BASK-ASSOCIATR. Rechtszaken Wïnclaal Nieuwis WERTHEIM en GOMPERTZ 1834 en CREDIETVEREENÏG1NG 1853 Kapitaal en Reserven f 19.500 000 GEMENGD NIEUWS Brieven uit Brazi ië KERKlfJSTEN. Kerk en Schooi LAGE JOURNALISTIEK. Koning Albert van België, terugge keerd in zijg land. heeft (laar verklaard, geen enkel Staatshoofd te kennen, dat zich zóór hoog boven de volksgunst weet te verheffen als Dr. Epitacio Pes- söa, actueel Pres dent van de Brazili unnsrhe re.pnbl: 't' Is koning Albert dus vnlsirekl nul onlgaan, boe weinig „Viva's" er opklonken voor L)r Epila cio. en boe ontzettend veel voor hem en zijne vorstelijke gemalin, bij hun taaiste bezoek aan de grootste steden van Brazilië, maar tevens, hoe de Pre sident bij dit alles koud bleef en zich rustig wist te verheffen bo\en die spor- tane uitingen van volksgccstdrift en volksgbnst. Nu zal koning~Alberl mis schien de ware oorzaal; van die publie ke kortheid gezocht hebben in grove politieke misdrijven of vergissingen, be gaan door den President, wellicht ook in o'pbloeiende liefde voor naar buiten uitstralende monarchie, toch was ze daar niet te zoeken. Heel die voor den vreemdeling zoo opvallende publieke antipathie mogen we bijna beschouwen als product van lage journalistiek, ten minste voor een groot deel. Zooals ik U reeds schreef, liet Dr. Epitacio, aanstonds bij het aanvaarden der regeering aan de journalistcnwcreld welen, dat tijdens zijn bestuur geen rooie cent uil de schatkist zou gaan om geivetenlooze journalisten om te koopea, altijd -en ecuwig de regeerings- acten, welke dan ook, te prijzen of goed te praten bij Jan Publiek.- De President maakte door deze energieke woorden, welke gelukkig in daden werden omge zet, eensklaps gedaan met eenen we wogen wel zeggen Anterikaauschen journalistieken misstand (in de Noord- Amerikaansche republiek moet de om koopbaarheid der pers eenvoudig schrikbarend zijn). Dat hij ziel- -daar door een man van durf toonde en tevens van karakter, die de verantwoor ding voor zijne daden, zoo goede al lrwade, zelf wel kan dragen, zal nie mand betwijfelen, maar ook niel, dal Dr. Epitacio van nu af aan geen goed meer kon doen bij die ongelukkige geldschi ijvers, welke van ware journa listiek nog minder begrip hadden - dan de luid-schreeuwende krantenjongens, die hunne lage lasterpraatjes, dag in dfl-g uit, °P ëe volksmarkt brachten. Voor duizenden en nogmaals duizenden werd Dr. Epitacio telkens meer en moei de despoot, de dwingeland, die het es sentieel-ongedisciplineerde Braziliaan sche volk "aan banden wilde leggen, knevelen en uitzuigen. 't Stond immers gedrukt, dus deugde de President niet, zoo redeneerde de domme menigte, wel ke niet wist, hoeveel geld Dr." Epitacio ieoere maand bezuinigde voor de schat kist ten koste van zijne eigene reputatie. Zoo staat het bijvoorbeeld vast, dal een zekere Portugees, Joao La ges gelue- ten, die zich niet wil laten naturali- seeren, uit vrees, zoo zegt hij, dat men hem Senator zal maken, onder de re geering van Dr. Wenceslas Braz 6» con to's, d. i. n 40 tonnen gouds, per maand verdiende als „eeuwigdurende regee- getringsvleier". Wat 'n geld, nietwaar? De practisch-Kalholieke, helaas te vpoeg ontsla ge President Rodrigncs Alves, deed aanstonds dien schandelijken posl intrekken, maar Dr, Delfim Moseira, daartoe aangezet door de politici van Minas, wilde hem niel geheel laten ver vallen, bracht 'm echter terug op lö conto's, of 'n kleine 30 duizend gulden per maand. Daar nu een lid van den Senaat hier 'n kleine 40.000 gulden per jaar verdient, begrijpt d lezer, waarom deze Portu- geësche schotschrijver zich niet wil laten uaturaliseeren. Men mocht hem eens Senator maken en dat baantje is minder winstgevend dan d van pam flettist, verbonden a cm bel dagblad „O Paiz" of „Hel Land". Nog altijd hadden Joas Lages en andere gewetenlooze geldschrijvers ge hoopt, dat Dr. Epitacio wel zou be zwijken voor de geweldige opposilje, hern in de Kamers aangedaan door de nu verachte politieke broodschrijvers, maar Dr. Epitacio houdt voet bij sluk Toen Joas Lages hem op het eind van December zijne journalistieke medewer king aanbood „onder zekere voorwaar den", antwo7 '4e Dr. Epilacio, dat hij „liever zijn mandaat zou neerleggen dan zich onderwerpen aan zulk eene ver- nederüi i laai! De kennisma king. met de onaf- iijko Europee- sche pers schijnt onzen nationalen Pre sident goed gedaan te hebben, frei CONSTANCIO VAN EIJK, O.F.M. ALKMAAR. H. LA URE-N TI US. Zo. half 7, kwart voor 8, 9 en half Ij uur de H.H. Missen. Bij zondere collecte voor de armen, lief- da digheidspred., door den Z.Écrw. Pater Rector J. Ma-rijnissen, te half 1 en te 1 uur Cat., te 3 uur Bijbel en Liturgie, te 6 uur Lijdensme ditatie, waarna Co-nar. van den H. Alovsius. Ma. 4 uur moeten de kinderen ko men biechten van de leering van den IWelEerw. kapelaan H. Bilars, voor- wie Di. 7 uur de H. Paa-sch-co-m- munie, 7 uur Oo-ngr. voor de meisjes Di. 4 uur moeten de meisjes ko men biechten van de leering van den Weleervv. Kap. B. Hoeman, voor wie Woensdag7 uur de H. Paasoh communie, half 8 Oongr. der mannen Wo. 7 uur Lof ter ear© van den H. Jozef, half 8 Oongr. der vrouwen Do. Vr. en Za. Tri du urn ter vie- jjo.. Vj, en La. 7 uur Lof mei, 'predikatie. Do. van 6—8 uur gel. tot biechten Vr. voormiddag tot 12 en na-mid dag van 4—6 en van half 7 - tot 9 uur biechtli-ooron. Za. feestdag van den H. Joseph, te vieren als Zondag. De H.H. Mis sen als op Zondag, half 11 pl. Hoogmis, 7uur pl. Lol met pred. Za, van 4 tot half 7 en na .het T.o-f tot 9 uur bieöhtho-oren. A.s. Zo. Palmzondag begint de H. Paaschtijd en duurt van den 20cn Maart tot en met Zondag, Be token Pasohen den 3en April. Voor ons Dekenaat is de toedie ning van het H. Vormsel bepaald tusschen 17 en 24 April. Wo. avond 30 Mrt. 8 uur in de Harmonie lezing door den Wele-erw. Pater I'oriameus de Greve, over „Het CotL-dienspg elepgent in het Vereeni- gingslöveri.' H. DOMINICUS. Zo. de H.H. Missen te 6, half 8, 9 en half 11 uur. Heden onder de H.H. Missen coRccfe en liefdadig- -hei'djspredikatio d-oioV den Z.Eenv. Pater Euschrus, uit Velseroord ten ba-te der R. K. armen ter dezer stede. Di. 9 uur gez. H. Mis, 's avonds 7 uur Lof en meditatie, door den Z.Eervv. Pater Verheij, "s middags- dags 5 uur gei. tot biechten. Wo. laatste der 7 Woensdagen ter eere van St. Joseph, half 8 uur eoiiimuniseeren der kinderen die reeds plechtig werden aangenomen. 9 uur gëz. H. Mis en 's avonds ten 7 uur fees toon gregatio voor de vrou wen. Do. avond krachtens voorschrift van Z. D. H. den Bisschop van Haar lem Solemneel Lof zoowel. voor parochianen als congrega-nisten ter eere van St. Joseph, met fcestpred. do cong.oga,nisten echter zullen den avond hunne gewone zitplaatsen niet kunnen innemen. Vr. avond toto 7 uur Solemneel Lof ter eer© van St. Joseph. Za feestdag gcb. heiligendag, van St. Joseph, met ten half 11 uur Sol emneele Hoo-gdienst, 's avonds tan 7 uur Solemneel Lof met Tb D?ium, tot sluiting van het 50-ja.rig jubilé der heiligen. Zo. a.s. Palmzondag begin van den Paaschtijd De 'g .oovigen wor den verzocht, die Zaterdags vleeech eten, hunne o óts daarvoor in de bussen te wallen storten bij de biccht-t<W -n aanwezig. ST. JOSEEKERK. Zo. onder alle H. Missen liefda,- digheidspredikatio door den Eterw. Pa ter Deodatus uit Nieuwe Niedorp met collecte voor de armen, half 8 -en 9 uur stille H.H. Missen,, half 11 Hoogmis, hall 7 Lijdensmeditatie, Ma. half 5 Ma. half 5 gel. om te biechten voor de kinderen 7 uur Lof ter eere van den H. Pe trus Mart, Patroon der zieken. Di. onder de H. Mis van half 8 algemeen© H. Communie voor de- kinderen der leering van Pater v. d. Eisen, van 6—7 uur gelegenheid om te biechten. Wo. laatste der 7 Woensdagen ter eere van den H. Joeef, 7 uur Lof met gebeden en g©z. ter eere van den H. Josef. Do. 7 uur Lof ter eore van het Allerh. Sacrament. Vr. feest der 7 Smarten van Ma ria, vo'le aflaat, va,n 5—7 uur gel. lo-t biechten 7 uur Kruisweg. Za. feestdag v. d. H. Jozef, Pa troon van onze kerk, te vieren hls Zondag, half 8 en 9 uur stille H.H. Missen, half 11 pl. Hoio-gm., 7 uur Lof ARR.-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 8 Maart. NIEUWE ZAKEN. De gemaskerde dieven te Bergen. .W. S. grondwerker ged. staat te recht, terzake dat hii te Bergen in den nacht van 20 o-p 21 Augus tus j.l. te samen en in vereeniging met 1. H.. varensgezel ged., een diefstal met braak en beklimming gepleegd heeft. Bekl. dro-egen een donker blauw masker, De medeplichtige J. H. werd voor dit delict door de Arr. Rechtbank te Alkmaar op 30 Nov. i.l. reeds tot 5-jaar gevangenisstraf veroordeeld; de eisch was 12 jaar. Bekl. hebben uit een schuurtje aan de Breelaan te Bergen een fiets gestolen, op welke fiets J. H. den nacht van den diefstal aange houden werd. Bekl. zijn door mid del van een breekijzer langs een raampje in den woning van den heer De .Wit aan den Kanaaldijk gedrongen. Als drijfveer tot den diefstal ga ven bekl. op, dat zii zonder be staansmiddelen waren toen bekl. op het punt stonden aangehouden te worden hebben zij een porte feuille met Inhoud weggegooid. D-ekl. bekennen: zii hadden deze portefeuille uit een lade gehaald met de bedoeling broederlijk te deeldn. Bekl. werden betrapt terwijl zii bezig waren te stelen, plotseling hoorden zii een kreet, wat voor hen het teeken was dat zii ontdekt waren, waarop zii zich zoo haastig, mogelijk verwijderden. Beiden hebben toen een fiets ge stolen, de gezel van bekl. had een damesfiets, waarmede'zii dan naar ring van het gouden jubito dernaar Castricum gereden ziin, waar verheffing van dén H. Jozef,- tot pa-1 zii door een val ingehaald en aan- trocn der kerk. 1 wo-renen .werden door twee veld wachters. Bekl. hebben zich verzet, tenslotte wisten zij zich uit de han- uen van de veldwachters te wer ken, wat aan bekl. W.S. het lid van een zijner vingers kostte, want de veldwachter Koelewijn had hem iti de worsteling met de tanden beet gepakt en loste niet, zoodat bekl. verplicht was, teneinde te ontko tnen, zich te getroosten in het ver lies van een lid van een zijner vingers. Toen bekl. vluchtten werd op hen geschoten. Een der vluchtelingen, dé mede plichtige van bekl.. viel tijdens deze schietpartij en werd aangetroffen liggende op den grond; bii nadere fouilleering bleek hii nog gewa pend te zijn met het breekijzer, uit zijn zakken werden ook een aantal gestolen voorwerpen ge haald, alsmede een donkerblauw masker. Get. C. Witvliet, rijksveldwach ter, verklaart de toedracht der zaak hii bevond zich samen met zijn college P. Koelewijn bii een spoor weghek. verdoke'n opgesteld, met het consigne alles wat langs dien weg kwam aan te houden. Toen beide inbrekers per fiets voorbijgereden kwamen, hebban de rijksveldwachters zich vertoond met de bedoeling hen op te bren gen, toen ontstond echter een ver schrikkelijke worsteling', die zeker noodlottig voor de beide rijksveld wachters zou afgeloopen zijn zoo zii er niet in geslaagd waren zich gen. zoo ze niet wilden overmand worden, Get. G. v. d. Oord z.b., te Ber gen, komt haar bevindingen ver klaren. in het midden van den nacht werd zii door gerucht ge wekt. kwam uit haar bed en zag een inbreker, die op haar het schijnsel van een electrische lan taarn liet vallen en onmiddelijk daarop "de vlucht nam. Na de vlucht van deti inbreker werden verschillende voorwerpen g<emist, o.a. een portemonnaie met f 1.61 inhoud een handtaschje met f 1.79, een tweetal ledige portemo- naies. een drietal gouden colliers met juweelen, gouden heeren re montoir horloge, vier gouden rin gen. viif zilveren lepels, fluwelen tasfh met zilveren beugel, zilveren speld, vier zilveren vorken, zilveren suikerschep, en strooisel, nikkelen uurwerk enz. Get. A. v. Son, z.b., te Amster dam. komt de verklaring van het verdwijnen ziiner fiets, merk Su perbe. afleggen. Get. J. de Wit, veehouder te Ber gen. verklaart, dat hij na de in braak de verdwijning vastgesteld heeft van een portefeuille inhou dend f685. Bekl. hebben tijdens hun vlucht déze portefeuille weg geworpen daags nadien werd de portefeuille, the inmiddels door twee jongens gevonden was, aan oen eigenaar terug.gegeven. Get. P. Koelewijn, rijksveldwach ter te Bakkum, komt de vervolging er. de plaatsgehad hebbende wors telingen toelichten. Bekl. bekent. Hii schijnt onder den indruk te zijn. Het O. M. eischt 4 jaar gev.-straf. De toegevoegde verdediger Mr. AM. de Lange, merkt op. dat bekl. zijn schuld erkent heeft en dus ook, weet dat hii een verkeer de daad beging, op grond van welke bekentenis pleiter om' een lichtere straf verzoekt. Openbare be de la rij. J. G. en C. M. arbeiders, ged. te Alkmaar, staan terecht terzake openbare bedelarij. Bekl. werden gevat respectieve; lilk op 3 Februari en 5 -Februari i.l. en bekennen. Het O. M. eischt 3 dagen hechtenis eiT 1 jaar en 2 maanden opsluiting in de rijks werkinrichting- Ze w-aren op 'n glaasje porto verslingerd. P. M„ timmerman te Alkmaar, heeft zich in den nacht van 4 op 5 December j.l. schuldig gemaakt aan diefstal van een flesch porto ten nadeele van G. Honig, verlöf- houder, te id. Welke flësch po-rto hii samen met zijn gezel J. C. schipperskn. .te id. geledigd heeft Het O. M. eischt tegen P. M. (die vroeger reeds veroordeeld werd. wegens diefstal 4 maanden* gev. straf voorwaardelijk en tegen J. C. wegens heling 3 maand gev. straf voorwaardelijk. DE SPREKERS. Op Maandag 28 Maart (2e Paasch- dag), 's middags om 2 uur, zal de plechtige fecslvcrgadcring in de Paters kerk te Nieuwe Niedorp aanvangen. Deze is voor allen gratis toegankelijk, /.onwel voor mannen als vrouwen. Ook zij, die Jjccn. lid zijn van de Derde Orde, hebben gratis toegang. Het is aan te raden kinderen onder de 14 jaar thuis 1e laten. De feestelijkheid der vergadering zal worden opgeluisterd door het dames- en hceren-zaugkoor van Heer-IIugo- waard (Zuid), onder leiding van den kunstAmiigen kapelaan C. Dessing. Twee eminenle sprekers zullen de gevoelens, welke in de feestviering be sloten liggen, vertolken. Üit tweeërlei oogpunt zal de Stichting van St. Frau- ciscus beschouwd worden. De heer Jos Aug. ne Lobel uit HaaT- 1 tent, de geestdriftige ïëekën-AposM van de goede zaak, zal spreken over: „St. Franciscus en het sociale leven." Als tweede spreker zal zich laten hooreo de even sympathieke als geleerde Dr. CasSianus Ilentsen uit Maastricht, die zal behandelen: „St. Franciscus en hel godsdienstig leven." Belde sprekers zijn wel in staat door keur van stijl en overtuiging-het verstand en het gemoed te treffen. Tot lid van het Eere-comité zijn nog toegetreden de Hoogeerw. Heer A. Vergeer, deken van Wognum, en W. M. Nix, Pastoor te Spierdijk. VISSCHERIJ-EXAMEN. 's-Gravenhage, 3 Maart. Gesl. schip per op zeilvisschersvaart: J. v. Alte- :nn en P. Peenboom, beiden te Marken. AKTE-EXAMENS L. O. In de Commissie te Haarlem, die be last is in 1921 met het afnemen van de akte-examens L. O. zijn benoemd: tot lid en voorz. dr. J. F. M. Sterck, insp. Haarlem; tot leden: P. ^S. Ba- kels, J. M. van Meetelen, oud-arr.- scho<slopz.A. G. Bscs, schoolpz. Haar lem; Ed. Rahder, id. Alkmaar; II. B. F. West er ou en van Meeleren, id. Haarlem; tot plv. leden: C. van Buijsen, insp. Alk maar; mr. A. J. Fock, schoolopz. alg dienst; P. E. Bredée, schoolopz. Hara- lem. HOLL. MJI. V. LANDBOUW. De Ho-li. Mij. van Landb-oüw, houdt haar alg,cm eene vergadering ou 31 Maart te Amsterdam. VÉREEN. TOT ONTWIKKE LING v. d. LANDBOUW IN HOLL. NOORDERKWARTIER. De vereeniging tot ontwikkeling van den- Landbouw in Hollands Noorderkwartier houdt hare voor jaarsvergadering te Sehagërbrug. Zijpe. op 30 Maart. KOEDIJK. KOEDIJK. - R. K. Kies ver eeniging. Woensdag werd alhier in het lokaal van den heer J. Blok ker een vergadering van de R. K. Kiesvereeniging gehouden. De Voorz. on,ent de vergadering met den Christelijken groet. De opkomst voldoet niet aan de ver wachting. De Secretaris leest de notulen die met een kleine wijziging goed gekeurd worden. Verslag van den penningmeester In kas v/as en moest zijn: sal do: 1919 f20.85,aan contributie over 1920 f20.25. uitgaven over 1920 f 14.55, voordeelig saldo van f26.55 Voorstel om een spreker te la ten komen ter ontwikkeling v:an het onderwerp: Vrouwenkiesrecht. De Voorzitter denkt daar nog even mee te wachten omreden wii nog zoo ver van de verkiezingen af ziin. Voorstel van het bestuur o-m een verzoek te richten aan de Propa gandisten om nieuwe leden voor de Kiesvereeniging aan te werven, en hun daarvoor een steun toe te kennen van f2.50. Goedgevonden Rondvraag. De heer J. v. Baar stelt voor wegens de slechte opkomst der leg den. voor de-volgende vergade ringen een convocatie aan huis te bezorgen. De Voorzitter is niet opgetogen over dit voorstel, vorig jaar is dit r^eds toegepast, de uitslag was echter miniem. Hierna sluiting met den Chris telijken groet. BERKHOUT. BERKHOUT. - Bevolking. De bevolking dezer gent. bedraagt 2617 inwoners, waarvan 1143 R.K. ZWAAGDIJK. ZWAAGDIjK. Inwijding H. Hart beeld. Op den feestdag van het H. Hart zal het levensgroot beeld van het H.Hart, dat in den voortuin der Pastorie ge plaatst zal -worden, worden inge wijd en de parochié aan jesus' H. Hart worden toegewijd^ BEEMSTER. BEÈMSTER. Gemeenteraad, r— De Raad dezer gemeente kwam Donderdag in. openbare vergadering bijeen. Aan wezig alle leden. JNa- opening werden de notulen ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is o. a.; a Brief van Gedep, Staten, gelei dende het goedgekeurd nanvuilirigsko- Jhier van den oofdelijken Omslag, dienst 1920, b. Brieven .van hetzelfde college, houdende mededeeling van de beschik kingen op de beroepschriften van J. Woirf en P. Waterhout ten aanzien van hunnen aanslag in den Iioofdelijken Omslag 1920. Die van P. WalerhoiR bleef gehand haafd on die van J. Wolff is terugge bracht tot in de tiende klasse. c. Brief van hetzelfde college, ge leidende liet door hen goedgekeurd1- be sluit lot het aangaan van cent geld- lecning ad f7700. Voor kennisgeving aangenomen. d. Kennisgeving vain den heer H. Zijp, dat iiij zijne benoeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie niet aanneemt. B. en W. geven aan den Raad is overweging om aan de agenda toe. te voegen de benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie. Goedgevonden. e. Bericbt van den heer J. Zeekant van zijn vertrek uit de gemecHte, waar door hij'de vercis eb ten voor bot rands- Kantoor ALKMAARBREEDSTRAAT li- Correspondentschap HOORN. GROOTE NOORD 140. Direct,: K VAN NIENES Jr. Credieten, Deposito's, Aan- en Yerkoop van Effecten, ALLE BANKZAKEN. - lidmaatschap heeft verloren. De Voorzitter deelt mede, dat voor bereidende maatregelen lot vervulling der vacature zijn genomen. 3. Adres van de Commissie van uit- deeling van levensmiddelen en brand stoffen gedurende den winter, om een subsidie uit do gemeentekas van l'70ü. Volgens de ingeleverde begrooting van uitgaven en ontvangsten over het wintertijdvak van 1920-21 overtreffen de uitgaven dc ontvangsten met eene som van f 700. De uitgaven aan bedeclingon hebben in totaal ruim 1 1900 bedragen. B. en W. stellen voor liet tekort uit de gemeentekas te dekken Goedgevonden. 4. Verzoek van het bestuur van hel Gast- en Proveniershuis te Purmerend. om betaling van f?"7.25, in verband met de verpleging in die inrichting von B. Waterhout en vrouw in hel lijdvak van 0 November 1917—i Fe bruari 1918. B. en W. zijn van oordeel, dat rech tens gceu aansprken bestaaan op de gevraagde bijdrage. Het geschil tus schen voormeld bestuur en het Burger lijk Armbestuur is opgelost op de wijze door adressant zelve aangegeven. Aller minst beslaan cr redenen, om bij wijze van recIjTicalio, van die uitspraak, wel ke door voormeld bestuur zelve is uit gelokt, uit do gemeentekas gelden toe te staan. B. on W. stellen voor het verzo.k voor kennisgeving aan te nemen. Aangenomen. 5. Verbetering van de verlichting in de Noordbeemster. De gevoerde correspondentie met di directie van bet P. E. N. heeft er toe geleid, dat de hoogspanningskabel van Middenbeemsler naar Noordbeemster gelegd kan worden, doch op zoodanige voorwaarden, dat B. eu W. mecnen daarover het oordeel van den Raad te moeten vernemen, alvorens met den aanleg wordt aangevangen. Met den ad ministrateur van ons G. E. B. ziju B eu W. van oordeel, dat die voorwaar den onaannemelijk .zijn; de gronden voor deze meening zijn iü het rapport van den administrateur vermeld. Indieu.de Raad eveneens van oordeel is, dat do aanleg v.on de hoogspan ningskabel op de „-.-«lelde voorwaarden* niet moet doorgaan, zoo zouden B. eu W, den Raad in overweging willen geven om de verbetering van de ver lichting in Noordbeemster ter hand te nemen op de wijze afs aan het einde m gemeld rapport is aangegeven, ij.l. door versterking van het laagspannings net. Dc kosten hiervan worden globaal geraamd op f 6000. In de toelichting op djt pracadvies deelde de Voorzitter nog mede, dat het P. E. N. wel bereid is de aanleg van den hoogspanningskabel geheel voor zijne rekening te nemen, doch dal dan de gemeente een door genoemd bedrijf voorgesjelt slroomlevermgseon-- tract moet aanvaarden, welk contract door den administrateur van hel G.E.B. onaannemelijk wordt geacht. B. eu W. stellen hij nadere over- weging voor dit punt tot den nazomer aan te houden om te zien welke ver anderingen er eventueel ten opzichte van liet electricitcits-vraagstuk in den lando zouden plaats hebben, hetzij van regeeringswege of provinciaal. Na ecnige discussies goedgevonden. 6. Benoeming van een gemeente vroedvrouw. De in de vorige vergadering benoem de juffr. H. Hoff heeft hare benoe ming niet aangenomen, i zcodat eene m'euwe benoeming moet plaats hebben. Hiervoor wordt door B. en W. aan bevolen uiejuffr. Cath: Tieleman van Vclseu. Van mej. Tieleman is ook weer be richt ingekomen, dat zij voor de benoe ming niet in aanmerking wenscht le komen. Dit bericht was ingekomen daags voof de raadsvergadering en nu hadden B. en W. gemeend het alsnog zoo te bewertien, dat ecu candidaal voor deze vacature op dc-ze vergadering koii wor den voorgesteld, zoodat zij voor deze functie thans voordragen Mevrouw ten Wold©v. d. Becrei.kamp te dc Rijp. Na ecnige bespreking beeft de stem ming- plaats en wordt de eenigste can didate met 8 van. de ,10 stemmen ge- üozen; 2 blanco. Dan wordt nog vastgesteld het ko hier van de hondenbelasting. Verder komt aan de orde de benoe ming van een lid van de Plaatselijk© Schoolcommissie. B. en V. bevelen ter benoeming aan D. Nobel Jz., die met algemeene stem men wordt benoemd. De rondvraag levert niets op, waarna de vergadering wordt gesloten. DE UITVAART VAN EEN HEILIGE. De Romeinsche correspondent van „Het Centrum" ontvangt van een col lega-, die naar Milaan is gegaan, het volgende Naar Milaan gereisd, uitsluitend mei het doel om bij de plechtige requiem mis en 'de begrafenis van den di.ep betreurden Aartsbisschop Kardinaal Ferrari tegenwoordig te zijn, ben il niel in slaat den Indruk weer te gevci die deze manifestatie zoo grootsch deze plechtigheid zoo indrukwekkend op mij heeft gemaakt, tenzij in deze woor- pden, waarin zich agn mij openbaarde wat ik nog nooit met eigen ooger liaR aanschouwd: vox populi, vox Dei de stem des volks als de slem Gods ik durf te verzekeren dat ik nog nooit in mijn leven iets dergelijks heb ge zien. Het gold een heilige, dien men grdfwaarts. zou dragen; een heilige, reeds als zoodanig tijdens zijn leven uitgeroepen door de slem des volks. Dit alleen is ip staal cengie verkacline te geven, aan deze zoo grootsche, geheim- heimzinnige manifestatie, aan die stad in rouwe, aan die honderdduizenden die zjch Hadden opgesteld langs de wegen, van die honderdduizenden die meetrokken in den stoet of den stoet volgden. De lucht was betrokken en herhaalde regenbuien maakten de stem ming nog droever; maar hoe ongun stig het weer wfk was,, geenzins is dit een beleLsel geweest voor de associ aties van Milaan en van geheel het aarlsdiocees om deel te nemen aan deze manifestatie, die de lijkplechlig- heden van Kardinaal Ferrari in een ware apotheose veranderde. Ik had den nachttrein genomen en alzoo kwam ik circa half acht in Mi laan aan. De straten waardoor de stoet zou trekken, waren reeds afgezet, zoo dat geen rijtuig of tram mocht pas- seeren. Al de winkels waren gesloten; terwijl meestal een bordje de reden aankondigde„Om den dood van den Kardinaal, den diepbetreurden stadge noot"; de ©ordijnen voor de ramen hingen neer ten ,teeken van rouw. ter- wijl uil bij-na alle paleizen en publieke o bouwen de met rouwfloers omhan gen bondiera hing. Iets over den stoet te vertellen is mij onmogelijk". Ik heb wel gezien, dat hel wel ©enigszins aan organisatie ont brak; maar dit was met den beslen wil ter wereltl niet mogelijk. Ik schat, dat er meer dan honderdduizend aan den stoet hebben deelgenomen, terwijl het nan tal dergenen die den stoet volg den op nwer dan soo.ooo wunxi ge schat. Ook was er een vertegenwoor diging bij van den koning, terwijl mini ster Micheli met deuzelfden nachttrein waarmee ik gekomen was, des morgens nóg was aangekomen, om bij de plech tigheid tegenwoordig le zijn. Geen lijkplechljgheid, maar een tri- omlftoet scheen het mij toe; er na men aan deel glle bisschoppen van het aarlsdiocees, terwijl al de paro chies rijk waren vertegenwoordigd;alle katholiek associaties voltallig; een ont zaglijk groot aantal religieuzen eTt ver tegenwoordigers van religieuze instel lingen. De cavalerie en de infant -, ie gingen voorop terwijl de koninklijke garde militaire eer bewezen. Overal een eerbiedige stemming cn ik ben niet in staat weer te geven bet schouwspel, dat de „Piazza del Duomo" oplever de op het oogenblik, dat dc stoet de kerk intrad. Het was slechts ecu weme len voor miju oogen van vaandels en bandicra, somber in rouwfloers, waar door de verschillende kleuren cn vor men nauwelijks te onderscheiden wa ren. Het lijk was geplaatst op een kata falk, indrukwekkend in zijn strengen eenvoud, overdekt met een rood baarkleed, waarin gewerkt het bis schappelijk wapen, terwijl het pu. p. r en de mijter bovenop waren geplaatst. Een groep lansdragers met hun lan sen omgaven de lijkbaar; hierna volg den alle autoriteilen van Milaan, waar onder ook, zooals reeds gezegd de graaf van Turijn als vertegenwoordiger van den koning. Het was circa elf uur als het plech tige „requiem aeiernamdoor de ka thedraal ruischte in meeslepende to nen, en Mons. Cicero, bisschop van Pavia, met de Pontificale requiem be gon. De dom was zwart van volk. Aan de ingang stonden de koninklijke gar den om de orde te handhaven. Reeds acht pw-soncn heb ik door het roode .kruis, dat in dienst was gesteld, zien wegdragen. Op het oogenblik dal ik deze in drukken weergeef op het papier, Re- klimt Mons. Gaggia, bisschop van Bres cia, het pieekgestoelle cn spreekt in gloedvolle woorden de lijkrede uit. Over den indruk dien deze op mij heelt gemaakt zal ik later schrijven; thans bepaal ik mij er slechts tce te verklaren, dat deze plechtige manifes tatie, waaraan geheel Milaan en geheel de provincie deelnam, zonder onder scheid van partij en kleur, het (wel sprekendste bewijs is, dat Kardinaal Ferrari een waar figuur was van de apostelen die allen tot zich trok. Het is aller overtuiging en niet het minst de mijne, dal deze grootsche plechtig heid reeds het begin js van zijne hei ligverklaring.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 6