Kerk en School BUITENLAND. FFPSTE KAMER. M TWEEDE KAMER. GernengcJ Nieuws. Korte Berichten. Na de Conferentie te Londen. zegging zorf riordeii gedaari, 'daï dé loopenV de contracten 31 Maart als afgeloopen zou-: den worden beschouwd in verband mei' het besluit van de regeering om einde van deze maand de finaneieele controle over de mijnen op te heffen. Zoo de mijneige naars deze aanzegging niet deden, zou op hen de verplichting rusten om de loonen, I die op het- oogenblik worden betaald, met inbegrip dus van allo verhoogingen die ge-» durende het controle-tijdperk werden ver. leend, te blijven betalen, hetgeen het voor alle mijnen onmogelijk zou maken, het bedrijf voort te zetten. Evan Williams voegde hieraan toe, dat de mijneigenaars rechtskundige voorlichting hadden gehad en vernomen, dat de arbeidscontracten lie pen tusschen mijneigenaars en hnn arbei ders, en niet tusschen de regeering en de arbeiders, en dat de eigenaars in deze om standigheden verplicht waren, en ook door de regeering geadviseerd waren, individu- eel'! aanzegging aan de arbeiders te doen tot beëindiging van hun contracten, opdat de loonen, na de controle te bepalen, kon* den worden vaslgesleld. BU1TENL. ÖERiGïiTÖS. 7 ergadering van Woensdag 16 'Maart. INDISCHE BEGROOTING EN- BE LASTINGWETTEN. De heer TAN DER DOES DE WIL- LEBOIS, R.K., komt op voor tegemoet koming aan de zending en de missies. Hij vraagt Zondagsrust voor de geëm ployeerden hij do mijnen en tegemoet koming aan gepensionneerdo Indische militairen. Do heer VAN DEN BERG, A.-R„ "be spreekt de verhouding tusschen den minis ter en de Staten-Generaal en wijst op tal van onjuistheden in de gewisselde stukken. Hij dringt aan op maatregelen tegen kinderhuwelijken en bepleit he tero hygiënische toestanden. Bij de bespreking der verhouding tus schen den minister en de Indische re geering vraagt spr. beperking vati de bureaucratie. Voorts vraagt spr. spoedig bostuurs- hcrvorming en instelling eener commissie van onderzoek naar het te volgen kiesstel sel. Hij dringt aanOp spoed bij de ont wikkeling dor inlanders, teneinde zoo spoedig mogelijk het Nederlandsch be stuur over Indië te kunnen wegnemen. Hijbqpleit verder opheffing der rassen verschillen in Indië en tevens opneming van Indië in den Volkenbond, instelling van een opiumverbod en verbetering der arbeidswetgeving. De heer VAN SWAAIJ, R. K„ zegt, dat de Minister niet het recht heeft, terugwerkende kracht te verleenen aan de wijziging der Mijnwet. De heer IDENBURG, A. K„ meent, dat het verbroken evenwicht tusschen de ont- vangsten en uitgaven slechts zal bunnen worden hersteld door invoering van nieuwe belastingen. Hij raadt den Minister aan, deze nieuwe belastingen zoo spoedig mogelijk in te voeren, omdat hiervan de toekomst van Indië zal afhangen. Spr. ge- looft niet aan de mogelijkheid van bezui- niging. Hij meent dat we particulier kapi- l taal noodig hebben en trachten moetien dit tot ons te trekken. Maar voor misstanden 'moet hierbij worden gewaakt. Wat de sa larissen betreft, spreker acht deze hoog ge noeg. Beter dan salarisverhooging acht hij bet geven van een duurtetoeslag in over eenstemming met de huidige levensomstan- ^digheden. Ten aanzien van de cultureele ontwikke tling zegt spr., dat het Nederlandsdhe volk 'dien plicht heeft de inlandsche bevolking religieuse cultuur te brengen. MINISTER DE GRAAFF erkent, dat bij 5de salarisherziening de uiterste voorzich tigheid moet worden be tra dut. Voorts zal bij een commissie instellen om van advies i'jle dienen inzake aanwerving yan krachten Jvoor Indische betrekkingen. Zooveel moge lijk zal de minister den Volksraad om ad- 4jyies vragen. J Ook de Minister is van meening, dat het 'evenwicht in de financiën niert verbroken ttmag blijven. Hij zal te zijner tijd met aes- 1 betreffende voorstellen komen, j De vraagstukken over kinderhuwelijken jen opiummishruik hebben eveneens de /aandacht der regeering. Over het rapport der Herzieningscom- Viissic inzake bestuurshervorming kan 'ppr. nog geen mededeeRngen doen, om- Aln l ge onderhandelingen nog niet- zijn geëindigd. 1' De minister is ook van meening, dat ige desbetreffende voorsteller» rekening- jmoelen houden met de inlandsche be- ,jveging. Hierna worden de begrootïng met bij- belioorende wetsontwerpen zonder hoof- 'idclijke stemming aangenomen. i De belastingwetten worden Donderdag •yer-der behandeld. Vergadering van Woensdag 16 Maart. MLevensverzekeringmaatschappijen Het wetsontwerp inzake voorschriften 'ten aanzien van levensveTzekeringmaat- 'schappijen wei'ke bijzondere voorziening 'behoeven, wordt aangenomen z. h. st„ ■na aanneming mot 63 tegen 8 st. vaneen amendement-MARCHANT om bestuux- eders en commissarissen die rededijkerwij- jze moeten voorzien dat hnn maatschappij [in de toekomst niet aan al haar verplich- tüngen zal kunnen voldoen, te verplich ten tot het indienen van een verzoek om ^bijzondere voorzieningen en aanneming (met 50 tegen 21 st. van een amendement- /Ma-rchamt om straf te stellen op het op- 1 zettelijk onttrekken aan de verplichtingen ('tot het doen van aangifte van den on- ('gunstigen toestand der maatschappij. Aan de orde is de wettelijke bescher- 'fjning van het diploma voor ziekenverpleging. Mejuffrouw GROENEWEG, S. D. A. P., begroet het ontwerp met instemming; (evenwel blijft zij hopen op instelling van oen staatsdiploma en regeling der oplei ding. De beer SCHREURER, "A.R., wijst er Vop, dat het ontwerp past aan de practijk ren den tegenwoordigen toestand. Hij waar schuwt tegen een-staatsdiploma, dat de (ethische zijde der ziekenverpleging te veel zou verduisteren. D heer VAN RAVESTEIJN, C. P., acht ;het ontwerp onvoldoende omdat het geen fregeling van de opleidipg bevat en een /scheiding maakt tusschen diploma voor gewone ziekenverpleging en voor krank zinnigenverpleging. De heer KETELAAR, V. D., beloogt /eveneens dat geen scheiding moet worden (gemaakt tusschen diploma's en dat een al- gemeen diploma gewenscht is. Z Dc heer VAN DE BILT, R. K., acht het tpntwerp voortreffelijk, omdat het zich -aansluit aan de practijk. Hij is tegen één diploma en tegen een Staatsdiploma. V De heer SCHOKKING, C. II., bestrijdt 'het betoog van den heer v. Ravesleijn. ['Hij is tegen het ééne diploma. De MINISTER betoogt dat de praktijk yZich verzet tegen de instelling van één ^diploma. Mocht liet betreffende ainenjle- jment-Van Ravesteijn wordien aangenomen, spr; geen prijs meer op oebandc- ling van bet ontwerp. Dolf fs spr. ïegéh een staatsdiploma. Het amendement- VAN RAVESTEIJN wordt verworpen met 64 tegen I stem.' Het amendemten-KETELAAR, om kraamverpleging op te "nemen in diploma voor gewone ziekenverpleging, wordt ver worpen met 55 tegen-8 stemmen. Daarna wordt het ontwerp aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Tabaksaccijns. Het amendement-VAN LAAR om pruimtabak, rooktabak en snuif vrij te stellen, wordt na onaannemelijk'heidver- klarmg door den Minister, verworpen met 43 tegen 10 stemmen. Het amehdement-DECKERS, om toe te staan dat de banderolle ook om iedere raar kan worden geplakt, neemt de Mi nister oVtr. De heer OUD, V. D., vraagt nu stem ming over het artikel. Bij de stemming blijkt dat de Kamer onvoltallig is. De vergadering wordt daarom verdaagd, EEN ROOF-AANVAL? Zekere G. A. V., te 's Hage, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij in de Stalenpoort den 65-jarigen P. v. L., uit Zoetermeer zwaar bloedend heeft gevon den. Bij zijn aankomst vluchtten een tweetal mannen in de richting van de Paviljoensgraeht. Een onmiddellijk inge steld onderzoek heeft nog geen resulta ten opgeleverd, terwijl ook nog niet is vastgesteld kunnen worden, of van L. door de vluchtende personen is bestolen. ARRESTATIE VAN EEN AVONTURIER Door de Nijmeegscihe recherche is aan gehouden zekere P. v. R., uit Ginniken. Hij gaf op uit Antwerpen afkomstig te zijn. Bij nader onderzoek bleek, dat hij in 1916 gedeserteerd was van het 4die regiment vesting-artillerie, en sedert 1917 door die marechaussee van Willemstad zijn aanhouding was verzocht als ver dacht van desertie, diefstal en verduiste ring. Nu en dan trad hij op als „gevoel loos" memsch, die spelden in zijn armen steekt, glas en vuur eet, enz. De aange houdene bekende op valsche papieren ten name van P. M. als zeeman te heb ben gevaren. Hij is thans in arrest gesteld ER WAS TOCH NIKS VAN HEM BIJ. Mevrouw Smit Met geen gelegenheid voorbijgaan, om baar man te laten voe len, dat het tafelzilver van haar was, dat de piano van haar was, enz., zoodat Smit vurig wenschte, dat hij een arm meisje getrouwd had- Op een acht werd mevrouw wajklker, doordat ze in de huiskamer stemmen hoorde. Ze slootte haar man aan en fluister de: 1 Jan wordt wakker, er zijn- dieven beneden. Hè-è-è? geeuwde Smit slaperig. Dieven benoden. Dieven? en Smit keerde zich op zijn andere zijde. Laait ze hun gang maar gaan, er is toch niks van mij bij. SMAKELIJKE bROP. Het „Pliarm. Weekbl." neemt een waarschuwing over van den apotheker Rössler in de „Apotheker Zedtung". Een Hamburgsche firma in chemicaliën brengt pijpen drop in dten handel, die kunstmatig verzwaard zijn met.spij kers en andere ijzeren voorwerpen tot een gewicht van 20 gram. NOG EENS DE GRONINGER KERMIS. In een vorige raadszitting te Groningen werd gelijk men weet, het besluit geno men de kermi3 af te schaffen met 16 tegen 17 stemmen. Het raadslid Timmer verklaarde zich bij de stemming vergist te hebben. Op voorstel van den heer Tim mer is de raad Maandagavond op het besluit teruggekomen. Na lang debat werd besloten, weder kermis te houden. Het besluit werd genomen met 17 tegen 13 stemmen. UIT HET DONKERE ROTTERDAM. Do Chinees W. S., Stuurman van het s.s. „Tacona," liggende aan de Heijplaat te Rotterdam, bad in Ben pand aan de Zevenhuissteeg, twist gekregen met eeni- ge personen, die zich daar ophielden. N^dat deze hem van zijn zaklantaarn beroofd hadden, kon hij zich losrukken em vluchtte naar buiten, waar hij twee agen ten van politie,die daar surveilleerden, waarschuwde. De agent J. V. zag een man naar bui ten snellen, dien hij achtervolgde. Hij zond den vluchteling eenige revolverscho ten na, waardoor de man, die bleek te zijn de behanger A. iWi. uit de Erederik- straat te Rotterdam, aan het rechterbeen verwond werd. Na in het ziekenhuis voorloopig ver bonden te zijn, werd hij per brancard naar zijn woning overgebracht. DE OANDIDAATSTELLENG VAN „HAD JE ME MAAR." iWij lezen in de „Msb.": „De groep van vrije socialisten en da- daisten heeft dan toch gevolg gegeven aan het tragisch-comisch voornemen den bekenden straatzwerver „Had je me maar" candidaat te stellen voor den Am. sterdamschen gemeenteraad. Terwijl een aantal journalisten in de anti-chambre der burgemeesterskamer bet resultaat der verschillende candidaatstellingen afwach ten, kwam plotseling het bericht, dat ,JHad je me maar" op het Prinsenhof was ge arriveerd, teneinde zijn handteekening te ^pen legaliseeren. Op een der hooge stoepen van het stad huis aan de -O.Z. Voorburgwal stond de straatzwerver inderdaad met het onaf scheidelijk sigarenkistje onder den arm en zijn knuppel in de hand allerlei pot sierlijke buigingen te maken voor het publiek, dat in grooten getale was samen gestroomd, waaronder tal van Slagersjon gens, die den a.s. vroeden vader die door „het Leven" per open auto van zijn logement was afgehaald en naar het stad huis gebracht pp, zijn triomphalen tocht door de sïad h'addefl gevolgd. Nadat „Had je me maar" 't stadhuis was binnen gegaan, duurde het geruimen tijd, alvorens zijn handteekening was gelegaliseerd om dat de betrokken ambtenaren blijkbaar met het geval eenigszins verlegen za ten of misschien ook onwillig waren hun medewerking daartoe te verleenen. Tenslotte vond de voorgeschreven han deling plaats aan loket 40, waar „Had je me maar," bijgestaan door zijn para nimfen gevormd door een tweetal dadaïs ten met fladderende haardossen en slip dassen nog werd vereeuwigd. Een der journalisten had do geestige inval „Had je me maar" naar zijn program te vragen, wanneer de stemhusuitslag hem op het groene kussen zou brengen. Het antwoord luidde: „Alles mot naor beneden. De werkman komt een borrel toe en daarom moet de jajem (jonever) op 6 ct. kpmmon. Het brood moet ook naar beneden: 11 ct. is meer dan genog, kort om alle levensmiddelen moeten terug naar de prijzen van voor den oorlog." Tenslotte verklaarde „Had je me maar" ook be zwaar te hebben tegen de openbare wa terplaats op het Rembrantsplein, welke hij een ontsiering van de stad vond, zoo dat een voorstel van hem te verwachten is deze te verwijderen. Het vertrek van „Had je me maar" had eveneens onder groote belangstelling plaats." Overreden. Te Delft is Maandag avond de 8-jarige V., wonende in de Bleijswijkstraat, door de Westlandsche stoomtram een heen boven de knie af gereden. De knaap was op de treeplank gaan zitten en er af gevallen. Een buitenkansje. Te Twello (O.)., vonden Dinsdag eenige jongens een oude roestige bus, waarmede zij gingen voet ballen. „Nu moest er eens wat inzitten", merkte een der jongens op. De bus werd geopend en tot hun groote verbazing vonden zij een bankbiljet van 100 gulden., dat op den bodem der bus was vastgeroest. Het biljet was slechts weinig gehavend. Steiger ingestort. Maandag is te Delft in den Wippolder een steiger van een der in aanbouw zijnde rijksgebou wen ingestort, waardoor een drietal ar beiders tegen den grond sloegen. Twee kwamen er zonder letsel af, terwijl de derde per brancard naar het Ziekenhuis werd vervoerd. Gemeenten zonder schuld. i Ook Noord-Holland heeft een gemeente zonder schuld en wel Diemen, Ankeveen en Hoog- karspel hebben respectievelijk slechts 450 en 150 schuld 5 4J4 pet. Branden. Te Oosterhout (N.Br.) is een groote boerenbehuizinge", toebehoo- remde aan de kinderen de B. tot den, grond toe afgebrand. De geheele inboedel, berib- vens hooi en stroo gingen verloren, het vee werd gered. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door vonken uit de stoomtram, welke daar passeert. De boerderij van J. v. D„ te Gemert, is afgebrand. Het vee kon gedeeltelijk in veiligheid gebracht worden, doch een paard en een aantal biggen kwamen in de vlammen om. Een dochter en twee zoons van den eigenaar bekwamen ernstige brandwonden; de toestand van het meisje was dusdanig, dat opneming in het zie kenhuis noodzakelijk was. Een nabij gelegen boerderij van de wed. R. werd eveneens aangetast; daar ver brandde eenig vee. Van de inboedel kon men slechts een klein deel redden. De oorzaak van den brand is niet be kend. Een en ander was slechts laag ver zekerd. Weer een treinongeval. Van een te Spanheien haar Arnhem voorbij rijdenden goederentrein geraakte midden uit den trein 'n volgeladen goederenwagen uit'de rails. De remmer sprong uit de remkast en kwam er ongedeerd af. Door een machi nist van een voorbijrijdenden trein werd het ongeval bemerkt en werden de noodi- ge signalen gegeven, waarop onmiddellijk werd gestopt. Een werktrein met arbei ders was weldra ter plaatse; het verkeer moest geruimen tijd over één spoor plaats hebben. De .schade moet niet onbelangrijk zijn. VerdronkenTe Rheden is door een schipper in den .1 Jsel drenvende gevonden het lijk van een man, die bij onderzoek bleek de 29-jarige ongehuwde arbeider H. Z. te zijn, die vermoedelijk bij ongeluk is te; water geraakt en verdronken. VergiftigingTe Dalen is het 4-jarig dochtertje van den heer H. B., die aldaar bij haar familie logeerde, na het eten van gekleurd suikergoed plotseling overleden, TdijksTtweeksc'holen voor vroedvrouwen. De commissie, die in 1921 belast zal zijn met het afnemen van het toelatings examen voor da Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen, zal zitting honden tjp Am sterdam en Rotterdam. Benoemd zijn tot lid en voorz. G. Oosterbaan, hoofd- insp. van de volksgez. 's-Gravenhage tot secr., O. Broersma, hoofd eener school te Arnhem. REGELING VAN T MIDDELBAAR EN LAGER LANBOUWONDERWIJS. 'Aa het wetsontwerp tot regeling van het Middelbaar en Lager Landbouwon derwijs is het volgend© ontleend: Het landbouwonderwijs omvat het on derricht in: a. landbouwkunde; b. tuin bouwkunde; c. boschbouwtloumde; de vakken, welker kennis tot grondslag of aanvuling dient van het onderwijs in lands tuin- en bosdhhouwkunde; e. de vakken van het algemeen yormendoider- wijs, waarin .voortgezet oï .uitgebreid onderwijs wensdhëlijk is» Middelbaar landbouwonderwijs als sdhoolonderwijs wondt gegeven aan: a. middelbare land-t en tuinbouwscholen; b. zuivelsdhotenj Cv land-, tuinbouw- én bouschbouwwinterscholenj. d. scholen, dep^land- ttéhf- oï BöücBBó«WT 4. eufsfttSsëfi ter óp- leiding en voortgezette ontwikkeling van leerkrachten voor het lager landbouwon derwijs; t. cursussen over onderdeelen van den land-, tuin- of bosdhbouw, ver bonden aan de onder ad bedoelde scholen. Het ontwerp bevat verder de eisehen van benoembaarheid als leeraar. Lager landbouwonderwijs wordt gege ven aan scholen en aan vaste of tijdelijke cursussen in landbouw-, tuinbouw- en boschbouwkunde, of in onderdeelen daarvan. Ook hier worden d© eisohen van be noembaarheid als onderwijzer opgesomd. In de Mem. v. Toelichting wordt o.a. medegedeeld dat de oprichting van la gere land- en tuinbouwscholen in voor bereiding is, wijl de wintercursussen. wel ke gunsb'ge resultaten zij over het geheel hebben afgeworpen, niet overal meer aan de behoeften voldoen. De lagere land- en tuinbouwscholen, die, voor wat het onderwijs in de prae- lisdhe vakken betreft, een plaats tusschen de wintercursussen en winterscholcn in nemen, zullen, naar gehoopt wordt, tn een bestaande leemte voorzien. Het lager landbouwonderwijs omvat een groote verscheidenheid1 van vormen en soorten van cursussen, welke het ook wel duidelijk maakt, dat een wettelijke regeling van deze materie met dan zeer algemeen kan worden gehouden, te meer daar nog steeds nieuwe wensóhen naar ontwikkeling op vakgebied tot uiting ko men. In de wet is naast het landbouwonder wijs tevens een en ander geregeld om trent den voorlichtingsdienst voor den landbouw. Deze dienst, die tot nu toe, evenmin als het landbouwonderwijs op een weltelij- ken grondslag berust, is onafscheidelijk met het middelbaar en lager landbouw onderwijs verbonden. Er bestaat alle aanleiding om den band tusschen het middelbaar en lager landbouwonderwijs en den voorlichtings dienst voor den landbouw zooveel mo gelijk te versterken en ook óm voor dat onderwijs en voor den dienst in één wet regelen te treffen. Een overzicht over het m. en 1. land bouwonderwijs in het buitenland verge zelt het ontwerp. Pater F. M. Bonnihe S. J. f Te» Oudenbosch is in den ouderdom van 78 jaar, na voorzien te zijn vqn de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleden de Zeereerw. Pater Pranciscus Maria Bonni- ke S.J. Voorloopig geen nieuwe conferentie Melding makend van een bericht in ■het Berlijnsche „Acht Uhr Abendblatt", dat in de week na Paschen nieuwe onder handelingen te Parijs zullen plaats hebben, tusschen de gedelegeerden van Duitsch- land en de entente welk bericht bet blad een ballon d'essai noemt deelt de „Petil Parisian" mede, dat er voor het oogenbldk volstrekt geen sprake is van een nieuwe Parijsche conferentie bijeen te roepen. De houding van de Duitsche re geering wekt'voor het oogenblik' geen hoop dat Duitschland geneigd is aan de eisclren der entente te voldoen. Wij meenen echter te weten, voegt het -blad er aan toe, dat in geval de allies zouden moeten Bijeen komen om eventueel nieuwe Duitsche voorstellen te bespreken, deze conferentie ite Parijs gehouden zou worden. Betaling der 20 milliard. De commissie van herstel heeft den de- f'mitieven tekst vastgesteld van de som matie aan Duitschland aangaande de be taling der 20 milliard goudmarken vóór 1 Mei a.s. De nota steit tevens aan Duitschland de vraag hoe de regeering de nog te betalen 12 milliard marken denkt te voldoen. Geen confiscatie van Duitsch 'eigendom. Naar de Dresdener Bank uit Londen verneemt, heeft de Engelsche regeering verklaard, dat zij bij liaar besluit biijft en niet voornemens is tot het confiskee- ren van Duitsch eigendom, speciaal van bank-deposito's, «over te gaan. De a.s. stemming in Opper-Silezië. Pertinax bespreekt in de „Echo de Pa ris" de gevolgen die de waarschijnlijke uitkomst van het plebisciet in Opper-Siie- zië ten bate van Polen, hebben zou op betaling der Duitsche schadevergoedingen. Lloyd George heeft tijdens de laatste con ferentie gezegd: gij kunt niet tegelijk Op per-Silezië aan Duitschland ontnemen en een politiek van aanzienlijke schadever goedingen nastreven. Wordt Duitschland aldus ingekrompen, dan moet Duitschland ook mindter betalen. Daarom was Lloyd George zoo gesteld op zijn betalingsmid del naar verhouding van de Duitsche uit voeren, dat zich immers volkomen aan den industrieelen toestand van- Duitsch land en aan zijn betalingscapaciteiten aan past. Per.tinax vindt daarom dat als Op per-Silezië Zondag bij Polen komt, Frank rijk' verplicht zal zijn, of terug te keeren tot het compromis van begin Januari met de daaraan verbonden zeer voor bestrij ding vatbare betalingswijze Óf de cijfers van het accoord van 29 Januari nog weer aanzienlijk te verminderen'. Dit gevaar moet intijds onder, ilc pogen worden ge zien.. Gistermiddag hëblien ongeveer, 2000 Op- per-Siieziërs, dde in We enen en Neder- Oostenrijik wonen, de reis naar het stem- mingsgebied in twee extra treinen onder nomen. Aan het station werd de orde door studenten gehandhaafd. Zij hebben zieke vrouwen, gebrekkige grijsaards en kin derrijke families met bun bagage uit Hun woningen: afgehaakt 'en naar het station gehoJee&J^fei^he.^nt m. ye^cljei- 'ÏCëtie aütórltèifén' wo6mlën Kët vertrek Hij. De Oostersche kwestie. Dë „Momingpost" verneemt van wel ingelichte zijde, dat, indien. Griekenland het. door de geallieerden gedane voorstel betreffende Smyrna aanvaardt, de Opperste Raad' zal voorstellen, Venizelos als eersten gouverneur-generaal van Smyrna onder den Volkenbond te benoemen. Oostenrijk. De geallieerde finaneieele deskundigen hadden Dinsdag een bijeenkomst met de Oostenrijksclie delegatie, waar het Oosten- rijksche actief, met inbegrip van de douane ontvangsten, de zout- en tabaksmonópolies en dc Staatsspoorwegen, werden aangebo den als ^ekerlieidsstelling voor door het buitenland te verleenen credielen. Dr. Mayer deelde mede, dat Oostenrijk voor nemens was, nieuwe monopolies voor mi nerale oliën, suiker en alcohol in het le- 'ven te roepen. Oostenrijk had invoer nod- dig van voedingsmiddelen gedurende de eerste twaalf maanden ter waarde van 12.500.000 pond sterling. DE MOORD OP TALAAT PASJA. Dc ArmeniërSalomon Teiliirian, die in de Hardenbergstrasse te Berlijn den gewe zen Turkschen grootvizier Talaat Pasja doodschoot, werd gisterenochtend in de politiegevangenis te Charlottenburg ver hoord. Teilirian verklaarde, dat hij den moord gepleegd had om wraak te nemen op Talaat Pasja wegens zijn bloedige ver volgingen van de Armeniërs en speciaal omdat hij zijn ouders had laten dooden. Hij had dezen massa-moordenaar eeuwige haat bezworen. De laatste jaren ha-d hij met reizen door Turkije doorgebracht, ten einde de verblijfplaats van Talaat Pasja te ontdokken. Toevallig was hij ten slotte achter de schuilplaats van zijn vijand ge komen. Met groote moeite, daar hij geen woord Duitsch kort spreken en ook niet over voldoende geldmiddelen beschikte, was hij ér in geslaagd naar Berlijn te komen. In een vrij lang relaas deelde Teilirian nog mede, dat tallooze Armeniërs een zucht van verlichting zouden slaken als zij van den reeds lang verdienden dood van den grootvizier zouden hooien. De jonge man, die eerst zeer kort in Berlijn ver toefde, had in de nabijheid van de woning van Talaat Pasja in de Hardenburgstrasse kamers gehuurd in een pension. Hij ge bruikte de weinige dagen van zijn verblijf te Berlijn om zich nauwkeurig van de ge woonten van Talaat Pasja op de hoogte te stellen, daar hij voornemens was 11a zijn daad te vluchten. De Armeniër had den grootvizier ook niet in zijn woning op gezocht, maar op straat aangevallen, om dat hij dan beter kon vluchten. Gok wist hij, dal de grootvizier thuis altijd zijn vrouw bij zich had en nooit bezoeken ont ving. De Armeniër liad reeds vervalsclite papieren voor zijn vlucht naar het buiten land gereed gelegd. Hij legde er echter den nadruk op, dat hij ook thans, nu hij gepakt was, geen berouw van zijn daad had. In de Turksclie kolonie te Berlijn heeft de dood van Talaat Pasja groot leedwezen gewekt. Men verklaart in deze kringen, dat de haat der Armeniërs,, al is zij ook te be grijpen, zich toch ten onrechte juist togen Talaat Pasja had gericht HET WETSONTWERP OP DE ONTWAPENING IN DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft na een interessant de bat het wetsontwerp, waarin de ontbinding of ontwapening van zelfbeschermings-orga- nisaties wordt gelast, verwezen naar een commissie van 21 leden. Er zijn echter in het oorspronkelijk ontwerp door den rijks raad reeds eenige veranderingen aange bracht en de rijksregeering zal nu in de commissievergaderingen moeten verklaren of na deze wijzigingen de Entente nog genoegen zal nemen met dit ontwerp, dat niets anders is dan de consequentie van de artikelen 177 en 178 van het Vredes verdrag. Juist omdat dit ontwerp uitsluitend om redenen van buitenlandschen politieken aard moest worden ingediend, werd de motiveering bij de algemcene beschouwin gen overgelaten aan den minister van buitenlandsche zaken, dr. Simons, die on middellijk de Beierschc en rijks-conserva tieve opvatting, dat na het mislukken" van de conferentie van Londen, Duitschland zich niet meer gebonden behoeft te achten door het verdrag van Versailes, beslist on juist noemde. Voor de verwerping van het ontwerp waren alleen de conservatieven die Duitschland nu ontslagen vinden van den dwang van Versailles en de onafhanke- lijken en communisten, wien het ontwerp niet ver gen'oeg gaat. UIT RUSLAND. Een draadloos.bericht uit Moskou noemt dc berichten uit hot buitenland over op standen op groote schaal' in Rusland uit den duim gezogen. Er worden, zegt Mos kou, ten minste 12 steden genoemd, waar opstanden zouden zijn uitgebroken, terwijl het in die plaatsen in werkelijkheid vol maakt rustig is. Tsjitsjerin waarschot de verschillende regeeringën, dat de sowjels dezen lastcrveldtocht, die klaarblijkelijk van bovenaf wordt ingegeven door orga nen die onzichtbaar blijven, als een vijan delijke daad moeten beschouwen. Do algemeene vergadering van de com munistische partij heeft Maandag besloten een oproep aan de werklieden te St. Pe tersburg te zenden, waarin zij ben opwekt, zich te verzetten tegen de invloeden van buiten, welke door het verwekken van stakingen, de bemoeilijking van het sow jetbewind en het belemmeren van de demobilisatie trachten de verbetering van het lot der werklieden en boeren tegen te gaan, en te strijden voor het behoud van wat ten koste van veel bloeds vier jaar geleden verworven is. DE CRISIS IN DE ENGELSCHE KOLEN- INDUSTRIE. Maandag had te» Cardiff een bijeenkomst plaats van mijneigenaars en mijnwerkers van Zuid-Wales, waar Evan Williams na mens eerslgenoemden mededeelde, dat aan 3% Wfeek aap glJq nrbrideu) qau- De „Daily Chronicle" meldt, dat onder de bijna 40.000 werklooze mijnwerkers in bet Rhonddadal zoo groote nood hecrscht, dat vele families hun meubels tegen eiken prijs verkoopen. Geheele ameublementen gaan op deze wijze weg voor een schijntje en waardevolle piano's worden van do hand gedaan voor slechts 12 en 14 pond sterling. Het is jammerlijk, zegt de be- richtgeved van het blad, te zien hoe fami lies, die nog slechts enkele maanden gele den in weelde schenen le baden, thans van alles worden beroofd, terwijl in sommige gevallen ook zelfs het eerst noodige ver dwijnt. Nog slechts een paar dagen gele den werden goede keukenstoelen verkocht voor een shilling per stuk, ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Gisterennacht is l)ij Halle een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Een van Hal le komende exlra goederentrein ont spoorde tusschen Ammendorf en Merse- burg en stortte van den 10 nieter hoogen berm naar beneden. Een tegclijikertijd van Mersebnrg komende en de plaats van het ongeluk passeerende ij3goederen- trein derailleerde eveneens en viel a de andere zijd© van de glooiing. Er om stond een ontzettend© chaos. OiMniddel-» lijik gediood werden de conducteur van den extra goederentrein, de machinist en een conducteur van den ijlgoederen trein. Zwaar gewond werden zes beamb ten, die onmiddellijk naar een ziekenhuis in Halle moesten worden vervoerd. De materieolc schade is aanzienlijk. Het verkeer wordt langs een omweg in slaml gehouden. De oorzaak van het ongeluk is te wij ten aan Biet met misdadig opzet losma. ken van de dwarsliggers. Van de daders tot nu toe geen spoor. EEN VISCHDRAMA. De Engelsche bladen hebben het vol. gendo verhaal over het teloor gaan vac. een groot aantal haringen in de Klawack- bagi van het prins van Wales-eiland in Alaska. Een school haringen kwam de haven binnenzetten in zoo grooten geta le' dat de vissollen elkaar als het ware liet water uitpersten. Toen trad een plotselinge, vorst in. Door het invallen van de eb konden de visschen niet moer naar buiten komen en de uitgang ge- - raakte met ijs verstopt, terwijl het wa ter van de baai bevroor. De haringen vroren bij millióenen in het ijs vast en kwamen om. Zekere kapitein Bruun, van het s.s. Northwestern die deze gebeurte nis verhaalt schat het aantal op deze wijze vernietigde haringen' op 2000 mil- lioen. Daar zal natuurlijk heel wat zee- mans- en visschersJatijn in deze uit spraak zitten. Iedereen spreekt tegen woordig maar over milliarden en vindt dat toch niet zooveel (als een ander ze moet opbrengen) maar die 2000 millioen haringen zijn toch wel erg fantastisch. De omtrek van de aarde aan den eve naar is ongeveer 40 millioen M. Rekent men per M. vijf haringen bek-aan-staart zwenpnende dan zouden 200 millioen van die dieren een onafgebroken stoet vor men die de geheele aarde (ware er aan den evenaar onafgebroken zee) omspan-1 de. De visschen zouden dan om de 2000 millioen vol te maken in gelederen van. 10 stuks naast elkaar moeten zwemmen. In Mecklenburg hebben verkiezin gen pfflats gevonden voor den Landdag. Het resultaat verschilt niet .veel van dat der v 0 rig e verkiezing. De burgerlijke par tijen hebben gezamenlijk een kleine meerderheid. Doch de politieke constel- lalie zal niet zoo worden, dat burger lijke en sociaal-democraten blijyen sa menwerken. Het eenige opmerkelijke bij deze ver- kieziiigen is het verlies, geleden door de partijen van de uiterste linkerzijde. Bij de vorige verkiezingen in Juni 1920 kre gen de onafhankeiijken 24,567 en de communisten 1177 stemmen, nu de onaf hankeiijken 2358, de communisten 13924. Gezamenlijk verforen zij dus ongeveer- 10.000. stemmen. De Kamer v. Koophandel te "Parijs nam in haar zitting van 9 Febr. j.l. een resolutie aan, eindigende aldus: „La Chambre de Commerce ,van Parijs, be sluit: in te voeren het facultatiefonder wijs in Esperanlo op de handelsscholen; drukt den wensdh uit 'dat dit onderwijs algemeen worde in Frankrijk cn licl bui tenland, en dat de handelskamers van alle landen, in.hunne zorg voor de ver gemakkelijking der onderlinge handels betrekkingen, ijveren voor de snelle ver breiding der internationale hulptaal. --- Na een betooging van werkloozen te Weimar zij.i dezen Dinsdag in 't kabi net van staatsminister Baudert binnenge drongen en hebben deu minister mishan deld' en verwond,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2