„ONS BLAD" r~ Bur@&u: HOF 6, ALKMAAR» - Tclsfoonredactierno!E633 433 Na de Londensche conterentie BilMiNeJMLAND. Binnenlantisch Nieuws, No. 138 DONDERDAG 17 MAART 1921 14e JAARGANG NOORD DAGBLAD BSmamw'. -- Abonnementsprijs; ?er kwartaal voor Alkmaar 2.— Voor buiten Alkmaarf 2.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.50 hooger. - Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60. tnnf 9nn f mn f «n f -au f ik Nu er, na de mislukking van de Confe rentie te Londen weer eenige dagen ver streken zijn, lijkt het een goed oogenbü om den nieuw geschapen internationalen toestand in verband met het gebeurde o de befaamde Conferentie even nader t bekijken. Juist nu, omdat de Londensche Conferentie Zaterdag j.l. formeel gesloten is; de kans waarop sommigen nes hoopten dus is afgesneden, dat Duitsche delegatie naar deze bijeenkomst der Geallieerden nog terugkeert; nu ook de veel besproken sancties in werking zijn getreden en nu de Duitsche Rijksdag, met minister Simons in zijn mijiden, bijeen geweest. En- dan valtv allereerst bij een terug blik over de gebeurtenissen van de afge- loopen week te cons^ateeren, dat de nieuwe breuk tusschen Duitschland en zijn oucv vijanden in de geheele wereld heel weinig inuruk heeft gemaakt. Men denke zich nog eens in- de stem ming vóórdat de Londensche Conferentie begon en de eerste dagen dat zij duurde. De aigemeene verwachting was, dat er nu eindelijk eens een einde aan de on derhandelingen zou komen. De wereld kan met op rust, de handel niet op streek, u_ geldmarkt niet normaal worden, het li ven kan niet in zijn oude banen terugke ren, zooiang Centraal Europa m de po si-iie bnjit v.erkeereh vim ecu scuulueuaai die niet weet hoeveel hij betalen moe üus met weet hoe en of lnj nog wel leve., kan. De wereld hééft bciioene aan vree. en rust, moet zich herstellen en daartu. is htt noodig, hoe eer hoe beter, tot een dragelijke overeenkomst met Duitschland te nomen. Dat was zens de nieemng val. den liugelschen premier en daar hij ecu -machtig, misschien tie ïnacnligste man onder de Geallieerden is, was hét ver trouwen groot, dat er nu een einde aai. den wankeieu internationalen toesiand.zoe komen, Jj.n na wemig uagen van loven en bieder, kviin piötsëimg het bericht: het Duitsche tegenaanbod is onaanneembaar bevonden; tic Luitècne delegatie gaat onverrichter zaken nuistoe! men nad allerwege groote verslagen heid kuhnen verwachten. Immers het Rijngebied werd aanstonds verder bezet uoor Fransche troepeh, die gereed ston- uen: de wapens kletterden weerl Men had een paniek op de beurs en ach- en v.ccegeroep bij het Duitscne volk kunnen vermoeden. V an dat aales is niets gebeurd. De geldmarkt bleef even lusteloos als i-' •oren, zoowei in Amerika ais bij de neu traler. en 111 Duitschland zelf; en het Duitsche voik haalde zijn gedelegeerden, die onverrichter zake terugkeerden, te Herlijn ouder stormachtige geestdrift, a's overwinnaars binnen. Lr was gesproken van een op handen zijnde mimsteriecle crisis in ue DuiLsciie regeering en spe ciaal de minister van ^uitemanciscbe za ken, dr. iumoris, zou er aan moeten ge- luovcn. Doch j.l. Zaterdag nam de Rijks dag met overweldigende meerderheid een "motie vail - verrouwen in de Regeering aan, nog wel na een rede van dienzelf-ien ur, cimousl Doe dit aiies te vermaren? is de mis lukking van de Londensche Conferentie •aan geen ernstige belemmering voor de norma.ïseérnig van den internationalen toestand? 'is de instelling van een nieuw douanegebied door de geallieerden aan den Rijn, tevens medebrengend de lasten en ue zware onderhoudskosten eener be zetting van verschillende Duitsche steden, voor Duitschland dail niet een nieuvv", ernstig nadeel? Al die vragen moeten be vestigend beantwoord worden. Daarom n.oji ue verklaring voor de betrekkelijke onverschilligheid voor de mislukking der Londensche conferentie eiuers gezocht worden. De Duitsche deskundigen hadden naar hun zeggen* ue uiterste grens van Duitscli- land's belaiingsvérmogen nauwkeurig vastgesteld en hiervan nad de Regeering een voorstel gemaakt, dat de Duitsche de legatie naar bevinding van zaken ter Londensche Conferentie zou indienen. Laai het zijn, dat dr. Simons in Engelantl's hoofdstad wat onhandig heef.t gemanoeu vreerd, het aanbod is in ieder geval gedaan cnals belachelijk verworpen. Daarte genover stonden de Fransche eischen, die neerkwamen op de aanvaarding van 'den milliardeneiscli der Parijsche Conferentie, een èiscn, üie men in Duitschland abso luut onaannemelijk acht. En nu was het fataJe punt, waarom de Londensche Con ferentie diaaide, dit: wanneer Duitsch land niet verder gaat dan het aanbod der delegatie, dan lieden nieuwe „sancties'' dr. werking. Welnu, de algemeene opinie was en is nog, uat ine. <ue uwa.ig.„aUL- regelcn niet meer te bereiken is, dan de Duitsche regeering vrijwillig aanbood te betalen. De toestand, waarin Duitschland zich dus gevoelde was die van den schulde naar, van wien men bijv. 100.000 eischt en die. 50.000 aanbiedt, wetende, dat van hem niet meer te halen is. Nu kan inen dreigen met faillissement; de man zal zeggen; ga uw gang; dan krijgt gij toch nooit meer dan 50 pet. 1 En het heeft den schijn, alsof Frankrijk met het door drijven, van zijn wil, niet meer dan zulk een faillietverklaring heeft bereikt. Toch is de situatie nog eenigszins an ders; zij kan gunstiger en ongunstige" worden, al naarmate de toestand zich nt: ontwikkelt. Toen de Conferentie van Spa in een cri- tiek stadium- verkeerde, was de spanning in Duitschland en elders veel grooter. Als dreigement van de zijde der geallieerden gold toen de bezetting van het kolenrijke Roergebied. Maar door. een diplomatieke handigheid van Lloyd George is nadien liet behoud Van dien levensader voor Duitsch land niet meer in het geding gekömm. waardoor aan Frankrijk een der voornaam ste wapens uit de handen werd geslagen Zoolang dit werkelijk ernstig of een daar mede evenredig zwaar dreigement nie: mee.- boven Duitschland's hoofd hangt kar. .nen daar rustig afwachten, totdat du volksstemming in Oppèr-Silezië beshs. heeft over het behoud of het verlies va een voor Duitschland belangrijk gebied. Daarna 'kan men nieuwe voorstellen der. Duiische regeering verwachten, die da1, misschien ten lange leste een toestand var rust en langzame opleving zullen scheppen. Op één gewichtige vraag heeft het ver loop der Londensche Conferentie geen ant- wooid gegeven; was de lijdzame houding va.i Lloyd George tegenover de Fransche eischen een geVolg van zwakte of van fijne diplomatie? Vreesde men in Londen een breuk met den bondgenoot of werd daar opnieuw een strijd om de macht in Europa gespeeld tusschen Engeland en Frankrijk, waarbij de Duitsche delegatie slechts 'de rol van den bal in handen der spelers vervulde? Voor de laatste opvatting zou pleiten, da: Frankrijk met het doorvoeren der sanc ties nu schijnbaar zijn zin krijgt, maa meteen „zijn tanden stuk bijt". Bij eet, volgende gelegenheid zal het zich dan óf wei moeten schikken naar de andere par tij, ói wel zich in gevaarlijk isolement moeten terugtrekken. Doch opzettelijk of niet opzettelijk' ge schapen, een dergelijke toestand is niet temin thans ingetreden e'ii het is met onwaarschijnlijk, dat de Engelsche diplomatie er haar voordeel mee zal doen. De naaste toekomst zal weldra lee- ren naar welk einde de kronkelpaden der „Staatsmaiiswüsheid" ons voeren! Lie Koningin en het kiesrecht. Op* de kiezerslijst te 's-Gravenhage komt ook <ie naam van de Koningin voor. Dien tengevolge is H. M. kiezer en rust op haar stemplicht. De heer mr. J. Carp heeft daarmede geen vrede en betoogt in t „Weekblad van het Recht", dat de positie van net staatshoofd miskend wordt door er het kiesrecht aan :oe tc kennen. Immers, als k'ezer zal de Koningin zich hebben uit te spreken over de politieke richting barer keuze, stelt zich dus partij in den poli- tieaen strijd. Dat echter is onvereenigbaar met haar positie, hetzij men deze beschouw: als een plaats in het wetgevend proces, hetzi, daarbuiten, als een macht, toeziende op ue rechtsvorming. De heer Carp Jicht dit nader toe, onder betoog, dat onpartijdigheid in beide func ties' plicht is. Opgemerkt moet nog worden, dat in de op 5 januari 1921 ingediende wijziging der Kieswet een aanvulling van art. 71 dier wet wordt voorgesteld, welke aanleiding kan geven tot de onjuiste opvatting, als zoude de Koningin wèl (zij het ook facul tatief aan de politieke partijvorming kun nen deelnemen. Immers, bedoelde aanvul ling strekt, om de leden van het Koninklijk Huis van de verplichting, zich ter uit oefening van het kiesrecht bij het stem bureau aan te melden, vrij te stellen. Hier aan kan ten grondslag liggen de meening, dat ook door de Koningin medegewerkt zou kunnen worden aan de verkiezingen. Mocht het inderdaad de bedoeling zijn, onder de leden van net Koninklijk Huis ook de Koningin te begrijpen, dan zou deze aanvulling der Kieswet zeer te betreuren zijn. ten misverstand in een Katholiek Blad? De „Bond van Nederlandsche Onderwij zers", zet zijn agitatie tegen de opleiding tot leerkrachten bij het onderwijs voort. Juist Zaterdagavond had de Bond weer in verschillende bladen een groote adver tentie, waarin de ouders worden aange spoord, eerst inlichtingen bij den Bond ,n te winnen, als ze plan mochten hebben hun kinderen voor onderwijzer te doen op leiden. Wat zulke „inlichtingen" beteekenén, is nu wel genoeg bekend. Oqjk', dat ze valsch zijn, in dezen zin, dat de toekomst der on derwijzers veel beter verzekerd is dan tot voor kort. Zoodat we maar zeggen willen; Ouders, als gij uw kinderen voor onderwij zer of onderwijzeres bestemt, is hun toe komst naar lichaam en ziel veel beter ver zorgd dan in menig ander vak. Terecht staat dan ook'de „Resb." ver baasd,, dat bpruchte advertentie van den blad, Het blad zegt daarvan; „We kunnen toch niet aannemen, dai dit blad met die Bondsactie gaat. J&i evenmin, dat het, zooals vrijzinnige bladen, wel doen, onder advertenties laat aanbe ve'en, wat het onder het redactioneel ge-''1 deelte bestrijden moet. Daarenboven, wat ook afgescheiden, van deze actie is dat voor een manier, om katholieke ouders om inlichtingen naar het Bondsadres te sturen? We kunnen dus niet anders aannemen, dan dat de opname van die advertentie een misverstand is, dat zoo spoedig moge lijk geredresseerd zal worden. Vooral nu de bijzondere kweekscholen weer beginnen te bloeien, zou zulke adver tentie verwarring kunnen stichten." BEZOEK VAN DEN AMERIKAAN SCHEN GEZANT AAN DE ZAANSTREEK. Vrijdag a.s. zal do gezant van Noord - Amerika te 's-Gravenhage, een bezoek brengen aan de Zaanstreek, hij welke ge legenheid op 't gemeentehuis van Koog n.d. Zaan, do thee zal worden aangebo den, waartoe verschillende notabelen ait de Zaanstreek zijn uitgenoodigd. Uitvoer van hout. Met ingang van 19 Maart is de uitvoer van alle hout toege staan, behalve van mijnhout. DE HANZE IN HET BISDOM - HAARLEM. De voortdurende groei en de toene mende werkzaamheden van De Hanze in net Bisdom Haarlem en hare instellingen^ hebben opnieuw uitbreiding van bet Gen- traal Hanze-Bureau te Amsterdam nood zakelijk .gemaakt. Met ingang van 1 April a.s. treden twee nieuwe propagandisten in' functie, n.L de heeren H. Bronk te Rotterdam en 0. J. M. Somers te Bergen-op-Zoom. De bezetting van dit bureau bestaat tbans uit den direcleur,' drie propagan disten, een administrateur, vier klerken en een jongsten bediende. Bond ook aan te treffen in een katholiek Een verbod. De directie der Neder- Daarnaast -zijn roods .Moens en andere voor Nederlanders "te lijke Bauze-Büreaux ingericht, terwijl zeer binnenkort verschillende Hanze-Bii- reaux van Advies voor den Middenstand zullen worden gesticht, aanvankelijk o.m. te Amsterdam, Hoorn en Goes. TABAKSACCIJNS, Door het katholieke Kamerlid den heeT Winterman» is op het wetsontwerp tot heffing van een tabaksaccijns een amendement ingediend, dat de bedoe ling heeft de fabrikanten en handelaren te ontslaan van de verplichting afschrift van hunne facturen aan de fiscale amb tenaren toe te zenden. DE SANCTIES TEGEN DUITSCHLAND. Goederen uit neutrale landen. Het Engelsche Lagerhuis heeft het wetsontwerp betreffende de 50% van de koopsom van Duitsch artikelen aangeno men. Goederen uit neutrale landen zullen ontheven zijn van de bepalingen in zake de 50%, indien zij ten hoogste voor 75% uit Duitsch fabrikaat bestaan. PRIJSDALING VERWACHT. De heer Wibaut schrijft in „Het Volk", over de daling van de prijzen in den groothandel en concludeert ten slotte dat binnen korten tijd zeker zal blijken, dat de indexcijfers voor de kosten van het levensonderhoud in Nederland lager gaan worden. Nijverheidstentoonstelling te Schevenin- gen. Naar de „N. Crt." verneemt, heeft mr. P. J. M. Aalberse, Minister van Arbeid, zitting genomen als beschermheer in het Eere-Comité van de Nijverheidsten toonstelling te Scheveningen, welke op initiatief van de afdeeling 's-Gravenhage der Vereeniging „Nederlandlsch Fabrikaat" van 13 tot en met 23 Augustus a.s. zal worden gehouden, met het doed een beeld te geven van de nijverheid te 's-Gravenha- ge eó in de aangrenzende gemeenten. BELASTING OP' LOGEERGASTEN. Op initiatief van het gemeentebestuur van Katwijk, beeft dezer dagen in het ge bouw der- Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage een samen komst van door deze Vereeniging uitge- noodigde gemeentebesturen van badplaat sen plaats gehad, ter bespreking van de al dan niet wenschelijkheid een belasting op logeergasten te heffen, waartoe de ge wijzigde gemeentewet thans de bevoegd heid geeft. Na breedlvoerige discussie bleek het meeiendeel der afgevaardigden van mee ning, dat het niet wenschelijk is reeds dit iaa- tot het invoeren van een belasting op logeergasten over te gaan, doch wan néér na verloop van tijd deze belasting wordt geheven, een voor alle badplaatsen uniforme regeling te treffen. Voor het samenstellen van een uniforme belastingverordening werd een commissie gevormd; Vaarin zitting' nemen, de afge vaardigden van Bergen, Katwijk, Loosdui nen, Noordwijk en Zandvoort, welke com missie met het Bureau der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten zullen, on derzoeken, wetke heffing het billijkst is, zqfader schade te lijden tegenover liet bui tenland. Liidsclie spoorwegen heeft het treinper soneel verboden, gedurende den rib plaats te nemen in. een compartiment voor vrouwen, ook niet voor rog ding Van onregelmatigheden, betrekking hebbend op, het reizigersverkeer. Vrij van belasting of heffing. Om misverstand te voorkomen, hééft dé .di rectie der Nederlandsdhe Spoorwegen het personeel kennis gegeven dat abonnement kaarten en aanvragen, vrij zijn van zegel ingevolge art. 2 der Overeenkomst met den Staat dér Nederlanden vaiï 13 Sept. 1919, waarin is bepaald, dat plaatsbewij zen en verdere schrifturen vrij zijn van elke belasting of heffing. „Van eigen gebouwen voorloopig ge noeg." Men meldt uit Deventer d'.d. 14 Maart aan de „Msb.": In de hedenavond gehouden vergadering van de "Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier werd door den voorzitter me-* degedeeld, dat de Minister op een tot hem gerichte vraag, of de nieuwe Kamers van Koophandel eigen gebouwen zónden krij gen (evenals de Raden van Arbeid) ge antwoord heeft, „dat hij van eigen gebou wen voorloopig genoeg had." Katholieke Landdag. Naar „Zeelan d-ia" verneemt, zalvermoedelijk 'in de maand Juni, voor Oostelijk Zeeuwsch- Vlaandéren te Hulst een Katholieke Land dag worden gehouden. Z. D. H. Mgr. F. Hopmans, Bisschop van Breda, heeft zijne goedkeuring en be scherming toegezegd. EEN NATIONALE EER. Plet dagelijksch bestuur der Commissie voor Maatsch. Belangen der Nedërl. Mij. ter Bevordering- der Pharmacie, verspreidt een circulaire onder dit hoofd, waarin een beroep wordt gedaan op de apothekers van Nederland, om een dienstverhand aan te gaan bij den Indischen Militairen Pharmaceutischen Dienst, waar groote behoefte bestaat aan gediplomeerd perso neel en op het oogenblik acht plaatsen, dringend om vervulling roepen. Met een beroep om de plaatsen van groote mannen als Greshoff, Bernelot behouden, eindigt de commissie mét ér op te wijzen, dat, nu de positie veel ver beterd is en het hier een -nationale eer betreft. Op dan aldus de circulaireapothe kers van Nederland en blijft niet langer', zooals Jan Linschoten dat noemt: „op moederis keuken zitten." Onze Hoofdstad en Amerika. Het weekblad „De Amsterdammer" heeft den Amerikaanschen gezant naar zijn iradVuk- 'ken gevraagd omtrent zijn langdurig be zoek' aan de hoofdstad. Uit het zeer vriendelijke antwoord van Mr. William Philips halen wij de vol gende zinsneden-aan. „Amsterdam is een monument uit liet verleden, maar bet is een nóg paikkerider getuigenis van den vooruitgang en de beschaving der toekomst „Lw groote stad heeft vele banden, die het aan Amerika binden en ik hoop op recht, dat die banden in de komende jaren beduidend zullen versterkt worden. „Meer dan ooit heb ik den indruk go- kregen, dat mijn landgenooten nog heel wat kunnen Neeren van Nederland en speciaal van de stad Amsterdam." WAARDEVERMEERDERING VAN ON ROERENDE GOEDEREN TEN BE HOEVE DER GEMEENTEN. Aan de Memorie van Toelichting Van ibet desbetreffend wetsontwerp, wordt het volgende ontleend: D© regeering heeft gein-eend de waar devermeerdering van onroerende zajken, binnen het rijk gelegen of gevestigd, langs tweeërlei weg te moeten treffen, ni. lo. ter gelegenheid van ©liken eigen domsovergang eener onroerende zaak, derhalve zonder te onderscheiden, wie haar verkrijgt of van wien zij wordt ver kregen. 2o. periodiek ten aanzien van rechts personen of daarmede gelijk te stellen uomanandiitair© vc-nno til schappen ojp aan deden, na afloop van elk tienjarig tijd vak. De Regeering wil de belasting niet be perken tot de overdrachten ondier bezwa- renden titel, maar haar ook heffen bij schenking en verkrijging bij erfopvol ging- De voorgedragen belasting wil men doen heffen telkens, wanneer bij over gang onder de levenden of door overlij den van een vermeerdering van waarde blijkt Werd echter de heffing beperkt tot die overgangen, dan zouden de rechts personen, waarbij uit den aard der zaak van overgang door overlijden nooit spra ke is, en waarbij overgangen onder de levenden zeldzaam zijn, in een veel gun stiger toestand geraken dan de natuur lijke personen. Oin die reden vorderde de bifflllijlkheid èn ten opzichte van de natuurlijke personen èn ten aanzien van de gemeenten, te wier behoeve de belas ting wordt geheven dat rechtsperso nen periodiek aan deze belasting worden onderworpen. -Zulk een belasting is ten aanzien van natuurlijke personen onnoodig, omdat zooal niet altijd onder de levenden dun toch steeds door overlijden hun on roerende zakenin eigendom aan ande ren overgaan. De Regecring oordeelt het onmogelijk deze belasting te doen terugwerken, o.m. oriidat de belangen van hypotheekhou ders 'ernstig konden worden' bedreigd. In de onderstelling, dat het wetsvoor stel omstreeks 1 Jüii 1921 lot wet zal zijn verheven, is als tijdstip van aan vang der le belasten waardevermeerde ring genomen 1 Januari 1921, De belasting zal bedragen 25 ten hon derd van de waardevermeerdering. Oorspronkelijk was door de oorlogs winst-belasting ook dit percentage voor gesteld; er bestaat eenige gelijksoortig heid tusschen die belasting en de thans voorgedragen© in zoo ver, dat bij beide het min of meer toevallige voordeel wordt belast. DE WERKNEMENDE MIDDENSTAND. Nu het Doorluchtig Episcopaat van' Nederland zich vereenigd heeft met de op richting eener standsorganisatic voor den Wefknemenden Middenstand, zal h.et voor de verspreiding dier" organisatie over liet geheele land van belang zijn, indien meer dere bekendheid wordt gegeven aan bet doel en streven dezer vereeniging. Het doèl van den W. M. is blijkens de statuien het volgende. De Bond stelt zich ten doel. a. volgens de Katholieke beginselen al gemeene leiding te geven aan de Roomsch- Katholieke Vereenigingen van den Werk nemenden Middenstand; b. de in a genoemde vereenigingen te vertegenwoordigen, waar dit nuttig wordt geacht door den Centralen Raad of het Bondsbestuur; c. de godsdienstige, zedelijke, stoffelijke en maatschappelijk belangen vaii den Werknemenden Middenstand tc behartigen. Hoe tracht de W. M. dat te bereiken? Dé Bond tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg en wel door: u. nauwere aansluiting en onderlinge samenwerking van Roomsch-Katholieke vereenigingen van den Werknemenden Middenstand, in het Bisdom.... b. oprichting van nieuwe vereeiiigingen als afdeelingen van den Bond; c. voorlichting te geven met betrekking tot doel en streven dezer Katholieke bewe ging; d. bevordering van vakorganisatie en sooiale wetgeving; e. oprichting, bevordering en instand houding van instellingen tot behartiging van de geestelijke belangen en maatschap pelijke welvaart; /- samenwerking en het plegen van overleg met andere bonden, vereenigingen, lichamen of personen, waar dit nuttig of noodig blijkt. Over doel en middel, over taak en werk wijze, over nooden, wenschen en verlan gens, over zeer veel, wat'leeft en woelt in de harten der vele werknemer)ctc midden standers, zal Woensdag 16 Maart 'saam. 2 uur in het St. Ghristoffelhuis te Roer mond een bespreking gehouden worden. Er zijn vele udtnoodigingen gezonden. Wij hopen van ganscher harte, dat aan die uil- noodigingen gevolg zal gegeven worden en dat de vergadering van Woensdag een re sultaat zal bereiken, dat hoop geeft voor de toekomst. De controle op de Raden van Arbeid. Naar aanleiding van de vragen van het Kamerlid, den heer Teenstra aan den minister van Arbeid omtrent den aankoop van verschillende perceelen voor verschil lende Raden van Arbeid vestigt men er van bevoegde zijde.die aandacht op, da: voor deze uitgaven niet alleen de Raden als zoodanig verantwoordelijk, zijn, waar zij wettelijk de goedkeuring behoeven van den Verzekeringsraad, hetgeen praetisch- bierop .neerkomt, dat de Rijksverzeke ringsbank de noodzakelijkheid van aan koop dier gebouwen heeft onderzocht en eerst na bevind van zaken toestemming heeft gegeven tot dien aankoop. Zonder die toestemming mag de Raad van Arbeid hoegenaamd geen uitgaven voor dergc- Iij'k'e doeleinden doen. Alle uitgaven staan keringsraad bovengenoemd. JJE KOSTEN DER HUUR- COMMISSIES. Op de vragen van het Tweede Kamerlid De Buisonje, betreffende de kosten der huurcommissies en betreffende de tarie ven voor de deskundige voorlichting van huurcommissies en kantonrechters, luidt het antwoord van den Minister van Ar beid als volgt: 1. De kosten der huurcommissie heb ben bed'ragcjn a. Voor het geheele Rijk: over 1917 65.074, over 1918 294.499, over 1919 318.981. b. Voor Amsterdam: over 1917 18.856.19, over 1918 54-043.93, over 1919 49.734.18. Voor, 's-GravenhageQygr 1917 9740.34, over 1918 35-II7-94. over 1919 35-400.02#. Voor Rotterdam over 1917 9.554.51, over 1918 38.681.94', over '19 52,619.06. De kosten ovér 1920 kunnen nog niet worden opgegeven, daar 'deze eerst in de eerste helft van dit jaar worden verre- •fcafd;-- - - --- ''"3 De deskundige vóórlichting van huur commissies en kantonrechters met betrek king tot de huurwetten wordt gehono reerd op deii vbét.van het Tarief vai} Ge rechtskosten in Strafzaken. Uit onze Oost. Aanslagen in de lnxlis'che cultures.De „Planter" geeft het volgende lijstje van aanslagen 'die in de laatste tien jaren in de cultures zijn gepleegd: 1912 -.40 aanslagen (waaronder 1 moord); 1913:41 aanslagen (waaronder 1 moord); 1914 32 aanslagen (waaronder 2 moor den); 1913:26 aanslagen (waaronder 2 moorden); 1916 34 aanslagen (waaron der 3 moorden); 1917:32 aanslagen (waaronder 1 moord); 1918:35 aanslagen (waaronder 2 moorden); 1919:13 aansla gen (waaronder 2 moorden); 1920:21 aanslagen. Uit de opgaaf blijkt, dal slechts 2 aan slagen voorkwamen op labaksonderncinin- gen door Chineezen, de overige alle op rubbep- en een enkele Iheeondérneming werden geplécgd en alle door Javanen, die ook hel grootste percentage der onderne- mingskoelies uitmaken. Van deze laatste aanslagen zijn niet minder dan vier' door groepen Javaansche koelies gepleegd. Ongeluk op een suikerfabriek. Den 16en Februari werd uit Malang gemeld: Op de .suikerfabriek Krobet is gistermid dag de hoofdhuis van de stoomleiding ge sp. gen. Elf zwaargewonde Inlanders werden overgebracht naar Malang, drie gewonden-werden opgenomen in het in- landsch hospitaal. Allen zijn overleden. Van de 8 in dé Lavalétte-kliniek opgeno men zijn" er 4 overleden. Aandrang op enquête. Naar aanlei ding van de memorie van antwoord op het verslag in zake het ontwerp tot ver- hooging van de, begrooting van oorlog voor 1918, heeft do Commissie van Rap- porteura-zich afgevraagd of een deel van den inhoud der Memorie van Antwoord geen aanleiding behoort te geveri tot het instellen van een enquête naar do wijze, waarop de gelden, over het jaar 1918 ter beschikking van hot Departement «1 Oorlog gesteld, zijn besteed. Drankbestrijding. MARIA-BOND IN HET BISDOM. HAARLEM. Den 2den Paaschdag, 28 Maart, zal het l2#-jarig bes'-m van den Maria-Bond in^ het bisdom Haarlem te Amsterdam feestelijk worden herdacht. Te 11 uur zal een plechtige II. Mis van dankbaarheid worden opgedragen in de St. Hubertusikapel. Té 2 uur zal de groote fbestvergadering plaats hebben in de grooce. zaai der St. Jozcfsgezellen. De feestrede zal gehouden worden door den WelEerw. Pater Otten O.P. Na -de pauze zullen in een revue de voornaamste gebeurtenissen van dit tijdperk herdacht worden. JEUGD-COMMISSIE VAN HET DIOCESAAN KRUiSVERBOND IN HET BISDOM HAARLLEM. In de vergadering van bovengenoem de Commissie, welke Zaterdag j.l. te Amsterdam werd gehouden, is, nadat eenige huishoudelijke zaken waren afge daan, het onderstaande plan van actie samengesteld: a. te bevorderen, dat in elk Kriiisver- bond in liet Bisdom Haarlem een jeugd afdeling wordt opgericht en in stand ge houden b, te propageeren, dat jongenstbonden afdeelingen van plaatselijke Kruisver- bonden, de nicest gewenschle vorm zijn voor jeugd-organisalie; c. te organiseeren een diocesancn cur sus, voor leiders van het jeugdwerk; d. overleg te plegen met de patroo- naalsleidcrs om tot systematische sa menwerking te komen; e. te bevorderen de verspreiding van „Ons Jeugdwerk" en andere lectuur over het Jeugdwerk. Voorts zal de Commissie zich 111 een trouwens onder controle van den Verze.- circulaire richten tot de Besturen van die Kruisverbonden in dit Bisdom en hen verzoeken hare pogingen ten opzichte van het Jeugdwerk krachtig te steunen. Het secretariaat der Commissie is ge vestigd' te Amsterdam, Kanaalstraat 168. Prijsdaling. Dc bcilerprijs verlaagd. Te Loeu- Vvardcn werd Zaterdag de prijs van do boter met 30 ets. per K.G. ver laagd. Te Bu sum zijn de melkprijzen verlaagd van 23 op 21 et. por Liter. Slapte in handel en bedrijf. Naar het „Centr." verneemt, is in d;e laatste dagen op de „Heemaf" te Hengelo (O.) aan pl.m. 180 werk lieden uit diverse afdeelingen, wegens gebrek aan werk de arbeid opgezegd,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 9