ZATERDAG Nederlandse Vrijgeze viert op 25 April Wereldvrijgezellendag DE KRONIEK VAN Duizenden Katholieken op zoek naar het goede boek Gutudo*® Korreltjes Hoofdprijs naar N oordwij ker hout De toekomst van Anneke Beekman Dordtse toren niet schever iVog 685.000 mensen in Russische arbeidskampen TRAMBOTSING IN AMSTERDAM Rotterdam Olympische stad in I960 of 1964 GOUDEN FEEST BELANGRIJK BERICHT voor Croydon-rokers Ook eenheid! De verkiezingspamflet- ten van de C.P.N. zor gen in deze tamme ver kiezingsstrijd voor de vrolijke noot. De bolsjewieken voeren de strijd onder de leuze: Een heid tegen Romme. Misschien bedoelen ze nog wel, eenheid tegen Rome. En dan verwach ten ze nog succes bij de P.v.d- A., de stakkers. Deze affiche campagne is een consequente voortzetting van de actie, die de communisten tegen Rom me voeren, al sinds lange tij den. Het zijn de slechtste vruchten niet, waaraan de wespen knagen, denken wij dan maar. Paul de Groot ver gooide kortgeleden een boel geld aan een brochure, ook al tegen Romme en zijn politiek en ook toen dwaalde hij in het eenheidsdoolhof. Zelfs met dure woorden als religi euze camouflage van een ka pitalistische politiek", zoals Paul de Groot de katholieke politiek van Romme ziet, zal hij noch bij de katholieke, noch bij de socialistische ar beiders succes hebben. Omdat zij weten, dat de Moskou- bonzen en -satellieten er wel een andere soort camouflage op nahouden, heel geniepig en gemeen, tegen de gods dienst. Wij vertrouwen, dat Paul de Groot en de zijnen dat a.s. Woensdag zullen op lopen. En niet zuinig ook! Merkwaardig Aan de kinderlijke strijd over de namen die al dan niet aan wetsont werpen moeten worden gege ven, doen wij niet mee. Wet ten worden trouwens alleen door een minister ingediend, maar door de meerderheid van de Kamer gemaakt. Er zijn legio wetten, die, na be handeling in het parlement, onherkenbaar zijn geworden ten opzichte van 't oorspron kelijke ontwerp. Nu zeggen de socialisten in hun verkie zingsliteratuur, dat er welis waar voor de middengroepen eerst niet zoveel gedaan kon worden, maar dat 't wetsont werp, dat tenslotte verbete ringen voorstelde, toch maar de handtekening van minister v. d. Kieft droeg. AccoordHij moest tenslotte bezwijken voor de invloed van de K.V.P. Maar nu is er ook jeen wets ontwerp inzake afschaffing van het schoolgeld. Aanvan kelijk bepaald 'n rode hobby. Accoord. Maar de wet, die deze afschaffing voorstelt, draagt de naam van de K.V. P.-minister Cals. Toch schrijft een rode reclamekrant, dat de K.V.P. hier niet in de voorste gelederen stond. Vraag: waar om minister v. dKieft wel de eer gegeven, die hem niet toe komt, en minister Cals niet de eer, die hem wèl toekomt? Gezinspolitiek Men vraagt om specta- culaire politiek, om din gen, die tot de mensen spreken. Dikwijls bedoelt men daarmee dan de tastbare be wijzen, dat materiële voorde len worden behaald. Ons schijnt het toe, dat er, in het bijzonder dank zij de K.V.P.— invloed, in Kabinet en Kamer positief aangewend, heel wat spectaculairs" bereikt is. Juist ten aanzien van de ge zinspolitiek. Denk aan maat schappelijk werk, aan woning bouw, kostwinnersvergoeding, verlaging van belastingen enz. En de uiteindelijke verbete ring van de kinderbijslag, die de betrokkenen in deze dagen ontvingen of ontvangen, zal hun toch wel iets meer zeg gen, als het om deze voorde len gaat. Ook de duizenden, die sinds Januari de voordelen van belastingfaciliteiten ten aanzien van de loonbelasting incasseerden, moeten weten, dat het de katholieke partij geweest is, die op deze tege moetkomingen verbeten aan drong. En wie met de inkom stenbelasting te maken heeft, weet, dat er ook in dit op zicht ingrijpende wijzigingen zijn gekomen. Dat is in dë grond van de zaak allemaal gezinspolitiek, waar de socia listen nu warm voor beginnen te lopen, nadat zij er altijd volop tegen zijn geweest, ter wijl ze de K.V.P. alleen lie ten staan! Ontsnapte gevangenen opgespoord 's-HERTOGENBOSCH, 16 April. Zaterdagavond j.l. zijn twee lang gestraften uit de jeugd-straf- gevangenis „Nieuw Vosseveld" te Vught ontsnapt. Hoewel de ge- meente-politie van Vught het on derzoek in samenwerking met de justitie onmiddellijk ter hand nam is het tweetal tot gisteren onvindbaar kunnen blijven. In de loop van de middag werden de ontsnapten door de rijkspolitie in Oisterwijik opgespoord. AMSTERDAM, 16 April De begin van dit jaar opgerichte Ne derlandse Vrijgezellenbond, die thans definitieve afdelingen in Amsterdam en Den Haag heeft, terwijl pogingen in het werk worden gesteld voor de oprich ting van afdelingen in diverse an dere plaatsen, zoals Hilversum en Helmond, zal Zondag 25 April a.s. de „Wereldvrijgezellendag" gaan vieren. Naar bekend hoopt deze bond, die thans circa 400 leden telt, een aantal, dat dagelijks toe neemt, te zijner tijd zo sterk te worden, dat vertegenwoordigers in gemeenteraden en misschien zelfs het parlement de algemene belangen van de ongehuwde vol wassenen kunnen behartigen. In dit verband worden met name de dikwijls slechte en meestal kostbare huisvesting der vrij gezellen en de volgens de leden naar verhouding zware fiscale lasten, die ongehuwden drukken, genoemd. De „Wereldvrijgezellendag" is door de .bond zelf ingesteld. Voor lopig zal die dag slechts in ons land worden gevierd. Gezien de belangstelling, die na het congres in Grevenbicht door buitenlandse vrijgezellen is getoond, hoopt men, da.t men er ook in het bui tenland 'in de toekomst toe zal overgaan de eerste Zondag na Pasen te bestemmen voor de vie ring van „Vrijgezellendag", waar bij in navolging van de Vader en Moeder-dagen de eenzame, ongehuwde volwassenen kleine attenties ten deel .zullen vallen, attenties, waarvoor zij bij jubilea, huwelijken en geboorten zo vaak zelf in eigen portemonnaie moe ten tasten. De Nederlandse Bond zal de eerste „Wereldvrijgezellendag" op 25 April a.s. een officieel tintje geven door een demonstratieve feestelijke vergadering in de kleine zaal van het Amsterdam se Concertgebouw, waar de le den, die introducé's mogen mee nemen, een programma van dans, zang en cabaret zal worden voorgezet. Een ander nieuwtje van de bond is, dat men uit practische overwegingen voorlopig de aan vankelijk vastgestelde minimum leeftijdsgrens van 30 jaar voor de leden heeft laten vallen. Thans mag iedere ongehuwde vrouw of man, die tenminste 25 jaar oud is, zich als lid melden. Er wordt hard gewerkt aan de statuten, die te zijner tijd zullen moeten wor den goedgekeurd op een alge mene jaarvergadering. Vandaag deelde het voorlopige bestuur, waarvan het secretariaat gevestigd is aan de Waalstraat 72 hs te Amsterdam, op een pers conferentie mede, dat het aantal vrouwelijke leden op het ogen blik veel groter is dan het aantal mannelijke. „Wij vragen ons af, wat daar van de oorzaak is", zo zeide de voorzitter, de heer Nico Engelsch- man. „Generen de mannen' zich misschien toch iets meer dan de vrouwen voor het feit, dat ze door lid te worden van onze bond de officiële kwalificatie van vrij gezel krijgen? Anderzijds ben ik er van overtuigd, dat bij een groot deel der vrouwelijke leden de verwachting van verhoging der gezelligheid in het leven, waarschijnlijk ook de hoop op het mogelijke vinden van een levens partner, een rol speelt". De heer Engelschman verstrek te voorts aan het centraal bureau voor de statistiek ontleend cij fermateriaal. Van de vrouwen boven 30 jaar is in ons land 6.7 procent en van de mannen bo ven de 30 jaar 5.5 procent on gehuwd. In totaal is dus ruim 12 procent van de Nederlandse be volking van boven de 30 jaar ongehuwd. Voor de komende Vrijgezellen- dag is een affiche ontworpen, die binnenkort verspreid zal worden. Gehoopt wordt, dat de bond te vens binnen afzienbare tijd een eigen maandelijks orgaan zal kunnen uitgeven, dat waarschijn lijk getiteld zal zijn: „De Vrij gezel". Koninklijk Gezin geniet van de wintersport De koninklijke familie geniet volop van de wintersport. De toesitand van de sneeuw is uife stekend, al is de weersgesteld heid niet ideaal. Gisternacht is een flink pak sneeuw gevallen. De koningin beoefent de skisport in de omgeving van het dorp. De prins en. de prinsessen hebben gisteren een. tocht .gemaakt naar de Karlsruhiehiitte. DEN HAAG, 16 April 1954 (K.N.P.) Duizenden Katholie ken, hebben in de Katholieke Lectuurweek, die door vele Ka tholieke organisaties, ttie zich ge heel of voor een deel bewegen op het gebied van de lectuurvoorzie ning onder auspiciën van de Ka tholieke Centrale Vereniging' voor Lectuurvoorziening in Nederland werd georganiseerd samenval lend met Boekenweek 1954, deel genomen aan de grote en zeker niet eenvoudige prijsvraag: „Op zoek naar het goede boek". Het lot is gevallen, en de eerste prijs meer dan 250 boeken die tezamen vrijwel de gehele oogst omvatten van de Katholieke uit gaven sinds de Boekenweek van het vorig jaar gaat naar: Th. A. Conijn, Noordwijkerhout. Nog vijf en twintig andere prij zen, variërend van tientallen boe ken in één pakket tot enkele exemplaren zullen hopelijk nog vóór Pasen de volgende winnaars bereiken: Alb. Pirenne, Haaren; Bep Postel, Venray; R. A. Ber trams, Utrecht; Mevr. J. F. de Bakker, Den Haag: Jac. Vierge ver, Zierikzee; L. J. Loukes, De venter; A. J. M. Hettersoheid, Zevenaar; H. van der Staak, Den Bosch; Kapl. Fred. C. van Eijk, Tien duizend Nederlandse narcissen worden gedurende de dagen voor Pasen aan de inwoners van Hamburg uitge reikt. Deze gratis uitdeling geschiedt ter gelegenheid van de bloemen- -en plantenten- toonstelling, welke in de stad wordt gehouden. Een Ham- burgse schone gezeten op een pony-wagen biedt een voorbijganger een Nederland se narcis aan. AMSTERDAM. 16 April Over de toekomst van An.nike Beekman schrijft het Nieuw Is raëlitisch Weekblad van deze week: ..Ter vermijding van ieder misverstand achten wij het nodig er op te wijzen, dat voorzover onze inlichtingen gaan - en de ze komen van betrouwbare zijde L-Ezrath Ha-Jeled niet van plan is afstand te doen va,n de voogdij en dit onder de tegen woordige omstandigheden ook niet doen kan. Mocht Anneke Beekman gevonden worden, dam zal een neutrale psychiater aan gezocht worden het kind te on derzoeken. In het belang va.n het kind zal tot de le verstrekken opdracht mede behoren, da; de psychiater onderzoekt hoe het meisje op d.e hoogte gebracht kan worden van haar afkomst en te vens zal hem worden gevraagd na te gaan op welke wijze zij in Joods milieu zou kunnen te rugkeren. Als verantwoordelijke voogdij ver enigin.a zal uiteraard voor L-Ezraith Ha-Jeled het rap port van de psychiater van groot gewicht zijn.. Indien als overgangsmaatregel plaatsing in een of ander gezin, katholiek of ander, zou worden aangeraden, zou dit niet op be zwaren bij L-Ezrath Ha-Jeled stuiten.. Een uiteindelijke beslis sing lean eohter pas na observatie .genomen worden en hiervoor is het noodzakelijk, dat het meisje eerst teruggevonden wordit. Daar om is iedere speculatie op dit ogenblik prematuur", zo besluit het artikel. Klarenbeek; Koos van Dril, Lisse; Will Hoeckx, Helmond; Mej. M. C. M. van Mil, Den Haag; Mevr. J. N. van Steyn-van Dril, Lisse; Mej. W. G. M. Koks, Amsterdam W.; J. v. d. Mark, Venlo; Mej. A. C. M. v. d. Berg, Wassenaar; G. P. de Gunst, Leiderdorp; G. Stavenuiter, Zwaag; D. Dekker, Warmond; Hennie Stokman, Lisse; G. v. d. Aalst, Nieuwdorp- Stein L.; H. van Gurp, Maasniel; H. C. A. Hoogeveen, Heerlen; C. Fransen, Valkenswaard; Br. Al- bertus, Apeldoorn. Van Noord en Zuid, uit alle windstreken zijn oplossingen bin nengestroomd, Bunde en Alk maar, Antwerpen, Amsterdam, Oldenzaal, Rome, Mill-Hill, Ste- vensweerd en Leuven: honderden steden en dorpen binnen en bui ten de grenzen blijken boeken liefhebbers en boekenkenners te herbergen. Door dit buitengewone resul taat zijn de organisatoren bijzon der gesterkt en zij zullen allen verenigd doorwerken om de ve len, die het boek niet, of te wei nig kennen tot het boek te bren gen en tot allen op alle geëigende manieren: het RO'EK. Mossadeq: weer „kip"-lekker Russische invasie in Genève begonnen GENEVE, 16 April. In Ge neve zijn vanmorgen twee vlieg tuigen van de Russische lucht macht aan.geko.men met een uit zeven man bestaande voorhoede van de Russische delegatie bij de conferentie over Azië. De vliegtuigen vervoerden ver der meer dan een ton documen ten en kantoormaterieel. De volledige Russische delega tie zal naar verwacht 200 perso nen omvatten. DORDRECHT, 16 April De Dordtse Grotekerktoren, die elk jaar een paar milli meter schever ging staan en thans ongeveer anderhalve meter uit het lood hangt, is in zijn gevaarlijke beweging gestuit. Met hulp van rijk en provincie heeft het gemeente bestuur van Dordrecht vijf ton ter beschikking kunnen stellen om de fundering van de toren te restaureren. Onder leiding van dr. ir. J. Emmen, specia list op het gebied van kerk restauraties, heeft men een zgn. „verstijvingsgordel" van beton rond de fundering aan gelegd, die he.t de stenen ko los onmogelijk maakt verder te verzakken. Aan dit giganti sche en bouwkundig zeer in teressante karwei heeft men meer dan een jaar gewerkt. Thans zijn de werkzaamheden zo goed als voltooid en kan de versterking van de fundering officiëel worden opgeleverd aan de gemeente Dordrecht, die eigenaresse is van de to ren. De oplevering zal met enige plechtigheid geschieden op Donderdag 29 April. Het gemeentebestuur en een aantal genodigden zullen samenko men in de pas tot stilstaan ge dwongen toren. Remmen gaf geer! resultaat AMSTERDAM, 16 April Grote consternatie heeft Vrijdag middag om kwart voor vier een tramstel van lijn 13 vlak over de brug van het Singel in de Raad huisstraat te Amsterdam teweeg gebracht, door met flinke vaart en een harde klap tegen de ach terste wagen van een tweedelige Haarlemse tram, die daar voor een rood stoplicht, stond, op te botsen. Zowel het aohterbalcon van de Haarlemse tram als het voorbal- con van de motorwagen van lijn 13 werden zwaar beschadigd. Het glas van de beide wagens lag aan weerszijden over de gehele straat verspreid. Wonder boven wonder liepen slechts twee mensen lichte ver wondingen o.p: de bestuurder van Rotterdam heeft het voornemen zich candidaat te stellen voor het or ganiseren van de Olympische Spelen in 1960 of 1964. Overheid en sport heben reeds contact met elkaar ge zocht om de plannen voor een derge lijke grote sportgebeurtenis uit te werken. Rome en Lausanne hebben zich voor 1960 eveneens candidaat gesteld. Mocht een van deze steden de Spelen krijgen dan hoopt Rotter dam vier jaar later aan de beurt te zijn. lijn 13 en een naast hem staande passagier. Voor zover Vrijdagmiddag be kend werd is de oorzaak van het ongeluk te vinden in het plotse ling weigeren van de remmen van de motorwagen van lijn 13. Passagiers verklaarden, dat de bestuurder reeds 20 a 30 meter tevoren probeerde te remmen, doch dat dit weinig effect sor teerde. NEW YORK, 16 April- Vol gens enkele organisaties van emi granten bevinden zich in de zes communistische landen in Europa meer dan 685.000 mensen in ar beidskampen. Dit cijfer werd gisteren ge publiceerd in verband met een debat over dwangarbeid, dat be gin volgende week zal plaats vinden in de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties De christen-democratische unie van Midden-Europa schatte, dat er in Tsjecho-Slowakije 126.300 mensen in 123 kampen zitten en in Hongarije 120.000 tot 150.000 in 99 kampen. Stanislaw Mikolajczyk. de voorzitter van de Poolse nationale democratische commissie en oud- Cisterciënser 50 jaar te Nieuwkuyk NIEUWKUYK, 16 April In Mei 1904 kwamen de monniken van de Cisiterciënserorde (van de zjg. gewone observantie) uiit Frankrijk in Nederland. In Nieuwkuyk in de gemeente Vlij men (N.B.) richtten zij een oud kasteeltje in tot klooster. Met deze vestiging herstelden de kloosterlingen een zeer oude trar ditie van voor de Reformatie. In de Middeleeuwen bezaten deze monniken in dezelfde omgeving een tweetal kloosters. Zij heb ben toen echter het land moeten verlaten!. Het in 1904 ingerichte klooster ging in 1936 over tot die Belgische congregatie van de Cisterciënser-orde. De monniken make,n zich verdienstelijk met 't geven van fessen aan jonge ar beiders en boerenzoons, op het gebied van cultuur-spreiding en heemkunde. Bij gelegenheid van het jubi leum is er door de vrienden van het klooster een stichting in bet leven geroepen om te trachten een bouwfonds te vormen, opdat de monniken in de gelegenheid zouden worden gesteld hun kloos ter „Mariënkroon" te Nieuwfcuyk de noodzakelijke uitbreiding te geven. Ter gelegenheid van bet jubileum zal op 15 Mei in het klooster een tentoonstelling wor den geopend onder de titel „Ma riale kunst in Brabant van oude en moderne meesters". premier van Polen. zei. dat er in Polen meer dan 46 kampen wa ren met 300.000 bewoners. De commissie voor Vrij-Lit- hauen deelde mede, dat er in Lithauen 15 kampen met 20 tot 50.000 gevangenen waren. Volgens de unie van Bulgaarse juristen zijn er in Bulgarije 15 arbeidskampen met 10.000 be woners. (Adverentie) Er zijn vele honderdduizenden virginiarokers, die in Croydon eindelijk de sigaret gevonden hebben, die precies naar hun smaak is. „Een kwaliteit, waar iedereen op afvliegt", zeggen ze. De viiegtuigplaatjes, die op dë' binnendoosjes zijn afgedrukt, bë- waren zij voor 'n interessante eigen verzameling, of doen er 'n ander een genoegen mee. Zijn er „zeldzame" plaatjes? Om misverstand te voorkomen, delen wij gaarne mede. dat er van alle 64 Croydoft-vliegtuig- plaatjes (le serie) evenveel exemplaren in omloop ziin ge bracht. Het berust dus puur op toeval, wanneer sommige verza melaars 'n bepaald vliegtuig plaatje nog niet aantroffen. V erzamel-albuma Voor slechts 30 ets. is voor de eerste serie van 64 plaatjes Al bum Nr. I verkrijgbaar. Mocht Uw sigarettenwinkelier dit niet voor U hebben, dan kunt U het ook thuisgestuurd krijgen. Vraag dan Deel I aan bij Cresent Ci garette -Cy, Postbus 210, Eindho ven, onder bijvoeging van 30 ets. aan postzegels. Het album wordt U dan portvrij toegezonden. Nieuwe serie plaatjes in de maak Binnenkort zal de bestaande serie plaatjes met een nieuwe worden uitgebreid, waarin ook de mo dernste vliegtuigtypen ziin opge nomen. Virginia-rokend en vlieg tuig-verzamelend Nederland hoort hier spoedig meer over. «/VIRGINIA Een kwaliteit, waar iedereen op afvliegt „DE EIGEN KATHOLIEKE ORGANISATIES op heel het terrein van het openbare leven hebben in het verleden onze emancipatie mogelijk gemaakt of bevorderd, zij zijn ook voor de toekomst, althans in de min of meer nabije toekomst, nog even noodzakelijk en belangrijk, niet alleen om de bloei van het geloofsleven onder ons, katholieken, maar mede ook om positief een christelijke maatschappij in Nederland op te bou wen". Deze woorden van Z. Eminentie Kardinaal de Jong heeft de commissie tot onderzoek van het eenheidsvraagstuk der Nederlandse katholieken (da.t is de bekende commissie-v. d. Grinten van het Staatkundig Centrum) in haar rapport van Januari van dit jaar aangehaald ter ondersteuning van haar conclusie dat wenselijk (feitelijk noodzakelijk) is één katholieke politieke partij. Zij vreest van het ontbreken van deze eenheid schadelijke gevolgen voor het geloofsleven. Dat is een van haar motie ven, om tot het herstel en de versterking van die eenheid te concluderen. De wekelijkse rubriek, welke door omstandigheden deze week iets beperkt moet worden, wil zich ditmaal even met dit een heidsprobleem bezig houden, om, mede aan de hand van dat genoemde rapport, te pogen, te mid den van de verwarring in vepband met de propa ganda voor de a.s. provinciale verkiezingen, de zaken juist te stellen Een partij als de Katholieke Volkspartij is onbestaanbaar, zegt men! En dat zegt men dan in het jaar, waarin herdacht kan worden, hoe vijftig jaar geleden de grondslag voor de partij organisatie in de moderne zin van het woord gelegd werd! De commissie-v. d. Grinten verdedigt de noodzaak van katholieke eenheid, van één katho lieke politieke partij dus, op verschillende gron- den. Zij verdedigt één katholieke partij en een katholieke part ij, juist om het karakter ais vólks- partij. Dit biedt de beste waarborg voor de berei king van het doel van elke gezonde politiek: de behartiging van het algemeen welzijn. Eén katho lieke partij, die globaal de Nederlandse katholieken omvat, heeft een opziehzelf zeer gunstige samen stelling, zegt het rapport. Zij weerspiegelt immers als het ware de maatschappelijke opbouw van de Nederlandse bevolking, alle cultuur- en beroeps standen zijn in haar aanwezig. Zulk een samenstel ling biedt de meeste kansen voor een evenwichtige behartiging van de onderscheidene belangen. „Een verdeling van de katholieken over verschillende katholieke partijen schept daarentegen grote ge varen voor de juiste interpretatie van het algemeen welzijn" zegt het rapport op pagina 47. Katholieke belangen eisen, dat wij bij elkaar blijven, om het nu maar heel eenvoudig en huiselijk uit te drukken. Dat eist ook een juiste behartiging van het algemeen belang. Zijn er dan geen meningsverschillen, tussen katholieken op politiek gebied denkbaar en geoorloofd? Op beide punten antwoorden wij: ja. De commissie ziet zelfs nut in die meningsverschillen, mits zij niet tot scheiding leiden. In dit opzicht veroordeelt zij zowel het optreden van de katholieke nationale partij van de heer Weiter, als dat van de katho lieken in de socialistische werkgemeenschap. Zij stelt op pagina 46, dat de katholieke nationale partij „door haar optreden de katholieke volkspartij in haar verhouding tot de politieke partijen, die op niet-katiholieke grondslag staan, heeft verzwakt". Tegenover de katholieke socialistische werkgemeen schap wordt gezegd, dat zij bij haar streven, om politiek samengaan te zoeken om niet-katholieken, terwille van overeenstemming over bepaalde prac tische punten, over het hoofd ziet, het belangrijke feit, dat er nog tal van practische punten zijn, waarover geen overeenstemming kan bestaan Voeg daar dan nog bij, wat het rapport al eerder uiteenzet over de taak der katholieken in maatschappij en staal. De katholieken hebben een eigen, principiële kijk op de maat schappij en de staat. Het fundamentele uitgangs punt daar mag toch ook nog wel eens aandacht aan geschonken worden! van deze eigen, prin cipiële visie is de overtuiging, dat het leven van de mens in de aardse gemeenschap en in de boven natuurlijke gemeenschap van allen., die door Chris tus verlost zijn, één ondeelbaar geheel vormt. Bij gevolg moeten de beginselen, óók voor het leven in de aardse gemeenschap, ontleend worden aan wat God direct of indirect aan de mensheid heeft doen kennen. Dat is, ook reglementair, de prin cipiële grondslag van de katholieke volkspartij, die (omdat zij een politieke partij is) deze beginselen in de staatkunde wil doen doorwerken. Daarvoor heeft zij een politiek program. Zij is dus wel dege lijk èn beginsel- èn program-partij. De betekenis van de katholieke beginselen voor staat en maat schappij is niet alleen niet te ontkennen, maar zij is enorm groot. Om deze beginselen tot gelding te brengen in het openbare leven, is nodig „geza menlijke geordende inspanning van de katholieken". Vandaar katholieke eenheid ook op politiek ge bied. Wij zouden alleen maar dom zijn, als wij dit kostbare goed lieten verloren gaan. Ter- wille van het algemeen welzijn, om de door voering van de katholieke beginselen in staat en maatschappij, voor de verdediging van katholieke belangen (dat blijkt op zijn tijd ook wel degelijk nodig!) moet de katholieke politieke eenheid ge handhaafd en versterkt worden. Niet, omdat (al voert men ons dit wel tegen) dew erkzaamheid van de katholieke partij uitsluitend gericht zou zijn op wat; men typisoh katholieke wensen zou kunnen noemen, ook in die zin, dat daarmede uit sluitend de Kerk en de katholieke volksgroep zou zijn gediend! Integendeel, de katholieken ontwik kelen door middel van hun partij een eigen ziens wijze op het algemeen welzijn. Het zou onverant woord zijn, van dit middel af te zien. De staat kundige eenheid der katholieke Nederlanders hand haven en versterken is een taak en een plicht, die ons door een historische roeping wordt ingegeven! Dat zeggen wij niet, maar de commissie-v. d. Grin ten zegt dat, op blz. 26 van haar rapport! En wij zeggen haar dat vandaag, juist vandaag, met over tuiging na!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 9