m BUITENLAND. 1 Hl Drankbestrijding. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Gemengd Nieuws. Korte Berichten. Kerk en School. Kunst ©n Kennis. ORDE EN ARBEID. DE CONFERENTIE TE LONDEN In ■SB*» OS <Tij is naar.de „Preanger bode" vertelt, een jonge koningstijger verschenen. Vermoe delijk is het dier -» «en bandjirrende kali afgedreven naar de stad. Het beest bracht groole ontsteld als teweeg, waar het ver scheen tal va.: inlanders, ook een paar agenten, sloegen op de vlucht. De tij ger werd het eerst gezien in de kali Tji- badak, die sterk bandjirde. Men dacht met een mensch te doen te hebben, maar toen er pogingen tot „red ding" gedaan werden, werd de vergis sing met schrik geconstateerd! Het beest kroop den wal op en ver toonde zich aldra bij een waronghouder aan den Tegahegaweg, waar de kippen er aan gelooven moesten. Later werd het op andere plaatsen ge signaleerd. PRIJSVRAGEN VAN SOBRIëTAS. De Centrale Jeugdcommissie van So- briëtas schrijft een prijsvraag uit voor een anti-alcoholisch leesboek ten gebruike in de hoogste klassen van R. K. Jongens scholen L. O. en in de vergaderingen van de Jongenshonden van Sobriëtas en een prijsvraag voor een anti-alcoholisch lees boek ten gebruike in de hoogste klassen van R. K. Meisjesscholen L. O. en in de vergaderingen van de Meisjeshonden van Sobriëtas. Voor ieder boek worden uitgeloofd twee prijzen, n l. een eerste prijs van 700. een tweede prijs van 300. De handschriften aan welke door de juryeen' der bovengemelde prijzen wordt toegekend, worden daardoor het eigendom van de Centrale Jeugdcommissie van So briëtas. De niet bekroonde handschriften worden op aanvrage aan de schrijvers te ruggezonden. De jury behoudt zich het reciit voor, geen der prijzen toe te kennen als geen der inzendingen volgens haar oordeel voor een prijs in aanmerking komt; en de prijzen anders te verdeden, indien zij twee of meer inzendingen als gelijkwaardig beoordeelt. De handschriften moeten in machine schrift of in duidelijk handschrift onder motto warden ingezonden aan het Cen traal Bureau van Sobriëtas vóór 1 Mei 1922. De jury voor heide- prijsvragen bestaat uit den Z.Eerw. Pater Marius Lamers O. F. M. 's-Hage; Mej. E. Thole, Bussum; fr. S. Rombouls, Tilburg; Fr. Wisse, Dordrecht. Zitting van Woensdag 2 Maart. -Lis Stdatsbegrooting 1921. De heer VAN- HIEROP, U. L-, bepleit bezuiniging aan verschillende departemen ten. Spr. brengt holde aan de werkzaam heid van het kabinet, doch de door de Minister getroffen regelingen zijn veel te grootscheeps ingericht. Bezuiniging is dringend noodzakelijk. -- Spr. j uidat de instelling van een bezuini- ginsinspectie toe. Bij deze inspectie be hoort de Rekenkamer echter medewerking te verleenen. De heer VAN LANSCHOT, R.-K., acht het financieel beleid der regeering den jüisten middenweg. Spr. is voor verster king der middelen, evenais voor bezuini- jing op de uitgaven. Spr. vraagt of er niet bezuinigd- kan worden op het onderwijs. Ook de heer VAN LANSCHOT is tegen de vele sup- pletoire hegrootingen. Voorts vraagt spr. nadere overweging door deskundigen va de pla-nnen der Zuiderzeewerken. Ten slotte spreekt spr. de hoop uit, dat spoedig een einde komt aan de malaise in de bedrijven. De heer DE VOS VAN STEENWIJK, C.-H., is voor bezuiniging op de bewa king van ons land zoodra dit mogelijk blijkt. Spr. critiseert voort het groot aan tal staatscommissies, welke in 1919 bijna 6)4 Ion hebben gekost. Ten aanzien van de samenwerking der drie rechtsche groepen zegt spr., dat deze samenwerking zal blijven bestaan. De heer SMITS, R. K„ kan niet instem men met doorgaan der överheids-bemoei- ing. Ook deze spreker betoogt, dat meer moet worden getracht naar bezuiniging. Ten aanzien van het Bedrijfsradenstelsel wil hij evenmin overheidsbemoeiing. De heer BERGSMA, lib., hestrijdt .kar tel- en trustvorming en pleit voor vrijheid in den handel. Spr. wil maatregelen tegen prijsopdrijvingen door trustvorming. Vergadering van Woensdag 2 Maart. Na de beëediging van het nieuwe lid Gerretson en nadat de heer Duys verlof heeft gekregen op een nadér te bepalen dag de regeering te interpellee-ren over het beleid van den burgemeester van Wonnerveer, wordt de behandeling van het wetsontwerp Electriciteitsvoorzientng voortgezet. s De heer VAN RIJCKEVORSEL R.K. zet zijn afgebroken rede voort .Spr. acht waarborgen voor een voorzichtig beleid van naamlooze vennootschap noodig. Krijgt bij die, dan kan hij voorstemmen. De heer VAN DER WAERDEN S.D.A.P. juicht de indiening toe. Spr. heeft even wel bezwaren legen den organisatievorm. Hij wil de arbeiders vertegenwoordigd zien in de bedrijfsleiding. Spr. noemt het wetsontwerp logische voltooiing der historische ontwikkeling op het gebied der électiiciteitsvoorziening Hij verdedigt het voorts op technische gronden. De heer RRAAT (P. B.) vreest voor on overkomelijke kosten voor kleine gemeen ten. -De heer ENGELS (R. K.) verdedigt het ontwerp en dringt in het belang van het platteland aan op niet te groote central-en. -De heer COLIJN (A, R. acht wettelijke regeling oimoodag. De heer LELY (U. L.) verdedigt het ontwerp op historische, economische en technische gronden. De heer SCHOKKING (T. H.) verklaart zich tegen het ontwerp, dat hij een ge- yaarlijkc proefneming aebt. MINISTER .VAN. .WATERSTAAT deelt mede, dat een nota vau wijzigingen) van het wetsontwerp zal verschijnen en breekt daarna zijn rede af. ERNSTIGE BRAND IN EEN ZIEKENHUIS. In den afgeloopeh nacht heeft een felle brand gewoed in het hulp-gemeente ziekenhuis uan den Tapijtweg te Sche- veningen bestaande in twintig over een groot terrein verspreid liggende barak ken. .Dank aan de windrichting en het krachtig opt.eien der brandweer die met een groot materieel ter plaatse was, bleef de brand beperkt tot de kraamvrouwen barak No. 8 welke gedeeltelijk '.uitbrand de. Door het kalm bandelen van 't ver plegend personeel, bijgestaan door toege snelde doctoren, politie-beambten enz. konden de verpleegde kraamvrouwen en baar kindertjes tij-lig in veiligheid -wor den gebracht. Alleen oen patiente, die -voor eenige dagen een operatie bad on dergaan, overleed tijdens den brand aan hartsverlamming ten gevolge van schrik bij bet z.en der vlammen. De Burgemees ter, de hoofdcommissaris, de geneesheer- directeur van 't ziekenhuis* waren aanwe zig. In één uur was de brand" gebluscbt. VERGIFTIGING DOOR BRANDENDE GASVLAMMEN. Ofschoon ik niet bekend ben, schrijft professor van Itallie te Leiden aan de ,.N. R. Crt." met de nadere bijzonderheden waaronder de dood der beide- vrouwen in dë Haagsche badkamer is ingetreden, meen ik toch goed te doen met nog eens te wijzen op het. gevaar, waaraan men zich blootstelt door in slecht of niet-gevenlil- leerde badkamers te verblijven. In de be treffende' dagbladberichten werd aanvan kelijk vermeld, dat de dood der beide slachtoffers niet kan worden toegeschre ven aan gasverstikking, daar men bij het openen van de deur den geyser nog bran dende vond, terwijl een later bericht de tijding bracht, dat in het bloed van de lijken kooloxyde is gevonden. De dood is dus het gevolg van een kooloxyde-vergif- tiging, een intoxicatie, dié zoo veelvuldig voorgekomen is, dat wellicht geen ander vergift daarmede in de statistiek der ver giftigingen op een lijn is te stellen. Het kooloxyde kan afkomstig zijn van het lichtgas, dat daarvan wisselende hoe veelheden bevat. Bij behoorlijk geregelde vlammen en voldoende toetreding van lucht verbrandt dit kooloxyde tot veel minder vergiftig kooloxyde. Van gaslek ken wordt in de berichten niet gesproken, zoodat alleen aan een onvolledige ver branding van het gas in den geyser, ge paard met onvoldoenden afvoer van de verbrandingsproducten, kan gedacht wor den, Nu staat het Haagsche ongeluk niet op zich zelf. Uit het buitenland zijn vele ge vallen van dien aard bekend, terwijl ik mij van ongevallen uit de laatste jaren, vergiftigingen uit Rotterdam en uit Haar lem herinner. Ook in deze plaatsen Von den de slachtoffers den dood in de bad kamer. Van het vele, dat over dergelijke vergif tigingen geschreven is, wensoh ik 2 publi caties naar voren té brengen. De eerst komt voor in het Vierteljahrsschrift f. geriehtliche Medicin (1899. XVIII blz. 314). De oorzaak van het optreden van die doodelijke hoeveelheid kooloxyde het vuur tr&chvto meester te worden, bleek spoedig voor een niet te vol brengen taaie te staan. De veroorzaakte sehade, er verbrandde ook nog e6n vlieg machine van f 80.000, is enorm. Een en ander was laag verzekerd. NOG GEEN VERMINDERING VAN SPOORWBGONGÈV ALLEN. Bij het station te Tilburg is Maandag een rangeerende machine op een tot ver trek gereedstaanden trein gereden. Enkele reizigers kregen lichte hoofdwonden; een reiziger die op de treeplank stond werd er afgeslingerd en vrij ernstig gekwetst. Het materieel van den restauratiewagen kreeg vrij belangrijke schade. Het verkeer ondervond een kwartier vertraging. ONTNEMING VAN ZILVERGELD. Uit DuitschJand komende reizigers be klagen zich, volgens het „H-bl.", over de bejegening aan de Duitsche grens inzake het ontnemen van zilvergeld. Naar ver zekerd werd, heeft er voor de mensehen een nadeelige omrekening plaats, doordien ijl sommige gevallen voor twee zilveren guldens slechts één papieren gulden wordt verstrekt, terwijl in andere gevallen ge noegen moet worden genomen met papie ren marken. DE BEDRIEGER BEDROGEN. De „Msb." vertelt: Zaterdagmiddag wilde iemand te Rotter dam een briefje van een gulden uitgeven voor een van 'n rijksdaalder bij den blin den sigarenwinkelier A. M. Olsen, die in de Oranjeboomstraat 39 woont. Doch hij kreeg geen kans, want bij den meester- damspeler liep hij in een van diens be kende kleine combinaties. De kooper besteede voor 30 ets. en reikte den guldenbon over, voorwendend een rijksdaalder te geven. Olsen gaf 20 ct. terug en deed dan alsof hij daarna twee briefjes van een gulden nam en zeide, terwijl hij ze den klant toereikte: „En twee gulden. Ziet u?" „Jawel, mijnheer, twee gulden, in orde!" Toen Olsen. „Neen, mijnheer, dan is het niet in orde, want een van die twee briefjes, is hetzelfde, dat u mij voor een rijksdaalder 'in de banden wilde stoppen! Hier hebt u 50 cent en- maakt nu maar gauw, dat u weg komt! Tableaul DE MODERNE STADSJEUGD. U kent misschien wel, vraagt het „U. D." die wild-west-films met cowboyge- vechten en treimovervalien. Er wordt dan eenvoudigeen boomstammetje van paar duizend kilo op de rails gelegd, en dan stopt de trein wel. Uirecht schijnt ook van die surrogaat-wildemannen te bezitten in de gedaante van de moderne straatjeugd, die wat al te veel van der gelijke „fijne" films in hun brein heb ben opgestapeld. Bij gebrek aan woudreus en een expres-trein hebben de bengels maar een stuk hout gelegd op de 'tramrails. Dat gebeurde Maandagavond. Een wagen van lijn 1 derailleerde er door. Gelukkig liep het ongeval zonder per soonlijke ongelukken af. Het duurde echter ruim een kwartier, voordat de tramwa gen weer in de rails stond, zoodai de tram dienst nogal vertraging ondervond. Prettig, die moderne stadsjeugd! EEN SMÖKKËLZAAK MET EEN DUUR STAARTJE. Einde Januari reed een Duitsche 1 ast- auto des avonds laat te Kerkrade tus- schen de grenslkantoren Hol/, en Pannes- heide over de grens, naar Duitschland'. De auto bevatte in vaten een groote hoe- het lijkje gevonden van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht Het was slechts gewikkeld in een stuk couranten papier, vermoedelijk van een Kleefsch blad. De politie stelt een onderzoek in, daar misdaad vermoed wordt. Inbraak. Zondagnacht is tc Tilburg ingebroken in de villa van den heer B. aan den Bredascheweg. Voor een vrij aJiizienlijk bedrag aan kostbaarheden werd gestolen. Postzegeldiefstal Te Amsterdam is in de Plantage Doklaan ontvreemd een hasdkar, waarop een kist met buitenland- sche postzegels ter waarde van 5000. Een rijwieldief. Bij den heer A., wo nende aan den Scheveningsóhen weg te 's-Hage, kwam Maandag de 25-jarige H. K. met de mededeeling, dat hij j.l. Don derdag het rijwiel van den heer A, gesto len had. K. is door den heer A. naar het politie bureau gebracht, alwaar hij in verzekerde bewaring is gesteld. Ongeluk. In den Kortstcekter polder te Alphen a.d. Rijn werd Maandag de kruidenier K. aan hét hoofd getroffen door een wiek van een in beweging zijn- den watermolen en levensgevaarlijk ge wond. Brand te Eindhoven. 7 uur is te Eindhoven in het centrum der stqd het sigaren- fabriekje der fa. Kanters met een daar naast gelegen pakhuis* van den beer Van Bakel, likeurhandelaar, totaal afgebrand. De brandweer der N. V. Philips Gloei lampenfabrieken was gealarmeerd om de naastbijgelegeh fabrieken te beschermen; doch behoefde niet op te treden. Ver zekering dekt do schade. Het gebouw der fabriek was eigendom van den heer v. Iersel te Eindhoven. Ernstig ongeval. Op den Haagweg tusschen Delft én Rijswijk is Dinsdagavond een auto tegen de ih volle vaart zijnde Haagsche stoom tram gereden. Be twee personen die in den-auto zaten, de heeren H. ên E., te 's-Graven- werden uit den auto geslingerd en werden zwaargewond naar het zieken huis Bethel te Delft overgebracht. Voor het leven van den heer R. wordt wordt hier -toegeschreven aan een afkoe ling der vlammen, zooals die steeds zal in- veelheid' Hollandsche spiritus. Nauwelijks treden, als het koude water door denl was de Duitsche auto, die den heeden geyser" stroomt. Volgens deze opvatting dag nabij de grens had gestaan met den brengt dus elke geyser het gevaar van een I kostbaren inhoud, op Duitsch gebied, of, onvolledige verbranding van het lichtgas I ze werd dioor de Duitsche in hinderlaag met zich. Het gevaar wordt vergroot als j liggende ambtenaren aangehouden. Bi het gas onder verhoogden druk uitstroomt. deze smoikel-affaire, die in Aiken be-' In het laatste geval kan kooloxyde ook aangetoond worden in de niet verbrande gassen van niet afgekoelde gassen. De tweele publicatie is een belangrijk rapport door dr. G. van der Sleen te Haar- raamd was, was ook een Belgisch officies I betrokken. Het woekeigerecht te Aken behandelde I deze zaak en veroordeelde elk dier drie medeplichtigen tot 600.000 mark boete en lem uitgebracht (Het Gas. 1916 blz. 235een half jaar gevangenisstraf. Auto en 251), naar aanleiding van een in December 1 spiritus werden geconfisceerd. 1915 daar ter slede voorgekomen ongeluk DAVID WIJNKOOP BEDREIGD, in een badkamer. De vele proe- I David Wijnkoop heeft in zijn kwalitedi ven, daarin beschreven, toonen zonder I als lid der Tweede Kamer, den minister twijfel aan, dat „opgesloten" vlammen met van Binnenlandsdhe Zaken gevraagd, of belemmerden afvoer der verbrandings-pro- I het hem bekend' is, dat oj> een openbare ducten aanleiding kunnen geven tot ont- vergadering vanwege de afdl Woerden wikkeling van vergiftige gassen, met name der Comrmmisliiscihe Partij op Donder- kooloxyde. Deze proeven hebben betrek- dagavond 10 Februari j.l. de burgemees- king op branders met luchttoevoer (Bun- ter van Kamerik de heer J. J. Talsma sens branders). Tengevolge van de in Berlijn voorgeko men vergiftigingsgevallen in badkamers j hebben het Medicinal-Collegium en de Ber- met e enaantai leden van de burgerwacht zijner gemeente aanwezig was; dat op initiatief van dezen burgemeester de spreker herhaaldelijk door diens burger- lijnsehe politic-president gewaarschuwd I wachtmannen werd gestoord; dat op het tegen het gebruik van verwarmingstoestel- oogenblik, dat de spreker zou gaan rqpli- len (ook badgeysers) en van gaskooktoe- ceeren, genoemde burgemeester en zijn stellen, indien niet voor behoorlijken af- plaalsgenopten dit door schreeuwen en voer 'van de verbrandingsgassen is gé- zingen verinnderden en een zoodanig tu- zorgd. muit verwekten, dat do politie zich ge- Ik meen goed te doen hierop nog eens noopt zag de zaal te ontruimen; dat deze de aandacht te vestigen en met nadruk te Kamerikkens bij het vertrek van den wijzen op het groote gevaar, waaraan men zich blootstelt in slecht geventileerde bad kamers. Zoolang de geyse brandt, zorge men, zoo althans de verbrandingsgassen niet in een goed trekkenden schoorsteen kunnen afgevoerd worden voor goede ven tilatie en late het raam zoolang open, ais de geyser brandt en de bedorven lucht door versche lucht is vervangen. De slachtoffers van Rotterdam, Haar lem en den Haag moeten niet door nieuwe gevolgd worden. ERNSTIGE BRAND TE APELDOORN Dinsdag is door onbekende oorzaak een gebouw aan de Hofstraat te Apeldoorn, waarin de ondernemer van kermisver makelijkheden De Smet, die zich in Alk maar bevond, alles wat tot zijn onderne ming behoorde, had geborgen, totaal af gebrand. Allerlei machinerieën stonden ia het gebouw; een groote locomobiel, dy namo's, 20 electro-motoren, ieder ter waar de van gemiddeld f 1000, een rodelbaan inventaris, ter waarde van 70.000, enz. Het was niet mogelijk iets -te redden: de brandweer, die met vele slangen op de waterleiding ea met de skwmbraadsnpit spreker onder uitroepen als: „Sla hem doodl" .„Smijt hem in het water!" op drongen, en pogingen tot geweld aan wendden, zóó dat Rijks- en gemeentepo litie te -Woerden dit slechts met inspan ning van alle krachten ternauwernood kon beletten. Wijnkoop verzoekt den minister, mede te deelen wat hij voornemens is, te doen om deze - en dergelijke voorvallen yoor, het yervolg onmogelijk te maken. fVegbrengen van schepen. Te Am sterdam heeft de Haagsche recherche zekeren C. B. aangehouden, verdacht van het moedwilHg tot zinken brengen van schepen. i Een schadepost. e De stamboek vos hengst „Sana Peur do Dhuy, het vorig jaar door de Hengsten Associatie te Die penveen aangekocht voor plm. 10.000 is dezer dagen wegens coinage afgekeurd. Kinderlijkje gevonden. - Te Nijmegen i« ogder stmkggsag ig J^t Haaerpark Geen aansluiting bij het N. V, V. Naar de Rotterdamsehe socialistische .Voortwaarts" vernoemt, is wederom bij referendum van den Bond van Neder- landsohe Onderwijzers de op het congres aangenomen, aansluiting bij het N. V. V, verworpen. Te Rotterdam waren uitgebracht 196 voor en 382 tegen; te Amsterdam 465 voor en 503 tegen en in de afdeeling 's-Gravenhaga 199 voor en 155 tegen de aansluiting. PELGRIMSREIS NAAR LOURDES. Evenals verleden jaar, zal ook wederom Mit jaar een groep pelgrims naar Lourdes gaan onder de geestelijke leiding van pater A Abels Heerenweg te Utrecht, ter wijl het reisbureau van Em. Clais te Ant werpen, da verdere verzorging op zich neemt. De datum is vastgesteld op Augustus. Op den heenweg een dag opont houd te Parijs, terwijl op de terugreis waarschijnlijk Biarritz zal worden aange daan. Inschrijvingen kunnen tui reeds ge schieden. De Kederlandsche tentoonstelling te I'arys. De Parijsohe berichtgever van het „Hbl." verneemt, dat het doorgaan van de Nederlandscho tentoonstelling thans verzekerdis. Zij zal worden gehou den in de Salie de Jou de Paume, zoo als oorspronkelijk was bepaald. Geweigerde medewerking. I De Nederlandsche Eederatie van Trans portarbeiders beseft geweigerd mede tai werken tot eenheid van organisatie on der de Nederlandsche transportarbeiders. KATH. SOO. AOTIE. Men bericht ons, dat op Maandag Maart e.k., des voormiddags om 11 Va uur -in Café de Kroon te 's-Gravenbage de eerste vergadering-van den Oentralen Raad der K. S. A. zal gehouden worden, nadat de gewijzigde algemeene statuten der K. S. A. door het Doorluchtig Epis copaat zijn goedgekeurd. Op die vergadering zal prof. Aenge- nent eene uiteenzetting geven van die gewijzigde statuten en zal het krachtens die statuten in het leven geroepen Cen traal Bestuur worden geïnstalleerd. Tevens zal er een bespreking plaats hebben van een in 1921 te houden So ciale Week. Onder de telegrammen hebben wij gis teren het fatale verloop van de eerste sa menkomst der Geallieerden met de Duit sche delegatie op de Londensche Confe rentie meegedeeld. Een Havas-tedegram, het officieel com muniqué nog aanvullend, deelt mee. dat de Geallieerden unaniem de Duitsche voor stéllen met alleen onaanneembaar verkla ren, maar van meening waren, dat er zelfs niet over te spreken viel. Lloyd George sprak het eerst en liet duidelijk zijn verwondering, die aan ver ontwaardiging grensde merken over de „kwade trouw" in de rede van Simons. Briand. Sforza, Jaspar zeidien van de zelfde opvatting te zijn. Loucbeur, Jaspar en Theunis critiseerden de tegenvoorstellen, van DuitschTand. Reeds de waardéVepaling door.JguitscWand van wat reeds geleverd ts, is fantastisch, b.v. de waarde der geleverde koopvaardijvloot wordt door Duitsdiland berekend op 8 milliard mark, terwijl dc Geallieerden de waarde daarvan op 700 millioen schatten! Duitschlani's financieele positie. Onder de memoranda, welke de Duit sche regeering te Londen beeft overhan digd, bevindt zich ook één, waarin cr op wordt gewezen, dat, terwijl de geallieer den er op staan dat een reeks van zooge naamde economische uitgaven moeten ver dwijnen, en dat mede daardoor 31 .milliard mark kan worden bespaard, de kernvraag voor Duitschland is: hoe is het mogelijk, om naast de yervulling van de eigen be hoeften, nog de uitgaven voor schadever goeding door de bestaande middelen op 'tc brengen? Het memorandum wijst tegen over de eischen der geallieerden er op, dat de gewone uitgaven voor het rijk voor 1921 reeds 43.5 milliard mark bedragen en dat de verbooging tegenover 1920 gevolg is van de vermeerdering van den schuldenlast met 2.7 milliard en van de .loopende uit gaven tengevolge van salarisverbeteringen, waardoor drie milliard meer noodig z.jn. Het memorandum zet dan uiteen, welke pogingen de regeering zal doen om het meer benoodigde te verkrijgen. Op de bui tengewone uitgaven zal in 1921 sterk .be zuinigd worden, n.l. 42.6 milliard. Het me morandum geeft vervolgens belastingbe schouwingen en berekent het gehéele Duit sche volksiokomen op 140 milliard papier marken, of in goud uitgedrukt een inkomen per hoofd van 233 1/3 mark per jaar, waaruit dc verarming van het volk moet blijken, 't Memorandum deelt verder mede dat men uit den alcoliGl over 1922 tenge volge van vefbruiksvcrmeerdering en be- las-ingverhooging een looger belrag van. 2fi iflillard papier mark verwacht. Niet tegenstaande dat alles zal op den duur toch geen bijzonder groot overschot boven de-som, noodig voor de dekking van de binnenlandsche behoeften, overblijven. Annuïteit en belasting. De ccxmifiiisie zet vervolgens uiteen, dat terwijl Duitschland vroeger van de 100 milliard goudmark; waarvoor de gezamen lijke cultuurstaten uitvoerden, een tiende voor zijn rekening had, het in de toekomst gedwongen zonu zijn van dit bedrag 40 pet. voor zijn rekening te nemen en de daarmede overeenstemmende concurreeren- de goederenhoeveelheid te verdringen, zoo dat het gedwongen zou zijn onder de markt te werken. Duitschland wil de we reldmarkt echter door onvrijwillige dum ping niet verstoren. Tegen deze overstroo ming zouden zich niet alleen de produ centen van fabrikaten in andere lanlen verzetten, doch ook en voor alles de landen diegrondstoffen uitvoeren en deze zou den het i-n de hand; hébben, door het ge heele plan een streep te halen door aan Duitschland de te veel gevraagde grond stoffen te weigeren. De commissie wijst er verder op, dat Duitschlan-d's uitvoer vooral in fabrikaten moet bestaan en daarom, daar de markt van deze fabrikaten de gevoeligste is en het zich laat voorzien dat de algemeene uitvoenbehoeite overal zal stooten op den stroom van Duitsche waren, die zich daar krachtens dwang aanmelden, een verbitte ring zal wekken in het handelsverkeer tus schen de -landen, die allen concurrentie strijd van het verleden overtreft. De onmogelijkheid voor Duitschlandi om .een uitvoer van goederen le doen plaats hebben van veertig milliard, brengt de onmogelijkheid met zich mede om bin nen Bet bestaande raam van den wereld handel betalingen te doen in een mate, zooals de Parijsche voorstellen verlangen. Het doen van herstel kan volgens de oom missie niet -het probleem van één enkele volkshuishouding zijn, het is in de eerste plaats het probleem van een nieuwge Yonmde wereld. Duitschland is besloten tot aan de grenzen zijner capaciteit te gaan om binnen het raam der geheele te gaan om het zwaarste deel van den last, dien het yoor zijn rekening heeft, op zich te nemen. Doch vrijheid van economische beweging,, besluit de commis sie, is daartoe voorwaarde. De Oostersche kwestie. Griekenland ontevreden. De Grieksohe minister van buitenland- sche zaken heeft de Kamer in kennis ge steld van alle feiten en documenten, sinds de uilnoodiging aan Griekenland door de Entente om deel te nemen aan de Lon densche conferentie tot het voorstel van de conferentie om een onderzoek in te stellen in Thracië en Smyrna. Hij besloot met de verklaring, dat de volksvertegen woordiging thans van alles op de hoogte was en nu zelf moest beslissen. Goenaris, de leider van de meerderheid, zette de redenen uiteen waarom het on mogelijk is, niettegenstaande de gevoelens van dankbaarheid van Griekenland ten opzichte van "de Entente, adhaesie te betui gen met het gedane voorstel. Dit voorstel toch stoot op onoverkomelijke hinder palen, welke -goede wil van regcering en volg niet vermogen uit den weg te ruimen. De Venizelistische leider Dangiis zeide, dat de Helleensche ziel zeer bedroefd is en dat de partij van Venizelos haar volle medewerking aan de regeering zal ver leenen. De leiders van de andere partijen sloten zich aan bij het protest. De terechtstelling van zes Sinn Feiners. Eergisteren zijn de zes ter dood ver oordeelde Sinn Feiners te Cork twee- «agn-twee terechtgesteld. Om acht uur klonk het eerste salvo, om kwart over achten het tweede en om half negen het derde. Voor den zesden man was ver geefs cassatie aangeteekend .bij de King's Bench te. Dublin. Het hof besliste, dat het niet bevoegd was om tusschenbeide te komen. Voor de terechtstelling werd in de oei, waarin de gevangenen waren op gesloten, een mis opgedragen. In de nabijheid van dc kazerne, waar •het doodvonnis voltrokken werd, had zich oen groote menigte verzameld. Zij be stond meerendeels uit vrouwen, die bran dende kaarsen droegen en geboden zeiden, onder, leiding van mevr. Mac Curtain, de vrouw van den vermoorden burgemeester van, Cork, den voorganger van Mno Swincy. Onder de aanwezigen was ook een dame, die verzocht had een van de "veroordeelden le mogen huwen, hetgeen haar was geweigerd. De kazerne was om ringd met gepantserde ante's en tanks, en niemand mocht het gebouw naderen. De weerwraak voor deze terechtstel ling heeft, maar men weet, niet op zich laten wachten. Later op den dag zijn vijf ongewapende soldaten te Cork op straat doodgeschoten, cn elf gewond. Peuter meldt, dat er nog vijf andere Sinn Feiners wegens hoogverraad ter dood veroordeeld zijn. DE STEENKOLENCRISIS IN ENGELAND. De „Daily Mail"- schrijft dat door die geringe steenkool-productie, al de loons- verhooging-voordeelen van 3)4 shilling, door de mijnwerkers verkregen onder de overeenkomst van, November j.l., verdwe nen zijn. De Ioonsverhooging was geba seerd op een gemiddelde wekelijkschc productie, met Sept. j.l. als grondslag. De productie voor de periode, eindigen de 19 Februari j.l. was 17.654.400 ton, terwijl die in het September-kwartaal 19.044.000 ton was geweest. De mijnei genaars in Znid-Wales hebben" den prijs van huis- en nijverhcidskool verhoogd met 10 sh., di. tot 52 sh. 2 d. per ton, die van anthraciet met 20 sh., d.i. tot 67 sh. -per Ion. In'Zuid-Wales zijn nu tusschen de 20 en 30 duizend mijnwerkers werkloos en aan het einde dezer week zal het aantal werk-Iooze mijnwerkers over het geheele land ongeveer 100.000 bedragen. Oin die menschen te helpen zullen de 900.000 aan het wérk zijnden wekelijks ieder onge-~ veer 2)4 sh. moeten opbrengen. Heden zal het onderhaedelings-comilé bijeenkomen om de vraag te bespreken of het wenschelij-k is, met de mijneigenaars nieuwe loonregelingen te bespreken, maar over het geheel heerscht de meening dat de wedierzijdsche belangen zóódanig uit- eenloopcn, dat het twijfelachtig is om vóór 31 Maart als de regeeringscon- t-role ophoudt tot een bevredigend re sultaat te komen. De „Daily Chronicle" meldt, dat de re geering niet voornemens is in te gaan op het denkbeeld van Frank Hodges, om het steenkoolbedrijf zoo noodig te subsi dieeren. Een vooraanstaand man van de „Mi ning Association" heeft verklaard, dat vóór het einde der maand aan alle mijn werkers kemnis zal worden gegeven van ontslag. Dit wil niet zeggen, dat de mijn eigenaars die uitsluiting zullen toepassen, dloéh dat het geven van ontslag slechte zal beteekenen dat de loouen moeten worden herzien. De mijneigenaars willen het vaststel len van een nieuw stamdaardtnon, ver schillende in de onderschtid hstrio- ten, met toevoeging van percentage-voor- séhiüen-de in de o-ndersche'wiene distric* ten. Die loonen zonden dan iels lager worden dan nu het geva^is. - SgaSEKSDi BUITEÜb? ËEmCt&M, DE ECONOMISCHE GBISIS.^gaK- De economische errisis, die sedert het einde van het vorige jaar in Chili heerscht, grijpt volgens een correspondentie in de „Fr. Ztg." steeds verder om zich heen en eischt verschillende slachtoffers. Alleen in de drie voornaamste steden, Santiago, Val- paraiso en Concepcion moesten ruim 60 firma's haar betalingen staken. De regee- ring schijnt nittemin weinig le voelen voor het uitvaardigen van een morato rium. Het aantal gedurende de laatste weken geprotesteerde wissels bedraagt meer dan 2000 met 'n bedrag van M. 150 millioen. Ais oorzaak van de crisis moet in de eerste plaats worden aangemerkt over-specuiatie van eenige buitenlandsche huizen, die de prijzen va-n de voornaamste producten tot in het 'onzinnige hebben opgedreven, en die later doof de prijsda ling verrast werden. De Chileensche Pesos liep van 18 tot 9 d. terug. De goederen, die zich in de havens ophoopen, worden door koopers geweigerd. Talrijke erts-, salpeter- en kolenmijnen moesten wtorden gesloten doordat zij met verlies werkten. De slechte toestand der staatsfinanciën vindt zijn grond hierin, dat de vraag naar salpeter wegens het kunstmatig fabricec- ren van stikstof vermindert. In Januari bedroeg de invoer naar Frankrijk fr. 1982 millioen, de uitvoer •uit Frankrijk fr. 1822 millioen, zoodat er een passief is van frs. 160 millioen. In denzelfdentijd van het vorig jaar waren de cijfers: Invoer fr. 2495 millioen, uit voer fr. 1009 miilioen, dus een invoerorer- schot van fr. 1486 millioen. Het meest in het oog loopend was de toeneming van den uitvoer iu fabrikaten, die fr. 1142 bednoeg tegen fr. 604 millioen in Januari 1920. De Amerikaanschc senaat heeft met algemeene stemmen een amendement toe gevoegd aan de vlootcredietwet, het ver zoek. aan den president inhoudend, een conferentie van Brittanië, Japan en de Vereenigde Staten bijeen te roepen tot het overwegen van het vraagstuk der vlootont- wapening. Te Brussel en te Antwerpen is de namiddag thé dansant op last van de overheid afgeschaft, daar®ij ontaard was in een samenkomst-gelegenheid van groole kinderen, gewoonlijk zonder geleide. Champ Clark, de befaamde Ameri- kaansche politicus, lijdt aan een ontste king van het borstvlies. Hij is klaarblij kelijk achteruitgaande. -— Tot December 1920 zijn 112 Britsche officieren en soldaten van het bezettings leger met Duitsche vrouwen in het huwe lijk getreden. Een deel der industriebcurs in de White City (Londen)geraakte gisteren in brand. Acht stands zijn verwoest. De andere leden waterschade. ■ÉÜÉ0H

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 6