vanaf f39.- tot f 78.50 vanaf f19.75 tot ff 49.50 Tramplaiuien opnieuw aan de orde in raad Bergen SP0RTC0LBERTS PANTALONS Fa. H.S.CL0ECK STAD EN GEWEST Randersveld veranderd in ruw oorlogsterrein Winkelpersoneel neemt stelling tegen B. en W. Boots leidt in tournooi 2e klasse drie banden AGENDA Koninklijke onderscheiding voor adjudant Webster Circus in (le stad Graaf de Cour rijdt graag! terriers in verband met stadsfeesten kinderen brachten aubade een laatste appèl voor de stille tocht Dirigent Jansen overleden Liquidatie slachthuis nodig volgens B. en W, Vrijdag 30 April 1954 Pagina 3 Vervola op pagina 7 C ALKMAAR Het Ooyevaars- nest is opgeschrikt! De „Ooye- vaars". als we tie bewoners van die wijk zo oneerbiedig mogen noemen, zijn nieuwsgierig uitge- fladderd naar het omgeploegde Randersveld om te gaan zien, wie of wat de anders zo stille en rus tige buurt levendig heeft ge maakt. Wat op dat veld, dat al leen in naam nog voetbalveld is, te beleven valt, weet de trouwe lezer reeds. De 64 rood-witte wagens van circus Mullens zijn in een spec taculaire file naar de buitenwijk van O-udorp gekomen met zware tentenmaterialen. De drassige grond van het voetbalveld is ge metamorfoseerd in een oorlogs terrein vol loopgraven, waar de jeugd een geijkt speelterrein heeft gevonden tussen rondwan delende clowns, komieken, hoge schoolrijders enz. Om kwart voor twee Donderdagmiddag reden de eerste wagens het terrein op. zij het met veel pijn en moeite. Her haaldelijk bleven de veel-tonners in de modder steken. Vooral voor de later aankomende wagens was het uiterst moeilijk het terrein op te rijden. Bij de ingang waren diene kuilen ontstaan, die een ernstige handicap vormden. Het c'rcus mag van geluk spreken, dat er niet al te veel haast be- t-acht behoefde te worden, an ders zou het tijdschema lelijk in de war gestuurd zijn. Bovendien 's het niet te honen, dat tiidens het weekeinde eDkele regenbuien een vieze brij maken van wat nu een rij greppels is. Overigens bood het circuster- rein .waar druk gebouwd werd een interessante aanblik. Sterke knechten sjouwden en stouwden met loodzware balken en staven, würbii zij voortdurend werden e^hinderd door de Alkmaarse ïoiiud. belust on klusjes, die een vriikaartie opleveren. Artisten buiten dienst amuseerden zich met eenvoudigp liefhebberijtjes. De zoon van Siki" één van' de h-engers van een grootse „musi cal Act" liet een brommende contra-liner voor de ogen van tientallen jonge bewonderaars ronddraaien. Cov Dommelshuy- zen. de pers-chef .liep als een trotse pauw over het veld, wij zende op alles wat ons maar in teresseren kon en Jean -Yves de la Cour, de hogeschoolrijder op- t-ma forma, wandelde ongedul dig rond. terwijl hij wachtte op de komst van zijn vrouw, de gra vin Benji de Ia Cour-Vautier. We maakten en passant een praatje met de rasechte Franse Graaf, die reeds naam gemaakt heeft over de gehele wereld. Hij is een gmueesde figuur in de steaple- ALKMAAR De heren-Terriers hebben zich hoog weten te plaatsen m het Kennemerland-tournooi, zij hebben drie wedstrijden hiervoor gespeeld en alle drie gewonnen, zo waar een mooi succes. A.s. Zondag 2 Mei gaan zij naar Heemstede om dear de laatste wedstrijden te spelen. De dames bezitten eveneens nog een kans om in deze finale te komen, mi is zij Zondagmorgen eerst van Eechtrop weten te winnen. Vertrek tijden trein: Dames 8.34 u, aanvang wedstrijd 10 uur; Heren 10.34 u, aan vang wedstrijd 12 uur. K. F. C.-keuring ALKMAAR: Victoria: 99 River street onbek.; Melba, a.l.; Rex: Puntje en Anton, a.l.; Harmonie: The Grace Moore story, onbek.; On Moonlight Ray, onbek.; Cinema Americain: Wij zijn niet bang,14 jaar. Onder protest naar het ziekenhuis ALKMAAR. Gisteren liep een 58-jari.ge timmerman over de voordam. Deze timmerman had een ongelukje gehad en had daarbij met een cirkelzaag zijn hand verwond. Op de Voordam ontmoette hij een collega, die bij het zien van de wond onwe-1 werd en op straat neerviel. Ongelukki gerwijze raakte zijn hoofd de rand van de stoep. Employé's van de Amsterdamse Bank, die 't ongeluk zagen gebeuren, storm den naar buiten en hielpen de man overeind en belden intussen zelfs de G.G.D. op. Toen de zie kenwagen arriveerde, was de man inmiddels zover hersteld, dat hij wel naar huis kon lopen. Niettemin werd hij met vereende kracht in de ziekenwagen ge duwd en reed luid protesterend in de richting van het ziekenhuis. KONINGINNEDAG 'T GULDEN VLIES Koningin- nefeest m.m.v. Dansorkest Aldert Dekker, 8 uur. WAPEN v. HEEMSKERK: Chr. Oranjevereniging, 8 uur RANDERSTERREIN: Circus Mullens, 8 uur, première. STED. MUSEUM: Tentoonstel ling Pro Juventu-te. 8 uur. Opening, GROTE KERK: Kerkconcert. BIOSCOPEN: Harmonie: „The grace moore story"; Victoria: „99 River street", 18 jaar; Cinema: „Wij zijn niet bang" 14 jaar; Rex: „Puntje en Anton", a.l. Voorstellingen: 7 en 9.30 uur: Rex ook om 2.30 uur. ZATERDAG 1 MEI NACHT OP ZONDAG: Stille Omgang. BIOSCOPEN: Als Vrijdag: Voorstellingen als Vrijdag. STED. MUSEUM: Als Vrijdag. chase en kan zijn volbloedpaar den niet alleen sierlijke paar- denstappen laten maken, maar heeft ze zelfs gebracht tot dans pasjes. Zijn 29-jarige vrouw, zelf is hij 42, werd onlangs in Buenos Aires uitgeroepen tot "Miss Fes tival 1954". Zij is een bekende mannequin en geniet een onge kende reputatie als mode-ambas sadrice van Jaques Fath en Dior. De graaf kan niet uitgepraat ra ken over de vele reizen, die hij met zijn vrouw al maakte. Ook over zijn werk is hij voldaan en hij zóu daar uren van kunnen vertellen. Het was van één kant maar goed, dat zijn assistent Da niël Ribero hem in rad-Frans uit legde, dat ergens zijn aanwezig heid verlangd werd, anders zaten wij nu nog samen op de eerste zijbalk van de verbindingsmast. Het circus wordt groots- Direc teur Mullens maakt van zijn duim en wijsvinger een rondje, wanneer we met hem over het programma spreken. De voorstel lingen in Bussum en Den Bosch kunnen dit rondje kleuren. Wielrijder gesehept ALKMAAR Dinsdagmiddag reed een wielrijder over de Ken- nemerstraatweg uit de richting Heiloo naar de binnenstad. Ter hoogte van het gebouw van de rijkswaterstaat stak de wielrijder zonder op het verkeer te letten plotseling de rijweg over. Een naderende auto schepte de wiel rijder; met het gevolg, dat deze over het dak van de auto Geslin gerd werd en daarna met een ernsti<*-> hoofdwonde en hersen schudding weggebracht moest 'orden. Damkampioenschap van Alkmaar ALKMAAR Op 3 Mei wordt in zaal Beemster de eerste ronde ge speeld van het traditionele tournooi om het persoonlijk damkampioen schap van Alkmaar en omstreken. Dit tournooi wordt evenals in vorige jaren georganiseerd door de Damclub D.D.D. In de hoofdklasse nemen deel H. Kruider (titelhouder en kampioen van W.D.O.), J. Mekken (kampioen D.D.D. 1954 en kampioen van Alk maar 1952), M. Langras (kampioen D.D.D. 1953). N. Oud (oud-kampioen van West-Friesland), M. Oud (kam pioen D.D.D. 1950) en J. Schuit. In de eerste klasse spelen J. Jorna, D. Stam, K. Meyer, D. Korn (allen D.D.D.), A. Bosman (W.D.O.) en J. Helder (Heiloo). In de tweede klasse komen uit D. Bruggeman, P. de Wijn, N. Lengers en G. Oud (allen D.D.D.), J. Slijker- man en C. Bijwaard (beiden Heiloo). (Advertentie) KLEDERMAKERS LAAT 110—112 ALKMAAR 000000MMI"""'000000tt"tlfl"M"",***0*0"*t*0*000000000000000000m000000000000tr000ttff0tg00f0g00tl ALKMAAR Tijdens de Don derdagavond in het Wapen van Heemskerk gehouden vergade ring heeft de H.K.W., de bond van handels-, kantoor- en winkel personeel, uitdrukkelijk stelling gekozen tegen de houding van B. en W. in verband met de toe passing van de winkelsluitings wet tijdens de Alkmaarse stads feesten. De voorzitter van de H.K.W., de heer A. Buissink, memoreerde de besprekingen, die in de raad zijn gevoerd over de sluitingstijden van de winkels tijderjs de feesten. B. en W. zouden binnen afzien bare .tijd uitsluitsel geven van de regeling, door hen getroffen, maar tot op heden heeft men niets vernomen. De H.K.W. stelt zich nu op het standpunt niet eer der le rusten alvorens de slui tingstijden en de salariëring van overuren voldoende zijn omschre ven. De vertegenwoordiger van het hoofdbestuur, de heer Kriek uit Amsterdam, voegde daar aan toe, dat het hem bevreemd heeft dat er geen onderscheid is gemaakt tussen de winkels in verschillen de stadswijken waarvoor het ge opend zijn meer of minder be langrijk is. Bovendien verbaasde de heer Kriek zich erover, dat door het gemeentebestuur wel rekening is gehouden met de verzoeken van de werkgevers, maar dat niet te gemoet gekomen wordt aan de werknemers. Hij drong eroD aan, dat een nauw contact geschapen zou worden in besprekingen tus sen werkgevers en werknemers. Het overige deel van de verga dering stond in het kader van de jaaroverzichten, die bevredigend genoemd konden worden. Het ledental is het afgelopen jaar met 22 gestegen. De komen de zomer herdenkt de bond het veertigjarig bestaan. De viering hiervan zal op waardige wijze plaatsvinden op 19 September. De heren M. Gabriël, A. Kroon, J. Zonderhuis en A. Buissink Jr. werden als bestuursleden herko zen. De laatste blijft voorzitter. ALKMAAR. Vanmorgen om kwart voor negen reeds trok de Alkmaarse jeugd achter de drum bands van de N.P.V., de K.V. en van „Soli Deo Gloria" op naar het hart van de stad, waar voor het stadhuis een aubade gebracht werd. De keurige zang stond on der leiding van Nico Akkerman. Nadat een aantal frisse Neder landse liederen ten gehore wa ren gebracht, richtte de burge meester mr. Wijtema, zich in een korte toespraak tot de jonge zan gertjes. Hij zei, dat de Koningin de Moeder van ons volk is en dat het ons past op deze dag opge wekt met het Koninklijk Gezin op Soestdijk feest te vieren. Na een driewerf hoera op de Koningin uitgebracht te hebben, verspreidden de kinderen zich in de stad. De drie drum-bands maakten een korte rondgang. Geen amateur, maar donateur ALKMAAR Een amateur en een donateur zijn niet dezelfde. Niette min vermeldden wij gisteren dat de, door Dindua te geven uitvoering op Zondag a.s. van „Cinderella Rose" een amateursuitvoering zou zijn. Dit geschiedde in een advertentie in ons blad. Men zal begrijpen, dat hiermede natuurlijk een donateursuitvoering wordt bedoeld. ALKMAAR. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren zal op Dinsdag 4 Mei a.s. wederom de Stille Tocht gehouden worden ter herdenking van allen, die in de oorlog voor recht en vrijheid vielen. De deelnemers worden verzocht uiterlijk half acht op het Canada plein aanwezig te zijn. De fami lieleden van de gevallenen wor den weer verzocht zich aan de kop der stoet te verzamelen. Ver der kent deze tocht rang noch stand. Een ieder lope daar waar hij zich bij zijn aankomst kan aansluiten. Verenigingen kunnen uiteraard in clubverband mede- lopen. Men blijve niet aan de kant staan, als de stoet passeert. Ook is het ongewenst dat het publiek zich bij het monument in de Wil- helminalaan verzamelt. Vanzelf sprekend wordt gedurende de tocht eerbiedig stilte in acht ge nomen. Men wordt verzocht zich na het bereiken van het eindpunt niet weer naar het monument te 'begeven, doch langs een andere weg naar huis te gaan, waardoor voorkomen wordt dat zij die nog in de tocht medelopen, gehinderd worden en de tocht een meer luidruchtig einde krijgt. Wanneer een ieder zich hieraan houdt, wordt bereikt, dat op waardige en indrukwekkende wijze allen die hun leven in de strijd voor de herkrijging van onze vrijheid gaven, worden her dacht. Er is gelegenheid om bij het monument bloemen af te geven aan de daar aanwezig zijnde pad- vindst-ers. Om acht urn- zal twee minuten stilte in acht genomen worden. Zodra langs de straatweg de elec- trische straatverlichting wordt ontstoken, is dit het sein om stil te staan ook voor het verkeer). Zodra het licht weer wordt uit gedraaid, zet de stoet zich tot het eindpunt voort. Vlaggen halfstok! Men verzuime niet om vanaf 6 uur in de namiddag tot aan het einde der 2 minuten stilte de vlaggen halfstok te hans»en! Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Pe trus J. H zv H. Kaandorp en G. M. Schaaper; Sonja dv C. H. Streicher en G. van Leijen; An nette I. dv K. J. Nijder en G. B. I. de Bóer- Gehuwd: J. Schouten en Jo hanna C. van den Berg. ALKMAAR Donderdagmor gen werd tijdens een feestelijke bijeenkomst in café Haring aan de adjudant-rechercheur J. Web ster, de ere-medaille verhonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud, uitgereikt door de ma joor Hoogkamer. Bij deze plech tigheid waren vele wachtmees ters en opper-wachtmeesters uit Alkmaar en omgeving aanwezig. De bijeenkomst werd geopend door majoor Hoogkamer, die het koninklijk schrijven voorlas en vervolgens de versierselen op speldde. Na hem werd het woord ge voerd door meerdere personen. Daar was onder anderen de ad judant P. Doorenbos, die namens de groepscommandanten in het district Alkmaar gelukwensen aanbood en deze vergezeld deed gaan van bloemen. In een harte lijke toespraak bracht hij naar voren, dat de onderscheidene de onderscheiding ten volle heeft verdiend. Zijn naam heeft in de politiewereld een graag gehoorde klank. Kort na zijn benoeming in Alkmaar bleek reeds, dat hij de juiste man op de juiste plaats was. Hij maakte zich bemind door een ruiterlijke openhartig heid en door een goeddoende col legialiteit. Ook onder het lagere personeel heeft hij in een kort tijdsbestek talloze vrienden ver- tijdens uitvoering le Scliagen SCHAGEN. Tot grote ont steltenis van publiek en uitvoe renden is gisteravond de heer Jac. Jansen tijdens de uitvoering van de Bonte Avond, georgani seerd door de gezamenlijke Scha- ger verenigingen, door een hart verlamming getroffen en over leden. De heer Jansen dirigeerde te gen -het slot van de avond, die in Theater Royal gegeven werd, het Ned. Herv. Zangkoor, toen hij plotseling onwel werd en ter plaatse overleed. Burgemeester Wognum gelastte onmiddellijk de rest van het pro gramma af. worven. Spreker vergeleek de ad judant met Sherlock Holmes en, prijzende zijn uitstekende kwali teiten als rechercheur, herinnerde hij aan een voorval, waarbij hij alleen twee zwaar gewapende inbrekers onschadelijk wist te maken. In de huldiging betrok adjudant Doorenbos ook de vrouw van de onderscheidene. De adjudant P. van Breukelen bood gelukwensen aan namens de Staf en de adjudant Middelhoek deed hetzelfde als lid van het „dubbeltjesfonds" in het district Alkmaar. De adjudant Verbaan uit Castricum herinnerde aan het goede werk van adjudant Web ster in moeilijke en zware tijden, o.a. na de stormramp. Openbare Verkoping ALKMAAR Ten overstaan van Notaris Mr. G. C. Zijnen werd in 't Gulden Vlies een openbare verko ping gehouden van een aantal per celen. Er werd alsvolgt geboden: Een woon- en winkelhuis met erf aan de Laat 149 23.000 (Notaris). Een huis en erf aan de Nieuw- poortslaan 111 f2920 (L. Smit en Fah- ner). Een huis en erf aan de Nieuw- poortslaan 110, f2970 (j. v. Ammers). Een huis en erf aan de Tuinstraat 39, f3110 (idem). Een huis en erf aan het Baanpad 1 (uit de hand verkocht). Een huis en erf aan het Baanpad 7, f 100 (J. Lind). Een pakhuis en erf aan de Span jaardstraat 12 f 2400 (Fr. Zandvoort). Een huis en erf Nieuwpoortslaan 29, f3370 (H. Göddeke). De verkoop bij afslag vindt plaats op 6 Mei a.s. Ten overstaan van Notaris Mr. C. J. de Lange had de openbare ver koping plaats (in opbod) van de vol gende percelen: Het winkel- en woonhuis aan het Verdronkenoord 92, f 3.250 (Fahnert). Het woonhuis met erf aan de Nieuwpoortslaan no. 60, f3200. Het woonhuis met erf aan het Ver dronkenoord no. 37 f 3000. Afslag 6 Mei. Geslaagde Cabaret-avond jongemannen BERGEN -In het gebouw St- Jan gaven de jongemannen een cabaretavond in eigen stijl en met eigen krachten voor een pu bliek dat bijzonder heeft genoten van het goed verzorgde program ma. Het cowboy-trio „de Hilli Weersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond. MINDER KOUDE NACHT DE BELT, 30 April. Ver anderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk tussen Zuid en West, later veranderlijk. Min- der koude nacht. Morgen overdag iets lagere tempe raturen dan vandaag. Geen audiëntie Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 4 en Woens dag 5 Mei a.s. geen audiëntie verlenen. HERDENKING OORLOGSSLACHTOFFERS OUDORP Op Dinsdag 4 Mei zal door ingezetenen van «e ge meenten Koedijk, Oudorp en at. Pancras een stille tocht worden gemaakt naar het monument tog ■de spoorwegovergang te Koedijk (Zuid). De tocht zal aanvangen om 19.20 uur vanaf het plein voor de R.K. Kerk te Oudorp en vanaf dB N.H. Kerk te Sint Pan cras. De kerkklokken in genoem de gemeenten worden geluid van 19.45 uur tot 30 seconden voor 20 uur- Om 20 uur zal twee minuten volkomen stilte worden betracht. De tocht zal worden gemaakt te voet en in gesloten verband. De stoet te volgen of méde te fiet sen is niet toegestaan. Voor ieder ■bestaat gelegenheid -bloemen bij het monument neer te leggen. Billi's" met hun jolige prairie liedjes en het zangduo van Co en Co brachten een prettige stem ming in de zaal en oogstten veel bijval met hun improvisatie van het liedje „Een wipneus en een kersenniond", „The cromonica's mondaceordeo.il virtuozen" brach ten aardige rythmische muziek. Het spel van jb. Hopman belooft veel voor de toekomst, doch moet wat de keuze van zijn mu ziek betreft niet te hoog grijpen. De dames Gré Koopman en Lien Dekker traden als gast op en zongen met gitaarbegeleiding „Speelbal en Lentelied" dat veel waardering ondervond. Hartelijk werd gelachen om de diverse schetsen die onder regie van Aad Groot zeer goed werden gespeeld. Frans Nieuwenhuizen bleek een prettig conferencier te zijn. ALKMAAR. Woensdag avond is een begin gemaakt met het tournooi om het persoonlijk kampioensohap 2e klasse drie banden van het district Alk maar en Omstreken. Dit tour nooi, dat in hotel ,De Nachte gaal" wordt verspeeld, staat on der leiding van de Biljartver eniging „Excelsior". Verrassend was op de eerste avond de nederlaag, die de spe cialist op de drie banden, de heer Sdhuddeboom, moest in casseren van invaller Cordes. Tegen Martin wist hij één re mise in de wacht te slepen. Boots ging op de eerste avond met twee winstpartijen strijken. Donderdagavond heeft Schud- detooom twee partijen verloren; in zijn partij tegen Bellis had hij in 27 beurten 19 caramboles behaald, maar tot de laatste carambole kon hij niet komen. Bellis maakte -een zeer goed moyenne. Van Stralen wist deze avond ook twee winstpartijen te boeken. Zijn partij tegen Bellis is wel een top prestatie gewor den: in 24 beurten maakte hij de partij uit: dit betekent een moyenne van 0.833. Stam kon tot dusv-er slechts één winst- partij boeken. Boots, die deze avond weer een partij wist te winnen, gaat na de tweede avond aan de kop met vier ge wonnen en een verloren partij. De stand is na de 2e avond: J. Boots 5 4 18 E van Stralen 4 3 16 C. Koning 3 2 14 J. Bellis 4 2 2 4 A Martin 3 113 C Schuddeboom 5 13 3 D. Stam 3 12 2 C Cordes 5 14 2 Hedenavond wordt het tour nooi voortgezet. BERGEN. De voorzitter van de raad van Bergen verwelkomde allereerst de heer Bos, die weer geheel hersteld van zijn ziekte aanwezig was. De heer Bos bedankte voor de belangstelling van de raad tijdens zijn ziekte. De voorzitter verwelkomde eveneens het nieuwe raadslid, de heer N. F. A. de Graan. De voorzitter deelde hem mede, dat de raad in Bergen de faam bezit de waarheid te durven spreken. Het wordt wel eens scherp gezegd, doch het is steeds goed bedoeld. Voor kennisgeving werden aan genomen de door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten voor een rekening-courant met de Wo ningbouwvereniging Roomse Ac tie en het verhuren van een kel derverdieping voor het zee-aqua rium.. Over het adres van 5 rij wielstallinghouders te Bergen aan Zee, om niet toe te staan dat er een 6e stalling wordt geëxploi teerd. merkte de voorzitter op dat hiervan nimmer sprake zal zijn. Alleen de exploitatie vah hét zee-aquarium wordt hier be doeld, doch zonder rijwielstalling er bij. Opnieuw een tramplan Ingekomen was een schrijven van de heer de Vet, transporteur en de heer Kieft, oud-busonder nemer, waarin zij een nieuw tramplan aanboden met de bedoe ling de lijn ook te exploiteren. De bedoeling was een pendeldienst tussen Alkmaar en Bergen aan Zee, met touringcars op lucht banden. die op rails kunnen rij den. Deze touringcars hebben een vermogen van 120 pk. bezit ten 45 zit- en 23 staanplaatsen en een volgwagen met 50 zit- en 25 staanplaatsen. Beide wagens kunnen dus in totaal 143 perso nen vervoeren. De aanschaffings- kosten werden begroot op f 90 000 a f 95.000. De adressanten stel den zich garant voor f 6000 Van de beheerder van 't post kantoor, alsmede van de bewo ners van de Oude Prinsweg was een verzoek binnengekomen om de overhangende takken van de lindenbomen te besnoeien, het bladerdak is zeer hinderlijk voor het postkantoor en V.V.V-ge bouw. Men moet er de gehele dag met kunstlicht werken. Boven dien is het door de bomen zo vochtig, dat de postzegels in de automaten aan elkaar blijven plakken. De voorzitter mei'kte op dat het wegsnoeien van enige takken, want verder kan men on mogelijk gaan, toch niet de nood zakelijke verlichting brengt Hij merkte verder op dat men in Bergen komt wonen, omdat het er zo bosrijk is. Nu men er woont komen tientallen verzoe ken binnen om de bomen te be snoeien of weg te halen. Men moet dan maar gaan verhuizen. De bomen zullen niet weggehaald worden. De charme van ons dorp zal er onder lijden. In de vacature van de heer Maassen werd benoemd als lid van de commissie van bijstand voor het Gem. Slachthuis en het G.E.B. het nieuwe raadslid N de Graan. De vaststelling van de 5e wij ziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1953 werd goedgekeurd met de bemerking van de heer Ellis of tegenover deze uitgaven ook voldoende in komsten stonden. Voorzitter ant woordde. dat dank zij de ver hoogde gemeente-uitkering er zelfs nog een post onvoorzien van f 12.000 is. Hierna kwam het voorstel van B. en W. aan de orde, betreffen de de verkiezing van de leden van het bestuur van de stichting „Bejaardenzorg" ingevolge art. 5 van de statuten. Mevr. Broekman (WD) was teleurgesteld over het feit dat de candidaten door de fracties waren voorgesteld. Zij meende dat het ouht van uitgang niet deugde. Zij zag liever een deskundige functionele indeling. De voorzitter antwoordde dat aan de hand van de voorgestelde functieverdeling de candidaten waren voorgesteld en dat alleen bekwaamheid op de voorgrond stond en dat er van partijdigheid geen sprake is. Hij was verheugd dat de Partij van de Arbeid dr van Gelder, die geen lid is van de P.v.d.A.. als medicus had voor gesteld. Namens de KVP deelde de heer Borst mede, dat de KVP eveneens prijs stelt op dr van Gelder. Hierna werd er over de candidaten gestemd en werden met vrijwel algemene stemmen gekozen de dames Brugman, de Grauw, de Vries, Grondsma en Verwer, alsmede de heren Schmidt. Driessen, Verhoeven, v. Gelder, den Das, Bekius. Rein- ders en Folgers. Alle candidaten hebben hun benoeming aanvaard. Aan het verzoek van de Berger Schoolvereniging betreffende de aanschaffing van hulpmiddelen voor het onderwijs in natuur kunde werd geen medewerking verleend, omdat het schoolbestuur nalatig is geweest om de tijdens de bezetting verloren gegane on derwijsmiddelen aan te geven bij de sehariecommissie. De raad be treurde de nalatigheid, doch kan hier verder ook niets meer aan veranderen. Liquidatie slachthuis Aangaande het al of niet liqui deren van het gemeente-slacht huis deeiden B. en W mede, dat gezien de cijfers en gegevens zij de overtuiging hebben, dat het slachthuis moet worden opgehe ven. B. en W. zullen cijfermate riaal aan de raad voorleggen en zijn er onherroepelijk van over tuigd. dat op 1 Juli het slachthuis gesloten dient te worden. Be houdens de goedkeuring van de raad wordt 1 Juli pjis streefdatum gesteld in verband met het in gaan van het pensioen van keur meester Groot. De heer Ellis vond het een eigenaardige situatie om op het ingevoerde vlees uit an dere kringen 5 14 cent per kilo te heffen als invoerrechten.' De heer Broersma meende, dat nu Bergen zich steeds meer uitbreidt en het financieel zeer weinig uitmaakt of wij zelf slachten of dat dit in Alkmaar gebeurt, dat het behoud van het slachthuis toch nog wel eens verantwoord zou kunnen zijn. De heer den Das antwoordde dat de heffing van 5J/, cent per kilo nodig is, omdat d-e slagers anders vlees zouden gaan halen van het abattoir in Alkmaar, dat goedkoper kan werken. Dit zou het abattoir in Bergen geheel on rendabel maken. Dit is dus een nooddwangmaatregel, vooral om dat in 't seizoen veel „fijn vlees" wordt ingevoerd. Bovendien moet op deze invoer keuringsQontröle worden uitgeoefend. Uitwerking plan-Burgersdijk Hierna kwam het voorstel van B. en W. aan de orde om een bedrag van f 3500 te ramen voor de verdere uitwerking van het plan-Burgersdijk. Het aanvanke lijk door de heer Burgersdijk op gegeven honorarium van f 500. tot f 1000.was beperkt tot de werkzaamheden verbonden aan de voorbereiding en het leveren van het plan. De werkzaamheden aan de uitvoering van het plan verbonden moeten afzonderlijk worden gehonoreerd. Hiervoor vraagt de heer Burgersdijk een totaal bedrag van f 2500.aan honorarium en kosten. Voorzitter deelde mede, dat de bedoeling is. dat de heer Burgersdijk het plan uitwerkt tot aan de eerste rit. Als hij zijn honorarium volgens de Raad van Ingenieurs zou be rekenen, zou dit bedrag viermaal zo hoog liggen. Mevr. Broekman toonde zich weinig enthousiast en deelde me de, dat de V.V.H.B. niet vóór het tramplan was en haar belangen ernstig geschaad zag. Zij was vo rige maal tot stemming gedwon gen, maar wilde nu geen verant woording meer dragen en zal tegen het genoemde voorstel stemmen, zo zei zij. De heer Boersma deelde mede, dat de stemming van de V.V.H.B. geheel was gewijzigd en dat men nu vol lof was over het contact met B. en W. in deze. De heer Ellis vroeg zich af. of B. en W. con tact hadden opgenomen met de N.H.A.D.O. of buiten het seizoen evengoed zou gereden worden. De heer hemelrijk was verrast over het ingekomen stuk van de heren Kieft en de Vet. Hij was hierop niet voorbereid en zou daarom tegen het voorstel van B. en W. stemmen. Hij noemde het plan-Burgersdijk een misge boorte, waarvoor hij de verant woordelijkheid niet wilde dragen. Hij vond het ingekomen stuk van genoemde heren veel aantrekke lijker en betreurde het, dat dit voorstel zonder prae-advies ach teloos terzijde werd gelegd. Hij noemde het voorbarig, dat B. en W. dit plan wilden vernietigen. Hij vond dit plan met meer plaat sen, 2 -treinstellen en een aan zienlijk lager exploitatiebedrag en bovendien de verbinding Alk maar-Bergen aan Zee veel beter. Hij drong aan op uitstel van het voorstel van B. en W De heer Broersma merkte op, dat men voldoende vertrouwen moest hebben in de deskundige Bur gersdijk. dat men zich niet met wonderdokters moest ophouden. De heer Bos deelde mede, dat hij als enige van de KVP-fractie vóór het plan-Burgersdijk was. doch hij vroeg zich eveneens af hoever het met de onderhande lingen van de N.H.A.D.O. stond. Voorzitter antwoordde hierop, verheugd te zijn over het besluit van de heer Bos. maar zeide dat hij van de raad niet zoveel verzet had verwacht en betreurde de houding van mvr Broekman. Wis pelturigheid mag de raad niet kenmerken, een langdurige dis cussie zou de huidige situatie zeer verzwakken, dit is weinig stijl vol van de raad, vooral nu we in onderhandeling zijn met de N.S. het Departement en de N.H.A. D.O. De raad moet niet in het openbaar zoveel vragen. Alle ge stelde vragen hebben onze volle aandacht. Hij verzocht loyale me dewerking van de KVP om de uitvoering van het raadsbesluit niet te verhinderen. Hierna lan ceerde hij een scherpe aanval op dr Hemelrijk, die hij verweet geen begrip voor een goed beleid te hebben. Wij kunnen zo maar niet op een ander plan over stappen. Maar hij begreep wel, dat dr Hemelrijk zich aan de laatste strohalm wilde vastgrij pen, hetgeen bij dr Hemelrijk de uitroep ontlokte: „Geen insinua ties, voorzitter". W#j moeten, al dus voorzitter, vasthouden aan een plan, en zo lang dit nog niet geheel is uitgewerkt, moet de raad zijn fatsoen niet verliezen. Iedere dag komen nieuwe plan nen binnen. Vorige keer hebben wij bij het plan-Otto ons gezicht bij N.S. en regering verloren door onze wispelturigheid. Als de raad niet meewerkt, maken we weer een hopeloze indruk. De heer Hemelrijk verweet voorzitter gebrek aan beleid. Hij vroeg zich af wat democratie was, als hij niet zijn mening mocht zeggen. „U heeft onze discussie aan te horen", zo zei hij, „en hierop zakelijk te antiwoorden. U moet mij en de meerderheid van de KVP niet beschouwen als saboteurs. Lk ben voor de beste oplossing, doch werk niet tegen. Het enthousiasme voor het plan- Burgersdijk is niet groot, evenals ook van de n-iet-aanwezige raads leden, Sluis en van Rees Vellinga niet". De heer Ellis zei er voor te hebben gestemd en het te moe ten aanvaarden, maar wij zeggen, dat het plan-B-urgersdijk een fiasco wordt. Aan de uitwerking van het plan geven wij morele steun, maar verder willen wij niet gaan. In feite waren er 4 niet voor. terwijl de VVD in dwangpositie heeft voorgestemd. Hij gaf toe, dat het plan-de Vet-Kieft niet aanvaardbaar is, om-dat het touringcars zijn en geen trams, zodat de bus dan evengoed kan blijven rijden. Voorzitter noemde het nog maals inconsequent om nu niet mee te werken, want als alles bestudeerd is, wordt er pas defi nitief gestemd. Hierna werd er gestemd voor de votering van f 2500.-voor nadere uitwerking der plannen. Zes leden stemden voor (ook Bos KVP) 4 tegen (3 KVP) en He melrijk en mevr. Broekman blanco. Tegen het voorstel van B. on W. om 't plan-de Vet-Kieft als kennisgeving aan te nemen stemden alleen mevr. Broekman en Hemelrijk. De Bonifacius-schouw zal op 4 Juni worden gehouden Bij de rondvraag drong de heer Broersma er op aan om een in- haalverbod te stellen in de Eeuwigelaan. Voorzitter merkte op, dat dit niet nodig was, omdat er geen ongelukken gebeuren Wel zal het kleine onooglijke struikgewas worden weggehaald om uitwijkplaatsen te maken voor het verkeer. De aaneenge sloten heggen blijven bestaan Dit zal het begin zijn van een roemloos einde van de Eeuwige laan, want na 10 a 15 jaar zal de Eeuwigela'an geheel verdwenen zijn, ten offer gevallen aan het snelverkeer. Behalve de heren Ellis en Hemelrijk betreurde dit niemand. Hierna ging de raad in comité.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3