„ONS BLAD BINNENLAND. 99 fl'öö I ^ureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: Van een schoenmaker en een leest. Binneniandsch Nieuws, Kerk en School. Kunst en Kennis. ORDE EN ARBEID. Gemengd Nieuws. No. 127 VRIJDAG 4 MAART 1921 14e JAARGANG D-HOLLANDSCH Abonnementsprijs; Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.50 hooger. ADMINISTRATIE No. 433 REDACTIE No. 633 Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60. Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 1QO,—f 60,—, f 35,—, f 15,—. De vorige week zond liet roode N. V. V. (Nederl. Verbond van Vakvereenigingen) een telegram naar Londen, aan niemand minder dan aan den Engelsclien eersten minister Lloyd George, waarin krachtig geprotesteerd werd tegen de voorwaarden der schadeloosstelling, door de Parijsche Conferentie van Duitschland geëischt en welke eischcn nu op de conferentie te Londen opnieuw en krachtig naar voren worden gebracht. Het N. V. V. protesteerde, omdat, werd de voorgestelde schadevergoeding van Duitschland afgeperst, hierdoor jarenlange slavernij aan millioenen arbeiders zou worden opgelegd. De machtige Lloyd George heeft zich bij al zijn drukke bezigheden nog verwaar digd het telegram van hot Nederlandsche^ N. V. V. te lezen en was zelfs zoo beleefd daarop te antwoorden, een antwoord, dat den gladden Engölschen staatsman ten voeten uit uit teekent. Ik ben verbaasd, seinde hij terug, een telegram van het N. V. V. te ontvangen. Ik herinner mij niet zegt hij verder dat de Nederlandsche vakvereenigingen eenig protest hebben aangeleekend toen tijdens den oorlog de keizerlijk Duitsche regeering trachtte om de arbeidende klas sen in Frankrijk en België van hun vrij heden te berooven. Evenimin herinner ik mij, dat zij geprotesteerd hebben legen het deporteeren van de Belgische en Fransche arbeiders naar Duitschland, waar zij sla venarbeid moesten verrichten. Voor zoover Lloyd George begreep, was het bedoelde protest alleen berekend om aan de arbeidende klassen, vooral van Frankrijk en België, niet alleen de kosten van den oorlog op te leggen, maar ook de geweldige lasten van hel herstel van de schade, veroorzaakt door den oorlog, die hun door de voormalige Duitsche regee ring was opgedrongen. Het was daarom zeker rechtvaardig dat de bewerkers van den oorlog, wier land niet verwoest was, een billijk aandeel op zich zouden nemen van de kosten tot herstel der door hen verwoeste landen. Wal zal nu, hebben wij ons afgevraagd, het N. V. V. met dit telegram doen? Zal Oudegeest het in een lijstje zetten en aan een der wanden van het Secretariaat hangen? Daar is het inderdaad merkwaar dig genoeg voor. Of zal men de polemiek met den Engelschen premier voortzetten met de zekerheid, dat de Londensohe conferentie doorgaat alsof er geen N.V.V. bestaat en men te Amsterdam geen ver der antwoord meer krijgt? 1) Men voelt de belachelijkheid van het geval. Dit is nu de tweede maal, dat de leiders van het Nederlandsche roode vak verbond zich" blameeren. Eerst Edo Fimmen voor het zoogenaam de Internationale Vakverbond, met den boycot van Hongarije; nu weer met een protest tegen de Londensche Conferentie, dat aandoet als het steken van een mug naar een olifant. In onze gelederen is nu al jaren en jaren van boven af het parool gegeven: politiek hoort thuis in politieke, econo mische kwesties in de sociale organisa ties. Dus geen politiek in de vakvereeni gingen. Dit bevel is niet altijd gemakke lijk op te volgen; het eischt vaak zelfver loochening en discipline. Maar men ziet er dagelijks het nut en de noodzakelijk heid van; meestal in 't klein, soms ook in 't groot, zooals hier. Waarvoor hebben wij onze Kamerleden, ons departement van buitcnlandsche za ken, onze regeering, onze gezanten noodig, wanneer de vakvereenigingen de buiten- landsche politiek gaan voeren? Zulke bemoeiingen op vreemd terrein leiden óf wel tot gevaarlijke uilspattingen als de stakingsbeweging voor den boycot van Hongarije, waardoor men aan de Re geering van een vreemd land den koers van binnenlandsche politiek wilde aange ven met als dreigement een uiUiongering met behulp der internationale arbeiders beweging; of wel tot een protest, dat klinkt als de stem van een baby op de tribune van een parlementszaal. En dan heet het ten overvloede nog, dat het N. V. V. niet aan politiek doetl 1) „Het Volk" meldt, dat men vandaag een antwoord zal opstellen, waarin zal worden uiteengezet, wal in het bijzonder het N. V, V. gedurende den oorlog heeft gedaan om de belangen en Vrijheden der Belgische en Fransche arbeiders te be schermen. Nadruk zal worlen gelegd op de stappen, die gedaan zijn, om een einde te maken aan de deportatie van die arbei ders naar Duitschland, stappen, die voor een niet gering deel met succes werden bekroond. Dat kan het N. V. V. wel beweren, maar niemand in Engeland, Frankrijk of België, die 't gelooft! Minister Aafiierse en de 8-urige arbeidsdag. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer, deelt* de Minister van Arbeid mede, dat hij krachtens art. 26 der Arbeidswet ver gunning voor overschrijding van de 45- urige werkweek heeft toegestaan aan dak- pannenfabrieken, metaalfabrieken, email- leerfabrieken, brandkastenfabrieken, kachel fabrieken, instrumenten- en uurwerkfa- brieken, seintocstellen- en telefoonfabrie- ken, clectrische apparatenfabrieken, che- misch-technische industrieën, pharmaceuta- sche fabrieken, bronswerkenfabrieken, een vensterglasfabriek, de pijpen- en aarde werk-industrie te Gouda, de speelgoedfa brieken te Waddinxvcen, een borstelfa- briek, een pickerfabriele' en een fabriek van melkproducten. Ook krachtens art. 28 der Arbeidswet zijn met het oog op de buitenlandsche con currentie verschillende vergunningen ver leend, deels om in een twee- of drie ploe- genstelsel te werken in gevallen, waarin het Werktijdenbesluit niet voorziet, deels om de 45-U'rige werkweek (soms vrij be langrijk) te overschrijden en wel aan een tapijtfabriek, aardewerkfabrieken, scheeps werven en machinefabrieken, ,'t smidsbe drijf te Nieuwkoop, gloeilampenfabrieken, electro-technische industrieën, weverijen van metaalgaas, een fabriek van kruiwa gens, een cartonnage-fabriek, een fabriek van boekdrukkers- en letterkasten, een sna- renfabrick, een lederfabriek, fabrieken van zilverwerken, oliefabrieken, margarinefa- brieken, stoomcichoreifabrieken en stoom- bleekerijen. Eindelijk zijn aan een groot aantal on dernemingen couponboekjes verstrekt om zonder vergunning van het districthoofd gedurende ten hoogste 24 dagen per jaar te mogen overwerken (art. 29 der wet.) Naar aanleiding van hetgeen in het Voorloopig Verslag omtrent den arbeids duur in het buitenland wordt opgemerkt, wijst de minister er op, dat in Engeland ingevolge overeenkomsten tusschen de werkgevers en arbeidersvereenigingen in de textielindustrie niet langer dan 48 uren per week, in de metaalindustrie en gewerkt wordt. Ook in Duitschland wordt de 8-urige werkdag vrij algemeen in acht den scheepsbouw niet langer dan. 47 uur genomen. Zij, die van meening zijn, dat de 8-urige arbeidsdag, zooals die hier is ingevoerd, leidt tot onhoudbare toestanden, letten te veel op de wet zelf, te weinig op de toe passing, die daaraan is gegeven krachtens de artikelen 25, 26, 27, 28 en 29. Van ge- neraliseeren is geen sprake. Uitzonderingsbepalingen voor de kleine bedrijven is de Minister bereid te treffen, voor zoover het seizoenibedrijven zijn (bijv. de smederijen ten plattelande en het rij wiel en motorherstellersbedrijf) of door een verlengden werktijd het algemeen be lang gebaat wordt (b.v. de bevordering van den bouw van volkswoningen) en einde lijk in de zeldzame gevallen,, waarin die bedrijven met de buitenlandsche concurren tie te worstelen hebben. Ofschoon de Minister dus een open oog heeft voor de moeilijkheden, waarvoor ver schillende bedrijven in den overgangstijd komen te staan, en hij steeds bereid was, om, waar inderdaad noodig, van de hem gegeven bevoegdheden gebruik te maken, om langer dan 45 uren per week arbeid te verrichten, zoo wil'hij toch uitdrukkelijk verklaren, dat hij niet bereid is mee te doen aan de reactie, welke' zich thans te- geen den achturendag openbaart. Hij zou het zeer bedenkelijk achten, wanneer de Arbeidswet 1919, kort geleden met vrijwel algemeene stemmen der Staten-Generaal tot stand gekomen, thans weer aanmerkelijk zou wonlen verzwakt. Dit zou ongetwijfeld den schijn wek ken, alsof zij toch gelijk hebben gehad, die beweerden, dat deze wel. slechts tot stand kwam uit vrees voor revolutie-gevaar, zoo dat, wat toen afgedwongen werd, thans, nu dit gevaar minder dreigend schijnt, wel weer zou worden teruggenomen. De Regee ring heeft steeds met nadruk de valschheid van deze voorstelling betoogd. Zij heeft hare wetsvoorstellen ingediend, niet onder dwang, maaruit eigen overtuiging. Niet ernstig genoeg kan daarom worden ge waarschuwd tegen een agitatie, die redelij ken grond mist en, had zij gevolg, onder de arbeiders rechtmatige verbittering zou' wekken. Het vertrouwen, dat velen hunner in de Regeering hebben gesteld, zou er ernstig door worden geschokt. Hoewel dus bereid, om gebleken fouten te herstellen en met werkelijke moeilijkheden rekening te houden, is de Minister niet genegen, met 'voorstellen, die een reactionnair karakter dragen, te komen. De samenwerking met Soc.-Dem. Wethouders. „De Standaard" noemt de Utrechtsche Wethouderskwestie een verschijnsel Yan beteekenis voor heel onze gemeente-po- litiek en dat kan leiden tot gewichtige consequenties. Verder herinnert het blad aan het geen in Rotterdam en Amsterdam voor viel. „In Rotterdam bleek een en ander maal dat do sociaal-democratische Wet houders er niet voor terugdeinsden hun positie te misbruiken om de revolutio naire gezindheid van het gemeenteperso- neel aan te wakkeron en tot een aanslag op de wettige orde aaq. te vuren. En in Amsterdam gaan de socialistische, „knappe kerels", hun plaats in het gemeentelijk leven misbruiken, om gemeente-ambte naren, die hun plicht verzuimden, en een aanslag op het staatsleven ondersteun den, door to -staken, de gerechte straf to doen ontkoinon. Zoo bewijst de proctijk, welke de be- teekonis is van de beschouwing dat do socialistische Wethouders voor do partij „vooruitgeschoven posten" zijn in het kas teel van de kapitalistische orde, om vóór alles ons staatsgebouw to ondermijnen. Als dezo stand van zaken hij de S. D. A. P. als do normale wordt aan vaard, dan hebben andoren groepen, al dus het anti-rev. orgaan, nader te over wegen, hoe zij hun houding bij do sa menstelling van het college van B. en W. beliooron te bepalen. Er dreigt tier een niet gering gevaar. UTIBREIDING VAN 'T GETAL RECHTERS. Naar in de Memorie van Antwoord op de Justitiebegrooting (Eerste Kamer) wordt medegedeeld, is een ontwerp van wet tot samenstelling van de gerechten en uit breiding van het aantal rechters bij het Departement van Justitie in voorbereiding. He kan spoedig worden tegemoet gezien. DE GEWIJZIGDE RIJNVAART OVEREENKOMST. Ingediend is een wetsontwerp in zake voorbehoud der bevoegdheid van Neder land, tot toetreding dér gewijzigde Rijn vaart-overeenkomst. De politieiroepen. Naar de „Av-p."' verneemt, heef al het dienstplichtig perso neel dat bij de militaire politieiroepen onder de wapenen is, een verbintenis aan gegaan bij.den vrijwilligen landstorm. Deze verbintenis eindigt, desgewenscht, op liet tijdstip waarop zij in het genot van groot verlof worden gesteld. Aan het blad werd medegedeeld, (dat door deze vrijwillige verbintenis dit per soneel geacht wordt onder de wapenen ie zijn tot handhaving' van de openbare orde en op grond hiervan in het genot kan wor den gesteld van dc kostwinnersvergoeding, voorgeschreven voor den vrijwilligen land storm, in dergelijke gevallen verkeerende. De gedwongen leening. Het lid der Tweede Kamer, de heer Van Dijk, heeft aan den minister van Financiën de volgen de vragen gericht. Is de minister bereid te bevorderen dat aan de lijsten van uitloting der schuldbe kentenissen voor de gedwongen leening 1919 in veel ruimere mate openbaarheid worde gegeven dan geschiedt door middel van aankondiging in de „Staatscourant" en het ter inzage leggen bij de ontvangers der directe belastingen en de betaalmees ters? LLOYD GEORGE'S ANTWOORD AAN HET N. V. V. In antwoord op het telegram van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, waarin krachtig geprotesteerd werd tegen de voorwaarden der schadeloosstelling, om dat die jarenlange slavernij aan millioenen arbeiders zoudlen opleggen, zegt Lloyd George dat hij verbaasd was een telegram van protest van het N. V. V. te ontvangen. Hij herinnert zich niet dat de Nederl. vak vereenigingen eenig protest hadden aange- teekend toen tijdens den oorlog de keizer lijk Duitsche regeering trachtte om de arbeidende klassen in Frankrijk en België van hun vrijheden te berooven. Evenmin herinnerde hij zch dat zij geprotesteerd hadden tegen het deporteeren van de Bel gische en Fransche arbeiders naar Duitsch land, waar zij slavenarbeid moesten ver richten. Voor zoover Lloyd George begreep, was het bedoelde protest alleen berekend om aan de arbeidende klassen, vooral van Frankrijk en België, niet alleen de k'osten van den oorlog op te leggen, maar ook de geweldige lasten van het herstel van 3e schade, veroorzaakt door den oorlog, die hun door de voormalige Duitsche regeering was opgedrongen. Het was daarom zeker rechtvaardig dat de bewerkers van den oorlog, wier land niet verwoest was, een billijk aandeel op zich zouden nemen van de kosten tot herstel der door hen ver woeste landen. Dr. P. J. H. Cuypers t. Men seint ons uit Roermond: Dr. P. J. H. Cuypers is hedenmorgen overle den. Petrus Josephus Hubertus Cuypers werd/ in 1827 te Roermond geboren, stu deerde tot 1849 aan de Academie te Ant werpen, daarna onder leiding van den grooten bouwmeester Violletle Due. Daarna vestigde hjj zich als architect te Amsterdam. Tot zijn voornaamste wer ken behooren: het Rijksmuseum en het Oentraal-station in de Hoofdstad. Katho lieke kerken te Amsterdam, Den Haag, Breda, Nijmegen, Eindhoven, Groningen, Leeuwarden, Alkmaar, enz. Vele waar devolle gebouwenn werden door hem ge restaureerd, zooals de St. Servaaskork te Maastricht, de Munsterkerk te Roer mond, de St. Bavo te Haarlem, hetMui- dorslot, het kasteel Haarzuilen bij Har- melen, het Binnenhof te 's Hage. De overledene was eero-doctor der Unieversileit te Utrecht en der Tech nische Iloogeschool te Delft. Samenwerking der drie rechtsche groepen. In de Woensdag gehouden zitting der Eerste Kamer, heeft het Ohrialelijk-his- torisch lid, do heer De Vos van Steen- wijk meegedeeld, dat ten opzichte van de samenwerking der 3 rechtsche groe pen, de band tusschen deze groepen nog steeds dezelfde blijft, niettegenstaande te genstanders hebben gemeend dat de gronden hiervoor door het eindigen van den schoolstrijd verdwenen zouden zijn. De heer De Vos van Steen wijk was overtuigd, dat deze samenwerking is ge grond op de éénheid in beginsel als uit gangspunt, n.l. het christelijk beginsel. Er zal z.i. heel wat noodig zijn, om het cement dat deze éénheid bindt, te verbreken. De afgevaardigde eindigde met de verzekering, dat hij en zijn politieke vrienden den grootsten prijs zullon blij ven stellen op een stevige samenwerking der drie partijen. TJitvoer van Groenvoer. Met. ingang van 2 Maart is de uitvoer van gras, kla ver en ander groenvoeder in verscben en geconserveerden toestand, weer- toe gestaan. Verkeer en Posterijen. Zomerdienstregeling spoorwegen. Het ontwerp voor de zomerdienstregeling 1921, aangeboden door de Nederlandsche spoorwegen, wordt ter kennisneming door belanghebbenden nedergelegd ter griffie" A'vsr onderscheidene provinciën en ter se cretarie van vele gemeen ten. EvCntucele opmerkingen moeten, teneinde yóór de vaststelling van de dienstregeling in over weging te kunnen worden genomen, recht streeks ingezonden worden vóór 15 Maart aan het Dep. van Waterstaat. Geen aansluiting bij het N. V. V. Naar de Rolterdamsche socialistische „Voortwaarts" verneemt, is wederom bij referendum van den Bond van Neder landsche Onderwijzers de op het congres aangenomen aansluiting bij het N. V. V. verworpen. Te Rotterdam waren uitgebracht 19G voor en 382 tegen; te Amsterdam 465 voor en 503 tegen en in de afdeeling 's-Gravenhage 199 voor en 155 tegen de aansluiting. PELGRIMSREIS NAAR LOURDES. Evenals verleden jaar, zal ook wederom dit jaar een groep pelgrims naar Lourdes gaan onder de geestelijke leiding van pater A. Abels Heercnweg te Utrecht, ter wijl het reisbureau van Em. Clais te Ant werpen, de verdere verzorging op zicfi neeiht. De datum is vastgesteld op 2 Augustus. Op den heenweg een dag opont houd te Parijs, terwijl op de terugreis waarschijnlijk Biarritz zal worden aange daan. Inschrijvingen kunnen nu reeds ge schieden. (Msb.) De Nederlandsche tentoonstelling te Parys. De Parijsche berichtgever van het „Hbl." verneemt, dat het doorgaan van de Nederlandsche tentoonstelling thans verzekerdis. Zij zal worden gehou den in de Salie de Jeu de Paume, zoo als oorspronkelijk was bepaald. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE, bevat deze week het volgende Platen: Het morgen-onderricht. Het hoofd van een negerstaat. Een kra nige hond: Terwijl mama haar stom biljet invult. Voorjaarsvreugde in de huisdieren-teelt (2 foto's). De weg naar buiten. Op wandeling in bet boseh. De lente komt (4 foto's). Jufferbondjes die hun kost waard zijn (3 foto's). De industrie in Opper- Silezië, (4 foto's). Een wedstrijd in hardloopen. (2 foto's). Speelhoek. Personen over wie men spreekt (4 fo to's). 't Lijkt een arrestatie uit cqn sensatie-roman. Een groote brand te Antwerpen (2 foto's). - De zanger en zij jj lied, naar een teekening van Jan Wieg man. Een reis om de wereld (2 foto's).' Tekst: Moedertje-twee, roman doorH. B. v. d. Sande. - Ode aan een barbier, door Maks. - Wandelen, door Louis Kuiten brouwer. Een reis om de wereld in 52 dagen, door M. Berden.. Baby's, vriendschap, door Ph. Luske. De be koring door H. Weber. iWat je al nie leest. Uitslag rebus: De verborgenbo den van 't woud. WERKLOOZEN-STATISTIEK. Zooals blijkt uit do mededeelingen van. den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemidde ling, waren op 31 Januari 1921 bij de belangrijkste organen der open bare arbeidsbemiddeling (51 arbeids beurzen en correspondentschappen in gemecnlcn boven 10.000 inwoners) in geschreven in to Laai pl.rn. 47.000 man nelijke werkzoekenden van 18 jaar of ouder. Van deze pl.m. 47.000 ingeschrevenen behooren tot de groep diamantbewer kers pl.m. 8000, bouwbedrijven enz.. 8277, houtbewerking enz. 1450, klee ding en reiniging 005, schoenen, le der enz. 440, metaalbewerking enz. 3523, textielnijverheid 1146, bereiding van voedings- en genotmiddelen (o. a. sigaren 5428, landbouw enz. 435, vis- scherij enz. 1423, warenhandel 1219, verkeerswezen 4085, vrije beroepen 1258, arbeiders zonder bepaald be roep 8398. Rekent men hierbij voor de perso nen beneden 18 jaar 10 pCt., dan wordt het aantal pl.m. 52000, Dit aantal geelt ecliler niet hel juiste aan tal werkloozen aan, en. wel om de volgende redenen a. arbeiders, die een gedeelte van de week arbeiden, dus in dienst van den werkgever blijven, zijn hieronder niet begrepen; b. arbeiders, die niet tegen werk loosheid zijn verzekerd, laten zich niet steeds als werkzoekenden inschrijven bij werkloosheid. c. onder de pl.m, 52000 zijn ook personen, die niet werkloos zijn, doch van betrokking willen veranderen. liet aantal ingeschreven werkzoe kenden bedroeg op 31 Jan. 1919 bij 30 arbeidersbeurzeu en bij de corres pondentschappen uit 23 districten der arbcidsbeptkkteliiig 50319 cn op 31 Januari 1920 bij 30 arbeidsbeurzen 26072. Slapte in handel en bedrijf. Op de bont- en dekenweverij van de fir ma Diddens en van Asten te Helmond „zijn \yegens slapte in het bedrijf 70 arbei ders aangezegd, dat zij over 14 dagen zijn ontslagen. De arbeiders van de Koninkl. Metaal- warenfabriek J. N. Daalderop Zonen te Tiel, werkzaam in de afdeeling me- laaldraaierij, hebben aanzegging ontvan gen, dat ze voortaan 2 dagen per week minder zullen werken. In deze fabriek weiken nu reeds 3 afdeelingen geheel en 1 gedeeltelijk maar 4)4 dag per week. DE BRAND IN IIET HULPZIEKEN HUIS TE SCHEVENINGEN. Omtrent dezen ernstigen brand, die betrekkelijk goed afliep, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld In barak 8 was de verloskundige af deeling gevestigd. Er bevonden zich in het geheel een vcertiglal vrouwen met haar kindertjes in. In het gedeelte, waar de brand ontstond, zullen zich misschien een acht- 5 tienlal vrouwen bevonden hebben. De gesteldheid in alle barakken, wat dc verwarming betreft, is, dat een kachel in het midden van het vertrek staat en een lange kachelpijp langs de hóuten zolde ringen loopt en door een gat in den zol der naar buiten uitsteekt. Hierin schijnt voor zoover men na dc eerste verwar ring meende le kunnen vermoeden, de oorzaak gelegen te zijn van den brand. Er zal nog een nader onderzoek worden ingesteld. Hoe dit zij, de zusiers, die nachtdienst hadden, zagen de vlam en het allereerste werk dat zij, plichtsgetrouw, meenden te moeten doen, was niet het harerzijds waarschuwen van de brandweer, maar een onmiddellijk kalm en energiek aanpak ken, om de aan hun zorg toevertrouwde in dc onmiddellijke nabijheid verblijvende zieken, in allerijl over te brengen naar een plek, waar zij althans vooreerst in veiligheid konden zijnv Dit is gelukt. Inmiddels trokken de hoog oplaaiende vlammen de aandacht 'van een op den straatweg langs het zie kenhuis surveilleerenden agent van poli tie, die dadelijk de brandweer alarmeer de. In oen oogwenk kwam daarna op het terrein van het. ziekenhuis zetf alles in beweging. De lot dit ziekenhuis behoo- rende geneesheeren en de inmiddels ge waarschuwde en spoedig op het terrein verschenen geneesheer-directeur van het groote Gemeente-Ziekenhuis aan den Zuidwal te 's Gravenhage, dr. E. A. Koch, leidden niet groote kalmte en bezadigd heid de overige verpleegsters, bedienden enz. hij hcL werk, om dc verpleegden uil de gedeeltelijk brandende barak 8 voor zichtig over te brengen naar en te ver doelen over andere barakken. Verschil lende politieagenten, die uit alle hoeken van de stad" zich voor dienst meldden, verleenden daarbij zeer goede diensten, lol niet geringe tevredenheid van den burgemeester, mr. Palijn cn den hoofd commissaris van politie, den heer Van 't Sant, die mede spoedig op het terrein aanwezig waren. De vuurgloed maakte 't bijna onmoge lijk in de nabijheid van de barak te blij ven. Hét uitgestrekte terrein bood ove rigens een vreemd schouwspel. Men zag donkere gedaanten die ecu brancard voort duwden en gestalten op-wier armen moei zaam een zieke in nachtgewaad steunde, zich langzaam voortbewegende naar een veiliger plek. Binnen in dc verlichte, ver van den brand gelegen andere barakken, waren alle zieken wakker. De pas overgebrachte kindertjes hoorde men zwakjes schreiep. De pleegzusters traden bemoedigend en kalmecrend op. '1 Bleef daar de „gerou tineerde bedaardheid" van een ziekenhuis iu de meest normale omstandigheden. Inmiddels deed het gerucht dc ronde dal een kort geleden bevallen vrouw haar kindje miste. Gelukkig bleef hel bij dit gerucht, want korten lijd daarna werd vernomen dat het kind terecht was. We) is er, zooals reeds gemeld, bij dezen brand een sterfgeval le betreuren van een vrouw, die, een zestal dagen geleden ge opereerd; tijdens den brand aan hartver lamming overleed, klaarblijkelijk door den schrik. Zoo althans werd het geval van medische Zijde medegedeeld. De fa milieleden werden dadelijk mqt dit plot seling overlijden in kennis gesteld. Ten 4 a i'A uur in den morgen was het vuur gedoofd. Zooals gezegd van de eene helft van de barak is niets ovcreg- bleven. Men mag niet denken aan het geen er gebeurd zou zijn indien een slerr ke wind de vlammen zou hebben doen overslaan naar de andere barakken-com plexen. Het was dan ook het streven van den commandant en de zijnen om den brand lot het terreingedéelle waarop ba rak 8 stond te beperken. En daarin is de brandweer prachtig geslaagd. Uit 's Gravenhage wordt nog gemeld, dat de brandweer als de oorzaak aan neemt, dat de pijp van een hecl-gestook- te kachel, die in het midden van barak 8 stond, niet brandvrij was gelegd cn te dicht langs het houten plafond liep. Er waren in de barak ongeveer 40 vrouwen aanwezig en 30 baby's. DE OORZAAK VAN DE SPOORWEG ELLENDE. We knippen uit het „Vad."; „Al komt er wat verbetering in de spoorwegtoestan den, de klachten zijn nog legio. En niemand wist maar precies, waar 't 'm eigenlijk in zat. Men durfde 't eenvoudig niet zeggen, maar nu is ,t er uitgeflapfe. Nog wel in oen officieel stuk van een zoo deftig college als de Eerste Kamer over de Waterstaatsbegrooting 1921, wórdt do opmerking gemaakt, „dat de sneltrei nen uit Utrecht bij aankomst to Zwollo tot ver buiten het porron rijden alleen om de locomotief gemakkelijk van water te voorzien, zeer tot ongerief van do reizigers, die zich nu een lango wande ling moeten getroosten." En dan wordt voorzichtig geïnfor meerd: „Zou het niet overweging ver dienen, de locomotief alleen naar de wa terplaats te doen gaan?" Wat" ieder fatsoenlijk mensch sinds zijn bewaarschool jaren steeds doet, dat doen de Nederlandsche locomotieven nu nog niet. Wat zit daar achter? Tot meerdere duidelijkheid zeker draagt het officiëele staatsstuk, waarin deze mystificatie wordt geopenbaard, het num mer100!" DE BEROOVING VAN f 33000. Te Amsterdam werd op 3 September ƒ.1. in de St. Olofssteeg 9 een looper van een der groote industrieels onder nemingen, die op den morgen van dion dag een som van f 33.100 had ontvan gen, van zijn portefeuille, waarin dit be drag was geborgen, beroofd. Naar hot „Hbl." meldt, zijn thans in verband mot deze borooving door do politie aangehou den eon 27-jarig zeeman en diens vriendin, huizende in hun gemeenschap pelijke woning in do Marnixstraat. Te vens werden gearresteerd een 31-arige expeditiekneeht en do 40-jarige vrouw, waarmee hij in de .Polanonstraat samen leeft. Do vrouwen moeion den geldloo- per het roofhol hebben binnengelokt. Do beido kerels sloegen daarna hun. slag. 40-JARIGE ECHTVEREENIGING VAN DEN EX-KEIZER EN ZIJN GEMALIN. Uit Doorn wordt gemeld, dat de 40- jarige Echtvereeniging van den gewe zen Duitéchen Keizer en Keizerin, in stilte is voorbijgegaan. De toestand der ex-keizerin n* van dien aard, dat aan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 5