BUITENLAND. ^Verkeer en Posterijen, EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Gemengd Nieuws. Korte Berichten. ORDE EN ARBEID. tvoordigers van de R. R. Werkgeversvak- vereemgingen; t in vergadering bijeen te 's-Gravenhage t>p 11 Maart 1921; overwegende, dat door velerlei publica ties verwarring is ontstaan omtrent den aard, het doel en de werking der R. K. Be- drijfsraden; overwegende, dat, om die reden drin gend noodzakelijk is een positieve, van de geheele R. K.—Vakbeweging uitgaande, nieuwe en scherpe omschrijving van aard, doel en strekking der R. K. Bedrijfsraden te verkrijgen, voordat de R. K. georgani seerde werkgevers gelijk van aanvang af geschied is van harte aan die Be drijfsraden kunnen blijven meewerken of zich kunnen vereenigen met het advies van het Bestuur van den R. K. Centralen Raad van Bedrijven, om publiekrechtelijke erkenning der Bedrijfsraden in liet- pro gram der R. K. Staatspartij op te nemen; overwegende, dat aan de leiding van den 11. K. Centralen Raad van Bedrijven cischen moeten worden gesteld, waaraan tot heden niet is voldaan; verzoeken het Bestuur van het R.K. Verbond van Werkgeversvakvereenigingen maatregelen le nemen, dat aan bovenge noemde wenschcn en grieven len spoedig ste worde tegemoetgekomen, en intusschcn slechts aan den R. K. Cenlralen Raad van Bedrijven mede ie werken, voorzoovcr dit bevorderlijk is voor bet bereiken dier wen schcn en uit den weg ruimen der hcer- schende grieven. In de vergadering deelde Mr. L. G. Kor- tenhovsl mede, dat de Uitbouw-Commissie, door het JBestuiir van den R. K. Centralen Raad van Bedrijven benoemd, öin de Staluten van dien Cenlralen Raad te her zien, voor een groot gedeelte haar arbeid heeft voltooid en dat binnenkort een.rap port van die Commissie en positieve voor stellen te verwachten zijn. Dit rapport en die voorstellen worden in banden gesteld van de 4 centrale orga nisaties, die tezamen de Statuten hebben vastgesteld. Het Hoofdbestuur van de A. R. K. W. V. zegde bij monde aan Mr. Kortenhorst loe, genoemde rapporten en de daarbij behoorende voorstellen in het Mei-Congres, dat uitsluitend toegankelijk is voor R. K. Werkgevers, aan een» zoo ruim mogelijke gedachtenwisseling te on derwerpen. Uit den aard der zaak zal dan tevens de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie wor den behandeld. Emigratie naar Zuid-Afrika. In ver band met de in Nederland bestaande be langstelling voor emigratie naar Zuid- Afrika wijst het Departement vam Bui- tenJandscihe Zaken nadrukkelijk op het groole belang voor belanghebbenden, om in geen géval daarheen te vertrek- 'ken, alvorens dienaangaande uitvoerige officieele inlichtingen te hebben verkre gen, waarvoor gelegenheid bestaat bij 'het Informatie-Bureau der Nederlandsohe Vereeniging Landverhuizing, Departe ment van L. ,N. en H., Bezuidenliout 30, '6 Gravenhage, hetweïk dienaangaande met de Nederlandsche consulaten in Z.- 'Afrika in voortdurende verbinding staat. Emigranten wordt tevens aangeraden om zich bij aankomst in Kaapstad' met het consulaat aldaar in verbinding te Stellen. De Indische week te Leiden'. Maandagmiddag is de Indische week der Leidsche Universiteit, ia tegen woordigheid van een talrijk gehoor van hoogleeraren, studenten en andere belangstellenden in het Groot Audito rium der Academie geopend door den rector-magnificus prof, dr. R. P. van Calcar, Waardevermeerdering' van onroeren de goederen. Ingediend is een wets ontwerp, tot heffing eener belasting vwegens waardevermindering van on roerende zaken ten behoeve van de gemeenten.; De belasting zal bedragen 23 ten <100 van de waardevermeerdering. it tl 'Zondagsrust ten plattelande'. Bij dc doorvoering van de Zondagsrust 'bij de posterijen ten platteland# zal 'gelegenheid gegeven worden, om op den Zondag dag- en weekbladen ten poslkantore af te halen. i '&1 Uit onze Oost. !P?P OPIUM-ELLENDE. Een der MedanSche bladen deelde 'onlangs mede, dat de Oostkust van Sumatra zichzelf jaarlijks verarmt met twaalf millioen gulden aan opium. Bleef liet maar bij"geldelijk verlies! Het zijn niet alleen inlanders en Chineezen, die zich aan het verder felijk kwaad overgeven. Een •mede- werker van de Javabode" schetst, hoe een Hollandsche jongen, een plan ter in de Preanger, onder den invloed van zijn Soedaneesche huishoudster aan 't schuiven was geraakI hoe hij langzamerhand physiek en moreel te gronde werd gericht en eindigde met een ramzaligen dood. Het slot van liet droevig relaas, nemen wij hier over i „Het was in een Batavisch zieken huis, dat weliem voor het eerst ont- 'moetten. Hij was er opgenomen als patiënt lijdende aan ingewandziek- 'te. Een chronisch geval. Verkeerd behandeld. Erg verwaarloosd. Hij maakte als patiënt een zeer eigenaardigen indruk zoowel op den medicus als op de verpleegster. 'Maar wat het eigenlijk was, bleek moeilijk te definieeren. Er scheen hem 'n geheim te hinderen. Hij was uiterst teruggetrokken. En zijn onrust nam toe met het uur, wat voor zijn kwaal bijzonder ongewenscht was. De zuster zei hem, dat, term beslist, overredend, 't Hielp niet. Hij wentelde zich om en om. Koud zweet brak hem uit. Wat hij toch had, vroeg de zuster weer. Of ze den dokter voor hem zou opbellen t Neen. Hielp toch niet. Was hij een wijle alleen, dan zuchtte hij zóó hard, dat naastliggende patiënten mede onrustig werden. Of hij zich niet wat kon beheerschen, vroeg de verpleeg ster. Onmogelijk, was het antwoord. Hij was te ellendig. Zijti zuchten werd steunen kermen, luider en luider werd ten slotte razen Toen -Kwamen wij op verzoek der zuster hem bezoeken en met hem spre- kén. En toen vroeg hij of hij niet wat tandjoe kon krijgen. Hij was gewoon dit te grbuiken. Eiken dat eenige malen. Dat alleen gaf hem kalmte. „O, help mij, ik ga dood Bezorg mij enkele mata opium zoo jammerde, smeekte deze radelooze theeplanter Een beeld van ellende! Vermagerd, zonder hoop, zonder glans in liet oog schuw voor de menschen,- zich scha mend voor zijn fatale gewoonte. Dagen lang heeft hij getobd. Ge kermd, geraasd en gevloekt ten slotte, ofschoon hij opium kreeg op recept van den dokter maar in veel kleinere hoeveelheden dan hij gewoon was te gebruiken. Ten slotte is hij gestorven. En er stond niemand aan zijn sterfbed dan wij en de zuster. Hij vervlóekte zijn leven in Indië op wanhopige wijze. Zijn dwaasheid ooit opium te hebben gebruikt. Of we zijn familie wilden kennis geven van zijn dood maar wilden verzwijgen de oorzaak van zijn ellendig verscheiden. En of wij zijn nalaten schap 't was slechts weinig zei hij want maandelijks gebruikt hij 300 f 400 tandjoe, wilden regelen.. We hebben gevolg gegeven aan zijn verzoek. Alleen aan zijn graf gestaan zijn ouders geschreven, dat hun zoon niet meer was en zijn nalatenschap met een ambtenaar van de Weeskamer geïnventariseerd. 't Was inderdaad poover, wat hij naliet. Méér dan poover Hij zag zijne oude moeder niet meer; zijn grijzen vader niet'; zijn vrienden niet; de IJselbrug niet; de torens van Zwolle niet. Al zijn idealen waren vergaan. Wee ning en wroeging slechts bleef over, toen hij verscheiden ging. Hij, die eenmaal forsche, energieke, welbewuste, blauwoogige, blonde zoon van Overijsel 1 Het opium, dat duizenden slacht offers reeds maakte, en nog maakt in deze gewesten...." 20 i iv Vergadering van Dinsdag 15 Maart. De MINISTER, de heer VAN KARNE- BEEK, vervolgt zijn rede en verdedigt de bestendiging van het gezantschap bij het Valicaan. Na re- en dupliek wordt de begrooting aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Evenzoo twee supptetoire begrootingen voor subsidie M de Ver. Nederland in den vreemde. Vergadering van Dinsdag 15 Maart. Allereerst worden eenige kleine wets ontwerpen zonder beraadslaging of stemming aangenomen. Pensioenen Bij het wetsontwerp tot weder open stelling van de gelegenheid 'om in het genot van pensioen te worden gesteld voor: A. weduwen en weezen, bedoeld in de wet van 23 Mei 1917, voor wie het rcelu op pensioen, op grond van het vierde lid van art. dier wet verloren is gegaan, dient de heer GERHARD S. D. A. P. een motie in, vragende opi pen sioen voor de weduwen van leeraren die gepensionneerd zijn voor 1906: Deze motie wordt later behandeld. Het ontwerp wordt daarna aangenomen, met aanteekening, dat de heer BEUM-ER A. R. tegen stemt. Len'ensverzekering-Maatschappij. Bij de behandeling van het wetsontwerp 'in zake de voorschriften ten aanzien van levensverzekering-maatschappijen, vve.ke bijzondere voorziening behoeven, dringt dé heer MARCHANT, V.D., op wijzigin gen aan. Spreker meettt, dat het ontwe:p meer in het belang is van de Algemeene Maatschappij van Levensverzekering te Amsterdam, dan in het algemeen belang. De heer RUTGERS, A. R., meent, dat de heer Marchant de kwestie te véél van één-kant beziet. De heer VAN SCHAICK, R. K„ be groet het ontwerp met instemming. De minister, de heer HEEMSKERK, betoogd, dat het juist'in het belang der verzekerden is, dat de maatschappij, waar van de iieer Marchant sprak, in stand ge houden wordt. De heer MARCHANT stelt verschil lende amendementen voor om de belangen der- verzekerden beter te waarborgen De stemming over deze wijzigingsvoor stellen wordt uitgesteld tot Woensdag. DOOR ZIJN MEISJE VERKLAPT. Den Iaatslen tijd word do stad Eind hoven onveilig gemaakt door een onbe kend individu, dat er zijn beroep van maakte handitaschjes van weerlooze' da mes te ontfutselen. Dezer dagen pleeg de dit individu ook oen aanranding te Mierio en stal van mej. D. aldaar een handtaschje. De man had verkeering met een meisje uit Helmond, waaraan hij het tasdhje cadeau gaf, onder het voorbehoud, dat zij den. diefstal niet zou bekend maken. Het meisje, da<t blijkbaar van he<m af wilde, deed van het geval aangifte bij de politie fo Helmond. Op aanwijzing hiervan is dc man hedenmor-* gen door de Ein-dihovensche politie, waar hij woonachtig was, van zijn bed gelicht en gearresteerd. Hij bekende de aanran ding fe Mierio te hebben gepleegd. Ook bekende liij een viertal dames Ife Eind hoven aangerand en yan haat la&rtves le hebben beroofd. De naam van het heerschap dal den Iaatsten tijd te Rot terdam heeft vertoefd, is P. T. Roos, 28 jaar oud, van beroep schilder. Hel is een berucht individu, dat reeds meer malen met de justitie te maken heeft gehad. Hij is naar Den Bosch overge bracht, om voorgeleid te worden voor den officier van justitie aldaar. Een zinkend woonschip. Op de Wces- perzijde bij de Gijsbrecht van Ainstél- straat te Amsterdam, bevond zich Vrij dagmorgen oen woonschip in zinkenden toestand. De bewoners waren niet aan boord en spoeddien zich, na gewaar schuwd te zijn, er heen, om het meubilair in veiligheid le brengen. Natuurlijk wekte deze gedwongen uit tocht in de vroege ochtenduren veel be langstelling in de buurt. DE ONGEREGELDHEDEN IN DE VEENSTREKEN. Naar de „Tel." verneeagt bedraagt de schade veroorzaakt door het in brand stoken van turfhoopen in de veenstreken, duizenden guldens. De politiewacht is thans versterkt met zes man marechaus see en een dertigtal manschappen van de militaire politie te Coevordcn. Jnmiddels hebben de werknemersor ganisaties den minister verzocht op zijn besluit om het uuriooii van 45 op 35 ets. te brengen, terug te komen. JONGE BOEFJES INGEREKEND. De politie le Almelo heeft de hand gelegd ap een viertal jongens van 10 lol 14 jaar die zich schuldig hebben ge maakt aan de inbraken in de R.-K. jon gensschool en hij de wed. V. in de Wil- holmmastraat. De kleine boefjes hadden zich door inklimming toegang tot de verschillende panden vei schaft. Het be drag aan geld, zijnde ongeveer 23, had den ze samen gedeeld en versnoept. Een gouden horloge, waar ze geen raad mee wisten, hadden ze geheel uit elkaar ge nomen en daarna in den grond gestopt. MOORD IN EEN GRENSPLAATS. In het grensplaatsje Liedern is in d<e schuur harer woning de vrouw van den landbouwer J. E., met- gespleten sche del gevonden. Eerst ging het bericht, dat de vrouw van den zoldjr in de schuur was gevallen. Doch later werd ha'ar man door de politie naar Bocholt overgebracht als verdacht van moord, toen het bleek, dat de vrouw van aen zolder naar heneden was geworpen en toen met een bijl, die men later vond, was afgemaakt. Het gebeurde heeft viel sensatie gewekt, temeer daar de dader tot een vermogende familie behoorde. EEN OANDIDATUUR „HAD-JE-ME- MAAR." De lijst welke door den Bond van Vrije Socialisten zal worden ingediend, zal, naar het „Hbld.' verneemt, behalve den naam van 't straattype P. de Gelder („Had je me maar"), als eerste, ook dien bevatten van Zuurbier, den bekenden anarchisti- schen straatcolporleur. Zoowel „Had-je-me-maar" als Zuurbier hebben verklaard een candidatuur te zul- eln aanvaarden en met hun plaats op de lijst genoegen te nemen. Ton einde voor deze candidaten propa ganda te maken zal een comité van actie worden gevormd, dat zal worden samen gesteld uit vertegenwoordigers* van ver schillende anarchistische en vrije socialis tische groepen, van anarchistische chauf feurs, van de Kunstenaarsvereeniging „De anderen" en van de groep Amsterdam der Dadaïsten. DOODELIJK ONGELUK. De heer H. Petten, weihouider te Stap horst (O.) reed Maandag met paard en wagen langs het Lichtmiskanaal, toen de Dedemsvaartsche stoomtram hem van achteren inhaalde. Het paard schrikte, maakte sprongen en de wagen kwaim in botsing niet den bagagewagen van de tram. De heer Petten werd van den wa gen geslingerd en overleed bijna onmid dellijk. Een koopman die met hem reed, kreeg verwondingen. EEN WOESTELING. Te Amersfoort heeft Zondagmorgen zékere F. V., die ondariks het tapverbod loch dronken was, thuis eerst zijn vrouw mishandeld en daarna ernstig meenings- verschil gekregen met een buurvrouw. Toen ging hij de straat op en bracht een onschuldige voorbijgangster met zijn mes een levensgevaarlijke wonde achter hel oo» toe. Een politieagent kon haar een noodverband aanbrengen, waarna de vrouw in het ziekenhuis verbonden werd. De dader werd gearresteerd. Deze on gunstig bekend staande man had nog eenige weken tegoed voor een vroegere vechtpartij. Hij moest door de politie beschermd worden tegen de woede van het publiek. DOODELIJK VLIEGONGELUK. De oficier-vlieger De Ruytcr is op 18 Febr. op Kali-Djati met zijn vliegtoestel omlaag gestort. Het ongelijk gebeurde omstreeks half vier. Als de oorzaak wordt beschouwd het laag vliegen, waardoor de wielen van het Avro-toestei- het dak van de hangar aan raakten. De Ruyter werd bewusteloos opgeno men en is te half zeven in den kring zijner kameraden in de ofioiersmess over leden. De kampdokter, dadelijk ontboden, gaf geen hoop op behoud van het leven. Weshalve de chirurg Van Dijk van Ba tavia werd afbesteld. Het bloed liep den aviateur uit mond en ooren tengevolge van de zware sche delbreuk. De officier-machinist Veen is er goed afgekomen en schijnbaar licht, gewond. Hot toeslel is vernield. De Ruytcr was ongehuwd1. Het ongeval heeft veel sensatie ver wekt. De deelneming Is algemeen. De Ruyter was een onzer Siste avia- teurs. De begrafenis heeft mej, nttiihjrp hon neurs plaats. De landvoogd zal vertegen woordigd worden door den adjudant Sol. Droevig ongeluJc. Te iWeerdinger- 4mond is het 4-jarig dochtertje van 11. Veltman, over een vuurpot gestruikeld en aan de bekomen brandwonden over leden. Verbrand. Te Udenhout (N.Br.) is een 4-jarig meisje in een kuip met kokend water gevallen. Het land werd naar het gasthuis vervoerd en is daar ■overleden. Treinongeval. 1Toen trein 840 uit Utrecht Zaterdag te Zwolle arriveer de, bemerkte de machinist, te laat, dat hij op een kopspoor reed. Hij remde krachtig, doch kon niet verhinderen, dat de trein door het stootblök reed. De bloemist Beins, uit Utrecht, werd, doordat hij viel, niet ernstig gewond, doch kon zijn reis voort zetten. De materieele Bchade is vrij groot. CONGRES' R.-K. VAKBEWEGING, Het op 28 en 29 Mei door het Bureau voor de' R.-K. Vakorganisatie te houden Congres, belooft schitterend te zullen sla- gen. Van verschillende zijden wordt bericht gezonden» dat reiskassen zijn gevormd en dat men zich opmaakt om in grooten ge tale naar Utrecht te komen. Reeds nu zijn voor de vergadering van Zondag afgehuurd de groote en kleine zaal van „Tivoli"", het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen en worden pogrn- gen aangewend ook de „Korenbeurster beschikking te krijgen. Het gebouw van de R.-K. Werklieden- vereeniging staat eveneens ter beschikking van de Congresgangers. Ondanks dat, vreest men, dat nog niet allen in een vergaderzaal kunnen worden ondergebracht. Het belooft dus een over weldigende demonstratie te worden. Na de Conferentie te Londen. De „onmogelijkheidder sancties. Dc textiel-industrie te Barmen en El- berfeld heeft, ten gevolge van de sincties, alle bestellingen van grondstoffen in de ententc-staten ten bedrage vaiy mil- lioenengeannuleerd en tegelijkertijd het grootste gedeelte van de bestellingen uit deze landen geschrapt. De thans in bewer king zijnde orders zullen niet afgemaakt worden voor de opdrachtgevers een vol ledige betaling hebben gewaarborgd, zon der eenige korting, door een wissel op een bank in een neutraal land. Verschillende groote firma's iu de ententeianden hebben reeds verklaard accoord te gaan met deze Duituche -voorwaarden. Critiek van Engelsche zijde. Hot Engelsche coalitie-liberale parle mentslid voor Oldham, Sir William Bar ton, heeft Zaterdag j.l., sprekende hl de jaarvergadering der Lancashire vereent- ging van jonge liberalen de 5° Pct. w- afgekeurd. Hij zeide, dat de huidige coa litie slechts tijdelijk kan zijn. Reeds stond men voor vraagstukken, zooals vrijhandel, Ierland en buitenlandsche politiek, waar over liberalisme en conservatisme ver deeld waren. De tijd was gekomen vsor een vrij debat over buitenlandsche kwesties vooral betreffende de schadeloosstelling van Duitschland. Natuurlijk zou men zeggen dat dezerzijds de Duitschers geholpen werden, doch hij achtte de Duitschers volkomen in staat zich zelf te helpen. Hij vreesde, dat de Duitschers aan het beste einde zouden trekken, omdat Engeland onmogelijke voorstellen deed en practische voorstellen op zijde schoof. Een der „sancties" in bet nu aanhangige wetsontwerp zpu aldus wer ken. als iemand te Manchester aan Duitsch land voor 1000 pond sterling goederen -kocht, zou hij slechts S00 pond sterling •zenden aan den Duitschen verk'ooper en 500 pond1 sterling aan de -Britsche regec- ring. Dan zou de Duitscher naar zijn re geering gaan en die sco pond sterling vor deren. „Ik heb daar over nagedacht," zeide Sir William, „maar ik durf zeggen dat ik nooit zotter voorstel heb gezien. Verbeeld iemand zich dat de Duitschers 100 pet. winst maken? 't Is belachelijk! De DuiH- scher. zal zeggen„Dit stuk papier, waar op ik van mijn regeering geld moet vragen, is niemendal waard", en dus zal hij zijn prijzen verdubbelen. Dan zullen wij mis schien zijn goederen niet lcoopen, omdat zij te duur zijn. Ik geloof haast dat men dat wil. Het is zuivere protectie. (Hoor! hoor!) Maar als wij de goederen wèl koopen, wie betaalt dan de schadeloosstel ling en wordt gestraft? Natuurlijk, wij zeiven. (Toejuichingen.) Niet de Duit- scfitrs. „Ik' zou liet vijf-jaar voorstel van dr. Simons hebben aangenomen. Ik ben be slist overtuigd dat elke schadeloosstelling, die in de vólgende vijf jaar kan worden verkregen de eenige schadeloosstelling 'is, die ooit verkregen zal worden] Het is be spottelijk te meenen dat ge de schadeloos stelling dertig, veertig jaar kunt uitstellen; dat nog ongeboren kinderen zullen blijven betalen; dat de wereldtoestar.d, zooals die nu is, zal voortduren, en dat onze bondge- nooten dezelfden zullen, zijn." De nieuwe douane-maatregelen zullen, zooals de,„D. Allg. Ztg." meldt, beden 'm werking treden. Er zijn 150 geallieerde douane-stations opgericht. Hel manifest der Frans che socialisten. De Fransche Socialistische partij heeft aan de arbeiders over dc geheele wereld een manifest gericht, waarin de manifes tanten zich irsg op het standpunt stellen, dat dc centrale landerf de schuld van den oorlog dragen en dat de, aangebrachte iSchadc door hen moet worden vergoed. In zooverre staan zij dus aan de zijde der regeering. Het volgende ontleenen wij aan het manifest: „Hoe ook het oordeel moge zijn, dat men heeft over de houding der Europei- sche regeeringen vóór den oorlog, onmo gelijk is het om öok' maar een feit te noemen, dat de lange reeks van misda den, door de centrale mogendheden begaan wettigt, verontschuldigt of verzacht. Het Duitsche kapitalisme, dat zich klaarblijkelijk aan zijn zware verplichtin gen wil onttrekken, gebruikt zijn verschil lende hulpmiddelen, als de pers, nationale vooroordeelen, om de arbeidersklasse te bedriegen, en deze over te halen tot- zijn verzet tegen de wettige eischen van de naties, die door dc misdaad van 1914 zijn mishandeld. Het is dat kapitalisme, dat dc oorlog •heeft doen uitbarsten. Het is dus ook dat kapitalisme, dat de consequenties daarvan moet dragen, die overigens door de geal lieerden tot'liet strikt noodzakelijke is te ruggebracht. De Duitsche arbeiders zijn niet de dupe van do manoeuvres der kapitalisten en de levende solidariteit der proletariërs over do gehoele wereld zal hen steunen in den strijd, dien zij moeten sirijden voorde ver wezenlijking van liet rechl. Eensgezind wat betreft de quaeslie van de verantwoor delijkheid en voor liet beginsel der scha devergoeding, zullen alle socialisten in Duitschland zich vereenigen, 0111 hel kapi talisme te dwingen lot -le opofferingen, on voorwaardelijk noodig voor het herstel van de verwoeste gebieden, de betaling der pensioenen voor de weduwen, weezen en verminkten. Zoover hel mogelijk is, moe ten de oorlogsrampen door hen, die daar voor verantwoordelijk zijn, hersteld wor den. De oorlog moet beschouwd worden, als een misdaad, waar geen vergeving voor bestaat en die, in elk geval, het her stel van het begane onrecht met zich. brengt. Elke andere opvatting zou een voor de gek houden zijn. Elke ontkenning of ver zachting van de strengheid dezer principes zou slechts leiden tot een vereeuwiging van alle ellende, waaraan de mensch lijdt: de uitbuiting van den eenen mensch door den anderen, de economische anarchie, het militarisme. Daarom, arbeiders over de gehoele we reld, vereenigt 11 onder dezen kreet: Recht vaardigheid!" De terechtstelling der Sinn Feiners. Het ophangen der zes Sinn Feiners heeft te Dublin groote beroering gewekt. Tal van pogingen waren in het werk gesteld de gevangenen te redden, doch zij hadden geen resultaat,'en gisterochtend zijn de mannen de oudste was 28, de jongste 19 jaar, allen terechtgesteld. De lord-mayor van Dublin luid le elfder ure een telegram aan den koning en Lloyd Goorge gericht, waarin gratie werd ge vraagd. Het telegram is evenwol zonder antwoord gebleven. Ook de bekende schrijver George Russcl heeft een oproep tot clementie openbaar gemaakt, waarin hij zegt dat indien de straffen len uitvoer zouden worden ge bracht, indien de getuigenissen van dozij nen getuigen ter zijde worden gesteld, de ziel van Ierland even ver verwijderd zal zijn van de mogelijkheid eener vriend schap met Engeland, als de aarde van de Poolster is verwijderd. De menschheid be oordeelt heden ten dage het karakter der Britsche rechtvaardigheid naar zijn daden in Ierland. Voor do godvruchtige Iersche bevol king is de terechtstelling mede zeer droe vig,daar zij samenvalt met SI. Patrieks- dag, welke naar. men hoopte, het begin z-ou zijn van een tijdperk van rust en vrede. De hoofden van alle kerken de Roomsch- Katholieke, de Iersche kerk, de Presby- leriaansche en de Methodistische heb ben en groote nationale bidstonde veror dend om le bidden voor een periode van staking van gewold, -ten einde mannen van alle partijen gelegenheid te geven hun krachten aan 'de sociale en politieke noo- den van Ierland te wijden. De gemeenteraad van Dublin heeft een motie aangenomen, waarin bewondering wordt uitgedrukt voor de Maandagochtend terechtgestelde Sinn Feiners. De burge meester zeide dat het de algemeene opinie v-as, dat twee onschuldig waren, en de an deren de doodstraf niet verdiénden. Maandagavond werd in Dublin een hom geworpen, waarbij verscheidene gewonden vielen. Ook de politie werd aangevallen. Drie burgers werden gedood en vijf agen ten gewond. Een burger Werd gearresteerd. De toestand in Rusland. De „Daily Express" verneemt uit Riga dat de Zwarte Zeevloot aan het muilen is geslagen en de roode commissarissen overboord heeft geworpen. De Kaspische vloot is in handen der revolulionnairen. Te Pelrograd is het m-eerendeel der roode gardisten ontwapend. Men heeft hun hun schoeisel ontnomen, teneinde hun liet ver laten van de kazernes en aansluiting bij de revolutionairen onmogelijk te maken. Over Berlijn komen nog de volgende berichten: Naar uil Kopenhagen wordt gemeld, zcido Lenin in een te Moskou gehouden rede, dat dc algemeene economische ineen storting de Sovjet-regcering verhinderd had de communistische idee door te voe ren. De oproerige beweging heefL zich kunnen uitbreiden doordat men gedwon gen was, bij de boeren requisities te doen zonder hun er iels voor terug te geven. Lenin verklaarde openlijk, dat de Rus sische soldaat oen bandiet geworden was. Zonder de hulp van Europa kan Rusland niet meer op de heen komen. Uil Rcval wordt gemeld, dat zich thans het gehcete cavalerie-leger van Boedjeny, ongeveer 100.000 man, bij de revolutionai ren in Orel heeft aangesloten. Volgens de jongste berichten van de Finsclie grens is het den bolsjewlki met behulp der troepen uit Moskou gelukt den opstand in Peters burg le onderdrukken. Van andere zijde wordt echter medegedeeld, dat dit bericht door de sovjet-regeering is verspreid en dat er oen feitelijke grond bestaal ofti aan te nemen, dat de toestand ten gunste van de bolsjowöa veranderd is. Uit Riga wordt gemeld, dat in de streek van SmolenskWitebskMohilew sterke troepenafdeelingendie minstens 1820 divisies omvatten, zijn aangekomen. Deze troepen zijn rijkelijk van zware en lichte artillerie voorzien en hebben de beschik king over goed geoefende vliegers. Ten Noorden van deze formaties zijn bij Polozk Russische cavalerie-lroepen, 68 divisies sterk, vooruitgbbrachl, die een aanval op Wilna zullen doen. Elke cavale rie-formatie is met lichte artillerie uitge rust. LLOYD GEORGE EN DE COALITIE. De „Times" verneemt dat Lloyd Geoige «n Bonar Law een nieuwe overeenkomst hebben gemaakt, waarbij in beginsel is be sloten de samenwerking voort te zeilen, onafhandelijk van het lot der coalitie. Dit wordt beschouwd als een eerste stap naar de vorming van een nieuwe geumfieerde middenpartij. DE HANDELSBETREKKINGEN TUSSCHEN RUSLAND ÉN ENGELAND. De „Daily Chronicle" meldt, dat liet Engelsche kabinet Maandag de Russisch» handelsovereenkomst met de door Krasski voorgestelde "amendementen heeft bespro ken. Een der clausules moet Rusland be schermen tegen steun van de zijde van Groot-Brittannië aan belagers van de Sovjetregeering, hetzij van buiten, heizij van binnen. De Britsche règeering beeft in beginsel geen bezwaar legen de clau sule, doch wel tegen de redactie, die, naar zrj meent, een ruimere interpretatie mogelijk maakt dan gewcnscht is; dc clausule zo-u zoo uitgelegd kunnen wor den, dat Britlannië de Sovjetrepubliek per manent moet steunen legen elke andere regeering, die haar onverwerpt, of baar plaats inneemt. Engeland is bereid zich strikt neutraal te gedragen, maar kan uiteraard niet met vorenbedoelde int prolatie instemmen. De clausule d; meent de regeermg, deswege herzi teruggenomen. De Russen hebben voorts de bepaling de overeenkomst ingelascht, welke overeenkomst als geëindigd verklaart geval 'van inbeslagneming van Rus goud of Russische goederen. Home ontmoette Krassin gisteren <- nieuw. MONTENEGRO. Prins Danilo van Montenegro heeft Ion behoeve van prins Mihailo, zoon van den overleden prins Mirko, afstand gedaan. Koningin Milene heeft het voorloopige regentschap op zich genomen. Zij lieeft een proclamatie tot het Montcnegrijnschc volk gericht, waarin zij zegt de rjchlcn op Montenegro te zullen verdédigen. Zij zal zich te San Remo vestigen. BUITEKL. BER1CKÏE& ERNSTIG ONGELUK. TWAALF bOODEN. Naar uit Jiilerborg wordt gemeld, ge beurde gisteren in het plaatsje Niedcr- göhrsdorf op het groote terrein, vaar vroeger de centrale luohlvaarthaven was, een ern-slig ongelmfk. Bij het dem-óntce- ren van de kleine luchlscliepcnlial stort te deze in. Twaalf arbeiders werden on- miicklelijk gedood, terwijl een'.gcn zeer zwaar gewond werden. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. DE DY'NAMIETAANSLAG OP DE „SIEGESSaULE". De Berlijusche bladen bevallen uitvoe rige bijzonderheden over den mislukten dynamielaanslag op de „Siegessaule". De carlonnen doos, waarin de explosieve stof geborgen was, was dertig centimeter lang, tien centimeter breed, vier centi meter boog. Dc slof bestond uit dyna- mie'-patronen en picrinezuur. Op dc pa tronen stond gedrukt „Anhaltisolie Sprengwerke". Zij zijn evenals de lont afkomstig van legervoarrnden. De lont was zoo geprepareerd, dat zo niét ge doofd kon 'worden met water of door trappen. Het brandende cjgid moest er afgesneden worden. Van de tien meter lange tont waren er rcods vier verbrand, toen zeonschadelijk werd gemaakt. Door vrijwilligers bemande sche pen vervoeren vijf millioen bushel mais, een gift van de Amerikaa^sche boeren aan de hongerlijdenden, naar China. De Vereenigde Slalen brachten 709.000 pd. sterling bijeen ten behoeve van dc hon gerlijdende Chineezen, terwijl een Euro- pcffsche 5tenncommissie 6.600.000 pond sterling bijeen bracht 'ten behoeve van de Europeesche kinderen in ..China. Be halve deze sommen,gaf het Amcriknan- sohe volk ongeveer 480 millioen poncr sterling ter ondersteuning van de nood lijdenden in Europa sedert 1914. De Zwiilsersclie Bondsraad heeft be sloten de Marconi Wireies Telegraph Co. Ltd. te Londen concessie le verieenen voor hel .bouwen cn cxploilècren vaneen station vcor draadlooze telegrafie in Zwitserland. De draagwijdte zal 2000 K.M. zijn. Hel zendbureau n#el in Bern komen, terwijl dc technische installatie te Munchenbudhsee gebouwd wordt, eenige kilometers ten noorden van Bern. De 'herhaalde ordeverstoringen in den Beriijnscben gemeenteraad door de monstraties der werkloozen hebben, zoo als de Maden melden, het besluit doen rijpen, ook voor bet stadhuis le Berlijn een verboden zone voor demonslralies in te stellen, evenals bij den Rijksdag en het Huis van Afgevaardigden is geschied. Men is voornemens, deze aangelegenheid eerstdaags in den Pruisischen Landdag ter sprake te brengen. Getrouw aan oen gracclijke Iradi- tie, heeft de Kamer van Koophandel'te Lyon den president van de Bepubliok verzocht om voor mevrouw Millerand te willen aannemen een collectie zijde, fe Lyon gemaakt, Dit geschenk beslaat ïiit prachtige damasten, fluweclen en gebro cheerde sloffen, alsmede drie slrookcn zwartg kant, op gcuuaceerd taffetas.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2