COMMUNISTISCH CHINA GEEN GELI JKE PARTNER Rusland eist de arrestatie Petrov van misdadiger" Leven van de Rus Chochlof loopt thans gevaar Erkenninsskwestie eerste botsing in Genève? Botsing tussen veewagens eist een dode Heilige Vader schenkt rozenkrans als prijs Frankrijk wil het vuren in Indo-China staken Dagblad voor Alkmaar en omgeving Onthullingen leiden tot golf van geheime arrestaties Westelijke nota aan Sowjet-Unie Geen wijziging in doeleinden Sowjet-Unie Protestnota aan Australië Komen ijzeren kruisen weer? Russisch ambassadeur in Australië teruggeroepen Ongeluk op Kampereiland voor steentjesactie Gedachteniskerk Vietmiiili bezet voorpost Dienstplicht voor immigranten NOORDHOLLANDSi J inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum JÊÊHL^ f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Zaterdag 24 April 1954 - 50e Jaargang "Nummer 13068 Hoe lievig de botsing was tus sen de veewagens op het Kampereiland toont deze foto: een ruïne van verwrongen staal en hout. PARIJS, 23 April Groot Brittannië, Frankrijk en de Ver. Staten hebben vandaag in een nota aan de Sowjet Unie meegedeeld, dat zij de komende conferentie van Genève beschouwen als een viermogendheden-conferen- tie en dat communistisch China tijdens de conferentie niet op een zelfde niveau zal staan. De Westelijke mogendheden zonden deze nota in antwoord op een gisteren door de Sowjet-Unie ingediende nota dat China be schouwd moest worden als een deelnemer met gelijke status als de vier grote mogendheden. In de antwoordnota wijst het Westen er op, dat tijdens de conferentie van Berlijn de Grote Vier over eengekomen zijn China uit te nodigen tot bijwoning van de conferentie van Genève en dat dit land dezelfde status zou heb ben als de andere mogendheden, die door de Grote Vier zouden worden geïnviteerd. Het Westen heeft volgens de antwoordnota tijdens de bijeen komst in Berlijn zelfs speciale nadruk gelegd op het feit dat de uitnodiging onder geen enkele voorwaarde de erkenning van het communistische Chinese regime impliceerde. Naar verluidt wijst het Westen in zijn antwoord op het eerste ge deelte van het communiqué, dat na de conferentie van Berlijn Conclusie NAVO PARIJS, 23 April. De minis ters van Buitenlandse Zaken van de Noord-Atlantische verdrags organisatie zijn vandaag tot de conclusie gekomen dat er geen wijziging is gekomen in de uit eindelijke doeleinden van de Sowjet-TJnie. Bovendien hebben zij verklaard, dat de militaire kracht van Rus land en zijn satellieten blijft toe nemen. Deze conclusies werden wereldkundig gemaakt in een communiqué, dat aan het slot van de eendaagse vergadering der mi nisters uitgegeven werd. „De Raad was het daarom op nieuw eens over de noodzaak van een blijvende krachtsinspanning, waakzaamheid en eenheid", aldus het communiqué. De ministers besloten dat de Navoregeringen de Oost-Duitse regering niet behoefden te erken nen en dat zij de vertegenwoor digers van de Oostelijke zone evenmin als een regering behoef den te behandelen. werd verstrekt, en waarin werd verklaard, dat de Grote Vier van mening zijn dat de zaak van de vrede gediend zal worden door het houden van een conferentie, waaraan ook door communistisch China en de andere landen wier strijdkrachten in Korea gevochten hebben, zal worden deelgenomen. De Russen baseerden hun nota speciaal op het tweede gedeelte van het communiqué, waarin ge sproken wordt over de wenselijk heid om de vrede in Indo-China te bespreken. Welke status? In het Berlijnse communiqué werd gezegd dat „het herstel van de vrede in Indo-China tijdens de conferentie ook besproken zal worden door de vertegenwoordi gers van de Ver. Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk, de Sovjet- Unie, de .Chinese Volksrepubliek en andere betrokken landen De Russen menen dat uit deze zin duidelijk blijkt dat de status van communistisch China tijdens de conferentie gelijk is aan die van de Grote Vier. Verwacht wordt dat deze kwes tie reeds tijdens een van de eerste zittingen in Genève een botsing tussen Oost en West zal veroor zaken. NAM IL IN GENEVE GENEVE. 23 April. Generaal Nam II. minister van Buiten landse Zaken van Noord-Korea, is Vrijdag onverwacht met een Russisch vliegtuig uit Oost-Ber- lijn in Genève aangekomen, waar hij de conferentie over het Verre Oosten zal bijwonen. Brussel zetel van Europese gemeenschap? LUXEMBURG. 23 April. Uit goedingeliohte bron in Luxem burg is vernomen, dat de Belgi- sohe regering opnieuw Brussel zal voorstellen als zetel van be staande of nog te vormen instel lingen van Europese gemeen schappen. Een aantal Belgische parlementsleden zou het initiatief tot dit voorstel hebben genomen, dat zou worden ingediend bij de nieuwe Belgische regering-van Acker. GROTE ACTIE TEGEN DE MAU MAU NAIROBI, 23 April. Bijna achtduizend militairen, politie mannen en blanke en inheemse burgerwachten zijn de grootste zuiveringsactie tegen duizenden Mau-Mau-aanhangers in de hoofd stad van Kenia begonnen, sinds de noodtoestand in Kenia werd afgekondigd. Rusland bekrachtigt conventies LONDEN. 23 April. Radio Moskou meldde vandaag, dat het presidium van de Opperste Sov jet „de conventies van Genève met betrekking tot de bescher ming van oorlogsslachtoffers, zo als uitgewerkt op de conferentie van Genève in 1949", heeft be krachtigd. ENGELAND ZOEKT BONDGENOTEN O LONDEN, 23 April. Groot- Brittannië heeft een diplomatiek offensief gelanceerd, teneinde de steun te winnen van vijf Aziati sche landen voor de door het Westen voorgestelde „Zuidoost- Aziatische NAVO", aldus wordt heden uit gezaghebbende kringen in Londen vernomen. De- Britse vertegenwoordigers voeren be sprekingen over dit defensiepact met de regeringen van India, Pakistan en Ceyflon. BONN, 23 April. Het West-Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een wet voorgesteld, waarbij het de Duitsers weer toege staan zal worden hun ijzeren kruis te dragen. Als de wet door het parlement aangeno men wordt, zullen ongeveer 30 millioen militaire en bur gerlijke onderscheidingen ge dragen mogen worden. MOSKOU, 23 April Radio-Moskou heeft vanavond bekend gemaakt, dat de Sowjet-Unie in een protest-nota Australië verzocht heeft de Russische diplomaat Vladi mir M. Petrof als een misdadiger te arresteren. De Rus sische regering .heeft voorts haar ambassadeur iu Australië teruggeroepen. In de nota wordt verklaard, dat Petrov gelden verduisterd en gezwendeld heeft. Dit was het eerste nieuws, dat in de Sowjet- Unie over de zaak-Petrov wereld kundig gemaakt werd. Tot dusver is in de Sow jet-pers met geen enkel woord van de „zaak-Petrov" gerept. Radio-Moskou heeft de Austra liërs er van beschuldigd, dat zij geweld gebruikt hebben om de echtgenote van Petrov in Austra lië te houden. In een lange uit zending werd de Russische lezing gegeven van de gebeurtenissen, die verleden week op Australi sche vliegvelden zijn voorgeval len. Tot dusver is echter nog niet gerept van de gebeurtenissen, die in Bonn voorgevallen zijn en waarbij de Russische kapitein N. E. Chochlof, stafofficier van de Russische M.V.D. betrokken is. Radio-Moskou verklaarde, dat de Russische regering het Austra lische optreden onder de normale diplomatieke betrekkingen onaan vaardbaar acht. Hoe lievig de strijd in Indo- China is symboliseert deze geheel vernielde brug over een thans nog droge rivier nabij Hue. Zeven jaar duurt het conflict nu reeds; land en be volking hebben zeer veel te lijden van het oorlogsgeweld. Verder heeft radio-Moskou be kend gemaakt, dat de Russische regering de terugroeping van de Australische ambassadeur in Mos kou geëist heeft. MOSKOU, 24 April. De Rus sische onderminister van Buiten landse Zaken Andrei Gromyko heeft de Australische zaakgelas tigde Brian Hill uit naam van de Russische regering meegedeeld, dat de Australische diplomaten het land binnen twee of drie da gen moeten verlaten. HET RESULTAAT Wat zegt ons het resultaat van de deze week gehouden verkiezingen? Hoe staat het nu met de z.g. doorbraak? Hoe is de verhouding van de drie christelijke partijen, vooral in verband met de be lofte van mr Burger van de P.v.d.A., dat het streven er op gericht zal zijn, die drie confessionele partijen te brengen tot de minderheid, beneden 50 van de stem men? Hoe is de houding van de kiezers op het platteland en hoe staat het met de com munisten? Tegen de achter grond mede van een aantal persstemmen geven wij een antwoord op deze actuele vragen, in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer. Deens koninklijk paar Zondag naar ons land KOPENHAGEN. 23 April. Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken zullen Zondag a.s. om 12.15 per trein van het hoofdstation te Kopen hagen naar Nederland vertrekken. Het koninklijke salonrijtuig en het slaaprijtuig zullen in Frederi- cia aan de internationale trein worden gehaakt. Maandagochtend tegen 7 uur zal het Koninklijk Paar de Nederlandse grens passe ren en om 10.04 in Amsterdam arriveren. Zweedse havenstaking breidt zich uit STOCKHOLM, 23 April. De havenstaking, die Donderdag ochtend begon in Gothenburg, is Vrijdag overgeslagen naar ver scheidene andere Zweedse haven plaatsen, zoals Stockholm, Halm stad. Sundsvall, Hernoesand en Noorkoping. De leiders der vakverenigingen menen, dat de staking onwettig is, doch de arbeiders willen niet aan het werk gaan. Zij eisen loons verhoging. KAMPEN. Vrijdagmorgen vernielde de cabine. De dieren, botsten op de Frieseweg tussen Kampen en Rampspol, twee vee auto's tegen elkaar, waarbij de bestuurder van de ene wagen, de 25-jarige Douwe Bruirisma uit Kuinre, dodelijk gewond werd. De inzittenden van de andere vee auto, de heer Winkelman en zijn zoon uit Emmeioord, werden ge wond. Door tot nog toe onbekende oorzaak kwam de lege veeauto van Bruinsma in botsing met de geladen veeauto van Winkelman. De botsing was zo hevig, dat bei de voertuigen vernield werden. Het vee sloeg bij het plotseling tot stilstand komen van de auto door de wand van de laadbak en De steentjesactie, die de katho lieke Nationale Bond voor E.H. B.O. Zondag voert ten bate van de Gedachteniskerk aan de Greb be, heeft wel een bijzonder accent gekregen door het telegram, dat de leider der actie gisteravond van het Pauselijk staatssecreta riaat ontving en waarin werd ge meld dat de H. Vader een door Hem zelf gewijde rozenkrans als prijs ter beschikking stelt. Deze bijzonder vererende prijs zal op - BONN, 23 April Nikolai Chochlof, de kapitein van de Russische geheime politie, die deserteerde naar het Westen, is overgebracht naar een geheime verblijfplaats, omdat men gelooft dat zijn leven gevaar loopt. Chochlof zal zich tenminste drie weken schuil houden. In die tus sentijd zal hij verder worden on dervraagd door Amerikaanse agenten, omdat hij waarschijnlijk nog „heel wat" inlichtingen over de werkzaamheden van de Russi sche geheime politie kan verstrek ken, aldus deze bronnen. Functio narissen van de drie Westelijke hoge commissies verklaarden „buitengewoon onder de indruk" te zijn van Chochlofs onthullin gen. Naar vernomen wordt heeft de kapitein in een Russische uit zending van de „Stem van Ame rika" een beroep gedaan op de Russische openbare mening. Hij vroeg alles in het werk te stellen om zijn 32-jarige vrouw en twee jarig zoontje, die in Rusland ver blijven, te redden. De Amerikaanse waarnemende Hoge Commissaris in West-Duits- land, Dowling, heeft in een schrij ven aan de Russische Hoge Com missaris, Semjonof, „in de krach tigste termen" geprotesteerd te gen de door de Russische geheime dienst beraamde „moord" in West- Duitsland en de „brutale ontvoe ring" van een functionaris dei- Russische emigrantenorganisatie uit West-Berlijn. Deze twee ge beurtenissen „wijzen op een op zettelijk schandalige en onbe schaafde gedragslijn" van de Russische regering, aldus Dowling. KONINKLIJKE FAMILIE VANDAAG THUIS OBERGURGL. De Koningin heeft gisteren de laatste tocht in de omgeving van Obergurgl ge maakt. In de loop van de dag beëindigden de Prins en de Prin sessen een trektocht van enkele dagen in het hooggebergte. De Koninklijke Familie zal hedenmiddag in Soestdijk aan komen. bijzondere wijze Zondagavond tij dens de uitzending van de K.R.O. worden uitgeloot. Reeds is eerder bekend ge maakt dat H. M. de Koningin en Kardinaal de Jong, alsmede de andere Nederlandse Bisschoppen een grote steen hebben ontvan gen, die hen in staat zal stellen het ingenieuze geheim mede te beleven. Zij werden persoonlijk overhandigd door assistenten van het hoofdbureau van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O., die door loting waren aangewezen. Doch niet bekend is, dat de jongste assistent van het bureau, de 15- jarige Corry van Hemert uit Rot terdam, het gelukkige lot trok dat haar aaniwees om eenzelfde steen aan de H. Vader aan te bieden. Een begunstiger van de E.H.B.O., die onbekend wenst te blijven, boekte toen hij het nieuws ver nam, onmiddellijk passage voor Corry van Hemert bij de K.L.M., terwijl het hoofdbestuurslid dr. W. Schrader uit Oisterwijk bereid bleek het meisje op de verre reis te vergezellen. Vanmorgen ver trokken beiden van Schiphol. In Rome ontfermt mgr. dr. Jos Da- men, rector van het Nederlands college aldaar zich over het meis je en begeleidt haar bij de aan bieding van de symbolische steen naar de H. Vader. Zondagavond 8.45 uur worden Corry van He mert en dr. Schrader op Schiphol erugverwacht. Maatregelen zijn die naar de Zwolse veemarkt werden vervoerd, vluchtten van de plaats des onheils en moesten later bijeengedreven worden. De brokstukken van de auto's lagen her en der verspreid. Gistermor gen, toen het ongeluk gebeurde, was het ter plaatse vrij mistig. DE ZAAK-MCCARTHY WASHINGTON, 23 April. De subcommissie van de Ame rikaanse Senaat, die een onder zoek instelt naar het geschil tus sen senator McCarthy erf het le ger, heeft eenstemmig besloten zich te verzekeren van a'lle aan tekeningen en opnamen van tele foongesprekken, waarbij alle voornaamste figuren in het ge schil zijn betrokken, en deze als bewijs openbaar te maken, indien zij voor het Onderzoek van belang zijn. NATIONALE MARIAHULDE DEN BOSCH. 23 April. Het Comité Nationale Mariahulde '54 deelt mede, dat de reeds aange kondigde manifestatie ter ere van de Moedermaagd zal worden gehouden Op Zondag 22 Aug., feest van het Onbevlekt Hart van Maria te 's Hertogenbosch.. Ter onmiddellijke voorbereiding zullen de katholieken worden op geroepen tot een week van ge bed en boete van 14 tot 22 Aug. Auto na botsing in Damsterdiep APPINGEDAM. Donderdag middag geraakte de Skoda van de heer R. R. te Delfzijl bij Tjams- weer na een botsing met een volkswagen in het Damsterdiep. De volkswagen, bestuurd door F. K. uit Groningen, reed in de richting Groningen. Vermoedelijk doordat er een boomtak op de weg lag, kon K. het stuur niet houden, waardoor hij op de lin kerweghelft kwam. Hier kwam hij in botsing met de Skoda, wel ke in het Damsterdiep verdween. De bestuurder werd door de om standers op het droge gebracht. De onthullingen van Chochlof hebben reeds geleid tot een golf van geheime arrestaties van agen ten, die voor de Russische gehei me dienst werken, aldus werd van gewoonlijk welingelichte geal lieerde zijde te Bonn vernomen, gnomen"'dat "beidên~"noIlijdig m In vele delen van West-Europa rje studio arriveren om tijdens de zijn reeds personen in hechtenis uitzending de luisteraars over de genomen en verhoord. avlte"te® vertellen!6^ 6 PARIJS, 23 April. Een hoog geplaatst Frans regeringsambte naar heeft vandaag meegedeeld dat Frankrijk onmiddellijk na de opening van de conferentie van Genève zal aandringen op het staken van het vuren in Indo- China. Dit streven van de Franse re gering, dat de volledige steun van het hele Franse volk heeft, vormt het kernpunt van de Franse hou ding tijdens de komende bespre kingen. Het is zaak voor de Franse ge delegeerden de kwestie ter sprake te brengen voor de strijd tussen de Westelijke Grote Drie en de Sowjet-Unie ontbrandt over de vraag of China als vjjfde grote mogendheid besohouwd moet wor den, of uitsluitend als belangheb bende genodigde. Inmiddels hebben de commu nistische Vietminhtroepen inIn do-China zioh meester gemaakt van een voorpost vain de Franse Unie strijdkrachten in de Noord westelijke hoek van de vesting Dien Bien Phoe. De belegeraars zijn thans het centrum van het fort tot op zevenhonderd meter genaderd. Australië CANBERRA. 23 April. Nieu we Australische immigranten zul len voortaan dienstplichtig zijn, heeft de federale minister voor Arbeidszaken en Nat. Dienstplicht Harold Holt, meegedeeld. De eer sten zullen 18 Mei worden inge schreven.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1