COURANT; Ao. 1797. No. 42. NOORDHOLLANDSCHE GELYKHEIDFRYHEIDt BROEDERSCHAP. Van Maandag den 1<5 October. het derde jaar der bataafsche VRYHEID. 5? DUITSCHLAND. We enen den 29 September. Terwyl zich bykans aïle Oostenryk- fche Erflanden misnoegd toonen, zuchten, en zich dan eens aan de woede, dan weder aan moedeloosheid overgeven, hoort men alhier van niets, dan feesten en vermaakelykheden. Dit is een uitwerkfel der ftaatkunde van het kabinet van Weenenhet welk de inwooneren dier Stad, door eene aaneenfchakeling van tydverdryvenvan alle andere voorwerpen tragt af te trekken, en wel voornamelyk van de befchou. wing der rampen, die geheel het ryk treffen. Dezelvde zorg bedeed men om de ydelheid des volks voedfel te verfchaffen, wyl de muuren, bin nen welke het woont, den keizer tot een verblyf verftrekken tragt men het volk te doen geloven, dat hy over geheel den aardbol gebiedt, en •dat zy de Romeinen in alle hunne tytels en rechten zyn opgevolgd. De Graaf van Bathiany heeft een werktuig uitgevonden, waar mede men, zonder eenige hulp van mcnfchenhandentegen den ftroom kan opvaa- renhy heeft daarvan eene proeve op den Donau, wiens ongemeen fnel- le ftroom over bekend is, genomen; hoewel dit werktuig zelf eenen last van meer dan 700 centners bevatte, hing men er egter nog een an der vaartuig, ter lengte van 18 vademenbenevens een floep, agteraan, die beiden met 450 centners beladen waren. Met dezen verbazenden last voer het werktuig, tot verwondering van alle aanfchouwers, zon der de minfte moeite de rivier op. De graaf heeft hier aan veel tyd en kosten hefteed, met geen ander oogmerk, dan om den koophandel, en wel vooral op den Donau, die anders uit hoofde van den geweldigen ftroom zeer bezwaarlyk valt, te bevoorderen. BATAAFSCHE REPUBLIC Q. Den Haag den 13 October. De Vice Admiraal de aan het Com* tnitté de Marine. Met diepe aandoening van fmerte geeve ik UI. ken- öis, dat gisteren, u October, in den morgen de Engelfchen door on?

Noordhollandsche Courant | 1797 | | pagina 1