Kracht door beginsel en saamhorigheidsgevoel g Naar verbod van biologische chemische en atoomwapens sm s in de D.D.D. RADIO I Enquête in ambacht en detailhandel cUUtout i UutfMMi Financiën en Economie u;fmi Pagina 2 Dinsdag 20 April 1954 Mr. van Doorn op K.V.P.-meeting Uitstekend geslaagde bijeenkomst te Amsterdam MORGEN 21 APRIL lijst 2 K.V.P. JAC. GROEN MORGEN 21 APRIL lijst 2 K.V.P. JAC. GROEN programma MORGEN 21 APRIL lijst 2 K.V.P. JAC. GROEN Liever slager dan schoenmaker Scheepsberichteo BICAltPKN BIERTAPWEDSTRIJDEN 1954 PIET STEENVOORDEN WON TE DUISBURG De Paasboodschap van de Heilige Vader Vrede - niet door terreur, maar door naastenliefde Leeds United naar Nederland Koninklijke Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek IJslaiulvisserij wordt gestaakt „Tanali Radja" Maria's Eeuwfeest Erekalender voor 2>. (J3(auwe Cjardenia ^Jffl Naar de gelijknamige Warner Bros film A1] Fanc is een 2 Royale bij ope ..JUNGLE EN DE TIJGEI (Van onze verslaggever) Dat bij de K.V.P.-leden een levendige belangstelling voor de komende Statenverkiezingen bestaatdaarvan getuigde wel op bijzondere wijze de zeer grote opkomst, die de propaganda- meeting trok, welke gistermiddag in „ISellevue" te Amster dam werd gehouden. Deze meeting, tot besluit van de propa- ganda-actie voor de Statenverkiezingen, georganiseerd door de drie in de Provinciale Centrale samenwerkende kringen Den HelderHaarlem en Amsterdammag men alleszins ge slaagd noemen. Meer dan 1200 bezoekers van her en der gekomen en vertegenwoordigend de 570.000 Katholieken uit dit gewest, gaven acte de presence. Drie sprekers voerden het woorder was muziek en dans, terivijl de „Gewone Man van de K.R.O. ook hier het zijne er van zei. Rijzonder ver heugend was het, dat partijvoorzitter mr. H. W. van Doorn op deze meeting tegenwoordig kon zijn. Grote opkomst De heer H. N. Smits, voorzitter der Provinciale Centrale Noord-Holland, sprak in zijn welkomstwoord zijn vreugde over de grote opkomst uit. In het bijzonder verwelkomde spr. Drs. W.A. van der Donk, lid Gede puteerde Staten van Noord-Holland, alsmede de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B. en de heer Th. Steen van „Ons Erf." Later op de middag kon de heer Smits de par tij-voorzitter, Mr. H. W. van Doorn, verwelkomen. Telegrafisch bericht van verhindering was binnengeko men van Prof. Romme en van het Tweede Kamerlid de heer Vis. Summier zette de heer Smits het nut en de noodzakelijkheid van het bestaan der K.V.P. uiteen. Het be kende K.R.O.-zangkoor „De Rietvo gels" o.l.v. Willy Frangois bracht vervolgens enige liederen ten gehore. De heer Middelhuis spreekt Hierna was het de heer Middelhuis, de aandacht der aanwezigen vroeg. De heer Middelhuis een eminent spreker wees in de aanhef van zijn rede op de grote betekenis der komende verkiezingen. Deze zullen aangeven hoe het volk over de poli tiek zijner bestuurderen denkt. De verkiezingen zullen ook iets zeggen over de kwestie van de partij-struc tuur. De heer Middelhuis sneed voorts het thema samenwerking aan. Wjj hebben, aldus spr., steeds naar sa menwerking gestreefd. Onze na tionale eenheid vereist een samen- gaan en de K.V.P. staat hiervoor dan ook open. De heer Middelhuis be treurde het zeer, dat sporadisch op tredende meningsverschillen meer de aandacht trekken dan de voortreffe lijke samenwerking die men vindt. Het bestaan van een hechte ka tholieke partij achtte spreker daar om al noodzakelijk om afglijden naar andere richtingen te voorkomen. De heer Middelhuis wilde nog even stilstaan bij de na de oorlog gevoer de politiek. Hij wees er op dat bij zo velen de na-oorlogse ellende to taal vergeten schijnt te zijn. Een ont zaggelijke schuld drukte op ieder van ons. Het herstel van Nederland was dermate opmerkelijk dat men in het buitenland van een mirakel sprak. De heer Middelhuis sprak vervol gens over de verschillende sociale voorzieningen, die getroffen zijn. Om velerlei redenen achtte hij het ge wenst de voorzieningen uit te brei den tot ouden van dagen en kleine zelfstandigen. Men kan, zo riep de heer Middelhuis Uit, dit toch waar lijk geen socialisme noemen. Spr. bracht nog eens heel bijzonder naar voren, dat de spanningen, die men heden in het katholieke kamp wel aantreft, waarlijk niet groter zijn, dan die waarmee men in de dagen (Adverentie) 0 9 Zuiver en ontsmet Siasia mwn uw huid met de hel- iPVdervloeibareD.D.D. 1 Uit)SbI IJ De jeuk bedaart, de ziektekiemen wor den gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN WOENSDAG 21 APRIL Hilversum 1, 402 meter. N.C.R.V.: 7.00 Nieuws, 7.10 Gramofoon, 7.30 Ge wijde muziek, 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoon, 8.30 „Tot uw dienst", causerie, 8.35 Gramofoon, 9.00 Voor de zieken, 9.30 Voor de vrouw, 9.35 Water standen, 9.40 Gramofoon, 1010 Gramo- fooon, 10.30 Morgenwijding, 11.00 Gra mofoon, 12.00 Bas-bariton en piano, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 Lichte muziek, 12.59 Klokgelui, 13.00 Nieuws, 13.15 „Met Pit op pad", 13.20 Marinierskapel, 14.00 Gramofoon, 15.00 Kamermuziek, 15.35 Gramofoon. 15.40 Vocaal ensemble, 1600 Voor de jeugd, 17.20 Gramofoon, 17.30 Orgel spel. 18.00 „Een goed woord voor een goede zaak", causerie, 18.05 Gramo foon, 18.15 „Spectrum van het christe lijk organisatie- en verenigingsleven", causerie, 18.30 R.V.U.: prof. dr. W. H. C. Tenhaeff: „Verschijningen", 19.00 Nieuws en weerberichten, 19.10 Boek bespreking, 19.25 Gramofoon, 19.30 Bui tenlands overzicht, 19.50 Gramofoon. 20.00 Radiokrant, 20.20 Verkiezings uitslagen. 21.00 „Vijf jaar N.A.T.O.", klankbeeld 21.20 Metropole orkest, 21.45 Verkiezingsuitslagen, 22.15 Lichte muziek, 22.35 Gramofoon, 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en s.o.s.- berichten, 23.15-24.00 Gramofoon. Hilversum 2, 298 meter, V.A.R.A.: 7.00 Nieuws, 7.10 Gramofoon, 7.15 7.00 Nieuws, 7.10 Gramofoon, 7.15 Gym nastiek, 7.33 Gramofoon, 8.00 Nieuws, 8.18 Gramofoon, 8.50 Voor de huis vrouw, 9.00 Gymnastiek voor de huis vrouw, 9.10 Gramofoon; V.P.R.O.; 10.00 Voor de jeugd; V.A.R.A.: 10.20 Voor de vrouw, 11.00 R.V.U.: mevr. T. Rirchheiner-Galatius Jensen: „Mens en gemeenschap in de na-oorlogse Deense literatuur, 11.30 Gramofoon, 12.30 Land en tuinbouwmededelingen, 12.33 Voor het platteland, 12.38 Hammondorgel, 124.5 Gitaar-ensemble, 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda, 13.18 Pro menade orkest, 13.45 „De weg om hoog", causerie, 14.00 Voor de kinde ren, 14.15 Voor de jeugd, 14.50 Gramo foon, 15.20 Voor de jeugd, 16.00 Voor de zieken, 16.30 Utrechts Stedelijk Or kest, koor en solisten, 17.23 Dans muziek, 17.50 Regeringsuitzending: C. Belloni: „Rijksdelen Overzee, Varkens feesten in Centraal Nieuw-Guinea", 1800 Nieuws en commentaar, 18.20 Het Joodse Paasfeest, 18.40 Gevarieerde muziek, 19 00 Voor de kinderen, 19.05 Verkiezingsuitslagen, 19.10 Orgelspel, 19.25 Verkiezinsuitslagen; V.P.R.O.: 19.30 Voor de jeugd; V.A.R.A.: 20.00 Nieuws, 20.05 Verkiezingsuitslagen en gramofoon (intermezzo: reportage), 23.00 Nieuws, 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto, 23.20-24.00 Verkiezings slagen en gramofoon. DINSDAG 20 APRIL A.V.R.O.: 20.15-21.55 Gevarieerd pro gramma. WOENSDAG 21 APRIL Gezameniijk programma: 22.00-24.00 Verkiezingsuitslagen. van Schaepman te maken had. Een goede constructieve samenwerking achtte spr. van grote importantie. Wij hebben tot taak de K.V.P. te be waren en te versterken. Deze Sta tenverkiezingen moeten overduide lijk uitwijzen dat de katholieken hun eigen boontjes kunnen doppen. De heer Th. van Steen aan het woord Nadat de Rietvogels nog verschil lende vrolijke liedjes hadden gezon gen, kwam de tweede spreker, de heer Th. van Steen, directeur Boe- rencentrum „Ons Erf' aan 't woord. Deze politieke strijd, zo ving de heer van Steen zijn rede aan, gaat vóór of tegen de Kerk. Duidelijk komt thans naar voren dat er een strijd tegen Rom(m)e gevoerd wordt. Hij bracht het beginselprogram ter spra ke en wees op de kamp, welke tegen het materialisme gevoerd wordt. Meer dan 'ooit geldt ook thans*, de leus, dat wie niet met ons is, zich tegen ons kant. Voor alles, aldus spr. is voor ons de mens een persoon, geen nummer. Ons cultuur-ideaal is de jonge mens te doen uitgroeien tot een persoons mens. De massamens is het individu dat uit alle bindingen losgerukt is. Primair achtte spr. het van belang, dat het particulier initiatief op de voorgrond gesteld wordt. Spr. schets te de gevaren, die uit de gemak zucht voortspruiten. Hij wees op de grote gevaren der voortgaande ver amerikanisering ten plattelande. Gezamenlijk moet opgetrokken wor den voor de eer van God, voor ons aller geluk. Voor Gods aanwezigheid in de gehele maatschappij dient iede re katholiek positief te vechten. Nadat de „gewone man" Wam Heskes weliswaar onzichtbaar, er het zijne van gezegd had, brak de pauze aan waarin voorzitter Smits nog even de buitengewoon aardige actie van Amsterdam-Noord n.l. het zoeken naar 500 echte (K.V.P.) eieren onder de aandacht der aan wezigen bracht, Na de pauze oogstten de West- Friese dansgroep en de Rietvogels veel succes. Rede drs. van der Donk Hierna was het drs. W. A. van der Donk, die het spreekgestoelte be klom. Deze spreker, wiens gloedvolle rede eveneens met grote aandacht werd gevolgd, wees op de noodzake lijkheid de mens niet enkel te zien in de tijd, doch primair in de eeuwigheid. Inplaats van de klassen strijd moet de katholiek het Chris telijk solidarisme voordragen. Wat heeft, zo zal men vragen, de K.V.P. voor ons gedaan? .Dat de katholieke Volkspartij waarlijk zeer veel ge daan heeft, kwam overduidelijk in sprekers antwoord op deze vraag tot uitdrukking. Spr. somde summier op wat de katholieke fractie der Staten van Noordholland voor het algemeen welzijn heeft kunnen doen. Niet op de laatste plaats wilde spreker wij zen op de millioenen guldens, welke aan subsidies verstrekt; worden. On danks een belangrijke stijging der subsidies, ïs de financiële positie der Provincie kerngezond. Het katholieke geluid dient zo krachtig mogelijk te worden gehoord. De 21c April is een krachtmeting tussen de Staatkundige partijen. Een bijzonder beroep deed spr. op de jongeren, alsook op de katholieke vrouwen om positief te helpen. Zeer bijzonder beklemtoonde hij het grote belang om de eenheid te bewaren. Met een opwekking tot de aanwezigen om het stemrecht goed te gebruiken, besloot drs. van der Donk zijn rede. Partijvoorzitter dankt De voorzitter van de KVP, mr. H. W. van Doorn, die zich aan het slot van deze meeting in een kort woord tot de aanwezigen richtte, bracht de bezoekers dank voor hun opkomst. Evenzo aan de organisatoren, wier arbeid hij hogelijk waardeerde. Wat is* het zo vroeg de heer van Doorn zich af wat onze sterkte is. Het antwoord op deze vraag kan zijn. dat onze kracht ligt in het katholiek beginsel, alsmede in het saamhorig heidsgevoel. De heer van Doorn deed een beroep op eenieder, om het élan, deze middag bijeengebracht, niet al leen voor de komende verkiezingen, maar ook voor die van 1956 uit te dragen. Wij moeten niet alleen vech ten voor ónze zaak, doch ook bidden. 's-GRAVENHAGE, 17 April. De Raad van Beheer van net Econo misch Instituut voor de Middenstand heeft, teneinde een basis te leggen voor goed documentatiemateriaal voor het verkrijgen van een inzicht in de economische en sociale verhoudingen in de middenstand in 1953 een uitgebreide sociaal-economische steekproefenquête gehou den onder ongeveer 6.000 detailhandelaren en ambachtslieden. Als eerste resultaat der en- quefe is een publicatie versche nen over „Inkomensverhoudin gen ip ambacht en detailhandel" In deze publicatie wordt vast gesteld dat de inkomensverde lingen in Ambacht en Detailhan del weinig verschillen vertonen. Bij beide zijn de dicbtsitbezetite inkomensgroepen die van 2.000 tot 3.000 gulden en van 3.000 tot 4.000 gulden. Bijna de helft van de aimbadhtsputroons (48%) en die detaillisten (46%) verkrijgt uit het middienstandsibedrijf een inkomen dat ligf tussen de 2.000 en 4.000 gulden per jaar. Zo er al van verschillen in in komensverdeling tussen ambacht en detailhandel kan worden ge sproken komen deze 'hierop neer, dat in heit ambacht minder on dernemingen worden aangetrof fen in de groepen beneden de 2.000 gulden. (14% tegen 18% in de detailhandel) en meer in de klassen tussen 3.000 en 7.500 gul den (n.l. 53% in het ambacht tegen 48% in de detailhandel). Tegenover deze iets gunstiger positie van het ambacht staat, dat in de detailhandel in verhou ding meer bedrijven worden aan getroffen, waaruit een inkomen wordt verkregen van 7.500 gul den of ine er. Hoe gering deze totale ver schillen in beide sectoren zijn, moge blijken uit een vergeilij- t Advertentie Passagiersschepen Alhena p. 18 Finisterre-Antw.; Bloemfontein 18 East Londen-Pt. Elizabeth; Bonaire 19 Madeira; Boschfontein p. 17 Kp. de Gata- Marseille; Groote Beer 16 Rotter dam; Jagersfontein 16 Arnsterd. Joihan van Oldenbarnevelt 16 150 m NW Guardafui-Fremantle; Maasdam 16 160 m. Z. Kp. Sable -Southampton; Nieuw Amster dam 16 Napels-Ajaccio; Noor- dam 16 360 m. ZtO Kp. Race- New York; Oranjefontein p. 16 Dakar-Kaapstad; Oranjestad p. 16 Wight-Cristobal, Oranje p. 18 Guardafui-Suez; Sibajak p. 17 Landsend-Rotterdam; Waterman 19 Rotterdam verw.; Westerdam 16 670 m. Landsend-Rotterdam; Willem Ruijs p. 18 ALgiers-Pt. Said; Zuiderkruis 19 Halifax. Tankvaart; Barendrecht p. 17 Runsal Je-bel -Suez; Caltex Nederland 15 Rot terdam; Caltex Utrecht 16 Rot terdam; Ceronia p. 16 Curacoa- Accra; Enggano 17 Antwerpen; Esso Rotterdam 18 Aruba; Ma- risa p. 16 Aden-Suez; Papen- dredht P. 16 Madeira-Buenos Aires: Scherpendrecht 19 Cura cao; Sliedrecht p. 17 Perim-Mal- ta; Thalatta p. 17 Gibraltar-Cl- pres; Wieldrecht 18 Napels-Pt. Said. Vrachtvaart: Aardijk 17 Houston; Alamak 17 Genua; Abkrumdijk 17 Antwer pen; Albireo 17 Las Palmas-Re- cife: Ailchiba 17 Recife; Alioth 17 Rio Grande do Sul; Billiton 17 Djibouti-Suez; Blijdendijk 17 New York; Borneo 17 Kuweit; Gooiland 19 Recife; Grootekerk 17 Aden-Penang; Hermes 17 Bre men; Karimata 17 Singapore; Kertosono 17 Ohittagong; Kota Agoertg 17 Soron-g; Leersum 17 Mobile: Loenerkerk 17 Chitta- gong; Modjokerto 16 Genua-Rot- terdam; Molenkerk 17 Liverno; Peperkust 17 Lagos-Takoradi; Pr. Willem V 17 Bremen; Roepat 18 Aden verw. Stad Rotterdam 17 Tynedock; Sumatra 18 Charle ston-Galveston; Tara 17 Rotter dam-Bremen; Van Spilbergen 17 Amsterdam; Waal 17 Kingston. t Het nieuwe maagmlddel BICARPAN bevat alles om 1+ Uw maag te doen herstellen BICARPAN geelt spoedig verlichting en bij voortge- zet gebruik volgens voor- T schrilt verdwijnen de klach ten voor goed. De cachets (ouwels) hebben voor maag- patiënten dubbel voordeel 'Begin daarom morgen met »^r..CACHETS "AKKER" I smaakloos I snel, zeker king van het gemiddeld inkomen van de beide groepen ambacht en detailhandel. In het ambacht is dit gemid delde 4.200 gulden en in de de tailhandel 4.100 gulden. Wat de inkomensverdeling van de.verschillende branches betreft blijkt, dat in heit schoenhersted- fcrsbedrijf nie,t minder dan 31% der ondernemers uit hun bedrijf geen hoger inkomen halen dan 2.000 gulden per jaar, terwijl dat in de slagerij slechts 5% be draagt In ihet algemeen kan worden gesteld, dat het sohoenhersitel- tersbedrijf en de kleermakerij verreweg het grootste aantal be drijven telt, waaruit een zeer laag inkomen wordt verkregen. Van de ambachten tenslotte, welke de inifomens opteve-ii ren (7.500 guföen en meer), kun,-" nen Speciaal Worden genoemd de woninginrichting (12%), het loodgieitersibeidrijf (12%) en het timmer- en metselbedrijf (14%). DEN HAAG, 17 April Ook dit jaar zal het Centraal Brouwe rijkantoor namens de Nederland se brouwerijen de Nederlandse biertapwedstrijden organiseren. De wedstrijden zullen worden gehouden in de maanden April t.e.m. Augustus en wel in de vol gende plaatsen; Leeuwarden, Groningen, Steenwijk, Zwolle, Deventer, Hengelo, Arnhem, Apeldoorn, Utrecht, Den Helder, Hoorn, Alkmaar, Hilversum, Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Leiden, Gouda, Den Bosch, Ber gen op Zoom, Breda, Tilburg, Eindhoven. Helmond, Maastricht, Weert, Heerlen en Middelburg. Voor deze wedstrijden zijn ver schillende geldprijzen uitgeloofd. DUISBURG, 18 April. Te Duisburg is een wegwedstrijd ge houden over 120 km. Steenvoor den (Nederland) slaagde erin in de zevende ronde uit te lopen en vergrootte zijn voorsprong ge durende de volgende ronden Met drie minuten verschil op de Duit sers Hartmann, Pawlik en Meik en zijn landgenote J. en P. Peters ging Steenvoorden als eerste over de eindstreep. Zijn tijd over de 120 km bedroeg 3 uur 9 min. VATICAANSTAD, 18 April. Paus Pius XII heeft op eerste Paasdag een boodschap aan de wereld uitgesproken, waarin Hij waarschuwt tegen „nieuwe vernietigingswapens van schrikwekkende kracht". De Paus drong aan op een verbod van biologische, chemische en atoomwapens. De tekst van deze pauselijke omdat met de daardoor veroor- toespraak luidt als volgt: „Dierbare zonen en dochters, op deze feestdag opent gi.i uw harten voor de vreugde, zoals de leerlingen van Jezus op de avond van de eerste Paasdag heb ben gedaan, toen zij hun verrezen Meester als Overwinnaar van de dood temidden van hen zagen terugkeren. Evenals zij, ontvangt gij vertrouwvol de vredesgroet, die Wij als Plaatsbekleder van de Goddelijke Verlosser op aarde in Zijn naam voor de Kerk en de gehele menselijke samenleving herhalen: „De leerlingen waren vol vreugde bij het zien van de Heer en Jezus zeide hun: „Vrede zij met u". Terwijl Wij de goddelijke goe dertierenheid dankzeggen voor de niet genoeg te waarderen vreug de wederom met u dit heilige feest te mogen vieren, willen Wi.i ook niet nalaten u van harte te danken voor uw kinderlijke toe genegenheid en voor uw vrome gebeden, waarmede gi.i Ons ge durende Onze recente ziekte hebt getroost. Hoe gaarne zouden Wij wen sen, dat de vreugde van het fees telijke Pasen over alle zou ko men, opdat de Kerk in volkomen, universaliteit zou kunnen zingen: „Hemel en aarde verblijden zich over Uw verrijzenis, o Christus." Maar al is er in de hemel alle vrede en blijdsejiap, op de aarde is de realiteit geheel anders. In plaats van een onverstoorbare vrede, waarvan het geheim reeds door Christus onthuld is, ver meerdert zich hier van jaar op jaar de bezorgde vrees, de ver schrikking bijna, voor een derde wereldoorlog en voor toekomst, toevertrouwd aan wapenen met een ongehoorde uitwerking. Wapenen die, zoals Wij reeds in Onze toespraak van Februari 1953 hebben gezegd, in steeds uitge breider gebieden op de aarde een verschrikkelijk onheil en een totale uitroeiing van alle leven, ook van de mens kunnen veroor zaken. Wapenen, die door middel van radio-actieve isotopen de atmosfeer, de aarde en zelfs de oceanen lange jaren blijvend on geschikt voor de mens kunnen maken, tot op verre afstanden van de onmiddellijk .door de. kefjidhtploffingen getroffen en besmetté punten. Zo rijst voor de ogen van de angstige wereld het vooruitzicht op van reusachtige verwoestin gen, van gebiede», niet langer meer bewoonbaar en bruikbaar voor de mensheid. En dan spre ken Wij nog niet over de biolo gische gevolgen, de zich kunnen voordoen, hetzij door verandering in de kiemen of in de micro-orga nismen, hetzij door het onbeken de resultaat dat een langdurige radio-actieve uitwerking op de grotere organismen, de mens en zijn nageslacht inbegrepen, kan hebben. In verband hiermede willen wij niet nalaten te wijzen op het gevaar, dat mutagenisch ingrijpen met het doel de natuur lijke ontwikkeling van de erfe lijke factoren van de mens te wijzigen, kan hebben, ook al Leeds United, de Engelse twee de divisieclub, zal een tournee door Nederland maken. Men arri veert Maandag 26 April in ons land en speelt op 28 April een wedstrijd tegen het Nederlands B- elftal. Op 5 Mei staat een wed strijd tegen het noordelijk elftal op het programma en op de vol gende dag, 6 Mei, wordt tegen het oostelijk elftal gespeeld Twee van deze ontmoetingen worden in het Oosten van het land vast gesteld, de wedstrijd tegen het noordelijk elftal in Groningen of Friesland. zaakte afwijking waarschijnlijk die patogenische veranderingen niet uitblijven, die op haar beurt de oorzaak kunnen zijn van erfe lijke ziekten en van andere ver schrikkelijke dingen. Wij van Onze kant zullen on vermoeid alles doen om te be werken, dat door internationale overeenkomsten, maar steeds met het behoud van het beginsel der wettige verdediging ABC- oorlog op doeltreffende wijze ver boden en vermeden wordt. Maar wij vragen Ons daarbij af, hoe lang de mensheid zich nog zal onttrekken aan de glans van de Verrijzenis door in plaats hiervan te vragen om veiligheid voor de moordende lichtflikkeringen van nieuwe oorlogswerktuigen; hoe lang de mensen hun plannen van haat en. dood zullen stellen tegen over het gebod van liefde en de belofte van de Zaligmaker tot leven? Wanneer zullen de leiders van de naties inzien dat de vrede niet kan bestaan uit de wan hopige en geldverslindende be trekkingen van wederzijds» ter reur, maar alleen uit het christe lijke beginsel van de allesomvat tende liefde en in het bijzonder uit de niet afgedwongen maar vrijwillig tot stand gebrachte rechtvaardigheid, niet uit het ver metele vertrouwen maar in het van boven ingegeven vertrouwen. Wanneer zullen de geleerden van de wereld hun wonderbare ontdekkingen van de diepe krach ten der materie uitsluitend voor vredesdoeleinden aanwenden, b.v. door aan de menselijke activiteit goedkoop verkregen energie te verschaffen, waardoor de schaars te hieraan zal verholpen worden en de ongelijke geografische ver deling van bronnen van goede ren en welvaart gecorrigeerd wordt en aan de volkeren nieuwe bronnen van voorspoed tot hun welzijn gegeven worden? Maar terwijl de angst steeds groter schijnt te worden, straalt ons in de zachte Paasglans de zachtmoedige glimlach van de Moeder van Jezus en ook Onze Moeder aan de zijde van Haar glorierijke Zoon toe. Zo spreidt deze liefdevolle Moeder Gods over hen, die in de duisternis en in lijden leven, haar mantel van onvergelijkelijke tederheid uit. „O, Maria, gij, die heden in een helderder licht schittert, wees het symbool en de bron van de ver zoening der mensen onderling samen met Uw Heer en Verlos ser Jezus. Vermeerder het geloof van hen, die U aanroepen. Doe. voor hun ogen de hoop glanzen op de onvergankelijke goederen, de redding van de zielen en de lichamen, waarnaar zij zo vurig verlangen. Help hen om de last van de vernederingen en van de dagelijkse vermoeigpissen te dra gen en sterk hen met het ver trouwen op het eeuwige en vol maakte Paasfeest van de grote menselijke familie in het Huis van de Vader in de schittering van de Hemel. Amen." DEN HAAG, 17 April In vrijwel alle sectoren van het be drijf der Kon. Ned. Gist- en Spi ritusfabriek N.V. te Delft wer den in vergelijking met het voor afgaande boekjaar gunstiger re sultaten bereikt, hetgeen geleid heeft tot een uiteindelijk winst cijfer, dat alleszins bevredigend mag worden genoemd, n.l. een bedrag van f 2.512.960 (v.j. een bedrag van f 2.193.126). In de fabxitk te Delft werd 'n bedrag van f 1.847.626 vastgelegd zowel voor modernisering van 't gist- en spiritusbedrijf als voor verdere inrichting en verbete ring der antibiotische fabrieks- afdelingen, zomede voor de voor bereidingen van de uitbreidingen opresearchgefeied. Voorts wordt voorgesteld een bedrag van f 1.000.000 naar de reserve voor vernieuwingen over te boeken, waardoor deze reserve tot een bedrag van f 4.000.000 wordt opgevoerd. Gezien de gunstige uitkomsten van het afgelopen boekjaar en in aanmerking nemende, dat ver schillende in de voorafgaande ja ren gecreëerde bestemmingsre serves als vrije reserves mogen worden beschouwd werd een be drag van f 1.500.000 ter verster king van de middelen der pen sioenfondsen aangewend welk bedrag uiteraard als fiscale last zal gelden. Na afschrijvingen en dotatie aan de reserve voor vernieuwin gen blijft een netto winst van f 2.512.960 ter verdeling. Reke ning houdend met een dividend van f 3,000 voor prioriteitsaan deelhouders, wordt een uitkering van 9 pet op de gewone aandelen voorgesteld (v.j. 8 pet.) waarna een saldo van f 29.960 op nieuwe rekening overgaat. IJMUIDEN, 17 April Nu ge bleken is dat de voorbereidingen voor het algemeen uitoefenen der z.g. verre visserij, die voor een regelmatige visaanvoer te IJmui- den gewenst is, thans nog niet voldoende gevorderd zijn heeft 't bedrijf in overleg met het be drijfschap voor visserijproducten besloten de verdere besteding van de door de overheid ter be schikking gestelde fondsen enige tijd uit te stellen. De op 14 April van een reis naar IJsland terug gekeerde stoomtreiler „Abra ham" zou vandaag weer naar de verre visserij vertrekken, doch dit plan is veranderd; het schip maakt nu een gewone Noordzee reis. De thans nog bij IJsland vissende treiler „Tzonne" zal na terugkeer evenmin naar de verre visgronden vertrekken. Zowel in technisch opzicht als ten aanzien van verder overleg zijn stappen noodzakelijk. Dit is na de gemaakte vijf reizen ge bleken. Het bedrijf meent dat 't tijdstip waarop het overheids- plan voor steun aan de verre vis serij afkwam niet samenviel met de mogelijkheid van een onmid dellijk begin met deze visserij. AMSTERDAM. 17 April De aandeelhouders der N.V. Cultuur Maatschappij „Tansh Radja" heb ben in de hedenmorgen gehou den vergadering hun goedkeu ring verleend met f 300.000 deel te nemen irf een in 1955 op te richten maatschappij, die zich zal toeleggen op de rijstcultuur in Ethiopië. Over de gang van zaken in 1953 deelde het bestuur mede, dat hoewel de resultaten door de lagere opbrengst en gestegen kosten minder zullen zijn dan in 1952, toch een onveranderd di vidend van 10 pet. zal worden voorgesteld. De uitbreidingsplan nen in Indonesië zullen voort gang vinden. Dinsdag 20 April; Van het uur dat Christus is verrezen, de levende zon van gerechtigheid, die geen ondergang meer kent, krijgt de rol van Maria een nieuwe betekenis: niet meer de Chris tus voortzetten, maar de stich ting van de Keirk moederlijk voor te bereiden en te bege leiden. Zij is op verborgen, maar tevens volmaakte wijze de Kerk voor zover deze zich bepaalt door de gemeenschap met Christus en de heiligheid. René Laurentin, „Court traité de théologie mariale V. Hoog en doordringend begón de sirene te loeien boven de stad. Los Angelos ontwaakte. De nach telijke regen was overgegaan in grauwe mist die als een lijkwade de reusachtige wolkenkrabbers toedekte. Een nare, kille morgen trok op boven de wereldstad. Chrystal was het eerst uit bed. Zij schoof haastig in haar slof fen en rekte zich uit. „Wordt wakker, kinderen!" schreeuwde ze. „De sirene is ge gaan. Allemaal uit bed! Het is mijn beurt voor de badkamer. Het is vandaag Donderdag, dus jij moet naar de keuken, Sally. Norah, het is jouw beurt voor toast en koffieNorah Chrystal trok de gordijnen open. Een akelig, bleek licht stroomde de flat binnen. „Norah....!! Word nou toch wakker!" Ze keerde zich half om naar Sally. Norah werd wakker uit een zware slaap. Haar hoofd bonsde en toen zij rechtop ging zitten, had zij moeite om niet meteen terug te vallen op het hoofdkussen. Chrystal keek verbaasd toe. „Waar- is je nachtgewaad, Norah?" Norah keek verdwaasd in het rond. „O....", kreunde ze. „Ik ben zó in bed geploft". „Ben je zó thuisgekomen?" vroeg Chrystal. Norah wierp kreunend de de kens van zich af, en ging, het hoofd in de handen, op de rand van het bed zitten. „Ik kan me niet eens meer her inneren hoe ik thuiskwam. Ik weet alleen dat ik een paar cock tails heb gehaden van de rest van de avond weet ik niets meer". Chrystal schudde quasi teleur gesteld het hoofd. „Nou, die haarpijn verdwijnt wel tegen de middag en anders „Het lijkt wel of ze dood is", is er altijd nog aspirine1 Sally kwam uit de keuken. „Wat is er met jou gebeurd?" vroeg ze verrast. Norah stond op. 't Morgenlicht deed haar pijn aan de ogen. „Niets", zuchtte zij. „Tenminste voor zover ik mij herinner". Sally schudde meewarig het hoofd. „Ik kan het begrijpen, Norah. Ik heb die brief gelezen. Het was niet zoals het hoort. Trek het je niet aan. Geen man is dat waard! En zeker niet zó een en dan nog 6000 mijl weg". Norah Larkin liep met trage passen haar kamer door. Het was alsof haar gedachten ronddoolden in een mistbank. Toen zij op de centrale kwam voelde zij zich nog ellendiger dan toen zij opstond. Het verwarde rumoer gonsde haar door het hoofd. „Hazel, jij hebt voor Mr. Prebble geposeerd"". Het was de stem van de inspec- trice, vlak naast haar. „Je moet even op kantoor ko men, Hazel. Ik neem het zolang wel van je over". Norah sloeg er nauwelijks acht op. Het schakelbord draaide voor haar ogen. De stemmen in de telefoon dreigden haar dol te ma ken. „Voel je je niet goed, Norah?" hoorde zij de inspectrice vragen. „Je ziet er zo bleek uit en je doet zo vreemd". Zij schrok op. „Het gaat wel", fluisterde zij. Een cacophonie van fluit- en bezettonen, halfduidelijke stem men en nieuwe aanvragen liet haar geen rust. Hazel kwam terug en nam haar plaats weer in. „Ik voel me compleet uitge wrongen", zuchtte zij dramatisch. „Zeg, Norah, luister eens, er is politie op de centrale.Maar ik mag niets vertellenStomme lui! Ze vroegen of ik gisteravond in de regen liep zonder, schoe- ISorah werd wakker uit een zware slaap. nen!" Hazel boog zich weer over haar schakelbord. „Zeker omdat ik een beetje verkouden ben", lachte ze. Een minuut lang staarde Norah met wijdgeopende ogen naar de wirwar van stekkers en stopcon tacten vóór zich. In de regen zonder schoenen... In de regen zonder schoenen. Het was alsof plotseling een mist voor haar ogen uiteensdheurde. Zij voelde hoe haar hart op- bonsde. Een vreemde paniek drong opeens alle bloed uit haar gezicht. „Miss Stanley....!" riep ze. „Miss StanleyWilt u het overnemenIk ben zo dui zelig". In de regen zonder schoenen..'. Norah Larkin liep de lange zaal door. Buiten sloeg een vochtige wind haar tegen. De eerste ochtendbladen waren uitgekomen. Krantenjongens schreeuwden het laatste nieuws. Norah liep op een krantenstal letje toe. „Is de ochtendeditie als uit?" stamelde zij. De krantenverkoper stak zijn duim op en klikte met zijn tong. „U hoort het Miss. Zij zijn net gekomen. Kijkt u maar eens: Bekend tekenaar vermoord in zijn atelier. Neergeslagen met een pook. Nou, een beetje afgezaagd is het wel, maar zoiets lezen de mensen toch graag. Hier hebt u een exemplaar". „Dank u", fluisterde Norah. (Wordt vervolgd). ALKMAAR De dagen een burcht goudmijn vol fraaii beslist een bezoek georganiseerde Fan is op de Tweede J. Th. Jacobs geopt De Deken wees nings woord op dat de K.A.J.-Fancy F; thie van elke kathi Dat doel is, het m van de Kajotterslbe Lourdes. Daarvoor nodig. De Kajottéi eerst zelf hun uit< dat geld bijeen te 1 daarna doen zij e de katholieke gemi beevaart naar Lourc del om de godsdie: Kajotters te tónen vergróten. Waar, al is dat in dit Maria-; gelijk dan in Lour' vaartplaats die Mar is? De Deken prees van de Kajotters, d Fair hebben voorbej ten schier dag en m de geslaagde aankl K.A.J. aan de Fan weten te geven en zijn overtuiging uit, Fair een grote aan vormt voor heel de Heel de katholie) van alle drie paroc hij aan, een bez Nieuwstraat te bren Kajotterswerk is e heel katholiek Alkn Hij wenste de E uitbundig succes en hoop uit dat hun door deze Fancy Fa: moge worden. De Deken liet het bij woorden-; hij ste die Alkmaar zich 1 kan stellen. Hij scb jotters een bedrag aan handgeld en m"< geste verklaarde hi; Fair voor geopend. De gulle schenki Hoogeerwaarde Heei vrijwel onmiddellijk een sympathiek geS bestuur van de Stic huis, dat bij monde P J. Tros de Kajo drag van f50,— cad hun Fancy Fair. Onder hen die bi aanwezig waren, n behalve de Hoogeer Deken, op, de Zeeree toor Th. L. €h. Bi« ter A. D. E. Mendel Francisca Romanawi lende bestuurslede! Stichting K.A.J.-hr Overste en uiteraar aalmoezenier, Kapelé Victoria Van gisteren af dra in het Victoria-theater film waarin Johnny 1 held van de wilderni triomfen viert. De fil wild verhaal vol gev barbaarse heidendom godsdienaars brengen kende mensenoffers a; god; een regering en e dieven jagen op een m een vliegtuig maakt ee in de wildernis en ee speelt de rol van de Wie van maximum a houdt en sterke zenuwi nen wij die wilde, t filmprogramma aanrac nieuws draait er bovei volkomen krankzinnig ma mee, waarmee de eisende zich uitsteken! ken. De hoofdfilm is jarigen goedgekeurd. ,m DINSDAG 20 1 T GULDEN VLI Cebuto propaga 8 uur. WAPEN v. HEE Wasmachinedemc 8 uur. VICTORY: Filma' Reisvereniging, 8 Bioscopen CINEMA: „A en Jekyl] en Mr. jaar. VICTORIA: „jungli de tijgerafgod", HARMONIE: „Sca: 14 jaar. REX: „Puntje en A AULA GYMNAST jeugd exposeert." SCHOOL NIEUW Fancy fair Kajol WOENSDAG 21 't GULDEN VLIE! klassen Johan i uur. WAPEN VAN HEE Vereniging Oost 8 uur. Feestavond perso foonibedrijf. 8 uu: Bioscopen Als Dinsdag. Aula Gymnasium: A<ls Dinsdag.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2