1 I \OORI)IIOLL\\DS j VANDAAG CONFERENTIE IN GENEVE BEGONNEN Deens Koninklijk Paar is onderweg naar Nederland Gedachteniskerk Grebbe op één Zondag gebouwd Australiërs nog steeds in Russische hoofdstad H. Vader gaf Zijn zegen aan 5000 zangertjes n i Dagblad voor Alkmaar en omgeving 'N gevraagd iiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii? Spoedzitting van Brits kabinet over strijd in Indo-China Deens Koningspaar in ons land Opnieuw toeloop van toeristen Vliegtuig vermist in Argentinië Vietnam maakt standpimt bekend Weiodie in BL oemen Hedenochtend in Amsterdam „Tulpen in Holland klaar voor welkom" Heiligverklaring van Pius X Paus bemoedigt Duitse katholieken Bliksemloterij bracht 6,5 ton op Hoofdprijs viel in Loon op Zand ■k "i het U gemakkelijk, en uit Nederlandse k voor U deskundig et volop van de af in mèt Blikgroenten. rijk aan vitaminen! cr gezelligheid thuis. 1HNISCHE SCHOOL DON BOSCO Ier leiding van de ers Salesianen van i Bosco. eiding tot tachinebankwerker jnbankwerker lectrotechnisch ankwerker outbewerker leermaker ihoenmaker ajarige cursus met ropleiding M.T.S. eekuur: Maandags- ;dags v. 2 tot 4.30 u Technische School aersfoort. spectus op aanvraag lllllllllllllllllllllilU i. no. N1951, bur. ■r> fER ik, dat jij de eerste ting een kroon uit :sten er nog maar niet....", weerde bed gaan, want ik drukte en opwin- ■holen", zei Rudolf geven jou er iets an", wierp de smid orlijk banksaldo en zul je als herinne- Egoneel. „Ik zoek s nu eens wanneer w mogelijk", lachte roe meer er schijnt Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, 12.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafslngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89. tel. 2800 K 2230; 8chagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2240. Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) Maandag 26 April 1954 - 50e Jaargang - Nummer 13069 GENEVE (A.P.-Reuter) Genève staat in het teken van de Korea-conferentie, die vandaag haar eerste dag telt. Molotof^ Tsjoe-en-Lai en Nam II, de grote figuren van het Oosten, kwamen Zaterdag aan. De Chinese pre mier Tsjoe-en-Lai hoopte, dat de conferentie zou slagen. Ook Molotof sprak zich in die zin uit. Moskou heeft in middels een antwoord-nota doen toekomen aan het Wes ten op het Westerse antwoord van Vrijdag over de toe lating van Peking-China. Dulles, Eden en Bidault hebben Zaterdag geconfereerd. Eden vertrok Zaterdag weer naar Engeland. Het Britse kabinet kwam Zondag in spoedzitting bijeen. Dit laatste heeft in politieke kringen in het afgelopen week eind de grootste aandacht ge trokken. De ochtendbladen van Zondag in de Britse hoofdstad vreesden een crisis in de ge allieerde kringen. Het werd al leen bekend gemaakt, dat de te rugkeer van Eden te maken had met de conferentie van Genève. Aangenomen mag worden, dat ook de toestand in Indo-China aanleiding is geweest. In Engel se politieke kringen is men van oordeel, dat Ghurehill en Eden met de overige leden van het kabinet gesproken hebben over Malakka. Het Westen beschouwt Indo-China als de toegangspoort tot geheel Zuid-Oost-Azië. Lord Alexander, de minister van oor log, sprak de vorige week de hoop uit, dat „Engeland kon ver mijden troepen te sturen naar Indo-China." Geen hulp van V.S. Op verzoek van Frankrijk aan de V.S. om hulp te verlenen voor de strijd in Indo-China heeft de regering-Eisenhower af wij zen d beschikt met als argument, dat dergelijke steun een daad van belligerentie zou zijn. Aankomst in Oldenzaal OLDENZAAL, 26 April Op het station Oldenzaal is van ochtend om vier minuten over half acht de koninklijke trein uit Denemarken, bestaande uit salon- en slaaprijtuig, aangekomen. Ter begroeting waren hier aanwezig namens H. M. Koningin Juliana vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het militaire huis van Hare Majesteit, en na mens de gemeente Oldenzaal de burgemeester, mr. J. M. J. Cor- nelissen. Daar het Deense koningspaar nog sliep, werd de begroeting in ontvangst genomen door de ad judant van de koning, kapitein ter zee Holm. Hem werden bloe men voor de koningin aangebo den. *3 Nadat de uit twee rijtuigen be staande koninklijke trein van Ko ningin Juliana, waarin het Ne derlands gezelschap had plaats genomen, was aangekoppeld, werd om precies 7.49 de reis naar Amsterdam voortgezet. Incidenten aan Israëlische grens TEL AVIV, 25 April (A.F.P.). Een woordvoerder van het Is- raëlisohe leger heeft Zaterdag te Tel Aviv medegedeeld, dat bij een treffen tussen een Israëlische patrouille en een groep Egyp tische soldaten in het gebied van Gaza een Egyptische soldaat is gedood. Vandaag komen Eden en Mo lotof bijeen om de laatste rege lingen te treffen voor de confe rentie. Eden zou spreken, zo is gisteravond gemeld, namens de Westerse ministers. Een moeilijk heid schijnt het voorzitterschap te worden. De V.S. wensen dit niet in handen te zien van de Chinese communisten. Sfeer gedrukt De berichten van gisteravond uit de Zwitserse conferentiestand spraken van een „gedrukte sfeer" Men ziet r.iet veel kans op een oplossing. De Russen zullen vast houden aan hun wens, dat het Westen Rood-China erkent. De V S. zijn onwrikbaar in hun te genstand. De strijd om Dien Bien Phoe De beschieting van Dien Bien Phoe door zware artillerie van de communistische troepen is Zondag minder geworden, nadat zij de nacht daaraan voorafgaan de onafgebroken had voortge duurd. De Franse bezetting heeft het zwaar te verduren. Franse vliegtuigen bestookten luchtdoel geschut van de vijand. NEDERLANDER UITGEWEZEN DJAKARTA, 25 April (Pi- Aneta) Van het hoofdparket in Djakarta verneemt Pi-Aneta, dat de zaalchef van het Ban- dungse hotel Avoy-Homan, de hr Schenkel, die enige tijd geleden bij een razzia is aangehouden omdat zijn papieren niet in orde waren, Indonesië zal moeten ver laten. De reden is, dat zijn 'im migratiepapieren zijn verlopen. CANBERRA, 25 April (A.P.) Op een vanmiddag gehouden persconferentie heeft premier Menzies van Australië verklaard, dat het de Russische diplomaten in Australië vrij staat, uit Austra lië te vertrekken op elk ogen blik dat zij zulks wensen. De Australische regering zal hun geen hinderpalen in de weg leg gen. Menzies deelde mee, dat de Rus sen te kennen hadden gegeven, bij voorkeur per schip te ver trekken. Ondanks het feit dat in dit seizoen passages moeilijk te krijgen zijn, zal het mogelijke worden gedaan om hun passage te verschaffen. De Australische regering wacht met spanning op het bericht uit Moskou, dat het personeel van de Australische ambassade aldaar is vertrokken, doch hecht geen betekenis aan 't Officier vervolgt aanplakkers van beledigende affiches DEN HAAG Even voor de verkiezingen is hier ter stede een voor een Christelijk-Historisch candidaat beledigende affiche aangeplakt. In verband daarmede heeft de politie twee personen gearresteerd. Deze zullen nu voor deze zaak door de Officier van Justitie worden vervolgd. BUENOS AIRES, 25 April (A.P.) De Argentijnse lucht vaartmaatschappij heeft vandaag bekend gemaakt, dat een DC 3 transportvliegtuig met 21 passa giers en een bemanning van vier koppen wordt vermist in het bergachtige gebied van de pro vincie Larioja, in Noord-Argenti- nië. feit, dat dit personeel vandaag niet met de trein MoskouHel sinki is weggegaan. Er is geen tijdlimiet voor het vertrek van dit personeel gesteld en het is van weinig betekenis, aldus Men zies, of het nu of over enkele dagen vertrok. Menzies ontkende Russische beschuldigingen, dat Australië boodschappen tussen Moskou en de ambassade te Canberra op hield. Hij deelde mede, dat de Australische regering aan de Russische ambassadeur Genera- lov een lijst had kunnen overleg gen van de precieze tijden waar op boodschappen tussen Moskou en Canberra waren verzonden en ontvangen. Generalov had toege geven, dat hij de laatste dagen een aantal boodschappen had ontvangen. Over onderhandelingen met communisten PARIJS, 25 April (AFP) Het kabinet van Bao Dai heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat Vietnam niet zal kunnen toelaten, dat Frankrijk, in strijd met het prin cipe van de Franse Unie, even tueel zal onderhandelen met de opstandelingen of vijanden van Vietnam „met achteruitstelling of zelfs opoffering van zijn bond genoten". Het Vietnamese staatshoofd en de regering zouden zich niet ge bonden voelen door beslissingen, die niet alleen de onafhankelijk heid en de eenheid van hun land zouden beletten, maar ook het volkenrecht zouden schenden en de agressie zouden belonen in strijd met de principes van het V.N. handvest en het democra tisch ideaal, aldus het communi qué. 77 Melodie in bloemen" was de titel van het grandioze bloe mencorso, dat Zaterdag 24 April in de Nederlandse bollen streek is georganiseerd en nimmer werd een naam met meer recht gedragen dan hier. Het corso, dat uit alle hoeken van Nederland en uit vele andere landen duizenden en duizenden bewonderaars van de natuur naar Lisse, Sassenheim en Hille- gom had getrokken, is een grootse manifestatie geworden van wat Nederland in het voorjaar aan bloemenpracht te bieden heeft. De stoet op zich was indrukwekkend. Niet minder dan dertig grote praalwagens reden er in mee sommige meer dan vijftien meter lang elk een muziek stuk uitbeeldend, zoals het voorschrift dit jaar was geweest. Zowel klassieke muziek als schlagers waren te hulp ge roepen om tot een zo 'sierlijk en fleurig mogelijk geheel te geraken. De praalwagen van de gemeente Lisse, uitbeelden de „Als de winter vlucht voor de lentelucht" van Catharina van Renesse. VATICAANSTAD, 25 April (K.N.P.) Zondagmorgen om elf uur was de basiliek van St. Petrus in Vaticaanstad tot de laatste plaats gevuld. De kinde ren domineerden echter, want aanwezig waren 5000 jonge zan gertjes uit negentien verschillen de landen uit Europa, de Ver. Staten, Zuid-Amerika en Afrika. Kardinaal Tisserant, deken van het H. College van Kardinalen, celebreerde met bijzondere toe stemming van de H. Vader een pontificale H. Mis op het Con fessie-altaar boven het Graf van de H. Petrus. Na het einde van de plechtig heden verzamelden zich tiendui zenden met de jonge zangertjes op het St. Pietersplein. Steeds weer riepen zij de H. Vader te mogen zien. Om kwart over twaalf werd het venster van het particuliere studeervertrek ge opend en nam de H. Vader ge durende enkele minuten wuivend en groetend de toejuichingen in ontvangst. Toen de menigte be gon te knielen, verleende de H. Vader Zijn Apostolische Zegen. Daarna trok de H. Vader zich terug. De menigte op het plein, die minstens op 150.000 werd ge schat, bleef echter roepen en om 12.25 uur werd voor de tweede maal het venster geopend en groette de H. Vader nogmaals de enthousiast roepende gelovigen. Ook Zaterdagavond heeft de H. Vader zich op dringende uitnodi ging van pelgrims voor het ven ster van Zijn studeerkamer ver toond, toen voor enige duizenden KOPENHAGEN (A.P.) Met een stralende glimlach zijn Koning Frederik en Koningin Ingrid Zondag op het middaguur per trein vertrokken naar het land, dat vol gens optimistische Kopenhaagse bladen in het voorjaar ",een oceaan van inillioenen bloeiende tulpen is" Nederland. naar Op het perron van het Kopen haagse centraalstation heerste 'n opgewekte sfeer, toen het Ko ninklijke Paar zich in zijn par ticuliere wagon begaf. Koning Frederik was kennelijk in een voortreffelijk humeur: hij glim lachte en maakte grapjes met zijn twee dochters, de negenjarige Benedikte en de zevenjarige Anne Marie, die hun ouders uit geleide deden en lang bleven staan wuiven toen de trein ver trok. Het Koninklijke Paar was bij het vertrek nog niet in lente- kledij- Koning Frederik droeg 'n donkerblauwe admiraals-uniform, Koningin Ingrid een donker blauw costuum. Grote Deense belangstelling Daar dit het eerste officiële bezoek van het Deense konings paar aan Nederland is, is de be langstelling van het Deense pu bliek zeer gropt. De meeste Ko penhaagse kranten hebben spe- ln de komende dagen zal de aandacht der gehele wereld intens gespannen op Genève zijn gericht. Hier begint heden Maan dag 26 April de conferentie van de Grote Vijf over het Verre Oosten en over Korea. Links: Molotof werd bij zijn aankomst op het vliegveld van Ge- Gedurende het afgelopen week einde hebben zich bij de logies informatiepostcn van de ANVV j n£ve verwelkomd door in de verschillende VVV-kanto- de minister-president ren wederom enkele honderden van communistisch- buitenlanders gemeld, die geen china> Tsjoe En Lai logies hadden besproken en alle die reedg twee uur hotels vol hadden gevonden in j vroeger was gearri_ de grote steden in het Westen „eerd Rechts: 0ok de n ie and. minister van Buiten konden I landse Zonder veel moeite ditmaal alle toeristen in pensions van Zaken van uitmaal ane toeristen m pensions i 7fl_Knron Pioen Inenn of hotels huiten de grote steden -> t 9 worden ondergebracht. lr+" Hoewel ook nu weer tiendui zenden buitenlandse toeristen naar ons land zijn gekomen, was het toch aanmerkelijk rustiger dan op Goede Vrijdag en tijdens de Paasdagen. Tai maakte de tocht naar Genève per vliegtuig. We zien hem hier bij het be- treden van de Zwit- I serse bodem. 1 ciale verslaggevers naar Amster dam gezonden om verslag van het bezoek van drie dagen te maken. De Zondagmorgen-bladen publiceerden vandaag lange be schrijvingen van de voorbereidin gen in Amsterdam. „De tulpen van Holland zijn klaar voor een Koninklijk wel kom" luidde de kop van een hoofdartikel in de liberale „Po- litiken", wiens speciale corres pondenten in Amsterdam verrukt waren over de wonderen van de Nederlandse lente. Alle bladen stellen duidelijk op prijs, dat het Nederlandse Hof er voor gezorgd heeft de Konink lijke vertrekken in het paleis te Amsterdam in overeenstemming te brengen met de smaak van de Deense Koning en Koningin. Het feit dat een spinet is ge plaatst in de suite van de zo muzikale Koning Frederik, wordt als een bijzonder gebaar van voorbeeldig gastheerschap ten zeerste gewaardeerd. Gisteravond werd de Duitse grens per trein gepasseerd. Van morgen om 10 uur komen de hoge gasten in Amsterdam aan. Tsjecho-Slowaakse nota voor de Ver. Staten WENEN, 25 April (Reuter). Tsjecho-Slowakije heeft de V.S. Zaterdag in een nota verzocht om maatregelen ter voorkoming van schendingen van de Tsje chische grens in de toekomst, al dus meldde radio-Praag. leden van West-Duitse Maria- congregaties, die momenteel in Rome vertoeven. Zij hadden zich in een grote M op het plein op gesteld onder het zingen van Ma- ria-liederen, om zo de H. Maagd hun hulde te brengen. Laatste slap ondernomen VATICAANSTAD, 25 April KNP Verwacht wordt, dat de H. Vader het geheime, het semi-openbare en openbare consistorie, de laat ste stap in de procedure voor de heiligverklaring van de Zalige Paus Pius X, bijeen zal roepen op Maandag 17 en Dinsdag 18 Mei. Zoals bekend is, vraagt de Paus tijdens deze consistories de formele toestemming om tot de heiligverklaring over te gaan aan de Kardinalen in Rome en aan de Bisschoppen binnen een kring van 150 km van Rome. Behalve voor de heiligverkla ring van I lus X op 29 Mei gel den de consistories ook voor de heiligverklaring van vijf andere Zaligen, die bepaald is op Drie- vuldigheidszondag, 13 Juni, na melijk voor de Zaligen Maria van de Gekruisigde Jezus, stichteres van de Dienstmaagden van Lief de, Pierre Chanel, martelaar, Domenico Savio, een leerling van Don Bosco, Joseph Pignatelli, een Spaans bisschop, en Gasparo del Bufalo, stichter van de Missio narissen van het Kostbaar Bloed. Nader wordt vernomen uit Va ticaanstad, dat minstens 800 bis schoppen, onder wie aartsbis schop-coadjutor van Utrecht, Mgr B. J. Alfrink, alsmede de bis schop van Den Bosch, Mgr W. Mutsaerts, aanwezig zullen zjjm bij de heiligverklaring van Pius X. Verwacht wordt, dat dan ook bijna alle kardinalen, ook de re siderende in ver afgelegen lan den, aanwezig zullen zijn. KEULEN, 24 April (K.N.P.) Vrijdagmiddag heeft het secreta riaat van het aartsbisdom Keulen de tekst bekend gemaakt van een brief, die de H. Vader ge zonden heeft aan de kardinalen Frings van Keulen en Wendel van Münohen, alsmede aan de andere bisschoppen en waarin de Paus uitdrukking geeft aan Zijn bezorgdheid over de kerkver volging in Oost-Duitsland en het gebrek aan priester- en klooster roepingen in West-Duitsland. De H. Vader moedigt de Katholieken aan ten krachtigste verzet te bie den tegen elke poging het bijzon der onderwijs te vernietigen. Met name noemt de H. Vader het land Nedersaksen. De brief is geda teerd 15 Februari en is het ant woord van de Paus op de brie ven, die het Duitse Episcopaat heeft gezonden bij de jaarwisse ling. Katholiek Nederland heeft Zondag met de bliksemloterij van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O.in één klapde gedachteniskerk aan de Grebbeberg gebouwd 666.000.heeft maar liefst de steentjes-actie, welke gistermorgen aan de parochiekerken in ons land een aanvang nam, opgebracht, en van de netto-opbrengst van dit bedrag (vijf ton) het hoogste wat tot nu toe met de gevoerde acties werd bereikt zal aan de Grebbeberg de Gedachteniskerk worden opgetrokken. Niet minder dan 75000 collec tanten hebben gistermorgen aan de Katholieke kerken in Neder land de bewuste E.H.B.O.-steen- tjés verkocht, die ditmaal de bouw van een kerk, een gedach teniskerk voor de in de oorlog gesneuvelde Nederlandse militai ren moest mogelijk maken. Naast de leiding van de E.H.B.O. die het geheel tot in de kleinste bij zonderheden keurig had georga niseerd, hebben deze collectanten een dankbaar aandeel in het sla gen van deze actie gehad. De woorden van lof en waardering, die de E.H.B.O.-voorzitter, de heer A. M. Bergers, hen dan ook gisteravond tijdens de K.R.O.- uitzending, waarin het „geheim" bekend werd gemaakt, toezwaai de, waren zeer zeker op hun plaats. In een kort woord tot Overste Verhoeven, legeraalmoe zenier, die de leger-bisschop Joh. Kardinaal de Jong, vertegen woordigde, zei de heer Bergers, dat het hem een groot genoegen was te kunnen meedelen, dat de ze actie, voor een zo mooi doel gehouden, maar liefst f 666.000 had opgebracht, waarvan de netto opbrengst, vijf ton, de bouw van de kerk mogelijk maakt. In zijn dankwoord to-t allen die tot dit welslagen van deze actie hadden meegewerkt, sprak overste Ver hoeven in het bijzonder woorden van dank aan het adres van de E.H.B.O.-voorzitter, de voorzitter der K.R.O. prof. Kors, de Justitie, de politie en de Katholieke pers, die door hun medewerking deze actie tot een zo groot succes heb ben doen worden. Vooral van de zijde van de politie werd in de laatste uren die de uitslag van deze actie voorafgingen grote steun en medewerking ondervon den. Even tevoren had notaris Krop man uit Den Haag, de luisteraars van de K.R.O. het geheim van het steentje verteld. Duizenden in Nederland hebben omstreeks die tijd, ongeveer 9 uur, het aan de kerk gekochte steentje in een glaasje water laten vallen om tenslotte gewaar te worden dat zij wel of geen prijs hadden. Voor sergeant Spaanders, gede tacheerd te Loon op Zand was dit hét moment van zijn leven. Op zijn steentje, dat na het wa terbad tegen het licht moest wor den gehouden, bevond zich de lichtgevende verf. Hij behoefde het steentje alleen nog maar stuk te slaan om tot de ontdekking te komen dat het een van de let ters was die op de zes hoofdprij- zenplaatjes waren aangebracht, bevatte. Op het plaatje, dat zioh in zijn steentje bevond stond rul. een R. De vijf andere prijswin nende steentjes bevatten hét ver volg van R.K. E.H.B.O., n.l. de K., E., H., B., O. Later op de avond werd door loting beslist dat op de R. f 20.000 was geval len! Onder de drie millioen steen tjes die Zondagmorgen in omloop zijn gebracht, bevinden zich naast de zes hoofdprijzen nog een dui zendtal kleine prijzen. Na ser geant Spaanders haidden zich gis teravond nog twee andere prijs winnaars gemeld. De heer Hen driks uit Utrecht had n.l. de E. in zijn steentje. Hij kon een televi sie-toestel in ontvangst nemen. De heer Kraakman uit Haarlem won een radiotoestel. Voor degenen die de prijs met de laagste waarde wint heeft Zij ne Heiligheid de Paus een rozen krans, door Hem zelf gewijd en te Rome in ontvangst genomen door mej. Corry van Hemert. de benjamin van het bureau der Ka tholieke Nationale Bond voor E. H.B.O., beschikbaar gesteld.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1