs de and're kant, Maar zag nog juist de dreiging van zijn hand. Meester, uw paard, en laat mij spoorslags gaan, Voor de avond nog bereik ik Ispahaan!" Van middag lang reeds was hij heengespoed Heb ik in 't cederpark de Dood ontmoet. „Waarom", zoo vraag ik, want hij wacht en zwijgt, „Hebt gij vanmorgen vroeg mijn knecht gedreigd?" Glimlachend antwoordt hij: „Geen dreiging was 't, Waarvoor uw tuinman vlood. Ik was verrast, Toen 'k 's morgens hier nog stil aan 't werk zag staan, Die 'k 's avonds halen moest in Ispahaan." P. N.VAN EYCK (Uit: Herwaarts) 1 PSIS I -1- -JISg '«SE! LIMMEN. Maan dag 26 April a.s. hoopt het echtpaar Admiraal-Kuijs zijn zestigj arig huwelijks feest te vieren. bruidegom werd op! 5 Jan. 1870 te Lim Sr men- geboren, en deKMSI* bruid op 20 Septem ber te Castricum. Op 26 April 1894 werd hun huwelijk vol trokken. Uit het hu welijk werden zes zoons, van wie nog 5 in leven en 3 doch- tcrs geboren. Er zijn® in totaal 59 klein- kinderen en 5 ach terkleinkinderen. De bruidegom dreef jarenlang een goed- beklante fourage-bandel later door zijn zoon werd voort gezet en thans no-g gedreven wordt onder de naam van Fa. S. Admiraal. In het parochieleven was de heer Admiraal een bekend figuur, want hij was van 1382 tot 1951 organist van de H. Corneliuskerk, Schaakkampioenschan donner een punt voor op euwe De K.V.P. in Noord-Holland heeft, blijkens haar eigen pro vincieprogram, op allerlei ge bied, veel wensen. Zij wil, dat de bestaansvoorwaarden voor kleine gemeenten, waar verle den jaar een algemeen rap port over uitgebracht is, tot hun recht komen, als samen werking, grenswijziging en samenvoeging van gemeenten wordt geregeld. Bij voorberei ding van streekplannen moe ten vertegenwoordigers uit de burgerij en gemeentebesturen „van het begin af" worden gehoord. Zij wil, dat er een krachtige medewerking wordt gegeven aan verantwoorde industrialisatie en spreiding van industrie, ook de kleine. Deze zaken liggen de partij van minister vd. Brink, die het fundament van een goede industrialisatie-politiek gelegd heeft, niet vreemd! Voortdu rende zorg moet verder be steed worden aan de water staatkundige toestand. Dat en nog veel meer zijn de wensen van de K.V.P. bij de komende provinciale verkiezingen. Helpt haar, ze te verwezen lijken, door te stemmen op lijst 2 met de naam GROEN bovenaan 'voor dfi'prljs van 40* cent per stuk. AMSTERDAM 16 April De uitslagen van de partijen, gespeeld in de tiende ronde van het tour- nooi om het kampioenschap van Nederland luiden: Muhring Euwe AVt, Van Scheltinga Doraner V De JongCortle- ver tiKramerVan den Berg 0I, SpanjaardVan den Bosch 10, BaréndregtOrbaan 0—1. De stand na de negende ronde is: 1. Dormer 7 '4 pt; 2 en 3. Cort- lever en Euwe. ieder S>/, pt- 4, 5 en 6. Kramer Muhring en Span jaard, allen 5 A pt; 7. Van den Berg 5 pit-: 8. Barendregt 4 pt; 9. Orbaan 4'4 pt; 10. Van den Bosch 3% pt; 11 en 12. De Jong en Van Scheltinga, beiden 3 pt. door zeven honden WIESBADEN 16 April Van daag is te Wiesbaden een 40- jarlge vrouw door 7 -hongerige honden doodgebeten, aldus heeft de politie bekend gemaakt. Om het lijk van Irmgard Sc-haps, dat men in haar tuin 'had gevonden, stonden zeven grommende honden, die zij in huis had gehaald. De politie ■heeft zes honden doodgeschoten. De lijkschouwing toonde aan dat zij doodgebloed was. Buren van de vrouw deelden mede dat zij eens 15 honden tegelijk in huis had. Op de veiling Zwaag werden gisteren de eerste aardbeien aan gevoerd door de kweker J. J. Buis uit Zwaag. Deze werden gekocht door Koo- men Langedijk uit Wervershoof jaren welke welke functie hij dus lang met grote bekwaamheid heeft vervuld. Hiervoor kreeg hij als koninklijke onderscheiding de zilveren eremedaille van Oranje- Nassau en de Pauselijke onder scheiding Pro Ecclesia et Ponti- fi-ce. Op dit welbestede leven volgde een rustige en welverdiende le vensavond, die deze maand met het diamanten huwelijksfeest wordtb ekroond. Het zal het dia manten bruidspaar op die dag zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken, op de feestdag zal er dan ook gelegenheid zijn tot feli citeren in de namiddag van 3 tot 4.30 uur in het café van hun kleinzoon S. C. Admiraal, Dussel- dor-perweg 39, alhier. In de afgelopen dagen hebben Noordelijke winden koude, uit de Poolstreken afkomstige lucht, over geheel West- en Midden- Europa gevoerd. In Polen en O. Duitsland viel daarbij sneeuw. Uit het Oosten van ons land werden gisteren hagelbuien ge meld en in de Ardennen en Vo gezen vielen sneeuwbuien. In de Rhónevallei waait de mistral. De Noordelijke lucht stroming wordt veroorzaakt door een depressie, die boven West- Rusland ligt en door een ho-ge- drukgebied boven de Britse eilanden. Dit hogedrukgebied heeft een krachtige uitloper over Scandinavië, maar deze begon van-morgen in betekenis af te nemen onder invloed van een de- oressiesysteem bij IJsland en Jan Mayen. Een front van deze de pressie, dat in de afgelopen nacht over IJsland trok, zal waar schijnlijk gedurende de Paas dagen ons land passeren. Het zal echter niet met veel neerslag vergezeld gaan. Het Britse hoge drukgebied zal zicih in de ko mende dagen nog naar het Noor den uitbreiden en daarom moet verwacht worden, dat de wind in hoofdzaak uit Noordelijke rich tingen zal blijven waaien. Er zullen wel perioden met zonne schijn voorkomen, maar de zon zal niet in staat de polaire lucht belangrijk te verwarmen. We moeten daarom op vrij koud Paasweer rekenen, aldus meldt het K.N.M.I. - -TT" J. Dit kruiswoordraadsel bevat een paasgedicht, dat bij juiste oplossing op de regels 1, 6, 7, 14, 15, 22, 23 en 28 verschijnt. Alleen de woorden van dit gedicht zijn niet door een gearceerd hokje gescheiden. De omschrij vingen zijn genummerd naar de horizontale of verticale rij waarin zij voorkomen. De omschrijvingen der woor den van elke rij afzonderlijk zijn door een streepje gescheiden. HORIZONTAAL: 1 Eerste regel van het gedicht 2 Voertuig Strijdperk Ti tel (afk.) Plunderaar Belang 3 Jaargetijde Compagnie (afk) Part Plaats in N.Limburg 4 Indisch huurrijtuig, waarin men dos-a-dos zit met de koetsier Engelse titel Parvenu Paard Militair Gezag (afk.) 5 In casu (afk.) Heuvel Oneven Tekenbehoefte Inhoudsmaat (afk.) Land bouwkundig ingenieur (afk.) Pers. voornaamwoord 6 Plaaggeest tweede regel van het gedicht 7 derde regel van het gedicht 8 Moderne Franse schilder Avondpartij Vol scheuren Verenigde Naties (afk.) 9 Rijk van een vazal Belang rijkheid Opgooi Inval 10 Slede Lage temperatuur Grof Hoofddeksel Voet stuk Zuster (afk-) 11 Schop Spaan Meervoud (afk.) boom 12 Korting Onbep. hoeveelheid Dwaas Eivormig Boom 13 Zangnoot S-pil Brief aanhef (afk.) vertrek Misdadiger 14 Vierde regel van het gedicht 15 Vijfde regel van het gedicht 16 Krantenjongen Groente Ontkenning Nummer (afk.) Stad in Oost-Vlaanderen 17 Stuurse Eetbare padden stoel Naklank Turkse be velhebber Water in Fries land 18 Persbureau Eenvormig Nobel Toespraak Her kauwer 19 pers. voornaamwoord Angst wekkend Overgaan Reeks Wiel 20 Legerafdeling (afk.) Tech nische Hogeschool (afk.) Heks Eetgerei Opstel 21 Boot Dagtekening Per Procuratie (afk) Zoetwa tervis Engels pond (afk.) 22 Zesde regel van het gedicht Voormiddags (afk.) 23 Zevende regel van het gedicht Militaire monstering 24 Wang Eenheid van vermo gen (afk.) Stookruimte Schietwapen 25 Toestand van razernij race Verzamelnaam voor be- rippen, eindigend op isme gels bier Zijns inziens (afk.) grif Eng 26 Bloeiwijze Stad aan de Amazone Azijn Kaart- term 27 Hemellichaam Plaats in Zeeuws-Vlaanderen Vooraf Een zekere Borgen 28 Achtste regel van het gedicht Cliënt. VERTICAAL: 1 Vorstelijke woning Ontwerp Riem Bewoner van N.- Afnks 2 Vlaktemaat Schrift Ver korting van Maria Behaag ziek Familielid 3 Staatsbedrijf Wedren Vogel Boom Zintuig 4 Duivel Erkentelijkheid Loog Berouw Planten deel Pers. voorn w. 5 Geloofsbelijdenis Dominee (afk.) Verstorven levens houding Omslagdoek Meevaller 6 Uitroep van verbazing Werktuig om te smeren Gulden (afk.) pers. voor naamwoord Film 7 Nauw Misdadig Achter stuk van een altaar Doods- been 8 Achter Reinigingsmiddel Overschot Noord-Holland (afk.) guitig Namelijk (afk.) Ontkenning 9 Filmmaker - Bloedverwant Smartelijk Bluts Maand 10 Liefdegod Soort antilope Mohammedaanse naam voor God Maanstand (afk) Kokkerd Lengtemaat (afk.) 11 Behoeftig Belastingregister Zijrivier van de Rhone Voegwoord Water in Utrecht 12 Ouderwets beroep Vaas Ineenlopende kamers Laks heid 13 Lengtemaat (afk.) Omvang Werktuigkundig ingenieur (afk.) Schriftstuk Deci bel (afk.) Bakkerijgrond stof Europeaan 14 Uitroep van vreugde Op- plakbriefjej Voegwoord Betrekkelijk voornaamwoord Voertuig 15 Bijwoord Bijwoord Ver spillen Zangstem Pla neet Zangnoot 16 Met tegenzin Verpleegster Rugzak Getijde Rij kelijk Salva venia (afk.) 17 Duitse rivier Soort melk Memorie van Toelichting (afk.) Herhaling Voor zetsel 18 Grote wortel Cider Spie den Uitstel 19 Vrijgevig Onderdak Minnaar Loot Beu Oosterse hoofddeksel 20 Daar Woord waarmede men de aandacht trekt Bloed verwant Verenigde Naties (afk-) ten bedrage van Eenhoevig dier Vulkaan 21 Getijde Trompet Uit bouw Zangvogel 22 Telwoord Roofvogel Sa laris Sport 23 Likrol Verkering Leng temaat Anti Revolutionnair (afk,) Ieder 24 Dwaas Zijrivier van de Donau Lengtemaat Ref ter Begin Huid 25 Spoedig Pers. voornaam woord Staat in het Nabije Oosten Plaats in Frankrijk, -bekend om haar pastoor Meelsoort 26 Soort kaas Pers. voornaam woord Wapenopslagplaats wiegen 27 Overhellen Werpspies Kinderspeelgoed Deel van de H. Schrift (afk.) ALKMAAR Voor de Noord- hollandse georganiseerde rund- veefokkerij behoort de jaarlijks terugkomende dag in het laatst van April, de dag van de Cen trale Stierenkeuring te Alkmaar, in de Bergerhout, dit jaar op Vrijdag 23 April 1954 tot de hoogtijdagen. Oip de plaatselijke keuringen, gehouden op 41 plaatsen, zijn 948 stier-en door de jury beoordeeld. Hiervan zijn er 157 waardig be vonden op de Centrale keuring te verschijnen, uit de aard der zaak de bes,te dieren. Hiertoe be horen 118 eenj. stieren, verdeeld in 6 ileefitij'dikl,assen, 20 tweejar. 10 dri-ej. en 9 vierj. en oudere. Waar in de periode tussen de eersite plaatselijke keuringen en de C.S.K. een periode zit van 4 tot 7 weken, is het onvermijde lijk, dat enkele stieren niet voor de G.S.K, aangewezen, in d'itt tijdvak zich zodanig gunstig ont>- wikik-eild hebben, dat zij wel in aanmerking zouden zijn geko men, indien de beoordeling vlak voor de C.S.K. had plaats gevonr den. dit is evenwel niet mogelijk. Diitgeldt in het bijzonder de jonge stieren. Het omgekeerde, dat in Alkmaar stieren verschij nen, die beter thuis hadden kun nen blijven, komt natuurlijk ook voor Déze fouten zijn niet te voor komen. Behalve lichaamsbouw zijn bijkomstige factoren als toi let, conditie en de wijze van voorbrengen, so-ms va,n niet on belangrijke invloed op d,e be slissing al of niet geschikt voor Alkmaar. Het aantal „achteraf" bekeken zgn. onjuiste beslissingen betreft evenwel elk jaar een betrekkelijk gering aantak zodat dit van geen invloed is op de indruk van de gehele rubriek. Verbeteringen Vergeleken met een 10-tal ja ren geleden, is iheit aantal be paald slechte stieren zeer gering geworden.. Toilet, conditie en wijize va,n voorbrengen zijn ge leidelijk sterk verbeterd. Mede dank zij de K.I. is het aantal vlot i,n 'het N.R.S inschrijvens- waardige stieren gestegen. Nog nimmer is het aantal 1-jar. stie ren geschikt voor de C.S.K., zo groot -geweest, dit wijst op voor uitgang. Het aantal werkelijk bes-te siti-enein is niet in g,el:ijke ma-te -gestegen-. Doel van de C.S.K. a-ls sluit stuk va,n -de gehouden plaatse lijke keuringen is de fokkers jaarlijks een i-ndr-uk te geven van de kwaliteit van het beste mannelijke fotomateriaal, wat in d-e provincie aanwezig is. Tevens kan men enigermate ee-n indruk krijgen van de fokwaarde in man nelijke richting van de voor naamste meest gebruikte oudere sitier-en. Van Ceres van Blokland dri-e- imaliig kampioen, van d-e K.I.ver. Hall. Noordien, zullen 19 zoon-s aanwezig zijn,; van de eerste klasse preferen-te Adema 21, eig. G-ebr. Ruiter te O. B-lokker, en i,n -gebruik bij d-e K.I. ver te Sij- beika-rsipel, 11 stuks; van Jon-ge- -m-a 37 van d-e K.I.-v-er. Steen- wijik, 6 stuks; van Ad-e-ma 92 van de Be-ukenlhoeve -even-eens 6 s,t.; voorts 5 va,n Aleeco's Adema (v. Adema 21), Bliitsa-erd Kleine Ni co, K.I.-v-er., Holili. Noord-en te Sdhaigerbruig e-n Daan van de K.I.-ver. Sijlbeikarspel. Er komen 30 stuks, die op de -eerste -klasse preferente stier Old Ad-eima I teruglopen en slechts 4 die tot de o-u-de N Holl. Fransst-am gerekend kunnen worden. Het merendeel, hetwelk via v-adersizijde van F.R.S. af stammen, is sterk overweg-end. D-e-ze v-eihoudingen liggen anders dan voor 1940. Het zijn vooral de K.I.-ver. geweest die hun siti-erenmateriaal vooral uit Friest- -land betrokken hebben, terwijl vooraanstaande fokkers met en kele van hun beste fokkoeien naar F.R.S. stier-en gereisd zijn -en zoons uit de-ze paringen aan K.I.-ver. hebben verkocht. De invloed van F.R.S. fokmateriaa-1 is wel nimmer zo groot geweest. Het schijnt dat de N.H. fokrich- tinig, waarbij sit-erk op productie w-orclt geselecteerd en gefo-kt, zi-ch er niet voor leent zichzelf t-e kunnen voorzien va,n stieren van heit type, zoals men van oor deel is, -dat het moet zijn. Hier tegen is ge-en enkel bezwaar, i-n- tegendeel, gelukkig het land dat ee-n dergelijk fokgebied als Fries land binnen zijn gr-enzen heeft, al w-eikt dit bij sommigen wel eens -provinciale j-alou-zie op, ee-n jal-o-uzie w-e-lke voortdurend prik kelt -hetzelfde of bijna betzefd-e t-e .trachten te bereiken. Gen enkele amlbiitie-uise veefok ker in No-ordhol-land kan «en be zoek aan de C.S.K. ontberen. He-t lezen van een verslag, al hoe nuttig, is t-en enenmale onvol doende, daar blijft ite weinig van -hangen, men moet het zelf zien. Dus, N.H. r-undveefotokers, gaat als heit enigszins mogelijk is 23 Aipri-l naar de Berg-erhout in Alk maar. De Rijksveeit-e-elt-consulent, Ir. L. DE VRIES 's GRAVENHAGE. 16 April De Rijkswaterstaat directie Noord Holland heeft aanbesteed het ma ken van een zanddijk in het Bot- gat tussen de strandpalen 8 en 11, ca. 10 km benoorden Callantsoo-g. De laagst geldige inschrijving werd gedaan voor f475.500 door aannemingsbedrijf Snepvangers te Apeldoorn.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5