„ONS BLAD Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 433 BINNENLAND. Bmnenlandscfo Nieuws, No. 132 DONDERDAG MAART 1921 14e JAARGANG f 2.- f 2.50 t 0.50 hooger. Een boek van historische waariie. De neutraliteit en nog meer. Verkeer en Posterijen Verhooging der Spoorwegtarieveh in 't zicht. NOORD DAGBLAD 39 Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60. Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500—, f 400,—, f 200,—, f 10O,—f 60,—, f 35,—, f 15,—. gi Abonnementsprijs; Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad i. Op onze schrijftafel ligt nog ter be- bcspreking een nieuw werk, zooals er in de laatste jaren weinige verschenen zijn. Wij bedoelen daar niet zoozeer mee, dat wij in de oorlogsjaren en den tijd, daarop volgende, met dikwijls meer verwend werden met typografisch zoo wei verzorgde uitgaven als ditmaar voornamelijk, dat wij hier kennis maken met een wetcnschappclij) werk, dat te gelijk sterk documenteerend, bcvattc; lijk geschreven, een historisch verschijn sel van onzen tijd behandelt op een wijze, cat vele komende geslachten er nog met vrucht en belangstelling kennis van zul len nemen. En 't is nu eenmaal een feit, dat de historie van den dag gewoonlijk slechts door nakomelingen geschreven wordt. Daarom maken wij ons van dit boek niet met een korte bespreking ai, maar vragen er hier wat meer aandacht Voor, Wij bedoelen het bij J. J. Romen en Zonen te Roermond verschenen boek „De 'dictatuur vau het proletariaat in Hongarije" uoor Karl Huszar, oud-Mi- nistcr-presidentvoor Nederland bewerkt en met toelichtingen voorzien door mr. H. Schaapve.a. Men zaï wu.icht bij het lezen van den titel ce opmerking maken :„al weer een boek over cie mislukte Hongaarschc revolutie en over de ciauen vau meneer Llcla Kun daar weet ik nu zachtjes aan uiocg va L&ixii wij dan zeggen, dat dit ongeveer ook onze indruk, was én dat wij meteen ietwat bcuenkciijk gezicht uit werk van meer, dan 3bu bladzijden groot formaat in nanoen namen. Er is over het bolsjewisme in het alge meen en over de Hongaarsche revolutie ui iiet bijzonuer nu ai zoo veel geschreven, dat w,j vreesden, dat liet hcuerlanusche pubuek wei eens zou kunnen -toonen, dal men ook hier van het goede te veel kan krijgen. maar het was onze plicht het werk ilaoer te bekijken en toen bleek al aan stonds, uat ce eerste mdruk «en verkeerde \\as geweest. Dit boek is door verschillende specia liteiten van naam gescivreven. Huszar zeiï schrefei ue hoofdstukken getiteld Het bolsjewisme een wereldgevaar en De cul- urpoiifiek van liet bolsjewisme. De andere der tien hooidstukken werden geschre ven uoor mannen, eik deskundig op zijn gebied: „Schending ucr rechtsorde" door ur. Alada Szekacs, rechter bij iiet aumi- nistratici gerechtshof ;„miiitair heleind eer Kauenregeering" uoor een Overste van den generaien star „de socialisatie der Danken" door een inspecteur der Uos- .scn-Hongaarsche Dank enz. enz. was de opzet van Huszar aan te Ku..en, uat het bolsjewisme een Viertld- gevaar is. „Dit boek opent ue hellepoorten voor ue oogen uer wereld zegt luj. „Ivu.ne medewerkers, een geestelijke élite van het Hongaarsche volk, hebben met volic kennis van zaken ue authentieke ge- seincuenis van ue dictatuur van het proletariaat beschreven. Dit is liet eerste groole went, uat over de commune lian- aeltr-Daaruii zal blijken, wat de volkeren, uie aan liet gevaar van het bolsjewisme zijii bioolgcstcld, te verwachten hebben en wat op net spel staat, wanneer niet zij, uie qc regeenngsiljicht bezitten, nog op het laatste oogenbiik gemeenschappe lijk iront maken tegen liet bulsjewisme. het gezonde, organisme van het hon gaarscue volk heeft deze ziekte over wonnen. Wij weten, waar wij deze ziek te gekregen hebbenwij weten ook, wat ons gered heett. Wij zijn nog niet geiieet en al gezond, maar wij zijn het- stellenuc. Het gevaar voor infectie is nog niet voorbij maar wij meencn nu tegen uezc geestelijke besmetting im muun te zijn. „Luid willen wij echter uitroepen, dat het bolsjewisme geen grenspalen kent. Deze geestelijke pest is een gevaar voor de gehcele mcnschheid. De gelijk- berechtiguheid der arbeidende klasse en hare meuezeggingschap in de regee- '.ïiigscoileges is heuen beslist noodzakelijk. De grootheidswaanzin en het streven yan een deel van het proletariaat naar uitsluitende s klasseheerschappij is een algemeen wereldverschijnsel, dat het. aenkend deel der menschüeid met schrik vervult. „Wanneer niet allen, die daarvoor in aanmerking komen, aan dit onrechtmatig streven met kracht en taaie energie weerstand bieden, zal Europa voor on afzienbare tijden het tooneel worden van maatschappelijke gistingen en bloe dige revoluties, die volkeren en naties zullen verslinden, de christelijke cul tuur aan de moderne barbaren als prooi zullen voorwerpen en over de geheele menschheid onmetelijk leed zullen bren gen". Ziedaar het algemeen karakter van dit werk. Zeer juist schetst de vertaler en bewerker in zijn inleiding de betceke- nis er van vo*r ons aldus„Hongarije heeft den lijdensweg van het bolsjewisme alleen moeten doorloopen, en wil Want dit is de bedoeling van Huszar tn zijn medewerkers dat de overige trolkeren van Europa, ook het Nederland- vclte, die tot nu toe voor het bolsjewisme gespaard bleven, uit zijn lijden voordeel 'rekken. Wel verraden sommige hoofd rukken, door de keuze der woorden en ier vergelijkingen, dat zij door Honga ren geschreven zijn, die nu eenmaal meer temperament bezitten, dan wij, meer nuchtere Hollanders. Doch nooit heeft dit temserament hen er toe geleid bewe ringen omtrent het bolsjewisme op te stellen, die niet door historische feiten en verschijnselen op sociaal- cn econo misch gebied bewezen wórden. Daaraan ontleent dit eerste grootere werk over de Hongaarsche commune zijn histori sche waarde". Maar er is nog meer, wat dit werk belangwekkend maakt. De vertaler heeft terecht rekening gehouden met het feit, dat er velen zijn, die wel de door het communisme tot nu toe gebruikte mid delen ai keuren, maar aan het systeem hun goedkeuring schenken. Nu heeft de vertaler aan elk der hoofd stukken van het bock van Huszar, waar in levende historie, dus feitenmateriaal geleverd wordt, dc daarmee Overeenko mende theorie van het communisme als systeem' bij wijze van toelichting toege voegd, waarbij gebruik is gemaakt van het algemeen program van het bolsje wisme en dat van de communistische partij in Rusland. Met een enkel voorbeeld hopen wij in een volgend artikel van dit alles een beeld te geven, waaruit, naar wij ver trouwen, de belangwekkendheid van dit werk, ook'voor Nederland blijken-„zal. Stélle Omgang. Het Gezelschap van den Stillen Omgang te Amsterdam verzoekt ons hu volgende onder de oogen onzer lezers te brengen. De Stille Omgang is een gecombi neerde devotien.l. van den Stillen Omgang, zooals deze vóór de Hervor ming in de dagen van de luistervolle mirakelprocessie reeds bestond, en het in stilte verder trekken langs den weg eens door de processie genomen. Men were dus alle uiterlijke teekenen maar late den Stillen Omgang blijven ten stil gebed. Art. 8'van de bisschoppelijk goed gekeurde statuten luid! daarom „De Stille Omgang mag nooit sfijn een manifestatie of protcstoptoclit, hij moet blijven een stille bedetocht, iedere deelnemer behoort geheel in zich zelf gekeerd, biddend, zonder uiterlijke teekenen, zelfstandig, zonder zich '■bij een vereeniging of groep te denken, den aangegeven weg te vol gen." Om bepaalde redenen worden de( vrouwen verzocht het offer barer afwezigheid steeds te blijven brengen en niet in den Zondagnacht de devotie te beoefenen, maar op een der dagen van het octaaf. De Amsterdainsche deelnemers wor den verzocht zoo min mogelijk naar d e kerken te gaan, waar reeds veie deelnemers van buiten zuilen komen. Ook worden vrouwen verzocht in die kerken op dat uur niet ter H. Mis te gaan. Om de goede orde te bewaren bij den Stillen Omgang, die een persoon lijke devotie is en geen welbewust samengaan van duizenden, worden de deelnemers aangespoord op bet volgende te letten Het is ongewenscht, dat allen tege lijk van één punt vertrekken, onge wenscht dus, dat allen zich op liet Spui verzamelen en precies op 't zelfde uur tegelijk weggaan. Juist om opeen- hooping te voorkomen, is het wen- schelijk van verschillende plaatsen dei- stad op te gaan. De devotie begint niet bij het Bagijnhof, maar bij de vroegere N. Z. Kapel in de Kalver- straat. De deelnemers van buiten of uit he noordelijk stadsgedeelte moeten niet langs Nieuwendijk en Kalverstraat, maar langs Spuistraat of N. Z. Voor burgwal of anderen weg naar het be ginpunt trekken. Anders bemoeilijken zij degenen, die reeds den omgang, hebben aangevangen. Het is gew.enscht zoo vroeg mogelijk reeds,te beginnen, zoodra men aan komt,. en niet op andere groepen te wachten. Bovendien den weg niet te langzaam af te leggen. Om alle tegenstroomingen te ver mijden, moeten degenen, die van het Spui kofnen o r de Roozenboom steeg (niet dou,r de Bagijnhofsteeg, oin ia de Kalverstraat geen moeilijk heden te doen ontstaan), naar de Kal verstraat trekken en dan onmiddellijk links houden en steeds links blijven houden naar den Dam. Na den voorgeschreven weg te heb ben gemaakt, komen de deelnemers door de Taksteeg in de Kalverstraat terug, maar houden dan rechts, trek ken door de Enge Kapelsteeg, langs Rokin door de wijde Kapelsteeg, om vervolgens het midden van de Kalver straat te nemen naar de zijde van de Munt, ten einde rechts en links trek- kenden niet te belemmeren. Aldus behoeft er geen enkele moeilijkheid zich voor/te doen. Bij 't teruggaan na afloop van den Omgang moeten de deelnemers er dus vooral op letten niet de Bagijnhof steeg en niet de Roozenboomsteeg in te gaan, maar door te loopen door het midden der Kalverstraat naar het Spui Immers, de genoemde stegen en de linkerzijde der Kalverstraat' moeten open blijven voor nóg eventueel nieuw aankomenden. Ook dus, al loopt er niemand van de andere zijde komend links, dan nóg moet meri alleen het midden houden bij 't teruggaan. Zooals de laatste jaren bleek, wordt aldus de verwarring van vroeger voor komen, Dringend wordt men dus ver zocht zich hieraan te houden, opdat deze aanwijzing gewoonte worde en voortaan de góede orde van zelf blijve bestaan. Men trekke dus alléén op langs Spui door de Roozenboomsteeg om een geleidelijken rondgang te krijgen en niet de reeds terugkomenden te storen. Ecu aansporing. Ia do „ivatu. Vrouw" lézen we da volgende aansporing tot moedors va i grooto gezinnen, een aansporing, dio w.j ook gaarne tot do onze niakèii. „Scnu'anjtU nooit voor uw groot ge zin. Dat behoeft go niot ta doon, ooi-' niet tegenóver 'die onuangencuno men- Sohen, Uie door ongepaste aardighéde i en dubbelzinnige praatjes him eigelï schuld in dozen trachten te verborgen Moeders, woest trotsch op uwe Jcindere t en duldt nooit dat mon zo u als 's schande aanrekent. Ben enkele toornige, of uitdagende blik, die genoegzaam t) kennén geert, dat go u verdedigen wil tegen ongepaste ainmorkingon, 'heeft reeda menigoen tijdig doen zwijgen.' De Partijen en het Bedrïjïsraden- steisel. In de beschouwingen van Jhr. Mr. Wittcrt v. Hoogland, over dc parlijen cn liet bedrijfsradenstclsc-l, heeft dc „Standaard" aanleiding gevonden tot hel stellen van dc vraag, of dc heer Wittert samenwerking zoekt inetde sociaal-demo craten. Onze vraag schreef het anti-rev. blad is deze, omdat dit ons noodig schijnt voor de verheldering van onze politieke verhoudingen;, of de meerling van den heer Wittert vam Hoogland, de meening van de Roomsch-Katholieke staatspartij is of worden zal. Indien ja, dan zullen dc daaruit te trekken conclus- sies voor anderen natuurlijk voor dc hand liggen. Hierop, antwoordt de heer Van Wijn bergen in dc „Maasb.", dat het hem een voorrecht is, tc kunnen mededeelen, dat dit antwoord ten eenenntale geruststellend kan zijn. „Zeker, het moet erkend vvord'en, dat nu en dan van Katholieken uitingen worden vernomen, soms in daden om gezet, die duidelijk wijzen op liet zoe ken van aanraking met de sociaal-de mocraten. De Katholieke partij echter staat vierkant tegenover zulke woorden en daden en- veroordeelt zc ten eenennta le; wij duchten ten deze geen tegen spraak." De heer Van Wijnbergen verzekert verder, dat dc Katholieke Staatspartij de lijn blijft volhouden, waarlangs zij zich tientallen van jaren heeft voortbewogen. „Dat door sommigen hier en daar individueel van de lijn wordt afgeweken, brengt duidelijk niet de minste wijziging in de houding der Katholieke partij, en zal, na bovenstaande uiteenzetting, naar we ons overtuigd houden, ook niet de minste wijziging brengen in dc verhou ding der coaliliegenooten tot ons, die mogen zijn en blijven even hartelijk, even vertrouwensvol als ze tot dusverre is ge weest." Ook' dc „Tijd" reageert op de vraag van de „Standaard,". Het blad schrijft o.m.' „De verklaring van jhr. mr. Wittert van Hoogland is voor tweeërlei uitleg vatbaar. De grondgedachte van de so cialisatie, namelijk dc afschaffing van den privaat-eigendom der productie middelen is voor ieder Roomsch-Ka- tholiek onaanneembaar. Niet alléén nu, maar altijdLeo XIII en Pius X heb ben ons voorgehouden, dat privaat eigendom is een onveranderbaar na tuurrecht." Criticaster in de „Resb.", is van oordeel, dat de grootste fout van onzen tijd is de neutraliteit, die, al heeft ze oogenschijn- 'lijk den bons gekregen, zelfs Katholieken cr toe brengt, slap en futloos daarheen te leven zonder het Katholiek-zijn vóór en in alles te durven toepassen; dat al ons werken en zwoegen niets baat, als we ons zelf niet verbeteren en het katholiek besef niet verdiepen; dat het socialisme het verderfelijkste, stelsel is, dat de vijandige mensch heeft uitgedacht, omdat het de ontkenning is van alle bovennatuurlijk leven en den arme tracht te paaien met laag-bij-den-grond- sdlie beloften van materialistische genie tingen; en dat dit verderfelijke stelsel daar dikwijls in slaagt, hoewel ook' die arme weet, dat, hoe meer de mensch zwemt in .aardsch genot, hoe ongelukkiger hij zich voelt; om van de eeuwigheid niet eens te praten; dat de Vrijheidsbond dc grootste zwen del is van moderne politieke slimmclingen, maar dat dc zwendel niet zal baten, om dat het liberalisme is uitgeleefd en geen werkkracht meer bezit; dat het meer dan tijd is, eindelijk eens met een katholieke universiteit voor den dag te komen; waarvoor de geestdrift nu vaardig is; dat het een schande is, zoo woiuig als de katholieke mannen zich om de politeik' bekommeren, de politiek, die over zoovele dingen beslist, en dat ze zich door.de vrouwen laten overtreffen; dat de Katholieken aldoor méér voor Je missies moeten doen, waardoor ze èn ue Missies èn zich zelf en het eigen land zullen bevoordcelcn; dat er nog altijd Katholieken dc dwaas heid begaan, dat ze „neutrale", liberale, ja, socialistische lectuur verslinden. De jaarbeurs gaat door. Uit Weltevre den wordt geseind, dat het jaarbeurs- comité 50.000 heeft bijeengebracht. De regeering heeft toegestaan de met Juni tc betalen, rente van 45.000 later af te dra gen, weshalve het bestuur besloten heeft de tweede jaarbeurs te laten doorgaan (aan vang 19 September.) DB LluiGjuMEESTEE VAN BOTTERDAM. Do hoor A. B, Zimmorman, burge meester Van Botterdam, heeft aan H. M de Koningiin inet ingang van 1 Mei a.s als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. De Zuid-Afrikaansche Tentoonstelling. Naar wij vernemen, zal Uc Minister van Buiteulandsche Zaken op Zaterdag 19 dezer de van 19 Maart tol 11 -V-u K Amsterdam in het Paleis voor Volks vlijt te houden Zuid-Arikaansche ten toonstelling openen. Minister Rugs. De minister van Binnenlandseihe Zaken jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck moet, tengevolge van een lichte ongosleldheid, het bod houden en kam dus zijn ambtsbezigheden niet ver richten. DE ZIEKTEVERZEKERING EN DE LANDBOUW. I-n zijn jongste 11o0fdbesluiirsvergadc- ring heeft de Nedcrlandsche Boerenbond zich uitgesproken tegen de invoering van dc Ziektewet in den vorin, waarin deze door minister Taiina is gegeven cn door de Slatcn-Generaal is aangenomen. Dc N. B. B. sluit zich aan bij het in den Iloogen Raad van Arbeid en ook daarbuiten in de werkgevers-, zoowel als in de arbei ders vakvoreenigingen tot uiting gekomen streven, om de uitvoering van de Ziekte verzekering, onder de noodige waarbor gen en onder controle van de Overheid over te laten aan daartoe opzettelijk te vormen vercenighiigen van werkgevers. Uittocht van Duitschers. Naar vau den Maaskant vernomen wordt, is op het oogenbiik de uiüoeht vau Duitschc werklieden naar Nederland opvallend groot. Alleen bij Vemlo kwamen Maan dagnacht 50 Duilsohers over dc grens, die zich niet wilden onderwerpen aan de bezetting ea hier in Holland werk komen zoeken. AANGIFTEBILJET INKOMSTEN. BELASTING. Naar de „Maasb." verneemt, zal voor het nieuwe belastingjaar van de Rijksin- koimslenbelasling (1 Mei 192130 April 1922) een geheel veranderd' aangiftebil jet worden uitgereikt. Het biljet is veel duidelijker ingericht, de vragen zijn een voudiger en de dik gedrukte letters op de tweede bladzijde waarvan de bc- teekenis lot bijna niemand doordrong zijn vervangen door een overzichtelijke, beknopte toelichting. Dit biljet, dal in Mei a.s. in vele ge- munten tevens roods het aangiftebiljet voor de gemeentelijke inkomstenbelas ting vervangt zal voor velen zeer zeker oen duidelijker beeld geven, van heigeen fiscus eigenlijk verlangt te weten, aldus hel Rotlerdamsohe blad. NEDERLAND EN DE BELEMME RING VAN DEN DUTTSCHEN HANDEL. De „N. R. Crt." ontving-Dinsdagavond het volgende bericht van haren corres pondent uit Londen „In ons land heeft zeker de aandacht getrokken de onhebbelijke wijze, waarop Lloyd George in zijn rede in het LagerKhis over Nederlandsche kooplieden in verband met de sanctie betreffende Duitsche fa brikaten gesproken heeft. Ik had vandaag gelegenheid over deze uitlatingen in re- geeringskringen te spreken en betoogde, dat wij het zeer slecht verdroegen, als men meende ons zoo te kunnen bejegenen. Ik vroeg inlichting,-waarom dc premier ge meend had dezen toon, die onaangename herinneringen aan den ouden Pruisischen Landdag bij ons moest wekken, tc moeten aanslaan. Men zeide mij, dat de minister-president wat loslippig geantwoord had op inter rupties en hem daarbij een toon ontsnapt was, die volstrekt niet met zijn bedoelin gen strookte. Natuurlijk zou men alles in het werk stellen om de sancties effectief te maken en zou men ook rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat goederen van Duitschcn oorsprong onder Nederland sche vlag zouden worden ingevoerd. Er was echter geen reden de Nederlanders als vijanden te bejegenen. -Men wist ook nog niet, hoe de sanctie practisch zou werken. In ieder geval betreurde men het zeer, als de haastige repliek, bij ons een slechten indruk zou hebben gemaakt, daar onvriendelijke gedachten niet bestaan. De plannen moesten ook niet zoo worden op gevat, alsof weer een blokkade zou worden ingesteld. Men meende ook, dat he( niet zoover zou komen of zoo lang duren zou, dat men maatregelen zou moeten beden ken tegen een overplaatsing van de Duit sche industrie naar neutrale landen." Uit Parijs verneemt het Rolterdamschc orgaan, dat het niet in de bedoeling ligt, ook aan de grens tusschen Duitschland en Nederland uitvoerende rechten ten be hoeve der geallieerden te nemen, al zouden de geallieerden maatregelen kunnen nemen, om te verhoeden, dat goederen in Neer land worden ingevoerd om die heffing te ontgaan. ONZE MEIÏfcUITVOER NAAR ENGELAND. Naar de „Tel." verneemt, heeft Enge land bezwaar gemaakt tegen den verderen invoer van versche melk uit ons land. Dc binnenlandsche productie blijkt in Engeland van dien aard tc wezen, dat de Hollandsche melk' niet bepaald meer on misbaar is, waarom de Engelsche autori teiten besloten, den invoer van Holland sche versche. melk niet meer toe te staan. Wat de gecondenseerde melk betreft, dienaangaande verneemt het blad nog, dat de invoer daarvan niet verboden is," doch dat <le v-1 .letcii um s,, oogenbiik in Engeland zóó "groot zijn, dat het onzen fabrikanten van dit artikel, thans niet mogelijk is, aldaar een afzetge bied te vinden. SCHERPE GRITIEK OP HET BELEID VAN DEN MINISTER VAN OORLOG. Di de af deelingen der Tweede Kamer bleek, volgens het vooi'Ioopig verslag, groot bezwaar te beslaan tegen die be- grooling. Het beleid van den minister van Oorlog werd scherp gecriliseerd. Vele leden had het buitengewoon on aangenaam getroffen dat dit wetsontwerp eerst den 14en Februari j.I. dus ruim hvee jaren na het verstrijken van het tijdvak waarvoor de in het ontwerp ver vatte uilgaven moesten dienen bij de Kamer werd ingediend. Hel betoog ter verdediging van deze Jale indiening in de memorie van Toelichting vervat had op deze loden zeer weinig indruk gemaakt. Sommige leden konden niet ontkomen aan den indrink, dat het niet geheel zon der opzei is dat de Kamer eerst thans met deze zoo belangrijke overschrijding der begrooling voor 1918 in kennis ge steld wordt. De criliek wordl haar daar door bemoeilijkt; in Bare beslissing is zij niet meer vrij. Anderen meenden, dat de la-te indiening van het ontwerp voor een groot deel op rekening moet worden gesteld van een trage en weinig nauwgezette administra tie. De hier aan het woord zijnde leden waren eenstemmig van oordeel, dal de wijze, waarop in dezen door het dep. van Oorlog is opgetreden van weinig defe rentie jegens de Kamer getuigt. Het bud getrecht der Kamer is hier op ernstige wijze aangetast. Sommige leden meenden te welen dat met het oog op de afsluiting der be grooling het onderhavige wetsontwerp den 31en Maart tot wet zal moeten zijn verheven. Mocht dit juist zijm dan zou den zij te krachtiger tegen de late indie ning van liet ontwerp wcnschen op te komen. Ook het hoogc eindcijfer dezer aan- vullingsbegrooling bijna 22 millioen gul den, had bij vele leden ernstige ontstem ming gewekt. Verscheidene van de hier bedoelde te- den verklaarden hun stem niet aan hel ontwerp te kunnen geven. Zij waren van oordeel, dat het leger geruianen tijd on- noodig en zeer tot schade van het land op een veel Ie grootc sterkte is gehouden dat dientengevolge over 1918. reeds te veel uil buitengewone oredielen is geput en dat derhalve voor een verhooging der begrooting voor dat dienstjaar als doge- vraagde allerminst reden bestaat. Sommige leden vestigden de aandacht op de verbijsterend slechte raming waar van vele der aangevraagde verboogingen hot bewijs leveren. Eenige loden zagen èn in het wetsont werp zelf èn in de lale indiening daar van opnieuw een bewijs van de onmoge lijkheid dér vereniging van dc ambten van minister van Oorlog en minister van Marine. Rotterdam als woonstad. De Rol- ler(Ionische Kamer van Koophandel heeft Maandagmiddag besloten een adres aan het gemeentebestuur te zenden inzake le nemen maatregelen der overheid, in ver band met den ach toruitgang van de aan trekkelijkheid van Rotterdam als woon* stad. Avondvergadering voor interpellaties. De Tweede Kamer heeft besloten op Diiiwdag 15 Maart een avondvergadering le houden, waarin aan de orde zijn de interpellaties van de hoeren Hermans over den aankoop van hel huis voor den Raad van Arbeid te Tiel, Ketelaar otn- trept pensioenstortingen voor weduwen en weezen, cn v. Beresleyn onitrcn wei gering van de goedkeifeing van hel Haag sclic subsidie aan de Nationale Opera. De Botterdamsche tram Oemeentebc- bedrijf. Naar de berichtgever van het „Hbl." lo Botterdam verneemt, zijn er binnenkort voorstellen to verwachten, waarbij van gemeentewege wordt inge gaan op het denkbeeld van den directeur dor Rotterdamsche Eloetriselie Tramweg maatschappij tot naasting van het cleo- trischo trambedrijf aldaar. Brievenbus in brand gestoJeen. Te Wageningen heeft Zondagavond do 19- jarige O. v. II., den inhoud van een brievenbus in brand gestoken. Van do pion. 40 brieven en briefkaarten Verbrand den 8 4 4 totaal en een twintig gedeelte lijk. Hierbij waren er twee mot geld. EIEREN UIT HONGARIJE EN DOLEN. Het weekblad de „Noderl. Kruidenier" vernoemt, dat uit Hongarije en Polen verscheidene wagons eieren, men spreekt van ongeveer 1 millioen stuks, onderweg zijn naar ons land on wolko vóór de Paaschdagen zullen aankomen. Bij nadere informatie is geblokon, dat deze eieren niet door Hoilandscbe ban delaars zijn gekookt, maar als ruilmid del dienen voor geleverde groenten en andere Hollandsche producten. Het zal geheet vau Re xuarkt hier ea in Engeland afbangen, waar de eieren van de hand zullen worden gedaan, zoo dat, zoolang de zonding nog niet in ons land is, geen beslissing wordt genomen. VOORSCHRIFT BIJ TELEGRAFI SCHE POSTWISSELS. Gebrs. Vismans te Rotterdam schrijven in „Granen en Meststoffen" „Ter betaling van een accept ontvingen wij op den protestdag een vijftal tele- graphisclie postwissels uit het binnenland toegezonden cn wij haastten ons. die le incasseeren om nog tijdig het betreffende accept te kunnen voldoen. Echter hadden wij gerekend' builen de zegeningen van de ambtelijke bureaucra tie. Noch aan onzen procuratiehouder, noch' aan ons persoonlijk werden de bediragen der postwissels uitbetaald, aangezien dc ambtenaar, met de uitbetaling belast, op grond van officiecle voorschriften, ver langde, dat door ons zou worden ver toond; een identiteitsbewijs met photó- grafie zooals een officieelc pas of iets dergelijks. Ons beroep op dien adjunct-Directeur baatte niets, daar deze 0114 weinig hc<usch mededeelde, dat dc ambtenaar volkomen volgens zijne instructies had gehandeld en uitbetaling slechts kon volgen, wanneer wij een behoorlijk' identiteitsbewijs konden overleggen. Noch beurskaart, noch brie ven of wat ook konden daartoe dienen, slechts een pas met photografie voorzien, ware doeltreffend ter bekoming der gel den. Wij veroorloofden ons te beiflfcrken, dat zulk een voorschrift, vooral bij tete- graph-ische postwissels, die gewoonlijk in spoedgevallen moeten dienen, toch wel wat id'ioot is, waarop ons werd betuigd, dat wij van die meening dan maar in Den Haag bij de Hoofddirectie moesten doen blijken waar men dergelijke idiote bepa lingen gemaakt had. Het wil ons toeschijnen, dat het voor den handel van belang kan zijn te weten, dat het zenden van telegraphische post wissels doelloos is, tenzij men de zekerheid heeft, dat degene aan wien men gelden heeft uit te betalen gewoon js met een reispas, voorzien van photografie, ter sta ving van de identiteit, op zak' tc loopen." Uit onze Oost. Een bond van dagbladdirecteuren. Een conferentie van dagbladdirecties, ge houden op het Aijeta-kantoor tc Socrabaja, besloot in beginsel tot oprichting van een bond van dagblad-directeuren op de basis van de Nederlandsche vereeniging. Vijf dagbladen besloten tot verhooging van het abcyinement wegens portverhoo- ging. Dc overige bladen wenschten geer abonr.ementsverhooging. Naar de „Tel." verneem!, staat het vrijwel vast, dat eerlang tot verhoogin- der spoorwegtarieven zal worden overge gaan,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 1