BUITENLAND. Gemengd Nieuws Korte Berichten. DE CONFERENTIE TE LONDEN SPORT EN SPEL. TELEGRAMMEN. ÖE VRIJZINNIGE STATENCLUB VAN NOORD-HOLLAND. Nnnr de „Tel." venieerat, zullen die Vrijzinnig-democratische leden van de Prov. Staten van Noord-Holland, die toet de Statenleden, behoorende tot de Liberale Unie, den Bond van Vrije Li beralen en den Economischen Bond, de Vrijzinnige Slalenelub vormen, uit deze nlnb treden. DE NIEUWE BRIEFKAARTEN. Het „Hbld." sciirijft: Wij betalen thans 2 t/i, maal zooveel als vóór den oorlog voor een binnenlandsclie, bijna vier maal zooveel als voor eèn stadsbrief kaart; laten wij aannemen, dat het noodig is om de begrooting der pos terijen eenigprmale te doen sluiten. Maar zeer zeker mag de zuinigheid niet zöó betracht worden, dat het materiaal dat de post verschaft voor dien hoogen prijs vrijwel onbruikbaar is. De nieuwe brief kaarten zijn gedrukt op zulk dun papier, dat men het nauwelijks in de hand kan nemen, zeker niet in een brievenbus kan steken zonder het te kreukelen. Zuinigheid is best, maar de Nederiandsche Staal moest zich schamen ons zulk gemeen goed in de handen te stoppen." DE MAATSCHAPPIJ ZEELAND. De Eerste Kamer heeft het wetsont werp tot steunregeling aan de Maat schappij Zeeland zonder hoofdelijke Stemming goedgekeurd. GRONINGEN'S ONTZET. Naar aan het „Hbld" gemeld wordt, ligt jhet in 't voornemen, den 250sten jaarlijk- schen gedenkdag van Groningen's ontzet dn .1672 op hijzonder luisterrijke wijze te vieren en de feestviering in 1922 uit te ■breiden tot vier dagen, 28, 29, 30 en 31 Augustus. Uit onze Oost. [- EEN GEHEIME, GEVAARLIJKE ft VEREEN1GING. Het mag als een groot geluk be schouwd. worden, schrijft de corres pondent te Bandoeng van de „Loc." aan zijn blad, dat het bestuur er - tijdig achter is gekomen, dat in het jaar 1919 in de dessa Kedjaksaan door een zekeren Asmita of Sasmita een geheime vereeniging is opgericht, die ».m, beoogde liet dooden van per sonen t,die zich bij feestelijke gele genheden brutaal of niet fatsoenlijk tegenover de leden der vereeniging .zouden gedragen. Evenals bij de afd„ B. van de S, I. moest men, om als l lid aangenomen te kunnen, worden, .1 eerst den eed zweien, dat men de 'geheimen der vereeniging en die der 1 medeleden nieÉ zou openharen op jlstral'fe van door de medeloden gedood te worden en dat men onvoorwaar- 'Idelijk de instructies van den oprichter zou opvolgen. Om aan de zaak meer kiacht bij .te zetten, moest men na .'het afleggen van den eed nog wat 1 .water drinken. |l Zooals boven gezegd, beoogde de vereeniging onder meer het dooden van personen, die zich bij feestelijke gelegenheden brutaal of niet fatsoen- Tijk tegenover hare leden zouden ge dragen. Daartoe moesien de leden Overal en ten allen tijde een wapen bij zich dragen, om steeds dadelijk klaar te zijn, indien handelend op treden noodig werd geacht. De leden moesten steeds iief en leed met elkaar Ideelen. Nooit mochten zij hulp wei geren, indien hun hulp ingeroepen .mocht worden, op straffe van door de Jnedeleden gedood te worden. Om de kosten te bestrijden werd een Contributie van 0.35 per maand ge ïnd, wat ook noodig is om bij sterf gevallen de getroffenen financieel te 'kunnen steunen. Dit laatste diende ze ker om eenige aantrekkelijkheid aan de zaak te geven. De oprichter van deze geheime ver eeniging, Asmita of Sasmita, van be roep makelaar, wonende in de dessa Kedjaksaan, stond voor den landraad, onder presidium van mr. Schmidt,, terecht. Beklaagde, die alles pertinent ontkende, maakte een bijzonder on- gunstigen indruk. Zooveel invloed scheen hij op de getuigen te hebben, dat één der gehoorde getuigen in zijn bijzijn niets durfde loslaten, zoodat de rechter verplicht was dien getuige builen beklaagde's tegenwoordigheid te hooien. Slechts 2 getuigen kon de landraad mei het oog op het late uur hooren. Beklaagde scheen bij do aanwerving de leden bang gemaakt te hebben,, dat zij vermoord zouden worden, in dien. zij geen hd werden. Bij de reeds gehoorde geluigen had hij althans van dit middel gebruik gemaakt. Gelukkig dat^dit complot tijdig ont dekt is. Bloedige gevolgen zouden an ders zeker niet uitgebleven zijn. Er werd buiten beweerd, dat deze ver eeniging een dieper ondergrond bad. Men beoogde n.l, diefstallen te plegen en ranipokpartijen te organiseeren. EEN MOTORDIEF. De korporaal-vlieger W., wonende te Soesterberg, heeft bij de politie te Velp (Geld.) aangifte gedaan, dat hij in aan raking was gekomen met zekeren C. F., die voorgaf van hem een „I"ndiaii"-mo- iorrijwiel ter waarde van 1400 te wil len koopen. VV. was met het motorrijwiel naar de garage van D. aldaar gegaan, ,waar het op verzoek van C. F., zou wor den onderzocht. Terwijl W. zich naar zijn te Velp 'wo nende ouders begaf, wist C. F., onder voorgeven, eigenaar van het motorrijwiel te zijn, den garagehouder D. te bewe gen hem den motor mede te geven. Toen ,W. later ter plaatse kwam ontdekte hij dat F. er met zija motorrijwiel van door iwas. De politie stelde een onderzoek in. Waarbij bleek, dat F. in de richting van de Duitsche grens was gegaan. A P.en ïojgcndea dag vernam, de politie 1 dat C. F. met een automobiel té Kesppé! legen een boom was gereden en zich te Doelinchem zou ophouden. W. begaf zich onmiddellijk per auto derwaarts, C. F. werd spoedig gearres teerd en nu bleek dat het motorrijwiel te Lobith was verkocht voor 1450, Té vens bleek dat de automobiel, een van hoogc waard'e, toebehoorde aan iemand uit A., die meenende dat hij met een betrouwbaar persoon te doen had, de auto had afgegeven op een schuldbekentenis en onder conditie dat den volgenden dag voor 12 uur het verschuldigde bedrag zou worden betaald. 0,p de auto werd béslag gelegd; het motorrijwiel werd te Lobith opgespoord en naar het bureau van jjoUüe overge bracht. V C. F. werd door den commissaris van politie te Velp aangehouden en na ver hoor opgesloten in het Huis van Bewa ring te Arnhem. j '5«' EEN DIEVENBENDE. Sedert de laatste maanden werden hij de N.V. v. d. Bergh's Margarinef abrieken aan de Nassaukade te Rotterdam, vaten vet vermist. Waar in den beginne aan admi- nistratiefouten weTd gedacht, koesterde men ten laatste argwaan, zoodat de firma op 12 Februari de zaak bij» de politie aan gaf. Op dien datum waren, totaal 32 vaten elk ter waarde van 130 spoorloos ver- diwenen. Een rechercheur toog op onderzoek uit doch, hoewel bij alle vethandelaars in de stad geïnformeerd werd, zonder resultaat. Tot eenige dagen terug de rechercheur vau iemand op het abattoir hoorde, dat •diens patroon, een vethandelaar te Viaar- dingen, eenige vaten, overeenkomende met de verdwenene, van een Rotterdammer ge kocht had. Bij dezen vethandelaar vond. de recher che dan ook bedoelde vaen. Ze waren evenwel geheel te goeder trouw gekocht en de man had er de werkelijke waarde voor betaald. Het bleek echter dat de vaten afkomstig waren van den 53-jarigen koopman J. A. S., die samendoet met den 42-jarigen café houder G. A. F., uit Vlaardingen. Deze per sonen werden, met den 46-jarigen visch- handelaar A. G. J., wegens heling in bewa ring gesteld. Uit het verhoor kwam aan het licht, dat de vaten door een zekeren W. J.- v. d. B., opzichter bü de genoemde firma geleverd werden. Deze liet ze, in samen werking met den1 26-jarige schippersknecht A. G. H., v. d. B. en den 37-jarigen fa brieksarbeider C. K, per sleeperswagen van de kade voor de fabriek weghalen, waar ze nota bene door het personeel van v. d. Bergh's fabrieken opgeladen werden. Naar het schijnt is het aantal gestolen vaten veel grooter dan door de fabriek was opgegeven. Door de politie is reeds ach terhaald, dat totaal 47 vaten ontvreemd zijn. De zooeven genoemde personen, welke in bewaring gesteld zijn. hebben, nadat ze aanvankelijk alle schuld van zich afwier pen, thans allen bekend. WETENSWAARDIGHEDEN DIE NIET IEDEREEN WEET. Wist u, dat de „Vaderland". het vroegere Duitsche, grootste stoomschip ter wereld', metend 55.000 ton, door Amerika is over genomen voor 15.000.000 dollar; dat een jonge krokodil, pas geboren, 36 c.M. lang is en slechts 2 centimeter per jaar groeit; dat het Britsche bezettingsleger aan den Rijn per maand 300.000 pond of 3.150.000 gulden kost; dat het sterftecijfer in de Duitsche ste den, wekelijks gepubliceerd, lager is dan dat van Groningen, Amsterdam, Rotter dam en andere steden; daf het electrisch gemaal bij Zoutkamp dat de geheele. provincie Groningen en Noord-Drente bemaalt, het grootste ter wereld is; dat bijna de geheele wereldproductie van kina-bast van Java komt; dat het op 9 Januari j.L 5 graden war mer was dan op 5 Juli 1920; dat dezer dagen in 's-Gravenhage feen chrysanthemum-bloem van 60 c.M. door snede werd verkocht. dat het morphine-gebruik' in de Ver. Staten het laatste jaar vervijftienvoudigd is; dat de houtsnip een uitstervende vogel soort is; dat in ons Imdië jaarlijks vele honderden menschen aan slangenbeten sterven; dat in Frankrijk één zuigeling van de vier, beneden het jaar sterft; dat Ierland 1 1/3 maal zoo groot is als" Nederland en België te zamen en 2 maal zoo groot als Zwitserland en Dene marken te zamen; dat men nooit dieper in de aardkorst doordrong, dan tot op één honderd zestig ste deel van d;en. afstand van oppervlak tot middelpunt; dat u het getal lll.m.iii repetent niet door twee leunt deelen; dat het geboortecijfer in Rusland het hoogst is; maar dat het sterftecijfer, er ook het hoogst is?, N. A, Ct. LAFFE INBREKERS. Vrijdagnacht is ingebroken in de wo ning in gebruik bij de weduwe P. aan de Hoefkade te 's-Hage. De daders hebben zich toegang weten te verschaffen door het overkliminen van een schutting aan de achterzijde van het huis en door het vrij boren van een spanjolet. Vermist wordt eeh bedrag van 5 en een heerenrijwiel. Na de gaskraan te hebben opengedraaid, schijnen de daders door de voordeur ver trokken te zijn. j EEN WOESTELING. Een brigadier en een agent va politie in den Helder troffen na middernacht op de Bassengracht in beschonken toestand den vissoher G. W. aan, die algemeen om zijn buitengewone lichaamskracht ge vreesd wordt. Tevergeefs trachtten zij ''«n ^te bêtvegen. te JCQldpea Situ 'J-. zoek' Vah' zijn moeder, Ofii "niëfe ftïi'r fmli te gaan. Integendeel, hij smakte den brigadier tegen een muur. Nn trekken de politiemannen de sabels en deelden gevoelige klappen uit. Met een plotse linge beweging gelukte het W. den agent vas^ te grijpen en zich met hem in het Heldersche Kanaal te storten; de laatste verdween geheel onder W.'s zware li chaam en verkeerde alzoo in een hoogst gevaarlijken toestand. Todh gelukte het hem, zich los te werken en op den kant te komen. W. zwom nu het Kanaal over, zwom terug, toen hij zag, dat men hem opwachtte, herhaalde dat nóg eens en wist daanbij zóó te manoeuvrceren, dat hij ten slo-tte ontkwam. SPELERS MIDDEN OP STRAAT. Donderdagmorgen, om 11 uur vertelt het „Vad." waren in de Lange Nieuw- straat te 's Hago, eenn twintigtal man nen ijverig bezig met spelen om geld. Twee politieagenten zagen het en ver zochten de spelers' om hun gezellige be zigheid te staken. Ze weigerden, gaven op brutale wijze bescheid en wilden door gaan. Dit werd den agenten een beetje te bar. Zij herhaalden hun verzoek en toenn het niet hielp trokken zij hun Hiervoor hadden de menschen respect zij stoven uiteen. "V. BRAND TE DELET. Vrijdagochtend is een uitslaande brand uitgebroken ten huize van den heer De Wildt op de Nieuwe Laan te Delft. Mot vier slangen op de autospuit werd het vuur in een uur tijcis gebluscht. Do zolder is uitgebrand, terwijl het benedenhuis en de eerste etage belang rijke waterschade bekwamen. Het vuur ontstond waarschijnlijk, doordien kinde ren met lucifers speelden. De schade wordt door verzekering gedekt. HAZARDSPEL IN DEN TREIN. Donderdag liet een inwoner van Hil versum zich in den trein tusschen Hil versum en Amsterdam verleiden om met oen hem onbekend man een kaartje te leggen. Hij verloor een bedrag van f 125, benevens 'zijn zilveren horloge en kreeg toen in de gaten dat hij met een valsch- speler te doen had. Op het stlation Mui- derpoort wees hij den onbekende, een 39- jarig koopman, een agent van politie aaD, die den valscilen speler in arrest nam. EEN STOUTMOEDIGE JONGEN. De politie te Velp (Geld.) heeft aange houden een 14-jarige Duitscher, die zon der geld of middel van bestaan was. De jongen, nog scholier, had heimelijk de woning van zijn ouders te Berlijn ver laten, na tevoren zijn spaarpot geledigd te hebben. De reis BerlijnVelp had het jongmensch te voet afgelegd. Hij is door 3e politie aan de Duitsche politie, voor transport naar huis, overgegeven. Door een vriek ffetroffen -— To A:,Vfipïl a.d. Rijn is de kruidenier A. Kok, toen hij op een molen eenige bestellingen be zorgde, door een wiek getroffen en kort daarna overleden. Petroleum in een drinkwaterput gewor pen. Te Roggel is aangehouden en naar de gevangenis te Roermond overgebracht de landbouwer G. L„ aldaar, die verdacht wordt den drinkwaterput van zijn buur man door petroleum te hebben onbruik baar gemaakt. Lijkopgehaald. Uit het kanaal te Maastricht, is opgehaald, het lijk van den 55-jarigen Hendriks, uit Heugem, die se dert eenige weken was vermist. Sabotage. Ten nadeele van verveners in de gemeente Odoorn (Drente) is sabo tage gepleegd. Heel wat materieel is door een troep van 70 personen vernield, o.a. voor 1000 aan glasruiten te Odoorn- vecn. Brand. Het woonhuis van J. Ros kam, te Sfroe, gemeente Barneveld, is door een onbekende oorzaak, met den ge- heelen inboedel totaal afgebrand. Een en ander was slechts laag verzekerd. Gratis veenputten afgestaan. Te Nieuw-Weerdinge hebben eenige verve- nets besloten, veenputten gratis aan hunne arbeiders af ie staan. Door velen wordt daarvan gaarne ge bruik gemaakt, zoo zij maar geldelijk ge steund kunnen worden voor hui levens onderhoud, tot de door hen gegraven turf droog en verkoopbaar zal zijn. De burgemeester van Emmen heeft nu dienaangaande zijne medewerking toege zegd. Bij het in volle vaart afrijden van den Oliemolenierg te Heerlen is de heer Schrèuder Donderdagavond met zijn rij wiel* tegen een voorbijganger opgereden. Hij slingerde van de fiets en werd be wusteloos en hoogst ernstig gekwetst op genomen. Men vreest voor zijn leven. Op Ihet rijwiel zaten geen remmen en hij reed zonder licht. Een tramrit voor 1 cent. Naar „Het Volk" meldt, zal binnenkort in Amster dam mogelijk zijn, e>en tramrit voor 1 cent te maken. Het zal echter een korte rit zijn, n.I. van het Centraal-Station naar het IJ-veer en omgekeerd. Heden, Maandagmiddag 12 uur. liep het ultimatum van de Geallieerden aan Duitschland gesteld, af. Reuter meldde Zaterdagavond nog, niet zonder blijkbare bijbedoelingen, dat het heal goed mogelijk is, dat de conferentie over de schadevergoeding heden zal ge ëindigd verklaard worden, tenzij de Duit schers komen met heel wat redelijker voor steden dan de vorige. Indien1 echter ten deele bevredigende voorstellen wonden in gediend, die wüizen op een poging van Duitschland om den waren toestand bloot te leggen, zullen deze door die geallieerde deskundigen onderzocht wordgn, hoewel fir In Teder gëvkï Sên hefangrijlce wijziging moet komen in de dwaze houding, welke Duitschland tot dusver heeft, aangenomen. De stemming te Londen. De correspondent van de N. R. Ct. te Londen gaf de stemming, welke Zaterdag in de kringen der Conferentie heersch- te, als volgt weer: Eien gedrukte en vermoeide stemming ligt over alles wat met de conferentie in verband staat. De Duitschers hooren zoo goed «Is niets uit Berlijn en hebben ook vrijwel geen voeling met de geallieerden. Zij hebben geen mogelijkheid om de kan sen van de foorstellen, die zij uitwerken en die Zondagavond klaar zouden zijn, te be rekenen. Daardoor verkeeren zij tot het laatste oogenblik in een zenuwmoordende onzekerheid. Het is heel moeilijk voor hen aan de tegenovergestelde zijde een man van gezag te vinden, bereid om zich over de vooruitzichten van bepaalde plannen te laten polsen, omdat niemand de verant woordelijkheid wil dragen voor zulk een oordeel. Pogingen in die richting hebben dus nog niets opgeleverd. Wat de actie der Duitschers nog meer belemmert, is de ontstemming onderling als gevolg van de ontevredenheid over Si mon's taktieKr Ieder is ontevreden. Man krijgt den indruk dat ook in het geallieer de kamp tegenover deze hulpeloosheid een zekere ontstemming is ontstaan. Men spreekt hier veel er van, dat terugkeer tot de vijf annuïteiten van Brussel als voor- loopige regeling nog dg beste uitweg was, maar de kansen voor dit lapmiddel, dat Duitschland's economische positie jaren lang onzeker houdt, zijn ook al niet bijs ter groot Op het oogeriElik kan men zeggen, dat het zwaartepunt van het geschil tusschen de geallieerden en de Duitschers in 't in re kening brengen van 't reeds door Duitsch land gepresteerde ligt. Daarover heerscht in de Duitsche delegatie eenstemmigheid, idat dit in rekening bréngen een conditio sine qua non voor iedere schikking is, daar de Duitschers het als te ontmoedigend beschouwen als al wat betaald of gele verd is, iu een bodemloozen afgrond ver dwenen zou zijn. Daarentegen zijn de Duitschers bereid over de schatting van deze prestaties te onderhandelen en houden zij niet aan de schatting van twintig of vijftien milliard onwrikbaar vast. Ook' hierin schuilde een fout van Simon's te genvoorstel. Hij was gemachtigd om fffiders te spreken, dan hij gedaan heeft. Hij noem de nu ongeveer vijftig min twintig mil liard' en daardoor kwam het leelijk klin kend getal van dertig milliard voor den dag. Hij had kunnen zeggen het grondkapi- taal van de Parijsche eischen, berekend als drie-en-vijftig milliard, minus het reeds betaalde <bedrag, dat niet door de Duit schers genoemd, maar eerst in gemeen schappelijke onderhandelingen zou bepaald worden. Had hij vau deze machtiging ge bruik gemaakt, dan zou ook dit gedeelte van zijn voorstel naar entente oordeel be teren indruk»hebben gemaakt. Hij droeg alles voor zooals het 't minst tot zijn recht kwam. Men mag aannemen, dat de Duitschers nog eens hun geluk zullen probeeren met de eefst verknoeide voorsteilen, waarbij meh dap natuurlijk niets meer zal achter houden. De Duitsche delegatie maakt daar om niet den indnuk van koortsachtig te werken aan nieuwe dingen. Het heele pro bleem is zoo doorwerkt, dat men eigenlijk alleen den tactischen kant nog overwegen kan. Het komt nu maar er op aan welke groep met haar beleid de overhand houdt. In ieder geval is de houding van en de stemming in de Duitsche delegatie niet zoo zenuwachtig verward en desperaat als de persstemmen, die ons hier uit Berlijn heb ben bereikt. Wanhopig is niemand. Al zijn vooral de hoofdlieden weinig opgewekt ge stemd. Simons zelf hoort ook niet tot dc ergste zwartkijkers. Aan ententezijde wacht men eenïgszins gemelijk af. Men heeft nu het parool van Simons „afwachten en toekijken" overge nomen. Aan dien kant voelt men zich ech ter ook blijkbaar niet al te bebagelijk. Ieder vreest voor mislukking en vindt een hoog stens twijfelachtige troost er in, dat deze voor den tegenstander eveneens heel erg zou zijn. Misschien brengen de laatste dagen nog onverwachte ontspanning, doordat klach ten, die elkaar van beide zijden poeken, den nveg tot elkaar vinden en er daardoor een ontspanning ontstaat. In ieder geval is het Londensch terrein gunstig er voor. DE RIJKSDAG OVER DE ONDERHANDE LINGEN TE LONDEN. In de vergadering van den Rijksdag Za terdagmiddag, verklaarde rijkskanselier Fehrenbach, dat het kabinet besloten had, zich, zoolang de onderhandelingen nog hangende waren, lot de minst mogelijke verklaringen in het openbaar te beper ken. In de opdracht, welke op grond van de door den Rijksdag aangenomen richtsnoe ren aan minister Simons is verstrekt, om zijn hanteekeiming niet te plaatsen onder eenigerlei verplichtingen, welke voor het Duitsche volk onuitvoerbaar zijn, zal geen, verandering gebracht worden. Het kabinet is er van overtuigd, dat Simons alle moge lijkheden van onderhandeling, welke bin nen de getrokken grenzen vallen, zal ge bruiken en dat het Duitsche volk de hand- teekening van zijn gemachtigden zal na komen. als deze geplaatst wordt onder een toezegging, welke gedaan wordt na een zoo zorgvuldig mogelijk onderzoek van de grenzen van het uiterste, dat te verwezenlijken valt, maar dat het even vastberaden zijn gemachtigden steunen zal als deze weigeren hun naam te plaatsen onder een geschrift van een onmogclijken inhoud. Na deze korte verklaring, welke met levendige blijken van instemming werd ontvangen, wees de meerderheidssocialist Muller (Franken), de oud-rijkskanselier nog eens op de beslissende zinsnede, dat de rijksminister van buitenlandsche zaken gebruik zal maken van alle mogelijkheden tot onderhandeling, dig binnen de getrok- u. Rrtillef gaT als 3é opvatting van zijn' partij te kennen, dat zij de Parijsche voor stellen onuitvoerbaar blijft achten, omdat daardoor de economische crisis zou ver groot worden tot een ramp voor Europa, doch dat Duitschland niettemin voorstel len moet Hoen, omdat het de plicht is van den overwonnene de puinhoopen op te ruimen, waaruit de haat telkens opnieuw opvlamt. Het zou aan te hevelen zijn om de leden der entente naar het herbouwde Oost-Pruisen te leiden om hun daar ie toonen wat Duitschland in korten lijd tot herstel kan verrichten. DE REGEEiyNGSWISSiELING IN DE VER. STATEN. Vrijdag heeft voor het eerst, naar de New-York Herald meedeelt, sinds de dagen van president Washington een president 'n wetgevende vergadering vau den Senaat bijgewoond, toen Harding, dadelijk na zijn inauguratie, in den Senaat verscheen om zelf de voordracht van zijn kabinet in te dienen. Een oud gebruik wil, dat de pre sident plaats neemt aan de rechterhand van den vice-president. Dit geschiedde en daarop stond president Harding op en zei, dat hij de verhouding tusschen president en congres niet uit het oog verloor, maar er p'rij'S op stelde de lijst in te dienen van dc door hem aangewezen ministers. Hij verklaarde, dat alle benoemden zijn volle instemming .hadden en dat hij hoopte, dat de Senaat hen eveneens aannemelijk zóu achten. Nadat hij de namen afgelezen had, stond Harding op, boog en jrerdween. Senator Fall, die een der nieuwe ministers is, verliet onmiddellijk zijn zetel eri Lodge verklaarde, dat het gewoonte was deze be noeming" zonder onderzoek in de com missies aan le nemen en stelde voor zulks ook thans te doen, dooli senator Fail had eerst nog heel wat spot te verduren gfhad over het verlies van zijn baantje. Alle benoemingen werden zonder meer bekrachtigd, ook de verwachte oppositie van senator Reed tegen de benoeming van Hoover bleeft uit. In een kwartier was de heele zaak afgedaan. Wilson. De lichamelijke toestand van Wilson was zoodanig, dat politiemannen hem moesten ondersteunen toen hij de treden van het Kapriool besteeg voor de bijwo ning der ajmbtaanvaarding van Harding. De aftredende President werd door de menigte met een gemompel van sympathie begroet. Wilson was vergezeld van een dokier, die een medicijntasoli droeg. Spoedig bleek, dat de aftredende president niet in staat was dc gelieele plechtigheid jj wonen. De dokters hadden 'hem al tevoren gewaarschuwd, dal de bijwo ning der tranguatie hem zelfs liet leven ■kon kosten. Wilson en Harding vertrok ken van het Witte Huis naar het Kapitool in eenzelfde auto. Voor zijn terugbeet zeide hij tot Knox, den voorzitter van het inauguratie-comité: „De Senaat liecit mij •neergeworpen; maar ik zal niet vallen. Toen WHson van het Kapitool naar zijn nieuwe woning teruggekeerd was, %'erza- melde zich voor het huis een grootc menigte tot een betooging, welke op touw was gezet door Vereenigingen voor den volkenhond en den oud-president luid ruchtig maar hartelijk begroette. Wilson verscheen voor een der vensters, lachte de jnemgte toe en hoog, om zich vervolgens weer in de woning terug te trekken, maar toen het gejuich opnieuw losbarstte, kwam hij weer aan het venster. Men riep om egn toespraak, maar Wilson wees op zijn keel en schudde ontkennend hot hoofd, waarop hij zich snikkend verwij derde. DE ONLUSTEN IN ITALIë. Volgens de Epoca hebben Bersaglieri het volkshuis te Empoli in brand gesto ken uit' wraak voor het vermoorden van ■matrozen en karabiniers, wier lijken door bloeddorstige wijven verminkt waren. Uit Pisa verneemt de Epoca, dat de communisten vier gewonden hadden bij een mislukte aanslag op bet huis van markies Reslupi. De Tribuna verneemt uit Triest, dat communisten de -werf St. Marco, de groot ste werf van het Julische Venetië in brand hebben gestoken. De gewapende macht moest slag leveren tegen 300 werklieden, die met geweren gewapend waren, doch hel onderspit moesten delven. Een adju dant-onderofficier werd gedood cn ver scheidene soldaten gewond Ook van andere plaatsen worden onlus ten gemeld. g£££88ö£ BlHTËïïL. BERiCHïO»; DE AARDBEVING IN CHINA. Het Journal verneemt uit New-York, dat de bladen een telegram publiceeren uit Peking. Dit telegram behelst, dat bij de jongste aardbeving in Kensoe en Sjcnsi (December 1920) 250.000 men schen zijn omgekomen. De fabrieken te Differdingen, Ro- 'dingen, Steinfort, Domimclddngen Luxem burg, zijn door militairen bezet en wor den bewaakt. De toestand is onveranderd in de Arbed-fabrieken te Esch cn Dudc- lingen en in de ïabrieken van Terrenoi- re. Eenige hoogovens werken door onder leiding van anbeidersafgevaardigdien. De staking breidt zich tot de'mijn-industrie x,it. Toen de directie de mijnen wilde sluiten, zijn de arbeiders met geweld' bin nengedrongen. - Bij de tusschenlijdsche verkiezing te Kirkcaldy in Schotland is Kemedy van de arbeiderspartij gekozen met 11.674 stem men, tegen 10.199 op Lodkhart, den coalitie-liberaal. Dit beteekent een nieuwe nederlaag voor de coalitie, daar hij de jongste algemeeue verkiezingen de coa- litiecandidaat bij enkele candidaaiisteUing werd gekozen. Dé algemeene werkstaking te Stet tin is mislukt. Het trampersoneel heeft ondanks het besluit der leiders het werk niet neergelegd, terwijl ook in de meeste fabrieken niet* werd gestaakt. Dé bewe ging beperkte zich tol de havenarbeiders cn de arbeiders der scheepswerven. De stakers hebben hier en daar gedreigd het trampersoneel tot staken te dwingen, maar zonde»; succes.^ Te Berlijn zijn (hans ongeveer S8.505 wcrkloozcn. Hun aantal zal nog toenemen door de opschorting van den aanleg der onder- grondsche spoorlijn Noord—Zuid, die at' 200 millioen heeft gekost, maar nog niet voor de helft gereed is. Dc 457.300.000 mark die voor de voltooiing van het groole werk noodig zijn, ouibréken. Dc raad van den Volkenbond heeft besloten, dal da CunQia, de Braziliaan* sahe gezant te Parijs, voorzitter zal blij ven. Reuter verneemt uit Bolivia, dat er den 2en Maart muiterij in een regiment is voorgekomen en onderdrukt. Andere regimenten zijn trouw aan den president gebleven. De staat van beleg is in het grootste deel van Bolivia afgekondigd'. Bij Solingien is de groote papierfa briek van Jagenberg en Co. door brand' vernield. De schade bedraagt verschei dene miffioenen mark. Van 10 lot 12 April a.s. zal het Duitsche Cenirum een congres le Berlijn houden. Tevens zal de Vijftigste verjaar dag van het centrum worden gevierd'. 0—3 3—0 3—0 0—1 2—0 VOETBAL. DE UITSLAGEN. Districtswedstijdenm Voorronde. Heerlen: WeslOost 10- Zuid-wNoord 01 (naverl.) Verliezersronde. OostZuid Finale winnaars. Noordr-West Westelijke af dc cling. Ie klasse. Amsterdam: V. V. A.Spartaan 53 Overgangsklasse. Hilversum': '1 GooiFeijenoord 26 Schiedam: H. D. V. S—VV. F. C. 2—1 jIJmuitten: StormvogelsR. C. H. 01 'Amsterdam: D. E. C.A. D. O. 32 res. Isle klasse. A Amsterdam: Ajax IIH. F. C. II 31 B Rotterd.: Feyenoord II—V.O.G. II1—0 2e klasse. A Amsterdam: HortusAlc. Victrix 3—0 B Utrecht: D. O. O.—V. U. C. 0—0 VcloxA. Weerbaar 01 C Den Haag: R. V. C.Dordrecht 21 Delft: D. V. CD. H. C. 0—2 Vlaardingen: Ncptunus-Fortuna 00 3e klasse, Amsterdam: D. W. S.Bloemend. 11 Buiten de competitie. Seriewedslrijden Friesland. Leeuwarden: Be QuickFrisia I1 AchillesFriesland 12 Be QuickFriesland 02 Be Quick wint na loting. Jubileumwedstrijden Quick. Den Haag: II. B. SH. F. C. Quick—H. V. V. Finale. H. B. V. V. Jubileumwedstrijden Arnhemsche V .B. Aihem:- Nijm. V. B.Geld. V. B.*) 00 Arnh. V. B.—A. V. V. B. 1—0 A. V. V. BGeld. V. B. 1—2 Arnh. V. B.Nijm. V. B. 12 *)Na loting door Nijm. V. B. gewonnen. De opstand in Rusland. HET SOVJET-BEWIND WANKELT. BERLIJN, 5 Maart. Te Helsingl'ors ont vangen nieuwe berichten uit Pelrogari deemn mede, dat de arbeiders daar da vrijlating van dc politieke gevangenen eischen. Dc sovjcl-regeering heel'l Fdmsclie roode troepen naar Pelrogad gestuurd, 'terwijl zij in Moskou de rust door Chi- nc-esche troepen tracht te herstellen. De laatste berichten uit Reval houden in, dat te Petrogad en te Kroonstad de versterkingen in handen van de opstan delingen zijn. Een aantal troepen ter sterkte van 35,000 man die de so-vjet-regeering naar Moskou wilde zenden, heeft 'geweigerd te vechten. Op liet Kremlin te Moskou zou de witte vlag geheschen zijn. Volgens een te Hclsingfors verschijnend Russisch blad, zou ondanks het'meer en meer toegeven van dc sovjet-regeering de arfceidersopstand steeds toenemen. Zelfs al heeft de sovjet-regcering op sommige plaatsen de macht weer in handen, is de rust toch niet hersteld. DE VIJANDELIJKHEDEN TUSSCHEN PANAMA EN COSTA RICA BEGONNEN. LONDEN, 5 Maart. De vijandelijk heden tusschen Panama en Costa Rica zijn begonnen. De Cosla Ricaansche Iroepen drongen 't gebied van Panama binnen, maar werlen 11a een aanvankelijk succes verslagen en ontwapend. Kroonstad in handen der rc- volutionnairen. PRAAG, 5 Maart. Het alhier verschij nende blad de „Wolja Rossi" verneem draadloos óver Reval: „Volgens den wil van de malrozenrad-.- arbeiders te Kroonstad, is de mach te Kroonstad geheel in handen van het voorloopig revolutionnaixc coimilé over gegaan, zonder dat een enkel schot ge vallen is. De arbeidersklasse te Kroon stad is vastbesloten, zich niet meer te laten misleiden door de communistische partij, die zich de vertegenwoordigster van het volk noemt, maar inderdaad" ge heel het tegenovergestelde is. Kameraden gelooft niet aan de woorden der auto- lisch regeerenden; komt u er van overtui gen, dat te Kroonstad geen witte offcieren met .generaal Koslowski aan het hoofd de macht in hanen hebben. Dat is een brutale leugen. Uw Kamerleden 1e Kroonstad verzoeken u dringend, u ter stond bij hen aan 1e sluiten, opdat door gemeenschappelijke pogingen de langver beide vrijheid wordt verkregen." HELSINGFORS, 5 Maart. Het gerucht loopt, dat de matrozen zich hébben mcesr ter gemaakt van het geheele eiland en da communisten, die er zich bevonden, heb ber» gevangengenomen of gedood.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2