FRANSCHE REPUBLIC Q. Parys den 9 Frimaire. (29 Novemb.) Door het Directoire Execm def zyn de volgende berichten, uit Italiën ontfangen publicq gemaakt. Extract uit een brief van den generaal en chef Bonaparte, commande rende de armee in Italiën, aan den burger Carnot, lid van het Di rectoire Executief. Hoofdquartier te Verona, den 20 Brumabe 't 5de jaar. (19 November.) 5 Het lot van Italiën begint zich te laten opmaken; nog eene victorie dre.met twyffelachtig fchynt; morgen, en dan hoop ik binnen tien da gen u te fchryven uit het hoofdquartier te Mantua. Nooit is een flagveld zo betwist, als dat van Arcole; ik heb byna geen generaals meer, hun- ne toewying en moed zyn voorbeelddoos." De generaal van brigade Las- ne kwam, nog niet genezen van de wond die hy te Governolo bekomen bad op het flagveld. Hy wier-d, gedurende den eerften dagderbataille. tweemaal gekwetst; ten drie uuren 's namiddags was hy lydende bedlege- *'£5 by hoort dat ik zelv my aan de fpitl'e der colonne begeef; hy Haat op, zet zig te paard, en komt by my. Hy moest, niet kunnende te voet gaan, te paard blyven zitten; by het bruggehoofd te Arcole ontving hy een Ichot, dat hem zonder kennis deed nedervüllen. Ik verzeker u dat dit alles nodig was om te oveiwinnen, de vyanden waren tahyk en verwoed, de generaals aan hunne fpitfe; wy hebben er verfcheiden doen fneuvelen. geteekendBonaparte. Copie van den brief, gefchreven aan den generaal Baraguey d' Hillier, door den generaal van divifie Berthier, chef van den état-major van de armee m Italiën. Hoofdquartier te Milaan, den 5 Frimaire, 't 5de jaar. (25 November.) Ik heb 11, generaal! door het laatstoegezonden bulletin bericht: dat, na de trouppes onder bevel van den generaal Alvinzy, in perfoon te Arcole geflagen te hebben, de generaal en chef zyne dispofitiën maakte om de colonne, gecommandeerd door den generaal Davidovich, die ha re voorposten tot aan Casteinovo uitgezet had, te' attaqueerem De ge neraal en chef gaf, den x Frimaire, (21 Nov.) bevel om den vyandaan te tastenwelke voortsvan politie tot politie gedreven zyne retraite in der yl bewerkftelligde. Zyne achterhoede wierd zeer geteisterden gedeeltelyk afgefneden op de hoogten van Rivoh', van welken wy mees ter zyn-gebleven. Verfcheidene gedetacheerde corpfenhebben hem, den ganfehen nacht, vervolgt, tot voorby la Corona en langs de Adige. Wy hebbenin dien dag, van den vyand 1100 gevangenen bekomenonder welken de colonel graaf van Berbach, benevens eenige Hukken kanon, en 6 caisfons. geteekendA. Berthier. BATAAFSCHE REPUBLJCQ. Den Haag den 7 December. De Reprefentant Bosch heeft in de zit ting van eergister, het volgend voordel gedaan: Daar de éénheid en onver deelbaarheid der Batwffchc Republic^het voornaamfle ingredient moor

Noordhollandsche Courant | 1796 | | pagina 2