BINinhz-NLAND. DONDERDAG 17 MAART 1921 !4e JAARGANG c '"l „OWS BLAD Ka de londensche conferentie mnnenlandsch Nieuws. No. 138 NOORS DAGBLAD 95 Abonnementsprijs: ?er kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad a t 2. f2.50 f 0.50 hooger. B&ireay: HOF 6, ALKSiAAR. - TeSefoors REDACTIE ADMINISTRATIE No. 433 No. 633 Aan alle abonné'r'wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 40Q,—f 200,-, f lOO,-, f 60,—, f 35, Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60. ■■■■■ii i ii i ,f Nu er, na <le mislukking van de Confe rentie te Londen weer eenige dagen ver streken zijn, lijkt het een goed oogenb'i om den nieuw geschapen internationalen .toestand in verband met het gebeurde o;> de befaamde Conferentie even nader te bekijken. Juist nu, omdat de Londensche Conferentie Zaterdag j.l. formeel gesloten is; de ktms waarop sommigen nog hoopten dus is afgesneden, dat i •Duitsche delegatie naar deze bijeenkomst der Geallieerden nog terugkeert; nu ook de veel besproken sanoties in werking zijn getreden en nu de Duitsche Rijksdag, met minister Simons in zijn midden, bijéén geweest. Én dan valt allereerst bij een terug blik over de gebeurtenissen van de afge- loopen week t^constateeren, dat de nieuwe breuk lusschen Duitschland en zijn oude vijanden in de geheele 'wereld heel weinig indruk heeft gemaakt. Men denke zich nog eens in dé stem ming vóórdat de Londensche Conferentie begon en de eerste dagen dat zij dgurde. De aigemeene verwachting was, dat er nu eindelijk eens een einde aan de on derhandelingen zou komen. De ivereld kan niet op rust, de handel niet op streek, et- geldmarkt niet normaal worden, liet 1c ven kan niet in zijn oude banen terugkeo ren, zoolang Centraal Europa in de po sitie buju Verkeer.en vtur een scuuldenaai die niet weet hoeveel hij betalen moe dus niet weet hoe en of hij nog wel levei. kan. De wereld heeft benoefte aan vree. en rust, itioet zich herstellen en daarto, is het noodig, hoe eer hoe beter, tot een dragelijke overeenkomst met Duitschland te komen. Dat was zelfs de meening val, den iingelschen premier en daar hij een machtig, misschien de machtigste man onuer de Geallieerden is, was het ver trouwen groot, dat er nu ben einde aar den wankelen internationalen toestand zou komen. mi na weinig dagen van loven en bieden kt,tut piotseling het bericht: het Duitsche tegenaanbod is onaanneembaar bevonden; de Duitsctie delegatie' gaat onverrichter' zaken huistoe! Men had allerwege groote verslagen heid kunnen verwachten. Immers hei Rijngebied werd aanstonds verder bezet door Fransche troepen, die gereed ston den: de wapens kletterden weer! Men had een paniek op de beurs en ach- en w te-geroep bij het- Duitsche volk kunnen vermoeden. Van dat ailes is niets gebeurd.' De geldmarkt bleef even lusteloos als te voren, zoowei in Amerika als bij de neu tralen en in Duitschland zelf; en het Duitsche volk haalde zun gedelegeerden, «ie onverrichter zake terugkeerden, .te lierlun onder stormachtige geestdrift, a's overwinnaars binnen, iir was gesproken van een op handen zijnde mimsterieele crisis in de Duitsche regeering en spe ciaal de minister van buitenlatidsche za ken, dr. Simons, zou er aan moeten ge- looven. Doch j.l. Zaterdag nam de Rijks dag met overweldigende meerderheid een motte van verrouwen in de Regcering aan, nog wel na een rede van dienzelf-Jen w. bimons! Hoe dit alles te verklaren? Is de mis lukking van de Londensche Conferentie dan geen ernstige belemmering voor de nurn.auseeruig van den internationalen toestand? Is de instelling van een nieuw douanegebied door de geallieerden aan den Rijn, tevens medebrengend de lasten en de zware onderhoudskosten eener be zetting van verschillende Duitsche steden, voor Duitschland dan niet een nieuw, ernstig nadeel? Al die vragen moeten be vestigend beantwoord worden. Daarom most de verklaring voor de betrekkelijke onverschilligheid voor de mislukking der Londensche Conferentie elders gezocht worden. De Duitsche deskundigen hadden naar hun zeggen ue uiterste grens van Duitseh- land's betalingsvermogen nauwkeurig vastgesteld en hiervan had de Regeering een voorstel gemaakt, dat de Duitsche de legatie naar bevinding van zaken tsr Londensche Conferentie zou indienen. Laai het zijn, dat dr. Simons in Engelan-d's hoofdstad wat onhandig heeft gemanoeu vreerd, het aanbod is in ieder geval gedaan enals belachelijk verworpen. Daarte genover stonden de Itransche eisclien, die neerkwamen op de aanvaarding van den milliardeneisch der Parijsche Conferentie, een eisch, die men in Duitschland abso luut onaannemelijk acht. En njt was het fatale punt, waarom de Londensche Con ferentie draaide, dit: wanneer Duitsch land niet verder gaat dan het aanbod der delegatie, dan treden nieuwe sancties" ir. werking. Welnu, de aigemeene Opinie was en is nog, dat met «ie dwangmaat regelen niet meer te bereiken is, dan de Duitsche regeer-ing vrijwillig aanbood te betalen. De toestand, waarin Duitschland zich dus gevoelde was die van den schul le- naar,, van wien men bijv. 100,000 eisebt en die 50.000 aanbiedt, wetende, dat van hem niet meer te halen is. Nu kan imen dreigen met faillissement; de man zal zeggen; ga uw gang: dan krijgt gij toch nooit meer dan 50 pet.! En het heeft den schijn, alsof Frankrijk met het door drijven van zijn wil, niet meer dan zuil' een faillietverklaring heeft bereikt. Toch is de situatie nog eenigszins an ders; zij kan gunstiger en ongunstige worden, al naarmate de toestand zich m: ontwikkelt. Toen de Conferentie van Spa in een cri tielc stadium- verkeerde, was de spanning 111 Duitschland en elders veel grooter. Als dreigement van de zijde- der geallieerden gold toen de bezetting van het kplenrijkc Roergebied. Maar door een diplomatieke handigheid van.Lloyd George is nadien liet behoud van -dien levensader voor Duitsch land niet meer in het geding gekomen, waardoor aan Frankrijk eenjder voornaam ste wapens uit de handen werd geslagen Zoolang dit werkelijk ernslig of een daar mede evenredig zwaar dreigement nie: meer hoven Duitschland's- hoofd hangt kar. men daar rustig afwachten, tótdat d-. volksstemming in Opper-Silezië beslis, heeft over het behoud of liet verlies va een voor Duitschland belangrijk gebiec Daarna kan men nieuwe voorstellen de; Duitsche regeering verwachten, die da misschien ten lange leste een toestand vu rust en langzame opleving zullen scheppen. Op één gewichtige vraag heeft het ver loop der Londensche Conferentie geen ant woord gegeven: was de lijdzame houding van Lloyd George tegenover de Fransen eisclien een gevolg van zwakte of van fijne diplomatie? Vreesde nien in Londen een breuk met den bondgenoot of werd daar opnieuw een strijd 0111 de macht in Europa gespeeld tusschen Engeland en 'Frankrijk, waarbij dê Duitsche delegatie slechts de rol van den bal in handen der spelers vervulde? Voor de laatste opvatting zou pleiten, da Frankrijk met het doorvoeren der sanc ties nu schijnbaar zijn zin krijgt, maa meteen „zijn tanden stuk bijt". Bij eet. volgende gelegenheid zal liet zich dan wei moeten schikken naar de andere par tij, ót wel zich in gevaarlijk isolement moeten terugtrekken. •Doch opzettelijk of niet opzettelijk ge schapen, een dergelijke toestand is niet temin thans ingetreden en het is niet onwaarschijnlijk, dat de Engelsche diplomatie er haar voordeel mee zal doen. De naaste toekomst zal weldra lee- ren naar welk einde de kronkelpaden der „Staatsmanswijsheid" ons voeren! De Koningin eu het kiesrecht. Óp de kiezerslijst te 's-Gravenhage komt ook <le naam van de Koningin voor. Dien tengevolge is H. M. kiezer en rust op haar stemplicht. De heer mr. J. Carp heeft daarmede geen vrede en betoogt in 't „Weekblad van het Recht", dat de positie van het staatshoofd miskend wordt door er het kiesrecht aan .oe te' kennen. Immers, als k'ezer zal de Koningin zich hebben uit te spreken over de politieke richting harci keuze, stelt zich dus partij in den poh- tjeiceu strijd. Dat echter is onvereenigbaai met haar positie, hetzij men deze beschouw: als een plaats in het wetgevend proces, hetzb daarbuiten, als een macht, toeziende op ue rechtsvorming. De heer Carp licht dit nader toe, onder betoog, dat onpartijdigheid in beide func ties plicht is. Opgemerkt moet nog worden, dat in de op 5 januari 1921 ingediende wijziging-der Kieswet een aanvulling van art. 71 dter wet wordt voorgesteld, welke aanleiding kan geven tot de onjuiste opvatting, als zoude de Koningin wèl (zij het ook facul tatief aan de politieke partijvorming kun nen deelnemen. Immers, bedoelde aanvul ling strekt, om de leden van het Koninklijk Huis van de verplichting, zich ter uit oefening van liet kiesrecht bij het stem bureau aan te melden, vrij te stellen. Hier aan kan ten grondslag liggen de meening, dat ook door de Koningin medegewerkt zou kunnen worden aan de verkiezingen. Mochi het inderdaad de bedoeling zijn, onder de leden van net Koninklijk Huis ook de Koningin te begrijpen, dan zou deze aanvulling der Kieswet zeer te betreuren zijn. Jteit misverstand in een Katholiek Blad? De „Bond van Nederlandsche Onderwij zers", zet zijn agitatie tegen de opleiding tot leerkrachten bij het onderwijs voort. Jmst Zaterdagavond had de Bond weer in verschillende bladen een groote adver tentie, waarin de. ouders worden, aange spoord, eerst inlichtingen, bij den Bond m te winnen, als ze plan "mochten hebben hun kinderen voor onderwijzer te doen op leiden. Wat zulke „inlichtingen" beteekenen, is nu wel genoeg bekent]. Ook', dat ze valsch zijn, in dezen zin, dat de toekomst der on derwijzers veel beter verzekerd is dan t>t voor kort. Zoodat we maar zeggen willen: Ouders, als gij uw kinderen voor onderwij zer of onderwijzeres bestemt, is hun toe- kom-ort naar lichaam en ziel veel beter ver zorgd dan in menig and-er vak. .terecht staat dan ook de „Resb." ver- baassJj idat beruchte advertentie van den Bond ook aan te treffen in een katholiek blad. Het blad zegt daarvan: „We kunnen toch niet aannemen, dat dit blad met die Bondsactie gaat. En evenmin, dat het, zooals vrijzinnige bladeti wel doen, onder advertenties laat aanbe- vcAn, wat het onder bet redactioneel ge' deelte bestrijden moet. Daarenboven, wat ook afgescheiden van aeze actie is dat voor een manier, om katholieke ouders om inlichtingen naar het Bondsadrcs te sturen? We kunnen dus niet anders aannemen, dan dat de opname van die advertentie een misverstand is, dat zoo spoedig moge- lijk geredresseerd zal worden. Vooral nu de bijzondere kweekscholen weer beginnen te bloeien, zou zulke adver tentie verwarring kunnen stichten." BEZOEK VAN DEN AMERUCAANBüHEN GEZANT AAN DE ZAAN STREEK. Vrijdag a.s. zal de gezant van Noord- Amerika te 's-Gravennage, een bezoek brpngon aan de Zaanstreek, bij welke ge- iegeiihoid op 't gemeentehuis van Koog a.d. Zaan. de thee zal ■worden aangébo- Jen, waartoe verschillende notabelen uit de Zaanstreek zijn uitgenoodigd. Uitvoer van hout. Met ingang van 19 Maart is do uitvoer van alle hout toege staan, behalve van «lijnhout. DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. Do voortdurende groei en de toene mende werkzaamheden van De Hanze in net Bisdom Haarlem en hare instellingen, hobben opnieuw uitbreiding van het Cen traal Hanze-Bureau te Amsterdam nood zakelijk gemaakt. Met ingang van 1 April a.s. treden twee nieuwe prOj^andisten in functie, n.l. de heeron H. Dronk te Rotterdam en 0. J. M. Bomers to Bergen-op-Zoom, De bezetting van dit bureau bestaat thans uit den directeur, drie propagan disten, een administrateur, vior klerken on eon jongsten bediende. Daarnaast zijn reeds 'enkëlé' plaatse-S lijke Eanze-Bureaux ingericht, terwijl zeer binnenkort verschillende Hanze-Bu- reaux van Advies voor den Middenstand zullen worden gesticht, aanvankelijk o.m. te Amsterdam, Hoorn en Goes. TABAKSACCIJNS. Door liet katholieke Kamerlid den heer Wintermans is op bet wetsontwerp tot heffing van een tabaksaccijns een amendement ingediend, dat de bedoe ling heeft de fabrikanten en handelaren te ontslaan van de verplichting afschrift van hunne facturen aan de fiscale amb tenaren toe te zenden. de sancties tegen duitschland. Goederen uit neutrale landen. Het Engelsclie Lagerhuis heeft het wetsontwerp betreffende de 60% van de koopsom van Duilsch artikelen aangeno men. Goederen uit neutrale landen zullen ontheven zijn van de bepalingen in zake de 50%, indien zij ten hoogste voor uit Duitseh fabrikaat beslaan. PRIJSDALING VERWACHT. De heer Wibaut schrijft in „Het Volk", over de daling van de prijzen in den groothandel en concludeert ten slotte dat binnen korten tijd zeker zal blijken, dat de indexcijfers voor de kosten van het levensonderhoud in Nederland Jager gaan worden. Nijverheidstentoonstelling te Schevenin- gen Naar de „N. Crt." verneemt, heeft mr. P. J. M. Aalbersc, Minister van Arbeid, zitting genomen als beschermheer in het Eere-Comité van de Nijverheidsten- toonstelling te Schevendngen, welke op initiatief van de afdeeling 's-Gravenhage der Vereeniging „N-ederlandisch Fabrikaat" van 13 tot en met 23 Augustus a.s. zal worden gehouden, met het doal een beeld te geven van de nijverheid te 's-Gravenha- ge eo in de aangrenzende gemeenten. BELASTING OP' LOGEERGASTEN. Op initiatief van het gemeentebestuur van Katwijk, heeft dezer dagen in hot ge bouw dier Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage een samen komst van door deze Vereeniging uitge- noodigde gemeentebesturen van badplaat sen p'aats gehad, ter bespreking van de al dan niet wenschelijkhcid een belasting op logeergasten te heffen, waartoe de wljzigde gemeentewet thans de bevoegd heid geeft. Na breedvoerige discussie bleek het meeiendeel der afgevaardigden van mee ning, dat het niet wenschelijk is reeds lit jaa- tot het invoeren van een belasting op logeergasten over te gaan, doch wan neer na verloop van tijd deze belasting wordt geheven, een voor alle badplaatsen uniforme regeling te treffen. Voor het samenstellen van een uniforme belastingverordening werd een commissie gevormd;, waarin zitting nemen, de afge vaardigden van Bergen, Katwijk, Loosdui nen, Noordwijk en Zandvoort, welke com missie met het Bureau der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten zullen on derzoeken, welke heffing het bitlijkst is, zonder schade te lijden tegenover het bui- tenlacdt Een verbod. De directie der Neder landsche spoorwegen liceft hol treinper soneel verboden, gedurende den rit plaats te nemen in een compartiment voor vrouwen, Qok niet voor regeling van onicgehnatigihedcn, betrekking hebbend op liet reizigersverkeer. Vrij van belasting 0/ heffing. Om misverstand te voorkomen, heeft de di rectie der Noderlandsdhe Spoorwegen liet personeel kennis gegeven dal abonnement kaarten en aanvragen, vrij zijn van zegel ingevolge art. 2 der Overeenkomst met den Staal der Nederlanden van 13 Sept. 1919, waarin is bepaald, dat- plaatsbewij zen en verdere schrifturen vrij zijn van elke belasting of heffing. „Van eigen gebouw*i voorloopig ge- nofg." Men meldt uit Deventer d.d. 14 Maart aan de „Msb.": lu de hedenavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier werd door den voorzitter me degedeeld, dat de Minister op een tot hem gerichte vraag, of de nieuwe Kamers van Koophandel eigen gebouwen zouden krij gen (evenals de Raden van Arbeid) ge antwoord heeft, „dat hij van eigen gebou wen voorloopig genoeg had." Katholieke Landdag. Naar „Zeelan- dia" verneemt, zal vermoedelijk in de maand Juni, voor Oostelijk Zeeuwsoh- Vlaanderen te Hulst een Katholieke Land dag worden gehouden. Z. D. H. Mgr. P'. Hopmans, Bisschop van Breda, heeft zijne goedkeuring en be scherming toegezegd. EEN NATIONALE EER. Het dagelijksch bestuur der Commissie voor Maatsch. Belangen der Nedërl. Mij. -ter Bevordering der Pharmacie, verspreidt een circulaire onder dit hoofd, waarin een beroep wordt gedaan op de apothekers van Nederland, om een dienstverband aan te gaan bij den Indischen Militairen Pharmaceutischen Dienst, waar groote behoefte bestaat aan gediplomeerd perso neel en op het oogenblik acht plaatsen dringend om vervulling roepen. Met een beroep om de plaatsen van roote mannen als Greshcff, Bernelot oéns en andere voor Nederlanders te behouden, eindigt de commissie met er op te wijzen, dat, nu de positie veel ver beterd is en lipt hier een nationale eer betreft. Op dap aldus de circulaireapothe kers van Nederland en blijft niet langer, zooals Jan Linschoten dat noemt: „op moeftcr's keuken zitten." Onze Hoofdstad en Amerika. Het weekblad „De Amsterdammer" heeft den Amerikaanschen gezant naar zijn indruk ken gevraagd omtrent zijn langdurig be zoek aan de hoofdstad. Uit liet zeer vriendelijke antwoord van Mr. William Philips halen wij. de vot- gende zinsneden aan. „Amsterd-am is een monument uit het verleden, maar het is een nóg pakkender getuigenis van den vooruitgang en de beschaving der toekomst. „Uw groofe stad heeft vele banden, die hot^ aan Amerika binden era ik hoop op recht, dat die banden in de komende jaren beduid-end zullen versterkt worden. „Meer dan ooit heb ik d'en indruk ge kregen, dat mijn laudgenooten nog heel kunnen leeren van Nederland en wat speciaal van de stad Amsterdam." waardevermeerdering van on roerende goederen ten be hoeve der gemeenten. Aan de Memorie van Toelichting van het desbetreffend wetsontwerp, wordt het vtoütgeutcte ontleend: De regcering heeft gemeend de waard- devenmeerdering van onroerende zaken, binnen hot rijk gelegen "of gevestigd^ langs tweeërfei weg te moeten treffen, nd. lo. ter gelegenheid van eiken eigen domsovergang eener onroerende zaak, derhalve zonder te onderscheiden, wie haar verkrijgt of van wden zij wordt ver kregen. 2o. periodiek ten aanzien van rechts personen of daarmede gelijk tc stellen commanditaire vennootschappen- op aan deden, na afJ-oop van elk tienjarig tijd vak. De Regcering wil die bedaisting niet be perken lot de overdrachten ondier bözwa- renden titel, maar haar ook heffen bij schenking en verkrijging bij erfopvol ging. De voorgedragen belasting wil men doen heffen telkens, wanneer bij over gang onder de levenden of d-oor overlij den van een vermeerdering van waarde blijkt. Werd echter de 'heffing beperkt t-ot die overgangen, dan zouden de rechts personen, waarhij uiit den aard der zaak vhn overgang door overlijden nooit spra ke is, en waarbij 'overgang-en ondier de levenden ïel-deaaim zijn,, in een veel gun stiger toesland geraken dan de natuur lijke personen. Om die reden vorderde de hiitijlkheid én ten opzichte van de natuurlijke personen én ten aanzien van de gemeenten, te wier behoeve dc belas ting wordt geheven «lal rechtsperso nen periodiek aan deze belasting worden onderworpen. Zulk een belasting is ten aanzien van natuurlijke personen on.noodig, omdat zooal niet aOtipd onder dc levenden dan toeh steeds door overlijden hun on roerende zaken in eigendom aan ande ren overgaan. De Redeeming oordeelt het onmogelijk deze belasting te doen terugwerken, o.m. omdat de belangen van hypotheekhou ders ernstig konden worden bedreigd. I-n de onderstelling, dat liet wetsvoor stel omstreeks 1 Juli 1921 lot wet zal zijin verheven, is als tijdstip van aan vang der le belasten waardevermeerde ring genomen 1 Januari 1921. De bc-lasling zal bedragen 25 ten hon derd van de waardevermeerdering. Oorspronkelijk was door de oorlogs winstbelasting ook dit percentage voor gesteld; er bestaat eennge g-êiijlksoorlig- heiiid tu-sschen die belasting en d-e thans voorgedragene in zoo ver, dat bij beide het min of meer toevallige voordcel wordt bphist. DE WERKNEMENDE MIDDENSTAND. Nu hel Doorluchtig Episcopaal van Nederland zich vereenigd heeft met de*op richting eener standsorganisatie voor den Werknemenden Middenstand, zal liet voor de verspreiding dic-r organisatie over het geheele land van belang zijn, indien meer dere bekendheid wordt gegeven aan liet doel en streven dezer vereeniging. Het doel van d-en W. M. is blijkens de statuten het volgende. De Bond stelt zich ten doel. a. volgens de Katholieke beginselen ai gemeene leiding te geven aan de Roomsc-h- Katholicke Vereenigingen van den Werk nemenden Middenstand; b. de in a genoemde vereenigingen te vertegenwoordigen, waar dit nuttig wordt geacht door den Centralen Raad of liet Böndsbe stuur; c. de godsdienstige, zedelijke, stoffelijke en maatschappelijk belangen vatr den Werknemenden Middenstand Ie behartigen. Hoe tracht de W. M, dat te'bereiken? De Bond tracht dit doel te bereiken langs 'wettigen w-jg wer tfcror. nauwere aansluiting en onderlinge samenwerking van - Roonisch-Kalholieke vereenigingen van den Werknemenden Middenstand, in het Bisdom.... oprichting van nieuwe vereenigingen als afdeelingen van den Bond; c. voorlichting te geven met betrekking tot d-oel en sneven dezer Katholieke bewe ging; d.. bevordering van vakorganisatie cn sociale wetgeving; e. oprichting, bevordering cn instand houding van instellingen tot behartiging van de geestelijke belangen en maatschap pelijke welvaart; samenwerking en het plegen van overleg met andere bonden, vereenigingen lichamen of personen, waar dit nul tig of noodig blijkt. Over doel en middel, over laak cn werk wijze, over nooden, wensclien cn verlan gens, over zeer veel, wat leeft en woelt in de harten der vele werknemende- midden standers, zal Woensdag 16 Maart 'saam. 2 uur in het St. Ghristoffelhtiis te Roer mond een bespreking gehouden worden. Er zijn veie uitnoodigingen gezonden. Wij hopen van ganscher liarle, dal aan die uit noodigingen gevolg zal gegeven worden en dat de vergadering van Woensdag een re sultaat zal bereiken, dat hoop geeft vdor de toekomst. De controle op de Raden van Arbeid. Naar aanleiding van de vragen van he-t Kamerlid, den heer Teenstra aan den minister van Arbeid omtrent den aankoop van verschillende perceelen voor verschil lende Raden van Arbeid vestigt men er van bevoegde zij-de die aandacht op, dat voor deze uitgaven niet alleen de Raden als zoodanig verantwoordelijk zijn, waar zij wettelijk de goedkeuring behoeven van den Verzekeringsraad, hetgeen praetisch hierop neerkomt, dat do Rijksverzeke ringsbank dc noodzakelijkheid van aan koop dier .gebouwen heeft onderzocht en eerpt na bevind van zaken toestemming heeft gegeven tot dien aankoop. Zonder die toestemming mag de Raad van Arbeid hoegenaamd geen uitgaven voor derge lijke doeleinden doen. Alle uitgaven staan trouwens onder controle van den Verze keringsraad bovengenoemd. DE KOSTEN DER HUUR- COMMISSIES. Op de vragen van het Tweede Kamerlid De Buisonje, betreffende de kosten der huurcommi-ssdes en betreffende de -tarie ven voor de deskundige voorlichting van huurcommissi-es kantonrechters, luidt het antivoord van den Minister van Ar beid als volgt:. 1. De kosten der -huurcommissie heb ben bodiragen: a. Voor het geheele Rijk: over 1917 65-074, over 1918 294.499, over 1919 318.981- b. V-oor Amsterdam: over 1917 18.856.19, over 1918 54-043.93, over 1919 49.734.i8. Voor, 'e-Gravenhage:. pvf.r, 1917 9740-34, over 1918 35-117-94, over iplp 35-400.02JJ. "Voor Rotterdam over 1917 9.554.51, over iqj8 38.681.94, over '19 52.619.06. De kosten over 1920 kunnen nog niet worden opgegeven, daar deze cers.t in de eerste helft van dit jaar worden verre kend. De deskundige voorlichting van huur- commis-sies en kantonrechters met betrek king tot de huurwetten wordt gehono reerd op den voet van het Tarief van Ge rechtskosten in Strafzaken. Uit onze Oost. Aanslagen in dc Indische cultures.De „Planter" geeft het volgende lijstje van aanslagen die in de laatste tien jaren in de cultures zijn gepleegd: 1912 :40 aanslagen (waaronder 1 moord) 1913:41 aanslagen (waaronder 1 moord); 1914 32 aanslagen (waaronder 2 moor den); 1915:26 aanslagen (waaronder 2 moorden); 1916:34 aanslagen (waaron der 3 moorden); 1917:32 aanslagen (waaronder 1 moord); 1918:35 aanslagen (waaronder 2 moorden); 1919:13 aansla gen (waaronder 2 moorden); 1920:21 aanslagen. Uit dc\ opgaaf blijkt, dal slechts 2 aan slagen voorkwamen op tabaksonderuemin- gen door Cbineczen, dc overige alle op rubber- cn con enkele tbeeonderneming werden gepleegd cn alle door Javanen, die ook liet grootste percenlage der ondcrne- miivgskoelies uitmaken. Van deze laatste aanslagen zijn niet minder dan vier door groepen Javaansche koelies gepleegd. Ongeluk op een suikerfabriek. Den ICcn Februari werd uit Malang gemeld: Op dc suikerfabriek Krediet is gistermid dag de hoofdbuis van de stooniieiding ge- spi gen. Elf zwaargewonde Inlanders werden overgebracht naar Malang, drie gewonden werden opgenomen in het in- landscli hospitaal. Allen zijn overleden. Van de 8 in de Lavalelte-kliniek opgeno men zijn er 4 overleden. Aandrang op enguite. Naar aanlei ding van de memorie van antwoord op bet verslag in zake het ontwerp tot var- hoogiug van do begrooiiog van oorlog voor 1918, heeft de Commissie van Rap porteurs zich afgevraagd of oen deel van don inhoud der Memorie van Antwoord geen aanleiding behoort te geven tot uot instellen van een enquête naar de wijze, waarop de gelden, over het jaar 1918 ter beschikking van bet Departement' van Oorlog gestold, zijn besteed. Drankbestrijding. MARIA-BOND IN HET BISDOM HAARLEM. Den zden Paascbdag, 28 Maart, zal het I2jj-jarig bcsi-sn van den Maria-Bond in liet bisdom Haarlem, te Amsterdam feestelijk worden herdacht. Te 11 uur zal een plechtige II. Mis van dankbaarheid worden opgedragen in de St, Hubertusikapel. Te 2 uur zal de groote fcestvergadcring plaats hebben in de groote zaai der St. Jozcfsgezcllen. Dc feestrede zal gehouden worden door den WelEerw. Pater Olten O.P. Na de pauze zullen in een revue dc voornaamste gebeurtenissen van dit tijdperk herdacht worden. JEUGD-COMMISSIE VAN IIET DIOCESAAN KRUISVERBOND IN HET BISDOM HAARLLEM. In de vergadering van bovengenoem de Commissie, welke Zaterdag j.l. te Amsterdam werd gehouden, is, nadat eenige huishoudelijke zaken waren afge daan, het onderslaan-d'c plan van actio samengesteld; a. te bevorderen, dat in elk Kru-isver- (l)oinl in het Bis-dom Haarlem een jeugd- afdeeKng wordt opgericht eu in stand ge houden b. te propageeren, d-at jongenstbo-nden afdeelingen van plaatselijke Krui-svcr- bonden, de meest gewenschte vorm zijn voor jeugd-organisatie; c. tc organiseeren een diocesauen cur sus, voor leiders van liet jeugdwerk; d. overleg te plegen met dc palroo- naatslei-ders om tot systematische sa menwerking te komen; e. te bevorderen de verspreiding van „Ons Jeugdwerk" en andere lectuur over het Jeugdwerk. Voorts zal de Commissie zich in een circulaire richlen tot de Besturen van die Kruiisverbouden in d-i-t Bisdom en hen verzoeken liare pogingen ten opzi-clhte van het Jeugdwerk krachtig te steunen. Het secretariaat der Commissie is ge vestigd tc Amsterdam, Kanaalslraat 168. Prijsdaling. Dc boterprijs verlaagd. Te Leeu warden. werd Zaterdag de prijs van de boter 'met 30 ets. per K.G. ver laagd. Te Bu-sum zijn de melkprijzen verlaagd van 23 op 21 ct. per Liter. Slapte in handel en bedrijf. Naar het „Centr." verneemt, is in de laatste dagen op de „Heemat" te Hengelo (O.) aan pl.m. 180 werk lieden uit diverse- afdeelingen, wegens gebrek aan werk de arbeid opgezegd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 5