IrTen^TAikmaar Voor of tegen de Schoolbioscoop II. Provinqiaal Nieuws oueab&ped. ALKWAAR Handel! @n Markt LICHTEN OP. De lichten op rijwielen, en mo torrijtuigen moeten ontstoken zijn*. 34 Mrt. v. 6.10 n.m. tot 6.12 v.m. 4—5 Mrt v. 6.12 n.m.'tot 6.10 v.m. 5—6 Mrt. v. 6.14 n.m. tot 6.08 v.m. 67 Mrt. v. 6.16 n.m. tot 6.05 v.m. Wat mii echter nog het pijnlijkst verwonderd is. .dat men zoo licht over zoo'n bezwaar heen-glipt; dat men niet serieus denkt over vra- oen als deze: Weten we wel vol doende. wat die kinderen in 'f don ker doen Wat hebben kwaadwil ligen van te voren met elkaar afge sproken Wat keren zij aan elkan- kr? Wie zitten er naast of achter elkaar? Waar blijven ze met armen en beenen? Bedenken we daarbij fat die voorstellingen in 't donker uren kunnen duren. Wagen we iaarbii niet heel veel? En wat we op 't spel zetten zijn goederen van hoo'gier ordeen dat voor een schoolfilm Onverantwoordelijk is het voor deze vragen de schouders op te trekken en zeer roemloos om in deze materie den royale te spe len want de moreele risico is weer .•oor 't kind dat bovendien nog Zwaar gestraft zou worden, indien er iets gebeurde. Bovendien heb ben in deze zaken ook de ouders een woordje mee -te spreken. Wordt daar ook rekening mee ge houden? Mogelijk wordt er zelfs nog niet aan gedacht er eens naar ,e vragen! ,i> De heer v./S. gaat groot op in stemming van Katholieke zijde, met zijn schoolbioscoop. Hoe is die instemming te verklaren, die neerkomt.— waar 't de neutrale bioscoop betreft op 'n (onbe wuste) loochening van den eer sten en hoogsten eisch, die aan ons confessioneel onderwijs gesteld moet worden (zie Mandement der Bisschoppen 1868) en waar het de Roomsche bioscoop betreft practisch vaak (lang! niet al tijd) eveneens, terwijl beide bi leermiddel vormen, dat op dege lijke onderwijskundige grolden als ondeugdelijk moet worden afge wezen Om in 't kort zoo volledig mo gelijk te zijn. geven wij hieron der de conclusie's (tegen de Schoolbioscoop), waartoe „Ons eigen blad" is gekomen na aan dachtige bestudeering der kwestie Bedoelde conclusies zijn: 1. De waarde der schoolbioscoop als zoodanig wordt al te vaak te hoog aangeslagen. 2. Een neutrale bioscoop mag niet worden geacht te voldoen aan b geen de voorstanders van bijzon der onderwijs voor hun kinderen wenschen. Zij geeft neutraal onder wijs door den mond van een neu traal explicateur, wiens toelichting de waarde bepaalt, dit is in de praktijk gebleken. 3. Daarom dient men van R. K. zijde niet mede te werken aan. de oprichting van een gemeentelijke schoolbioscoop. 4. De film is een aanschouwings middel van secunaairen rang; zij staat achter bij alle directe aan schouwingsmiddelen. 5. Ook uit aesthetisch oogpunt zijn films lang niet altijd de meer dere van de schoolplaat, photo of teekening. 6. Filmlessen zijn duur, en daar om blijft de vraag gewettigd: Is de paedagogische opbrengst dat geld waard of kunnen onze dub beltjes nuttiger worden besteed? 7. Film-onderwijs kan nadeelig werken op pogen en zenuwgestel; verreweg de meeste films' over schrijden in tijdsduur zelfs de maxi male grenien van een lestijd en eischen dus te veel inspanning; ia. er zijn er die 1—2 uur duren. 8. Bij bioscoop!essen is het in den regel donker, we zijn dan niet meer verantwoord hier is de invloed van den onderwijzer de beslissende factor. 0. Bksscooplessen kunnen 'n eer ste stap zijn tot later veelvuldig bioscoopbezoek, wat bii 't gemid deld moreele peil der tot heden vertoonde film bedenkelijk, ja ge vaarlijk is. 10. Voorbereiding en vastleg ging der aan te bréngen kennis vragen enorm veel tijd voor een onmogelijk onderdeel der leerstof dat we- daarenboven nog verplicht zijn onmethodisch te behandelen, terwijl de aangebrachte kennis 't kind ót nooit te pas komt en dan geheel zal vervliegen, óf in z'n later beroep noodig is. maar dan toch wel en veel grondiger zal worden opgedaan, (dj film i,Gou da" b.v. behandelt 3 groote indu strieën tegelijk!!) 11. Deze bezwaren treden bii alle bestaande „schoolfilms", ook de beste (de bijenfilm) extra sterk naar voren. Zij voldoen niet aan de eischen van een waren school- film. 12. Kennis, die ons niet verbe tert. is geen goud, maar waarde loos beüt; vaak zelfs vergif. In- tellectueele vorming Is .voor de L. S. niet No. J. Waar de zaak zóó staat, daar mag. dunkt ons, nog ,wel eens .Singtigi gewikt en gewpgen wor den. of men zich' iifet eerder radi- kaal-tegen dan vóór de school bioscoop dient te verklaren. 't Is mogelijk, dat eenmaal aan bovengenoemde bezwaren tege moet gekomen zal kunnen worden. Daglicht-projectie ,bv. lijkt niei onmogelijk. „Wel lijden hier nog de beelden door te sterke belichting, doch.... de techniek staat voor niets meer stil. We verwachten veel' van die Petra-toestellen, veel vooral voor ons Roomsche Aardrijkskundig-en Missie-onderwijsvoor de wils- en karaktervorming door onze heer lijke Roomsche vertellingen. Doch de Pet ratoestéllen voeren ons uit de schoolbioscoop naar de film- vertooning in de klas zelf. En daar moet het heen. Zoolang we echter die roomsche film nog niet hebben (in Engeland moet 4,The Catholic Cinema Co. over. zeer mooie beschikken)en onze klas nog met geen toestel voor dag licht-projectie is verrijkt, zoolang gaat het niet aan alvast gebruik te maken van de huidige school- bioscoop'. aldus concludeert de heer Doodkorte. Den leden van den Alkmaar- schen Raad moge lj-et bovenstaan de aanleiding- geven tot ernstige, nadere overweging. DE SAMENVOEGING VAN DE ZAANSCHE GEMEENTEN. B. en W. van Koog aan de Zaan hebben aan den Raad van die ge meente een uitvoerig praie-advies uit gebracht. met betrekking tot de grens regeling der Zaansche gemeenten. Zij verklaren zich tegen de vórming van een enkele, groote Zaangiemeente, maar zijn van gevoelen dat met nalne ten aanzien van de Koog vereeniging met de gemeente Zaandijk aanbeve ling zou verdienen. Reeds thans zijn beide gemeenten dermate samenge groeid dat .het inderdaad moeite' kost te doen geloven dat bij de uitdrukking Koog-Zaandijk aan twee gemeenten is te denk-qji. En inderdaad beide zijn van nature op elkaar aangewezen. De hartader van het maatschappelijk le ven klopt voor beide gemeenten waar zij samenvloeien, schrijft „Hb." Daar zijn de verkeersmiddelen: station Koog-Zaandijk, post- en telegraafkan toor Koog-Zaandijk, nutsspaarbank Koog-Zaandijk. Dóór ook Jigt het ver- eenigingspunt met Westzaan, althans het noordelijk gedeelte. Dadr lag ook tot voor kort het boot- en omriSSus- verbindingspomt met Westzaan. Ook het vereenigingsleven trekt zich voor beide gemeenten vrijwel overal samen. Hetzij men beziet het 'terrein van de vakvereenigingi, het amus emeu 's -vereenigdngjslevten, kerke lijk- of schoolleven, overal ontwaart men een samengaan,, zoo nauw, dat het gemeentelijk leven nog geschei den optrekt. DE ZEEWERING VAN DEN HONDS-' BOSSCHE EN DUINEN TOT PETTEN Het lid der Prov. Staten van Noord- Holland de heer L. van der Wal had aan Gedeputeerde Staten de navolgende vragen gesteld: le. Is het Gedep. Staten bekend, dat het onderhoud aan de zeewering van den Hondsbossche en Duinen tot. Petten te wenschen laait? Dat hierdoor o.a. een aantal dammen reeds belangrijk minder ver in zee uitstrekt dan bij den oorspnonUelijken aanleg en verschillende hooiden in slechten staat verkeeren? 2e. Is het Gedep. Staten bekend, dat aan die zeewering niet steeds die her stellingen geschieden, weïke noodig zijn en die reeds eenige malen op de begroe tingen zijn in uitzicht gesteld? ■3e. Zoo neen zijn Gedep. Stalen dan bereid, hiernaar een onderzoek in te stÉlen, om te kunnen constateeren bf deze nalatigheid geen schadelijke ge volgen kan hebben? Het antwoordt van Gedep. Stalen luidt als Volgt: le. Zooals ook uit het verhandelde in de' buitengewone zitüng der Prov. Staten van 25 Maart21 Mei 1919 blijkt is de toestand der Hondsbossdie Zee wering aan Gedep. Staten volkomen hekend en het College houdt zijne aan dacht voortdurend op dien toestand ge vestigd. Ged. Staten zijn echtef niet v;an oordeel dat het onderhoud der zee wering te wenschen laat; dat een aantalstuandhioofden zich minder ver in zee uitstrekt dan bij den qor- sp-ronkelijken aanleg, is dan ook niet aa,n minder goed onderhond te wij ten doolt een gevolg van de Sn de jaren Ï872—1874 vplgens een bepaald plan uitgevoerde reeonstruo tie. - v- Sedert zijn enkele hoofden nog maals eenigs_ meters afgenomen; de ze laatste hoofden worden zooveel mogelijk op do oude lengte terugge- braoht, doch in verband mieb het kbr te werkseizoen is heb niet mogelijk deze verlenging in enkele jairan te to! tooien. Op eenige hoiafden verk'ec-irt de steenbezetting in ©enigszins onragel- matigen toestand, zoodat deze binnen korten tijd dient te worden herzet en gedeeltelijk vernieuwd. Oiok hierbij! wordt de voortgang yan het wérk echter zeer belemmerd, doordat men aan een bij zander kort werkseizpten gebonden is en in hoog© mate af hankelijk van de heerec'hende winden. 2a. Voor zooveel de in het ant woord op de eerste vraag bedoelde omstandigheden het toelaten, wondt 1 aan de noodfge herstellingen der 1 zeewering geregeld voortgtewerkt. Uit (te rekeningen v^n faet.Hopjg- heemfaadsfihap/ Van den' Hondsbos sche en Duinen tjoit Petten over de jaren 1915 fjort en met 1919 die piver 1920 is nog niet vastge steld blijkt, dat in elk dier jaren meer gelden aan de zeewering zijn ten koste gelegd; dan aanvankelijk op de begrooting voor het desbetref fende jaar waren uitgetrokken. In dien dan ook eene bij de begrooting in uitzicht gestelde 'herstelling ach terwege is gebleven, is dit niet een gevolg van nalatigheid', mlaar van eene wijziging in het werkplan, wel ke door de weersomstandigheden ge boden kan zijn. So. Voor het instellen van een o-pi- -zettolijk onderzoek, als in de derde vraag bedoeld, bestaat naar 'het oor deel van Ged-ep. Staten in verband met het bovenstaande geen aanlei ding, te minder daar de geheele zeewering met de hoofden vanwege den provincialen waterstaatsidienst me do in verband met het opmaken van den dijkligger, stelselmatig wordt opgenotnen en opgemeten. 'Het nieuw opgerichte Hoogheemraadschap Koord Hollandisch Noorderkwartier zal bo vendien eerlang zijne aandacht heb ben te wijlden aan eene riecpnstrucr tie der zeewering, die, gelijk "Gedep. Staten reeds in de bovenbedoelde Statenzitting te kennen hebben .ga- geven in de naaste toekomst! poo-dig zal- zijn. OUKABSPEL. Visschersvereeni- ging. Woensdagmiddag hield de vis- 8obeps'vereeniging Geestmer-aimbaaht haar jaarvergadering, welke door 42 leden bezocht was. Door de voorzitter, de heer e. Vlug, wordt de vergadering met een woord van welkom aan leden, de insnecteur, die opzichter en de piera geopend, o.m. wijzende op de toe stand waarin het bedrijf tengevolge van de sterfte en andersiinds geko men is. Dit had tob gevolg dat vele leden spoedig miet graaf en wieder in de aardrijkskunde zaten -wait vopr «en visscber niet best is. Ook wees de voorzitter op de schraperij wat voor de visöeheriji een ramp is, op de regeling van de al- fervangst die lang niet alLen naar den zin is, op de verkeerde regeling in zake sluittijden, op de weinige me dewerking die in het belang van de visscherij van minister van I.Jsel stedn te verwachten is. enz. Spreker wees echter ook 030 do lichtpunten, dat de aalvangst wel aan de wenschen beantwoordt dat de pol ders goed voorz'en zijn van jongje voren en brasem, waardoor bij oppaissen de strop van heb vorig jaar zich wel. weer zal herstellen. Uit het jaarver slag blijkt, dat 3 leden en 6 be- stuursvergaideringen zijn gehouden, dat 3 leden zijn overleden, 5 zijtn uitgetreden en 4 nieuwe lodien inge schreven zijn, waardpor het aantal leden nu 92 is.- Aangekocht is 1926 pond pootaal, 1425 fuiiltenstókken, 1150 K,G.-taan- carboieum en 488 pond aatohoufc, 80 pond tweejarige edelfcarpor is van den band ontvangen. Uit de rekening bleek! eejn pnt vangst van fl980.86V2 een uitgaaf van f1503.55, alzoo een saldo van f 477.321/2 De rekening van de coöperatieve aankoop had een sjada van f28.07 welk bedrag de vergadering goed vind als loon te beschouwen. D© voorzitter deelt mede, dat van die bonne Warmenhuizen bericht is sjgekomen' dat de pacht van 10 op minstens 100 gebracht moet worden. Dit is veel te hoog, vooral door het ongunstige jaar. Gewaagd is of het niet minder' i?an, doch daarop kwam geen ant woord in. Daarna is een adres tot den raad gericht, die echter nog niet vergaderd heeft. Als bestuursleden worden herkozen de heeren -Vlug, Hessen en Kliffen. Nu komt ter tafel het voorstel van het bestuur om' voor hen, die zich schuldig maken aan het lichten va,n fuiken, de premie op de betrok ken persoon te verhalen. Van een achttal leden is een voorstel ingeko' men, oirn deze overtreders ta beboe ten -met f 25, en aan haas en knecht gedurende oen jaar het vfsohrecht te ontzeggen. De heer A. Vlug wil scherper maatregelen nemen door het lid di reet bij overtreding te rooleeren. Deze punten lokken eenige bespre king uit, waarna lpi stemming het voorstel van -de 8' leden met 22 stemmen wordt aangenomen. 20 le den voelen meer voor het voorstel Vlug. Het bestuur wil het merken van de fuikenstokken enz. krapper door voeren. Dit is noodig om gemakke lijker een overtreding te kunnen oon stateeren. Wanne-ertle steven van hét schuitje hetzelfde merk draagt als do fuiken- stokken kan een ieder het zien als- een fuik' niet door de eigenaar ga- licht wondt. Andere leden hebben ©en ander idee en inspecteur Brouwer göeft in overweging, de vergunnin gen te nummeren, hetzelfde nummer in groot© duidelijke cijfers op het schuitje ook' van hot etokkenmerk schuitje aan te brengen en het te voorzien. Dit is een maatregel die ook eklers met succes wordt toegepast. Algemeen gaat men met dit idee, accoord, hoewel het ook wol weer zijn moeilijkheden zal meebrengen. Die hieraan niet voldoet zal met geldboeten gestraft worden. Het bestuur wil strenger maat regelen nemen tegen heb vangen van blei, kleiner dan 30 o.M. De voorzitter deelt roede, dat het fes tuur 'dooi' de Bfcffraperif altijd on gerust is. Gelukkig wordt''de schraperij' min der, doefi honderdduizenden kleine viscITj.es zijn hierdoor verloren ge gaan. De- Keer Veldhuis vreest dat er weinig aan te doen zal zijn, zoolang de rijkkmaat' op 20 c.M. bepaald blijft. Hïj beveelt onderlinge controle als Ket eenig doeltreffende aan. Na breedvoerige bespreking wordt besloten de onderlinge controle in toepassing, te brengien zoodat elke visscher -het recht heeft bij zijn maat in de klaar of bón te kijken. Voor de met vergunninghouders wordt d-e contributie gébracht van f1.75 op f2.50 Wait dear de .ver hoogde bondscontrib'iutie noodigi is. Van een der vischkbop.ers was de' mededeeling fngjekomen, dat' door een lid 200 pond ondermaatsdié blei was aangeboden. Het betrokken lid daar naar gevraagd deelde schriftelijk mee, da tdit circa 200 stuks pi' ongeveer 60 pond was iw,eike gevangen an hef ÏTiefgat dus niet in den polder. Ze voldeden aan de rijksmaat zoodat er g-een strafbaar feit gjepl-eegd is. Het bestuur acht- dan ook dit feit 'te vaag om in "te grijpen, .waarmee het grootste deel van de vergadering het eens Was. Bij de rondvraag bespreekt d-e héér Ruiter om niet altijd op een plafTts te vergaderen. Dit zal d-o'or iM be stuur onder oogen worden gezien. Be heer Veldhuis zou de- visscherij 14 dagen stop willen zetten vooral om de weinige snoek die er n-ogi is te spa-ren. De voorzittei' deelt' mee; hiervoor -veel te gevoelen, doch het moet 'een eendrachtig besluit zijn, omdat het buiten de wet. omgaat. Enkelen in de vergadering zien er Ket nut niet van in en sputteren er dan ook' tegen. Er wordt dan ook besloten om niet tot stopzetten over te gaan'. De 'Keer Veldhuis vraagt verder of Ket niet mogelijk is voor de rijles- subsidie -in aanmerking te kómen, nu er zoo'n groote sterft* geweest is. Inspecteur Bro-uwier vindt het goed, dat dit punt ter sprake komt. Volgens zijn oordeel is de mogelijkheid niet buitengesloten, wanneer .ook' de af- deeling wat dóet. Als men een polder wieet Waar te veel viscih is, "kan uit worden overgebracht. De afdeeling betaalt dan de prijs van de viscfi en subsidie kan -worden gekregen voor de arbeid en voor het' transport. Van de verleende subsidie over 1920 groot f2000, as Tiog ongeveer f 1000 onge brui'kt zoodat er veel kans is. Goed gevonden wordt dat het bestuur het die lichting zal heensturen. Voo-r deze polde-rs zegt de inspec teur zal zekér Snoek, Snoekbaars en Zeelt hét meest in aanmerking'komen. Ook wel edelkarper doch die kosten fl.10 a f 1.20, dus veel te duur.' Verder geeft de 'inspecteur op een desbetreffende vraag clen raad zeer voorzichtig te Zijn mét hét aankbopen v. caoutchouc omdat de prijzen daar van steeds dalende Zijn. Beslo-tein vvordt om de "verzekering tegen ongevallen waarvoor de ver- ëeniging 50 cent per lid en- pier jaar betaald, weer met een jaar te ver lengen. Ook vvordt besloten om voort te gaan met de vernietiging van de kleine baars. Hierna wordt de .ver gadering: gesloten. HEILOO. HEILOO. ,T ui n b o u w ve r- eeniging. Vorige week vergaderde d:e tuinbouwvêreenigisig vDe Voor uitgang in café Helder. Deze goed bezochte vergadering werd door de Voorzitter geopend. De notulen werden goedgekeurd Daarna gaf de oud-Secretaris een keurig jaarverslag waaruit blijkt dat de omzet in 1910 f65918 be droeg en in 1920 f85950, alzoo een vermeerde ring van f 20.000. Er wierden 7 bestuurs en 6 le- dienvergaderingen gehouden, het le diental klom' tot 46. In die vergadering van 29 Sej> tember werd besloten geen cr-ediet meer te verkenen en op ,26 No vember werd het 10-jarig bestaan herdacht, gememoreerd werd, dat de heer P. Pilkes Jr. op dien dag 10 jaar voorzitter was en aan zijn beleid zeker een groot deel van den bloei te danken was. Dit werd onder applaus goedgekeurd. Daarna bracht de heer Akker man rapport uit namens de finan cieel 'ecoinmissie, alles was accoord bevonden. Rekening en verantwoording van den Administrateur. De inkomsten -en uitgaven van 1 Jan. tot 31 Dec. bedroegen f 107.000, op 31 Dec. was er een nadeelig saldoi van f 6.73.331/s. Uit de toelichting bleek, dat er een bedrag van f 658 was uitgege ven aan emb. opi 31 Dec. welke feitelijk credit was en f 191.94 voor waarde van ingezouten boonen. Aan groenten was ontvangen f39404, aardbeien f48700. Het financieele rapport .werd on der dank goedgekeurd. Voorzitter verzoekt tevens aan den administrateur, of dezezijn opvolger wilde assisteeren en hem inwijden in bijzonderheden tot de ze bekwaam is voor zijn taak. Deze zegt dit tcie. Benoeming Administrateur. De Voorzitter gaf een uiteenzet ting van zijn werkzaamheden, het bestuur stelde voor zijn borgstel ling op f3000 te brengen. Zijn vergoeding is 1 oCt. van de ont vangsten, en 1/2 pCt. van de bruto l omzet. I De heet Stroom er stelt Voor zijn vérgbeding niet hooger dari W pCt. te brengen als in bloc wordt ge veild. welk voorstel .wordt aange nomen. De heer P. Pilkes Jr. stelde voor de borgstelling op f5000 te bren gen welk voorstel werd aangeno men. De wenscheiijkheid 'werd betoogd, dat de Administra teur tevens het gleld uit BeverwijL haalt wijl mien dan van den expe diteur geen borgstelling behoeft te eischen, bii acclamatie werd al dus besloten. - Bii „den oproep van sollicitanten waren er 6 sollicitaties ingekomen, Bii eerste stemming wordt J. Nie man gekozen. Daarna had de gemeenschappe lijke bestelling Van diverse kool-, sla- en ui-enplanten plaats, als al tijd werd hier een flinke kwantum besteld en bleek, dat men le kwa liteit eischte, wel een bewijs dat men go-ede planten en zaaizaad hoog acht. Béstuursmededeelingen. Het be stuur stelde voor, naar aanleiding van het in de vorige vergadering besprokene, om elkander behulp zaam te zijn bii „het inladen, een regeling te treffen. Aangenomen. Ingekomen is een mededéeling van den heer K. van Keulen, In- spieeteur van de Phytopathologi- schen dienst. Hoorn, dat deze gaar ne proeven wil nemen met diverse soorten koo-lkragen, ook gebruik te en oude niet gebruikte, gecar- bolineerd en ongecarbolineerd. De Voorz. heeft adressant mede- giedeeld. dat hij zijn tuin gaarne voor dit doel zou beschikbaar stel ten. de daaraan verbonden voor- waarden, vrije toegang voor de le- d:en en belangstellende, was geen bezwaar. Daartoe werd besloten, deze proef neming zal niet -enkel met bloem kool doch ook ander soort plaats hebben. Een schrijven van den Neder- landschen 1 uinb.-raad, dat moim- rrvest en stalmest met f 10 per wa gon is verhoogd, werd voor ken nisgeving aangenomen. Daar dc heer Keers zich niet meer beschikbaar stelde als zaaier zullen sollicitanten worde'n opge roepen. Rondvraag. Aangedrongen .wordt om. te trachten ,de aandeden van de N.U.M. betaald te krijgen-. De vioo-rziitter licht toe dat de mo- gelijkheid bestaat 90 pCt. er van be ieend te krijgen, echter bestaat de -mogelijkheid,, dat men- verplicht zal zijn het bedrag te moeten restitueereri die mogelijkheid in aanmerking' geno men, acht het bestuur het gewer.scht het advies der „vrije veiling" op te volgen en deze aandeelen n-iiet-op te vragen vóór men zekerheid heeft dat het ©nopeisch'baar is. Geconfereerd is met het bestuur van „St. Wilii- bfordus", die het evenmin o-peisdit. Bestoten wordt af te wachten. Het voorstel Modder, can de leden zelf te laten zaaien, kwam daarna in behandeling. De machine schijnt niet voor elk' geschikt te zijn bm er mee te zaaien. De voorzitter meent hier voor te m-o-eten waarschuwen,'beslo ten w-erd het wederom do-or een per soon te laten doen. De heer P. Pükés Jr. vroeg naar de restitutie v,an vrachtprijzen van de spoorwegen, gebleken is hem dat f64 is "teruggegeven, wat dacht liet bestuur «hiermede te doen, meerdere inlichtingen hoorde hij gaarne over deze zaak'. De administrateur lidhtte dit punt nader toe. Op stalmest had dé Spoor weg-Mij. een kórting, van 25 p'Ct. toegestaan, men was daar .van me-e- ni-ng dat molmmest niet onder die be paling viel, toen dit misverstand was opgehelderd had hij f 66-05 terug ont vangen. De heer Pilkes oordeelde dit noo dig ter kennisgeving aan den T.uin- bouwraad te brengen, en kunnen- met andere afd. hetzelfde misverstand ontstaan, ook' -acht hij het noodig niet- dat bedrag in kas te houden, doch een 'beslissing va-n genoemde raad te vragen, wife dat geld mag behouden, de afdeeling Kleeft in dat geval niet de beslissing. Daartoe werd besloten. De leden oordeelden het noodig, dat de functionarissen lid zijn van de vereeniging. 'Gebleken is dat de expediteur de-heer M. Dekker geen lid is. De v-oorziff-er ontkend dit, hij is lid geworden-. Daarna werd besloten de aandc-elen uit te loten; de Nos. 32 en 5 wer den uitgeloot. De voorzitter brengt zijn dank' aan den scheidenden administrateur, deze da-nikt wederkeeri-g voor het vertrou wen der leden. Daarop volgt sluiting. EEN HEVIGE BRAND. 11 LOODSEN VAN DE FABRIEK „EIK EN LINDE" AFGEBRAND Gisteravond omstreeks kwar over 5.' werd er brand ontdekt in d-e expeditie van de fabriek „Eik en Linde" aan het Zeglis. In eer minimum van tijd stond d-e geheele expeditie in lichte laaie. De brandweer was direkt ge alarmeerd en was dan ook spoe dig ter plaatse. Het was echter te zien. dat men de expeditie niet zou kunnen redden. De brandweer deed wat zii kon o-m de brand te blussch-en met 3 moitorspuiten en ettelijke slangen op de waterlei ding werd het vuur aangepakt, dat inmiddels aangewakkerd werd do-or den wind. Dat het vuur retig om zich heen greep is te begrijpen, daar alle loodsen er stonden er dertien volgestapeld waren met meubelen of hout. Dank zij het krachtig optreden van geheel de Alkmaarsche brand weer. werd -een overslaan van den brand op de tegenoverliggende huizen aan het Baanpad voorko men, alsmede een overslaan van den brand op de woning van Th. C. Rivière. die tevens voor kan toor diende. Te ongeveer half 7 was men; de brand zoo goed als meester. Wel brandde in het midden nog ingestortte daken en schotten niaar d e brand was bezworen. Te 9 uur was men de geheele brand meester. Toen zijn wij het geheele terrein wat nader gaan bekijken en kre gen een indruk van de enorme verwoesting. Van 11 loodsen was zoo goed als niets meer te bekennen. De 2 achterste loodsen, de houtlo-odsen. waren staande gebleven en had den weinig van den brand te lijden gehad. De huizen aan het Baan pad. tegenover de expeditie had den nogal eenige brandschade en sommige zelfs waterschade op-ge- Ioop-en. De schade is enorm maar vvordt. naar men ons verzekerde, gedekt door de verzekering. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog i.11 het duister. Te 5 uur hebben de werklie den de opslagplaatsen verlaten en reeds kwart over 5 laaide het vuur hoog op. Direkt trachtte men d-e opslagplaatsen binnen te dringen, doch toen men een deur aaii de achterzijde geforceerd had, bleek het, dat binnen in de gebouwen alles fel brandde. De brand schijnt ontstaan te zijn in een der achterste loodsen en toen overgeslagen te zijn op de daarvoor staande deels houten gebouw-en, In de huizen aan het Baanpad kon men .niet blijven wegens de enorme hitte. Een kraamvrouw werd per bran card weggevoerd, terwijl een zie ke oude man achterlangs even eens werd weggebracht. Verschillende menschen hadden reeds hun huisraad in veiligheid gebracht. Naast de eigenlijke Alkmaarsche brandweer, waren ook tegenwoor dig de vrijwillige corpsen „Bur- zerpiicht" en Kracht en Vlug heid". de politie met haar sian- genwagens, het laddercorps en het corps van de Omval. Op het terrein van den brand waren o.a. aanwezig de commissa ris van politie, de -hoofdinspecteur en inspecteur van politie en ver der een zeer sterke politiemacht. Dat er veel toeschouwers wa ren behoeft niemand te verwonde ren. Van alle kant-en stroomden'de menschen toe en menigeen zat op het dak van een of ander huis het mooie fantastische, maar droeve schouwspel gade te slaan. CASTRïCUM. CASTRICUM. Raad. Volgende week o-f -in het laatst van deze week zal een vergadering worden ge houden waarin de voorstelten van Burgemeester en Wethouders zul len wórden behandeld ten aanzien van dé gewijzigde belangen der gemeente 1 ijke belas ti ng-en Sport. Zondag j.l. speelde op het terrein van C. S. V. het eerste elftal van deze club tegen het eerste elftal van Concordia uit IJ muiden. Het was een wedstrijd waarin zeer möoie gedeelten werden ge speeld. Eindelijk wist C. S, V. zijn meerderheid uit te drukken in een overwinning van 3—2. DE RIJP. DE RIJP. Geslaagd. Voor het examen nuttige handwerken is geslaagd onze plaatsgenoote mej. G. Gerlïpg. CONTINENTAL SCHRIJFMACHINE. ALLEENVÏRKOÖP, L. FRANKENBEku ALKMAAR. et AMSTERDAM, 2 .Maart. Vee. 134 vette kalveren le k\v. f 3.2e kw. t 2.80 3e kw. I 2.5Ö per K.G.207 nucht kal veren f 15—25' per stuk; 550 vetle var- kens le kw. fl.60, 2e kw. f 1.56 3e kw. f 1.54 per K.G. schoon gewicht. BROEK OLP ANGENDIJK, 2 Maart. Langed. Groentenveiljng. Roode kool f9.7014, gele kool f9.4011.20, wit te kool 1 7.20—8.30, 2e soort 14.10, bie ten f 4 30,uien t 4.70—6.20, losse wor telen 12.90—3.10, alles per 100 K.G. Aanvoer: 71.900 K.G. roode kool, 99.900 K.G. gele kool, 35.600 K.G. witte kool, 4750 K.G. bieten, 6900 K.G. uien en 4375 K/1, losse wortelen. NOORDSCHARWOUDE, 2 Maart. Roode kool f9.1015.10, gele kool 18.70 12.40, Deensclie .witte kool i'7.4Ö f8.50, uien 15.907.50, peen f2.40 13.20, alles per 100 K.G. SCHAGEN, 3 Maart. Ter markt war ren heden aangevoerd: 8 paarden f200 1200, 4 stieren f500650, 22 gelde- koeien'(mag.) f400—750, 76 idem (vette) f 475-780, 30 kalfkoeicn f 600—850, 194 nuchtere kalveren f 1832 406 over- houders f 50—65, 6 bokken en geiten 14 —18 30 varkens (mag.) f 55—85, 33 lidCm (vetle) per K.G. 11.241.36, 117, {biggen 129-40, 21 konijnen i 0.5Q-3,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 7