UIT BOEK EN BLAD. (Gemengd Nieuws Korte Berichten. TWEEDE KAMER. Handel en Nijverheid. Kerk en School Sport en Spel Landbouw en Visscherij. ORDE EN ARBEID. BUITENLAND. Na de Conferentie te Londen. Hef Nedcrlandsche volksleven in film. V- De heer D. 3. van der Ven te O.osler- Veek heeft het voornemen opgevat, heel liet Nedcrlandschc folkloristische leven, lal verdwijnen gaat, vast te leggen (n verschillende wetenschappelijke films. Een dezer eerste films is in vmrbe- jelding en zal het voorjaarslevei. .n al tijn uilingen in Nederland behandelen. NEDERLANDSCH HISTORISCH IN STITUUT TE ROME. De „Tijd" verneemt dat Mgr. Dr. A. Hen ken te Rome, onvermoeibaar het werk door Mgr. Dr. G. Brom indertijd. begonnen, voortzet, namelijk het verzamelen der ge- gevfns betrekking hebbende op de ge schiedenis der hervorming in de Ne derlanden. Dr. Hensen is op 't oogenblik aan het verbeteren der drukproeven van. een (rneuw deel der geschiedenis, hetwelk de bescheiden zal bevatten vanaf het jaar 11520 lot 1592. Het werk zal waarschijn lijk op het einde des jaars verschijnen, daar de verbetering der drukproeven wel- tke alle officieele bescheiden zijn, veel jfcverk en insp'anning vereischt. HCt werk zal een eenigszins wijdcren titel-dragen, daar het zich uitstrekt over (Hiel tijdperk tot en met het jaar 1592 jen dus verder dan de eigenlijke hcr- fvorming. j Inhoud. Taal en Letteren, uitgegeven door Docenten der R.K. Leergangen (Jan. 1921) lo. Dr. J. F. M. Sterck: Vondel's perst gedrukte gedichten, 2o. L. C. Mi- «chels: Slalpaert I,3o. Fr. Th. Horsten. JKatholiek-Geestelik Toneel, 4o. J. Moor- jnsn: Louter Lekoris. Eer-,levende ge heimtaal, 5o. Tijdschrirtcn-saiouw. EEN INDRINGER. t Toen Maandagmorgen moj. H., wonon- 'do aan do Zwartjeslaan te Voorburg, uit paar slaapkamèr kwam, stond voor haar *pen naar schattiAg 20-|aTig jong mensoh Hie, onder bedreiging liaktr van het leven to zullen berooven, geld on ldeinoodiën Vischte. Ontdaan door den schrik, gaf 'm cjH. den onverlaat een bedrag van 100 en liet hem het huis verlaten. 'Het zonderlinge van het geval is, dat (geen spoor van braak was te bespeuren (en men gist in het Huister, hoe de persoon Jn huis is gekomen. De politie stelde ben onderzoek in, doch zonder resultaat WOEKERENDE f ONDER-VERHUURDERS. Voor eenigen tijd kwam ter kennis Van de Huurcommissie te Rotterdam, een geval van ergerlijke exploitatie van een «bovenhuis gevestig in de van Alkemade- istraat aldaar. Het ingrijpen der Huur- rommissio had tengevolge dat do aller- ®rgorlijkste zolderkrotten met medewer king der huurders werden ontruimd en Hut de huurprijzen van de nogoverblij vende te verhuren gedeelten van totaal k 60 per woek, werden teruggebracht tot 27,20 per week. Welke prijzen voor deze z.g. gemeu- verhuurde apartementen werden ge raagd blijkt uit het volgende: voor het foorgedeelte. der* eerste etage bevatténdé .voorkamer, zijkamer en alcoof werd be dongen f 17,50; voor eenzelfde gêdeelte Van de 2e etage min de zijkamer f 15. voor do zijkamer afzonderlijk f 10,;voor He aheterkamer met alcoof f 11.voor tie nog bewoonde zolderbetimmeringen res pectievelijk f 5,50, f 3,50 en f 2,60 of (totaal f 0.per week voor een bovenhuis, (waarvoor door den huurder nog geen Vierde deel werd betaald. DRUKTE IN DE TURE. 1' In de veenderijen van Groningen en (Drenthe is bet plotseling druk tenge volge van do vrije vaart der schippers, 'die niet meer over d o rijksheurs willen bevrachten. Do prijs voor turf en bagger daalt nu plotseling. Te Stadskanaal wordt Jnu de baggerturf yoor f 8.per 1000 (verkocht en thuisgebrachf. EEN ROEKELOOZE JONGENSSTREEK. Maandagmiddag om 5 uur, hebben 'eenige jongens téDtott-eridaaii flSt baldadig- ïteid vaten, gdvüld inet teer en olie, welke opgestapeld lagen aan de Hertekade, in de Wmictdellijke nabijheid van pand 12 al daar, in .brand gestoken. Er ontstond een enorme vlam, die zich (weldra meedeelde aan de voorzijde van Jhet pand. Op de eerste verdieping hiervan (Ibevond zich de echtgenoole van den (spoorwegarbeider R. J. van Velthysen met 'drie kinderen, die slechts met groote moeite (uit het brandende perceel gered (konden worden. De vrijwillige brandweer bad veel moeite het aanwakkerende vuur Je stuiten. Met 5 stralen moest gewerkt (worden. Eerst na een half uur was men tien brand geheel meester. j EEN ONGELUK? Maandagmiddag omstreeks 3 uur werd 'de sergeant van het 22e Regiment Infante- Vie Doderwecrd te Ede met een schotwond in de hartstreek op de onderofficierska- iner gevonden. D. zou a.s. Donderdag in het huwelijk treden. (MINDER GEWENSCHTE BALGASTEN. Zaterdagavond, vertelt de Ilaagsche j„Resb.", had een dansgezelschap een bal 'georganiseerd in den Dierentuin, waarbij- 'klaarblijkelijk onder de dansliefhebbers minder gewenschte gasten zijn geweest. 1 Verschillende personen, die het bal be kocht hebben, deden na. afloop bij de (politie aangifte, dat door hen een en luider werd vermist. Uit de bestuurskamer werden o.a. 'twee damesmantels gestolen, welke man tels later, bij het pverklimmen over het bek aan den Benoordenhoutschen weg weder weggeworpen zijn, waar zij door 'een koetsier werden gevonden. Voorts- deed een dame aangifte van Idiefstal van een zijden das, terwijl een nndere dame een jumper en nog een zij den das miste. De politie beeft een onderzoek inge- Md. t't EEN KRANKZINNIG GEWORDEN OUD-KOLONIAAL. Een militair uit het Koninklijk Ko loniaal Invalidenhuis Bronbeek to Arn- hem, was krankzinnig geworden. Op het oogenblik dat hij per rijtuig zou worden weggevoerd, wist hij te ontsnappen, spftmg over het hek van Bronbeek en vluchtte in do richting van Velp. Nabij de spoor baan werd hij ingehaald door zijn ge leiders, maar hij zag kans hen beiden met zijn zakmes te verwonden. De po litie uit Velp wist hem onder bedreiging met oen revolver tot kalmte te brengen. Hij werd voorloopig naar het gemeente ziekenhuis te Arnhem overgebracht en vervolgens naar het krankzinnigengesticht te Venraij vervoerd. Het wegbrengen van schepen. De drie aangehouden porsonon inzake hot zinken van den sleepboottreiler Crescendo II Y. M. 66, zijndo do schipper A. H. Jr. te IJmuiden, de machinist S. S. te Velsoroord en de stoker S. B. te Am- eterdam, zijn na eenigen tijd te Rotterdam in voorarrest te hebben gezeten en na moermalen verhoord te zijn, weer in vrijheid gesteld. Muiterij aan boord. Te Vlaardin- gen heeft op hef stoomschip „Vesuvius" kapt. J. H. Goomans, een geval van mui terij voorgedaan. De donkeyman v. R. uit Dou Haag on de stoker S. aldaar, mis handelden eerst den machinist en vielen daarna den kapitein aan. Alvorens naar zee te vertrekken, werden de muiters in verzekerde bewaring gesteld. Te Tiel heeft het Si/rjarig dochtertje van J. van U. een ketel kokende koffie van de tafel getrokken. Het kind bekwam zulko ernstige brandwonde aan de zij, dat het heden aan de gevolgen daarvan is overleden. Overreden en gedood door de tram. Zaterdagavond te half 10 uur is te Geldrop (N.-Br.) de 43-jaxige. A. V., wonende aldaar, door de laatste tram van Geldrop naar Helmond nabij de grens GeldropMierlo overreden. Toen de ma chinist voor zich uit op de lijn iets donkera ontwaarde, remde hij uit alle macht, zoodat de omwonenden op het gebots der wagens kwamen toegesneld. Niettemin reed de tram over den onge lukkige, die dwars over de rails lag, heen. Hoofd en een been werden totaal van den romp gescheiden. Ondank is 's wereld's loon. Nadat twee agenten van politie een bewoner van den O. Z. Achterburgwal te Amster dam én diens vrouw, die voor hun wo ning te water waren geraakt, op het droge hadden gebracht, keerde de man zich tegen een der agenten, zoodat deze genoodzaakt was, van zijn sabel gebruik te maken. - Stoomleiding gesprongen. Maandag avond omstreeks 10 unr waren de bank werkers J. v. K„ 33 jaar uit Vlamin gen, v. H., 30 jaar, Korte Brandtstraat Rotterdam en J. G., 36 jaar, Willem v. Zuylenstraat, allen van de fabriek Wilton aan het werk op het stoomschip „Wars- gawa" van de H. A. L., gelegen aan de Wilhelminakade, toen een buis van de stoomleiding sprong. j Door den ontsnappenden stoom bekwa-| men ze ernstige brandwonden aan handen" len lner speciaal schrijf-, roken'- ën lees methoden. Een optelling van b.v. alle leer boekjes voor rekenonderwijs, aardrijkskun de, enz., van alle uitgevers samen, zou on getwijfeld leiden tot een honderdtal me thodes voor elk vak. Bij (bovenbedoelde schoolboeken-uitge vers, telt het blad niet minder dam 21, zegge en schrijve, een en twintig schrijf methode. Hierbij zijn die voor ronid- schrift nog niet eens meegerekend. Men spreekt en schrijft wel eens over de èen- heidsschool: .Welnu, een beetje meer een heid in schoolboekjes zou geenszins ver keerd zijn. Het wemelt hier in 't land van school boekjes op elk gebied. Als zwermen mug gen dansen ze den zoeker voor het ge zicht en als de uitgevers niet in slaat zijn, den vloed te keeren en welk be lang zouden ze er bij hebben, als ze ver wachten kunnen, dat een methode wel gekocht (zal worden dan zou het op den weg der onderwijzers- en leeraars- vereenigingen liggen, commissies van ad vies in 1e stellen. We krijgen waarlijk van het goede te veel. '(Vergadering van 8 Maart.] Voortgegaan wordt met d'e herziening der ONGEVALLENWET ick>i. Het amendement der commissie van rapporteurs in zake een nog ruimer om-, sohrijving van het begrip bedrijfsonge val, wordt (loör den MINISTER VAN ARBEID ontraden. Het amendement wordt aangenomen met 29 tegen 26 st. Een amendement-B-EUMER om meer derjarigen in dienst van bloed- of aanver wanten in opgaande linie vrij te stellen van ongevallenverzekering, als zij daartoe het verzoek doen, wordt verworpen met SS tegen 7 st Overgenomen wordt een amendement-DUIJS, bedoelende te voor komen dat staking of uitsluiting nadee- jigen invloed! zou kunnen hebben bij de berekening van het dagloon. Een amendement DUIJS om de bere kening van de begrafeniskosten en ren ten voor nagelaten .betrekkingen van niet volslagen arbeiders voordeeliger te maken, wordt verworpen met 40 tegen 17 stem men. Het amendement-DUIJS om de toege kende renten om de 10 jaar te verhoogen in verband met de stijging van het gemid deld loon. werd na bestrijding door den Minister, ingetrokken. Het amendement-DUIJS om de tijde lijke uitkeering te verhoogen van 70 tot 100 pCt. van het loon en de uitkeering bij blijvende ongeschiktheid van 70 tot 80 pCt. en de uitkeering ook te geven over algemeen erkende Christelijke feestdagen, werd, in verband met de toezegging van den Minister, om op de" kwestie terug te zullen komen bij wijziging der Ziektewet ingetrokken, wat betreft blijvende uitkee ring. Het overblijvende gedeelte werd verworpen met 41 tegen 18 stemme: 1 Veiling niet doorgegaan.Door samenspanning van ontevreden hoopers kon Maandagmiddag de groentcnveiling te Delft niet doorgaan. De groenten moesten worden opgehouden. De diefstal te Rotterdam. Zooals ge meld is, werd de vorige'week bij Van den Bergh Ltd. een diefstal ontdekt van 40 vaten vet en werden daarvoor 5 personen gearresteerd. Thans worden nog 160 vaten vermist. Als verdacht van heling Is heden nog aangehouden de koopman P. F. Laag water. De waterstand op de Waal is thans zoo laag, dat tal van boeren in Maas en Waal op het oogenblik onvol doende water hebben in hun pulten. De scheepvaart ondervindt nog geen nadeali- g£n invloed. Gezonken. Te Obergum (prov. Grou.) is een schip met 29.000 steenen ge zonken in de haven. Geen geld. Te Grijpslcerk |(Gron.) moeten de raadsleden hun presentiegeld over J920 nog hebben. Oorzaak: geen geld in kas. Invoer van kaas in Denemarken. Luidens een in Handelsberichten medege deeld bericht van onzen gezant te Kopen hagen, is door het Noorsche Proviandee- rings-departement vergunning verleend voor den invoer van 300 ton kaas. R.-K. Bij3. inderzvijzers. Naar we ver-, nemen, heeft Z. D. H. de Bisschop van Haarlem aan de Diocesaanvereeniging van R.-K. Bijzondere onderwijzers in het bis dom Haarlem toestemming verleend toe te treden tot de R.-K. Centrale van Over heidspersoneel. TE VEEL SCHOOLBOEKJES. Bij het aankondigen of bespreken van nieuwe uitgaven voor het onderwijs, schrijft het „Hblid."', bobben we de vraag wel eens geste'd, of de uitgave in casu wel inderdaad noodig was. In menig ge val betwijfelden we het en een blik in de catalogi van schooluitgaven doet zien, dat die twijfel niet ongemotiveerd is. Wc hebben voor ons liggen de catalogi van drie schoolboeken-uitgevers en tellen ■daarin samen voor aardrijkskunde (voor de lagere school alleen) 25 verschillende uitgaven, voor rekenen 36 verschillende methoden en stelboekjes, voor lezen 39. In verschillende gevallen behooren hier nog bij z.g. „Voorloopers", handleidingen voor het doet van het onderwijs in dit of dat vak, en over de beste wijze van het han- teeren van de methode van den schrijver, terwijl er voorts nog verschillende parallel- series zijn. We hebben de catalogi van slechts drie uitgevers doorgebladerd en dan ndg alleen maar, voor zoover de boekjes bestemd zijn voor de openbare scholen. Natuurlijk hebben bijzondere scho- DE NIEUWE EERSTE KT,ASSER Over Eeyenoord, de nieuwe eerste klas- ser, lezen we in de „Tel." (Het was in het jaar 1908, den 19en Juli, dat door eenige jongelui, te Eeyen oord woonachtig, besloten werd tot do oprichting van een voetbalvereeniging. De vereehiging werd „Wilhefmina" gedoopt; .tot voorzitter werd gekozen de heer G. D. v. Leerdam, die thans nog het eenig overgebleven lid-oprichter is van de hui dige vereeniging „Eeyenoord". Een ter rein werd spoedig gevonden en wol op het Afrjkaanderplein, waar, zooals later zou blijken, de vereeniging zou blijven spelen tot haar komst in do overgangs klasse. Na combinatie met voetballende jongelui uit Hillesluis werd de naam der vereeniging HillesluisEeyenoord-combi- natie. In 1908-1909 kwam de H.E.O. in de 2e klas van den R.V.B. uit en moest daardoor haar naam in Celeritas wijzi gen. Het volgend jaar werd de jonge vereeniging in de ie klas geplaatst. In 1911-1912 kwam Celeritas voor het eerst in de 3e klas N.V.B. uit. In 1911 ontstond de naam R.V.V. „Eeyenoord.*? In het seizoen 1915-1916 gelukte het haar de 1ste plaats te bereiken in de 3e klas en promoveerde dus naar de 2e klas. JLntussehen was het terrein op hetAfri- kaanderplein door de gemeente in be slag genomen voor volkstuintjes. Het was toen de vereeniging Xerxes, die Eeyen oord uit den brand hielp door haar ter rein beschikbaar to stellen. Na een bijzonder merkwaardig verloop van de competitie in dat seizoen, waarin Eeyenoord zich no. 3 wist to plaatsen, heeft het heel wat hoofdbrekens, heel wat gewrijf en geschrijf gekost om bij kouze naar do juist in dat seizoen ge vormd© I B klasse te promoveoren ;doeh dit gelukte ten slotte. Inmiddels was nog een belangrijk on derdeel geregeld en wel dat van het terrein. Eeyenoord kreeg de beschikking over het keurige terrein aan den Dordt- schen Straatweg, hetwelk 26 Augustus 1917 geopend werd. In de le klasse B,later Overgangs klasse, werd steeds met succes opgetre den. In de afgeloopen 3 seizoenen was no. 4 de slechtste plaats, welke werd bereikt. Totdat dit seizoen nog eens ex tra werd aangepakt metThet bekende ge volg. Een degelijke zomervoorbereiding, geleid door den H.B.S.-trainer, heeft tob het succes t vaa dit seizoen veel bijge dragen. Met den vooruitgang van he.t spelpei hield de bloei van de vereeniging gele ken tred. In 1908 mot één elftal be gonnen, wordt thans met 9 elftallen ge speeld, waarvan 2 in den N.V.B. en 7 in den R.V.B. Zooals de zaken zich laten aanzien zullen alle elftallen op heel eer volle wijze uit den strijd komen. Eeyenoord is in da loop der jaren ge bleven wat ze bij de oprichting was. Het is de vereeniging, waarin spelers, wo nende op den Linker ^Maasoever, steeds mot genoegen hebben gespeeld. Tuinbouwproducten door Duitschland. Het Duitsehe gezantschap heeft vol gons het „Hbl." aan het Oentraal-Bu- reau der Veilingen in Nederland medege deeld, dat van 5 Maart af de doorvoer van tuinbouwproducten door Duitschland naar Scandinaviö, Zwitserland enz., ge heel vrij is, zoodat goon „Ziilassings- scheine" meor noodzakelijk zijn. Een onjuist bericht.Dr. J. J. L. van Rijn, te Parijs, onze landbouwconsulent in Frankrijk, heeft bericht gezonden, dat de berichtep betreffende het sluiten der Fransche grens voor ons vee, ongegrond zijn. Terugbetaling van borgstelling. De minister van Landbouw heeft aan het ver zoek van den Bond van Ned. Veehande laren voldaan en de N. U, M. opdracht egevcn de door de schapenexporteurs ge stelde borgstelling terug te betalen. Een zelfstandige werkloozcnkas. Naar „Het Volk" meldt, streeft de afdeeling Beerta van de Groninger Maatschappij van Landbouw naar een zelfstandige werkloo- zenkas, die vrij van de arbeidersorgani- ties moet staan. De nieuwe toestand. Niet ten •oitrechte spreken sommige bladen van „den voortgezetten oorlog", nu men het te Londen niet eens is kun nen, worden en Fodh opnieuw met een leger aan den Rijn oprukt. De voornaamste vraag is voor ons wat zullen de neutralen van den nieuwen toestand te lijden hebben? Voor ons, Ne derlanders,* is de mislukking van de Con ferentie te Londen wel allerbedroe vendst. Om economische redenen wel Ret meest onmiddellijk. De geallieerden zullen een buitengewone belasting van de uitvoeren uit Duitschland voor de geallieerde lan den heffen. Om dat te kunnen doen zul ten zij, verklaarde Lloyd George, van goederen, uit neutrale landen komende, een bewijs van herkomst eischen. Daar in is niets onrechtvaardigs, heeft Lloyd George zich gehaast te verzekeren. In iets wat de lieer Lloyd George in het ver meende belang van Engeland, of van de politieke positie van den eersten minister van Engeland acht, zal de heer Lloyd George wel niet spoedig ieits onrecht vaardigs zien;- maar daarom kan het er wel zijn, Aerkt het „Hbld.""zeer terecht op. Indien Engeland Duitsehe goederen, van Amsterdam komende, wil weren, ligt de bewijslast dat het Duijsche goederen zijn bij Engeland en niet bü ons. De oorlogs tijd, dat alles rochit wilde noemen, is ihans voorbij. De bewijslast op de Neder- landsche exporteurs leggen is onmogelijk. Wij weten het immers zoo goed uit den oorlogstijd.? Er zijn toch oude voorraden. Wie wil thans certificeeren of het al dan niet Duitsehe voorraden zijn? Er zijn verwerkte liaMproduaten. Wüe certifi- ceert'dat het geen Duitsehe goederen zijn? Zal men thans, in vredestijd, toelaten hetzelfde hatelijke Engelsche spionnage- systeem? Zullen onze handelaars en in* dustriëelen, zooals zij, om d?n oorlogsnood in Nederland niet te vergroQten toegelaten hebben, weer Engelsche accountants hun boeken en voorraden laten nazien? Wij hopen zeer dat onze" regeering zich met alle kracht tegen deze nieuwe ont wrichting van de door. den oorlog reeds zoo zeer ontredderde handel en industrie zal verzetten. Maar nog veel liever hadden wij, dat En geland het dwaze van de maatregel der differentieele uitvoerrechten zal. inzien. Br is waarlijk nog een groot stuk wereld buiten Engeland" en Frankrijk de maat regel van Engeland zal desorganisatie en verplaatsing van handelsverkeer- beteeke- nen. Als Duitschlandniet meer uitvoert naar Engeland en Frankrijk, spreekt het vanzelf, dat de uitvoer naar neutrale lan den, naar Zuid-Amérika bijv. ten koste van Frankrijk en Engeland wellicht zal vermeerderen. Dat zal-JJuitschland schade brengen in niet mindere mate dan de neutrale landen. Maar evenzeer, misschien nog meer, Engeland en Frankrijk. De „Daily Mail" spreekt van een nieu we blokkade -zoo noodig. Maar zal Ame rika ondanks den nog tusschen de Ver. Staten en Duitschland bestaanden oorlogstoestand, zich daarin schikken? Om Van de andere neutralen niet te spreken. De bezettingen. De bezetting van Dusseldorf en van Duisburg en Rulirort door voor het grootste deel Fransche troepen, is giste renmorgen vroeg, zonder de minste orde verstoring geschied. Post, telegraaf, spoor wegen en de overige openbare en pr.ivé- instellingen werken onbelemmerd. Uit Munster wordt gemeld: Alle goede ren- en passage-stations in Dusseldorf zijn door Belgische troepen bezet. In den Hof- gartea werden kanonnen opgesteld en loop graven aangelegd. Boven de stad zweven voortdurend geallieerde vliegers. Het le ven gaat in Dusseldorf zijn gewonen gang. De bevolking gedraagt zich in de gegeven omstandigheden rustig en kalm. Aan de bezetting hebben tot nu toe Belgen, Franschen en Engelschen deelgenomen, maar voor het meerendeel toch Franschen.. Dé fieigëri hebben verscheidene tanlès mee- gébracht, die met Annamieten bezet wa ren. Volgens een Havas-bericht uit Mainz ge schiedde de bezetting van Ruhrort door de Rjjn-flottilje. De economische gevolgen der sancties Van de economische gevolgen, die de militaire sancties voor Duitschland zullen hebben, kan men zich op het oogenbliik to Berlijn nog geen duidelijke voorstelling maken. Het ergst zal ongetwijfeld de ko- lenvoorziening le lijden hebben. Een ver tegenwoordiger van den rijkskolencom- missie verklaarde aan een medewerker van de ,J3. Z. a. M.", dat de haven van Duisburg-Ruhrort reeds lol de uiterste grens van haar capaciteit voor kolentrans- porten in beslag werd genomen. Indien thans de militaire bezetting van deze ha ven en tegelijkertijd de instelling van de aangekondigde tolgrens het verkeer be lemmeren, is de kleinste aanleiding vol doende om het geheelc kolentransport lot stilstand te doen komen. Verder zou het gevolg van de militaire maatregelen zijn, dat de kolcnladingen, zoowel te water als te land, zouden blijven liggen. Hierdoor zou niet alleen het gebied links van den Rijn zeer ernstig fe lijden hebben, maar zouden obk de kolcnleverin- gen aan de Entente zeer bemoeilijkt, zoo niet geheel onmogelijk worden. Speciaal komt echter de kolenvoorzieniug van Zuid-Duitschland door de bezetting van Duisburg-Rulirort in gevaar, daar het ge- heele kolentransport voor dit deel van het land de haven van Duisburg passeert. Ook op de kolenleveringen aan Nederland zal de bezetting van glooien invloed zijn. Een blokkade1 De „Daily Mail" zegt reden le hebben om te gelooven, dat iedere Duitsehe po ging om de nieuwe douanelijn le mijden door den Duitsclren handel over Rotter dam of andere havens te leiden, door een blokkade zal worden voorkomen. Italië doet niet mee. Naar uit Rome wordt gemeld, heeft Giolilti in den ministerraad zijn collega's verslag uitgebracht over den toesland in Londen. De ministerraad heeft de houding der Italiaansche delegatie goedgekeurd, maar Iaarbij het voorbehoud gemaakt, dat in geval van een militaire interventie tegen Duitschland hel niet noodig zou zijn op de actieve solidariteit van Italië te rekenen, d. w. z. dat Italië dus niet aan de militaire maatregelen zal deelnemen. DUITSCIIE PERSSTEMMEN. De Berlijnsohe ochtendbladen bespreken in hoofdartikelen het afbreken der confe rentie te Londen en de uitvoering dor sancties. In het „Berl. Tagebl." wijst Th. Wolff er op, dat Duitschland in zijn laatste aanbod een bereidwilligheid om tot over eenstemming te komen heeft getoond, die aan een poging tot zelfmoord grensdo. Het was bereid den woderopbouw der ver woeste gebieden mogelijk te maken en dit eerlijke - aanbod moest bewijzen, dat met hot geld, dat Duitschland zon opbren gen, deze wederopbouw voltrokken en alle werkelijke nood overwonnen kon worden, maar men moest onderscheid maken tus schen do in den oorlog aangerichte schade en de milliarden, die in Frankrijk door onverschilligheid en zorgeloosheid verlo ren gaan of in de zakken van specu lanten en ;,Schieber" terecht komon. De „Voss. Ztg." is van meening, dat het fiasco der onderhandelingen te Londen een fiasco van de Duitsehe buitenland- scho politiek is. Het is vergeofsche moeite, zegt het blai, niouwe voorstellen te be denken, zoolang niet de geheele politiek van Duitschland grondig veranderd wordt. De „Tag." schrijft: De Duitschers zul len niet rusten vóór ze de misdaad, die de vijanden thans tegenoyer Duitschland begaan, evenzeer ongedaan gemaakt en gewroken hebben als de misdaad van het gedicteerde vredesverdrag van Versailles. De „Deutsche Tagesztg." wijst er op, dat Duitschland in Londen heeft gestre den voor de weinige réchten, die het ver drag van Versailles hot* had gegeven. Het vredesverdag i3 thans door» de sanctio neering van de Parijsche besluiten vol komen te niet gedaan en bestaat niet meer en het is blijkbaar ool^ de wensch, van de Entente geweest, het verdrag te verscheuren. Ook de „Vorwarts" zegt: Het gebeurde van .gisteren is een feit in de we reldgeschiedenis. Het verdrag van Ver sailles is door de geallieerden verscheurd, want de Sancties zijn in strijd met het verdrag. De geallieerden zijn thans zelf begonnen met do revisie van het vredes verdrag. Voorloopig weliswaar ten ongun ste van Duitschland; spoedig ech'ter zal de tijd komen, dat Duitschland de vruch ten zal plukken van deze contractbreuk. BRITSOHE PERSSTEMMEN. De „Daily Mail", zegt, dat de Duit- «che eischen door Simons werden mee gedeeld met woordên, cynischer en on beschaamder dan ooit door de geallieerden uit Duitseheu mond waren gehoord. De „Daily News" zegt, dat de rede van Lloyd George, waarmode de Duit sehe voorstellen werden verworpen, de tri omf vertegenwoordigt van de Fransche politiek met alle duistere gevolgen, daar aan verbonden. Het blad protesteert tegen de toepassing der strafmaatregelen. In dien Europa een ruïne wordt; valt de vloek van het toekomstige geslacht niet op Duitschland maar op do geallieerden. De „Daily Chronicle", de mislukking der .Londensobe -onderhandelingen besprekend, zegt niet in te zien, dat het conflict met Duitschland vertraging zou moeten bren gen in de bevordering van den handel met Polen, Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Oos tenrijk, Zuid-Slarië, den Balkan en Fin land, welker bevolking samen bijna het ditubbele is van Duitschland en de Engel- scihe producten veel harder noodig heeft. Het impotente Duitsehe antwoord, zegt het blad, laat den geallieerden geen andere keuze dan toepassing der strafmaatrege len. Het blad leg! er den nadruk op, dal de conferentie niet alleen meeningsverschil tep aanzien der betalingen bracht, niaar dat er ook één mtfariing van het verdrag van Versailles uit bleek. De Duitsclier» grillen met alle middelen de vruchten der, overwinning vernietigen. Temcij <le geal lieerden den noodigen druk uitoefenen, verliezen zy de parlij. Fransche persstemmen. De Fransche bladen wijzen er alle op, dat de geallieerden, ofschoon zij de schuldeisohers vtan Duitschland zijn, tol de uiterste grens der toegevendheid zijn ge gaan. Zij conslateeren, dat Ouitschlaud een! l^ouk wilde en alles deed om deze uit le lokken. Voorts herinneren de bladen aan de uiterste pogingen, te Londen beproefd, om DuilscMaud er toe 1e brengen zijn schulden te erkennen en zijn koppigheid te overwinnen. Zij wijzen op het steeds blijkende gebrek aan begrip, de vaak aan den dag tredende onbeschaamdheid van Simons, waardoor de veronlwaardi- ■ging van Engeland en Frankrijk werd op gewekt, hun géduld en het optimisme van Lloyd George werden uitgeput, waar door men len slolte alle hoop liet varen, de Duitschers 1e overtuigen, die cén on verbeterlijke kwade trouw aan den dag legden. De „Excelsior" constateert, dat de op gedane ervaring alle ijdele hoop heeft doen vervliegen. De geallieerden zullen van Duitschland krijgen, Wat ze het er aan zullen ontnemen. Het „Journal" zegt, dat de geallieerden alles deden om een br.euk le vermijden, de fiuilschers niets. Volgens „'1 Oeuvre" wilden de Duit schers blijkbaar welen hoever de grool- en lankmoedigheid der geallieer den ging. Nu het dit weel, blijft er voor Duitschland alleen over le betalen. DE TOESTAND IN IERLAND. De brigade-commandant die Zaterdag bij een overval in West Cork gedood werd, blijkt geweest le zijn Uanney Ro bert Cumming, de militaire gouverneur van Kerry onder den slaat van beleg. De Sinn Feiners blijken op hem geloerd le hebben, want in den weg die zijn aiilo volgde, waren mijnen gelegd» die echter niet ontploften. In het bergachtige ge- bied op de grens van Cork en Kerry, is de commandant eindelijk toch hot slacht offer van de verdekt opgestelde Sinn Feiners geworden. De voorste aulo, waarvan de chauffeur gewond was, raak te in een sloot en de pantserauto, diie helpen wilde om het voertuig weer op den wog le brengen, onderging hetzelfde lot. Inmiddels werden de nog geen veer tig soldaten door de vrijw-l sleeds on zichtbaar blijvende Sinn Feiners bescho ten. Kojionei Cumming word aan bet hoofd gewond en stierf spoedig daarna. Door een omlrekkende beweging nood-" zaakle een deel der troepen de opstan delingen 0111 terug le trekken. In lolaal werden vijf militairen gedood. DE TOESTAND IN ITALIë. Dat het op bet oogenblik in Italië ge ducht spookt en liet hard tegen hard gaat, blijkt weer uit een bericht over de gevechten bij bet dorpje Cuicianetto, waai de troepen mitrailleurs en berggcschut in actie brachten om in liet dorpje te kun nen doordringen ter bezetting van het gemeentehuis, waar de burgemeester zich met zijn soc. wethouders en helpers had verschanst. Ook hier werden, evenals in alle socialistische gemeenten, de portret ten van Lenin en Trotzky gevonden op de plaatsen van die van den koning en de koningin. Het aantal dooden gedurende de drie laalsle crisisdagen in Italië wordt ge schat op een veertigtal, terwijl er zeer vele gewonden zijn. Er zijn meer dan 1500 gewapende personen gearresteerd. In polilieke kringen acht men de fascisti sche organisatie sterk genoeg om de re geering met succes te sleunen bij de on derdrukking v.an elke poging tot omver werping van den stand van zaken. BÜITENL. BcRiföïEft, SCHIPBREUK. Het stoomschip „Hongmo-h" met elf-hon derd Chineesche passagiers en bestemd van Singapore naar Amoy, heeft den 3en Maart schipbreuk geleden op de Wille Rotsen van het Lamock-eiland. Het Bril- salie oorlogsschip „Foxclove" redde 28 overlevenden en liet oorlogsschip „Car- lyle" nam bovendien 220 opvarenden aaa boord, onder wie de scheepsofficieren Toen de oorlogsschepen het tooneei van de schipbreuk verlieten, was er niemand meer aan boord. Men gelooft dat de kapi tein verdronken is. Een dezer dagen vergaderde de Brus- selsdie afdeeling van den Persbond. Aan de orde was o.m. de Zondagsrust. „Het Laatste Nieuws" deelt mee, dat De Brouckère, verslaggever van de Commissie voor Arbeid en Nijverheid, heeft verklaard, dat de wet voor journalisten krachteloos zou zijn. De vergadering was van mee- ning, dat de Bond later nog eens móest vergaderen om de zaak nader le bespre-» kez. De zienswijze van vele journalisten schijnt veranderd. Verschillende politici werd hun meening over deze qpaeslie gevraagd, o.m. minis ter Nenjorai, die verklaarde, dal hij tegen- de verplichte Zondagsrust voor de jperp was. Hij zag daarin een niet te rechtvaar digen inbreuk op de vrijheid. - iTer gelegenheid van de Postzcgel- tentoonslellftig, welke den 26en Mei te Brussel zal plaats hebben, zal een nieuwe zegel van 0,50 fr. uitgegeven worden, voor de frankeering der brieven voor het buitenland. De teekening is het werk van Montrnoz, uit Bergen, Prix de Rome. Door hét Belgische Ministerie van Binneijjandsclie Zaken is meegedeeld, dat, tengevolge van de duurte der kruisen er medailles voorlaan aan personen, die promotie maken in een burgerlijk onder- sclfeidingstcekeJl, geen niouwe briliaut zal worden verstrekt, zoo zij r.tet den oildcn inleveren. Dó Belgische. „Moniteur" (publiceert er® K. B. waarbij van af 10 Maarl d(| be schikking betreffende de veepest wordt opgeheven, omdat defce ia yerdweoeo.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2