Ider Duizenden deelnemers aan Alkmaar se Stille Omgang American a(;knd\ nomie De School der Dapperen voortreffelijk gespeeld Abdijkerk van Egmond in gebruik genomen Boots werd biljartkampioen tweede klasse drie banden De radio op 4 en 5 Mei - ken doen Geneve Pagina 3 Indrukwekkende demonstratie van geloof en devotie GRATIS ADVIES EN BEHANDELING HUIBERTS Waardig besluit van Koninginnefeest AUTORIJSCHOOL MIDDELBEEK Tel. 4287 succes verzekerd Veilingsboek- houder gehuldigd American Star JOURNALIST VEERTIG JAAR Bevrij dingsdag iiimmimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'. et volgde en zegd?" vroeg ad. „Als be- ig uit de nek. smid sterke ïg maar eens „De kuirel, 5 smidje Ver- llem uit. „Je ie ondergreep. om hem ver- ïgen tot voor ik. Kijk, daar an formidabel dat wel kan", >k in de curl t. „Je spieren body builder. •n Zonen N.V. »ct De onder an mr. G- Nauta ouden jaarlijkse lering van aan- R. S. Stokvis en :rd bijgewoond aandeelhouders, ;end 1200 stern- werden met al- o goedgekeurd, d vastgesteld op met ingang van ilbaar zal wor- tersom. die dit irt van aftreden lamatie tot com- terwijl de heer Heem tot com- loemd, liefabriefcen et. In de te mden vergade- houders van U. .brieken N.V. is de gewone aan- op 8 procent en de preferente :ocent. Mr C. D. Is commissaris Ir Manusama, politieke missie Zuid-Molukken" ferentie te Ge in overhandigd „president der heer Soumokil beroep op de ïenève „om er at de verplich- verantwoorde- erenigde Naties /orden nageko- echten, die ons en die gewaar- de vrije naties /orden nageko- en orde in dit jt Azië worden Soumokil ein- ot de conferen- als volgt: „In millioen Zuid- ik mijn ver loor uw opbou- edurende deze ohtvaardige as- zolk der Zuid- 1 zullen wor- i u in de krant :aam dichterbij i nu vlak voor si hij. ..En nu orah." kin deed of hij samen met rngs hem heen. Mayo wendde ir Chrystal. r Haynes haar lat ik de enige aan haar on- stamelde hij. de journalist le schouder. weet hoe vrou- r de journalist, maar eens een r telefoonnum- aan. a liep Chrystal vlug achterna, vroeg Norah deed koeltjes mij hebt aan- voldaan. e mannen nou n. En doe niet ij je vanavond 3 E. Maandag 3 Mei 1954 ALKMAAR Opnieuw waren in de naclit van Zater dag op Zondag enkele duizenden mannen naar Alkmaar getogen, om deel te nemen aan de jaarlijkse Stille Om gang ter verering van het H. Bloed. Een grootse demon stratie van geloof en devotie, die begon met een kort Lof in de drie kerken en eindigde met een Plechtige H. Mis, tot intentie van de levende en overleden leden van de Stille Omgang. De bijzonder goede organisatie van deze Pelgrimage zorgde er voor dat alles in goede orde verliep Deze jaarlijkse Stille Omgang is een traditie geworden, die diep is geworteld in het Katholieke deel van het Noorhollandse volk. Dit heeft men in deze nacht nog eens duidelijk kunnen zien. De ontzagwekkende stoet van pel- grim-gangers, die door de nach telijke straten van Alkmaar trok, ter herdenking van het Mirakel, was hiervan wel een overduide lijk bewijs. Een traditie tenslot te, die is gegrondvest op het eeuwen geleden gebeurd wonder van het H. Bloed, waarvan de relikwie, gedragen door een en gel, in een woning op de Stee- nenbrug was uitgestald. Drie volle kerken Drie volle kerken vormden het begin van deze pelgrimstocht. De deelnemers van de verschillende rijwielclubs hadden zich verza meld in de parochiekerk van St. Laurentius aan het Verdronken- oord; de deelnemers van de bui tenafdelingen uit de omstreken van Alkmaar, waren bijeenge komen in de St. Josephkerk aan de Singel, terwijl de Alkmaar - ders in de St. Dominieuskerk aan de Laat het begin vonden van deze nacht, waarvan de hoofd intentie was, dat de Pauselijke intenties voor het Mariajaar in vervulling mogen gaan. In al deze drie kerken werd een kort lof met toespraak ge houden, waarna de stoet zich op de Laat formeerde, om via de Grote Kerk de nachtelijke rondgang te beginnen.. Vanaf dit beginpunt leidde deze omgang over de Koningsweg, het Waag- plein, de Steenen Brug, gedeel te Verdronkenoord, Laat, Pay- glop, Langestraat weer naar de Grote Kerk. De verschillende intenties tijdens deze Stille Om gang waren: Zegen over onze regering; eensgezindheid en wel dadige samenleving in feestvie rend Alkmaar; en de bekering van onze dwalende medebur gers. Het moet, voor elke bui tenstaander en naar huis terug kerende feestganger wel een in- drukwekeknd gezicht geweest zijn, om deze stoet van devote en zwijgende mannen, hun ge loof op een dergelijke wijze te zien demonstreren. In de kerken In de St. Laurentiuskerk was het de Hoogeerw. Heer Deken, die het korte lof opdroeg en de toespraak hield tot de leden van de rijwielclubs. Hij memoreerde de Ronde van Nederland, die hij enkele dagen geleden in de om geving van Roermond had ge zien: jonge kerels in korte broek jes, die onder hevig gejuich en vergezeld van geluidswagens, over de wegen van Nederland reden. De Deken had zich af gevraagd wat het nut was van dit wild vertoon en wees er Advertentie Sck oonlteidó- ipeciaiiite van ofmetica WDKRIIOOG a.s. DINSDAG en VRIJDAG bij PAYGLOP 27 - TELEF. 3762 MAANDAG 3 MEI 'T GULDEN VLIES: Haagse Comedie met „M'n kleine Sheba, kom terug", vierde abonnementsvoorstelling serie C, 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK Bijeenkomst Solex-club. 8 uur. Feestavond personeel der lichtbedrijven, 8 uur. STEDELIJK MUSEUM: Ex positie Pro Juventute. RANDERSVELDHet circus Mullens KCB BERGEN: Expositie Matthieu Wiegman. CANAD APLEINTentoon stelling Philips. Bioscopen: HARMONIE: „Grace Moore story", 8 uur. VICTORIA: „Melba". a.l. 8 u. CINEMA: „Wij zijn niet barrg" 14 jaar, 8 uur. REX: „Puntje en Anton" a.l. 2.30 en 8 uur. DINSDAG 4 MEI VICTORY: Diploma-uitrei king cursus voor 18-jari- gen St. Dominicusparochie, 8 uur. Waterstanden Dinsdag Hoog \yater 7.35 en 20.00 Laag water 1.35 en 14.00 verder op, dat de leden van deze rijwielclub, door minder re clame voorafgegaan, straks zwij- gens aan hun Stille Omgang zouden beginnen en hij wenste de pelgrims daarvoor veel devo tie toe. In de St. Jozefkerk, waar cir ca 800 pelgrims uit de buitenge meenten samenkwamen, sprak de Z.E. Heer Pastoor L. Bink horst een kort woord van op wekking; hij vroeg de deelne mers de ommegang in stilte en ingetogenheid te maken en voor de intenties van Z.H. de Paus te bidden tot de Latens Deitas, de verborgen Godheid. Pastoor Binkhorst droeg na de omme gang in de St. Josephkerk de H. Mis op en wees in zijn predica- tie op de eeuwige bron van ge naden, die te vinden is in de H. Eucharistie. Met Zijn kelk des Heils wil Jesus ons daar ver sterken, en ons verlangen naar het eeuwige leven verhevigen. De katohlieken van Alkmaar, die aan de omgang deelnamen, verzamelden zich in de St. Domi nieuskerk, waar de Z.E. Heer Pastoor L. Biesta O.P. in zijn toespraak de intenties van de ommegang in de aandacht van de deelnemers aanbeval. Met as sistentie van de W.E. Paters Teppema en Marcelis droeg Pas toor Biesta na de ommegang het H. Misoffer op. Pater M. A. Col- bé hield de predikatie. Na de ge schiedenis van het wonder van Alkmaar te hebben geschetst, be toogde spr., dat een devoot ge houden ommegang voor anderen een aansporing kan zijn, om zich op het katholieke geloof te be zinnen. Na een vergelijking van de luisterrijke processies uit vroeger eeuwen met de sobere, nachtelijke rondgang, spoorde hij zijn toehoorders aan tot een in nerlijk geloof. Meyendag-Lof In de dekenale kerk werd des avonds der traditie getrouw het plechtig Lof met processie gehouden; de grote kerk was geheel met paro chianen en niet-parochianen gevuld. Het Lof werd gecelebreerd door de zeereerw. heer P. Visser, rector van het St. Elisabethziekenhuis; hij werd daarbij geassisteerd door de wel- eerw. heren J. Buffing en Th. Kloeg, resp. als diaken en sub-diaken. In het priesterkoor bevonden zich de hoogeerw. Deken en de weleerw. ka pelaan N. Tromp. Voorts hadden in het priesterkoor plaats genomen, de leden van de Vriendenkring van het H. Sacrament, de Processiemeesters en de leden van de kath. raadsfractie. Het zangkoor o.l.v. de heer C. Hof zong op verdienstelijke wijze de fees telijke Lofgezangen. De zeereerw. heer, rector J. Adank hield de feest- predicatie, nadat hij, zoals gebruike lijk de bisschoppelijke breve had voorgelezen, destijds uitgevaardigd I bruik maakten. I door de in Alkmaar geboren bisschop van Haarlem, mgr. Bottemanne, in welke breve de verering van het mi raculeus H. Bloed werd goedgekeurd. Na de geschiedenis van het won der te hebben geschetst, wees de ge wijde spreker op de H. Eucharistie, als het grote bewijs van liefde van Christus tot de mensen; in dit ge nade-sacrament had Hij zich Zelf ge heel en al gegeven, om steeds onder de mensen te zijn. Spr. spoorde de ge lovigen aan in de moeilijkheden van het leven steeds te putten uit deze eeuwige bron van genaden. Vervolgens trok de plechtige pro cessie door de kerk; de vaandels van de parochie en van het Genootschap van de Stille Omgang, van de Maria- congregaties en parochiële verenigin gen, van de stands- en vakorganisa ties en van de jeugdbeweging trok ken mee in de stoet, die aan het H. Sacrament vooraf ging. Witgeklede bruidjes droegen witte bloemen en de andere processiegangers droegen een brandende kaars. In afwisseling met het koor zongen de gelovigen het steeds herhaalde Benedictus, qui venit in nomine Do- mini, Hosanna in excelsis. Na het plechtig Lof werden geeste lijken en gelovigen toegelaten tot de verering van de relikwie van het H. Bloed, waarvan zeer velen ge- HEILOO. Toen de voorzitter van het Oranje-Comité, de heer Aad. Ham, Vrijdagavond de aan wezigen in de tot de uiterste hoeken bezette Aula van de St. Willibrordus Stichting een harte lijk welkom toeriep, wist men, dat er iets bijzonders stond te ge beuren. „Dit is een historische gebeur tenis in onze gemeente", aldus de heer Ham en hij heeft gelijk gehad. Wat hier deze avond ge presteerd werd, tart iedere be schrijving. Nadat spr. o.a. het voltallig college van B. en W., vergezeld van hun dames, de ZeerEerw. Hr. Pastoor en de beide Kapelaans, Ds. Bloemhof, de gemeente-secre taris, de groepscommandant der Rijkspolitie en echtgenote, de he ren raadsleden en hun dames en de commandant der Rijkspolitie, dhr. Waterdrinker, van harte welkom had geheten, bracht hij de dank over van het Comité aan een ieder, die had medegewerkt deze dag te doen slagen. Een spe ciaal woord van dank riep spr. toe aan de Eerw. Broeders van de Stichting, op wie nimmer te vergeefs een beroep wordt ge daan, aan de muziekcorpsen en ALKMAAR. Zaterdagavond werden in Hotel „De Nachtegaal" de twee laatste partijen gespeeld om het driebanden kampioen schap van Alkmaar. Het heeft deze avond niet aan spanning ontbroken; niet minder dan drie heren maakten nog aanspraak op de titel. Als Bellis zijn partij van Stam ging winnen, en Boots zijn partij tegen Koning verloor, dan kwa men drie heren met 10 punten uit de bus. Bellis heeft inderdaad zijn partij gewonnen, maar het aantal beurten was te hoog om Boots in zijn moyenne te benade ren. Hij moest met een goede tweede plaats genoegen nemen. Boots heeft zijn laatste partij voortreffelijk gespeeld: 'n band speler van formaat. Het zag er naar uit dat Koning nog met de eer zou gaan strijken, maar toen Boots de bloemen zag binnen brengen, heeft hem dat schijn baar gestimuleerd. Met een goe de serie van 3 maakte hij de partij uit. Hij was daarmede de kampioen van de 2e klasse. Te vens promoveerde hij naar de le klasse. Dit is zeer zeker een feli citatie waard. De heer Wessels, voorzitter van het district, overhandigde de kampioen de bondsmedaille en fraaie bloemen namens het district. De heer Van Straten sprak de kampioen toe namens zijn vereniging. Zijn toespraak ging vergezeld van bloemen. De heer Koelman, leider van het tournooi, overhandigde de spelers onder dank voor hun sportiviteit de prijzen met een woord van lof aan de biljartvereniging „Ex- A.F.C.-NIEUWS R.K.A.F.C. I—Texel I 1—0 R.K.A.F.C. III—Jong Holl. II 1—1 R.K.A.F.C. IV—Alkm. Boys IV 3—2 W.S.V. b—A.F.C. jun. c 1—4 Purmerend bA.F.C. e 15 Purmerend a—A.F.C. adsp. a 0-15 L.S.V.V. a—A.F.C. c 6—1 A.F.C. f—A.F.C. e 0—4 Kolp. Boys bA.F.C. d 07 Het eerste behaalde in een uitste kende eerste helft en een matige 2e helft een 10 overwinning op. het soms met 8 man verdedigende Texel. Keurig mannen. Het derde kon het tegen Jong Holland II niet verder brengen dan 11. Dat viel iets tegen Jan Kats. Het vierde haalde het stoute stukje uit om Alk. Boys 4 met 32 te kloppen. De Jun. C wonnen met 14 van W.S.V. B en E behaal de inderdaad een keurige 15 over winning tegen Purmerend B. De ad- spiranten A verpletterden Purmerend A met liefst 015. C moest met 61 de eer aan L.S.V.V. A laten. De strijd tussen F en E bracht E als over winnaar 04. Lest best, nl. D. Zij klopten Kolp. Boys B met 0—7 en werden hierdoor kampioen! Hulde ioneens en proficiat. Een goed voor beeld voor het eerste! Met de rust was de voorsprong anders nog be nauwd hè (01). Zondag a.s. Oudesluis IR.K.A.F.C. I. Voor leden van de supp.ver. be draagt de prijs f 1.10, niet-leden f2.10. Opgeven voor Woensdagavond bij Jaap Smit, Nieuwesloot. De training voor senioren en junio ren komt deze week Dinsdag te ver vallen. eelsior"voor de keurige verzor ging. J. Boots 7 J. Bellis 7 C. Koning 7 E. v. Straten 7 C. Schuddeboom 7 D. Stam 7 A. Martin 7 C. Cordes 7 (Gesp., gew.. verl Einduitslag. 6 1 0.401 12 5 2 0.342 10 4 3 0.349 8 4 3 0.331 8 3 3 0.398 7 3 4 0.322 6 4 2 0.252 3 6 1 0.203 2 moye, MP). •Advertentie) j Door instructie mei nieuwe i Ieswagens Meldt U nog heden aan' FINALES SCHOOL- VOETBALWEDSTRIJDEN ALKMAAR. Afd. Voetbal. AI: le prijs Techn. Avondschool I; 2e pr. Kweekschool I. All: le pr. H.B.S. II; 2e pr. Techn. School I. B: le pr. Chr. VGLO I; 2e pr. Eg- mond. Cl: le pr. Kohnstammschool 3; 2e pr. J. Ligthartschool 1. CII: le pr. N. Beetsschool 2; 2e pr. Vondelschool 2. Handbal meisjes: le pr. M.M.S. Bergen; 2e pr. Huishoudschool. Estafette VO en VGLO: le pr. Kohnstammschool 1; 2e pr. Chr. VGLO 1. Estafette LO: le pr. Wilhelmina- school 1; 2e pr. Tesselschadeschool 1; 3e pr. Nic. Beetsschool 2. GOED TONEELSPEL VAN DINDUA ALKMAAR Tot besluit van het seizoen trad in het „Gulden Vlies" de toneelver. Dindua voor het voetlicht met een Ameri kaans blijspel, getiteld Cinderella Rose, waarin komisohe situaties en verwikkelingen elkaar afwis selden. Een ouderloos meisje, op genomen in het gezin van een oom, wordt als Assepoester uit gebuit en voor allerlei bezighe den gebruikt, terwijl de overige huisgenoten een gemakkelijk le ven leiden. Tot het meisje op een goede dag een erfenis ont vangt, zich niet langer laat com manderen en aap de zijde van een levenspartner een zonnige toekomst tegemoet gaat. Het stuk werd vlot gespeeld, de bezetting was goed te noe men, terwijl de spelers, op een kleine uitzondering na, rolvast bleken te zijn. Ofschoon onze waardering alle spelers geldt, willen wij op de eerste plaats mej. T. Tijim voor haar uitstekende vertolking, ver volgens mej. E. Büter en de heer T. Buissink en D. Kingma, die goed spel te zien gaven, een woord van lof niet onthouden. De regisseur, de heer H. Dek- kinga. wiens taak geen gemak- kelii'- vvrs kin over de pres taties «an zijn spelers tevreden zijn. aan de manschappen der Rijks politie. Nadat spr. H.M. de Koningin op treffende wijze als symbool van de vrijheid en Moeder des Vaderlands had gehuldigd en deze hulde besloten was met een spontaan en driewerf hoera, ver klaarde de heer Ham, dat er in Heiloo een historische gebeurte nis plaats vond. De drie toneel verenigingen hadden n.l. hun beste krachten afgestaan en zo doende was het mogelijk een stuk op te voeren, dat alleen voor be- roepsartisten kans van slagen heeft, temeer daar de tijd van voorbereiding zeer kort was. Het betreffende stuk „de School der dapperen", een toneelspel door Arthur Laurents, is de geschiede nis van een joodse soldaat, die zijn vriend verliest, een shock krijgt, tengevolge waarvan hij niet meer kan lopen. Door een psychiater wordt hij weer gene zen. Toen het doek open ging, onder ademloze stilte, en de heer Jean Robert als Conny, de joodse sol daat in een rolstoel werd binnen gebracht bp dokter Kapitein Ha rold Bittinger, vertolkt door de heer Guus Spruyt, die tevens de regisseur was, werden de woor den van de heer Ham bewaar heid. Het gehele zeer moeilijk te spelen stuk werd van het begin tot het eind met een dergelijke overtuiging en zu'lk een meester schap gespeeld, dat deze amateurs een ongeëvenaarde prestatie le- verden;o.a. Joop de Vries als T. J., Freek Scheppers als Finck, Arie Borst als Mingo, Cees Borst als Majoor. Zonder iets af te willen doen aan de prestaties van deze spe lers, waren de heren Robert en Spruyt de hoofdfiguren. De heer Robert, het „raspaardje" van de Toneelvereniging ,,'t Masker", speelde zijn rol met zijn aangebo ren talent, op een wijze, welke niet te verbeteren is. Ook de heer Spruyt, dezelfde plaats innemend bij de Toneelvereniging ,,'t Ont luikend Roosje", speelde zijn zeer moeilijke rol als Arts met een overgave en 'n daarmee gepaard gaande handigheid, als ware hij een volleerd medicus geweest. Het was dan ook geen wonder, dat de Burgemeester geen pas sende woorden genoeg kon vin den om dit uitgelezen gezelschap die dank te brengen, welke het toekwam. „Gij hebt", aldus de heer Kalff, „door deze prestatie de bekroning gezet op de grootse viering van de verjaardag van onze Konin gin in deze gemeente, zoals dit nog nimmer is geschied." Ook de heer Ham, als laatste het woord voerend, voelde zich spontaan gedwongen alle spelers afzonderlijk met een welgemeen de handdruk te complimenteren met dit grote succes en hen van harte te bedanken, waarmede deze onvergetelijke avond werd besloten ALKMAAR Zaterdagmiddag werd tijdens een zeer drukbe zochte receptie de heer A. J. Bruin, die als boekhouder bij de Coöp. Veilingvereniging Alkmaar en Omstreken, zijn 25-jarig ju bileum vierde, gehuldigd. Bij de aankomst van de jubilaris ston den de personeelsleden van de veiling voor 't Gulden Vlies op gesteld en vormden met wortels, kroppen sla en dergelijke een erehaag. Verschillende sprekers voerden het woord. De directeur van de veiling, de heer E. Mak, belicht te in een hartelijke toespraak de loopbaan van de heer Bruin. De heer Joh. Noort prees als voor zitter van de veiling het verant woordelijkheidsbesef van de ju bilerende boekhouder. Na hem spraken nog de heren J. P. Nijs- sen als vertegenwoordiger van 't Centraal Bureau voor de veilin gen. K. Pander namens de gros siers, J. Jonker namens het per soneel, Joh. de Weyer, de vroe gere chef van de heer Bruin en thans directeur van de Beverwij- ker veiling. Voorts waren er de heren S. Dekker, vertegenwoor digende de kleinhandelsvereni ging, P. van der Gragt namens de vrachtrijders, P. Kluft en Joh. Langereis als lid van het dage lijks bestuur. De heer Bruin, die als onder streping van de gelukwensen bo vendien een aantal geschenken in ontvangst mocht nemen, dank te alle sprekers persoonlijk. (Advertentie) Wilt U echt genieten van Uw zelfgerolde Amerikaanse sigaret, zie dan toe dat U het handige, platte pakje met de ster er op krijgt. zuivere, milde, échte Amerikaanse sigaretten-tabak, rijpbruin van kleur zoiets lekkers rookte U nog nooit! MEiMEIJER'S TABAK - TABAK OP Z'N BEST Benoeming Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Ar chivaris van het Bisdom Haar lem, de Zeereerw. Heer P. M. Verhoofstad. Het jubileum van onze hoofdredacteur HOORN Hoewel de viering van het 40-jarig journalistiek ju bileum van onze hoofdredacteur, de heer H. N. Smits, Zaterdag geen officieel karakter droeg, omdat enkele jaren geleden zijn zilveren jubileum aan onze cou rant reeds feestelijk was her dacht, heeft het hem en zijn ge zin Zaterdag toch allerminst aan belangstelling ontbroken. Er wa ren uit het gehele land telegram men, bloemen en andere ge schenken en het was de gehele dag een gaan en komen van tal rijke relaties, die hem de hand kwamen drukken. Het landelijk bestuur van de Kath. Ned. Jour nalistenkring werd vertegen woordigd door zijn secretaris, de heer A. van Oorschot, terwijl de heer Paul de Waart, hoofd redacteur van het U.K.D., zijn opwachting maakte namens de Unitas-oollega's. Zowel de ker kelijke als de gemeentelijke overheid gaven voorts acte de présence. Nationale programma's HILVERSUM, 3 Mei. In de vooravond van 4 Mei zal over de beide radiozenders in een natio naal programma de dodenherden king worden uitgezonden. Dit programma opent om zes uur met een toespraak door mr. G. J. van Heuven Goedhart en met het voordragen van het gedicht van Jan Campert „De achttien doden." Vervolgens zullen gedeelten wor den uitgezonden van de des mid dags in de Ridderzaal te 's-Gra- venhage gehouden officiële her denkingsbijeenkomst, waarin zul len spreken mr. J. A, Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer en Opperrabijn J. Tal van de Ned. Israëlitische hoofdsynagoge te Amsterdam. Na een muzikaal tussenspel zal een reportagetocht volgen langs verscheidene plaat sen, waar Nederland die dag zijn doden herdenkt. Het nationaal programma op de bevrijdingsdag begint eveneens om zes uur. Het bevat o.a. de uitzending van de bijeenkomst „Vernede ring, Volharding, Victorie", die ter herdenking van de bevrijding in de Grote Kerk te Alkmaar wordt gehouden. Hier spreken ds. J. C. Konings berger, pater G. Lohuis en prof. dr. G. Stuiveling. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door een De eerste Meizondag van dit jaar was voor de Sint Adelbertus-Abdij der Paters Benedictijnen van Egmond een historische dag. In tegen woordigheid van de Hoogwaardige Abt van de Benedictijner Abdij van Oosterhout, Dom Max. Mahler werd de nieuwe abdijkerk hoewel nog niet geheel voltooid door de Abt van Egmond, Dom. Paulus Andriessen ingewijd. Het was een voorlopige wij ding, want na de voltooiing van dit fraaie bouwwerk, waarvan architect B. Koldewey de bouw meester is. zal de eigenlijke kerk wijding plaats vinden. Dat zal dan zijn in October van dit jaar. Slechts enkele ingewijden, ge nodigden en inwoners van Eg mond waren van deze wijdings plechtigheid getuige. Door deze en de monniken van de St. Adel- bertus-abdij voorafgegaan, begaf Vader Abt zich vanaf de vroe gere kloosterkapel, die thans ka pittelzaal wordt, in processie naar het nieuwe kerkgebouw. Bij de wijdjn'gsplechtigheden en de Pontificale hoogmis, die Dom An driessen daarna celebreerde, werd hij geassisteerd door Dom. A. Ruys, prior van de Abdij, als presbyter-assistens en door_ Dom. J. Sohoipman en Dom. F. Dingjan resp. als diaken en subdiaken. Terwijl de monniken de psalm Miserere zongen, ging de wij dende Abt rechtsomtrekkend het kerkgebouw rond; weer terugge keerd voor de hoofdingang bad hij, na het herhaalde „Asperges me" het wijdingsgebed, om door de voorspraak van de H. Maagd Maria en de patroon van de Ab dijkerk, de H. Adelbertus, Gods zegen over deze heilige plaats af te smeken. Onder het zingen van de Li tanie van Alle Heiligen, trok daarop de geestelijkheid de nog lege kerk binnen; de gelovigen konden voor de wijding van het inwendige van de kerk nog niet worden binnengelaten. De in hun zwarte mantels gehulde monni ken vulden het ruime koor, aan weerszijde waarvan de koorban ken stonden opgesteld. En ter wijl de monniken de psalmen zongen, die de vreugde vertolk ten van het volk van Israël bij het binnentrekken van de heili- gestad, schreed de wijdende Abt, omringd door de assisterende monniken, langs de muren, om deze ook aan de binnenkant te besprenkelen met het gewijde water. Vrolijk klokgebeier vanuit de nog niet voltooide kerktoren, kondigde het moment aan, waar op de abdijkerk in gebruik werd genomen. De leken, die voor de hoofdingang de wijdingsplechtig heid hadden gevolgd, mochten nu plaats nemen in het voor de gelovigen bestemde gedeelte, ach ter in de kerk. Het waren indrukwekkende Weersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: KOUD EN BUnG Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan buien, som mige mogelijk met hagel of onweer. Matige tot krachtige wind geleidelijk ruimend naar West of Noord-West. Koud weer. momenten, gedurende welke de eerste H. Mis een pontificale hoogimis in het nieuwe, fraaie Godshuis werd opgedragen. Voor het eerst klonk de schone Grego riaanse zang der Benedictijnen op naar de gewelven, zoals de wolken van wierook voor het kloosterkerk door bevoorrechte eerst omhoog stegen met de ge beden van monniken en leken. Voor het eerst ook werd in de getuigen van deze wijding aan gezeten aan het Eucharistisch gastmaal; velen immers naderden tot de H. Tafel. Voor het eerst ook beierde de consecratieklok, die de naam Richardus draagt en een geschenk is van vrienden van Dom. Schutte, haar blije klanken over „haec munda", de ze zuivere streek van Egmond, ten teken, dat God op het woord van dep riester in deze aan Hem gewijde tempel op het altaar was neergedaald. Het was een indrukwekkende Zondagmorgen en wie er getuigë van waren, zullen zich hun le ven lang dit voorrecht herinne ren. BEDEVAART NAAR KEVELAER ALKMAAR. Naar wij vernemen zal de Alkmaarse Bedevaart naar Kevelaer op 11 en 12 Juli worden ge houden. Philips tentoonstelling ALKMAAR De Philips rijdende tentoonstelling zal op de nationale herdenkingsdag 4 Mei niet, zoals aanvankelijk werd vermeld, de ge hele dag gesloten zijn. Alleen in de avonduren zullen de poorten van de tentoonstelling gesloten zijn. Bioscopen gesloten ALKMAAR In verband mei de herdenking van de gevallenen en de daaraan verbonden Stille Tocht, zul len de bioscopen op Dinsdag 4 Mei zijn gesloten. Sluitingsuur eafé's ALKMAAR Op de nationale feestdag 5 Mei zullen de eafé's tot 2 uur geopend mogen zijn. GEEN TAFELTENNIS. ALKMAAR. In verband met de nationale dodenherdenking is er Dinsdag 4 Mei géén tafelten nis. De leden worden Vrijdag weer verwacht op gewone tijd en plaats. Geslaagd ALKMAAR Gisteren slaagde te Amsterdam voor het examen fröbelonderwijzeres mej. A. van den Idsert, Hofstraat 29, alhier. i. groot omroepkoor, de Kon. Mili taire Kapel en Piet Kee aan het orgel. Het hoogtepunt van het avondprogramma vormt ook dit maal het traditionele „Elf Drop pings", waarin ter herinnering aan de voedseldroppings van 1945 drie vliegtuigen met reporters aan boord boven alle elf pro vinciën verlichte parachutes zul len uitwerpen. De vinders van de parachutes zullen prijzen ontvan- gen. ALKMAAR Het program ma voor de viering van de be vrijding behoeft enkele rechtzet tingen. 's Morgens half 8 jeugdappel op de Steenenbrug, waar de bur gemeester zal spreken; 9 uur wandeltochten voor kinderent Van 810 jaar (5 km), van 10 12 jaar (10 km), 2 uur voor de oudere jeugd. De start is bij het Waaggebouw, eindpunt bij het Sportpark. 's 'Middags om 2 uur begint een kindermiddag (812 jaar) in de aula van het R.K. Lyceum ingang Bleekerskade. Kaarten a 10 cent zijn verkrijgbaar op het Doelen veld a.s. Dinsdagmiddag van half 5 tot half 6. 's Avonds half 8 is er, eveneens in het Ly ceum, een bijeenkomst voor oudere leden van Jeugdvereni gingen. Om ongeveer half 10, begeleid door de beide padvindersbands, tocht naar bet Waagplein, waar het vreugdevuur ontstoken zal worden. GROTE DRUKTE OP V.V.V.-BUREAU BERGEN Zaterdagavond is tot 1 uur in de nacht door de twee dames en een groep verkenners in voortdu rend tempo gewerkt, om de honder den buitenlanders onder te brengen, nu voor slechts één nacht. Om half twaalf kwam er nog een touringcar binnen met 25 Duitsers, die in de pensions werden ondergebracht op verschillende plaatsen, echter zo dicht mogelijk bij elkaar. Maar dat was nog niet het einde, want nog steeds kwamen Duitsers, Belgen en Fransen en Engelsen vragen om lo gies, dat hen vlot kon worden ver leend. De hotels waren reeds dagen te voren geheel besproken, meestal door reisbureaux. Dit keer behoef den de gasten niet bij particulieren te worden ondergebracht, tenzij inde pendences van de pensions. Wel hield men onderweg de gasten aan en bood men hen onderdak aan. Tot 1 uur werd nog uit verschillende plaatsen om logies gevraagd, maar omdat de pensions toen hun deuren sloten, werden deze mensen verwe zen naar de politiebureaux ter plaat se, waar zij op dat ogenblik vertoef den. De leveranciers in de levens middelenbranche hebben weer een gunstig weekend gehad. HEILOO OPENT BEDEVAART-SEIZOEN HEILOO. Zondag heeft de paro chie van de H. Wililbrordus te tra ditionele bedevaart van het seizoen „naar kapel" gehouden. In een plech tig opgedragen Hoogmis door de zeereerw. heer pastoor van Meegen. daarbij geassisteerd door de beide kapelaans, de weleerw. heren Groe- nedijk en Watervis, resp. als diaken en sub-diaken, voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie, werd de H. Maagd op waarlijk pas sende en indrukwenkkede wijze hul de gebracht. Het parochiële zangkoor onder lei ding van haar bekwame dirigent, de heer P. Groot, had voor deze gelegen heid de prachtige en moderne Missa pro Pace van frater Edw. Huygens in gestudeerd en voerde die óp voortref felijke wijze uit. De verhouding van de stemmen klonk uitstekend. De or ganist, de heer Vogelpoel, schiep met zijn keurige registratie een achter grond waartegen het koor des te stra lender uitkwam. Des middags werd een plechtig Lof gehouden met predikatie en proces sie en hiermede werd deze hoogtijdag voor de parochie op waardige wijze besloten. 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3