ncn. Don r July C3 MesfiJor) vertoonde zich haare Vloot voor Alexan drian cn Rolette en werd er wel ontvangen; terwyl de Armee den 23 July (5 Thermidor) in Caïra is getrokken. Dat men nu niet zegge vervolgt het Directoire in deszeifs boodfehap, dat er eene voorafgaande oorlogsverklaring nodig ware. Aan wien zoude die gedaan moeten zyn aan de Ottomannifche i'orte? het is er ver af diedenoorlogte willen aan doen aan het Gouvernement der Ueys? deze konde men niet erkennen; men kastyd de boosdoeners, nuar verklaart hun den oorlog niet, en de Beys aantevalien, is zuiks niet Engeland beoorlogen? Frahkryk had dus in deeze zaak overvloed van reciit; daarenboven heefc her niet voor zich zelve overwonnen; Egypten zal deszelvs luister hernemen; de landman zal er de vrugttn plukken van zynen arbeid, die hy zich tot nu zag ont roven. De Forte, welke haar gezag ovér dit land had verlorenzal er, door de handen der Franlchcn een aanzienlyk voordeel uit trekken; de- wyl het weldra het ryklte land van de weereld-, in voortbrengfelenhet middenpunt van een onmeetbaren koophandelen de geduchtfte fterkte voor de verflindende magt der Engell'chen zyn zal." Detze boodfehap werd beantwoord door het eenparig en hernaald geroep van Vive la Re- pubücque! en de burger Chenier het fpreekgeftoelce beklommen hebben de, zeide: Reprefencanten des Volks! de helden, welken Oostenryk neergeveld, Italien vrygemaakt, den Roomfchen Zetel omvergeworpen en den eiflyken Adel het hart afgefloten hebben, met de overwinning te vestigen op dien rots, tegen welken Sohman het hoofd gefloten heeft, geene laurieren meer op het vaste lanuvan Europa kunnende plukken zyn de zeeën overgeftoken en veifierc-n zich met de palmen van Afli. In de rampzalige tyden der kruisvaarten bragt een onvoorzigtig Vorst er flegts de begeerte van eene trotlche overheerfching de Republicq brengt er weder de kunsten en wetenlchappenwaar van Egypten de wieg was, en hare krygslieden en wysgeeren bereiden er de vryheid van den koophandel van het Heelal. Zulk een aanhoudend en fpoedig geluk hebben de gron den van welfprekende redevoeringen uitgeput; ik zal dus de uitdiukking der nationaale erkentelykheid met vertragen alle harten alle ftemmen verklaren dezelve, en de ontwikkeling van dit algemeen denkbeeld zoude den indruk verzwakken, welke deze gewigtige boodfehap gemaakt heeft. Ik ftel derhalven voor, te decreteeren: De Année der Republicqin E- gyptenheefc zich by het Vaderland wel verdiend gemaakt. De Leden van den Raad allen te gelvk opflaande, namen dit befluit aan, engelast- ten hetzelve te doen drukken. brieven van Maltha melden dat het Esquadervan den Admiraal Bruies geankerd op de kust van ikgüiêresen zich gereed makende om naar Erankryk terug te keerenis aangevallen door het Engelsch squader, 't welk, zoo in fchepen als het charter derzelven, fterker was dan het onze. Dat er van wederzyden gevogten is met eene hardnekkigheid da r ie his torie geen voorbeeld van opleverd. Dat het Franfche A imira dfclvp ge durende de actie is in brand geraakt; dat twee of drie fchepen zyn ge zonken dat anderen, zo Engelfchen als Franfchen na alle hunne masten verloren te hebbcBop de kust zyn geftrajad, en dat eindelyk, andere

Noordhollandsche Courant | 1798 | | pagina 2