I: BUITENLAND. ft i i. \M Drankbestrijding. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Gemengd Nieuws. Kerk en School. Korte Berichten. Kunst en Kennis. ORDE EN ARBEID. DE CONFERENTIE TE LONDEN In V I' is naar de „Preanger bode" vertelt, een jonge koningstijger verschenen. Vermoe delijk is het dier in een bandjirrende kali afgedreven naar de stad. Het beest bracht groote ontsteltenis teweeg, waar het ver scheen; tal van inlanders, ook een paar agenten, sloegen op de vlucht. De tij ger werd het eerst gezien in de kali Tji- badak, die sterk bandjirde. Men dacht met een mcnsch te doen te hebben, maar toen er pogingen tot „red ding" gedaan werden, werd de vergis- sing met schrik geconstateerd! Het beest kroop den wal op en ver toonde zich aldra bij een waronghouder aan den Tegallegaweg, waar de kippen er aan gelooven moesten. Later werd het op andere plaatsen ge signaleerd. PRIJSVRAGEN VAN SOBRIëTAS. De Centrale Jeugdcommissie van So briëtas schrijft een prijsvraag uit voor een anti-alcoholisch leesboek ten gebruike in de hoogste klassen van R. K. Jongens scholen L. O. en in de vergaderingen van de Jongensbonden van Sobriëtas en een prijsvraag voor een anti-alcoholisch lees boek ten gebruike in de hoogste klassen van R. K. Meisjesscholen L. O. en in de vergaderingen van de Meisjeshonden van Sobriëtas. Voor ieder boek worden uitgeloofd twee prijzen, nl. eet? eerste prijs van 700. een tweede prijs van 300. De handschriften aan welke door de jury een der bovengemelde prijzen wordt toegekend, worden daardoor het eigen-dom van de Centrale Jeugdcommissie van So briëtas. De niet bekroonde handschriften worden op aanvrage aan de schrijvers te ruggezonden. De jury behoudt zich het recht voor, geen der prijzen toe te kennen als geen der inzendingen volgens haar oordeel voor een prijs in aanmerking komt; en de prijzen anders te verdeelen, indien zij twee of meer inzendingen als gelijkwaardig beoordeelt. De handschriften moeten in machine schrift of in duidelijk handschrift onder motto worden ingezonden aan het Cen traal Bureau van Sobriëtas vóór 1 Mei 1922. De jury voor beide, prijsvragen bestaat uit den Z.Eerw. Pater Marios Lamers O. F. M. 's-Hage; Mej. E. Thole, Bussum; fr. S. Rombouts, Tilburg; Fr. Wisse, Dordrecht. Zitting van Woensdag 2 Maart. De Staatsbegrooting 1921. De heer VAN NIEROP, U. L., bepleit ■bezuiniging aan verschillende departemen ten. Spr. brengt hulde aan de werkzaam heid van het kabinet, -doch de door ds Minister getroffen regelingen zijn veel te grootscheeps ingericht. Bezuiniging is dringend noodzakelijk. Spr. juicht de instelling van een bezuini- ginsinspectie toe. Bij deze inspectie be hoort de Rekenkamer echter medewerking te vcrleenen. De lieer VAN LAN SCHOT, R.-K., acht het financieel beleid, der rerrrerloo. -as king der middelen, evenals voor bezuinl- jing op de uitgaven. -Spr. vraagt of er niet bezuinigd kan worden op het onderwijs. Ook de lieer VAN LANSCHOT is tegen de vele sup- pletoire begrootingen. Voorts vraagt spr. nadere overweging door deskundigen va. de plannen der Zuiderzeewerken. Ten slotte spreekt spr. de hoop uit, dat spoedig een* einde komt aan de malaise in de bedrijven. De heer DE VOS VAN STEENWIJK, C.-H., is voor bezuiniging op de bewa king van ons land zoodra dit mogelijk blijkt. Spr. critiseert voort het groot aan tal staatscommissies, welke in 1919 bijna 6Yi ton liebtben gekost. Ten aanzien van de samenwerking der drie rechtsche groepen zegt spr., dat deze samenwerking zal blijven beslaan. De heer SMITS, R. K., kan niet instem men met doorgaan der overheids-bemoei- ing. Ook deze spreker betoogt, dat meer moet worden getracht naar bezuiniging. Ten aanzien van het Bedrijfsradenslelsel wil bij evenmin overheidsbemoeiing De heer BERGSMA, lib., bestrijdt kar tel- en trustvorming en pleit voor vrijheid in den handel. Spr. wil maatregelen legen prijsopdrijvingen door trustvorming. Vergadering van Woensdag 2 Maart. Na de beëediging van het nieuwe lid Gerrotson en nadat de heer Dniys verlof heeft gekregen op een nader te bepalen dag de regeering te interpelleeren over het beleid van den burgemeester van Woninrveer, wordt de behandeling van het wetsontwerp Electriciteitsvoorziening voortgezet. De heer VAN RIJCKEVORSEL R.K. zet zijn afgebroken rede voort .Spr. acht waarborgen voor een voorzichtig beleid van nanr'ooze vennootschap noodig. Krijgt hij die, d'an kan hij voorstemmen. De heer VAN DER WAERDEN S.D.A.P. juiciit de indiening toe. Spr. heeft even wel bezwaren tegen den organisatievorm. Hij wil de arbeiders vertegenwoordigd zien in de bedrijfsleiding. Spr. noemt het wetsontwerp logische yollooiing der historische ontwikkeling op liet gebied der electriciteitsvoorziening Hij verdedigt het voorts op technische gronden. De heer B-RAAT (P. B.) vreest voor on overkomelijke kosten voor kleine gemeen ten. De heer ENGELS (R. K.) verdedigt 'het ontwerp en dringt in het belang van het platteland aan op niet te groote centraien. De heer COLIJN (A. R. acht wettelijke regeling oninoodig. De heer LELY (U. L.) verdedigt het ontwerp op historische, economische en technische gronden. De heer SCHOKKING (C. H.) verklaart zich tegen het ontwerp, dat hij oen ge- yaarlijke proefneming acht. De. MINISTER .VAN. .WATERSTAAT. deelt mede, dat een nota van wijzigingen 1 van het wetsontwerp zal verschijnen en breekt daarna zijn rede af. het vuur trachtte meester te worden, bleek Bpoedig voor een niet te vol brengen taak to staan. De veroorzaakte schade, er verbrandde oök nog een vlieg machine van i 80.000, is enorm. Een en ander was laag verzekerd. NOG GEEN VERMINDERING VAN SPOORWEGONGEVALLEN. Bij het station te Tilburg is Maandag een rangeerende machine op een tot ver trek gereedstaanden trein gereden. Enkele reizigers kregen lichte hoofdwonden; een veilingen bestaande in twintig over een I reiziger die op de treeplank stond werd grootterrein verspreid liggende barak- I er afgeslingerd en vrij ernstig gekwetst, ken. Dank aan de windrichting en het I Het materieel van den restauratiewagen krachtig opt.eien der brandweer die met I kreeg vrij belangrijke schade. Het veilkeer een groot materieel ter plaatse was, bleef ondervond een kwartier vertraging, ERNSTIGE BRAND IN EEN ZIEKENHUIS, In don afgeloopen nacht hoeft een felle brand gewoed in het hulp-gemeente ziekenhuis aan den Tapijtweg to Sche de brand beperkt tot do kraamvrouwen barak No. 8 welke gedeeltelijk uitbrand- do. Door het kalm ^handelen van 't ver plegend personeel, bijgestaan door toege snelde doctoren, politie-beambten enz. konden de verpleegde kraamvrouwen en haar kindertjes tijdig in veiligheid wor den gebracht. Alleen een patiënte, die voor eenige dagen een. operatie had on dergaan, overleed tijdens den brand aan hartsverlamming ten gevolge van schrik bij het zien der vlammen. De Burgemees ter, de hoofdcommissaris, do geneesheer directeur van 't ziekenhuis waren aanwe zig. In één unr was de braad gebluscht. VERGIFTIGING DOOR BRANDENDE GASVLAMMEN. Ofschoon ik niet bekend ben, schrijft professor van Itallie te Leiden aan de „N. R. Ert." met de nadere bijzonderheden waaronder de dood der beide vrouwen in de Haagsche badkamer is ingetreden, meen ik toch goed te doen met nog eens te wijzen op het gevaar, waaraan men zich blootstelt door in slecht of niet-gevenlil- lecrdc badkamers te verblijven. In de be treffende dagbladberichten werd aanvan kelijk vermeld, dat de dood der beide slachtoffers niet kan worden toegeschre ven aan gasverstikking, daar men bij het openen van de deur den geyser nog. bran dende vond, terwijl een later bericht de tijding bracht, dat in liet blioed van de lijken kooloxyde is gevonden. De dood is dus het gevolg van een kooloxyde-vergif- tiging, een intoxicatie, die zoo veelvuldig voorgekomen is, dat wellicht geen ander vergift daarmede in de statistiek der ver giftigingen op een lijn is te stellen. Het kooloxyde kan afkomstig zijn van het lichtgas, dat daarvan wisselende hoe veelheden bevat. Bij behoorlijk geregelde vlammen en voldoende toetreding van lucht verbrandt dit kooloxyde tot veel minder vergiftig kooloxyde. Van gaslek ken wordt in de berichten niet gesproken, zoodat alleen aan een onvolledige ver branding van het gas in den geyser, ge paard met onvoldoenden afvoer van de verbrandingsproducten, kan gedacht wor den Nu staat het Haagsche ongeluk niet op zich zelf. Uit het buitenland zijn vele ge vallen van dien aard bekend, terwijl ik mij van ongevallen uit de laatste jaren, vergiftigingen uit den de slachtoffers den dood in u<= ta.- kamer. Van het vele, dat over dergelijke vergif tigingen geschreven is, wensch ik 2 publi caties naar voren te brengen. De eerst komt voor in het Vierteljahrsschrift f. gerichtliche Medicin (1899. XVIII blz. 314). De oorzaak van het optreden van die doodelijke hoeveelheid kooloxyde wordt hier toegeschreven aan een afkoe ling der vlammen, zooals die sieeds zal in treden, als het koude water door den eyser stroomt. Volgens deze opvatting ONTNEMING VAN ZILVERGELD. Uit Duitschland komende reizigers be klagen zich, volgens het „Hbl.", over de bejegening aan de Duitsche grens inzake het ontnemen van zilvergeld. Naar ver zekerd werd, heeft er voor de mensehen een nadeelige omrekening plaats, doordien in, sommige gevallen voor twee zilveren guldens slechts één papieren gulden wordt verstrekt, terwijl in andere gevallen ge noegen moet worden genomen met papie ren marken. DE BEDRIEGER BEDROGEN. sDe ,,Msb«" vertelt: Zaterdagmiddag wilde iemand te Rotter dam een briefje van een gulden uitgeven voor een van 'n rijksdaalder hij den blin den sigarenwinkelier A. M. Olsen, die in de Oranjeboomslraat 39 woont. Doch hij kreeg geen kans, want bij den meesler- damspeler liep hij in een van diens be kende kleine combinaties. De loooper besteede voor 30 ets. en reikte den guldenbon over, voorwendend- een rijksdaalder te geven. Olsen gaf 20 ct. terug en deed dan alsof hij daarna twee briefjes van een gulden nam en zeide, terwijl hij ze den klant toereikte: „En twee gulden. Ziet u?" „Jawel, mijnheer, twee gulden, in ordel" Toen Olsen. „Neen, mijnheer, dan is het niet in orde, want een van die twee briefjes, is hetzelfde, dal u mij voor een rijksdaalder in de handen wilde stoppen! Hier hebt u 50 cent en.... maakt nn maar gauw, dat u weg komtl Tableau! DE MODERNE STADSJEUGD. U kent misschien wel, vraagt het „U. D." die wild-west-films met cowboyge- veohten en Ireinovervallen. Er wordt dan eenvoudig een boomstammetje van een paar duizend kilo op de rails gelegd, en dan stopt de trein wel. Utrecht schijnt ook van die surrogaat-wildemannen te bezitten in de gedaante van de moderne siraatjeugd, die wat al te veel van der gelijke „fijne" films in hun brein heb ben opgestapeld. Bij gebrek ami een woudreus en een expres-trein hebben de bengels maar een stuk hout gelegd op de tramrails. Dat gebeurde Maandagavond Een wagen van lijn 1 derailleerde er door. Gelukkig liep het ongeval zonder per soonlijke ongelukken af. Het duurde echter -f^Si-übböst de tramdienst nogal vertraging ondervond. Prettig, die moderne stadsjeugd I EEN SMOKKELZAAK MET EEN DUUR STAARTJE. Einde Januari reed een Duitsdhe 1 ast- auto des avonds laat te Kerkrade tus- sahen de grenskantoren Halz en Pannes- heide over de grens, naar Duitschland. De auto bevatte in vaten een groote hoe veelheid Hoilandsche spiritus. Nauwelijks was de Durtsche auto, die den hoeden das nabij de grens had gestaan met den brengt dus elke geyser het gevaar van een kostbaren inhoud-, op Duitsch gebied', of onvolledige verbranding van het lichtgas I ze werd dloor de Duitsche in kincfcrlaag met zich. Het gevaar wordt vergroot als I liggende ambtenaren aangehouden. Bij het gas onder verhoogden druk uitstroomt. I 'leze smo-k-kel-affaire. die in Aken be^ I11 het laatsle geval kan kooloxyde ook raamd was. was ook een Belgisch officier aangetoond worden in de niet verbrande I betrokken. gassen van niet afgekoelde gassen. Het woekergerecht te Alken behandelde De tweele publicatie is een belangrijk deze zaa'k en veroordeelde elk dér drie rapporl door dr. G. van der Sleen te Haar- medeplichtigen tot 600.000 mark boete en lein uitgebracht (Het Gas. 1916 blz. 235een half jaar gevangenisstraf. Auto en 251), naar aanleiding van een in December spiritus werden geconfasceerd. 1915 daar ter stede voorgekomen ongeluk 1 DAVID WIJNKOOP BEDREIGD in een badkamer. De vele proe- David Wijnkoop heeft in zijn kwaliteit ven, daarin beschreven, toonen zonder als lid der Tweede Kamer, den minister twijfel aan, dat „opgesloten" vlammen met van Bimneralandsdhe Zaken gevraagd, of belemmerden afvoer der verbrandings-pro- het hem bekend1 is, dat op een openbare ducten aanleiding kunnen geven tot ont- vergadering vanwege de afdL Woerden wikkeling van vergiftige gassen, met name der Communistische Partij op Donder- kooloxyde. Deze proeven hebben betrek- dagavond 10 Februari ji. de burgemees- king op branders met luchttoevoer (Bun- tea- van Kamerik de heer J. J. Talsma, sens branders). I met e enaantal leden van de burgerwacht Tengevolge van de in Berlijn voorgeko- zijner gemeente aanwezig was; dat op men vergifligingsgevallen in badkamers initiatief van dezen burgemeester de hebben het Medicinal-Collegium en de Ber- spreker 'herhaaidtelijk door diens burger- lijnsche politie-presidcnt gewaarschuwd wachtmannen werd gestoord; dat op het tegen het gebruik van verwarmingstoestel- oogenblik, dat de spreker zou gaan rapli- len (ook badgeysers) en van gaskooktoe- ceeren, genoemde burgemeester en zijn stellen, indien niet voor behoorlijken af- pjaatsgenooten dit door schreeuwen en voer van de verbrandingsgassen is ge- zingen verhinderden en een zoodanig tu- zorgd- niult verwekten, dat de politie zich ge- Ik meen goed te doen hierop nog eens noopt zag de zaal te ontruimen; dat deze de aandacht te vestigen en met nadruk te Kamerikkens bij het vertrek van den wijzen op het groote gevaar, waaraan men spreker ouder uitroepen als- Sla hem zich blootstelt in slecht geventileerde bad- dood!" „Smijt hem in het witer!" op kamers. Zoolang de geyse brandt, zorge drongen, en pogingen tot geweid, aan-, men, zoo althans de verbrandingsgassen wendden, zóó dat Rijks- en gemeentepo- met in een goed frekkeuden schoorsteen litje te Woerden dit slechts met inspan- kunnen afgevoerd worden voor goede ven- nLng V!m krachten ternauwernood tilatie en late het raam zoolang open, als fcon beletten de geyser brandt en de bedorven lucht Wijnkoop 'verzoekt den minister, mede. het lijkje gevonden van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Het was slechts gewikkeld in een stuk couranten papier, vermoedelijk van een Kleefsch blad. De politie stelt een onderzoek in, daar misdaad vermoed wordt. Inbraak. Zondagnacht is te Tilburg ingebroken in de villa van den heer B. aan den Bredaschewcg. V.oor een vrij aanzienlijk bedrag aan kostbaarheden werd gestolen. Postzegeldicfstal Te Amsterdam is in de Plantage Doklaan ontvreemd een hasdkar, waarop een kist met buitenland- sche postzegels ter waarde van 5000. Een rijwieldie f. Bij den heer A., wo nende aan den Scheveningschcn weg te 's-Hage, kwam Maandag de 25-jarige H. K. met de mededeeljng, dat hij j.l. Don derdag het rijwiel van den heer A, gesto len had. K. is door den heer A. naar het politie bureau gebracht, alwaar hij in verzekerde bewaring is gesteld. Ongeluk. In den Kortstcekter polder te Alphen a.d. Rijn werd Maandag de kruidenier K. aan het hoofd getroffen door een wiek van een in beweging zijn- den watermolen en levensgevaarlijk ge wond. Brand te Eindhoven. Dinsdagavond 7 uur ia te Eindhoven in het centrum der stad het sigaren- fabriekje der fa. Kantors met een daar naast gelegen pakhuis van den heer Van Bakel, likeurhandelaar, totaal afgebrand. Do brandweer der N. V. Philips Gloei lampenfabrieken was gealarmeerd om de naastbijgelegen fabrieken te beschermen doch behoefde niet op te treden. Ver- zokering dekt de schade. Het gebouw der fabriek was eigendom van den heer v. Iersel te Eindhoven. Ernstig ongeval. Op den Haagweg tusschen Delft en Rijswijk is Dinsdagavond een auto tegen de in volle vaart zijnde Haagsche stoom tram gereden. JDe twee personen die in den auto zaten, de heeren H. en ït., te 's-Graven- _e, werden uit den auto geslingerd en werden zwaargewond naar het zieken huis Bethel te Delft overgebracht. Voor het leven van den Keer S. wordt gevreesd. wat reeds geleverd ïs, is fantastisch, b.v. de waarde der geleverde koopvaardijvloot wordt door Duitschland berekend op 8 milliard mark, terwijl dc Geallieerden de waarde daarvan op 700 millioen schatten! Duitschland's financieelc positie. Onder de memoranda, welk'c dc Duit sche regeering te Londen heeft overhan digd, bevindt zich ook één, waarin er op Geen aansluiting bij het N. V. V. Naar de Rotterdamsche socialistische „Voortwaarts" verneemt, is wederom bi -referendum van den Bond van Neder landsche Onderwijzers de op het congres aangenomen aansluiting bij het N- V. V, verworpen. Te Rotterdam, waren uitgebracht 196 voor en 382 tegen; te Amsterdam 465 voor en 503 tegen en in de afdeeling 's-Gravcnhago 199 voor en 155 tegen de aansluiting. PELGRIMSREIS NAAR LOURDES, Evenals verleden jaar, zal ook wederom gaan onder de geestelijke leiding van pater A. Abels Heerenweg te Utrecht, ter- ■wijl het reisbureau van Em. Olais te Ant werpen, de verdere verzorging op zich neemt. De datum te vastgesteld op Augustus. Op den heenweg een dag opont houd te Parijs, terwijl op de terugreis waarschijnlijk Biarritz zal worden aange daan. Inschrijvingen kunnen nu reeds ge schieden. (Msb.) door versche lucht is vervangen. De slachtoffers van Rotterdam, Haar lem en den Haag moeten niet door nieuwe gevolgd worden. ERNSTIGE BRAND TE APELDOORN Dinsdag is door onbekende oorzaak een gebouw aan de Hofstraat te Apeldoorn, daarin de ondernemer van kermisver makelijkheden De Smet, die zich in Alk- te deelen wat hij voornemens is, te doen om deze en dergelijke voorvallen voor het vervolg onmogelijk te maken. Wegbrengen van schepenTe Am sterdam iheeft de Haagsche recherche maar bevond, alfes wat tot zijn onderne-j ^e^eren_^^;i.aaDg^10^dfn^ van ming behoorde, had geborgen, totaal af- gebrand. Allerlei machinerieën stonden in het gebouw; een groote locomobiel, dy namo's, 20 electro-motoren, ieder ter waar de van gemiddeld f 1000, een rodelbaan inventaris, ter waarde van f 70.000, enz. Het was niet mogelijk iets -te redden: de brandweer, die met vele slangen op de waterleiding eu met da stoombrandspuit het moedwillig tot zinken brengen yan schepen. i Een schadepost. i De stamboek vos hengst „Saus Peur de Dhuy, het vorig jaar door de Hengsten Associatie te Die penveen aangekocht voor phn, 10.000 is dezer dagen wegens cornage afgekeurd. Kinderlijkje gevonden. Te Nijmegen is onder bet Hiinerpark De Nederlandsche tentoonstelling te Parijs. De Parijsohe berichtgever van het „Hbl," verneemt, dat het doorgaan van de Nederlandsche tentoonstelling thans verzekerdis. Zij zal worden gehou den in de Salie de Jeu de Paume, zoo als oorspronkelijk was bepaald. Geweigerde medewerking. De Nederlandsche Federatie van Trans portarbeiders heoeft geweigerd mede ta werken tot eenheid van organisatie on der de Nederlandsche transportarbeider, KATH. S00. ACTIE. Men bericht ons, dat op Maandag 7 Maart e.k., des voormiddags om lD/s uur in Oafé de Kroon te 's-Gravenhage de eerste vergadering van den Centraien Raad der K. S. A. zal gehouden worden, nadat de gewijzigde algomeene statuten der K. S. A. door het Doorluchtig Epis copaat zijn goedgekeurd. Op die vergadering zal prof. Aenge- nent eene uiteenzetting geven van die gewijzigde statuten en zal het krachtens die statuten in het leven geroepen Cen traal'Bestuur worden geïnstalleerd. Tevens zal er een bespreking plaats hebben van een in 1921 te houden So ciale .Week. Onder de telegrammen hebben wij gis teren het fatale verloop van de eerste sa menkomst der Geallieerden met de Duit sche delegatie op de Londensche Confe rentie meegedeeld. Een Havas-telegram, het officieel com muniqué nog aanvullend, deelt mee. dat de Geallieerden unaniem de Duitsche voor stellen niet alleen onaanneembaar verkla ren, maar van meening waren, dat er zelfs niet over te spreken viel. Lloyd George sprak het eerst en Het duidelijk zijn verwondering, die aan ver ontwaardiging grensde merken over de Acwade trouw" in de rede van Simons. Briand. Sforza, Jaspar zeiden van de zelfde opvatting te zijn. Loucheur, Jaspar en Theunis critiseerden de tegenvoorstellen van Duitschland. Reeds dg waardebepaling door Duitschland van ordt gewezen, dat, terwijl de geallieer den er op staan dat een reeks van zooge naamde economische uitgaven moeten ver dwijnen, en dat mede daardoor 31 milliard mark kan worden bespaard, de kernvraag voor Duitschland is: hoe is het mogelijk, c*m naast de vervulling van de eigen be hoeften, nog de uitgaven voor schadever goeding door de bestaande middelen op tc brengen? Het memorandum wijst tegen over de eischen der geallieerden er op, dat de gewone uitgaven voor liet rijk voor 1921 reeds 43.5 milliard mark bedragen en dat de verhooging tegenover 1920 gevolg is van de vermeerdering van den schuldenlas met 2.7 milliard en van de loopende uit gaven tengevolge van salarisverbeteringen -waardoor drie milliard meer noodig z.jn. Het memorandum zet dan uiteen, welke pogingen de regcering zal doen óm het meer benoodigde te verkrijgen. Op de bui tengewone uitgaven zal in 1921 sterk be zuinigd worden, n.l. 42.6 milliard. Het me morandum geeft vervolgens belastingbe schouwingen en berekent het geheele Duit sche volksinkomen op 140 milliard papier marken, of in goud uitgedrukt een inkomen per hoofd van 233 a/3 mark per jaar, waaruit de verartning van het volk moet blijken, 't Memorandum deelt verder mede dat men uit den alcohol over 1922 teng: volge van verbrmksvenneerdcring en be las- ingverhooging een looger belrag van 2%. mil'lard papier mark verwacht. Niet tegenstaande dat alles zal op den duur toch geen bijzonder groot overschot boven de som, noodig voor de dekking van de binnenlandsche behoeften, overblijven. Annuïteit en belasting De commissie zet vervolgens uiteen, dat terwijl Duitschland. vroeger van de 100 milliard goudmark, waarvoor de gezamen lijke cultuurstaten uitvoerden, een tiende voor zijn rekening had, het in de toekomst gedwongen zonu zijn van dit bedrag 40 pet. voor zijn rekening te nemen en de daarmede overeenstemmende concurreeren- de goederenhoeveelheid te verdringen, zoo- dat het gedwongen zou zijn onder de markt te werken. Duitschland wil dc we reldmarkt echter door onvrijwillige dum ping niet verstoren. Tegen deze overstroo ming zouden zich niet alleen de produ centen van fabrikaten in andere lanlen verzetten, doch ook en voor alles de landen die grondstoffen uitvoeren en deze zou den het in de hand hebben, door het ge •heële plan een streep tc halen door aan Duitschland de te veel gevraagde grond stoffen te weigeren. De commissie wijst er verder op, dat Duitschland's uitvoer vooral in fabrikaten moet bestaan en daarom, daar dc markt van deze fabrikaten de gevoeligste is en te?. JfèJüte „yssjssp Atemferen'SjTde'n stroom van Duitsche waren, die zich daar krachtens dwang aanmelden, een verbitte ring zal wekken in het handelsverkeer tus schen de landen, die allen concurrentie strijd. van het verleden overtreft De onmogelijkheid voor Duitschland om .een uitvoer van goederen te doen plaats hebben van veertig milliard, brengt de onmogelijkheid met zi-ch mede om bin nen het bestaande raam van den wereld handel betalingen te doen in een mate, zooate de Parijsehe voorstellen Verlangen. Het doen van herstel kan volgens de com missie niet het probleem van één enkele volkshuishouding zijn, het is in de eerste plaats het probleem van een nieuwge vormde wereld. Duitschland is besloten tot aan de grenzen zijner capaciteit te gaan om binnen het raam der gelieelc te gaan om het zwaarste deel van den last, dien het voor zijn rekening heeït, op zich te n-emuen. Doch vrijheid van economische beweging, besluit de commis sie, is daartoe voorwaarde. De Oostersche kwestie. Griekenland ontevreden. De Grieksche minister van buitenland- sche zaken heeft de Kamer in kennis ge steld van alle feiten en documenten, sinds de nitnoodiging aan Griekenland door de Entente om deel te nemen aan de Lon densche conferentie lot het voorstel van de conferentie om een onderzoek in te stellen in Thracië en Smyrna. Hij besloot met de verklaring, dat de volksvertegen woordiging thans van alles op de hoogte was en nu zelf moest beslissen. Goenaris, de leider van de meerderheid, zette de redenen uileen waarom het on mogelijk is, niettegenstaande de gevoelens van dankbaarheid van Griekenland ten opzichte van de Entente, adhaesie te betui gen met het gedane voorstel. Dit voorstel toch stoot op onovericometijke hinder palen, welke goede wil van regecring en volg niet vermogen uit dien weg te ruimen. De Vénizelistisdhe leider Danglis zeide, dat de Helleensche ziel zeer bedroefd is en dat de partij van Vcnizelos baar volle medewerking aan de regeering zal ver- leenien. De leiiders-van de and-ere partijen sloten zich aan bij het protest. - De terechtstelling van zes Sinn Fciners. Eergisteren zijn de zes ter dood ver oordeelde Sinn Feiners te Cork twee- aan-twee terechtgesteld. Om acht uur klonk het eerste salvo, om kwart over achten het hveede en om half negen liet derde. Voor den zesden man was ver geefs cassatie aangeleckend bij de King's Bench te Dublin. Het hof besliste, dat het niet bevoegd was om lusschenbeide Je komen. V001- de terechtstelling werd in de oei, waarin de gevangenen waren op- ge'sloten, een mis opgedragen. In dé nabijheid van dc kazerne, waar •het doodvonnis voltrokken werd, had zich oen groote menigte verzameld. Zij be stond meerendeels uit vrouwen, die bran dende kaarsen droegen en gebeden zeiden, onder, leiding yan inevr. Mac Curtain, de rouw van den vermoorden burgemeester van Cork, den voorganger van Mac Swiney. Onder de aanwezigen was ook een dame, die verzocht had een van de veroordeelden te inogen huwen, helgcen ■haar was geweigerd. De kazerne was om ringd met gepantserde auto's en tanks, en niemand mocht het gebouw naderen. De weerwraak voor deze terechlstel- ling heeft, maar inch weet, niet op zich laten wachten. Later op den dag zijn vijf ongewapende soldaten te Cork op slraat doodgeschoten, en elf gewond. Beuter meldt, dat er nog vijf andere Sinn Fciners wegens hoogverraad ter dood eroordeeld zijn. DE STEENKOLENCRISIS IN ENGELAND. De „Daily Mail" schrijft dat door de geringe steenkool-productie, al dc loo-ns- verhooging-voordeelen van 3'A shilling, door dc mijnwerkers verkregen onder de overeenkomst van November j.I.i verdwe nen zijn. De loonsverhooging wfe geba seerd op een gemiddeld,: wekelijksclie productie, met Sept. jj. als grondslag. De productie voor de periode, eindigen de 19 F-chruari j.l. was 17.654.400 [on, terwijl die in het ScptemberAwartaal 19.044.000 ton was geweest. De mijnei genaars in Zuid-Wales hebben den prijs van huis- en nijvcrheidskool verhoogd met 10 sh., dj. tol 52 sfli. 2 d. per Ion, die van antliraciel met 20 sh., d.i. tot 07 sh. per ton. In Zui-d-Wales zijn nu tusschen de 20 en 30 duizend mijnwerkers werkloos en aam het einde dezer week zal het aantal werkiooze mijnwerkers over hel göheelc land ongeveer 100.000 bedragen. Om die menschen te helpen zullen de 900.000 aan het werk zijn-den wekelijks ieder onge veer 2A sh. moeten opbrengen. Heden zal het ondcrhamdelings-comilé bijeenkomen om de vraag le bespreken of het wenschelijk is, met de mijneigenaars nieuwe loonregelingen te bespreken, maar over bet geheel heerschl dc meening dat de wedierzijdsehe belangen zóódanig uit- eenloopen, dat het twijfelachtig is om vóór 31 Maart als de regecringscon- Irole ophoudt lot een bevredigend re sultaat te komen. De „Daily Chronicle" meldt, dat de re geering niet voornemens is in te gaan op het denkbeeld van Frank Ho-dlges, om het sleenkoolbedrijf zoo noodig te subsi- dieeren. Een vooraanstaand man van de „Mi ning Association" heeft verklaard, dat vóór het einde der maand aan alle mijn werkers kennis zai worden gegeven van ontslag. Dit w-il niet zeggen, dat de mijn eigenaars de uitsluiting zullen toepassen, doch dat het geven van ontslag slechts zal beteckcnen dat de loonen moeten worden herzien. De mijneigenaars willen het vaststele Hen van een nieuw stamidaarfloon, ver schillende in de onderschtid Hslric- ten.met foevomtinc van perccntasp-von*-- scmliende in ae on-derscheidiene distric, ten. Die loonen zouden dan fels lager worden dan nu het gevate is. ÜSEK8DE BUITEEis* SEjR£lfr£g, DE ECONOMISCHE GRISIS.^0^ De economische errisis, die sedert het einde van het vorige jaar in ChiH heerscht, grijpt volgens een correspondentie in de „Fr. Ztg." steeds verder om zich heen en èischt verschillende slachtoffers. Alleen in de drie voornaamste sleden, Santiago, Val paraiso en Concepcion moesten ruim 60 firma's haar betalingen staken. De regee ring schijnt nittemin weinig te voelen voor het uitvaardigen van een morato rium. Het aantal gedurende de laatste weken geprotesteerde wissels bedraagt meer dan 2000 met 'n bedrag van M. 150 millioen. Als oorzaak van de crisis moet in de eerste plaats worden aangemerkt over-speculatie van eenige buitenlandsche huizen, die de prijzen van de voornaamste prloducten tot in ,het onzinnige hebben opgedreven, en die later door de prijsda ling verrast werden. De Chileensclie Pesos ■liep van 18 tot 9 d. lerug. De goederen, die zich in de havens ophoopen, worden door koópers geweigerd. Talrijke erts-, salpeter- en kolenmijnen moesten w,orden gesloten doordat zij met verlies werkten. De slechte toestand der staatsfinanciën vindt zijn grond hierin, dat de vraag naar salpeter wegens het kunstmatig fabrieec- ren van stikstof vermindert. In Januari bedroeg de invoer naar Frankrijk fr. 1982 millioen, de uitvoer uit Frankrijk fr. 1822 millioen, zoodat er een passief is van frs. 160 millioen. In denzelfden tijd van het vorig jaar waren de cijfers: Invoer fr. 2495 millioen, uit voer fr. 1009 millioen, dus een inwoerover- schot van fr. 1486 millioen. Het meest in het oog loopend was de toeneming van den uilroer in fabrikaten, die fr. 1142 bednoeg tegen fr. 604 millioen in Januari 1920. De* Amerikaansche senaat beeft met algemeenc stemmen een amendement toe gevoegd aan de vlootcredielwet, bet ver zoek aan den president inhoudend, een conferentie van Brittanië, Japan en dc Vereenigde Staten bijeen le roepen tot het overwogen van het vraagstuk der vlootont- wapening. Te Brussel en te Antwerpen is de namiddag thé dansant op last van de overheid afgeschaft, daar zij ontaard was in een samenkomst-gelegenheid van groole kinderen, gewoonlijk zonder geleide? Champ Clark, de befaamde Ameri kaansche politicus, lijdt aan een ontste king van het borstvlies. Ilij is klaarblij kelijk achteruitgaande. Tot December' 1920 zijn 112 Britsche officieren cn soldalen van het bezettings leger met Duitsdhe vrouwen in het huwe lijk getreden. Een deel der induslrieibeurs in de Whjle Cily (Londen), geraakte gisteren in brand. Acht stands zijn verwoest. De andere leden walersohado. ■n<J menzorg terrein va h e id bewi de werfri' rings vveftt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2