DE STREEK Rechtszaken Uit Ce missie van Mgr. Aerts in. HOORN Kerk en School examen onderwijzer." ieriete opyenemeu' in sen gedee'ts onzer vorige $lap. Handal sm Markt DE KEI-EILANDEN. Uit de artikels in beide voor gaande nummers is wel gebleken, dat het Katholiek Geloof op het groote eiland M.-Guinea slechts langzaam voortgang kan maken. Het zwaartepunt van het Vicari aat. toevertrouwd aan Mgr. Aerts ligt dan ook niet op Nieuw-Gui- nea. maar tot nog' toe op de Kei en Tanimbar-eilanden. Daar is het. dat harde arbeid van aen missio naris door succes verzoet wordt Ook over dit deel van het Vica riaat dient iets gezegd te worden: ,cn wel allereerst over Kei, waar de Eerw. Paters Jezuiten in 1888 het geloof gingen verkondigen, eerst zonder succes, maar daarna met veel vrucht, toen zii namelijk een besmettelijke ziekte hadden helpen keeren. Van de 15000 katholieken en ca techumenen, die het Vicariaat telt. komt twee-derde toe aan Gro-ot- cn Klein-Kei: van 1871 Doopsels, die in 1919 werden toegediend, komt aan de Kei-eilanden de helft toe. Hoe de Keieezen onzen Gods dienst naleven, blijkt uit een schrij ven van den Z.E. Pater Neyens, gedateerd van 1905, dus van 15 jaar geleden, toen de Missie nog .was in haar prille jeugd: „Hoe meer ik op de hoogte raak van onze Keieesche Missie, des te meer bewondering gevoel ik voor den Eerw. Pater Kusters (den eer sten missionaris van Kei) en onze voorgangers, die zulk een dege lijk onderwijs hebben gegeven en zulke ernstige Christenen hebben gevormd. ,Wii trachten het goede voorbeeld, dat zij ons gegeven heb ben. zoo trouw mogelijk na te vol gen. Wij hebben hier te doen met een dóór en dóór gewillige bevol king en daarbij over het algemeen vol ijver voor den godsdienst. Onder de im 1200 nog levende Katholieken tellen wij ongeveer 500 communicanten. Ofschoon er velen heel ver van Langoer wonen, zooals die van Reiwaaf, en jWat- raan, die 6 a 7 uur moeten roeien om ons dorpi te bereiken, zullen zh toch nooit laten, verschillende keepen in 't jaar n'Aar, Langioer te koimen, om de Sacramenten te ont vangen en stellen zich niet tevre den me. .us H. Communie, die zil ontvangen, wanneer een Pater bil hen op dienstreis komt, d.i. om die1 3 of 4 maanden. De vrouwen eh mannen van Langioer, Faan en andere nabijgelegen dorpjes ko men bijna allen om de maand. Gaan onze Keieezen op reis naar Fak-Fak in Noord-West N.-Guinea of naar Dobo. de hoofdplaats van de lAoe-eilanden, om huizeni te bou wen, dan zullen zii .nooit vertrek ken, zonder eerst van ons afscheid te hebben genomen en tot de H.H. Sacramenten te zijn genaderd. Ter wijl ik bezig ben met schrijven, zijn juist drie brave Christenen op mijn kamer gekomen om mii te zeggen, dat ze morgen bij het Angelus luiden in de kerk zullen zijn om te biechten en onder de H. Mis de H. Communie te ontvau- gen, want morgen zullen zii met de boot naar Fak-Fak gaan. Voor een paar weken kwam ik ook Fak- Fak voorbij op mijn reis naar Ban- da en Anbo-n. Ik trof er eenige christenen van Kei: het eerste wat zii mii vroegen was, of zij niet konden biechten. Behoef ik U te zeggen, dat ik overgelukkig ben te midden van zulke brave chris tenen? Toen ik laatst naar Merau- k-e vertrok, kwamen de menschen afscheid van mij nemen, mii een goede reis toewens chen en mij be loven, dat zij met „gezamenlijke keel" voor den „groot-en heer" zou den bidden, opdat hem toch geen ongeluk zou overkomen: en dat zii zulks gedaan hebben, daarvan ben ik zeker, wijl dat een gebruik is, dat zii nakomen, zoo dikwijls eenigen hunner op reis zijn. Dit bidden voor de afwezigen herinnert mii een schoon feit, dat onlangs plaats had tei Langoer. Een onzer christenen was naar Fak-Fak verin.,., Zijn vrouw kwam ge regeld (les namiddags het rozen hoedje bidden in de kerk en in plaats van zooals gewoonlijk te bidden, bad zij met een zware stem het „Wees Gegroet" en met hare giewone vrouwenstem het „Heilige Maria, Moeder Gods" en zoo ook Riet het „Onze Vader" en „Bere zii den Vader". Toen ik haar vroeg, waarom zii zoo bad, ant woordde zij. datde grove stem die van baar man moest verheel- M "J'i116 stem haar eigen. Zoo Wilde die eenvoudige ziel -op de ze kinderlijke wijze te leennen ge ven naar geloof in de gemeen schap der Heiligen. Deze enkele feiten toonen U, hoe het christe- hjk, godsdienstig geloof hier ont wikkeld is. Om u nochtans een vol komen denkbeeld daarvan te vor men, zon u eenigen tijd hier moe ten doorbrengen: dan zoudt ge zien. hoe getrouw eiken dag de H. Mis wordt bijgewoond, hoe 's avonds gezamenlijk 't rozenhoedje Wordt gebeden, met welk een luis ter en godsvrucht de groote fees ten worden gevierdPaschen, Pink steren en Kerstmis bijna als volks feesten beschouwd worden. Bii die gelegenheid toch komt alles wat komen kan. naar Langoer. Het leest Wordt geopend doo-r kanon-' gebulder en klokkengelui; daarna begeeft het volk zich kerkwaarts, er worden een paar liedjes gezon gen. men houdt een preek, waarin hoofdzakelijk de beteekenis van, het aanstaande feest wordt verklaard en eenige raadgevingen gegeven, om de plechtigheid op waardige wijze te vieren. Op Zaterdag van de poede week werden de gebrui kelijke liedjes door de plechtige metten vervangen, hetgeen alge meen en bijval vond bij het volk Denk nu niet. dat Pater Geurtjens en uw dienaar de eenigen waren, om den zang uit te voeren. Neen, we hebben hier een flink koor. dat. ik zeg niet op meesterlijke, maar zeker op zeer verdienstelijke wijze het Gregoriaansch uitvoert. 't Is alleen bij buitengewone ge legenheden, da't dit koor afzonder lijk optreedt, want voor de gewone Zondagen enz. worden al de ge zangen door het volk uitgevoerd, door vrouwen en mannen. Ze zin gen alles van buiten. En hun re pertorium is nogal uitgebreid: zie kennen niet alleen de verschillende Missen uit het Antiphonarium van Regensburg, de gezangen ter eere van het H. Sacrament, van de li. Maagd enz., nun muzikaal geheu gen strekt zich óok nog uit tot die gezangen, die in 't kerkelijk jaar minder voorkomen: zoo hoort men hier in den Advent het „Rotate" en in den vastentijd het „Attende Domine" zoo goed als in de groo te Europeesche kerken. U zult mijn verhaal niet voor ongelooflijk houden, wanneer u verneemt, eerstens dat de men schen hier een buitengewonen aan leg hebben voor de muziek en ten tweede dat de E. P. Kusters ge rende 13 jaren 3 uren zangles gat eiken dag. Van de kerkelijke muziek giaat dan ook vooral bij vol keren als deze niet alleen een ver edelende kracht .uit, maar ook een kracht, die lust en liefde inboezemt voor den godsdienst en de plech tigheden der Liturgie. ...Ik heb even mijn schrijven moeten staken, want twee van on ze schooljongens Paulus en Tho mas uit Sathean, stonden zoo be drukt te kijken: ik Vroeg hun,wat hun scheelde. „Mijn binnenste is zeer bedroefd". Ik vroeg ophel dering omtrent die droefheid. ;,Wii zouden gaarne het Sacrament van J-esus Lichaam en Bloed ontvangen en onze zonden willen biechten,- maar wij vreezen, dat de „giroote heer" (zoo noemen ze mij) het (liet zal toestaan (zij bereiden zich voor tot de eerste H. Communie), want wii gelooven, dat hii kwaad op ons is, omdat hii meent, dat wii niet gebeden hebben, toen wij onlangs naar ons dorp zijn gegaan: maar wii kunnen den „grooten heer" verzekeren, dat wij in Sathean ook gebeden hebben." Dit kleine feit geve u een denk beeld van onze christenen en van hunne gesteldheid. In esi om Hoorn, HOE KUNNEN „ARMENZORG" EN „WELDADIGHEID" IN VER BAND MET DE WETTEN OP DE VERPLICHTE- EN VRIJWILLIGE VERZE- KERING MET DEN RAAD VAN ARBEID SAMENWERKEN? II. (Slot). In welk opzicht armenzorg ten weldadigheid in verband m'et de wet op de vrijwillige verzekering steunend en leidend, in samenwer king zoo noodig met den Raad van Arbeid, kunnen optreden, mo ge blijken uit het volgenede: A. Ér zijn menschen, die vroe ger. bij het bereiken van den 70- iarigien leeftijd geen ouderdoms rente konden erLangien, op grond dat zii nimmer in loondienst ar beid hadden verricht. Volgens de bepalingen der ouderdomswet -.19 hebben zii mits -niet boven den weistandsgrens, alsnog recht op kostelooze rente. Personen, die opi 3 December '19 ouder dan 65 jaar waren en geen rente konden verkrijgen vanw ege hun te hooge aanslag (f 1200.—) in die Riiksinkomstenbelasting, en- wier inkomen inmiddels is gedaald hebben bi aanvrage recht op kos telooze rente. Indien armenzorg of weldadig heid zulke menschen, als nier be doeld, mocht ontmoeten, is 't van het grootste belang hen direct naar den Raad van Arbeid te verwijzen. B. Armlastigen, die Verpleegd worden in krankzinnigte-ngestichtein of in andere stichtingen of inrich tingen, kunnen door Armenzorg of Weldadigheid vrijwillig verze kerd worden, waardoor bij 't berei ken van den 65-jarigen leeftijd door de toekenning der verzeker de rente, de zorg aanmerkelijk zal worden verlicht, terwijl bij over lijden, mits niet binnen 3 jaren na 't sluiten der verzekering1, recht op een uitkeering van flOO.— be staat. E'St belangrijke bepaling jn dit verband is. dat bij blijvende inva liditeit, na 3 jaren verzekerd te zijn "geweest, ontheffing van pre miebetaling kan worden vlerleend, terwijl de verzekering voortduurt en aangenomen wordt dat de pre- miën, welke anders verschuldigd zouden zijn, door den verzékerde worden voldaan. Bii krankzinnigen is benoeming tot provisioneel bewindvoerder noodzakelijk. C. Jeugdigen personen, wezen oi halfweezen, voogdijkinderen, enz., kunnen door Regenten van .wees huizen, of in 't algemeen door hen. aan wien verzorging zii zijn toe vertrouwd, tegen geringe premie verzekerd worden voor een week- rente van 3, 4, 5 of 6 gulden per w-eek. uit te k-eeren op 65-jarigen leeftijd, aan welke verzekering -eveneens een uitkeering! bii over lijden ad f 100 verbonden is. Zii zullen daardoor aan die kin deren, straks bii hun intrede in 't maatschappelijk leven een goed- koop-e lijfrente verzekering! mede g'even en op d-eze sajze toonen begrepen te hebben dat „voorzorg voorkomt zorg'L ook „armenzorg" D. Personen tusschen 35 en 65 jaar o-ud, kunnen zich verzekeren voor -een weekr-ente van f3 en te gen een eenheidspretiiae van 39 ct. Ook aan deze verzekering1 is een uitkeering bii overlijden ad f100 verbonden. Veie van de hier bedoelde men schen zijn -echter niet in staat ge heel of gedeeltelijk de vere-ischte premie te betalen. Vaak mo<et de premiebetaling wie giens armlastigheid worden ge staakt. of we! kan uit oorzake daar van geeh verzekering worden ge sloten, In 't nadeel van de men seden zelf, maar ook in 't nadeel van de Armenverzorgende Inst-el- -ling'. Want als straks de niet verze- k-erde Armlastige -oude 65 jaar is geworden, dan zal er geen uitkee ring van rente plaats hebben en in vele gevallen zal dan moeten worden aangevuld door particulie re, gemeentelijke of kerkelijke ar menzorg wat anders van staatswe ge was verstrekt. Hier ligt vooral -ren belangrijke taak van Armen zorg en Weldadigheid. In menig gleval zal mien door de preventieve hulp van premiebetaling den 65- iarige in staat stellen, met die ion-der do-msrente zich zelf te handhaven zonder door Kerk of gemeente of particulieren te moeten worden on derste-und. Zou zoo- Armenzorg en Weldadigheid ter niet op aangelegd kunnen zijn d-e armlastige weer tot zelfstandigheid te brengen? Het recht op de uitkeering bii overlijden ad f 100 kan bij het slui ten een-ér verzekering op de Ar- menv-erzDrgende instelling worden overgedragen. Indien Armenzorg en iWeldaclig- he-id zorgen voor het sluiten een-er verzekering voor hen, di-e wegens armlastigheid daartoe niet kunnen overgaan, en de Raad van Arbeid opgave verstrekt van de namen van hein, di-e wegens armlastigheid daartoe .niet kunnen overgaan, en -die Raad van Arbeid opgave ver strekt van de namen van hen die wegens armlastigheid de premie betaling moeten staken, opdat Ar menzorg dit zo-u kunnen overne men. kan er door samenwerking, mits goed geregeld, veel worden bereikt. In 't belang van zeer ve len die-oud en arm- zijnde, in de eerste plaats onze hulp verdienen. E. De finanti-ee I-voordeelige zij de dezer verzekering moge blij ken uit het volgende: De totaal-premie, die voor een 40-jarige moet worden betaald, is na toekenning der rente geheel terug ontvangen in 3 jaar en 13 weken voor -een 45-jar-ige in 2 jaar en 32 wieken. voor een 50-jarige in 1 jaar en 50 weken. voor een 55-jarigie in 1 jaar en 16 weken, voor eie-n 60-jarige in 34 weken. v|o-or eien 64-jangte in 7 weken. De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Hoorn, HARMS. I—o—mrn»—i-r.« BERKHOUT. BERKHOUT. Raadsvergadering. Woensdagmorgen werd alhier een ver gadering van den Gemeenteraad' gehou den. Alwezig weihouder Rakker, wegens ziekte. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Ingekomen is o. a-, Goedgekeurd door Ged. Stalen he rekening over 1919 en het besluit to-t betaling uit den post voor Onvoorziene uitgaven, dienst 1920. Mcdedeeling van hetzelfde College, dat het aantal lesuren vóór "herhalimgs- ondenvijs, dat voor rijksbijdrage in aan merking kan komen, voor het jaar 1920 is bepaald op 30 pCt. Het verslag vaii de commj-ssie tot wering van schoolver zuim over 1920' wordt hierna gelezen. Al deze stukken- worden voor kennis geving aangenomen. Mededeeling van het Gemeentebe stuur van Hoorn, dat lrct nandeel'dezer gemeente in 'de kosten der Huurcom- missie over 1920 bedraagt f l38.33y2. B. en W. stéllen voor dit bedrag te voldoen uit den «post onvoorziene. Aldus besloten. Schrijven van Ged. Staten betref fende de vaststelling van de Molor- en Rijwielverordening. B. eu W. stellen voor deze te wijzigen door uitbreiding der bebouwde kom. Aangenomen. Wijziging begrooting 1921. Ged. Staten hadden drie opmerkingen gemaakt, twee er van waren duidelijk, doch voor de derde, wat betreft het bptig saldo 1920. zal opheldering wor den geraagd. Goedgevonden. Het voorstel van B. en W. om de bijdrage voor het pensioen der gemeen te-ambtenaren geheel voor rekening der gemeente te nemen, wordt aangenomen. Verzoek van D. Langereis om een duurtetoeslag van f40, evenals verle den jaar en f 50 verhoogiing van zijn jaarwedde, tevens om de belooning voor hel klokluiden te willen herzien. De verhooging van zijn jaarwedde wordt door adressant gevraagd, om-dat de be diening van het automatisch toestel wat vee] tijd vergt. B. en W. adviseeren geen duurte toeslag te verleenen en evenmin de jaar wedde te verhoogen, maar de Mooning voor klokluiden bij begrafenissen te be palen van f 1 op 12 en voor het onder houden van het toestel een jaarlijk- sche vergoeding toe te kennen van f25 tot wederopzeggings toe. In het klok luiden wordt ook bepaald dezelfde ver goeding voor liet beluiden. De heer Irnanse wil het salaris Van T 200 bepalen op 1300, alles inbegre pen. De lieer Wit stelt voor het gevraag de toe te staan. De heer Poscti stelt voor f40 duurte toeslag, f50 verhooging en f25 voor onderhoud. Hiertoe wordt besloten. Verzoek van S, Brinkerink (lijnwer- ker) om verhooging van zijn jaarwedde en deze te brengen op f1750, benevens ToO vergoeding voor een rijwiel. B. en W. adviseeren de jaartved-de niet te verhoogen En de vergooding voor het rijwiel toe te stain. Do heer Imanse wil het sakiris ge lijk stellen met dat van den admi nistrateur van het G. E. B. Benoeming 10 leden der Commissie van het L. O. Aanbevolen worden: voor de openb. school j G. Holle en T. van Dijk; voor de bijzondere school: A. S. Overtoom en 'A. N. J. Degenaar; ouders der openb. school: mej. G. v. Dijk—Duerox en mej. G. Slaigler Wonder en J. Bakker Jzn. en K. Mie nes; ouders voor de bijz.school: Mej. M. Koopmand-Duin en mej. G. Groot- Bakker en KI. Kalver Jbz. en Jac. de Vries; en als pleegouders: Mèj. A. Nobel— Houter en mej. N. KleinNobel en C. Langereis en J. C. Groot De eerste vier der voordracht en ver der telkens no. 1 worden gekozen. Nu volgt het rapport (ter P. E. N. betreftende het G. E. B., dat breedvoe rig besproken wordt. Voorstel van B. en W. om in de hel ling en invordering der plaatselijke in komstenbelasting nog geen wijziging te brengen. Aangenomen. De Voorzitter deel! nog mede, dal de tellers der vólkstelling een kleine ver hooging krijgen van 1 ct., dat de kos ten van bijdrage voor den leerling J. Veenshia aan do school te Hoorn door de gemeente zullen betaald .worden uit den post onvoorziene uitgaven. Waarna rondvraag en sluiting. ENKHU1ZEN. Ongeluk. .Donder dagmorgen geraakte in de drukkerij van de firnxa'W. over do Linden de typo graaf W. de Waal mot een zijner handen tusschen een drukpers en be zeerde zich daarbij,,* zoo-danig, dat de W. -naar het Snouck van Loozenzi-eken- hni-s moest worden vervoerd. BOVENCARSPEL. Graszaaad. Blijkens de advertentie, voorkomende in dit" nummer, heeft do ta.P. Rood Ezn., zaadhanidelaars alhier, thans weer voorradig het van ouds bekende meng sel graszaaad voor blijvend weiland.. WESTWOUD. Het k.osteloos inenten zal deze week plaats heb ben ten Raadhuizc. HOO'GWOUD. Priesterwij ding. A.s. Zondag 6 Maart hoopt ouzo vroe gere plaatsgenoot de Eerw. frater Ne-, volonus, in de wereld Gerardus Sehi- mel Jr., in de Kloosterkerk der E.Ii. P.P. Minderbroeders te Weèrt (L.) zijn H. Priesterwijding te ontvangen. De eerste plechtige H. Mis zal doo-r htm worden opgedragen den 23 Maart e.k., des morgens 10 uur, in de paro chiekerk van deii II. lfonifacius te Zaandam. DE EERSTE HOORNSCHE VR ACH TAU TO-ONDERNEMEING. Do fa. Joh. J. Koop, (Onderneming van verhuizingen en transporten, heeft blijkens de advertentie voorkomend in dit nummer, zijn zaak belangrijk uit gebreid door het aanschaften van een vrachtauto, zoodot nu overhaaste be stellingen direct worden uitgevoerd. Een bewijs tevens, dat bovengenoem de firma weet welke eischen thans ge steld worden. KALJTOORiÖEKENrELKFLI- N1ATUUR EN DIKTE VOORRA DIG. - GROOTSTE SORTEE RING 5N NOORD-HOLLAND. L. FRANKENBERG. ALKMAAR. ARR. RECHTBANK TE A LR'MA AR. Zitting van- Dinsdag 1 .Maart. NIEUWE ZAKEN. 'n Die vegge. E. M., z. b., Hoorn, staat in hooger beroep terecht terzake dat zij op 29 November j.l. ten nadeele van A. M. v. Deursum te Hoorn een paar sukken en een snot sajet weggenomen heeft, voptr welk delict bekl. door de recht bank! veroordeeld werd tot 2 maanden gev.straf. 1 Get. E. A. Meester, dienstbode te Hoorn, heeft, voorbijgaande, toevallig gezien hoe bekl. de sokken en de sajet die in den deurpost van den winkel van A. M. van Deursum hingen, af haakte en Tusscnen haar kleederen ver borg. Bekl. bekent, zij dringt aan op een voorwaardelijke veroordeeling De presdient merkt op, dat het ver leden vanTiekl. niet zeer schitterend is. Het O. M, vindt geen termen om de straf voorwaardelijk te maken. Een belasting- k w e s t i e. J. P. d. J., koopman, Enkhutzeii. -staat terecht terzake, dat - liij op of omstreeks 15 Juni 1918 te Enkhuizen opzettelijk voor het jaar 1917 een on juiste of onvolledige opgave gedaan heeft voor wat betreft de oorlogswinst belasting, door te antwoorden, dat hij slechts 4 1540 „meer winst" verwezen lijkt had en die aangifte te ondertee kenen, terwijl hij wist dat zijn zuiver inkomen had bedragen f 11021.39 ot al thans eenige duizenden guldens meer, waardoor nadeel voor het Rijk kon ontstaan. Als getuigen worden gehoord: ,G. Dekker, accountant te Haarlem, J. J. Bekaar, inspecteur'" der belastingen te Hoorn en B. v. d. Tempel, accountant te Hoorn, welke getuigen allen hun be vindingen mededeelen Beide accoun tants hebben de boekhouding van bek], nagezien en bevonden dat onjuiste aan- gitte gedaaix werd. Aan get. G. Dekker werd destijds -medegedeeld, dat bek] de zaak niet alleen dreef, deelgenoot was ook L. W. d. J,, broeder yan bekl. Bekl, ontkent opzet, hij heeft nooit geweten wat juist zijn bezit en inkom sten waren, hij heeft zich nimmer, mei de administratie bemoeid. De president vraagt aan bekl. of hij dan ni-ct wist dat hij f 5600 aan salaris ontving pius f 1700 aan rente plus 1500 wegens huur van een huis, dat hij alles te zamen i 9162.09 aan persoon lijke inkomsten had. Bekl. weet van niets, hij heeft bij zijn weten nooit dergelijke bedragen ontvangen, hij ontving nooit jets. De president meent, .dat bekl. moet weten hoe het met zijn zaken stond en ook of hij geld ó-p hypotheek had staan; weet bekl. dal niet te zeggen dan wekt dit bij de rechtbank een zwaar vermoeden op'van kwaden trouw. Rechter Muller voert met bekl. een heel debat over de kwestie of bekl. op do hoogte van den gang zijner zaken was. Bekl. weigert toe te geven, dat liij iets van zijn zaken afwist. De president steil vast. dat bekl. wist dat er een boekhoudiug bestond, uit welke boekhouding precies de ver wezenlijkte winst was vast te. stellen. Get. B. v. d. Tempel, accountable Amsterdam, heeft de boekhouding van bekl. onderzocht,en is tot de conclusie gekomen, dat elk der beide deelgenoo- ten een winst van f 11,927.39 opgestre ken heeft. Bekl. weet van niets. De president schorst thans deze zaak om do zaak L W., d. J.. .grossier in koloniale waron, broeder eu deelgenoot van den vorigen bekt. in behan.leling te nemen, zulks om wille van het nauw verband dat beide zaken inet elkander houden. Ook deze bekl. heeft op het zelfde tijdstip een frauduleuze opgave gedaan. Get. G. Dekker heeft de boek houding onderzocht en bij het nagaan der winsten verliesrekening vastge steld, dat deze bekl. over dit boekjaar een winst verwezenlijkt had van I' 11.633.89, terwijl lrij naliet op te geven hoeveel zijn zuiver inkomen was. Toen de accountants er op aandrongen om de boekhouding te zien, "lieefl bekl. ge zegd, dat hij geen boekhouding bezat, wat naderhand natuurlijk onwaar bleek Bekl. zegt, dat hij zich schaamde over het teit, dat zijn boekhouding „niet hij was en dat hij daarom ont kende een boekhouding to bezitten. De president meent, dat in het „nieL bij zijn" niets -vreeselijlcs opgesloten lag voor held., schandaliger is het thans wegens frauduleuze opgave vo-or den rechter te staan. Ook deze bekl. weet niet, dat hij oo-it rente -genoten-of sala ris ontvangen heeft De president merkt op, dat in de boekhouding wel degelijk aangeleekend is wanneer held, bedragen ontvangen heeft. Bekl. weet niets over deze be- flragen, lean niet zeggen óf hij ze ont vangen heelt en hoeveel. De president laat de boekhouding van bekl. als bewijsmateriaal voorleg gen. Get. J. J. Bekaar zegt, dat bekl. hoeveel winst zij ook maken, zelfs al lo-opt dit bedrag naar de f20.COO toe, steeds met een stalen gezicht ongeveer f5000 opgeven; dit bedrag verklaren zii reeds sedert jaren, terwijl jjoch uit de boekhouding fen duidelijkste gebleken is, dat de inkomsten in werkelijkheid beduidend hooger waren. Het O. j)I. betoogt, dat heel liet systeem voor zelfverweer, van bekl. ge bouwd is op het: „ik heb niets gezien en niets gehoord"; dit heeft hun ech ter lot niets gebaat, want uit heel de behandeling der zaak is- ten stelligste gebleken, dat beide bekl. opzettelijk ge- fraudeert hebben. Het is absoluut on mogelijk, dat bekl. schitterende zaken zouden drijven en toch niets van hun zaken afweten. .Vcroordeciing is voor beide bekl. .te eischen wegens het op zettelijk niet nakomen van hun ver plichtingen, waarom het O. M. tegen ieder een maand gev.straf eischt. Pleiter Mr. de Vries voert een aantal motieven aan, die zijns inziens aanlei ding geven tot vrijspraak. Het gaat hier niet om een O.W.-belasting, maar wel om een inkomstenbelasting. Beid. heb ben alleen datgene als inkomsten aati- i gezien wat in hun zakken terecht kwam, da kapitaalsvermeerdering liëbben zij niet medegérekend. Pleiter komt boek houdkundige tot de conclusie, dat bekl. uonr de daling der prijzen een verlies, geleden hebben inplaats dat zij enorme winsten maakten zooals een oppervlak kige beschouwing van de boekhouding la-ljt vermoeden. Pleiter eindigt zijn lan ge rede met te wijzen op liet blanco strafregister van bekl. en hun cerEjl; verleden, en verzocht om vrijspraak van beide bekl. subs, een voorwaardelijke vcroordceling. i 'n Sluwe melk ver valse her. 'n Landbouwer staat thans terecht wegens melkvervalsching. J3ekl. had een overeenkomst geslo ten met een melkverkaoper, volgens welke overeenkomst hij verplicht was volle melk te leveren. Da,ar de afiie mer liet zaakje" echter wantrouwde begaf hij zich met een keurmeester naa-r zijn leverancier en liet de melk die hem afgeleverd werd onderzo© ken. Uit d:t onderzoek bleek, dat de melk met 141/2 pOt. water ver- valscht was, hot boertje ontkende echter de melk met water aange lengd fe hebben, ten slotte eindigde hij met onrechtstreeks te bekennen. De zaak zat aldus 111 elkaar: hij had de melk niet met waler aan gelengd,. maar de melk gegoten in een emmer die reeds water bevatte; (dus -liet water aangelengd met melk) op welken grond hij gemeend had te mógen ontkennen! Do keurmoesterjleelt aan de recht bank mede, dat het sluwe toertje aangeslagen is in de inkomstenbelas ting voor een inkomen van f4000. Bekl. zegt, Rat hij zijn inkomen door een aeco-untant heeft laten on derzoeken en dat zijn Sanslag thans aanmerkelijk minder geworden is. Het O. M. eischt" een maand gev. straf. Bekl. dringt aan op een Voorwaar delijke straf. Nog '11 melkvervalschc-r. Een tweede boertje uit dezelfde gemeente, niet verschenen, leverde melk aan denzelfden verkoeper als bovenbedoelde landbouwer. Ook de ze leverancier genoot niet het ver trouwen van den afnemer, die reeds herhaalde malen klachten omtrent het gehalte zijner melk had 'moeten slikten Een ingesteld onderzoek wees. uit dat ook deze melk met 11 pCt. vorvalscht was. Het O. M. eischt een maand gevangenisstraf. Eer Spinasi-e- uit de bus 20 cent; Pinda's 45Schijfjesappels 50; Zc-ete 70; Sinaasappels 5; extra extra fijne vo-or zieken 7, enz. enz. Aardappelen puikje 10-11-12-13- -14-15-16-17 cent per Kilo, per zak minde r. H. BümppEBg OUDEGRACHT 12. Tei. 339. Het schriftelijk gedeelte van het examen voor onderwijzer (es) voor dit jaar worden afgc-nom-en 5 April; de mondelinge examens zullen aanvan gen 13 April. D-e commissie be'a.st met het afne men' 'van doze examens zal zitting 1 ouden to Haarlem voor Haarlem en Alkmaar. Voorzitter dezer commissie is Dr. J. P. M. Sterok, inspecteur lo Haar]£m. Zij, die zich aan cllt examen wen-' schen te onderwerpen, gelieven zich vóór 16 Maart aan- te melden bij den voorzitter der commissie, vo-or weike zij examen zullen afleggen. ARRESTATIE, HENGELO, 2 Maart. D-oor de po litie is gearresteerd een machinist, bier iijdelijk geplaatst, di-e in esp week tijds een zestal vrouwen op straat aanrandde. Over een paar dagen zou hij Weer vertrekken, zocdat hii i:og juist op tijd werd. aangehouden. DE STAKING IN DE HAMBURG' SCHE HAVEN. HAMBURG, 3 Maart. Dc. staking in de haven omvat sage veer 00 pCt. der arbeiders. Voorlocpig betreft liet 'een wilde staking, waartoe de .leiders van den transportarbeidersbond, die de onderhandelingen verder leidt, gem loe- stemroing hadden «fgevco. -■-lull. HOORN, 3 Maart. Ka-as. Kleine gce'11, Commissie 195.—, Fabriek t SI. Aanvoel' 8 stapels. BROEK OP LAN GENEUK, 3 Maart. Ranged. Groentenveiliug. Roode kool 119.30—15.20, 2e soort 18.80—9.80, gele kool f8.40—11, witte kool. i 6.80—88.30, aardapp. bravo 1" 5.60, uien i 4.80—6.20, losse wortelen f 2.302.60, alles per 109 K.G. Aanvoer: 55.700 K.G. roode kool, 81.225 K.G. gele kool, 53.450 K.G. W. kool, 1000 K.G. aardappelen, 13.450 K.G. uien en 5550 K.G. losse wortelen. NOORDSCHARWOUDE, 3 Maart. Roode kool 19—14.30, gele kool f8.10 —11.50, Deensche witte kool f7.20— 18.40 peen 12.70—3.30. yieu f5.50— f6.70 per 100 K.G, WARMEN HU 1ZEN, 3 Ma*rt .Uien f5.10—6.10, wortelen i'2.80, roode kool f8.70—12.50, uitschot 13—6.20, gele k. f9.5011.80, Dcensehc witte kool t7,lQ

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 3