Bovenkarspel Zondag weer „tafeltennis-middelpunt" De Noord voor doet niet onder de Zuid" Waar goed vakmanschap wordt aangekweekt 24 April geproclameerd tot wereldpij prook „De grote trek55 De Wieringermeerruiters gaven een manege-uitvoering Meer dan 600 inschrijvingen Afdelingstitels als grote inzet Markt.en Beurs HOLLAND BOLLENLAND 99 99 Hortus bulborum te Limmen Plechtigheid te Purmerend: V rieiidschapspij p voor Kardinaal Vrijdag 23 April 1954 Pagina 5 (Van onze sportredacteur) Het tafeltennis-seizoen 19531954 loopt weer ten einde. De com petitie is zo goed als voorbij, de tournooien hebben we gehad. Nog rest slechts het grote slotfeest in Bovenkarspel, waar heel Noord- Holland, dat een tafeltennisbat in zijn handen kan houden, aanwe zig zal zijn. In de veilinghallen van de bloembollen-„koningen" zal dal festijn plaats vinden. Zoals vorig jaar. En dat moet de insider al genoeg zeggen. Want wie nog denkt aan dat tournooi van verleden jaar, weet hoe dat gesmaakt -heeft. Het tournooi met ziin massale deel name. was het hoofdgerecht van het hele seizoen. Zelfs nog inte ressanter dan de tafeltennis-uit- --eling met Saarland -n West- Duit.sland. Vele van deze' Saar- h.ndse vrienden komen met de P'nksterdagen naar Hoorn en omstreken de vriendschapsban den opnieuw aanknopen en ver sterken. Dat is ook belangrijk. Maar deze uitwisseling zal dit jaar slechts een klein gedeelte omvatten van de tafeltennissers u:t het Noordholland-noord- diïtrfct. ,Naar Bove»karspel gaan "kllêri. Meer dan zeshónderd inschrijvingen kwamen binnen. Meer dan zeshonderd!!* Op een kleine vijftig tafels zullen deze jongens en meisjes, mannen en vrouwen de strijd met elkaar aanbinden. Om de eer. Natuur lijk. Want het is een prachtige prestatie, als winnaar uit zulk een tournooi te voorschijn te ko men. Maar ook om de gezellig heid zal men in Bovenkarspel aantreden. De tafeltenniswereld in ons mooie Noordlholland is feitelijk één grote familie. Dit tournooi is het jaarlijkse rendez vous. waar men komen moet, wil men zichzelf respecteren als lid van de Ned. Tafeltennisbond. Zo hebben de spelers het ge zien, zo hébben ook de organi satoren het gezien. De mannen achter de schermen, die dag in da? uit, naohten zelfs werken, ploeteren, rekenen, praten om perfect voor de dag te komen straks. Theo v. d. Gulik heeft slapeloze naohten gehad om een punctueel tijdschema voor elkaar te dokteren. Gerard Kooy heeft dagen verlof genomen om met ziin „secretaresse" mej. Redecker, alles op papier in orde te maken en in Bovenkarspel zullen de vrijwilligers Zaterdag en Zon dag hard moeten werken om de tafels te plaatsen, de entourage in orde te maken en de loud- soeakerinstallatie aan te leggen. Enfin U weet wel, wat daar alle maal bij te pas komt. Deftige woorden Op de circulaire, die een tijdje geleden in zee werd gestuurd bij het aanschrijven van de vereni gingen, had de wedstrijdcommis sie in deftige woorden het doel van deze dag naar voren ge bracht. „Een ieder wijd en zijd de tafeltennissport laten beoefenen in al zijn veelzijdigheid naar geest en lichaam". Het is oraohtig gezegd. En er wordt serieus naar gestreefd ook. We denken aan de talloze de- monstratieavonden. aan de hulp aan nieuwe clubs geboden, aan de contacten met autoriteiten, die gelegd worden om steeds meer zijn invloed te kunnen la ten gelden, als zulks nodig is. Dat alles is het werk achter de schermen. Het werk, dat dan Zondag in Bovenkarspel eens één dag voor het front van alles wat tafeltennist in Noordholland- Noord, mag en ook moet wor den geprezen. Het werk bijv. van competitieleider Nic. Koster, die Gerard Kooy opvolgde. Het werk bijv. van de demonstranten, als Beukman, Kooy, Visser, v. d. Zo was het tijdens de Ned. Kampioenschappen verleden week. Zo zal het zijn a.s. Zondag in Bovenkarspel. holland-noord. Zou men door in stellen van trainingscentra, des noods door centrale training van de besten, niet kunnen komen tot betere prestaties? Het is maar een vraag. Misschien is deze idee al rijpende in de hoofden van de bestuursleden. Het aanstellen van een trainer voor gezamenlijke rekening zou in deze o.i. een stap voorwaarts ziin. En nu dan Bovenkarspel We zijn ietwat afgedwaald van ons eigenlijke onderwerp. De kampioenschappen te Bovenkar spel. Maar als men eens over deze materie schrijft, dan rijzen deze vragen als vanzelfsprekend Gerard Kooy „achter de schermen" propagandist Laan, het werk ook van de „gro te' man in den Helder, van oud consul Sinjewel. Clubs verrezen als padde stoelen uit de grond Dit jaar is de tafeltennisfamilie gegroeid. Enorm gegroeid. Clubs verrezen als paddestoelen uit de grond. Dat bleek nog niet uit de com petitie, die de nieuwe clubs eenmaal aan de gang zijnde niet meer kon opnemen. Dat zal straks 'blijken, als men in Sep tember opnieuw van start- gaat. Er blijft natuurlijk veel werk aan de winkel. Ook als na het tournooi om de afdelingstitels te Bovenkarspel, de rust een wei nig kan intreden. Werk bijv. om het spelpeil te gaan verhogen. Nog te weinig clubs zijn in het Nederlandse milieu opgenomen. Disnie 1 uit Hoorn, misschien, als de promotiewedstrijden gun stig verlopen ook het tweede van deze Hoornse vereniging, zijn de enige teams, die in de overgangs klassen van de Ned. Tafeltennis bond een plaats hebben. Meer niet. Er zullen meer demonstratie- oartijen moeten komen van ster ke Nederlandse spelers. Of bui tenlandse, zoals we verleden jaar hadden in den Helder, waar Ri chard Bergmann optrad. Volgend seizoen, in 1955 komen 's werelds sterkste tafeltennissers naar Ne derland. om daar de wereldtitels aan elkaar te betwisten. Het zou een reuze stimulans zijn voor de tafeltennissport in onze contreien, als we enkele van deze „machti gen" ook in Noordholland-Noord aan het werk zouden kunnen zien. Werk aan de winkel voor het bestuur van de afdeling Noord- op. Het tournooi in de veiling- hallen. dat om precies twaalf uur- begint ,is bij voorbaat geslaagd. Daar zijn we van overtuigd. Er kan één moeilijkheid komen, de t ij d. Theo v. d. Gulik weet dat. Hij weet, dat hij geen minuut cadeau mag geven aan een deel nemer, die niet op het aangege ven tijdstip klaar staat om te spelen. De spelers en speelsters moeten daarvan overtuigd zijn. Dan kan er niets gebeuren en hoeft de zaak niet tot laat in de avond te worden gerekt. Laten we het bij deze ene practisohe wenk houden. De rest zal alle maal wel bekend worden ge maakt in Bovenkarspel zelf. Waar een ieder, die eens kennis wil maken met deze sport, van harte welkom is. Zoals verleden jaar, toen een grote sohare be langstellenden de finales bij woonde. Het zou de grote groei van deze prachtige zaalsport nog meer doen uitkomen. Op zoek naar Franse bergbeklimmers NICE, 22 April. De Ameri kaanse vloot in de Middellandse Zee heeft een verkenningsvlieg tuig aangeboden voor het opspo ren van de 5 jonge Franse berg beklimmers, die reeds sedert drie dagen in de Alpen in Zuid-Frank rijk vermist worden. Een Frans vliegtuig van een particulier vliegveld in Nice is bij het aan breken van de dag opgestegen, om bij het zoeken behulpzaam te zijn. Terzelfdertijd zijn twee verse ploegen redders vertrokken om het zoeken te hervatten. De groep heeft draagbare radiotoestellen bij zich, waarmee zij instructies ont vangt vanuit een vliegtuig, dat de leiding van het zoeken heeft. NOORDSCHARWOUDE, 23 April. 10000 kg uien i.40 7.40, grove 5.305.80, drielingen 2.00. 600 kg kroten B 4.004.10. 7500 kg Peen: B 19.10—22.30, C 10.60—13.60. D 7.60—8.00. 110000 kg rood 11.90—25.60. 20000 kg geel 18.60—26.40. 180000 kg Deense witte kood 8.9020.90. 1100 kg witlof: I 75, Ib 64—69, II 67. lib 63, III 60—62. Stek 51 —52. LANGEDIJK, 23 April 15000 kg uien 6.108,30, grove 3.30 7.40; 4700 kg peen C 12—13.70, D 19.70—21.70: 2800 kg bieten A 8.90; 5400 kg witlof I B 5974, II B 4865; 17000 kg rode kool 13.5025.20; 14000 kg gele kool 15.9024.90; 42000 kg witte kool 10.50—20. Markt Barneveld BARNEVELD, 22 April. Eiermarkt. Handel traag. Aan voer ca 1.700.000 stuks. Prijzen: f 10.90f 12.00. algemene prijs f 11.15 per 100 stuks, kiloprijs f 1.83 (op basis 61 gr.). Eierveiling Barneveld-Ede. Aanvoer 850.000 stuks. Handel kalm. Prijzen: eieren van 50/60 gram f 9.19f 10.82, eieren van 60/65 gram f 10.95f 11.78 per 100 stuks. Pluimveemarkt: Aanvoer circa 63.000 stuks. Slachtkippen f 1.85 f 2.witte slachtkippen f 2. f2.10, jonge hanen f 1.75f 1.95 witte ionge hanen f2.50f2.70. piepkuikens f 2—f 2.30. alles per kg. Handel in slachtkippen rede lijk. In jonge hanen zeer grote aanvoer met trage handel en lagere prijzen. Handel in witte jonge hanen kalm met eveneens lagere prijzen. Piepkuikens kleine aanvoer. Handel flauw. Varkensmarkt: Aanvoer circa 150 stuks. Handel kalm. Prijzen: biggen f 46f 56.—, drachtige zeugen f 325f 420.oer stuk. W eekoverzicht Langedijker veilingen BROEK OP LANGEDIJK, 22 April. Het voortdurende koude schrale weer heeft een goede invloed gehad op de markt van de bewaargroente. Van vrijwel alle soorten, behalve de bieten, bewogen de prijzen zich in een stijgende lijn. Vooral waren het de yleinere maten van rode en witte kool die de meeste winst konden boe ken. De grotere kool volgde slechts zeer langzaam. Er worden tamelijk omvangrijke ladingen naar West- Duitsland gezonden. Ook peen was goed gevraagd. Voor goede export peen werd 15—20 cent betaald. Rode koolprijzen lagen tussen 9 en 22 cent. Een enkel mooi partijtje besomde 23 24 cent. Voor kleine witte kool liep de markt op tot ruim 17 cent. Voor grote witte werd 79 cent betaald. De prijs voor gele kool. waarvan het aanbod sterk terugloopt, was 1023 cent. Voor goede uien kon de handel 78 cent betalen. Witlofprijzen bleven vrij stabiel op 4560 cent, naar gelang van kwali teit. A-bieten bleven op 57 cent S IdARKTO VERZICHT SCHAGEN. Zo de eerste week na de Paasdagen was het te verwachten, dat er op de vet- markt weinig hel.a^g.stplling zou zijn. Er wer^n énkele goede kwaliteiten aarijjeVóerd waarvan de prijzen varieerden van f 750 tot f 1040. De prijs per kg slacht- gewicht kwam tot f 300. De prij zen van de vette koeien zijn de laatste weken in stijgende lijn gegaan. De prijzen van gebruiks- en weidekoeien staan hiermede in verband, dus krijgen ook een hoge notering. De handel in melkkoeien was aan de kalme kant. Prijzen van f 725 tot f 1000. De geldekoeien werden, ondanks het koude weer, toch nog vrij goed verkocht voor prijzen van f 580 tot f 790. Hoe zullen de prijzen zijn als er wat meer gras komt? De handel in jongvee was aan de stille kant. De handel in nuchtere kalveren was stug duur. Prijzen voor de nuchtere van f 25 tot f 50. Voor kalveren van en kele weken oud tot f 70. Op de paardenmarkt was het stilletjes. De handel in schapen stug duur. Vette schapen van f 90 tot f 130. Overhouders van f 80 tot f 110. Schapen met lammeren van f 125 tot f 170. Op de biggenmarkt was wel weer een aardige aanvoer, maar de handel stil. 99 „In de bloembollenwereld spreekt men van „De Noord" en „De Zuid". Met „de Zuid" bedoelt men de bollenstreek rond Haarlem en ,met „de Noord" die van Breezand, in de kop van Noord-Holland. Over „de Zuid" zullen wij het ditmaal niet hebben; die bollenstreek is bij de toeristen en voorjaarsvacantiegangers voldoende bekend. Minder bekend is het uitgestrekte bollengebied van Breezand, in het Westelijk gedeelte van de Anna Paulownapolder. Vóór vijftig jaar was deze polder nog een barre zandwoestenij, waar men de grond tegen betaling van poiderlasten d.w.z. voor een rijksdaal der het bunder - kon kopen. De kunstmest betekende ook voor deze arme zandstreken de opkomst; thans krijgt men er de grond nog voor geen f 5.000,het bunder, want de eens zo vruchtbare zand woestijn is herschapen in een bloeiend bloembollengebied; alle daar voor beschikbare grond is met bollen beteeid, zodat de bollenkwe- kers ai in Koegras, waar reeds jaren ook bollen worden geteeld, naar nieuwe bollenvelden gaan uitzien. De Westelijke Anna Paulowna polder, welke grotendeels ligt rond het kerkdorp Breezand, dat aan de bollen zijn ontstaan en bloei te danken heeft, is thans 'n bloembollengebied van 1430 ha, waarvan bijna de helft met tul pen wordt beteeid; daarna ko men in volgorde de irissen, de gladiolen, de narcissen, de hya cinthen en het z.g. „bijgoed". Op uitnodiging van de VVV- Noord-Holland boven het Noord zeekanaal maakten wij een trip door het bollengebied van „De Noord", waarbij men gevoeglijk ook de bollenstreek rond Limmen en de Egmonden kan rekenen. Ons eerste bezoek gold de in bollenkwekerskringen zo beroem de Hortus Bulborum, een bollen- tuin, waarvan dertig jaar gele den door het initiatief van een eenvoudige dorpsonderwijzer, de heer Bosman uit Uitgeest, de grondslag werd gelegd. Deze mijnheer Bosman had een hob- bie; hij verzamelde bloembollen van rassen die niet meer werden gekweekt en die dreigden uit te sterven. Op het terrein van de fa. Van 't Hof en Blokker te Limmen werd zes en twintig jaar geleden een hoekje beschik baar gesteld, om deze bollen in stand te houden. Zo ontstond de Hortus Bulbo rum, waar men 500 verschillende soorten bollen uit de oude tijd aantreft. Men vindt er de bol len, zoals zij in de oertijd groei den in het wild, in Perzië en in Klein-Azië, waar ze vandaan ko men. Men vindt er ook de eerste exemplaren uit de beginperiode van de Hollandse bol'lenkwekerij, exemplaren met uitsluitend Hol landse en Franse namen; dit laatste wijst op de export naar Frankrijk, dat in vroeger eeu wen onze" enige afnemer was van de beroemde Hollandse bloembollen. Zo zagen wij nog exemplaren van de Lac van Rijn en Due van Tol, die uit de jaren 1620 dateren. Ook hyacinthen uit de beginperiode treft men in de ze uitzonderlijke kwekerij aan, welke vooral in kwekerskringen grote belangstelling geniet. Limmen, een klein dorpje aan de weg AlkmaarAmsterdam ge niet een wereldvermaardheid door zijn export van bloembol len. Aan weerszijden van de Rijksweg strekken zich de kleu rige bollenvelden uit als een bonte lappen deken. Momenteel nog hoofdzakelijk de gele narcis sen en wat vroege hyacinthen, doch straks, als het weer wat meewerkt, komen de tulpen in bloei en de overige hyacinthen. Van Limmen ging de tocht naar Breezand. dat wij vanuit Schagen bereikten, zodat wij plotseling midden tussen de uit gestrekte bollenvelden reden. Overal verrijzen grote, modern- ingerichte bollenschuren. Dat het product, dat op deze nog jonge WIERINGEN In een ver sierde landbouwschuur, die was omgetoverd in een overdekte ma nege met ruim 600 zitplaatsen, gaven de Wieringermeerruiters een goed geslaagde manege-uit voering. Toen de deuren voor de eerste maal opengingen en een vijftal bazuinblazers hun entree maakten, werden de grote licht kronen ontstoken en begon een 30-tal ruiters onder leiding van instructeur J. P. Raymond met de eerste dressuurvertoning. Het ruiterlied weerklonk onder het opgeheven vaandel, terwijl in draf en galop de gehele ma nege in beweging was. Daarna lieten een tiental junioren op de keurig verzorgde dieren hun vor deringen zien en het was tref fend hoe mens en dier elkaar verstonden in het gelijktijdig overgaan van de ene opdracht in de andere op de maat van de muziek. Het derde nummer van het programma vermeldde: „Ge deelde vreugd is dubbele vreugd" en het was waarlijk een dubbele tot drievoudige vreugde toen de dieren in een spel van wenden en keren zich verenigden met de muziek en de zang van mej. G. Kluft, terwijl de aanwezigen het refrein meezongen. Ook de adspiranten kwamen aan bod en wisten met hun pon- nies prachtig de ouderen na te bootsen, al werd door een enkel ruitertje soms met het zand ken nis gemaakt. Als sluitstuk voor de pauze verschenen de dames A. Broere en v.d. Giesen met de heren A. van Schagen en J. Bak ker in de kring om de aanwezi gen, te laten zien dat de ruiters 't niet enkel tot kunstvolle ver- miniatuur uitgave is. richtingen wisten te brengen, maar dat ook de gymnastische oefeningen van de ruiters zelf ook nog een voornaam onderdeel van hun programma vormden. Er werden sprongen gemaakt en standen uitgevoerd die adembe nemend waren en dat alles op 'n paard in volle draf, zodat ieder een vol bewondering was over deze athletische prestaties. Na de pauze Na de pauze verschenen twee vijfspannen, geleid door mej. A. Broere en de heer A. van Scha gen om met de feestelijk opge tuigde paarden, blinkend en rin kelend, staande op de dieren di verse figuren te beschrijven. Hierbij toonden zich de vijf zwartblessen de superieuren van de vijf vosblessen en dient zeker de prijzenswaardige wijze waar op mej. Broere haar vijftal wist te mermen, een extra loffelijke vermelding. Ook de vier twee spannen, die daarna hun ronden, draaiingen en wendingen maak ten, zowel dravend als galoppe rend, "deden het keurig. Achtereenvolgens zagen de aan wezigen vier prachtige zwarte Friese stamboekpaarden, met hun sierlijk gebogen lijn, rijke lange beharing aan manen en staart, het enigste ras dat nog zuiver Nederlands is, daarna vier zware koudbloedschimmels, ook 'n keur uit de vele vertegenwoordigers hiervan in de Wieringermeer. een kwartet landbouwtuigpaar- den, gevolgd door evenzoveel wat lichtere landbouwrijpaarden en tot slot een stel Shetlandse pon- nies, die zoals de heer H. R. Smit mededeelde nauw verwant zijn wat bouw, taaiheid en sterkte betreft aan de zware koudbloe- den, maar daarvan enkel een grond geteeld wordt, een goede naam heeft, moge blijken uit het feit, dat de meeste bollen al ver kocht zijn, zo gauw als zij in de grond gestopt zijn. Vele bollen- kwekers van „De Zuid", waar de grond door de zoveel langere cultuur bloembolmoe is gewor den, hebben in „De Noord" een nevenbedrijf gesticht, zodat men er vele namen aantreft, die men ook rond Lisse en Hillegom ont moet. In „De Zuid" komen duizen den toeristen; zij mogen slechts langs de wegen rijden en zo de kleurenpracht bewonderen. In de bollenstreek rond Limmen en van „De Noord", waar het (nog) niet zo druk is van toeristen, mo gen de bezoekers ook wel eens de bollenvelden in; en de kwe kers, die liefde voor hun mooie vak hebben, zullen ze gaarne vertellen over de bijzonderheden van deze interessante teelt. Som mige kwekers hebben in een kas achter hun huis een klein proef- vel'dje, waarin zij nieuwe varië teiten kweker, hetgeen eindeloos geduld en nauwkeurige studie vereist. Hoewel er reeds 800 va riëteiten zijn, is elke tulp in Ame rika zeer gewild en het is vooral voor de vergroting van de ex portkansen, dat de kwekers zich toeleggen op het kweken van nieuwe soorten. In dit verband kunnen wij nog melden, dat de helft van de Ne derlandse bollenproductie af komstig is uit de bollengebieden boven het Noordzeekanaal. De bollenvelden van „De Zuid'' trekken vooral bezoekers uit Zui delijker streken; die van „De Noord" zijn voor de Noorderlin gen gemakkelijker te bereiken. In de komende weken verwacht men dan ook in Breezand en Limmen vele bezoekers uit de Noordelijke provincies, die in Schagen, het kleine marktstadje in de kop van NoordsHolland 'n welkome pleisterplaats zullen vinden. Schagen, dat over vijftig hotelbedden beschikt, staat be kend om zijn gerenommeerde restaurants; een bezienswaardig heid is er het „Oude Slot", waar oudheidliefhebbers vele bijzon dere dingen hebben bijeenge bracht, welke hoofdzakelijk te voorschijn kwamen bij het doen van opgravingen op de vele ter pen, die Noord-Holland nog rijk is en zoals men er ook nog in Friesland aantreft. Tenslotte behoeft men niet al leen voor de bollenvelden naar de kop van Noord-Holland te ko men; de marinestad Den Helder is ook een bezoekje waard. GEDIPLOMEERDEN UIT KOP VAN NOORD-HOLLAND EXPOSEREN IN KASTEEL RADBOUD Dc Vereniging ter Bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland vindt in ons land als instituut slechts haar weerga in Drente waar het 60- jarige mr Harm Smeengefonds ruim 14 jaar ouder is dan de Westfriese vereniging, die overigens in de ge hele Kop van Noordholland werkt, en op Texel evenzeer. Morgen wordt in Medemblik dc 46ste jaarvergadering gehouden. Dan zullen de diploma's worden uitgereikt aan de geslaagden van de Avondvaktekenscholen van de Vereniging te Hoogkarspel, Me demblik, Spanbroek, Slootdorp, Hip- polytushoef, Castricum, Noord-Schar- woude en Den Burg. Ook worden dan de eindresultaten bekend van de leerlingen die de drie jarige A of de tweejarige B-opleiding volgens het leerlingenstelsel hebben gevolgd en tenslotte zal ieder kennis kunnen nemen van de bekroningen van het practisch proefwerk zoals dat door de verschillende leerjaren en opleidingen wordt geleverd. Die proefstukken zijn ditmaal in kasteel Radboud tentoongesteld, waar ze Za terdag en Zondagmiddag en -avond kunnen worden bezichtigd. We zijn er gistermiddag al even gaan kijken. En wie eens kennis wil nemen van wat ook nu nog door jon gens met liefde voor hun vak wordt gepresteerd, kan hier zijn hart opha len. Deze week Maandag en Dinsdag hebben de metselaars op het plein voor Radboud hun proefwerk opge trokken met kalk-zand-specie: schoorsteenmanteltjes voor het eind diploma, muurtjes met een ronde rol laag en andere listigheden, schoor stenen en hoekverbindingen voor de lagere klassen. Het leeuwendeel van de ongeveer 200 deelnemers aan het leerlingenstelsel, die over 150 kleine ambachtsbedrijven in de Kop van Noordholland zijn verspreid en daar hun opleiding krijgen onder toezicht van de Vereniging in de persoon van de directeur-controleur, de heer H. M. Punthöler, werkt echter in de timmerbranche. De jury heeft zowel het proefstuk, dat zij in de werk plaats van hun baas maakten als de opgaven, die zij hadden uit te voeren tijdens de examens die tussen 9 en 20 April o.a. in de Ambachtsscholen te Hoorn en Schagen werden afenomen, in haar oordeel betrokken. Men ziet nu in Radboud de geheel met de hand gemaakte deurtjes getuigenis afleggen van de gevorderde vakbe kwaamheid, een grote collectie huis houdtrapjes, een uitgebreide verza meling allerplezierigste kinderstoel tjes en tafeltjes waar een kleuter school jaloers op zou worden, kleer- bakken, plakspanen (prima stukjes werk) en van de schilderoplelding o.a. wikkel- en schabloonwerk, plastic- lambrizering, reclameborden, en compleet afgeschilderde deuren. Een leerling-stoffeerder setelt z'n stoelen ten toon en een jonge betonvlechter uit Opperdoes een imponerend staal tje van zijn kunnen. Ook in de veel. geringer bezette metaalafdeling (het' verenigingswerk wordt hier door kruist door nationale instituten als de Bemetel-opleiding) is kundig werk te zien en tenslotte zonden alle avondscholen tekeningen in over zulke technische zaken als steektrap- pen en spaarverbanden, de uitslag van een kilkeperbalk, een kozijn met stolpramen, betonbekistingen en ezelsruggen. Vaklui zullen met ple zier komen kijken, denken wij: met evenveel plezier als wij. Want het is altijd prettig ergens goed, opbouwend werk te kunnen signaleren. Tips voor de courses te Alkmaar Tulpenprijs: Rotecta, Rose Bond, Reine Neosko. Hyacinthen- prijs: Queen Mary, Rina V, Roek S. Crocusprijs; Quick Hanover, Queen Bonnie, Quick Fire. Bol- lenprijs: Ostrogatta K, Lex V, Olga Axworthy. Narcissenprijs: Sir Spencer, Sam Spencer, Son- ja Zora. Corsoprijs: Roland, Paul B, Ortolaan S. Ralleyprijs: Our Volann, Mr Fried, Marum's Gre- gor. Keukenhofprijs; Olivier B, Narciso van Zora, Nellie Gregor. Vaktekensehool in Wieringermeer SLOOTDORP. Op het eind examen van de vaktekensehool te Slootdorp slaagden de leerlingen G. Bandringa, P. Boltjes, J. H. Halsema en H. Louwes. Gedeeltelijk slaagden: A. H. Nipshagen en D. J. v. d. Wal, die nog herexamen zullen moeten doen in de theorievakken terwijl G. A. v. d. Weide nog herexamen in vaktekenen zal moeten doen. Er werd 1 candidaat afgewezen. De examens werden afgenomen door de vereniging voor West-Fries vakonderwijs. In Purmerend werd Donderdag avond in tegenwoordigheid van een aantal vertegenwoordigers van pers, radio cn film de 24e April tot „We- reldpijprookdag" geproclameerd. Deze proclamatie geschiedde door de voorzitter van de eerste Ned. Pijp rookclub „De Gesellighe Dampkring" aldaar, de heer N. G. Klijzing. De heer Klijzing was juist 's middags te voren door de Internationale Pijpro kersclub „Howark" te New York be noemd tot erelid voor het leven, van genoemde organisatie en was hij daarbij uitgenodigd om op kosten van genoemde club naar Amerika te komen om de onderscheidingstekenen hiertoe persoonlijk in ontvangst te komen nemen. Door De Gesellighe Dampkring zul len voorts ieder jaar op de „Wereld- pijprookdag" 'n aantal vriendschaps- pijpen worden uitgereikt. Dit jaar komt daarvoor in aanmerking als enige buitenlander, de heer Carl Paersing te New York, algem. presi dent van de Internationale Organi satie van Pijprokers. In Nederland worden deze pijpen dit jaar toegekend aan Zijne Kon. Hoogheid Prins Bernhard, Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong, Zijne Exc. Minister Kernkamp, mr v. Heuven Goedhart, comm. voor de vluchtelingenorganisatie en G. Ko per. commandant van de „Ir Dam me" winnaar van de Christchurch- race. Na afloop van bovenstaande plech tigheden. waarbij verschillende auto riteiten het woord hebben gevoerd, werd een zeer spannende pijprook- wedstrijd gehouden onder de aanwe zige reporters. i'

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5