Berichteft van Bergzabern, in dato 18 Januarymelden dat men ondar <ie republikeinfche troupes grote bewegingen befpeurde, en dat allé'de omliggende plaatfen zo fterk bezet zyn dat zich toe in de kleinfte dor pen circa 1200 man bevinden. Het grootde gedeelte der overwonnen landen wordt nog niet volgens de wetten beftuurdzoo dat de inwoners daar veel te lyden hebben. De twee halve Brigades van de Sambre en Maas-Armee, welke kortlings door Straatsburg gemarcheerd zyn, zullen naar het leger van Italië vertrekken. Volgens particuliere brieven van Londenliep aldaar het geruchtdac het fransch bewind, wegens de mislukte ierfche expeditie en de in Frank- ryk aannaderende verkiezing, door een onzydig gezantfehap aan onze mi nisters openingen tot vrede heeft gedaan, en waarfchynlyk zal eenenieu-- we onderhandeling plaats hebben. Van Brusfel verneemt men het volgende De ziekte welke zedert enigen tyd onder het hoornvee heerschc, in bynahetgeheele Departement: der Dyle, breid zich dagelyks meer en meer op eene zeer verontrusten de wyze uit, onaangezièn alle de maatregulen die daar tegen genomen worden. Het getal der rundèrbeesten, die daaglyks aan de kwaadaartig- heid dezer ziekte derven, is verbazend, en wat meer is, eenige lieden dezer dad zyn binnen 24 uuren overledendoordien zy van het vleescli dezer door de ziekte gedorven beesten hadden gegeten. Men heeft aati al de poorten opzichters gefieldom alle inkomende runderbeesten voor af te examineeren. Men verneemt uit Friesland, dat in de voorleden week aldaar zeer erns tige en oproerige bewegingen hebben plaats gehaddoch welke gelukkig te keer gegaan en geftuic zyn. Tot aanleiding of verhaasting van die on geregeldheden fchynt de invoering van het plan van organilatie ener ge wapende Bnrgermacht, gelegenheid gegeven te hebben. Te Kollura wier den de afgezondenen der hoogstgeconduuëerde Macht mishandeld en weg gejaagd. Eenige oproerigen wierden door een derwaards gemarcheerd zynde detachement, der gewapende Burgermachc van Dokkum, gevangen genomen; waarop in alle omliggende Dorpen de klokken wierden ge klept en het Detachement genoodzaakt was naar deszelvs Stad te retire ren. Gepasfeerde fatürdag volgde hierop eene algemeene beweging, in ds Dorpen aan de woudkant en rondom Dokkum. De oproerlingen ontwa penden de welgezinden, en dwongen ieder een om met hun tegen Dokkum op te trekken- Zy hadden ook de vermetelheid om die Stad tot de over gave te fommeeren maar door het losfen van een Huk gefchur, waardoor enigen van hun vielen deinsden zy terug en retireerden met overhaasting. Ondertusfchen kwam van alle kanten verftèrking. Uit Leeuwaarden mar-' cbeerden nog faturdag avond twee Detachementen gewapende Burgers en de welgezinde landlieden kwamen in grote menigte te hulpterwyl iso man hufaaren en 3 Battaillons Infantery uit Groningerland teT byfbnd arriveerden. Een groot aantal oproermakers is gevangen. Men wil, dan het plan geweest was, om maandag een gcneralen opftand door geheel Friesland te verwekken. Te Leeuwaarden zyn ook verfcheiuene ledea van het vorig Gouvernement in hechtenis genomen.

Noordhollandsche Courant | 1797 | | pagina 3