Orde en Arbeid BUITENLAND. Korte Berichten. Kerk en School. Handel en nijverheid. Kunst en Kennis. Landbouw en Visscherij. RECHTZAKEN. SMAKELOOZE PREEKTRANT. In dc Geref. Kerkb. van Gorindhem deelt ds. Schilder ecnige staaltjes mede van smakelooze preektrant ,die sommige hoorder» nog blijkt tc behagen: Ik weet /oo vertelt hij van een predikant op een Gereformeerde kansel, die zich den volgenden dialoog al preekend ver oorloofd»; j j MartT I bl Kfb I Ja, Marie, wat is er? Toe, kom 's gauw uit de keuken. De Hcere Jezu» is er". Een ander predikant staat zijn betoog te staven met allerlei teksten uit de bij belboeken. Plotseling neemt dominee zijn Bijbel, klapt dien open, ergens voorin, slaat er goedmoedig met zijn banden op, breDgt zijn hoofd in scheeve houding, overgebogen naar links, houdt den Bijbel ■vlak voor zijn horizontaal slaand linker oor, en vraagt aan Mozes, den doode, •wiens graf niemand geweien liceft tot op dezen dag: Zeg Mozes, vertel es, wat zeg jij d'r ;yan? Hoe is 't ook weer? En daarna, met precies dezelfde cere moniën, alleen maar nu bet hoofd naar rechts gebogen, en de achterin opengc- 1 slagen Bijbel onder het rechteroor: En jij, Paulus, kom, kom, wat zeg 'jij d'r van? Zoo hoorden wij onlangs van een pre dikant, die in het vuur zijner rede uit riep met de noodige stemverheffing: „Alles wat in den Bijbel staat is letterlijk Waart" Stille instemming van de zijde van het gehoor. Waaïop hij voortging „Maar één ding is er niet waar". Even sprakelooze ontzetting bij bovengenoemd gehoor. „En dat is" zoo vervolgde onze grappenmaker 1 „waar de apostel zich noemt de geringste onder de broc- Jderen, want dat ben ik zelf". Waar schijnlijk zullen velen verbaasd geslaan hebben over zulk een „diepte" van Schrifttoepassingl Voeg daarbij nog de slaande termen, idie bij sommige predikers geregeld we- 'derkeeren, als:~,,0, die lieve traantjes uit "de oogjes van Gods kinderen", of heilig ;huiiptelegrammen naar den hemel zen- "den" of „koopen op de markt dier vrije genade" en vele andere meer, dan blijkt 'de Geneslet's oude bede: „Geef ons na stuur en waarheid weer" nog geenszins yerouderd. 1 DÉ HUISMOEDERS EN DE COURANT. Er zij jammer genoeg heel wat huis- f moeders, die van -die courant alleen het feuilleton en de familieberichten lezen, ■'als zij niet toevallig de uitslagen der examens moeten nazien, omdat hun zoon tof dochter er bij staan of de scheepvaart- fbericihlen omdat familieleden of goede i,vrienden tot de passagiers behooren, of fde gevonden voorwerpen omdat zij zelf iels verloren hebben of de gemengde he llichten omdat bij een ongeluk iemand 'dien zij kennen betrokken was. Menige 'huisvrouw zou, als zij geregeld aan alle rubrieken van haar dagblad aandacht Wijdde met alleen haar algemeene' ont- Wikkeling verruimen, maar ook onder- Vinden, hoe zij .practisch kon partijtrek ken van het gelezene. Iirtussdhen is de hu svroluw, die maar half den inbond der couranten Waardeert, de laatste jar enveel waarde gaan hedhten aan het bezit van couran ten voor het behoud van warmte voor Vulling van de papierkist of van allerlei Voorwerpen, die volgens hetzelfde begin sel zijn ingericht voor behoud van warm te. Ook weet zij, dat versch couranten papier een goede verpakking biedt tegen motten. De meesten tóbben ook geleerd, dat snippers papier nuttige diensten kun Hen bewijzen voor het schoonmaken van een vaas. Oud courantenpapier kan nog op heel veel andere wijze de zuinige huismoeder tegemoetkomen in haar zorg nu de iwasch duur is, niet noodeloos doeken vuil tte maken. Zoo geeft „De Vrouw, en haar Huis' nog het volgende: Kranten op het aanrecht bij allerlei ■Werk, een krant op tafel als ge bloemen uitzoekt of er de stelen van afknipt om ze goed te houden, een krant op den grond bij het kachel aanmaken, enz. Met een natgemaakte en weer uiige knepen prop krantenpapier kunt ge iets opnemen wat gemorst is. Met een doek wrijft ge dat na. 't Ergste zwart van uw koper wrijft ge met krantenpapier. af. jj. EEN RSEUDO-WAOHTMEESTER. In. de gemeente Horbach, grenzende aan Kerkrade, verzocht iemand die zich als wachtmeester voordeed, toegang tot de woning van de bejaarde gezusters Bouven. Toen de 68-jarige vrouw de deur had geopend, sloeg hij haar tegen den grond en overviel haar broeder, die te hulp schoot. Met een ijzeren buis sloeg hij den 78-jarigen man op het hoofd en bracht hem verscheidene mes- stoken in het gelaat toe. Den grijsaard gelukte hot den bandiet bij de keel te grijpen en op den grond te werpen. Er ontstond een worsteling, waarbij de roover de haas bleef en zijn heil in de vlucht kon zoeken. Op het hulpgeroep van de oudjes, snelden de buren toe, en hielpen de mensehen, die geheel met bloed bedekt waren. Do „wachtmeester1" leit het mes achter, dat hopelijk tot zijn aanhouding kan leiden. EEN EIGENAARDIGE BESLISSING DER AMSTERDAMSCHE HUUR- COMMISSIE. Een huurder te Amsterdam kreeg per 'briefkaart, voorzien van een poststempel met datum II Januari 1921, van Huur commissie II bericht, dat bij beschikking van den Kantonrechter van 11 December 1920 voor zijn woning en huurverlenging was gegeven tot 1 Februari 1921. Deze briefkaart van 11 Januari Ver meldde voorts: „Een herhaald verzoek'' moet worden ingediend vóór 1 Januari 1921". Dat kon natuurlijk niet meer. Onmiddellijk na de ontvangst van bet bericht, dus op 12 Januari, heeft de be trokkene een verzoek tot verlenging inge diend. Op 28 Jan. moest hij voor de Huurcommissie verschijnen. Hij gaf toe, dat het laatste verzoek te laat was inge diend, doch beriep zich erop, dat, z.i. dc schuld niet lag bij hem, maar bij de Huurcommissie, welke het betreffende be richt te laat had verzonden. Immers,, hoe zou het mogelijk zijn ge weest vóór 1 Januari een verzoek tot ver dere verlenging in te dienen als hij pas op 12 Januari de beschikking van dien Kan tonrechter hoorde? Op 25 Februari kreeg de huurder be richt, dat de Huuroommissie op 28 Janu ari uitspraak had gedaan. In deze uitspraak werd overwogen, dat de huur van de onderhavige woning was verlengd voor zes maanden, ingaande 1 Augustus 1920, eindigende 1 Februari 1921, dat een verzoekschrift tot verdere ver lenging van dezen termijn moest wirden ingediend vóór het verstrijken van vijf zesde gedeelten, mitsdien uiterlijk I Ja nuari 1921, dat het verzoekschrift 12 Ja nuari 1921, dus te laat, is ingediend Op grond van deze overwegingen ver klaarde de Huurcommissie het ■'verzoek niet ontvankelijk'. Deze uitspraak beteckent dus, dat het verzoek van den huurder is afgewezen op grond van een vertraging bij de Huurcom missie ontstaan. Die vertragingen zijn, in verband met de overstelpende drukte, te begrijpen. Maar, vraagt het „Hbld." moeten de 'huurders daarvan de dupe worden? UIT ANGST VOOR BESTRAFFING. Twee jongens, 13 en 16 jaar oud, zoons van een grossier en een deurwaarder te Dokkum, hadden een bekeuring gekregen wegenis het schieten met een buks. Uit angst èoor een bestraffing, namen zij een auto van den vader van een hunner en reden daar Vrijdag mee naar Groningen en verder over de Leek, Norg en Smilde naar Meppel. Tusschen Meppel en Zwolle zetten zij de auto aan den kant van den weg: des nachts sliepen zij daarin. Den volgenden morgen vroeg reden zij door Zwolle en gingen aan het Katervéer over den IJsel. Zij reden verder tot Vaassen; daar was de benzine op, en bleven zij aan den kant van den weg staan. Tg Zwolle kwam des morgens telefonisch verzoek, hen aan te houden. Nadat naar den om trek was getelefoneerd, kwam uit Vaassen bericht De jongens werden naar Zwolle overgebracht, en Zondag had op het po litiebureau te Zwolle de blijde ontmoeting met familieleden van hen plaats, T KAN VERKEEREN. Mem schrijft aan de „Stand.": In het vreemdelingenkamp te Harder wijk is aangebracht de ouid-mmister van Binnenlanidsche Zaken van Venezuela, tevens oud-president van Bolivia. KOOPJES DIE GEEN KOOPJES ZIJN Wanneer wij 's morgens onze krant openvouwen en daarin geadverteerd zien: „Algeheele Uitverkoop. Heden Japondag. Spotprijzen: japonnen van f 85 voor f 40 enz." wat doen wij dan? va-aagt G. V. V, in de „TeL" Gaat 't U zooals mevr. A., een dame met ruime beurs, die er onweerstaan baar heen wordt getrokken? Als gij de advertentie nogeens leest, dan ziet ge dat 't uitsluitend fluweelen japon nen geldt, nu heeft mevr. A. er van deze genoeg, dus volstrekt geen nieu we noodig, maar toch wil zij even gaan kijken, wat voor japonnen het toch zijn, die zoo bespottelijk goed koop verkocht worden. Nu, zij kwam er, zag ze, werd overwonnen. De japon bergt zij bij de andere in haar kast op, daar blijft! zij hangen, een aandenken aan haar slechten! koop want dragen doet zij de japon niet. En wie krijgt de schuld? Wel de uit verkoop natuurlijk; want daardoor werd zij verleid de japon te koo pen. iVoorloopig moet zij dan ook niets meer van „koopjes" hebben. Misschien gaat 't U daarentegen als mevrouw B., ©ea verstandig, ijverig vrouwtje, die reeds den geheelen win ter naai- een fluweelen japon uitziet: maar de prijzen waren zoo hoog. Ook zij leest de advertentie, trekt er da delijk o'p uit. Sinds lang heeft zij „studie" gemaakt van fluweelen ja ponnen, weet dus goed, wat zij heb ben moet. De japonnen zijn wel niet geheel haar ideaal, maar och, de prij zen zijn laag, en zij koopt er één. Dien winter draagt zij de japon dik wijls, hét volgende seizoen, na een kleine moderniseering zal zij er nog veel plezier van kunnen hebben. En nooit raakt zij '"uitgepraat over de voordeebge koopjes, die men zoo-met de groote uitverkoopen doen kan. Maar misschien ook, als gij de adver tentie leest, roept dit bij U wakker een visioen van duwende, vechtende vrouwen om een toonbank heen, die de artikelen letterlijk uit de handen van haar buur vrouw ritsen, waartoe gij niet graag zoudt behooren. En van dio schijn baar mooie aanbiedingen gelooft gij niet veel. Zeker, het komt voor dat er meer beloofd wordt dan gegeven, maar ik heb wel eenB gedacht, dat wij vrouwen daar zelf ook schuld aan hebben. Want wij gelooven gewoonlijk maar de helft van wat wij lezen, heeft de winkelier ongelijk, als hij daarmede rekening houdt En toch doen wij verkeerd als wij steeds uit verkoopen met een wantrouwig oog gade slaan, want uitverkcopen hebben wel de gelijk recht van bestaan, on tusschen een rommeligen chaos restanten schuilt heusch nog vaak vesi begeerlijks. Im mers het kan voorkomen dat artikelen, die nu uitverkocht worden, indertijd nog tè nieuw medisch waren, dat de lileur toen nog niet in den smaak viel of dat het wèèr niet gesohikt was. Bij uitver koop gebeurt het wel, dat er nieuw goed verkocht wordt, voor gewonen prijs, maar ook wel voor uitvorkoopprija. De fabri kant b.v. kan pen slappen tijd doorge maakt hebben, waarin hij al blij was, als hij maar werk, onverschillig wat ook, voor zijne arbeiders had of hij heeft misschien kans gezien een groote partij stof voordeelig in te slaan. Zulke dingen beïnvloeden den prijs natuurlijk. Ook kan het zijn, dat men op een uitverkoop zelfs model japonnen aantreft, waarvan reeds meerdere in andere kleur en stof nage maakt werden. In zoo'n geval heeft de japon haar geld reeds opgebracht en kan voordeelig van de hand gedaan wor den. De zaak is nu maar, kaf en koren te scheiden. Sommige vrouwen hebben hier voor een natuurlijken aanleg, een 6de zintuig, en kunnen steeds met weinig geld, goed gekleed gaan zij hebben veel afwisseling, omdat zij altijd „koopjes" bomaohtigen. Het is een benijdenswaardig talent voor een vrouw, dat ik des te meer bewonder, omdat ik het zelf niet bezit, en ik geloof velen met mij. Maar daarom behoeven wij nog niet altijd, als wij ons op het glibberige pad van den uitver koop wagen, thuis te komen mot goed dat óf direot uit de mode gaat, of be- sohadigd en verschoten is, kortom min derwaardig blijkt te zijn. Wij kunnen toch wel trachten, wat „konnis van za ken" op te doen. Bij een uitverkoop vraag ik mij dan ook steeds af Heb ik het artikel bepaald noodig Is het den prijs waard Is de qualiteit goed En is het artikel niet te veel aan mode on derhevig of kan het gemakkelijk ver anderd worden Wèl geld. Het Hoofdbestuur van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbei ders in Nederland^ spreekt het bericht te gen, dat er geen geld voor de etakers is. Er is wèl geld. Nachtelijke diefstallen. Te Valthe (gsm. Odoorn) zijn de afgeloopen week 5 nachten achtereen diefstallen gepleegd. Ontvreemd werden tal van kippen, tim mergereedschappen en wasebgoed. Priesters-Derde-Ordelingen. Te Breda is opgericht een Congregatie van Priesters- Derde-Ordelingen. Ze heeft zich aangeslo ten bij de DerdeijOrde-Congregaties der Paters Caapucijnen. (Msb.) Ter vernietiging voorgedragen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben, als strijding met het algemeen beland, aan die Kroon ter vernietiging voorgedragen de onlangs door den Jiaad aangenomen salarisregeling voor het per soneel bij het buitengewoon lager onder wijs. Zooals bekend ging deze regeling be langrijk boven de rijksregeling voor ge wone onderwijzers uit. DE 55-URIGE WERKWEEK OP. DE SCHELDE. Nadat de daarvoor benoodigde vergun ning van den Minister van Arbeid zal zijn ontvangen, wordt op de werf der Kan. Maatschappij De Schelde voor een deel der arbeiders de 55-urige werkweek inge voerd, namelijk op de 5 eerste dagen der wéék van 7 tot 12 en van 1% tot 6% en Zaterdags van 7 tot 12 uur. De reden hiervan is, dat ook voor de metaal-indus trie te Rotterdam overwerk-vergunning is verleend en de werknemers te Vlissingen in ongunstige positie zouden kooien. zwaardere gronden de uitval van bloeïfi-T koolplanten door vreterij van koolvlieg- maden zeer groot zijn. Ten einde zekerheid te hebben, dat men bij het uitpoten van do koolplantien over het noodige aantal koolkragen kan beschikken, verdient hot aanbeveling ze nu reeds te bestellen of met de vervaar diging een aanvang te maken. Dit laatste is alleen aan te raden Voor telers of com binaties van telers, die een groot aantal stuks planten. Voor Meinere hoeveelh. zijn do kosten, verbonden aan de aanschafj de kosten, verhonden aan de aanschaf fing van een pons, waarmede de kragen geslagen worden en van andere noodi ge hulpmiddelen te hoog. In verreweg de meeste gevallen verdient het daarom aanbevoling, de kragen die thans voor lagen prijs in den handel, verkrijgbaar zijn, te koopen. Inlichtingen hierover worden gaarne verstrekt door den Phytopathologischen dienst te Wagoningen en door de daar buiten werkzaam gestelde ambtenaren van dien dienst. Beperking van 'de haringvangst. Wij hebben al iets gemeld omtrent de plannen om de haringvangst te beperken, in ver band met den grooten voorraad gezouten haring, waarmede men zit o.a. wegens het gemis aan afzetgebied in Rusland. In de „Fidhing News" schrijft de heer Toost Pot, directeur eenér visscherij-maatschap- pij dn Vlaardingen, dat de Hollandsche reeders zeker bereidwillig zijn om mee te doen. De zaak is natuurlijk niet zoo een voudig. In Engeland ze'lf weet men nog niet goed', hoe ze aan te pakken. Een voor stal van Sir John Irvin is, het visschen te staken tot Juli of de lielft der vloot op te leggen. De daling der steenkolenprijzen. De „Tel." verneemt, dat hier te lande ook van België zeer scherp verlaagde kolen- offertes ontvangen zijn. Eenige soorten huisbrand werden aangeboden met een prijsverlaging van 60 per wagon van 10.0000 K.G. De haring voor Duitschland. Naar de „Visscherij Ot." mededeelt, is de eerste lading van de 50.000 ton, bij het verdrag met Duitschland bepaald, naar Duitschland vertrokken. Een tweede boot wordt thans don. MonumentzorgBinnenkort is het rapport te verwachten van de rijkscommis sie voor de monumentenzorg, die advies moet uitbrengen aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in zake het ontwerpen van wettelijke bepa lingen tot bescherming van monumenten. Oberammcrgauer Passiespelen in Am sterdam. Naar de „Maasb." verneemt, worden dezer dagen onderhandelingen ge voerd door den heer A. Fassnacht (uit Beieren), betreffende de opvoering met zijn gezelschap van de beroemde Oberam- imergauer Passiespelen in de maand Juni van dit jaar. Dit gezelschap, onder leiding van de bekende Christus- en Judasvertol- kers, de gebroeders Adolf en George Fass nacht. trad reeds tientallen van jaren met groot' succes op in tal van plaatsen van Europa, alsmede in Amerika. Reeds is de medewerking gevraagd van de R.-K. Oratórium-Vereeniging. De heer Henri Batenburg, de architect der A. M. A.-tentoonstelling in het Paleis voor Volks vlijt, is den heer Fassnacht behulpzaam bij de onderhandelingen en de organisatie van die spelen, HET NUT DER KOOLKRAGEN. Het kan nu wel algemeen hekend ver ondersteld worden, dat de z.gm. koolkra gen een zeer werkzaam en practisch zeer goed uitvoerbaar bestrijdingsmiddel zijn tegen de koolvliegmaden, die aan de wor tels van vroege kool, in het bijzonder in het voorjaar, (Juni) zoo schadelijk kun nen zijn en vele planten hunnen doen af sterven. Aan allo groentetelers die hun koolplanten tegen deze maden willen be schermen, kan daarom aangeraden wor den, zich deze koolkragen aan te schaf fen; in het bijzonder geldt dit voor hen, die op lichte gronden telen, daar op deze de schade in vele gevallen het grootst is. In droge voorjaren kan evenwel eok op V TWEEDE KAMER. Vergadering van 1 Maart. De heer DUIJS, S. D. A. P. vraagt ver lof tot een interpellatie over het beleid van den burgemeester van Wormerveer inzake den Woningbouw. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp inzake DE ELECTRICrTEITSVOORZIENING van het land, nadat besloten is {ot toe lating van het nieuwe lid Gerretson. De heer BONGAERTS, R. K., wijst erop dat in de toekomst nog groote behoefte zal bestaan aan elgotrisohe energie. Spr. betoogt dat de voorgestelde regeling besparing zal brengen. De technische con centratie zal zich geleidelijk ontwikkelen uit de administratieve concentratie. Spr. verwacht van wettelijke regeling 'besparing en prijsdaling van stroom en daardoor, toenemend gebruik van electrici- teit -en besparing van kolen. De heer VAN BERESTEIJN, V.D., acht eveneens organisatie van het electri- citeitshedrijf noodig. De voorgestelde con centratie acht hij evenwel verkeerd en nadeelig. Hij deelt in de bezwaren welke reeds tegen het ontwerp werden aange voerd. Spreker dient een motie in, waarmede wordt uitgesproken dat het ontwerp onvol doende is voorbereid, en dient te worden teruggenomen voor nader onderzoek. De heer VAN RIJCKEVORSEL, R.K., is voorstander van het onderwerp. Hij ver wacht een economische productie van de voorgestelde regeling. 1Mi. INZAMELING OP VALSCHE LIJSTEN. J. H., te Harlingen, thans in preventieve hechtenis, die in versohillende dorpen van de gemeente Gaasterland op valsche lijs ten geld inzamelde voor werklooze zee lieden en dit geld ten eigen bate aanwend de, is door de rechtbank te Heerenveen veroordeeld tot 8 maanden gevangenis straf, overeenkomstig den eisch van liet O. M. De Conferentie te Londen. De Duitsche delegatie. De grondigheid in de samenstelling der Duitsche delegatie wordt geïllustreerd door het feit, dat zij eigen electriciens en mecaniciens heeft meegebracht voor de in stallatie van een eigen telefoon en andere mechanische hulpmiddelen. Wanneer Lloyd George Woensdag in het St. Jainespaleis het besluit der gealli eerden in zake de tegenvoorstellen meedeelt zal hij in het bezit zijn van Foch's en Wil son's rapport, hetwelk vaststelt wat zoo noodig dient gedaan voor het uitvoeren der sancties. De correspondent van "de „Daily News' die de zeereis van Ostende meemaakte, zegt: Simons is door zijn regeering gein- strueerd geen enkele mededeeling vooraf voor publicatie te verschaffen. De corres pondent vernam alleen van een lid der de legatie, dat de „grootschheid" van het Duitsche aanbod de wereld: zou verbazen, De correspondent wijst er op, dat de ge allieerden Kj de regeling der schadevergoe ding de houding der nieuwe Amerikaan- sche regeering niet zouden kunnen voor bijzien, welke hevig te keer zou gaan te gen een eventueele Frjuische bezetting vqn Puitsck gebied. fe-1-"" De Duïtsche cfclcgatïé Ke'eït zIcK 3a3elïjk na aankomst aan het werk gezet. Zij be tracht de grootste stilzwijgendheid, weigert elk personderhoud. De algemeene indrulfts, dat zij zal tracht ten tijd te winnen; de geallieerden daar entegen willen de zaken snel afdoen. Èen Engelsch oordeel. De „New Statesman" schrijft naar aan leiding van de Londensche conferentie o.a.. „Het is zeker, dat er een zeer critieke toestand zal ontstaan. Want het is niet mogelijk, dat Duitschland de Pqrijsche overeenkomst betreffende de vergoeding zal aanvaarden. Ook al iwas het een uit voerbaar plan wat iedereen bulten Frankrijk weet dat het niet is1— zouden dé Duitsche vertegenwoordigers er niet mee kunnen instemmen zonder ipso facto hun gezag te verliezen om in iets toe te stem men ten behoeve van hun landgenooten. De heer Briand is in een soortgelijke, maar erger positie. Hij kan nauwelijks een titteltje toegeven zonder een vrijwel zekere nederlaag te mogen verwachten in dc Ka mer bij zijn terugkeer te Parijs. De heer Lloyd George is inderdaad de eenige van de leidende onderhandelaars die zoo iets als een vrije hand heeft en het zal er van afhangen of hij in staat zal zijn een afbreken der onderhandelingen te voorkomen. Er is niemand slimmer dan hij in het ontwerpen van een pacificeerende formule, als hij het noodig acht en on getwijfeld doet hij dat in de tegenwoordige omstandigheden maar de moeilijkheden schijnen haast onoverkomelijk, want het is geen geheim, dat een sterke partij, mis schien de sterkste, van Frankrijk werkelijk de mislukking verlangt van de onderhande lingen, opdat, de „sancties" zullen kunnen worden toegepast. Het Fransche leger heet gereed te zijn voor den opmarsch d.w.z. om het voornaamste Duitsche industriege bied te bezetten,ten einde den economischen ondergang van de Duitsche industrie te voltooien. En om deze ramp te voorkomen zal de heer Lloyd George waarschijnlijk verplicht zijn het duidelijk te maken, dat zulk een actie zal leiden tot een definitieve verbreking der Fransch-Britsche betrek kingen." Een interview met Poincaré. De „Observer" bevat een interview van den Parijschen correspondent met Poinca ré. Na verzekerd te hebben, dat de aantij ging tegen Frankrijk van imperialisme geen enkele reden van bestaan heeft, ver klaarde de oud-president, dat de kostbaar ste zaak voor Frankrijk is de handhavin] van de Entente cordiale. Dit achtte hij een besliste noodzaak. Er mag geen sprake zijn van een vermindering van de solidariteit of de vriendschap tusschen beide landen. Frankrijk zou een groote diwaling begaan, indien het wat dan ook zou ondernemen buiten medeweten en zonder goedkeuring van Engeland, of indien het het initia tief nam tot een afzonderlijke politiek. De oud-president hield zich overtuigd dat, indien Engeland en Frankrijk maar openlijk hun bedoelingen kenbaar maken, zij niet tot daden zullen behoeven over te gaan. Aangaande het herstel verklaarde Poin caré, dat Frankrijk de Duitsche goederen zal aanvaarden, die van te voren gesp cificeerd zijn Naar 'het oordeel van Poincaré is het gewenscht, dat Frankrijk de komst van een beperkt aantal Duitsche arbeidskrach ten voor den wederopbouw van de ver woeste streken toelaat, vooral in het ge bied:, dat de „roode zóne" is bijgenaamd. Hij eindigde imet de verklaring, dat Frankrijk zijn recht en niets dan zijn recht eischt. Bij het begin van de besprekingen gis teren deelde Lloyd George den Duitschen gedelegeerden mede, dat de geallierden hadden besloten eerst de vergoeding, daarna de ontwapening te bespreken. Dr. Simons stemde hiermede in. Hij legde vervolgens zijn verklaring af, zeggende dat de Duitsche tegenvoorstellen door de deskundigen waren opgemaakt. IIET WEGVLOEIEN VAN DUITSCH KAPITAAL. In de Rijksdagzitting van gisteren deel de de minister van financiën, dr. Wilrh, mede, dat in de zaak van het bankierskan toor Grusscr^Philipson Co. lot nu toe tien gevallen zijn afgedaan. In het geheel zijn lot nu toe voor verschillende gevallen vam kapitaal-smokkelarij 595.71Ü mark boerte opgelegd. (Hoort, hoort! links). Het ten gunste van het rijk vervallen verklaar de kapitaal bedraagt lot nu toe 2.51 mil- tioen mark. Ongeveer 70 zaken zijn nog hangende. Bij het ministerie van financiën is naast deze gevallen van handelingen in slrijd met de wel op de kapitaal-smokke larij, die door de rechtbank worden be handeld, nog een aantal gevallen van be lastingontduiking in behandeling. In één geval bedraagt het te innen bedrag aan te weinig betaalde belasting en boete volgens voorloopige schatting 380.000 mark. We gens ontduiking van luxe-belasting zijn hoeten geheven tot een totaal van 264,840 mark. Volgens mededeeling van den advocaat- generaal zijn de processen tegen leden van het huis Hohenzollern nog niet ge ëindigd. L'ii 'l.r-l iïl-'el DE TOESTAND IN RUSLAND. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat ook te Petersburg hongeropstooljes zijn uitge broken. Ze gingen uit van de arbeiders, bij wie zich een deel van het garnizoen aansloot. Reeds sedert eenigen tijd was er onder de soldaten tengevolge van dc stagnatie in de uitreiking van nel brood rantsoen een zekere gisting te bemerken. Een deel der regimenten werd ontwapend. Men meent, dat het de sovjet-regeering gelukken zal den opstand te onderdrukken. De Petersburgsche pers publiceert een besluit van de geleerden te Petersburg om zich met een bede om onmiddellijke zen ding van levensmiddelen naar Petersburg eu Moskou tot de Europeesche jveten- süliappelijke .wereld tg wenden, Volgens de laatste berichten uit Moskou duurt de stakingsbeweging voort. Er 'is een stakingscomité gevormd. De arbeiders eischen opneming van gematigde socialis ten in de sovjet-regeering. De Moskousche regeering treedt met ijzeren gezag op. Het mensjewistische centrale oomité is gearres teerd. In Moskou moeten gedurende de onlusten 50 personen gedood cn ongeveer 800 gewond zijn. De stakingsbeweging moet zi.ili ook in de provincie hebben uit gebreid. Daarentegen verklaart de sovjet» vertegenwoordiger 111 Letland, dat liij van Tsjitsjerin bericht heeft ontvangen, dat do berichten over onlusten gelogen zijn. Alleen de arbeiders in de stadsdrukkerij hebben gestaakt. De correspondent van de „Times" te Warschau zendt zijn blad den lekst van een geheim rapport, waarin Trotzky het voorstel tot hervatting van den aanval op Poten in het voorjaar goedkeurt. DE MOEILIJKHEDEN IN DE EN- GELSCHE STEENKOOL-INDUSTRIE De prijzen van de beste huils- houdkolen in Zuid-Wales zijn met tien shilling per Ion, die van de anlhra- ciet met twintig shilling verhoogd,, tengevolge vim de hooge productie kosten. Er is een ernstige kolencri- sis op handen tengevolge van den/ terugkeer van het bedrijf naar de eigenaren, die verklaren niet in staat to zijn de loonsverhoogingea van den oorlogstijd te betalen wegens do lage prijzen der exportkolen en kolen voor binuenlandsch gebruik. Honderdduizend mijnwerkers zouden dientengevolge werMoos wordeu. DE AMERIKAANSCHE VLOOT, Uit Detroit wordt d.d. 2S Fcbr, ge meld: Denbv, de nieuwer secretaris van marine, vcrMaarde dat het doel dei- Harding-regeering ial zijn, een vloot te hebben zoo goed als de bes te, volledig geoefend, met het hes- te materiaal. Ofschoon er met gee- neriei mogendheid in bijzonder een oorlog wordt/ gevreesd, rechtvaardigt de positie van Amerika een krach» tige verdediging. AMERIKA EN DE VOLKENBOND. Aangezien Amerika reeds vroeger ver ontwaardiging had uitgesproken, dat stukken aan de Amerikaansche regeeriug gezonden, in de pers versohenen vóór ze te Washington ontvangen waren, is men 1hans zeer gesloten omtrent hel ant woord, dat door den Volkenbond gege ven zal worden op de Amerikaansche nota. Gezegd wordt, dat de toon van het antwoord bijzonder hartelijk zal zijn en dat daarin zal worden te kennen gege ven, dat, hoezeer men in moeilijkheid komt door dit protest tegen een reeds genomen beslissing van den Volkenbond, anen toch verheugd is over dit bewijs van belangstelling in zijn arbeid van Airierikaansohe zijde. Er wordt ook in gezegd, dat blijkt hoe jammer het is, dat Amerika niet in den Volkenbond verte genwoordigd is, omdat daardoor beslui ten genomen zijn zonder dat men inzich ten van dit land kent. Het is dus in ze keren zin een uilnoodiging tot nadere sa menwerking. Ten aanzien van Yap zou de vertegenwoordiger van Japan zich zeer tegemoetkomend getoond hebben en zou een voorstel worden gedaan, waar bij Japan zijn mandaat op dit eiland zou behouden, terwijl Amerika de controle over den kabel zou krijgen. SE&EKtiDE BlilTEKL. BERJSKTEH, Op het jaarlijksche banket vair de Kamer van Scheepvaart van het Ver. Ko ninkrijk zeide Sir Robert Home bij een beschouwing over den toestand der scheepvaart o.a., dat hij niet gelooft, dat de moeilijkheden, die de scheepvaart thans dooVmaakt, van langen duur zullen zijn. Hij meende dat in de naaste toekomst eeD veel grootere kolenproductie in Engeland verwacht kan worden, en dat de scheep vaart hiervan zeer groot voordeel zou trek ken. Met de grootere kolenproductie ver wachtte bij de herovering van de buiten- landsche markten, die verloren waren. Mei hel oog op de plotselinge daling der ijzer- en staalprijzen in de ijzererlsmij- nen van Cleveland, hebben de arbeiders toegesiemd in een loonsvermindering van twee shilling per dag. Dc Amerikaansche Senaat heeft het F ordney-noodtariefonlwerp goedgekeurd, zooals in de conferentie met vertegen woordigers van het Huis was overeenge komen. Het ontwerp gaat thans ter teakening naar den president. Bij het opruimen van betonnen on derkomens in het verwoeste gebied nabij Lievin is een mijn verkeerd gesprongen, waardoor aanzienlijke schade in de omge ving is aangericht. Persoonlijke ongeluk ken vielen niet voor. Hel einde der afgeloopen week heeft zidh in Engeland door buitenge woon zoel weer gekenmerkt. In Londen bedroeg Zaterdagmiddag om twee uur de temperatuur 92 gr. in de zon cn 60 in de schaduw. Op het Embankment aan de Theems bewogen ziüh de vele wandelaars als op een zomerdag. Er was concert in de Embankment Gardens, en de bla den vermelden als curiositeit dat de ijs wafel-kramen wederom waren versehe- Op de Theems werd druk watersport beoefend, en de badplaatsen waren als uit haar winterslaap ontwaakt, In Bor- nemouth en Southend werd zelfs gebaad'. In München werden twee Fransdie onderofficieren, die met ridderorden ge tooid een café binnengingen, door de opgewonden menigte gedwongen het lo kaal- te verlaten. Het gelukte de politie, de menigte te verspreiden en de beide onderofficieren _naar hun kwartier te. brengen,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2