Nulder Quax, BUITENLAND. Alkmaar Kassiers Purmerend Binnenlandsch Nieuws, G#emengd Nieuws. VERLEENEN CREDIETEN. volgens 3e acte van beschuldiging, in ge regelde correspondentie met de bolsjewisti sche leiders in Rusland en met het „hulp- bureau van de communistische Interna tionale te Amsterdam". „Het onderzoek heelt teveus aan het licht gebracht, aldus Schrijft het „Journal," dat een van de directeuren van het bureau te Amsterdam, 'Rutgers, in den herfst 1919 een som van 20 miliioeu roebel mee uit Rusland neeft gebracht, welk bedrag bestemd was voor liet propaganda-secrctariaat in West- Europa, dat zijn zetel te Eerlijn heeft. De vrouw van denzelfden Rutgers had kost bare edelsteenen, uit Rusland afkomstig naar Nederland gebracht. Zij waren be stemd om verkocht te worden ten bate van de communistische beweging." Of het ook' noodig is, dat de wetgeving 'middelen aan de hand doet, om zich tegen 'dergelijke samenzweringen op het geordend •taatsleven te verzetten! i lieorie en Practijk. Den cx-dominé Kruyt, op den dag van boden anarchistisch lid der Tweede Ka mer, behoeven wij aan onze lezers niet yoor te stellen. De beurs van dezen heer Kruyt nu, schijnt minder revolutionnair gezind te zijn dan zijn hart. Immers, de „Blijde Wereld" het chris ten-socialistisch weekblad, vestigt er de 'aandacht op, dat hij een der eigenaars is van het Amsterdamsche.Predikbeur- tenblad, een der meest conservatieve or ganen in ons land, maar tevens door zijn vele advertentiekolommen een goudmijntje 'voor de familie Kruijt. Natuurlijk was deze „publicatie", alles ■behalve aangenaam voor den heer Kruijt, die ruet eenige nietszeggende praatjes zich 'van de zaak tracht af te maken. De „Blijde Wereld" antwoordt nu weer: ij „Maar nu het preddkbeurtenblad, ■waarvan de eigenaars alle werk door anderen kunnen laten opknappen, om zelf met de groote winst ervan te gaan strijken. Het is het meest duffe en be schimmelde blad van dien aard, dat we kennen. De wereld en ook de kerk zou er van opfrisschen, indien het verdween. Ook zouden jle eigenaars zeker invloed kunnen uitoefenen, dat het in wat rui- ruiiner, vrijer en moderner geest werd geschreven, zij 't dan met verlies van heel wat geld aan advertenties en abonnemen ten. Dat 't Kamerlid Kruyt daarvan eige naar is ergerde ons zoo, omdat hij in „Opwaarts" altijd het socialisme van het offer, van de daad en van den moed heeft gepropageerd en de sociaal democratie zelfs meermalen lafheid heeft verweten," Hel woord is nu weer aan 'den bdlsje- i'Skist Kruyt, die, nota-bene, eet en drinkt \pp de winst van een conservatief predikan tenblaadje. Ook bij dezen mensch staan theorie en t practijk, woord en daad, met elkaar op vij- andigen voet, 1 Nederland en 't Rijnvaartverkeer. 1 Aan het zeer belangrijke wetsontwerp, 'dal een langen, geleerden naam heeft, fiaar dat wij duidelijkheidshalve kortweg bovenstaanden titel geven, ontleenen wij /iet volgende:. Het standpunt van Nederland. Geheel onveranderd meende de Regee ring de Rijnartikelen van Versailles niet te kunnen aanvaarden en met name meen- jde zij een condito sine qua non te mogen maken van een vertegenwoordiging in de Centrale Commissie voor de Rijnvaart. Besprekingen te Parijs, waaraan dezer zijds werd deelgenomen door Jhr. dr. J, Bondon, H. M.'s gezant te Parijs, prof. jhr. mr. W. J. M. van Eijsinga en den beer A. G. Kröller hebben eindelijk tot overeenstemming geleid. Deze is thans neergelegd in een protocol van 21 Janu ari 1921, dat deel van het wetsontwerp uitmaakt. Het protocol bevat de acht door Frankrijk, Groot-Brittannië, België en Ita lië aanvaarde punten, waarvan de Noder- jandsche Regeering haar toetreding tot 'de desbetreffende artikelen van het Vre desverdrag heeft gemeend te moeten af hankelijk maken; het voorziet voorts de Inwerkingtreding dier toetreding op den dag, volgende op dien der kennisgeving van de toetreding aan de Fransche Re geering, die haar zal medcdeelen aan de overige geallieerde en geassocieerde Re geeringen. De Algemeene Conventie. Wat de verschillende artikelen van het .Vredesverdrag betreft, op welke dit wets- ontwerp betrekking heeft, aan de desbe treffende opmerkingen in de Mem. v. Toe lichting is het volgende ontleend. Het kwam de Regeering voor, dat de aanvaarding bij voorbaat van de „Con vention Générale" door het feit onzer toe treding slechts aannemelijk zou zijn voor Zoover Nederland op gelijken voet als de geallieerde en geassocieerde Mogendheden aan de tot standbrenging van dat verdrag zou medewerken. In punt 2 van het pro- iokol is aan dit verlangen van de Neder landsche Regeering tegemoet gekomen. De vertegenwoordiging. Artikel 355 kent naast de vertegenwoor diging der oeverstaten ook aan Groot- Brittannië, Italië en België dc bevoegd heid toe zich in de commissie te laten vertegenwoordigen, terwijl aan Frankrijk bovendien permanent w-ordt toegekend het voorzitterschap, dat vroeger ieder jaar door het lot werd aangewezen. Overtuigd van de wenschelijkheid om tol overeenstemming te geraken, heeft de Regeering gemeend, dat zij in het als ge- volg-"van den oorlog ingevoerde nieuwe regime zou kunnen berusten, zoo althans de andere regeeringen bij nader inzien zouden willen rekening houden met de aanspraken die Nederland als belangrijke öeverstant zich geroepen achtte te doen gelden. De Regeering heeft de voldoening iho- gen smaken, dat tenslotte op dit punt Nederlands gerechlyaardifids aanspraken erkend zfjn geworden eit 3e andere Sta ten tr rich mede verecnigd hebben, dat onder 3o. van het protokot het aantal vertegenwoordigers van Nederland op drie is gebracht. Onttrekking van water aan den Rijn. Bij artikel 358 heeft Duitschlan-i er in toegestemd, dat op het DuitschFransche riviervak Frankrijk hel uitsluitende recht zou bezitten 0111 Rijnwater te gebruiken ten bate der verkrijging van electrische kracht, alsmede lea bate van bevloeiingen, scheepvaartkanalen of andere doeleinden. De Regecring heeft do overtuiging ge kregen dat dc geringe wateronttrekking, 5 die van de toepassing van artikel 358 het I gevolg zal kunen zijn, geen voor de 5 scheepvaart schadelijke gevolgen behoeft te hebben. Een Antwerpen-Rijnkanaal. Het is den Staten-Generaal bekend, dat de Regeering geen bezwaar maakt tegen het doorsneden worden van Limburg door een Antwerpen«Rijn-kanaal, waarvan art. 361 het vak noemt, dat tusschen Maas en Rijn zou liggen. Ook meende zij geen bezwaren to moeten maken tegen de overige bepalingen van dal artikel, voor zoover dat nd. alleen het Duilsche kanaalvak betreft, dat het artikel niet toepasselijk zal zijn op het Nederlandsche vak, is op verzoek der Regeering uitdruk kelijk vastgelegd in punt 7 van het pro tocol. Dit brengt meteen mede dat de beslissing door België, waarvan het eerste lid van artikel 361 gewaagt, geen betrek king kan hebben op het Nederlandsche stuk van het kanaal, jets wat in het protocol ook met zooveel woorden is tot uiting gébracht. De Centrale Commissie. Op verzoek der Regeering is in het pro tocol vastgelegd, dat op Nederlandsch ge bied de bevoegdheid der Centrale Com missie op nieuwe wateren slechts kan worden uitgebreid met toestemming van Nederland. De Regeering heeft gemeend in afwach ting van de formeele toetreding tot de Rijnartikelen van Versailles, die eerst na goedkeuring en ratificatie van het proto col zal kunnen plaats hebben, dat het op haar weg ligt, zich te doen vertegen woordigen op de vergadering der commis sie, die 26 Februari e.k. te Straatsburg zal bijeenkomen. NEDERLANDSCHE AUTOMOBIELEN TENTOONSTELLING. Te 'sHage zal van 5 lot 12 April een groote automobielentenloonstelling in den Dierentuin plaats hebben. R.K. CENTR. RAAD VAN BEDRIJVEN. Het bestuur van bovengenoemd lichaam verzoekt in aanvulling van het perscom muniqué omtrent de bestuursvergadering van 22 Februari LI. het volgende te be richten, teneinde misverstand te voorko men: le. Zooals van zelf spreekt, hebben noch de aanwezige adviseebende leden, noch prof. Aengenent aan het nemen der besluiten op die vergadering meegewerkt. De kwaliteit, waarin zij hij' de bestuurs vergaderingen tegenwoordig zijn, sluit van" zelf uit, dat zij daarin een stem zouden uitbrengen. 2e. Bij die besprekingen over de actie, die begonnen zal worden in de kiesver- eenigingen, heeft prof. Aengenent de be denkingen, die zijns inziens tegen die actie bestaan, naar voren gebracht en zich legen die actie uitgesproken. Handelsregisterwet en wet op de K. v- K. Naar het „Vad1." verneemt, zullen de Handelsregisterwet 1918 en de wet op de Kamers van Koophandel 1920 'vermoede lijk 15 Maart a.s. in werking treden. ACTIE TEGEN DEN BELASTINGDRUK. Zooals we reeds meldiden, wordt in Utrecht druk op een request aan H. M." de Koningin geleekend, tot vermindering van den belastingdruk. Naar bet „U. D." meedeelt, loopt het aantal betuigingen van instemming in de duizenden. Het blad schrijft: „Een zeer belangrijk contingent kwam uit den intedlectueeilen middenstand. Een groot aantal hoogleeraren, hoogere amb tenaren, leden van de rechterlijke macht, doctoren, advocaten heeft geteekend. Maar ook uit andere kringen, zéér kleine han delaars b.v. was een vrij sterke sympathie te bespeuren. Wjj troffen daartegenover eenige namen'aan van bankdirecteuren, groot-industrieelen e. d. Men kan zijn in druk in een enkelen zin samenvattend constateeren, dat de adhaesie-betuigingen met het request te aanschouwen geven een algemeen verzet tegen den belasting druk, daarbij in acht nemende dat spe ciaal de intellectueele middenstand zeer veelvuldig heeft geteekend." Heden, Vrijdag, wordt het request ver zonden. De burgemeester van Amsterdam. Naar „Het Volk" verneemt, is het niet waarschijnlijk dat burgemeester Tellegen reeds op 16 Maart terugkeert van zijn ver lof tot herstel van gezondheid. Hij zal langer rust noodig hebben en eerst tegen 1 April de waarneming van zijn ambt hervatten. Verkeer en Posterijen^ Goederenvervoer naar Duitschïand Het vervoerverbod voor wagonladingen van Nederland naar en door Duitsch ïand, wordt met 5 Maart opgeheven. Van dien dag behoeven dus geen vergunnin gen tot vervoer van wagons van Neder land naar en door Duitschïand bij het Duitsohe gezantschap te 's Gravenihage worden aangevraagd. Uit onze Oost. VAN EEN ADDVOCAAT EN EEN GELDBUIDEL, De „N. Soer, Ct." vertelt: Het geschiedde, dat een bekend Soeraba- jaasch advocaat van een reis uit den Oost hoek naar Soerabaja terugkeerde en reis de in een appartement, waarin ook geze ten was een inspecteerend ambtenaar Van de S.S. en nog een dame. Dg inspecteur had fefl zak mgt geld bij zich, did, wannéér fij nöo föér erf daar eens even aan een station den trein verliet, werd toevertrouwd aan de dame. Maar in Bangil wilde het geval, dat ook' de dame zich eens even wilde verzetten en toon kwam de geldbuidel zoolang onder toe zicht van den pleitbezorger, Toen echter de inspecteur zijn plaats in de coupé weer innam, was de zak met geld verdwenen. De advocaat beweerde, hein te hebben verloren. Hoe ruen ook zocht, de zak was weg en bleef weg. Later echter, zoo verklaren verschillende getuigen, is de zak in het bezit van den rechtsgeleerde geziey. De Raad van Justitie heeft thans rechtsingang met last tot instructie tegen dezen advocaat verleend. VOORSCHRIFTEN VOOR LEVENSVER ZEKERINGMAATSCHAPPIJEN. Verschenen is Uians het Voorloopig Ver slag over hot wetsontwerp, dat voorschrif ten houdt ten aanzien van levensverzeke ringmaatschappijen, welke bijzondere voorziening behoeven. Het volgende is er aan ontleend: Zeer vele leden juichten le indiening van dit wetsontwerp toe. Sommige leden be treurden het echter, dat nog steeds niet een algemeene regeling van het toezicht op het levensverzekeringbedrijf lot stand is gekomen. Indien dit tijdig was geschied, zou dit nood-ontwerp onnoodig zijn ge weest en zouden wellicht ook de redenen, die tot het indienen van dit ontwerp heb ben geleid, achterwege zijn gebleven. Eenige leden merkten op, dat de voor gestelde voorzieningen ten doel hebben eenige maatschappijen te helpen en de belangen harer verzekerden te bescher men. Zij vroegen echter of de Regeering zich wel voldoende rekenschap heeft gege ven van den omvang, dien de toepassing van dit wetsontwerp in de practijk zal kunnen aannemen. Immers behalve enkele levensverzekeringmaatschappijen, die door koersverlies op effecten in moeilijkheden zijn geraakt, bestaan er verscheidene maat schappijen, die uit anderen hoofde niet soifdie zijn bij welke de belangen den verzekerden evenmin voldoende gewaar- borgd zijn. Indien ook deze maatschap pijen onder gerechtelijk bewind zouden komen, hetgeen alleszins zou zijn toe te juichen, dan zou dit ontwerp veel ingrij pender gevolgen hebben dan men zich voorstelt Ook vroeg men of heet niet aanbeveling zou verdienen de handelsbevoegdheid van een maatschappij van 't oogenblik, waarop de in het wetsontwerp bedoelde aanvrage wordt gedaan, tot het oogenblik, waarop de Rechtbank haar beslissing geeft, te be perken. Men vreesde, dat sommige onder nemingen gedurende dat tijdsverloop zou den overgaan tot handelingen in strijd met de belangen van de verzekerden. Deensche boter in Amsterdam. Het ligt in het voornemen van het Amster damsche gemeentebestuur, een hoeveel heid boter van goede kwairtoit uit Dcnö- marken aan te koopen en deze ter be schikking van de bevolking te stellen. De prijs dezer boter moet 50 cent per K. G. lager zijn, dan die thans betaald moet worden. Uitvoer van meststoffen. Met in gang van 3 Maart is de uitvoer van phos- forhoudende meststoffen weer toegestaan Wetsontwerp ruilkaveling. De Mi nister van L. N. en H. heeft meegedeeld, dat een wetsontwerp betreffende ruül- Ikaveling in vergevorde rden staat van voorbereiding is. De belasting op gouden en zilveren voorwerpen. Door den heer B. J. Ci troen te Amsterdam, is aan de leden dier Tweede Kamer der StatenGeneraal een beschouwing gezonden, naar aanlei ding van de indiening van het wetsont werp tot verhooging (verdubbeling) van de belasting op gouden en zilveren wer ken en wijziging der wet van 1852. Daar in wordt betoogd, dat de voorgestelde verdubbeling, en dat vooral van goud werken, van groot nadeel zal zijn voor de vakbeoefenaars en wel 't meest voor den bona fide fabrikant en handelaar, die er ernstig doo zullen worden gedu peerd. NOODLOTTIG ONGEVAL. Een reserve-korporaal uit Arnhem die de school voor veriofsofficieren der ar tillerie te Ede bezoekt, is op noodlottige wijze om het leven gekomen. Hij had zich Dinsdagavond laat per motor-rijwiel van Arnhem naar Ede begeven, is onderweg op den Amsterdamschen straatweg geslipt en vermoedelijk tegen een boom geslin gerd. Des nachts vond men hem hevig verwond, dood op den weg. Zijn lijk is naar Ede overgebracht. OVERTREDING DER HUURCOMMISSIE WET. Tegen zekeren L. te Helmond, 'n ver huurder van woningen, werden door de politie niet minder dan 22 processen-ver baal opgemaakt ter zake overtreding der HuurcommissieweL KINDERMOORD TE NIJMEGEN. Door de politie te Nijmegen is aan gehouden de 23-jarige dienstbode W. J uit Cranettburg, (Duitschl). Zij blijkt de moeder te zijn van het kind, waarvan Zondag het lijkje in het Hunerpark is gevonden. De aangehoudene heeft bekend, het lijkje in dit park te hebben neerge legd. De recherche doet nader onderzoek. VERKEERD GEDRUKTE BANKBIL JETTEN VAN 40. Naar. „Het Volk" verneemt, zijn sinds eenigen tijd een aantal bankbiljetten van 40 (groene biljetten) in omloop, die aan dc vier hoeken inplaats van het cij fer 40, het cqfer 60 aanwijzen. Men heeft hier, zegt het blad, te doen mqt gen vergissing yaaJLe dtukkprij jygar h'et Nederland scne bankpapier .Wordt gé- drukt. De Ned. Bank is bezig de biljetten aan le circulatie ie onttrekken en betaalt ex bjj inwisseling 40 voor uit. Bij informatie is het „N. v. d. D." ge bleken, dat er inderdaad eenige van de genoemde biljetten, die als misdruk had den moeten worden vernietigd, de drukke rij hebben verloten en aan de Ned. Bank zijn afgeleverd. 't Is echter zoo goed als zeker, dat er geen énkele in circulatie is gebracht Voor het geval, dat dit toch zou zijn geschied zijn de oorrespondent- en agent schappen gewaarschuwd. In ieder geval betaalt de Bank bij in wisseling 40 uit want behalve de ge noemde leemte (dat in de vier hoeken het" cijfer „60" staat) zijn de biljetten goed. Het middengedeelte vermeldt dat de Bank aan toonder „veertig gqlden" uitbetaalt. DE CONFERENTIE TE LONDEN De indruk te I'arijs. In alle Parjjsche kringen heerscht voldoe ning over de wijze, waarop Lloyd George tegenover de Duitschers de verdediging van de Fransche belangen op zich heeft genomen. Men verheugt zich zeer, dat de Engelsche premier tot het inzicht is ge bracht, dal de Fransche verwoestingen het allerergste gevolg van den oorlog zijn en dat de vergoeding daarvan zonder pardon geëischt zal worden. Voor dit resultaat wordt Briand, die dit door zijn overtuigen de betoogen heeft weten te bereiken (want den vorigen avond was Lloyd George eerst nog heelemaal niet besloten zoo te spre ken) unaniem hulde gebracht. De meeningen zijn echter verdeeld over de practische gevolgen, wétte het gestelde ultimatum hebben. De critische geest uit zich als volgt: Bamville schrijft in „Action franpaise": „Er is slechts aanleiding lot een geluk- wensch, indien de overeenkomst van 28 Januari beter gerendeerd wordt dan het verdrag van Versailles". Linkiscfae bladen als dee „Humanitè" betoogen, dat Frankrijk niet zijn zin ge kregen heeft, omdat het plan van de groo te militaire dentonstratie, dat de chauvi nisten wilden, niet door de alliés is over genomen. „Steekhoudender is een commentaar van de „Peuple", waarin gezegd wordt, dat men deze sancties ver van ideëel vindt, omdat zjj ht gevaar opleveren, dat men tot nieuwe militaire daden zal worden meege sleept, indien Duitschïand weigert den mijnaibedd in het Ruhrgébicd voort te zetten, zoodat Frankrijk zoodoende niet zal krijgen waarop het recht heeft. Deze afwijkende stemmen verhinderen echter niet, dat algemeen groote vreugde bestaat over de wijze, waarop Briand te T. onrlen gewerkt heeft, en dat hij overal geprezen wordt en dat men veelal leedwe zen er over uitspreekt, dat hij niet reeds veel eerder het Fransche staatsbstuur aanvaard heeft. De houding der Duitsche regeering. De correspondent van het „Hbld." te Berlijn meldt: Het rijkskabinet kon eerst gisterochtend zijn houding tegenover het ultimatum der Entente bepalen, daar het nauwkeurig ver slag over het verloop van de besprekingen te Londen eerst Vrijdagochtend hier is aangekomen. Men kan reeds van tevoren zeggen, dat principieele beslissingen om trent de politiek van het kabinet niet zul len worden genomen, daar de richtsnoeren der tegenwoordige regeering vastgelegd zijn. Het kan slechts gaan om nieuwe voor stellen binnen de uiterste grenzen, die mi nister Simons in zijn eerste rede voor de conferentie te Londen voor de Duitsche capaciteit heeft aangegeven. Nieuwe voor stellen, die verder gaan dan het thans door Duitschïand gedane aanbod, kunnen slechts door een nieuw kabinet worden ge daan. Toch schijnt het, zooals de meerder- heidssoeialistische afgevaardigde Müller in de Rijksdagzittiiig van 2 Februari zeide, onmogelijk, dat een nieuwe regeering an dere grondlijnen voor de politiek zou kun nen vinden. Onder deze omstandigheden heerscht in alle politieke kringen kalme vastberadenheid. Elke mogelijke poging zal worden aangewend om een breuk te verhinderen. Mocht dit onmogelijk zijn, dan zou minister Simons Dinsdag naar Berlijn terugkeeren en het Duitsche volk zal moeten dulden wat het niet kan ver hinderen. 1 Duitsche persstemmen. Het ultimatum der geallieerden heeft een storm van verontwaardiging ontke tend in de Berlijnsdhe peTS. Alle bladen, van de conservatieve „Kreuzzeitung" tot de onafhankelijke „Freiheit" zijn het er over eens, dat de Duitsohe regeering standvastig moet blijven. Men ontkent de betoékems van de sancties, waarmede ge dreigd worctt, niet, maair is in Itet alge meen van meening, dat deze hot kleirjte kwaad zijn. In het JBerl. Tag." tracht Th. Wolff t» bewijzen, dat de Entente met haar sanc ties niets zal bereiken en geen cent meer uit Duitschïand zal halen. Hij gelooft, dat het Duitsche volk ze zal verduren, nu hot reeds zooveel moeilijker dingen heeft ver duurd. Bi de „Voss. Zfg." betoogt Georg Bern- hard, dat de sancties de positie van Duitschïand bij alle verdere onderhande- lirtger moeilijker zuilen maiken, daar de groote economische combinaties en finan- cieele ontvangsten In de handen der En tente overgaan, waardoor haar bereid willigheid om op veranderde Duitsche voorstelten ia te gaan niet wordt ver- eischt. Bernhard is daarom van meening, dat Duitschïand tot het laatste oogenblik moet trachten een situatie te scheppen, die de tenuityoerieggiug van de. sancties De „Lokal Anz." wijst er op, dat de militaire sancties in flagr&nten strijd zijn met het vredesverdrag. Op bet oogenblik echter, dat <te Entente bet verdrag van Versailles als een vodje papier behandelt, op hetzelfde oogenblik beeft ook voor Duitschïand bet mdesverdrag afgedaan, zegt het blad. Ook de „Vorwarts" verklaart, dat de uitvoering van de militaire bedreigingen de opheffing van het verdrag van Ver sailles zou beteekenen. De „Freiheit" meent, dat het antwoord der Entente, hoe ruw het ook klinkt, toch nog een heel kleine mogelijkheid voor verdere besprekingen openlaat. De Duit sche regeering moet van deze mogelijk heid in elk geval zoo goed mogelijk ge bruik maken, maar het zou dwaas zijn rich te verhelen, dat de hoop op een vreedaame oplossing buitengewoon gering is. In denzelfden geest schrijft de „Geer- mania." De „Tagl. Rundschau" zegt: Indien Duitschïand zich in (lil moeilijke uur'wil handhaven, moet het allen binncnland- sohen strijd terzijde laten. Het geheéle Duitsche volk moet thans tenminste eens gezind en aaneengesloten zijn in zijn tegenstand. Daarom is de vorming van een nationaal eenheidsfront de eerste eisch van het oogenblik; de tweede is de vor ming van een nationale afweer-regeerihg van rechts tot links, van de Duitsch- natlonaicn tot de sociaal-democraten. DE OPSTAND IN RUSLAND. Het bericht, dat de onlusten in Peters burg onderdrukt zijn, wordt bevestigd. Er worden hooger cijfers genoemd voor het aantal doodgeschotenen. Men heeft be loofd, één keer een verhoogd rantsoen brood en vleesch te Petersburg uit te doelen. Het is gebleken, dat de leerlingen van de roode krijgsschool op het laatste oogenblik voor dc komst der soldaten van buiten geweigerd hebben op dé menigte te sdhietcn, waana ze door de Lettische troepen zijn doodgeschoten. Men houdt rekening met de mogelijkheid van nieuwe onlusten. Naar verluidt heerscht onder de matrozen, die reeds aan bun sympathie met dc arbeiders uiting hebben gegeven, ontstemming over de verlaging van het rantsoen en het verbod om brood aan de bevolking te verknopen. De stemming te Petersburg is nog steeds zeer opgewon den. De verbinding met Moskou is nog zeer moeilijk. De „Iswestia" deelt mede, ■dat de arbeiderspartij te Moskou geheel onder den invloed der sociale revolutie is gekomen en dat deze ook verschillende andere bedrijven voor zich heeft gewon nen. Volgens een' Moskousche courant wees de voorzitter van het centraal uit voerend oomité op liet feit, dat in ver schillende gouvernementen boerenopstan den zijn uitgebroken, en spoorde er toe aan, den boeren duidelijk te maken, dat ze daardoor zichzelf benadeelen. Volgens de laatste berichten is het de sovjet- regeering door zeer strenge maatregelen gelukt den hongeropstand ook in Moskou te onderdrukken, zoodat uiterlijk de rust is hersteld. DE WERKLOOSHErDWET IN HET ENGELSCHE HOOGERHUIS. Het Hoogerhuis heeft Woensdag niet minder dan drie wijzigingen aangebracht in de door het Lagerhuis aangenomen werkloosheidwet, ondanks het feit, dat de regeering een beroep op het Hooger huis had gedaan om de wet ten spoe digste aan le nemen in verband met het feit dait de toelagen voor vele werkloozen Zaterdag zouden ophouden. Een van de belangrijkste wijzigingen was vervat in een door lord Middleton ingediend amen dement, dat voorstelde de bepaling te schrappen, welke den arbeider in staat stelde een wcrkloosheidltoelage in ont vangst le nomen ook wanneer hij werk weigerde, waarvoor hij zichzelf niet ge schikt achtte, tenzij dit werk van dezelfde soort was als hetwelk hij vroeger had ge daan. De regeering verzette zioli tegen het amendement, doch hot Hoogerhuis nam het met 42 tegen 18 stemmen aan. De twee andere amendementen waren van meer ondergeschikte beleekcnis, doch werden ondanks verzet van de regeering, eveneens met groote meerderheid aange nomen. EEN LAATSTE DAAD VAN WILSON. President Wilson heeft zijn veto uitge sproken over de noodtariefwet, welke bui- tenlandsche landbouwproducten belast. Hij verklaarde, dat de Aancrükaanische boeren in de tegenwoordige omstandig heden behoefte hadden aan een betere regeling van de binnenlahdsche markten en oen beter oredietstelscl en aan het ope nen van buitenJandsche markten liever dan protectie tegen buitenlamdscbe produc ten. Uit een nader telegram uit Washing ton blijkt dat in het Represenbrotenihuis de noodtariefwet na het veto van Wilson reeds weer in stemming is geweest, doch niet aangenomen is, rood at rij thans van de baan is. PRINS KAN IN NAAR EUROPA. Reuter verneemt dat de kroonprins van Japan, prins Kanin, graai Ghinda en hun gevolg 3 Maart uit Tokio zijn vertrokken op weg naar Europa "(voor een bezoek non Engeland). Zij zullen rich te Yoko hama inschepen aan boord van hel oor logsschip „Katori", dat door den kruiser „Kashima" zal worden geëscorteerd, 8S8ES8BE BUITERL. BEfUCHTE* EEN NIEUW TYPE VAN LUCHT- J SCHEPEN. Volgens 'een Reuterberteht zegt dé „Dalij; Mail" dal da raden, wdke de Britsche regeering deed besluiten het ge bruik van luchtschepen als verkenners bij de vloot af te schaffen, thans duidie- lijk is. Een nieuw type van vliegtuigen, wélke in v werkelijkheid kleine schepen rijn, van vleugels voorzien, worden thans op order der regeerig gebouwd. De voor naamste constructie is een lange, lichte en slanke romp, krachtig genoeg omniet •slechts te drijven, dook om woeste gol ven te trotseeren, gelijk Oceaanschepen. Het ligt in het voornemen dat deze nieuwe Inchtscliepen, te zamen met do vloot zee-zullen kiezen, evenals de zce- strijdkrachtcn, welke in alle weer en wind uitvaren. Zij zijn dus zoowel zce- vaarddg als „luohtvaardig", cn hebben geen moederschip noodig. Waarneer" zij niet boven de vloot vji.gen om verken- aiingsd'icnst te doen, zuden zij ap het waler drijven, naast de oorlogsschepen. Behalve het vlLegmaleriaal rijn zij voor zien van lachten, ankers en misthorens, voor gebruik boven water. Naar verluidt zijn deze half-scliepen, half-vliegluigen in staat weken, zélfs maanden op zee te blijven. DE HARINGVISSCHERIJ. Een Engelsch-Schotschc commissie heeft, naar do „Daily Chronicle" meldt, ecnvplan ontworpen om dc haringvissche- rij voor ondergang le behoeden. Zij meent dat in dit seizoen niet meer dan 900.000 vaten haring moeten worden gezouten, waarvan 500.000 vaten uil Schotland. Daarvoor moet dan de vangst beperkt worden. Als een Engelsche treiler 1000 p. st. verdiend heeft, moet liij ophouden met visschcn; Schotscho treiters moeten ophouden bij 830 p. st. Voor Yarmouth cn Lowestoft zijn ook limietsommen bepaald. Om het plan te kunnen doorvoeren, dient de regeering een subsidie toe te staan van 575.000 pd. st. „Doet rij dat niet," zegt de commissie, »,dan moet deze tak van nijverheid dood gaan en dreigen ondergang cn ellende voor de kuslhavens die van de vissoherij afhankelijk zijn." Dat de staking op de Vuicanwerf te Stettin zo-u zijn bijgelegd, wordt niet bevestigd. Het „Berl. Tafjebl." verneemt uit Stettin, dat arbeiders in een oproep van de vakvereenigingsbondien worden aangespoord, als antwoord op de sluiting van de werf, aaneengesloten den afweer- strijd te beginnen. In een groote bedrijfs- raden- en arbeiders-vergadering stemden van de 1300 stemgerechtigden nog geen 800 voor de algemeene slaking. Of heit werkelijk tot een algemeene staking zal komen, is zeer twijfelachtig, daar immer» de vereischle meerderheid er niet is cn eenige bonden niet aan de stemming heb ben deelgenomen. De Amerikaanse!h: Federatie van den Arbeid besloot de betrekkingen met de Internationale Federatie van Vakor ganisaties te verbreken. De raad is nX van oordeel, dat de Amerikaans oh (^ar beidersmassa niet met deze organ&atie kan rijn verbonden, wegens revolutionair optreden en in gebreke blijven, dé na tionale autonomie van de vakvereeni- gingscentrale in de onderscheidene laai den te erkenaien. De bijzondere commissie uit den Amerikaanschen Senaat, welke is belast mot het onderzoek yan de kosten der jongste presidentsverkiezing heeft haar rapport aan het Congres voorgelegd. De kosten van dé presidentsverkiezing in 1920 bedragen tezamen 10.338.000 dol lar; daarvaai komen 8.101.000 dollar voor rekening der republikeinen, en 2.237.000 voor rekeing der democraten. Harding heeft 113.000 dollar, en zijn tegencandi- .daat Cox 22.000 dollar uilgegeven. De commissie zie! in dc uitgave dezer ontzaglijke bedragen een toenemende be dreiging voor de natie. De Brusselsche traanwegmaatschap- pijen zijn van plan in verband met de daling der Ldhexcijfers deze maand' den. duurtetoeslag vtan het personeel met 50 cent per dag te verminderen. Het personeel is hierover uitermate ont stemd en men verwacht moeilijkheden. De Belgische .Minister Van dor Velde heeft besloten, dat voorlaan de gevangeoien voor den arbeid die zij in (te gevangenis verrichten, zullen worder betaald. De huisvesting van de inteigeallieer- de controle-commissies, van de commis sie voor dc schadevergoeding en de ove rige intergealiieerde missies in Duitsch ïand zullen dit jaar 50 millioen mark kosten. De .huisvesting van 763 officieren kost 20 millioen mark, die van 982 man daarentegen slechts 21/2 millioen mark. Drie millioen zullen noodig zijn voor dé aanschaffing van automobielen voor do Entente. In oen loochening van de juistheid der berichten omtrent een tegenrevolu- tionaire beweging in Rusland, doelt KLish- ko, hoofd van de Russische handelsdele gatie te Londen mede, dat volgens be richt nit Moskou van 1 Maart dc Sovjet- regeering een vredesverdrag met Perzië heeft geteekend. 1 De staking van scheepstimmerlieden in Southampton heeft geleid tot het an- milecren van een contract, waarbij 60.001 pd. sL aan kranen zou zijn uitgekeerd. Het work zal thans te Amsterdam ge schieden. De politie te Glasgow heeft een lm val gedaan ln het bureau ran het dag blad, de ,JVtd Commune", en twee man nen en oen vrouw gearresteerd wegent het publiceerea jan een opruiend «likd,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2