houdenmoet zyncn val wachten. Dit hebben verfcheidene Leden vaii bet Wetgevend Lichaam en het Uitvoerend Bewind der Bataaffche Re- publiek ondervonden, welke hunnen last, tegen den wil der aangeno- mene ConRitutie, hebben verlengd. De Bataaffche Natie voelde, be- halven dit, zeer duidelyk dat het Vyanden van haare Oppermacht, Vry- lieid en Geluk waren, welke, onder den fchyn van haare onafhangelyk- heid te verzekeren, niets anders getragt hebben dan om alle betrekkin gen van onderling vertrouwen, vriendfchap en wederkeerig belang tus- fchen de beide Republieken te doen ophouden, en dit alles te doen ver vangen door regeeringloosheidfchrik en ellende, en alle die rampen, welke de wisfe gevolgen zyn van een inconRitutioneelen, onnuttig en onwettig verlengden Raat van zaken." Brussel den 18 Juny. Gisteren nademiddag, tusfchen vier en vyf Lurenheeft men buiten de Vlaamfche Poort dezer Stad eene Rerke ka- Lonnade gehoord, die onafgebroken voortduurde. Men meende, datzy van den kant van Blankenberg en Ostende kwam.In den nacht, tus fchen den 14 en 15 dezer, ontRond er in het vlek Asfche, twee uuren van hier, een zwaare brand, door welke 20 huizen verteerd werden. Het heeft weinig gefcheeld, of het geheele Dorp was een roof der woe dende vlamme geworden. Op hetzelfde uur brak ook hier eene hevige brand uit in het huis van den Departcments-Ontvanger, 't welk, bene vens twee aangrenzende huizen, daardoor in de asch gelegd wierdt. Meer dan tweemaal honderd-duizend Guldens aan Kooprhanfchappen zyn by dien brand verloorcn gegaan; ook zyn er twee menfehenby veronge lukt, en verfcheiden zwaar gekwetst. In dien zelfden nacht brakernog op een derde plaats, namelvk dicht by het Kasteel Laekenbrand uit, een half uur buiten deeze Stad. Men weet de oorzaaken dcezer verfchei dene ongelukken nietalleenlyk is men verwonderddat zy in eenen en denzelfden nacht en op het zelfde uur hebben plaats gehad. Van Töulon meld men, dat de donder, aldaar dezer dagen in een 'Advysjagt geflagen de groote mast verbryzeld en de fokkemast in Ruk ken gereetén heeft, zonder iemand te kwetfen, hoewel hetgantfchedek vol volk Rond. Naast hetzelve lag een ander (chip met buskruid gela den, het welk, zo het gevat was, niet alleen het magazyn, maar zelfs de geheele Stad zou verwoest hebbendan gelukkig werd het niet ge raakt. GROOT - BRITTANJE. Londen den 16 Juny. Wel verre dat de onlusten in Ierland zou- den gedempt zyn, gelyk onlangs de berichten van daar gemeld hebben blykt het uit de London Gazette, van den 12 dezer, dat er in dat Ryk verfcheiden gevegten hebben plaats gehad, die wel ten voordeeleder 'Kóninglyke Troupes zyn uitgevallen, doch die echter klaarlyk doenbly- ken, dat de rebellen, in verfcheidene fireeken, zeer.flerk zyn; en zelf meld mendat zy zich van eenige der zeehavens trachten meester te maken; ook is er gisteren alhier een maal Brieven uit Ierland aangeko- Ken, maar er zyn geenc Nieuwspapieren uitgegeven; dan, of dezelve

Noordhollandsche Courant | 1798 | | pagina 2