Orde en Arbeid BUITENLAND. Kunst en Kennis. èm'engd Nieuws. Korte Berichten. 'Handel en Nijverheid. Landbouw en Visscherij. INGEZONDEN. BENOEMING VAN ONDERWIJZEND PERSONEEL. s Het R.-K. Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeding dcelü ons het vol gende mede: 1. Naar óns uit herhaald verzoek om inlichting is gebleken kunnen sommige^ schoolbesturen -met den inspecteur niet tot overeenstemming komen omtrent de opvatting der wettelijke voorschriften in zake de benoeming van onderwijzend personeel; dat mecningsverschil is dan uorzaak, dat lot groot nadeel voor het onderwijs een vacature langer dam noodig is onvervuld blijft. Ouder verwijzing naar het artikel over 'de benoeming,svoo-rsöhriften in Nummer 3 der Mededeelingen bericiht hot Bureau krachtens bekomen machtiging, dat de schoolbesturen, die het over bedoelde voorschriften niet met den inspecteur eens kunnen worden, zich rechtstreeks kunnen wenden tot den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. 2. Aangaande de schatling, bedoeld in artikel 205 der Lager-Onderwijswet 1920 schreef het Bureau in nummer 3 zijner Mededeelingen: „De janilijksohe uilikee- ring geschiedt voor het eerst over het jaar 1922. Er is dus geen reden, om zich te haasten. Er komen met betrekking tot de schatting misschien nog aanwijzingen .van Rcgeerimgswege en men doet alles zins verstandig dat eens af te wachten." Thans kan het Bureau mededeelen, dat inderdaad een Koninklijk Besluit be treffende die schatting tegemoet gezien kan worden. De betrokken besturen van bijzondere lagere scholen zullen dus h^t aanvragen yam de schatting moeten uitstellen tot bedoeld Kon. Besluit verschenen is. Wij kunnen daarbij de verzekering gewen, dat de besturen, die in dit jaar de taxatie yoor hun scholen wensohen, daartoe door de Regeering beslist in de gelegen heid zullen gesteld' worden. j tVVAT IEDEREEN MISSCHIEN NOG H NIET WEET. 4 Dat circa duizend millioen: menschen inog niet Christen zijn (Heiden, Mahome tan, Jood). Dat volgens een statistiek van 1918 er Zijn 12,377 priester-missionarissen, waar- ^tyain 4511 inlandsche priesters. Dat er 3200 broeders in de missie zijn, [waarvan 477 inlandsche broeders. Dat er 19373 zusters in de missie wer- i ken, waaronder 9198 inlandsche. Dat er in de missie werkzaam zijn 35,263 katechisten en onderwijzers. Dat er in de missielanden zijn 93 klein- •jên 97 groot-semenaries, resp. met 5192 en met 2335 leerlingen. Dat het getal katholieken in 1918»in de beidensche landen bedroeg 17.548,854, het getal katechumenen 1.093.578, Dat er 25.591 lagere scholen waren met '1,093,406 schoolkinderen. Dat Nederland in de missie zelf weik- Ba am had 1234 priesters, 546 broeders en <(1010 zusters. t 'Dat in 1922 het Genootschap tot voort- planting des geloofs 100 jaar zal beslaan. Dat de drie groote algemeene missie- 'irereeniigineng aan een dame hun ontstaan {jte danken hebben, de Voortplanting des /(Geloofs en de H. Kindsheid aan Paulina ■Maria de Jaricot, en het St. Petrus Liefde werk aan Madame Bigard. Dat het Gnootschap tot voortplanting des geloofs in 1920 in het Aartsbisdom (Utrecht 75000 leden telde. 'Dat 500 personen, die wekelijks een '(pent offeren als lid van het St. Petrus Liefdewerk, een inlandsch priester oplei- 51 en voor de missie. En dat wanneer 50.000 menschen dit zouden doen, Nederland 100 inlanders den i.weg tot het Priesterschap zou bereiden en 'jlOQ nieuwe krachten aan de missie zou (Schenken. Dat „Het Missiewerk!' het meest uni- jycrseele en hoogstaande Missietijdschrift 'ïvan Nederland is en slechts 2,40 jaar- kost. UTRECHTSCH MISSIECOMlTé. Groot Nederlandsch studenten-congres. Naar verluidt, zullen aan het groot- jNederlandsch Studenteacongres, dat deze jveek te Delft gehouden wordt, 50 stu denten van de LLeuuvensche universi teit d,eelnemen. JjJstótóLU. s-- EEN STANDBEELD VOOR DR. CUYPERS. |,Te Roermond is men bezig een commis sie le vormen tot het oprichten van een "standbeeld daar ter stede van den overle den bouwmeester Dr. Cuypers. j?( Het standbeeld zal op het Munsterplein ^•cr rij zen en door een bekenden beeldhou wer worden ontworpen, {DOCTOR IN DE MEDICIJNEN, fo ENNONNETJE. {Jijks ir.%tWie4'liad. tien jaren geleden kunnen yoorspellen, dat we dit nog zouden Televen? In eeue Hollandsche Con- ^ï-cgatie, de Zusters van het Gezel schap J. M. J., is oene no-vice in- igetrcden, die arts is en specialiteit >Sn neus-, oor- en keelziekten. De zoo doeken de orde heeft, behalve haar nioe- fjöerhuis in*Dcn Bosch, nog een no viciaat ie Gunlui-, in Britsch-Indjê. {De eerste novice aldaar was de ge- dioemde dokteres, de tweede een ge diplomeerde ziekenverpleegster-. De tmedica is een Australische jonge da- (ine, doch van Iersche afkomst. „God /geve," zegt het „Maandblad der St. ^ozefvereenaging", dat dit verblijdend nieuws bevat, „God: geve er ons nog BTlen, hetzij hier of in Indië!" Nog ^©ens, wie, had het, tien jaar geleden, «oen zoo menigeen het recht der (vrouw op hooger onderwijs bestreed, hogelijk geacht, dat onze nonnetjes om vrouwelijke doktoren zouden bidden?! BEVOLUTIONNAIREN IN GEMEENTEDIENST, De gemeenteraad van Haskcrland (Friesland) stelde in het werklieden- reglement o. m. als voorwaarde voor de aanstelling tot vasten gemeente werkman: het niet beliooren tot of aangesloten zijn bij een revolution- naire vereemging. Een 5-tal ingezetenen vroegerr ver nietiging van deze bepaling aan, we gens strijd met art. 5 der Grondwet en met het algemeen belang. De Begeering vond voor vernietiging geen termen, omdat noch art. 5. noch art. 9 der Grondwet voor de overheid een. beletsel oplevert, om bepaalde voorwaarden voor in haar dienst tre dend personeel te stellen, en omdat de bepaling, al is zij eigenlijk over bodig en onuoodig en verdient zij door haar- uitdagend karakter geen aanbeveling, toch niet in strijd is met het algemeen belang in dien tech- nischcn zin, waarvoor het Koninklijk, vernietigingsrecht wordt gehanteerd, EEN RAAR HEERSCHAP. In ons no. van Zaterdag, deelden wij mede, dat zekere S. zich voor de tweede maal had schuldig gemaakt aan Majesteit schennis, door dc Koningin midden in den nacht in t' openbaar te beleedigen. De „Resb." heeft van dit jongmensch, dat Demosthenes Samson heet, (een ge lukkige vereeniging van welsprekendheid en kracht) bezoek gehad. Hij was door de politie weer op vrije voeten gesteld. De mosthenes meende dat de beweegreden waarom hij zich zoo anti-Koninklijk uit liet verkeerd begrepen werd, want zijn op treden had niets met de politiek te maken. Zijn vader was vroeger anarchist ge weest, maar had de laatste jaren niets meer van het anarchisme willen weten en hij had dit wijze voorbeeld van zijn vader gevolgd. De beweegredenen van zijn optreden moeten meer gezocht worden in economi sche richting. In onze materialistische tijd kwam de kunst te veel in gedrang en daar hij beldhouwer was, ondervond hij daarvan aan den lijve de treurige gevolgen. Daarom heeft hij mot nog een twintig andere personen een clubje gevormd, allen kunstenaars, die echter veel minder ver dienen dan de minst geschoolde werkman. Op deze misstand wilde hij de aandacht vestigen en daarom ging hij midden in d ennaclit de Koningin beleedigen. In de logica die deze moderne Demos thenes er op na houdt, hebben we nog niet het juiste inzicht. Het geval is echter be langwekkend genoeg om het even mee 4e deelen. BRUTALE OVERVAL. Toen Vrijdagmiddag de heer Beaten, directeur der boterfabriek te Alphen, oip zijn rijwiel van Tilburg naar Alphen reed', werd hem onder laastgenoem.de ge meente op een eenzamen weg onverhoeds door een hem hchterop rijdend onbe kend wielrijder met een hard voorwerp oen slag op het hoofd toegebracht, waardoor hij met zijn rijwiel over den weg tuimelde. Op het hulpgeroep kwam een landbouwer opdagen. De onbekende wielrijder maakte zich haastig uit de voeten. Daar de heer Beaten doorgaans geld bij zich heeft, wordt aan beroo- ving gedacht. De toestand van den. ge troffene is vau dien aaitd, dat hij zich weinig kan herinneren van het voorge vallene. MOTORONGEVAL MET DOODELIJKEN AELOOP. Toon do ruim 50-jarige heer (EL D. J. Ouwersloot, notaris te Oldeberkoop, (Friesl.) Donderdagavond per motorfiets van Noordwolde naar zijn woonplaats te Olderberkoop ging en zijn vaart wilde verminderen, teneinde den hoek om te rijden, zette hij bij vergissing do gas kraan open inplaats van dicht, mot het gevolg, dat do motor plotseling vooruit stoof en in een sloot terecht kwam. De heer Ouwersloot, die onder den motor was geraakt werd bewusteloos op gehaald en is Zondagmorgen aan de ge volgen overleden. ERNSTIGE BRAND TE 'sTT A GE Door het spelen van kinderen met luci fers brak Zondagmorgen brand uit in de woning van den concierge van het Mu seum van Kunstnijverheid te 'sHage, dat oen geheel vormt met het gebouw der Academie voor Beeldende Kunsten, aan de Prinssegraciit. De brand ontstond in een kantoor-locaal en sloeg spoedig over naar de bovengelegen woning van den copcieigo en bedreigde dra het Acade miegebouw en het Museum, waarin tal van waardevolle voorwerpen zijn onder gebracht. Dank zij het krachtig en vlug aantasten van de brandweer, die met 6 stralen het vuur bestreed, bleef de brand tot de woning beperkt. Het Museum kreeg slechts zeer geringe waterschade. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. HOEK-VAN-HOLLAND, ZEEBADPLAATS. Zeer waarschijnlijk zal de strandexpitoi- tatie te Hoek-van-Holland als badplaats door de gemeente Rottendam in eigen be heer genomen worden. Er zal o..m. een strandboulevard van 1000 Meter worden aangelegd met pension- villa en hotel bour. EEN VERPLEEGSTER GEARRESTEERD. Zooals men zich zal herinneren, beeft op Vrijdag 4 Maart een in verpleegsteiai- costuum gekleede vrouw zich gewend tot de St. Anna-Slichting aan de Mariastraat te 's-Hage, waar zij een twee-jarig jon gentje afgaf, voorgevende, dat zij dit kind van een twistend echtpaar op het Beizui- denhout had afgenomen. Daar deze vrouw zich echter niet meer vertoonde, begreep men, dat do zaak zich niet geheel had voorgedragen, zooals door haar was voor gesteld. In vefband hiermede nu, is door de politie gearresteerd de particuliere ziekenverpleegster, mej. (W.. generate te Rotterdam. 1 .1: I L, fe I t 1 - DE GRONINGER KERMIS. Bij den Raad de gemeente Groningen: zijn van meerderjarige ingezetenen niet minder dan 17091 betuigingen van instemming in gezonden met een adres, waarin wederin voering der kennis wordt verzocht, die, zooals men weet, met 17 tegen 16 stem men werd afgeschaft. AANVARING OP DE NOORDZEE Uit Maassluis wordt gemeld: Volgens bij Dirkzwager's Scheopsagien- tuur ontvangen draadloos bericht is het Ainerikaansche s.s. „Vinoennesbridge" Zondagavond te half acht, op vijftig mij len ten zuidwesten van het -Haaks-vuur- schip in aanvaring geweest met het s.s. „Fredviile" van Hult naair Rotterdam be stemd. De bemanning der „Fredviile" be vindt zioli aan boord van dc „Vincennes- bridge". Dit schip zou trachten heden de „Fredviile" vast le maken en naar Rotter dam te sleepen. Slcepboolen zijn uit den Waterweg ter assistentie vertrokken. ZWARE BRAND TE UTRECHT. In den naht van Zaterdag op Zondag heeft te Utrecht een zware brand gewoed in de opslagplaats van meubelen van den heer G. A. v. d. Lee, in de Lange Nieuw- straait. Deze bergplaats was geheel gevuld mot meubelen van verschillende familie's, on. met een collectie oud-blauw porceledn van een Haagsche familie, ter waarde van een ton, van welke verzameling niet noe menswaard gered kon worden. De brand weer wist het vuur, dat hoog opvlamde, tot het pakhuis te beperken. De oorzaak van den brand is onbekend. Het personeel was Zaterdagmiddag half 2 naar huis ge gaan. Tegen half 3 in den nacht stond de bergplaats in lichte laaie. ti> De ongeregeldheden in de Veenstreken; Te Assen is in het Huis van Bewaring opgesloten de yervener J. B. T. te Barger- compascuuim, die verdacht wordt een hoe veelheid aan hem zelf toebehoorende turf, welke tegen brandschade verzekerd was, in brand te hebben gestoken. Overreden en gedoodHet 5-jarig zoontje van den heer R. te Apeldoorn is Zondagmiddag op den Amersfoortschen weg, dicht bij de Gedenknaald, overreden door de auto van den heer v. D. uit En schede, welke niet meer dan 10 511 K.M. reed. Het kind, dat met zjja ouders een wandeling (maakte, was onmiddellijk dood, Brand te Zwolle. Zaterdagmiddag te drie uur ontstond brand in de boerderij van den heer H. van den Berg, op het Eekt te Zwolle. Zeven run Ieren verbrand den, alsmede bijna de geheete inboedel. Het huisraad was verzekerd. Dg oorzaak is onbekend. Verdronken. Zondagmorgen is in het Apeldoomsche kanaal bij de gasfabriek het lijk drijvende gevonden van den 46-ja- rigen ongehuwden kleermakersknecht A. J. K. B., geboren te Arnhem, en te Apel doorn werkzaam. BrO/xd te Gorinchem. i Zondagavond ontstond door onvoorzichtigheid met licht bij het voederen der paarden, in den stal van de nieuwe boutloods van den heer Heyligers te Gorinchem hrand, die zich ernstig Het aanzien. De brand bleef echter beperkt tot den stal, die geheel afbrandde. Er is nogal brand- en waterschade. De brandweer was dadelijk ter! plaatse, (Verze- ke.ring dekt de schade. Gasverstikking te s-Hage. Dezer da gen is het echtpaar H„ 83 jaar en 80 jaar oud, bewusteloos gevonden ten gevolge van het inademen van gas. Door een dok ter van den geneeskundigen dienst is hulp verleend. Aan misdrijf behoeft niet ge dacht te worden. De vrouw is bijgekomen en wijt het ongeval aan een onoplettend heid bij het afsluiten der kranen van het gastoestel, De toestand van den man is ernstig, J AifcLé i EEN CONFLICT IN 'T ZICHT, De timmerlieden en meubelmakers in den Engelsclien scheepsbouw zijn, cmi een loonkwestle in staking. Het vtoomeoien bestaat nu bij de Engel- sche reenters, verschillende werken ter uitvoering naar Amsterdam uit te ge ven, O.m. is door de directie van de Ned. Scheepsbouw-Mij. bet ombouwen van het stoomschip Ormuz aangeno men, terwijl nog meerdere schepen als gevolg van het conflict in Enge land. naar Amsterdam zullen komen. Voor de bedoeldewerkzaamheden die tegen 1 April zulten aanvangen, heeft naar de Alg. Ned. Bond van Meubelmakers 'waarin de betrokken arbeiders voor het grootste deel ge organiseerd zijn. verzekert de Ned, Scheepsbouw-Mij. een aanzienlijk aan tal arbeidskrachten noodig, terwijl bo vendien overwerkvergumning voor (haar houtbewerkers is aangevraagd) van 1 April tot 15 Juni, i I De bij de Internationale Unie van Houtbewerkers aangesloten Boud van Meubelmakers heeft voorloopig beslo ten, den toevoer van nieuwe arbeids krachten tegen te gaan. en den mi nister van Arbeid te verzoeken, de gevraagde overwerk ver g unning niet toe te staan, terwijl verder met de directie der Ned. Scheepsbouw-Mij. een onderhoud is aangevraagd, i 'De. loonen in de glasnijverheid'. De vereeniging van glasfabrikanten had de werknemersorganisaties uitge- hoodigd om te confereeren over een nieuw collectief contract.waariu groo te loonsverlagingen voor. de arbeiders waren opgenomen. i De bestuurders der werknemersor ganisaties zijn op die conferentie ver schenen om de werkgevers mede te deelen, dat eenparig bésloten was. over de voorstellen der werkgevers uiet te onderhandeten, zoodat de con- ferentiö geen resultaat heeft opge leverd, "|1 ij Staking aan een Suikerfabriek. Aan de Coöperatieve Suikerfabriek te [Bergen- op-Zoom alwaar 1000 arbeiders werk zaam zijn, is tegen Loden. Maandag een staking' geproclameerd. STAKING ONDIER WERKLOOZEN. Te Emmer Gompascum (Drente) is onder de 150 aan het werk gezette werk- loozen bdj de landhouw-onlginning een stalking uitgebroken. De eisc is 10 cent Ioonsvenhoogmg per uur. DE HANDEL IN FEBRUARI 1921. Het Centraal Bureau voor do Statistiek deelt mede, dat de waarde van den invoer in Februari 1921, heeft bedragen (zon der goud en zilver) 170 millioen gulden, die van den uitvoer 121 millioen gulden. In Janftari 1921 bedroeg de invoer 214 millioen gulden en de uitvoer 116 millioen gulden, in Februari 1920 bodroeg de in voer 234 en de uitvoer 113 millioen gul den. De vermindering in invoer bedroeg dus tegenover Januari '21 44 en tegenover Februari 1920 64 millioen gulden; de uit voer van Febr. 1921 is tegenover 'Januari 1921 vermeerderd met 6 on tegenover Febr. 1920 met 8 millioen gulden. Daling van den eierprijs. Zoowel in de prov. Groningen als Drenthe is de prijs der hoendereieren steeds dalende. Op engele markten was d laagste prijs reeds ƒ5 pr 100 stuks. Op het „landi" betalen de opkoopers reeds beneden I per twintig stuks. Voor den inhoud dezer rubriek stelt d) Redactie zich niet aansprakelijk. am. AAN DE RECRUTEN DER LICHTING 1921 Wederom zullen binnen enkele da gen een flink aantal uwer bij het leger' worden ingelijfd. Gij komt dan in een geheel nieuwe omgeving, onttrokken aan het oog van ouders en opvoeders, wellichtin"èen om geving vol gevaren voor ziel en lichaam Moet ge daarom met vrees en angst uwen diensttijd tegemoet zien Immers neen Het zal veel van U zelf afhangen; of ge sterk zult staan tegenover de geva ren, of ge weerstand zult kunnen bie den aan de verleiding van vloekers en vuilsprekers en erger. Ook in uw diensttijd kunt ge onge twijfeld verzekerd zijn van den steun, welke U van Katholieke zijde zoowel geestelijk als stoffelijk, volop wordt geboden. Vrienden, maakt gebruik van dien steun,, dan zult ge zeker niet slechter terugkeeren in het burgerlevenwel licht zelfs krachtiger, gesterkt door den strijd dien ge ongetwijfeld zult hebben te voeren en waarin ge overwin naar kunt en moet blijven. Met aandrang sporen wij U aan lid te worden van onze organisatie, de Ned. R. K. Bond van Dienstplichtigen „St. Joris," die met een prachtig pro gram uw geestelijke belangen bevor dert en uw stoffelijke belangen behar tigt. Reeds thans kunt ge U voor het lid maatschap schriftelijk aanmelden aan het bondsbureau, v. Oldenbarnevelt- straat 33 b. te Rotterdam. Eveneens raden wij U sterk aan on middellijk bij aankomst in uw garni zoen U als lid aan te melden van de R. K. Militairen- Vereeniging, waar ge uw vrije avonden gezellig kunt door brengen en waar ge steeds een priester bereid vindt U-met raad en daad ter zijde te staan. Als lid van „St. Joris" ontvangt ge gratis tweemaal per maand het bonds orgaan „Geeft Acht", waarin ge alles kunt lezen, wat voor ccu Roomsch soldaat van belang kan zijn. Vrienden van lichting 1921, sluit U als één man aan bij onze organisatie Het Hoofdbestuur van „St. Joris." P. S. In aansluiting met bovenstaan de brengen wij ter kennis van belang stellende miliciens, dat door ons Hoofd bestuur aan leden belangeloos en aan niet-leden tegen betaling van 25 cent in postzegels voor administratiekosten, bemiddeling wordt verleend inzake de aanvrage van kostwinnersvergoeding. Verzoeken daartoe kunnen, h'ëfst zoo spoedig mogelijk, worden gericht aan ons bureau, v. Oldenbarnevelt- straat, 33 b. te Rotterdam. Na de Conferentie te Londen. Uit Parijs wordt aan de N. R. Ct. ge meld: Na elke internationale conferentie ziet men hetzelfde! Eerst verheugt men zich over de eendracht der geallieerden. Men meent eindelijk het itoovermiddel ge vonden te libben om Duilschland te dwin gen zijn verplichtingen na te komen en wel vooral lot schadevergoeding. Spoedig volgt de ontnuchtering. De geallieerde een dracht Wijkt niet bestand tegen het ver-., schil in beh-oeftien der geallieerden ten op zichte van Duitschland. De straf-maatre- gelen op dit iand toegepast ketsen op de geallieerden terug. Daarvoor is men hier niet blind. Van tolheffing aan de grens van het bezette gebied wordt niet veel verwacht, de 50 procents heffing op den verkoop der Duitsche goederen in de ge allieerde landen kan den handel naar de „neutrale" markten drijven. Om dat te ver hinderen zal een administratieve romp slomp noodig zijn. Ook in andere opzich ten werd Frankrijk teleurgesteld en ten slotte blijken zijn en de Britsche troepen alleen aan de bezetting der nieuwe steden mee te werken. De Vereenigde Staten blij ven afzijdig, al schijnen hun troepen voor loopig wegens den verkeerden indruk, dien dat thans zou maken, niet teruggetrokken te worden. België en Italië hebben den Duitschen handelaar noodig. Sforza ging te Londen, naar de mcening van een sterke groep in het parlement, reeds te ver. Ro- ineinsche correspondenten meencn, dat Nitti- daarachter zit. Die oppositie zou zich sterk genoeg achten om bij het debat over dc buitenlandsche politiek, dat aanstonds na Sforza's terugkeer zal loskomen, het ministerie beentje le lichten. Gioütti's vrienden spreken openlijk over Kamer ontbinding en nieuwe verkiezingen tegen 5 Juni. Het besef dier verdeeldheid noopt Frankrijk niet tot inbinden, integendeel, men predi'kt algemeen: die sancties helpen niet, we hebben panden noodig. Sforza over de conferentie te Londen. In een onderhoud, diat graaf Sförza gis teren voor zijn vertrek nil Londen had met een vertegenwoordiger van Reuter, erken de hij, d^J er op op de conferentie nu cn dan groot verschil van meening geheersoht had, maar dat deze duidelijk dé noodzake lijkheid aantoonde van eendracht tusschen Engeland, Frankrijk en Italië. Sforza is van meening, dat de hesluiten ten aanzien van den LdVant spoedig tot den vrede zullen leiden. Ook gelooft hij, dat de Duitschers spoedig stappen zullen doen, welke een nieuwe conferentie noodig zullen maken, welke waarschijnlijk in Italië zal aarden gehouden. BOYCOTBEWEGING IN DUITSCHLAND De Duitsche, Rijlksregeering treft maat regelen liegen de economische gevolgen van de sancties en tot verhindering van Franlkxijk's politieke oogmerken in het Rijnland. De Duüsche pers maakt propaganda voor de boycotbeweging. Groote Duitsche banken, o.a„ de Rijks bank, hebben den verkoop van chèques op Londen en Parijs gestaakt en nemen ze nog slechts ter incasseering aan. Tegen Italië en België zijn dergelijke stappen nog niet gedaan,. De Kamer van Koophandel te Keulen heeft zich verklaard tegen het gebruik van de haven van Antwerpen als uit- voerhaven voor Duilsche koopwaren cn beveelt de verzending over Hollandsche aan. Een manifest van de Frcmsche socialisten. Do Fransohe socialistische partij heeft een manifest gericht tot de arbeiders in de geheeile wereld, waarin zij zegt, dat de verantwoordelijkheid voor de oorlogsver klaring op DnitscWand rust. In het ma nifest worden al de verkrachting-en van de ooriogswelten, de stelselmaiCge ver woestingen door Duitschland bedreven, opgesomd en de onmogelijkheid betoogd, dat het schuldige Duilsche kapitalisme zich aan de billijke vergoedingen, die het verschuldigd Ss, onttrekt Het manifest wékt de Duitsche arbeiders op deze hou ding te beletten. De toestand in Ierland. Sinn Feiners en Ulster. De „Evening Stond." verneemt dat in Ierland algemeene vrees bestaat dat dc Sinn Feiners alles zullen doen om het werk van het Ulster parlement zooveel mogelijk te bemoeilijken. Ernstige po gingen worden door hen aangewend om in de Ulster graafschappen wanorde te verwekken en voornamelijk' hun mede standers in Derry, Tyrone en Ferma nagh tot gewelddaden aan te sporen. Hoogst ernstig is het toenemen van Sinn Fein vlicg-colennes over Ulster, waar van. men veel ernstige daden verwacht. Onrust in Dublin. De „Daily Mail" meldt dat de Iersche arbeiderspartij alle Dublinsche arbeiders heeft gelast gisterenochtend pas om elf uur aan het werk te gaan als protest te gen de terechtstelling van zes Sinn Fei ners. Dublin was Zondag reeds in rouw. Bloedige wraakmaatregelen van Sinn Fein worden gevreesd. Een optocht van acht honderd vrou wen demonstreerde door de straten met banieren, waarop stond vermeld1: „Enge land stelt zijn krijgsgevangenen terecht.'" VERKIEZING TE PARIJS. Bij deverkiezingen te Parijs voor de zetels van Millerand en Lauche werden Lecorbeiller en Bonnet, behoorende tot het nationaal blok, met 70.000 stemmen gekozen, terwijl de communisten Loriot en Souvarine 58.000 stemmen kregen. Deze verkiezing is een nederlaag voor de uiterst linksche partijen. Bij, de oerste stemming kregen de drie socialistische lijsten gemiddeld 66,000 stemmen -tegen 47,000 van hqt nationale blok; de socialis tische stemmen waren aldus verdeeld: communisten 33,000, geünificeerde soci alisten 13,000, onafhankelijke socialisten 20,000. Het resultaat van thans bewijst dat 12,000 socialisten geweigerd hebben om hun stem aan de communisten te reven, niettegenstaande hun verwoede ve.-itic- zingscampagne, waarbij de quaestie van het communistische complot en de werk loosheidscrisis werd uitgespeeld. Ook hebben velen, die bij de eerste stemming blanco gestemd hebben, zich thans vóór het nationale blok verklaard, zoodat die caudidaten met groote meerderheid wer den gekozen. V DE ANTI-BOLSJEWISTISCHE BEWE GING IN RUSLAND. De berichten over Rusla'd blijven te genstrijdig. De correspondent van de bolsjewislaschje „Daily Herald', Alsbcrg, seinde Vrijdag uit Meskou aan zijn blad, dat hij op 28 Februari 's avonds Peters burg verliet en dat toen alles rustig was, Erh adden, zegt hij geen onlusten plaats gehad. Alleen was in twee fabrieken mc.t staking gedreigd ten gevolge van propa ganda van mensjewiki, sociaal-revolutio nairen en contra-revolutionairen, oewel toch ook de voeidseicrisis tot deze drei gementen bijdroeg. Maar volgens Alsbcrg was 27 Februari met d-eze arbeiders een Alsberg maakt wedtr melding van dc onrust in Kroonstad, waar on 2 Maart een muiterij uitbrak aan boord md te „Petropaviovsk". En hij vertelt dan der, hetgeen ook al is meegedeeld in aan draadloos telegram uit Moskou, dat de regeering de kustforten in bezit heeft en Kroonstad volkometr tkan vernietigen afa, het dat wil. Ook vertelt hij dat te Mos kou na een relletje op 25 Februari allés- rustig is. Daarentegen werd gisteren uit Berlijn gemeld: Volgens berichten vam de Russisch- Finsche grens zijn de sovjet-autotiteiten uit Kief, Tampow en Orel, verdreven. In Zaritzyn moeten 150 commissarissen vermoord zijn. Van andere zijde wordt gemeld, dat het de vraag is, of Kroonstad het zal kunnen boudien. De vesting moet nog slechts voor tien dagen levensmiddelen in voorraad hebben. De sovjet-pers be weert, dat het in Kroonstad tot botsin gen gekomen is tusschen officieren en marozen. De matrozen van de oorlogs schepen, die in Petersburg overwinteren, hebben hun sympathie met Kroonstad uitgesproken zijn daarom naar de Zwarte Zee gezonden. Volgens mededee lingen van een Finschen koerier, die uit Moskou komt, moet in de slraten van Moskou wanhopig worden gevchten. Ook in Petersburg is de algemeene staking uitgebroken. De arbeiders eischen de on, middellijke bijeem-oeping van dc consti- tneerende vergadering. En uit Helsingfors dt. 13 Maart: Het hevige vuur der batterijen van Kroonstad hegeft de stations Martychki- no en Oranienbaum en de spoorlijn ver nield, teneinde de actie van pantsertrea- nen lo beletten. Het vuur van Krasnaya Gorka is zeer zwa'k geworden, ten gevolge van dc ver nietiging van vier 12-duims kanonnen. §£S3E$@Q£ ËUIT£NL. BERIGHTEfe, EEN MISLUKTEAANSLAG. Op het nippertje is -Zondagmiddag een aanslag op de Beriijnsche Siegessaule, die aan het einde van de Saegesaliee staat, verhinderd. Twee rijkisweersoldaten, die een bezoek aan de zuil hadden gebracht, ontdekten, toen zij de trap afdaalden, een in karton gewikkeld groot pak, waaraan een brandende lont bevestigd was. Toen hun poging om de lont te doovcn, misluk» te, droegen de soldaten het pak onmid dellijk naar beneden, waar uit den Rijks-, dag ontboden soldaten de lont afsneden. Uit het onderzoek van het pak bleek, dat dit niet minder dan zes kilo dynamiet met pdkrinezuur bevatte. Alle personen, welke op dit oogenbiik llög op de Siegessaule waren, werden on dervraagd. Uit het onderzoek is gebleken,, dat twee mannen en drie vrouwen, ver moedelijk Polen of Russen, per automo biel waren aangekomen en het pak in de. zuil naar hoven hadden gedragen en on middellijk daarop weder waren ver- dwenien. Nu het gcmeentepersoneel van Wec- nen zijn loonen met 100 percent verhoogd heeft gezien, oischen de' staatsambtenaren een gelijke loonsverhooging. De regeering heeft zich bereid verklaard tot onderhan delen. Wordt de eisch ingewilligd, dan komt het den staat op miljard Kronen te slaan. De bakkersgezellen te Wcenen eisch- ten een loonsverhooging, welke een ver- hooging van den broodprijs met 4 kronen 28 heller ten gevolge zou hebben, waar door deze 10 'kr. zou worden. Men weet, dat het plan bestaat broodprijzen vaist te stellen naar de draagkracht der verbrui kers, waarhij de laagste grens 8 kr. zou zijn, maar dat plan is in den huldigen vorm onuitvoerbaar en, als het zoover ooit komt, zal het toch nog een heelen tijd duren. Er zijn daarom onderhandelingen gevoerd over een voorloopige regeling, die althans gelden zal, totdat de slaat naar aanleiding van de besprekingen le Londen een vaste regeling voor de bijslagen op de levensmid'delenprijzen zal kunnen vast stellen. Deze bobben tengevolge gehad, dat de eischen van de bakkersknechts zijn inge willigd. Een brood, dat vóór den oorlog 24 heller kostte, komt nü, niet -op lien, zooals men 'aanvankelijk meende dat het geval zou zijn, maar op negen kronen. De Arbeiterszeitung klaagt er over, dat in den laatsten tijd koffie en thee in Oostenrijk bijna tweemaal zoo duur ge worden zijn. Dit ds ten deele öen gevolg van het feit, dat de invoerrechten moeien betaald worden in de geldmiddelen van het land van invoer, maar er zit ook veel speculatie acbler, want de prijs wisselt bij verschillende firma's met. 30, 40 en soms wel 50 percent. Het gebruik van thee en. koffie dn Oostenrijk is dan ook zeer be perkt, en dat, terwijl er althans van koffie op de wereldmarkt eer een overschot dan tekort is. De politie te Madrid arresteerde den moordenaar van Dato. Hij is een anar chist, Antonio Pedro Mato, 22 jaren oud. Hij heeftzijn beide medeplichtigen ge noemd. Sinds eenigen tijd wordt er te Parijs belasting geheven op de piano's. Zoowel amateurs als vakmusici moeten deze hef fing betalen. Tegen deze verordening is en wordt veel gc/.geerd, te meer, daar enkel en alleen de piano belast wordt cn b.v. de cello of hobo vrij is. Een dezer lagen is een delegatie uit de „Sociólé des Auteurs et Compositeurs dra- matiques," van tie Fédération des artistes e.a., onder presidium van Rabaud, den directeur van het qonservaloruimnaar de gemeentelijke commissie, die met de her ziening van deze verordening heiast is, gegaan, oin aan te dringen op spoedige verandering. Niet buitengewoon vriende lijk ontvangen, kreeg de delegatie tot ant woord, dat de commissie bereid was om ten gunste der vakpianisten een wijziging voor le stellen, indien haar eerst nauw keurig werd aangegeven woar de scheids lijn ligt tusschen amateurs en Y&kmcn- schen*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2