Fransen in Dien Bien wanhopige voeren een Phoe strijd Aziatische defensielinie op stramien van NATO? Plechtige herdenking van onze gevallenen FRANSE REGERING in gevaar gebracht Dagblad vooi Alkmaai en omgeving Bevrij dings- dag Arrestaties in Oost-Duitsland Boerderij afgebrand „Heilig Bruurke van Megen krijgt eigen grafkapel ONTPLOFFING DOODT VIJFTIEN MIJNWERKERS Woensdag 5 Mei 1954 - 50e Jaargang - Nummer 13077 Vietminh-troepen slaan bres in Westelijke stellingen Tegenaanval mislukt Scandinavië erkent Oost-Duitsland niet Pakistan verwerpt Russische nota VEILIGHEIDSRAAD WIL ALGEMEEN DEBAT over Israëlisch-Jordaanse spanningen NIEUWE GEWADEN VOOR LICHAAM VAN ST. MATTHEUS Bij mislukken van Geneefse conferentie over Korea Malan wil internationalisatie Mgr. Mutsaertsoord 25 jaar in exploitatie Laniel stelt vertrouwenskwestie Nederland eerde zijn doden op treffende ivijze H. Mis voor Hongaren Veertig man van de wereld afgesloten NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE VANDAAG DUS wordt de bevrijding herdacht. Er is, zo als men weet, over die dag veel te doen geweest. Hij wordt dan niet officieel als Nationale Feestdag gevierd, maar toch is het eenna tionale feestdag! En hier en daar laat men zich niet onbetuigd en veelal wordt vooral getracht, de jeugd de herinneringen aan de betekenis van deze dag bij te brengen. Dat is in elk geval heel belangrijk. Want van de jeugd moet het komen en zij moet weten, voor later ook, wat er in de jaren 1940-1945 aan de hand is geweest. Men kan dat haar op ver schillende manieren bijbren gen. De wijze, waarop dat soms gebeurt, lijkt ons niet altijd de meest-constructieve. Dat de Duitsers zeer veel hebben misdaan, behoeft niet altijd onder stoelen en banken te worden geschoven, maar de ergste en de meeste misdadigers van dit nabuur volk hebben hun gerechte straf gehad. Wij moeten veel meer naar de toekomst zien. Wij moeten verder .leven in 'n wereld, waarin echter de oor zaken van het geweld van 19401945 nog niet zijn weg genomen. En zolang dat niet gebeurt, of niet is geschied, blijven wij de verschrikkelijke kans lo pen, dat de rampen van die iiren zich zullen herhalen. En die rampen zullen nog erger zijndan toen. Dit maakt de ontwikkeling van de verschil lende bom-soorten wel duide lijk. Op een dag als vandaag is dus de vraag nog altijd ac tueel: wat hebben wij met de bevrijding gedaan? Wat is er terecht gekomen van de belof ten, om te zorgen, dat „dat nooit meer" gebeuren zal? Het is bepaald onvoldoende, te volstaan met af te geven op de schanddaden van 't nazi dom, zelfs ook van het min stens zo wrede communisme. In de grond van de zaak komt het neer op de toepassing van verkeerde beginselen en der gelijke toepassingen hadden wij in 19141918, en talloze keren daarvoor ook. Het is de oude strijd tussen goed en kwaad, in wezen een diepe geestelijke strijd, die de mensheid van eeuwen her be roert.. Toen de bevrijding voor de wereld en daarmee ook voor ons land gekomen was, hoopten wij op vréde en geluk en welvaart. Het is er nog verre van, als wij om ons heen zien. Wij behoeven niet naar In- do-China te gaan of naar het centrum van Europa met zijn vreselijk probleem van mil- lioenen vluchtelingen. In onze naaste omgeving zien wij vaak uitingen van strijd en haat, van onvrede en wan begrip. Wat hebben wij, negen jaar na de bevrijdingsdag, van de bevrijding gemaakt? Wij behoeven niet aan de groot machten der wereld de schuld te geven, dat er aan de vrede en de welvaart nog zoveel mankeert. Schuld zit er overal, schuld zit er ook bij ons zelf. Laat de Bevrijdingsdag dan geen Na tionale Feestdag zijn, het is toch in elk geval eenna tionale feestdag, waarop wij, in de eerste plaats in ons zelf, herdenken hoe onze natie werd bevrijd van druk en nood. Maar ook, 'n dag, waar op wij nog eens in ons zelf keren en om elkaar te belo ven, dat het voortaan anders en beter moet gaan. Duizenden zijn er gevallen voor een betere wereld, zei men gisteren overal in alle toonaarden. Waar is, na negen jaar, die betere wereld te vin den? Als de herdenking en (beperkte) viering van de Be vrijdingsdag het antwoord op die vraag zal geven, zal er re den tot 'dankbaarheid zijn. En dan staan wij het volgende jaar, wanneer het tweede lus trum van de bevrijding zal kunnen worden herdacht, in 't BERLIJN. De Oost-Duitse Veiligheidsdienst heeft „een aan tal agenten" gearresteerd naar aanleiding van verklaringen van de Russische emigrant Alexander Troesjnowitsj, aldus meldt het Oost-Duitse persbureau A.D.N. Troesjnowitsj is een voormalige vooraanstaande figuur van de anti-communistische emigranten organisatie N.T.S. De gearresteerden zouden gede tailleerde verklaringen over de anti-communistische activiteit van N.T.S. hebben afgelegd. Volgens de Oost-Duitse autori teiten is Troesjnowitsj vrijwillig naar Oost-Duitsland gekomen. De Westelijken zeggen, dat hij ont voerd werd. Vee in de vlammen omgekomen VELDHOVEN, 4 Mei. Door onbekende oorzaak is vanavond brand uitgebroken in de boerderij van de landbouwer van der Steen te Veldhoven (N.-Br.). De brand weer kon niet verhinderen dat de boerderij geheel afbrandde. Een paard, drie koeien en enige var kens kwamen in de vlammen om. De inboedel van de boerderij ging eveneens verloren. De verzeke ring dekt slechts gedeèltelijk de schade. HANOI, 4 Mei. De Franse legerleiding heeft medegedeeld dat een bres is geslagen in de Westelijke stelling van Dien Bien Phoe, nadat Dinsdag een Franse tegenaanval was mislukt. De Vietminh-lroepen zijn er na heftige gevechten van man tegen man in geslaagd in de Westelijke sector van Dien Bien Phoe een buitenpost te veroveren. De Nationale Herdenkings plechtigheid heeft Dinsdag morgen plaatsgehad op de Grebbeberg, waar vele Neder landse militairen het leven lieten in Mei 1940. Bij het Nationale Monument voor de gevallenen werden kransen gelegd, o.a. door een vertegen woordiger van H.M. de Kc ningin en Z.K.H. Prins Bern hard. Van rechts naar link. Lt.-Gen. A. Baretta, Lt.-Gen B. R. P. F. Hasselman, che; van de Generale Staf en Com modore Brouwer, die aanwe zig was als vertegenwoordigei van de Commandant Zeemacht Op dit puilt zijn de rebellen nog slechts 500 meter van de ves ting verwijderd. Brigade generaal Christian de Castries heeft onmiddellijk een tegenaanval ondernomen. Wegens onoverkomelijke te genstand heeft de generaal deze wanhopige tegenaanval der Fran se troepen op de vandaag door de communisten veroverde sterkte afgebroken. De val van dit steun punt heeft de communisten be langrijk dichter bij het centrum van Dien Bien Phoe gebracht. Het Vietnamese staatshoofd, Bao Dai, heeft vanavond een boodschap tot zijn volk gericht, waarin hij meedeelt, dat de toe stand ernstig is. Hij keert zich tegen een even tuele verdeling van het land en wijst op het gevaar van uitbrei ding van de oorlog, waardoor Vietnam „een geweldig slagveld zou worden, waar de gehele ver nietigende kracht der sterkste le- V.S. ingestemd hebben nog meer Franse parachutisten naar Indo- China over te brengen. Volgens de Times zal dit tweede transport met C-124 Globemasters binnen een dag of tien beginnen. KOPENHAGEN. De minis ters van Buitenlandse Zaken van Denemarken, Noorwegen, Zwe den en IJsland, die in Kopenha gen bijeen zijn. hebben Dinsdag verklaard, dat zij niet. bereid zijn de Oost-Duitse regering te er kennen. Wel kwamen zij overeen te streven naar meer handel tussen Oost- en West-Europa. MOSKOU. Pakistan heeft Dinsdag een Russische protest nota verworpen, waarin was ver- 1*> MEGEN, 4 Mei 1954 (K.N.P.). Tweede Kerstdag werd broeder Everardus Witte, thans door heel het land en ver daarbuiten bekend als het „heilig Bruurke" van Megen op het kloosterkerkhof van Wegens convent begraven onder toen reeds ongekende toeloop van volk. Woensdag 12 Mei a.s., des middags 15.00 uur wordt het stoffelijk overschot van het „Bruurke" met verlof van kerkelijke en burgerlijke autoriteiten opgegraven en bijgezet in de daartoe gebouwde grafkapel aan het Br. Everardusplein te Megen. Alvorens tot de opgraving wordt overgegaan, zullen dege nen, die onmiddellijk bij de op graving zijn betrokken, de door het kerkelijk recht voorgeschre ven eed afleggen. Daarna begeeft de hoogeerw. heer P. Verkuijl, deken van Herpen en vertegen woordiger van het kerkelijk ge zag, zich met zijn notaris, P. Dr. Auxentius O.F.M. Cap., en de daartoe aangezochte getuigen naar het kloosterkerkhof. Behalve de zo juist genoemde personen, Tijdens de eerste audiëntie, verleend na zijn ziekte, wordt ZH. Paus Pius XII op een draagstoel door een menigte van ongeveer 20.000 kinderen gevoerd. De Heilige Vader wekte zijn jeugdige toehoor ders op zich vooral te wape nen tegen het „giftige serpent uit de hel" eerste gelid, om te bepleiten, de Bevrijdingsdag dan te ma ken tot een groot, een echt nationaal feest. God geve dat dat zo mag zijn. gers der wereld zich zou concen- I kiaard; dat aanvaarding van Ame treren rikaanse militaire huln het plaat- De New York T^mes berichtte i sen van Pakistaanse leger on- vandaag uit Washington, dat de j der vreemd bevel zou betekenen. In de aan de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken gerichte nota, staat, dat Rusland „een on gerechtvaardigde gevolgtrekking" maakte door te geloven, dat Pa kistan militaire bases ter beschik king van de Verenigde Staten had gesteld. NEW YORK, 4 Mei. De Vei ligheidsraad heeft vandaag Rus sische en Libanese bezwaren ver worpen en besloten een algemeen debat te houden over de vraag stukken van de spanningen aan de grens tussen Israël en Jor danië. SALERNO. Aan weinigen is het bekend, dat in de Kathedraal van Salerno in Italië het stoffe lijk overschot wordt bewaard van de H. Mattheus, Apostel en Evan gelist. Vandaag begint in deze Kathe draal een plechtig triduum ter inleiding van de feestelijkheden in verband met de duizendste verjaardag der overbrenging van het lichaam naar Salerno, die op 8 Mei beginnen. De H. Vader heeft nieuwe ge waden beschikbaar om 't lichaam opnieuw te bedekken. zal bij' de opgraving alleen de kloostercommuniteit aanwezig zijn. Het stoffelijk overschot wordt in een nieuwe kist gelegd. Het zal, na verzegeling van de kist en het ondertekenen van de oorkonde der opgraving, worden overgebracht naar de grafkapel, waar het met een kort ritueel wordt bijgezet. Na de bijzetting bestaat er gelegenheid voor een ieder langs het nieuwe graf van broeder Everardus te defileren en zijn kapel in ogenschouw te ne men. Opgemerkt dient hierbij te worden, dat de opgraving en bij zetting van het „heilig Bruurke" in geen enkel verband staat met enig voorbereidend proces tot zijn zaligverklaring. Een en ander ge schiedt uitsluitend om tegemoet te komen aan zijn vele vereer ders, die tot nog toe niet tot zijn graf konden worden toegelaten. van Suez-Kanaalzone KAAPSTAD, 4 Mei. De Zuid- Afrikaanse premier dr. Malan heeft vandaag aangedrongen op internationalisatie van de zone van het Suez Kanaal. HAARLEM In Augustus 1955 herdenkt de Katholieke Herstel lingsoordvereniging van spoor- en tramwegpersoneel „Mgr. Mut- saerts", het feit, dat het Mgr. Mutsaerts-oord in Venlo 25 jaar in exploitatie is. GENEVE, 4 Mei. Lester B. Pearson (Canada) heeft er vandaag voor gewaarschuwd, dat een mislukken van de conferentie van Genève het voor landen, die zich in toenemende mate bedreigd voelen, noodzakelijk kan maken, nieuwe collectieve wegen en mid delen te overwegen, om aan dergelijke bedreigingen het hoofd te bieden. Pearson legde deze verklaring af voor de vergadering over Ko rea, waaraan 19 landen deelne men. Hij weidde hierover verder niet uit, maar het werd be schouwd als een toespeling op de Amerikaanse inspanning een Aziatische defensielinie te schep pen op 't. stramien van de NATO. De Canadese minister voor Bui- PARIJS, 4 Mei. Premier 1 het debat over Indo-China uit te Joseph Laniel heeft vanavond in stellen totdat hij er gereed voor de Nationale Vergadering ver klaard, dat deze zijn voorstel, om Achthonderd autoriteiten uit alle delen van het land, onder wie het voltallige kabinet, vele ambassadeurs en gezanten en de burgemees ters van Den Haag, Rotterdam en Amsterdam, woonden gisteren in de Ridderzaal te Den Haag een nationale herdenkingsbijeenkomst bij. De openingsrede werd uitgesproken door de voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal, mr. J. Jonkman. Hij vroeg zich af, wat Neder land in de afgelopen negen jaren heeft gedaan met de vrijheid, die het land ten deel is gevallen dank zij de gevallenen. Aan de ene kant kunnen wij met voldoening wijzen op Nederlands in menig opzicht wonderbaarlijke herrijze nis, aldus mr. Jonkman. Aan de andere kant zien wij ons betrok ken in een verontrustende ver dere ontwikkeling der wereldge schiedenis, waarbij wij rekening houden met de mogelijkheid van een derde wereldoorlog in de na bije toekomst. Over deze ontwik keling uitte nog onlangs Zijne Heiligheid de Paus zijn grote en diepe bezorgdheid, waar wij naar zijn woorden die toe komst toevertrouwen aan wape nen met ongehoorde uitwerking, die in steeds uitgebreider gebie den op aarde verschrikkelijk on heil en totale uitroeiing van alle leven, ook dat van de mens, kun nen veroorzaken. Tegenover het voorrecht, thans in vrijheid te mogen leven en werken, zo ver volgde mr. Jonkman, staat onze verplichting, een kostbare eigen bijdrage te leveren voor het wel zijn van het Nederlandse volk en van alle volkeren der wereld. Onze doden herdenkende, verge ten wij niet de doden uit de lan den van hen, die hier de herden king als leden van het corps diplomatique bijwonen. Van gan ser harte geven wij hen de verze kering, ten volle ons ervan be wust te zijn, dat tot vestiging van een vreedzaam statenverkeer en tot bevordering van stoffelijke en geestelijke welvaart over de ge hele wereld, velerlei goed georga niseerde internationale samenwer king noodzakelijk is. Tot die samenwerking zijn wij bereid, met vriend en vijand uit de oorlog, met mede- en tegen standers in de wereldpolitiek van vandaag, zo besloot mr. Jonkman zijn toespraak. De voorzitter van het opper rabbinaat voor Nederland, de heer J. Tal, riep hierna in een toe spraak het lot van de Joden uit de bezettingstijd in herinnering. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus door een koor en het zesde couplet door alle aanwezigen. Vervolg op pagina Wf is, moet aannemen of hem doen aftreden. Laniel stelde formeel de kwes tie van vertrouwen over het pro cedure punt voor het vaststellen van een datum voor het debat over Indo-China. Hij was gedwon gen zijn toevlucht te nemen tot deze methode van druk op de af gevaardigden, met het oog op het afbrokkelen van zijn meerderheid in de regering. De stemming zal Donderdag plaats vinden. Men gelooft, dat Laniel het zal winnen, daar de vergadering er niet op gesteld is de regering omver te werpen, ter wijl de conferentie over Indo- China juist begonnen is en het i straat 4) te Den Haag des" mid- leven van het fort Dien Bien dags om 12 uur een H. Mis voor Phoe aan een zijden draad hangt, de Hongaren worden opgedragen. tenlandse Zaken maakte een kor te toespeling op een oproep van de premiers van vijf Aziatische landen voor een oplossing door onderhandeling van het Indochi- nese vraagstuk. Hij voegde er aan toe, dat in dien de conferentie van Genève hierin faalt, „de gevolgen slecht zullen zijn en vermoedelijk ver strekkend". Pearson deed enige scherpe uit vallen tegen de eisen van de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov en de commu nistische minister van Buiten landse Zaken van China, Tsjoe en Lai, voor hun programma van „Azië voor de Aziaten". Pearson verwierp de commu nistische voorstellen voor eenma king van Korea door verkiezin gen volgens het communistische type. Inmiddels heeft een goed inge licht woordvoerder meegedeeld dat de zestien geallieerden, die op Korea vochten, van plan zijn la ter deze week een gezamenlijk plan voor eenmaking van Korer in te dienen. De plenaire zittingen over Ko rea werden tot Vrijdag verdaagd daar zich voor morgen of Don derdag geen sprekers aangemel- hebben. DEN HAAG. Zondag 9 Mc zal in de kapel van het kloostei .Mater Dei" (ingang Dr. Cuypers ROME, 4 Mei. In een bruin koolmijn nabij Crosseto, in mid- dcn-Italië, heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor tenminste vijftien mijnwerkers om het leven zijn gekomen, terwijl er minstens twintig ernstig werden gewond. Veertig mijnwerkers zijn nog bedolven tengevolge van het in storten van gangen na de ont ploffing. Tot nu toe zijn zes lijken ge borgen. Ook konden tien ernsti; gewonden aan de oppervlakte worden gebracht. Verscheidene leden van red dingsploegen hebben ernstig tc iijden gehad van mijngas. Men neemt aan dat de 40 mijn werkers die in mijnschachten ei gangen zijn opgesloten, in veilig heid zijn. Op het moment van de explosie waren negentig mijnwerkers in de mijn aan het werk.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1