Nederland wil ontbinding van Duits ver! 'koop concern ZATERDAG Hollandia herdacht geallieerde landing „Mag ik ook in je hokje komen?'''' Een offer als bewijs van onze dankbaarheid DE KRONIEK VAN Brand in haven van Scheveningen Rumoer in kolenwereld Toepassing van anti-kartel bepalingen gevraagd Grote schade aan drie loggers HRIÏlERhand Gelei V.S.-leniiig voor E.K.S.G. Bij de nadering van Mei 1954 Zaterdag 24 April 1954 Pagina 7 LUXEMBURG, 23 April. (D.P.A.) De Nederlandse regering heeft de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Slaal- Gemeenschap medegedeeld, dat zij met heirekking tot de verkooporganisatie voor kolen uit het Ruhrgebied „Georg" onverwijlde toepassing van de anti-kartelbepalingen van het verdrag inzake het plan-Schuman verlangt. De toepassing van deze bepa lingen betekent, dat de Hoge Autoriteit binnen 2 maanden een besluit moet nemen of een aan beveling moet doen met betrek king tot ontbinding van de ver kooporganisatie. Laat de Hoge Autoriteit dit na, dan heeft de Nederlandse regering na afloop van de termijn van 2 maanden het recht bij het gerechtshof der Gemeenschap een klacht tegen de Hoge Autoriteit in te dienen en het gerechtshof te verzoeken de Hoge Autoriteit te dwingen tot een uitspraak. Behalve de Nederlandse rege ring zijn ook de Italiaanse rege ring en de Hoge Autoriteit van oordeel, dat de kolenverkooporga- nisatie „Georg" in haar huidige vorm niet kan blijven bestaan. Van de Hoge Autoriteit wordt vernomen, dat thans zal worden getracht te komen tot een hervor ming van de „Georg" en de an dere verkooporganisaties, die in strijd met het verdrag inzake het plan-Schuman zijn, door middel van vrijwillige zelfbeperking der organisaties teneinde te voorko men Dat de Hoge Autoriteit met dwang moet ingrijpen. In een te Wenen gehouden rede voering heeft het Nederlandse lid van de Hoge Autoriteit, de heer D P. Spierenburg, verklaard, dat deze kartelkwestie een proefsteen voor de Europese Kolen- en Staal- Gemeenschap is. Hij zei met klem, dat het noodzakelijk is, dat ook de anti-kartelbepalingen van het verdrag inzake het plan-Schuman worden uitgevoerd. Elke vorm van Europese samenwerking zou in gevaar komen, aldus de heer Spierenburg, wanneer opnieuw zal blijken, dat de uitvoering van in volledige vrijheid gesloten ver dragen zou worden afgewezen. In alle zes landen van de Gemeen schap is men het over dit punt eens, zo zei hij. BLOEMENDEFILé LANGS JARIGE KONINGIN BAARN. Het hoogtepunt van Koninginnedag in Baarn is ook dit jaar weer een bloemen- défilé iangs het paleis Soestdijk van 11.30 tot 12.30 in de ochtend Aan dit défilé werken groepen mee, die de elf provincies van ons land vertegenwoordigen, o.m. Noord-Holland: het Wognums koor; Overijsel: de Hangeler Spoilers en Daansers; Drente: het dameskoor Van Knop tot Bloem: Groningen: de christelijke mu ziekvereniging Oranje en Fries land: de christelijke muziekver eniging Crescendo uit Drachten. Italiaanse ambassadeur in ons land benoemd in Athene De Italiaanse ambassadeur bij ons Hof, de heer Castro Caruso, is benoemd tot ambassadeur te Athene. Hij zal worden opge volgd door de heer Giorgio Ben- zoni, thans aan het ministerie van buitenlandse zaken te Rome verbonden. s.s. „Waterman" met emigranten naar Z.-Afrika Met het s.s. „Waterman" van de Holland-Afrika-lijn zijn gister middag 634 emigranten naar Z. Afrika vertrokken. Onder de passagiers bevonden zich 48 nieuw aangeworven le den van de Zuid-Afrikaanse spoorwegen, die uitgeleide wer den gedaan door dr H. van Heer den, voorzitter van de commissie voor het aanwerven van perso neel voor de Zuid-Afrikaanse spoorwegen. Zoals bekend willen de Zuid- Afrikaanse spoorwegen ongeveer 2300 man personeel in Europa engageren. Verzending zeepost 'S-GRAVENHAGE, 22 April Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië m.s. „Oranje" (12 Mei); Ned. Nw. Guinea: m.s. „Japara" (13 Mei); Ned. Antil len: m.s. „Delft" (27 April); Su riname: m.s. „Stentor" (24 April); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Winchester Castle" (24 April); Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (3 Mei); Zuid Amerika: m.s. „Tara" (28 April); Australië: s.s. „Stratihnaver" (27 April)- Nieuw Zeeland: via Engeland (24 Apr.). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. .Advertentie) Een vorstelijke handverzorging Doordat afgewerkte olie die op het water lag in brand geraakte werden Vrijdagmorgen in de Sche- veningse haven drie loggers met de ondergang bedreigd. Het waren de Sch 110, 47 en 14, alle drie van de rederij A. v. d. Zwan, die naast elkaar lagen. De brand begon op het water tussen de kade en de Sch 110, vermoedelijk doordat een vonk op de afgewerk te olie is gevallen. In een minimum van tijd krin gelden de vlammen rond de Sch 110 en tastten de romp, het dek cn de stuurhut aan, waar zij gre tig voedsel vonden. Het vuur sloeg over op de Sch 47 en ver volgens op de Sch 14. Van het middelste schip, de Sch 14 raakte de machinekamer in brand, waardoor een zware rook kolom over de haven trok. De brandweer, die spoedig ter plaat se was, nam direct het blussings- werk krachtig ter hand. De sche pen die in de omgeving lagen en eveneens gevaar liepen werden VERKLARING VAN NIXON LOS ANGELES, 23 April (Reu ter). De vice-president van de Verenigde Staten, Richard Nixon, heeft aan een diner van de re publikeinse partij verklaard, dat één van de hoofddoelen van de Amerikaanse politiek is, „er_ voor te zorgen, dat Indo-China niet in communistische handen valt en zo mogelijk zonder dat hier Ame rikaanse troepen bij te pas ko men". De politiek van de Amerikaanse regering hield in dat de enige taal die de communisten verstaan „macht, vastberadenheid en standvastigheid" is. De regering was voorts van mening, „dat re voluties, gesteund, geïnspireerd en beheerst door communistische leiders, niet langer als plaatse lijke burgeroorlogen kunnen wor den beschouwd". WERKZAAMHEDEN DER TWEEDE KAMER De Tweede Kamer zal de vol gende week op 28 en 29 April in 't openbaar vergaderen, waarna zij in begin Mei weer een paar dagen zal blijeenkomen. Het is de bedoeling, dat verder die maand zes vergaderingen zul len worden gehouden. Vermoede lijk begint de Kamer vanaf 1 Juni weder met haar werkzaamheden in 't openbaar. Oneerlijke referendaris veroordeeld Het Haagse Gerechtshof ver oordeelde gisteren de gewezen referendaris J. B. G. M. van P te 's-Gravenhage tot 9 maanden gevangenisstraf, waarvan 5 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 iaar en ondertoe zichtstelling van de R.K Reclas- seringsvereniging. Hem was ten laste gelesd verduistering van ruim f 5800 ten nadele van de gemeente Den Haag. weggesleept en al het blusmate- riaal werd met succes geconcen treerd op de drie brandende log gers. Met de gasmaskers op daal den brandweerlieden in de machi nekamer van de Sch 47 af en toen was het vuur ook daar snel ge blust. Toen de vlammen gedoofd wa ren bleek de schade zo op het oog gezien nogal mee te vallen. Ge blakerde dekken, verbrand touw werk en lichtelijk verkoold hout waren de zichtbare resultaten van de schade die het vuur had aan gericht en daarenboven had de machinekamer van de Sch 47 veel waterschade. Een schade die op duizenden guldens wordt geschat. HOLLANDIA. 23 April Ter herdenking van het feit, dat op 22 April 1944 geallieerde troepen Hollandia hebben bevrijd van de Japanners, waren er Donderdag in Hollandia enige ulechtigheden. Deze werden opgeluisterd door de aanwezigheid van de Austra lische manschappen van de tor- pedobootjager „Anzac", welk schip een vierdaags officieel be zoek brengt aan de hoofdstad van Nieuw-Guinea. De plechtigheden begonnen op het ereveld van Hollandia,, waar vorig jaar een eremonument te.r herdenking van de gevallenen in de jaren 19421945 is opgericht. Na een toespraak van de vloot- aalmoezenier Van Hout, werden er kransen gelegd door de gou verneur' van Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, door de comman dant van de Anzac. kapitein Mes- ley, door de commandant van de marine, kapitein ter zee Fortuyn, van 00 niillioen dollar WASHINGTON, 23 April (Reu ter). De Verenigde Staten hebben Vrijdag aan de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal een lening verstrekt van 100 mil- lioen dollar voor de ontwikkeling van de productie-installaties in de landen der Gemeenschap. In een-te Washington gepubli ceerd communiqué wordt mede gedeeld dat de Amerikaanse re gering en de Hoge Autoriteit van de E.K.S.G. na weken van be sprekingen gereed zijn gekomen met de regelingen voor de lening. De lening zal een rente dragen van 3 7/8 procent en aflosbaar zijn over een periode van 25 jaar. door een vertegenwoordiger van de commandant van de landmacht luitenant-kolonel Ten Cate (de commandant van de landmacht was wegens ziekte verhinderd), door de commandant van het al gemene politiecorps Eybergen benevens door verschillende par ticulieren- Het gebed van leger- predikant Jense werd gevolgd door twee minuten stilte. Ver volgens bliezen hoornblazers „The Last Post'", waarna de driekleur, die halfstok hing, ten top ge hesen werd. Deze plechtigheid werd gevolgd door een parade, waarbij de gouverneur Van Baal de troepen inspecteerde. Aan deze parade namen deel een de tachement van de Australische torpedobootjager „Anzac", een heden van de marine, de mari niers. de landmacht en de alge mene politie. Het défilé werd voorafgegaan door een drumband van de landmacht van Nieuw- Guinea. Vervolgens werd er op het „invasiestrand" een natuur stenen monument onthuld. Op dit monument staat het opschrift: Hier landden 22 April 1944 ge allieerde strijdkrachten Allied forces landed here April 22 1944" Bedrijfsongeval met dodelijke afloop UITHOORN. —"'Bij een grof smederij en coasl^stiawerkplaats te Uithoorn i<5 "'gisteren een be drijfsongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 42- jarige ongehuwde arbeider Post- ma uit Surhuisterveen. die. juist enkele dagen in dit bedrijf werk zaam was. Toen de man een sluit- apparaaat zou aanzetten sprong een amarilsteen met een diameter van dertig centimeter uit elkaar, waardoor de gietijzeren be- schermplaat werd uiteengeslagen. Een deel van deze plaat trof de arbeider in het gezicht. Hij was op slag dood. Eén dezer dagen is de Sovjet-IJnie tot de Unesco toegetredende culturele instelling van de V.N. Wat zou de meest zinvolle herdenking zijn van de duizenden ge vallenen, die de dure prijs vormden van oorlogshandelingen hier, in Indonesië en Korea? Op vele plaatsen, bij kruispunten, voor belangrijke gebouwen en op pleinen zijn overal in dit land monu menten opgericht, 'n Enkele keer in het jaar worden er plechtig heden gehouden: 'n krans, 'n lied, 'n woord. Maar de katholieken in het bij zonder nemen daar geen vrede mee. Zo moest uit het midden van de katholieke gemeenschap wel een ander initiatief geboren worden. Zij die heengegaan zijn uit dit leven velen stierven aan het front, anderen in con centratie-kampen of .gevangenis sen vormen met ons, die ach terbleven een levende gemeen schap. Dit geloven wij en dit ge loof is voor ons een werkelijk heid een grotere werkelijk heid dan een grafzerk of een krans van bloemen. Over de scheiding heen reikt ons gebed en ons offer. De plaats waar 't wereldom spannende Offer van Christus, dat wij mee mogen vieren, dage lijks tegenwoordig gesteld wordt is: de kerk. Zo zal het monument dait katholiek Nederland bouwt, een kerk zijn. Is dit niet een te groot en te overdadig gebaar in deze tijd, nu zoveel kerken dringend noodza kelijk zijn? De kerk die gebouwd gaat wor den is tevens parochiekerk en komt dus tegemoet aan de be hoefte in Rhenen, het plaatsje, dat het van het begin van de oorlog af met een noodkerk moest stellen. Op één Zondagmorgen moet het gebeuren. De organisatoren van de ééndags-actie hebben er het pleizier van een aantrekke lijke loterij aan verbonden. We zijn er echter van overtuigd, dat zelfs in de hitte van de span ning, verbonden aan 1001 prijzen niemand het wezen van deze ac tie zal vergeten. In de geest van de voor zitter Toen een dezer dagen een gro te steen werd aangeboden aan de voorzitter van het ere-comité van aanbeveling: Zijne Eminentie Jo hannes Kardinaal de Jong, moet Zijne Eminentie er Zijn vreug de over geuit hebben „niet ver geten te zijn. Hij wist beter dan wie ook, wat er op het spel stond. Nu, na tien jaren, zijn er weer nieuwe gevaren aan de orde. Ge varen voor geloof en vrijheid, ge varen die de fundamenten van de beschaving bedreigen. Geva ren van binnen uit en van bui ten af. Gedreven door dezelfde geest waarin het Hoogwaardig Episcopaat ons tijdens de oorlog voorging, willen de katholieken uiting geven aan hun overtuiging dat de' beschaving in haar diep ste wezen slechts stand kan hou den dooo: de kerk. Zo wordt de kerk aan de Greb be, door Zijn woord en door uw steentje, een monument, dat ver leden, heden en toekomst om spant in een eerbiedige getuige nis van Geloof, gebouwd. EENS, IN EEN ONBEWAAKT OGENBLIK heeft ,de heer mr. Burger gezegd, dat het streven van de Partij van de Arbeid er op gericht dient te zijn, de gezamenlijke christelijke partijen in het parlement terug te dringen tot be neden de vijftig procent. Het is interessant eens na te gaan, hoe het daarmee, na de verkiezingen van deze week gesteld is. Wij kunnen dan vast stellen, dat ook déze illusie vervlogen is, evenals de illusie van de voortgezette doorbraak. De drie christelijke partijen behaalden in 1950 nog 54 26 van de stemmen over het gehele land. Bij de Ka merverkiezingen van 1952 was dat nog maar 48.9 procent. Deze duikeling liet de heer Burger ver leiden tot de wens, dat het met de positie van de gezamenlijke christelijke partijen zo zou blijven. Maar, eilaas. De gemeenteraadsverkiezingen van 1953, geen zuivere graadmeter overigens op alge meen politiek terrein, deden reeds zien, dat de tendenz van de rode wens in het geheel niet aan wezig was. En nu deze week, bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, steeg het percentage van de drie christelijke partijen weer tot bijna 52, precies gezegd, 51.9, een vooruitgang bij 1952 van drie procent van de stemmen. Dat is dus wel een heel duidelijke aanwijzing, dat Burger het tot nog toe mis gehad heeft. Het is dan ook heel juist, dat het A.R. dagblad „Trouw", op deze gang van zaken wijzend, zegt, dat dit „een belangrijk feit is, als graadmeter voor de sterkteverhoudingen van de politieke partijen bij deze verkiezing aan het licht gebracht". Inderdaad, een belangrijk feit, waarmee wij er echter, zoals diverse perscommentaren ook laten uitkomen, nog niet zijn! Er zal verder ge werkt moeten worden, maar voor het ogenblik doet het toch deugd, te kunnen vaststellen, dat ook in dit opzicht de „doorbraak" niet gelukt is. Speciaal ten aanzien van de ontwikkeling in de rijen van de beide protestants-christelijke partijen zijn de dagbladen natuurlijk niet zonder zorg. Inderdaad zijn die twee partijen, ver geleken bij 1950, ook verhoudingsgewijs, achteruit gegaan, en de verliezen aan zetels bedroegen voor de A.R. zeven en voor de C.H.U. zes. De A.R. ver loren ook in percentage vergeleken bij 1952, de C.H.U. ging, ten opzichte van 1952, met 0.8 procent vooruit. Dit wijst volgens sommige commentaren op een verschuiving van A.R. naar C.H. Een belang rijke verschuiving naar rechts? „Trouw" spreekt daarvan, maar in dit geval houden wij het liever bij hen, die slechts van een lichte verschuiving naar rechts spreken. Weliswaar heeft de C.P.N. weer een gevoelige klap gehad, waarvan de ge volgen ten goede zijn gekomen aan de Partij van de Arbeid op de allereerste plaats, maar een „ver schuiving" naar rechts, althans een belangrijke, kunnen wij dat niet noemen. Is het juist, wat de „N.R.Crt" schrijft, dat deze uitslag in het algemeen een „beeld van stabiliteit te zien geeft", alle bladen, met uitzondering van de socialistische natuurlijk, geven te kennen, dat de doorbraak gestuit is en zij erkennen met vette letters over de breedte van vele kolommen, dat de Katholieke Volkspartij weer de sterkste partij is. Dat zit de socialisten natuurlijk het meest dwars. In hun propaganda van pers en partij wat daar overigens helemaal hetzelfde is moeten zij zich in alle mogelijke bochten wrin gen, om het grote feit van het verlies van het „primaatschap" onder de politieke partijen van Nederland, te ontkennen. Merkwaardig alweer is de pas-versohenen verklaring van het partijbestuur van de P.v.d.A., die begint met te zeggen, „dat hej doorbraakkarakter behouden bleef" en verder ver klaart het socialistische partijbestuur, dat „het duidelijk is voor een ieder, die de cijfers onbevoor oordeeld toeziet, dat de P.v.d.A. een doorbraak partij "ïs". Het is natuurlijk prettig, dat Vos en Albreoht, resp. wnd voorzitter en secretaris van de P.v.d.A., van zichzelf de „onbevooroordeeldheid" verwachten en het is ook prettig, dat zij voor de zoveelste maal beweren, dat de P.v.d.A. een door braakpartij is, maar hoe is 't die partij nu vergaan? En dan wijst alles op het tegendeel, vooral wanneer het rode partijbestuur in zijn verklaring erkent, dat het belangrijkste feit van deze verkiezingen is „dat zij waren een tussentijdse balans". Welnu, dit belangrijke feit van die tussentijdse balans wijst juist uit, dat, in het bijzonder van katholieke zijde, de doorbraak afgewezen is! Laten wij hopen, dat waar is, wat b.v. de „Gelderlander" schrijft, dat „de doorbraak in katholieke richting absoluut en voorgoed mislukt is". Het lijkt ons even te sterk gezegd. Wij houden het liever bij de partijvoor zitter, mr van Doorn en bij de parlementaire leider, prof. Romme, die zeggen: het in 1953 begonnen herstel na 1952 heeft zich nu krachtig doorgezet, en het is wel duidelijk, dat de katholieke kiezers zich verder van de „doorbraak"'afwenden. Een ander merkwaardig feit is bovendien, ie dat met name in de grote steden en in ver schillende grote gemeenten in het Zuiden des lands, die doorbraak nog niet voldoende gestuit is. Het aantal socialistische stemmen daar wijst er op, dat daaronder nog stemmen van katholieke kiezers zitten, al behoeft dit nog geenszins te be tekenen, dat d i e katholieken nu dus bewust yoor de doorbraak hebben gekozen. Dat zou dan nl. moeten betekenen, dat zij bewust hebben gekozen voor een andere dan de bestaande „confessionele" partij-opbouw. Daar is natuurlijk géén sprake van. Wel zal de K.V.P. het onderzoek naar de redenen van deze afwijkingen in deze min of meer ge teisterde gebieden moeten voortzetten. En zij zal dan meteen weer stuiten op een ander merkwaardig feit, dat de kracht van de K.V.P. nog altijd ge legen is op het platteland. Als er iets door deze verkiezingen bewezen is, dan is het wel dat. Type rend is het b.v. dat de beide plattelandskringen in Noord-Holland, de kringen Haarlem en Den Helder, thans voor het eerst het cijfer van Amsterdam overvleugelen, dat de kring Amsterdam een zetel heeft verloren, die echter niet voor de partij ver loren is gegaan, doch ten goede kwam aan de kring Haarlem, waar het platteland de negentiende Noordhollandse zetel heeft gered, terwijl de kring Den Helder op peil bleef, hoewel de zesde zetel in die kring twijfelachtig was. Die twijfel is weg gevaagd, door de kracht van het Noordhollandse platteland. Die kracht bleek overigens ook in andere gewesten, met name in Overijsel en Fries land. Ook intern zal de K.V.P. met deze ontwik keling verder rekening moeten houden.... En wat nu verder die „doorbraak" betreft, waar wij, zoals men weet, nooit in hebben geloofd, het is wel opmerkelijk, dat het „Vrije Volk", blijkens een uitlating in het nummer van Vrijdagmorgen j.l., verklaart, dat „de door braak in de komende jaren meer dan ooit het grote strijdpunt in onze binnenlandse politiek zal zijn". Accoord. En dankbaar zijn wij voor de mededeling, dat deze strijd „van de kant van de P.v.d.A. met vuur zal worden gestreden". Daar nemen wij met bijzondere belangstelling nota van. Een gewaar schuwd man geldt voor twee. Katholieke partij en katholieke pers zullen die handschoen moeten op nemen en met evenveel vuur als overtuigingskracht, die z.g. doorbraak in het juiste licht moeten stellen. Aan het juiste inzicht ontbreekt nog wel eens iets, ook bij de socialisten zelf.Zij laten nu eenmaal maar al te graag voor „doorbraak-partij" door gaan, wat in de grond van de zaak een socialis tische partij is, die beweert, er als partij geen levensbeschouwing op na te houden. Zeker, in de partij is er, sinds de bevrijding, „samenwerking van. mensen van verschillende levensovertuiging in één socialistische partij voor één politiek pro gram", maar dat dit, zoals het „Vrije Volk" be weert, „het grote winstpunt is in het na-oor'logse Nederland", dat kunnen wij niet onderschrijven. De ontwikkeling van het politiek beleid van de P.v.d.A. toont dat nu bepaald niet aan, al vinden de „doorgebrokenen" dat natuurlijk wel. Maar zij dwalen, en dat zal in diezelfde toekomst, waar de rode propaganda op hoopt, nog wel blijken. En wij zullen het er nog wel eens over moeten hebben, buiten het kader van .deze verkiezingsnabeschou wing ook In het eigen kader van die nabeschouwing past wel een ander woord van vreugde over de nieuwe teruggang van de communisten. Wij hebben in de loop der jaren na de bevrijding verschillende malen ondervonden, dal de commu nisten na elke uitslag juichten over hun winst, terwijl elke uitslag opnieuw verlies bracht. Let maar eens even op: na de Statenverkiezingen van 1946 wisten de bolsjewieken 58 Statenzetels te ver overen. Nadien bracht elke verkiezing teruggang voor de moscovieten en thans zien wij, dat het aantal Statenzetels inmiddels is teruggelopen tot 24. Vermoedelijk ziet de propaganda der marxistische partij en pers nog wel kans te be weren, dat de communisten het er nog niet zo kwaad hebben afgebracht! Maar ten opzichte van 1946 daalde het aantal Statenzetels dan toch maar van 58 tot 24. Weer zeven minder dan in 1950. En zowel in vergelijking met 1950 als met 1952 verloren de C.P.N.-ers 45.000 stemmen. De knalrode roden hebben dus weer een gevoelige tik gehad, maar er is geen reden om ook te dezen opzichte de zelf genoegzaamheid te betrachten, waar „De Tijd" b.v. ook overigens de katholieken tegen waarschuwt. Nogmaals willen wij er op wijzen, dat het met name het platteland is, dat het communisme af wijst, het meest in overtuigd-katholieke streken. En onze aandacht moet gericht blijven op het rode Amsterdam, dat van de 24 zetels der bolsjewieken er elf levert. Alleen in Amsterdam zijn er meer dan 101.000 knalrode stemmen uitgebracht, in de kring Haarlem (stad) nog bijna 8000, in Zaandam ruim 11.000, zodat uit de stedelijke rayons van Noord-Holland b.v. alleen al 120.000 van de 140.000 communistische stemmen komen De communisten slinken weg, maar zolang zij nog een forum hebben van ruim 5 procent van de stemmen, met een grote aanhang in de grote steden en industriecentra, kunnen wij ook op dit punt niet werkeloos toezien. Ons schijnt het toe, dat dezelfde conclusie gewettigd is als vorige malen: waar er een goed contact en goede samen werking bestaat tussen de sociale en de politieke katholieke actie, daar zijn de resultaten voor krachten van christelijke staatkunde uitstekend. Dat is ook nu weer gebleken. Sociale en politieke katholieke krachten groeien weer naar elkaar toe en als dat nog verder zal doorzetten, wat met vreugde kan worden verwacht, dan zullen de zegenrijke resultaten daarvan niet uitblijven, ook als constructief verweer tegen communistische activiteit. De K.V.P. is op en top volkomen een volkspartij, een partij voor alle rangen en standen. Prof. Duijnstee hebben wij nog nooit met zoveel plezier geciteerd als deze keer, nu hij in de „Maas bode" schrijft, dat die partij, die geheel het katho lieke volksdeel in zich verenigt, „de stem en de macht der katholieke arbeiders ais dragers van een katholiek beleid van ganser harte welkom heet" en dit moet de K.V.P. aan „bepaalde delen van die arbeiders tastbaar maken". Daarnaast is het niet zonder zin, dat juist een man als prof. Duijnstee, die tevoren openlijk had verklaard, ook nu op de K.V.P. te stemmen, hoopt en vertrouwt, dat de K.N.P. uit haar verliezen bij deze verkiezingen lering zal trekken: „haar practische politieke be tekenis is thans dermate geslonken, dat zij mense lijkerwijs gesproken haai- onderhandelingspositie goeddeels heeft verspeeld; wij geloven, dat zij thans aan de positie der christelijke democratie een slechte dienst bewijst". En zo komen wij altijd weer neer op de noodzaak van katholieke eensge zindheid, ook op het staatkundige terrein. Dit blijft de grote les voor Katholiek Nederland uit dez« verkiezingen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7