Noord-Hollandsch Dagblad. DERDE BLAD. Rechtszaken Provinciaal Nieuws ALK1AAB lütjer en Vloei Zaterdag 12 Maart 1921. Het ♦kon wel eens mijn laatste Paschen wezen, li Scheepstijdingen God is liefde. 1 Die liefde Gods jegens de menschen blijkt vooral hieruit, dat Hij Zijn eenigen Zoon naar de wereld heefl gezonden, opdat wij, die docd waren door de zonde, zouden leven door Hem! Zoozeer toch heeft God de we reld liefgehad, dat Hij Zijn eenigen Zoon niet heeft gespaard, maar Hein heeft overgeleverd tot den dood, en wel tot den dood des kruises, opda1 atwie in Hem gelooft, niet verloren ga, maar het eeuwige leven hebbe. God immers heeft Zijnen eenigen Zoon niet in de wereld gezonden, om •te wereld te oordeelen en te vonnis sen, maar om haar te redden en zalig te maken. Troostend bovenmate is vooral deze gedachtengangAls God ons reeds zoozeer beminde, toen wij door de zon de zij n vijanden waren, wat mogen we dan thans niet verhopen van Zijne liefde, nu wij door 'de genade Zijne vrienden, ja Zijne kinderen zijn ge worden; want allen, die Hem Webben aangenomen, heeft Hij macfft giege- ven 'kinderen Gods te worden. Laat derhalve niemand onzer wan hopen, hoe groot zondaar, hoe scfiul dfge zondares hij of zij ook zijn moge. De Heer kent onze natuur. H ij weet dat wij stof en asch Zijn. Bij den Heer is barmhartigheid en overvloedige ver lossing. 's Heeren barmhartigheid gaat boven Zijne gestrengheid. Een vermorzeld en vernederd hart zal Hij niet verstooten,, maar, terwille van oprecht berouw en ware boetvaardig heid, zal Hij de zonden der mensdien ontveinzen en ze als door die vingers zien. God wil den dood des zondaars niet, maar dat hij zich van zijnen weg bek'eere en leve. Luistert, hoe drin gend de Heer ons roept: „Befoeerf u, bekeert u toch1 van uwe allerslechtste wegen!" G,ven we alzoo zonder uitstel ge hoor aan dip roepstem des Heeren, eer het te laat, voor goed te laat is Het kan wel eens uw laatste Pasdien wezen! Kom, de goedertieren Vader wacht op de komst van zijn verloren zoon; de goede Header zoekt- zijn afge dwaald schaapi DE GO El».: RTIEREN VADER WACHT OP _»E KOMST .VAN ZIJN VERLOR-N ZOON. Hoe lang reeds en met welk' een onuitsprekelijk geduld? Misschien al maanden, wellicht al jaren sedert den dag der eerste afwijking. Hij wacht den hoogmoedige met zijn „non serviam" op de lippen, die zich maar niet kan onderwerpen, aan Gods geboden, die toch met vlam mend schrift in zijn hart geschreven staan; die zich maar niet kan schik ken naar de uitspraken bijv. in het lezen van neutrale bladen, van Paus en Bisschoppen, die toch door den H. Geest zijn aangesteld om de !<ei"; Gods te besturen; die voortdurend de plichten van zijnen staat, de gods dienstige opvoeding zijner kinderen verwaarloost. Hij wacht den gierigaard, die maar niet kan aflaten zich op onrechtvaar dige wijze te verrijken ten koste van den naaste; die den weikman zijn rechtmatig loon onthoudt; die het ge- dol ene niet wil teruggeven en de .oegebrachie schade niet wil vergpe- len. Die voortgaat met sabotage te plegen. Hij wacht den brasser en den dronkaard en den speelziekte ten den ontuchtige, die maar voortgaat de naaste gelegenheden van zonden te bezoeken. De »ieer wacht met onuitputtelijk geduid den slaaf der zonde, den op- siandeling, den heiligschenner, den sncoden ondankbare. En alle weldenkende menschen roe pen op aarde: „Hoe kan God zulke gruwelen toelaten, zooveel ongerech tigheid god En de Engelen des Hemels roepen: „Sta op, o Heer, om dien gods lasteraar en dien spotter, dien onrecht vaardige, dien eerrover en dien er- gern'sgiever te verdelgen." En de booze geesten in dc lucht rotp n. „Die ongeloovigen, die heb- zuchigen, die zedenbedervers hooren thuis bij o.» in de hel!" Maar Jezus roept nog luider: „Par ee, Domine, paree populo tuo! Spaar Heer, spaar Uw volk', dat Ik door Mijn bloed heb vrijgekocht!" En dc reeds losgelaten bliksems der wraak worden teruggetrokken. E>e Hemelsche vauêr iaat barmhar tigheid gelden boven gerechtigheid, Zijne omfermingen laat Hij gaan bo ven al zijne werkten. Mijn Heer en mijn God, anderen ïebf Gij om minder kwaad en kOrt- bger boosi id ter helle verwe zen en ons mi .adigers hebt Gij ge spaard, ons, boosdoeners, blijft Gij lulden! Laten wij Uw geduld toch niet langer op de proef stc-llen, niet verder misbruik maken van Uw barm tariige goedertierenheidhet kan wel ens onze lna ste Paschen zijn! DE GOtDE HE|RDER ZOEKT ZIJN. VERLOREN SCHAAPJE LANGS VERSCHILLENDE WEGEN: HIJ BEPROEFT DEN WEG VAN ZACH TE UITNOODIGING. Hoor, boe feeder bet klinkt: „Vriend, waartoe zijt gij gekomen? Mijn kind, verraadt gij den Zoon des menschen met een kus? Levert gij uwen Meester in de handen der vijanden voor eeuige zilverlingen? Waarom hebt gij u laten verlok ken door den Satan, den aartsleu genaar, die u voorspiegelde: Gij zult zijn gelijk' goden; uwe oogen zullen opengaan; gij moet zelfbewust optreden en niet langer loopen aan den leiband der overheid? O, keer lenig tot God, die uwe jeugd ver blijdt! De goede Jezus zal u harte lijk ontvangen. Het kon wel eens uw laatste Paschen zijn! De goede herder bfeproeft deft weg der overreding en der overtuiging. Beklagenswaardige zondaar, arme zondares, welke vrachten hebt gij toen geplukt van die zonden, Waar over gij u thans moet schamen voor God en uw Engelbewaarder? Moet gij niet m et kon ing S alomon vork la ren: „Ik heb alles genoten, wat er onder de zon te genieten valt en zie: ijdelheid der ijdelheden, en al les is ijdelheid. Een oogenblik van vermaak', een eeuwigheid van tor ment! O! wordt uw nart niet gepij nigd en 'gefolterd door geweldige wroeging en angsten van uw gewe ten? O, breng diens stillen aanklager en verwijter daar binnen tot zwijgen door een oprechte en rouwmoedige Biecht. O, keer terug tot God, die uwe jeugd verblijdt. De goede Jezus zal u hartelijk ontvangen. Het kon wel eens uw laatste Paschen zijn De goede Herder beproeft den weg der beproeving en der kastijding. Beklagenswa ardige - zondares, riet gij niet, hoe spoedig uwe jeugd ver welkt, hoe ras uwe schoonheid ver gaat; hoe de jaren reeds rimpels en voren op uw voorhoofd ploegen; Hoe spoedig het hier met u gedaan zal zijn; hoe de wereld u reeds den rug -toekeert Arme zondaar, ziet gij niet hoe uw hoogmoed een voorwerp van bespotting is; hoe riekte en krank heid uwe gezondheid ondermijnt? De voorloepers van den dood kna gen reeds aan uw stoffelijk omhul sel. Eu gij zondaar en zondares, gaaf maar voort met zonden op zonden te stapelen, en u schatten van wraak te verzamelen voor den dag van Gods gramschap. O, kteer terug tot God, die uwe jeugd verblijdt. De goede Jezus zal u hartelijk' ontvangen, zijn verloren kind om den hals vallen, den kus des vredes^op hef voorhoofd drukken en Zijn Engelen gelasten het bruilof sikleed der hsiligmakende genade aan te dragen, den ring der vriendschap aan uwe Band te steken en het gastmaal Zijner Goddelijke liefde voor u te bereiden. Zóó zal uw laatste Paschen een zalig Pasdhen, zijn en zal er vreugde heerscfien bij 'de Engelen Gods in den Hemel. Alkmaar, den 12en Maart 1921. M. P. A. OOMS, D.-P. UJ i i VERBETERING DER VOLKSHUISVESTING. Bii onderscheidene beschikkin gen van den Minister van Arbeid en de Ministers vati Arbeid en Financiën zijn ingevolge Kon. be sluit van 8 November 1920 gedu rende de maand Februari toege kend voor den bouw van: 2 woningen v. d. gem. Hoog- karspel premie f2.940 hyp. f 24 woningen te Beverwijk premie f39.371.20 hyp. f82.685.70, 13 id. te Alkmaar premie f18.935, hyp. 3 woningen te Zaandam premie f4.220.—, hyp 4 woningen te Wormer. premie f3.790, hyp. 2 idem te Wognum, premie f3.429 hypo. 2 idem te Uitgeest pre mie f2.870. hyp. 1 idem te Nieuwe Niedorp premie f 1.220. hyp'.1 idem te Züpe premie f 1.660; 1 idem te Schoorl premie f 3.636.36, hyp. 10.418. 2 idem te Texel premie f3.090. hyp. 1 idem te Anna Paulowna premie f 1.425. hyp. Over het geheele land werd in lan. 1921 toegezegd aan premie f 988.362.24, aan hypotheek voor 597 woningen f 196.298.56; in Fe bruari 1921 aan premie: f 1.544.616.35, a. hyp. f2.291.457 43 voor 827 woningen. Totaal 1424 woningen, aan pre mie f2.532.278.59 en aan hypoth. f2.487.755.99. VERtENIGIN VAN WATERSCHAPSBELANGEN EN VERKEERSWEGEN IN i WEST-FRIESLAND. (Vervolg). De Heffing op gebouwde en on gebouwde eigendommen zal voortaan naar de belastbare opbrengst gleschte- Alle eigendommen zijn daarbij' be trokken; ook kerken, scholen, raads- huizen, nj'ksgebioiiw'en. Al deze gege- vens moesten over 95 gemeenten ver zameld worden en neergelegd in een legger, die gereed is, om daarna de kiezerslijsten samen stellen voor de verkiezingen van Hoofdingelanden en plaatsvervangers (4 uit elk' der dis tneten Hoorn, 'Pm-merend en Alk maar). Het aantal kiezers zal 55 a 60000 bedragen, 't Blijkt, dat op de kadasters fouten voorkomen. Wegen staan bijv. op naam van gemeenten en behooren aan den polder of om- gekeertf. Mocht iemand in Zijn schat tin gsrapport fouten ontdekken, laat h'ij zich dan onmiddellijk' en rechts- streeks tot het Hoogheemraadschap wenden met madttneming van den termijn van 14 dagen. Een dertiental vaste ambtenaren zijn thans aange steld, benevens een 40-tal Losse. •Heeft iemand grondbezit in Ver schillende gemeenten, dan zal hij het gezamenlijk aanfal stemmen moeten uitbrengen ten raadRuize van de ge meente, waar Hij woonachtig i^. Daarna volgt d!e overname door het Hoogheemraadschap van de waier- srMpperv belast met Het beheer der zeedijken of zeewaterffeerende bln- neridijk'en. Dan eerst begint Het Hoog heemraadschap rijn taak ten volle. 'Al wordt niet alsnii sympathie betuigd, met de oprichting van het Hoogheem raadschap, toch' Heeft spr. er de groot ste verwachtingen van. Deze aangename en nuttige uit eenzetting gaf aanleiding tot een le vendige- gedaehtenwisseling. De heer Schuurman (Andijk) wees op het wensche'lijkte van openbaar heid der vergaderingen van water schapsbesturen,, waarop de opmerking gemaakt werd, dat in dit opricht ver betering te bespeuren is., of de pers wordt toegelaten, of aan haar een communique toegezonden. De heer Kooijman koesterde gegronde hoop, dat bij de herziening van het Algem. Reglement openbaarheid verplichtend zal worden gesteld. De heer uphern (Wervershoof) wees op de wenschelijkheid van 'n overhaal bij het Arkje en riep de medewerking Van het bestuur in, welke hem werd toegezegd. De heer Kooijman gaf den raad bij polder- verkiezingen den candidaten de vraag te stellen, of zij voor of 'tegen den overhaal waren en daarvan te doen afhangen hun verkiezing te bevor deren of tegen te werkten. Daarna kwam de kanalisatie van West-Friesland ter sprakte. De heer Boos (Abbefcerk) meende, dat een ka naal HoornMedembLik' zeer kost baar zou zijn, veel kostbaarder dan een verbinding AlkmaarMedemblik waarnaar door velen reikhalzend wordt uitgezien. Afgevaardigden uit de Streek op perden bezwaren tegen een waterweg van 30 M. breed en 3 M. diép, ten N. van de Streek'. Bij stormweder zouden de lanndbouwers cut kanaal niet zonder levensgevaar kunnen over stekten. Er heerschte groote ontstem ming in de streek'. Het bestuur stelde voor Ingenieur Ringers te Hoorn uTï te noodigen voor leden ten njet-leden der Veree- niging een lezing te houden oVer de Kanaalplannen, waarop besloten werd. JVIJDE WORMER. lW.-WÖRMER. R. K. Melkvee houders. Deelden wie gisteren in een stukje mede dat de vanwe ge den L. T. B. uitgaande verga dering oom te komen tot de op richting van een R. K. vereeni- ging van Melkveehouders in de W. Wormer. Donderdag zou plaats hebben, hierin is verandering ge komen en deze vergadering zal nu Zaterdagavond plaatshebben. EDAM. EDAM. Benoemd, Benoemd is tot directeur van het Post- en Te legraafkantoor te Enkhuizen de heer C. Evenbly, thans alhier. EDAM. Geslaagd. Voor het exa men nuttige handwerken slaagde dezer (lagen te .Utrecht o. a. mej. J. E. van Oiermen, alnier. ASSENDELFT. ASSENDELFT. - H t B e g r a- fenisfonds. De algemeene ver gadering werd bijgewoond door 88 leden. De Voorzitter de Edel- Achtb, heer K. Cz. de Boer open de deze bijeenkomst en gaf het woord aan den Secretaris, die de keurig .geredigeerde notulen voor las, die onder dankzegging werden goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde de rekening en "het verslag over '20. De kasrekening sloot in ontvangst en uitgaaf op f 1 4367.83i/2. Ónder de ontvangsten zien we vermeld- een post van f 5252.58 aan premiën en onder de uitgaven een post van f2942.50, aan uitkeeringen. Aan salarissen is over 1920 een totaal van f 1760.80 uitgekeerd, dit bedrag is hooger dan de vorige jaren, omdat de salarissen van boekhouder en Bode aanzienlijk zijn verhoogd, wat, gezien de'tijds- omstandigiheden niet meer dan bil lijk was. De balans geeft aan be zittingen f61527.70 en aan schul den Hetzelfde bedrag. De prachtige nieuwe lijkkoets met toebehooren staat op de balans voor f1920.50. Een minder mooie post is het reserve-tekort ad f359.28i/2, altijd nog een gevolg van de reusachtige premiederving gedurende de oor logsjaren, dat geringe tekort ech ter, zoo verzekerde de Voorzitter, zal spoedig verdwijnen, zoodat het niet de minste ongerustheid heeft te baren. De winst- en verliesreke ning sluit aan de beide zijden op een bedrag van f796407. Over '20 een verliespost van f 116.20. Het aantal leden op .31 Dec. 1920 be droeg 4282, die een gezamenlijke premie van f 127.93 .betaalden p, week. Het aantal vrijgestelden bo ven den 60-jarigen leeftijd, dat zijn leden, die vrijgesteld zijn van pre miebetaling, bedroeg op .1 Jan. '21 in totaal 400. Met ingang van 1 Jan. 1921 werden weer 39 leden vrijgesteld. Het rapport van de commissie tot nazien der rekening adviseerde tot goedkeuring der rekening, waarna zonder eenigje discussie miet algemeene stemmen de reke ning werd goedgekeurd en het be stuur werd gedechargeerd. Op grond, dat die bedrijfskosten van ons fonds aich steeds uitbreiden en- dat we nog met een verlies, al is het dan ook een gering ver lies. werken, stelde het bestuur voor om in te trekken het besluit van 1910, waarbii een jaarlijksch subsidie van f400 werd verleend aan de gemeente als bijdrage in de kosten van de Straatverlichting. Dit voorstel werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De verkiezing van een bestuurslid we gens periodieke aftreding van den heer G. Barnhorn had tot uitslag, dat gienoemde heer met schitteren de meerderheid werd herkozen. Zijn toezegging, dat hii de be noeming aannam, werd met ap plaus begroet. De heer J. Dekker, die wegens ongesteldheid afwezig was. werd herkozen tot lid van de Commissie tot nazien der re kening'. De rondvraag leverde niets op, zoodat de Voorzitter met een woord van dank voor het vertrou wen der leden in het Bestuur en met de beste wenschen voor den bloei van het fonds de bijeenkomst reeds bijtijds kon sluiten. Coöperatie. Op de jong ste ledenvergadering van onze Af- deelingi JR. K. Volksbond zijn be sprekingen gehouden met eenige afgevaardigden van de R. K. Coö peratieve Bakkerij te Zaandam. Het bleek, dat de animo voor Coöperatie nog niet groot was, want slechts een 20 leden gaven zich als lid op. Er werd nog geen besluit genomen, doch het bestuur, verstoord door de houding der bak kers, gaat niet bij de pakken neer zitten, maar zal pogen door flinke propaganda tot zijn doel te ge raken. Intusschen slaan de bakkers den prijs van het brood af, en profiteèren wij allen van deze actie SOHOORL. StOHOORL. Boiidorvorkiezing. Bij de Donderdag gehouden stemming voor een bestuurslid van den Groot dainmerpa'.der, werd gekozen de heer R. Hoogvorst "met 33 sitemmen te gen 28 stemmen op den lieer O. den Dias. De candidaten waren beiden van wij zinnige richting. De vacature was ontstaan door het overlijden van den heer J. Duin (Vrijz.) Volkstelling. Bij de laatst gehouden -volkstelLing bedroeg het aantal inwoner3 in deze gemeente 1701, totaal waren er 867 mannen en 834 vrouwen. In de laatste 10 jaar is onzie gemeente met pLm. 400 per sonen vooruitgegaan. Verpachting der wegen. De verpachting der wegen voor den tijd van 4 jaren bracht op de som van f 1820.20 per jaar, iets hooger dan vier jaren geleden. De verpachting der Jaagkaden voor een jaar brachtt op f2931", precies evenveel als het vorige jaar'. SOHAGEN. SOHAGEN. Geboren; Gornelia d. van Gornelis Dekker en van Ari- aantje Liefhebbeen Gornelia Ca- tharina, d. van Jan Schenk en van Agatha Zwaag. Gerrit z, van Ger- rit Snip en van Aagje Braaf. Guur dina, Gatharina, d. van Pieüer Dek ker en van Neeltje Wit. GetrouwdWilhelmus Johannes Franciscus van Erp en Jansje Rog geveen. Politie. Gevonden een sleu teltje. Verloren: een halve litarsmaat en een sleuteltje. ZAANDAM. ZAANDAM. Ongovallenverzeke ring. Benoemd: tot voorzitter der plaateslijke commissie voor de Onge- gevallenverzekêring alhier, A. J. Dor- jee, gymnastiekonderwijzer, alhier, tot plaats vervangend idem R. J. A. Lu- bach, sigarenwinkelier alhier. Benoemd. Tot. onderwijzeer aan die Brugmascbooi te Amsterdam is benoemd do heer G. Schenkel, onderwijzer, alhier. ANDIJK. AND'IJK. Benoemd. Hot on derwijzer aan schooi No. 114 te Am sterdam is benoemd de heer H. Eraaier, onderwijzer alhier. BRANDSTICHTING IN DE ARTILLERIE-KAZERNE TE HELDER. Voor den Krijgsraad te Den Haag heeft Woensdag terecht geslaan onze oud-plaatsgenoot, de sergeant L. G. J. IC., wicn ten laste is gelegd, brand te hebben gesticht in de artillerie-kazer ne te Helder, eerst in de onderofficiers- canline en vervolgens in bet-bataljons bureau. De brand werd eerst in de ran tine opgemerkt; het houtwerk van de toonbank bad vlam gevat; er lagen nog overblijfselen van verbrande lap pen, waardoor de planken zijn gaan smeulen, Eenige militairen liebben den brand gebluscht. Terwijl zij nog over net ge val spraken, werd er wederom brand geroepen, ditmaal op het bataljons-bu reau, waar de schrijftafel van den ad judant-onderofficier R. had vlam ge vat en geheel in brand stond. Ook daar was weldra hulp aanwezig. Eenige mi litairen trapten de gesloten deur open en bluschten het vuur met behulp van eenige'emmers water. Beklaagde-werd bij deze branden niet geziejU; wel bood hij zich later' met nog eenige andere militairen aan om op post te gaan staan, teneinde verdere brandstichting te voorkomen. Verder werd beklaagde ten laste ge legd het stelen van fietsen en geld en het tot driemaal toe inbreken in een chocoladetent te Huisduinen. Beklaagde bekende alle feiten. Da eisoh js twee jaar gevangenis straf en vervallen-verklaring voor 5 jaar van den militairen dienst Als tragische bijzonderheid kunnen wij nog mededeclen, dat K. gearresteerd werd enkele dagen vóór bjj in onder trouw zou worden opgenomen. Hij had reeds geteekend als sergeant bij dc koloniale troepen in Nederlandsch O.- Indië en zou ongeveer half December met zijn vrouw daarheen vertrekken. ■VOOR EER EN DEUGD. Tot bestuurslid van de Woensdag j.I. opgerichte Diocesane Vereeniging „Voor Eer cn Deugd" in het Bisdom Haarlem; af deeling mannen en jonge lingen, is gekozen de heer S. P. Kap- teijn, alhier. MISHANDELING DOOR JACHTOPZIENERS. De Vijfde Kamer der Rech'tbanlk te Amsterdam zette Woensdag de be handeling voort van de zaak' tegten de jadltopri'eoers J. Jansen en A. Knop- perts, die beschuldigd worden van mishandeling van Nic. Wiegers, ge pleegd in den nateBt van 4 op 5 De cember 1.1. in het jachtveld onder Huizen; de eerste beklaagde boven dien van mishandeling van' Klaas Kbs, gtepleegd in den avond van 27 December 1.1. onder Huizen. In deze zaak moest Klaas Kos nog als getuige gehoord worden. Genoemde Kos verklaarde den be wuster» avond met zijn zoon Harmen zich onder Huizen te hebben bevon den, toen de jachtopziener Jansen het bosch uitkwam en hun vroeg of zij wildstrikken bij zich' hadden. Jansen betastte zijn kakken, die getuige daarop omkeerde. Er viel toen een mesje uit zijn zak. Vervolgens fouil leerde Jansen zijn zoon. „Ik heb geen geen strikken", zei Harmen, waarop Jansen uitriep: „Strikken of anders ga je er onder!" De jongen had echter geen strik ken bij zich, maar wel drie .pennen., Hierop blies Jansen op een fluitje. Toen Knoppers verscheen, zei hij: „hier hebben we de kat!" (de bijnaam was Kos, schrijft liet „Hb.") Jansen nam vervolgens hem, Kos, te pakken en gaf hem met een stuk' hout op schouder en rag herhaalde slagen. Getuige schreeuwde om hulp, maar- kon zich' niet- verweren. Ook kon hij zijn zoon, met wien de andere jacht opziener zich bezig hield, niet te hulp komen, want hij had genoeg met zichzelf te stellen. Eindelijk ge lukte het getuige weg te komen. Beklaagde Jansen hield vol, dat ge tuige hem met het mes bedreigd heeft en dat hij hem toen met de hand zonder meer, een klap gegteven heeft. Getuige ontkende dit. President Mr. Eekhöut: De man ziet er anders niet dreigend uit. Beklaagde Jansen: „Zoo mak is hij anders ook' niet, mijnheer de presi dent. Hij is een „bewuste", ook voor „strociperij". Ook zegt beklaag de, dat hij heelemaal niet gefloten heeft, terwijl hij' verder beweert niet te weten, dat getuige „de kat" wordt genoemd. Getuige: Jansen hoort niet in de maatschappij thuis. Hij- slaat kinde ren; die wat itout sprokkelen, bont en blauw. Het O. M. Mr. Massinlk: „Als je den bijnaam hebt van „de kat", dan kan ik mij niet begrijpen, dat je je zoo lata mishandelen, zonder maar iets tegen te doen. Getuige zegt, dat deze bijnaam een lamilie-sdheldnaa'ni is. Mr. Massinlk nam hierop zijn re quisitoir. Hij achtte beide feiten be wezen en somde de verschillende aan wijzingen op. De onbezoldigde rijks veldwachters hebben vaak' een har den strijd te voeren; het gaat soms hard tegen hard, maar de wijze waar op hier terroriseerend is opgetreden, kan niet door den beugel. Het aan bod om den lui te ,;begraven" of „dood te slaan", dat zij doen, is een optreden, dat niet geoorloofd is. Eisch: tegen Jansen vijf maanden en tegen Knopperts drie maanden ge vangenisstraf. Beide beklaagden bleven ontken nen. Uitspraak' 23 Maart a.s. MARINEBERICHTEN. Met ingang v. 10 Mrt. zijn be vorderd tot korporaal bij het 21e reg. inf., de mil.-so-idaten O. Dol, H. Olthoff en R. de Boer. Op 1 April, 1 Augustus, en 1 December a.s., zullen van de infante rie telkens 64 man administratie- troepen worden gedetacheerd bij de regimenten4iuzar&n. De diens tplichtigo T. Wiersma van het 21e rog; inf. zal geen ge bruik maken van de hem verleende vergunning tot verblijf in het buiten- Land. De daarvoor bestemde dienst plichtigen der lichting 1921 worden Pp 1 April. e.k. gedetacheerd bij de luchtvaartafdeeling. De res.* tweeeda luitenant W. Kok, van de 10e infanterie-brigade, is benoemd tot eerste luitenant Aan den dienstplichtige P. Zwaagman, van het 21e reg. inf., is het bewijs van ontslag .uït (Jen dienst uitgereikt* Mcftr tótaoubering ïn Nöd. Ia- dië kunnen slechte in aan*terking kjo| men, die veriofsoffioieren, welke 1« oif 2e luitenant zijn; niet langer dan' 2 jaren den werkelijken dienst heb ben verlaten en niet bij de cavalerie behooren. Aan den dienstplichtige J. L. Groot, van het 21e reg. Snf„ is vrijstelling van den dienst verleend, Israëlietische dienstplichtigen, die daartoe tijdig hun verlangen te keènen gaven, worden z.m. toege wezen 8,011 gnoiotere garnizoenen of gioaber garnizoensplaatsen, Naar wij vernemen, zullen 'de dienstplichtigen der cavalerie inge lijfd 1—4 October 1919, op 26 Maart a.s. met groot-verlof huiswaarts wor den gezonden. De adjudant geweermaker W. E. Theinert, van het 21e reg. inf., wordt op 14 Maart a.s. gedetacheerd bij dó art.-inrichting te Hembrug. Wanneer militairen, door wo ningnood^ gescheiden van hun gezin levende en deswege toelage genie tende, zonder geldige reden' eene gelegenheid tot het verkrijgen van eene woning laten voorbijgaan, wordt de toelage ingetrokken. De ï-es.-tweede luitenant J. W. Lakemann, van de 10e infanterie brigade, is benoemd en aangesteld tot res. Ie luitenant. De sergt. majoor B. M. J Tlulfer, van het 21e reg. inf., zal op 14 Maart a.s. zijne nieuwe ba- stemming (plaatsing Woerden) vol gen. Vaandrigs, afkomstig van het reservekader, kunnen g en aanspraak maken op jaariijksohe toelage, indien zij de verbintenis a'.s adsp.-vaandrig hebben aangegaan na 31 Dec. 1909 en zij bij de militie zijn ingelijfd, of na 14 Aug. 1915, ongeacht o. de betrokkenen a.! dan niet militie plichtig zijn. Bij beschikking van den Minis ter, is aan den dienstplichtige H. J. A. Dunselman, van het 21o reg. inf., toestemming vqrleend tot verblijf in Ned. Indië. Het getal der voor elke ploeg te bestemmen administratietroepen zal bij de infanterie niet meer be dragen dan 15 pCt. van het onder de wapenen gekomen aantal personen Bij de genietroepen zal o.a, wor den ingedeeld personeel, werkzaam bij den spoorwegdienst. Aan den dienstplicht.^} G. J. Oostinga, van het 21e reg. inf., is het bewijs van ontslag uit den dienst uitgereikt. Aanvangende 14 Maart a.s. zal aan de militaire gyrrinastiekbohcol een eursus worden gehouden, waar aan ook zal worden deelgenomen door officieren der 10e infanterie brigade. STOOM VA ARTL1J N EN, STV. MIJ. NEDERLAND. BENGKALIS (uitreis) passeerde 8 Maart Perkn. BOEROt (uitreis) passeerde 6 Maart Perkn. CELEBES (uitreis) arr, 9 Maart te Port Said. KAMBANGAN (thuisreis) arr. 8 Maart te D dah. KANGEAN (uitreis) passeerde 9 Maart Kaap St. Vincent. PRINS DER NEDERLANDEN (uit reis) passeerde 8 Maart Perim. PRINSES JULIANA (uitreis) ver trok 9 Maart van Southampton en passeerde 10 Maart Ouessant. RÓEPAT (uitreis) arriveerde 9 Maart te Port Said. VONDEL (uitreis) arriveerde 7 Maart te Sabang. KON. NLD. STB. MIJ. ADONUS vertrok' 9 Maart van Al giers naar Amsterdam. 1NO vertrok 10 Maart van Amstc; dam naar Rotterdam. NEPTUNUS, van Valencia naar Rotterdam, passeerde 9 Maart Dun- geness. STELLA vertrok' 10 Maart van Am sterdam naar Rotterdam. VULCANUS arriveerde 9 Maart van Taaragona te Burriana. AGAMEMNON arriveerde 8 Maar! van Tavira te Cadix. AMOR, van Sulina naar Hamburg passeerde 9 Maart Bevezier. CASTOR vertrok 9 Maart van Bor deaux naar Lissabon. DANAE vertrok "9 Maart van Pa sages naar Bilbao. ERATO vertrok 9 Maart van A: sterdam naar Danzig. IRIS vertrok 9 Maart van Amsb dam naar Venetië. OBERON vertrok' 9 Maart van Am sterdam naar Bordeaux. PLUTO vertrok 8 Maart van Paler mo naar Valencia. THESEUS van Oporto naar Ant werpen, passeerde 10 Maart Vlissin gen. KON. HOLL'. LLOYD. AMSTELLAND arr. 9 Maart v. Amsterdam te Buenos Ayres. GELRIA (thuisr.) yertr. 8 Maart van Rio Janeiro. SALLAND arriveerde 10 Maart van Bueuos-Ayres te Amsterdam. FRIS1A, van Amsterdam naar N. Orleans, arr. 10 Maart te Boulogne. HILVERSUM (uitreis) arriveerde 9 Maart te Montevideo. ZEELANDIA (ibu.sreis) .vertrok 9 Maart van Coruna. ZIJLDiJK, van Rotterdam naar New-Orleans, arriveerde 9 Maart te Santander. HOLLAND-AMERIKA-LIJN. AMSTELD1JK arriveerde 10 Maar van New-Orleans te Rotterdam. STADSDIJK vertrok 9 Maait yan Norfolk naar Rotterdam, Luissl.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 9