Mulder& Qtiax, Sport en Spel BUITENLAND. Alkmaar Kassiers Purmerend BEHANDELEN ALLE BANKZAKEN. Korte Berichten. i Parlementaire kroniek TWEEDE KAMER. EERSTE KAMER. Na de Conferentie te Londen. De toestand in Ierland. gels-verzamelaars-bij den heer L. O., boekhandelaar aan den Ged. Burgwal te 's-Hage, vreemde postzegels uitzoeken. De heer O. was afwezig, maar zijn zoon die do klanten hielp, lette niet op de jeug- digo koopers, die onderwijl bezig blo ven met postzegels uitzoeken. Gebruik makende van de onoplettendheid van den heer O. Jr:, wisten de belhamels zich een partij, ongeveer groot 200 uitkoem- ecbe zegels, toebehoorende aan den heer M. A. M., postzegelhnndolaar aldaar en van wien de hoor D. depöthouder is, toe te eigenen. De heer O. stelde een onderzoek in en wist te ontdekken, dat de jeugdige booswichten school gingen op de school aan de Achter Raamstraat. Het hoofd der school wist de daders .te ontdekken en' hot is hom gelukt, de zegels in beslag to nemen, die aan den rechtmatigen eigenaar zijn teruggegeven. DE TOESTAND IN DE DRENTSCHE VENEN, Do afdeelingen der drie landarbeiders- bonden te Emmen, betrokken bij de sla king aan de gemeentelijke ontginning te Amsterdamscheveld, besloten het werk voor 40 cent per uur te hervatten en de hoofdbesturen op te dragen, de actie voor het gevraagde-loon van 45 cent per uur voort te zetten. Heden zullen pl.m. 700 iman voor de gemeenie aan het werk wor den gesteld. L_ Gestoorde feestvréugde. Terwijl het 'echtpaar Groeneveld "te Beetgum gisteren in een zaal hun 60-jarig huwelijksfeest vierde, is len huize van hen ingebroken, .een kast geopend en ruim 100 gestolen. Jonge avonturiers. Twee schooljongens yan 10 en 12 jaar hebben Maandag de ouderlijke woning te Leiden verlaten. Ze zijn naar Den Haag gewandeld en wilden hier sigaretten rookcn. Daar zij geen geld bezaten, hebben ze bij een sigarenwinkelier [elk een doosje sigaretten weggenomen. De bestolene deed geen aangifte, maar wel heeft de politie gezorgd, dat de twee kna pen weer naar het ouderlijke huis zijn .teruggebracht Te Rossum is de 24-jarige vrouw. V, in een sloot gevallen en verdronken. Brand. Te Lintelo (gem. Aalten) is gisteren bij de boerderij Groot Bulsink een schuur afgebrand. Het gebouw is ge heel vernield;'een varken van plan. 100 •K. G. ïs in de vlammen omgekomen. Oor zaak onbekend. Verzekering dekt de scha de. Doodelijke val. Te Vlaardingen Is de 18-jarige D. v. d. B. van een in aan bouw zijnd pand gevallen en bewusteloos lapgenomen. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij aan de gevolgen Van zijn val is overleden. Te Erxh (gem. Sleen) is de landbouwers [woning van de wed. Warming tot den grond toe afgebrand. Een koe en een var ken benevens een zestal rijwielen zijn me de verbrand. Ongeluk. Te Scherpenzeel (Geld.) geraakten de paarden van den landbouwer K. op bol, met het ongelukkig gevolg, #at de 28-jarige knecht van den wagen geslingerd werd en zoo hard op de straat- steenen terecht kwam, dat hij weldra aan de gevolgen overleed. In de modder gestikt. Bij het Water scheppen viel de 24-jarige dochter van J. /iV., te Hurwenen voorover in een diepe jsloot en kwam met haar hoofd in de mod- der terecht. Toen men het ongeval bemerk i lte en het meisje op 't droge bracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Van het oude echtpaar in de Korte Hoogstraat te 's-Grfp.'cnhage dat onlangs 'bewusteloos op den grond van hun wo ning was gevonden, is thans de 83-jarige iman aan de gevolgen van gasverstjkking /overleden. VOETBALOVERZICHT. A. s. Zondag wordt gespeld "Wederlandsch XIDe Zwaluwen. Westelijke afd, lste klasse .V, O. C.—U. V. V. "Overgangsklasse. (R. C. H.—H. F. C. V 5 ;s. V. V.—A. D. O. 'W. F. C.—R. F. C. Reserve lste klasse A. F. C. 2Haarlem 2 - 'Aiax 2—U. V. V. 2 I [Spartaan 2—H. F. C.~2 Oostelijke afd. lste klasse*;. /TubantiaTheole Z. A. C.Enschedé Zuidelijke afcf. lste klasse. (V. V. V.—M. V. V. M A. C.—B. V. V. J WilhelminaWillem 2 Noordelijke afd. lste" klasse^.. u Alcides—Velocitas a -f 'ForwardG. V. V.* •H. S. C.Veendam •W. V. V.—Frisia. T In 't Stadion zal de Oefenwedstrijd Van 't Ned. XI gespeeld worden. 1Voorspellen kunnen we natuurlijk niet, maar we gelooven wél dat de pranje-ploeg zal zegevieren. Voor de eerste klasse staat slechts één wedstrijd op 't program, n. 1. ,V. O. C.U. V. V., .die voor beide Vereenigingen van weinig belang is. De Stichtenaren hebben den besten kans. Zondag kan de beslissing vallen. ■Jn de overgangsklasse. R. C. H. speelt haar laatsten wedstrijd n. 1. op eigen |^rrein tegen haar stadgenoote H, F, C. Wint de thuisclub dan is het eerste klasseschap definitief weggelegd. Ver liezen zij 'een punt dan moet Quick haar beide resteerende wedstrijden winnen om eerste ldasser te worden. No. 2 tegen no. 12!. En toch zul len de Racing-menschen geen gemak- kelijken middag hebben. The Good Old immers heeft nog geen enkele overwinning behaald en zal,thans alle pogingen in 't werk stelled R. C. H. te kloppen. 'Bij een plaatselijke ontmoetingS hebben we al veel voor verrassingen gestaan. Zou H. F. C A. D. O. slaat S. V. V., terwijl W. F. C. en R. F. C. de puntjes wel zullen deelen. Reserve eerste klasse. De roodbroeken reserves trekken naar Mokum om A. F. C. af te ranselen en zich dan tevens van 't kampioen schap te verzekeren. De Haarlemmers hebben dan even veel punten als Blauw-Wit, doch een veel beter doelgemiddelde, zooals uit onderstaand blijkt. Haarlem 2 12 8 2 2 18 28 10 1.50 Blauw-wit 2 14 8 4 2 20 25 12 1.42 Ajax 2 wint van U. V. V. 2 H. F. C. 2 van Spartaan 2. „REFEREE-" Indië in 6,0 Berate Kamer. Wette lijlce bescherming diploma ziekenverple ging, en tabaksaccijns in de Tweede Kamer. In tegenstelling met de Tweede Kamer, bevat onze Senaat meerdere Indische spe cialiteiten; immers, waar in eerstgenoemd lichaam de heeren Soheurer en De Mu- ralt alleen, uit persoonlijke Brvaring een en ander van ons Rijk van Insiilinde we ten, daar bezat het Senioren-Convent, meerdere leden, die dat Rjjk door en door kennen. Geen wonder dan ook, dat de beraadslagingen daar geleidelijk aan be langrijkheid wonnen. De Katholieke heer Van der Does de Willobois, stelde de verdiensten der R. K. Missie in 't licht en van de R. K. koloniale propaganda in 't algemeen. Terecht merkte hij op, dat de belang stelling voor onze koloniën in menige streek van ons land nog veel te wen- schen over laat, wat tot gevolg heeft, dat er minder gegadigden zijn Voor Indi sche betrekkingen, dan wel geweuscht is. Van R. K. zijde heeft men de kolo niale propaganda nu goed georganiseerd aangepakt. Natuurlijk zal men de werking ervan niet in eens bemerken. Doch zonder resultaat zal het zeker niet blijven. Met nadruk spoorde de heer Van der Does de Willebois de Regeering aan, om krachtig op te treden tegen de revo- lutiohnaire woelingen, di^ zich hier en daar voordoen. De anti-revolutionnaire heer Van den Berg, die een uitstekend kenner van Indië is, besprak het beleid van den af getreden gouverneur-generaal, dat door hem, als in 't belang van Indië zijnde, verdedigd werd. Een andere koloniale specialiteit, de socialistische heer Van Kol, behandelde achtereenvolgens de houding van den mi nister tegenover de Staten-Generaal, diens houding tegenover den Volksraad en ten slotte de houding der regeering tegenover den Volkenbond, Wat de ko loniën betreft. Ook hij had veel lof over voor den heer Van Limburg Stirum, maar toonde zich gereserveerd in zijn oordeel over diens opvolger Mr. Rock. 'Blijkbaar dicht bij dezon laatste ïeaetionnaire nei gingen toe. In de rede van den oud-gouverneur- generaal van onze Oost, den anti-revo- lutionnairen beer Idenburg, viel een op timistische toon te beluisteren. Met de financiën van Indië stond het z.i. niet zoo slecht geschapen als het wel lijkt. TT ij was het met den minister van kolo niën eens, dat,als er een tekort van ,niet onaanzienlijken aard is, dit in de eerste plaats toe te Schrijven is aan de daling van do waarde van het geld en slechts voor oen betrekkelijk klein deel aan de uitbreiding onzer bestuuxsbemoei- ïngen. Het natuurlijk accres der uitgaven »ou, zoo raamde hij op grond van de cijfers van bet tijdperk 19121917, ge weest zijn, dat deze van 214 millioen Uin 1917 zouden gestegen zijn tot 300 'millioen in 1921. In werkelijkheid is bet echter 325 millioen. Dat is 219 millioen /meer. Op rekening der duurte komt hier van 1H53 millioen. Rest dus 66 millioen -voor buitengewone uitbreiding der be- stuursbemoeiïngen. Welnu, juisl dat bedrag wil de re- gpermg door belastingverliooging dek ken en dit is ouveramdeiijk dient zoo spoe li'gv mogelijk te geschieden. De hoc- Idenburg lieeft dit betoog toe gelicht met ecu aantal becijferingen. Nog een ander "punt van betoekenis behandelde spieker Hij waarschuwde legen een zoo groole opvoeringder salarissen-, dat de begroeting daar voor met 75 millioen zal worden be last. Nu we over den top der duurt; zijn, lijkt hem ebt overmatig, ook om dat men in het particulier bedrijf terug begint te komen van hooge sa larissen en liet leek hem wijzer be leid te volstaan met 'n duurtetoeslag. In 't gcliecl niet te spreken was de heer Idenburg over het beleid van. den heer Siheuga Mulder, dat zooveel stof, ©ok Mor te Luide, in de oers heeft opgejaagd. Zijn oordeel over dit beleid had hij niet geput uit de offi- cieele rapporten, maar, pjt vertrouw- ba-é gegevens, 'die hem uit Indië wa 1 rep toegezonden De rede van Minister de Graaff was als steeds correct, zonder meer. LH ze bewindsman onderscheidt zich dóór een buitengewone voorzichtig heid, die hem aan de oppervlakte der dingen doet drnvan. Beloven doet hij weinig of niets Dit of dat over wegen -wil hij wel. Alleen deelde hi; als iets positief mede, dat eerstdaags benoemd zal woiden een commissie van deskundigen, die advies zal ge ven inzake, cte werving van perso n-eel voor den Iudisclien dienst. De Indische begrooling is ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen In de Tweede Kamer bracht de anti- revolutioimaire heer Scheurer, den Minis ter va» Arbeid h-ulide voor de indiening van zijn wetsontwerp tot wettelijke be scherming van het diploma voor zieken verpleging. Dat juffrouw Groeneweg en de heer Van Ravesteyra niet 'tevreden wa ren over het wetsontwerp, behoeft nau welijks te worden gezegd. Minister Aaüberse's wetje sluit- zich in menig opzicht aan bij de bestaande prac- lijk. Het is geen radicaal voorst-el; vak schoten met staaisdipioma worden niet in gevoerd; het „verplegend beroep" (om de ietwat zonderlinge terminologie der me morie van toeiilchting te bezigen)' wordt niet v-oor niet-gedipdomeerden gesloten. Wei echter zal voorlaan bescherming worden verleend aan diploma's, die ver worven worden door een examen, hetwelk voorafgegaan is door een opleiding in er kende, gesubsidieerde zieteilinnkhlingen. Wie niet zóo'n diploma bezit, mag niet den titel van verpleger of verpleegster voeren; die het toch doet, kam woTd-en gestraft met hiedhtenis vam ten hoogste 14 dagen of geldboete van ton hoogste ƒ100. Evenmin mogen niet-gediplomeerden het „onderscheidingsteeken" dragen, dat aan hen, die met goed gevolg geëxamineerd- zijn, wordt uitgereikt. Een uniforme klee ding voor de „wettelijk gediplomeerden", welke door anderen niet gedragen mag worden, wordt echter niet voorgeschre ven. Het bezit van het rijksinsigne stem pelt de betrokkene tot een voljeeinde ver pleegster; de anderen zijiu do bijloopsters, welke men voorshands (o.a. voor de kramkrinigengestichtieii) niet meent te kunnen missen. Het wetsontwerp kent twee diploma's, diploma A, dat voor de gewone ziekenver pleging geldt, en diploma B, diat voor de verpleging van zenuwzieken en krankzin nigen wordit uitgereikt De communist Van Ravasteyn wilde niets van die splitsing weten en verlang de één algemeen diploma. Maar de Mi nister betoogde, dat de opleiding voor ieder der beide diploma's geheel verschil lende eischen stelt en wees het amende ment-van Ravesteyn als onaannemelijk af Dr. Schenner, de p„hj-c iTacVutmUoo j**- do Tweede Kamer, dacht er juist zoo over aks de Minister. Helt amendement-Van Ra- vestyn werd met 1 stem tegen, die van Ds. Kruyt, verworpen. De voorsteller was bij die stemming niet meer in de vergade ring. De yrijzmnig-dem-ocra'bS.sdh-e heer Kete laar had een amendement voorgesteld, om vast te stellen, dat ieder verpleegster, die in het bezit van diploma A is, tevens de bevoegdheid tot kraamvcrpJeging moet bezitten. Vooral i-n de wijkverpleging, die zoowel ten platbeiande als in de steden steeds meer uitbreiding verkrijgt, achtte de voorsbeliÉar dat bepaald- noodzakelijk. Het amendement werd bestreden door dr. Scheurar en juffrouw Groeneweg en ook door den Minister „zeer ernstig onlan den". De Minister herinnende aan het aanzienlijk tekort aan verpleegkrachten, hetwelk door dergelijke cisdhen nog zou toenemen; bovendien wees hij 'er op, dat bij aanneming van het amendement, s-ledhits weinigen zich wellicht speciaal op kraianiverpleging zonden toeleggen en daarentegen verpleegsters, welke zich nooit met knaamvesnpleging hébben bezig gehouden, na jaren en jaren weer als kraamverpleegster zouiden kunnen optre den. Nadat de heer Teens!ra het amende ment van zijn partij-genot nog verdedigd ted, in het bijzonder met het oog op'de belangen van het platteland, werd het met 55 tegen 8 stemmen verworpen» Zonder hoofd-eüjlke stemming werd het ontwerp daarop aangenomen. In den laten na-middag werden nog de beraadslagingen over het ontwesp-iabak- accijms hervat. De heer Van 3e Laer had eenamen dement ingediend, om rooktabak, pruim tabak en snuif aan den accijns te onttrek ken, en deze dus uitsluitend van sigaren en sigiarelen te heffen. Dit omendement zou de totale opbrengst der belasting met „slechts" 2 millioen of ongeveer 12 pGt. verminderen. Nu ontkende de Minister van Financiën daJt de pijprookers onder „de kleine lui den" gevonden Worden.Hij meende, dat deze eer onder de middenstander? en ambtenaren worden aangetroffen. Boven dien zon het amendement, volgens hem, de mogelijkheid tot geknoei openen, daar men rooktabak zou koopen, om sigaretten te maken. De vermindering dier opbrengst jwais de Regeering ook geenszins onver schillig. Z. 'Exc. moest het amendement op deze gronden onaannemelijk verkla ren, hetwelk daarop mtt 43'tegen '18 stem aal-democraten en mr. Van der Laer, verworpen werd. Gahikkig-er. was Dr. Deckers mei zijn amendement, om het stukgewijs zegelen van de sigaren vor den fabrikant mogelijk te maken, waardoor deze van verschillen de administratieve verplichtingen onthe ven zou worden. De Minister nat» het over. I stemming aangenomen de Indische be lastingwetten en de gewijzigde Indische Tariefwot. In antwoord op een vraag van den heer LDÈNBUBG, (A.E.) deelde de MI NISTER VAN KOLONIëN mede, dat nog deze maand voorstellen tot verhoo- ging van het uitvoerrecht op petroleum bij den Volksraad zullen inkomen. Begrooting ran Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. Do heer DE WA AT, MALEEIJT (A. R.) wenscht bezuiniging bij scholenbouw en subsidi- eering van het bijzonder hooger onder wijs. De heer GUISSEN (R. K.'J bepleit o. a. vergoeding aan kweekolingen dor bij zondere kweekscholen. Mevr. POSTHUIS (S.D.A.P.) noemt de salarisregeling onvoldoende en bepleit be tere jsalarieering. Ook dringt spr. aan op een botere regeling voor handwerkonder- wijzeressen. De heer ERANSSEN (A. R.)acht eveneens vergoeding aan handwerkon- derwijzeressen billijk. Hij dringt aan op spoedige en volledige uitvoering der nieu we Lageronderwij swot. De beer SLINGENBERG (V. D.) wenscht eveneens bezuiniging op de on derwijsuitgaven. Hij wijst voorts op de ontevredenheid bij de onderwijzers aan het Middelbaar Onderwijs en bepleit subsidie nan de gemeenten,, ook waneer deze "afwijken van de rijkssalarisregeling. De vergoeding voor de boofd-acte acht hij te groot. De beer SMEENGE S. D. A. P. be pleit de oprichting va» een H. B. S. te Hoogeveen en overneming door het Rijk van die te Woerden. Hij wenscht ook meer Vrijheid voor gemeenten bij de vaststelling der sala rissen. De heer POLAK S. D. A. P., bepleit mo numentenzorg en bescherming van de bos- rissen. De heer yAN DER iMAESSEN DE SOMBRBEE R. K., wil vereenvoudiging der examens. MINISTER DE VISSER is niet prin cipieel tegen subsidie aan het bijzonder Hooger Onderwijs. Het verbod voor de gemeenten pin niet boven de rijkssala risregeling uit te gaan, moet blijven be staan uit moreel en finantiëel oogpunt. De minister verdedigt de bestaande sa- larisregeling. Het tekort van leerkrachten is volgens hem te wijten aan de vroegere slechte salarieering. Wat zijn salarieering bren gen zal, zal later hlijken. Vergadering uan Donderdag 17 Maart. De herziening der Ongevallenwet wordt z. h, s. aangenomen. Ta/baks-accijns Art. 7, waarover gisteren de stemming mislukte, is aangenomen met 48 tegen 27 st. Een amendement-RINK om de labaks- verlbouwers vrij te stellen va» aanvragen van KoeïrijfevorguTTning, door den. TTli- uister ontraden, Wegens gevaar voor frau- de. Het amendement wordt aangenomen met 41 tegen 39 st. Een a inenilement-W INTERMA NS om de bedrijfsvergunming eerst na herbaalde overtreding in te trekken wordt overge nomen, een amendemenit-WINTERMANS om het voorschrift betreffende dé inrich ting van lokalen voor de tabaksindustrie te doen vervallen, ingetrokken, nadal de MINISTER heeft betoogd, dat het der huisindustrie te veel vrijheid zou laten. Ekele amendementen tot verlichting der controlemaatregelen ingediend door den heer WINTERMANS, R. K„ word-en over genomen. De overige worden ingetrokken. Het asmendement-DRESSELHUIJS, om niet alle overtredingen te beschouwen als misdrijven, wordt verworpen met 42 tegen 33 stemmen. Het amendement-SNOECK HENKE- MANS, om niet alleen de reeds op 1 Januari bestaande werkplaatsen Vrij te stellen van voorschriften omtrent inrich ting van werkplaatsen, doch ook de reeds op 1 Januari 1916 bestaande werkplaatsen, wordt overgenomen. Het gewijzigde artikel wordt aangeno men met 45 tegen 29 stemmen. Het artikel met mogelijkheid' van dis pensatie van inrichtingsvoorschriften wordt verworpen met 48 tegen 26 stemA men. TJet ■wetsontwerp wor'dl aangenomen met 42 tegen 32 stemmen. Aan de orde komt het s ONTWERP TOT VERHOOGING VAN INVOERRECHTEN OP TABAK EN PAPIER. Het amendement-J. ter Laan om het voorgestelde recht van 45 pet. op siga retten en 30 pet. op bewerkte tabak te verlagen tot 5 pet. wordt verworpen met 35 tegen 16 "stemmen. Bij de stemming over het amendement J. ter Laan om het cmtwerp-wet niet in te voeren" vóór een tabaksaccijns blijkt de kamer onvoltallig, Vergadering van Donderdag 17. Maart. Na conigfj discussie werden ztrader De 20 milliard. 1» verband met de nota va» de com missie van herstel d.d. 15 Maart, over art. 235 van hef 'vredesverdrag, verneemt het Woiff-bureau van competente zijde, dat de Duitsche regeering zich op het standpunt plaast, dat de op 1 Meii te be talen twintig milliard reeds betaald zijn. Mocht er nog uit dien hoofde echter iets schuldig zijn, dan zouden de betalingen, die Duitóchlaod na 1 Mei 1921 moet doen, eenvoudig mei dit bedrag verhoogd moe ten worden. En dan zouden volgens art. 224 van bet verdrag de niet rentedragende schatkistbiljetten geruild moeten worden in wei-rentedragende. Het standpunt door de commissie van herstel ingenomen is ook economisch on begrijpelijk. Het plotseling onttrekken va»_ ecg zeer fcj.angrij.k gedeeitg vjin Duitschlatid nog ter beschikking staande' internationale betaalmiddelen zou een be hoorlijke betaling van de Duitsche schuld tot herstel volkomen onmogelijk maken en hiernaar werd toch te Londen, zooals de geallieerden zeiden, gestreefd. Indien achter het dreigende spook van een plot selinge betaling van meer dan 150 mil liard mark in papier de bedoeling mocht schuilen Duitschland de Parijsche be sluiten thans smakelijker te maken, dan kan van Duitsche zijde in allen ernst er op gewezen worden, dat in deze besluiten van deze kwestie geen gewag wordt ge maakt. Blijkbaar tracht men achteraf een moti- veeiing voor deLondensche dwangmaat regelen te vinden, hetgeen zij inderdaad dringendnoodig hebben. Bijna ais een ironie klinkt het, dat aan het slot de ge dachte yan de leening wordt geopperd, die dn Londen .van de hand is gewezén. Alsof een leening na de toepassing van dwangmaatregelen meer k'ans van slagen zou hebben. Binnenkort zal de nola worden beant woord. Ben rede van dr. Simons. In de gisteren gehouden vergadering van de economisch-politieke commissie van den economischen rijksraad, zeide minister Simons o.a.Het doel van de bij eenkomst van beden is tot een besluit te komen, op welke wij het beste uit den gespannen^ en gevaarlijken toestand, waarin het Duitsohe economische leven verkeert, kunnen geraken. Dit econo misch leven moet in staat gesteld worden, den stormloop der dwangmaatregelen te verdragen. Het moet zich tegelijkertijd echter ook reeds positief voorbereiden op wat later komen zal. En daarover zijn wij het wel allen eens, dat wij binnenkort of lang tot nieuwe onderhandelingen zul len komen. De methode van onze tegen standers, reeds thans voor langen tijd <te capaciteit der Duitsche financiën in an nuïteiten vast te stellen, is een fiasco ge bleken. Wij moeten de zaak thans op andere wijze aanpakken en, zooals in den Rijks dag eigenlijk door alle partijen geëisch't is, den "plicht tot wederopbouw in bet middenpunt van alle voorbereidingen plaatsen. Voor den wederopbouw van hpt verwoeste gebied .moet thans een werke lijk tot dn al'le bijzonderheden uitgewerkt plan worden opgemaakt. Wij moeten bo vendien een middel vinden om voor het dringende kapitaalgebrek van Frankrijk een mogelijkheid van leniging te scheppen. Dat kunnen wij niet doen met geld en goud, wij kunnen dat op den duur slechts doen met arbeid, dien wij als borgstelling geven voor een leening, waarmede wij aan de Fransche geldbehoefte tegemoet kunnen komen. Ook in dit opzicht moe ten wij voorbereidingen itreffen, opdat wij, wanneer de tijd gekomen is, dal wij weer aan de conferentietafel plaats ne men, met werkelijk goed uitgewerkte "plannen komen. Rij dc hierop volgende besprekingen werd de vrees geuit, dat de geweldinaat- regelen der Entente, zooals in haar pers reeds dikwijls is geëischt, zouden worden gebruikt om Duitschland te blokkeeren. Desniettegenstaande was men ihet er over eens, dat de sancties gedragen moeten worden. Ten aanzien van den huidigen toestand! der voedselvoorziening verklaarde een vertegenwoordiger van het rijksministe rie van voedselvoorziening, dat deze tot den nieuwen oogst onvoorwaardelijk ver zekerd was en dat er voor geVal van nood! nog een zekere reserve aan levensmidde len aanwezig was. Oostenrijk. De „Tiioes" meldt dat de geallieerde fi- nancieele deskundigen 'de laatste dagen bijeenkomst™ hebben gehouden op het departement van Financiën tot het over wegen van Stayer's verzoek om mede te werken tot verlichting van Oostenrijks nood. Brittannië is vam meening, dat Oos tenrijk dient te worden ontlast van de bij het Vredesverdrag opgelegde verplich tingen tot herstel. Frankrijk en Italië wil len deze verplichtingen slechts zien opge schort. Brittannië acht het noodzakelijk de Oosfenrijksehe inkomsten te ontheffen va» alle lasten, opdat zij voor handelsdoeh einden kunnen worden aangewend. Om deze redenen alleen is het mogelijk geble ken een voorwaardelijk plan in te dienen. Brittannië heeft zich bereid verklaard, zich tot den Volkenbond te wenden voor "de toepassing van bet Tenneul ens cl 1 ernaMen hoopt intusschen, dat Oostenrijk de nood; zakelijkheid tot vermindering van zijn amblenarenstaf zal erkennen. Welke zijde moet Italië kiezen? Naar aanleiding va» de a.s. discussie in de Italiaansche Kamer over de buiten landsclie politiek, stelt het „Giornale d'Ila- lia" de vraag wat Italië eigenlijk wil. Te Londen, zoo schrijft het blad, zijn wij door de Engelschen en Frainschcm be schouwd als zuivere Germanopliielen, ter wijl de Duitschers ons koel behandelden. Men zal dus moeten kiezen: of wel Ita lië slaat aan de zijd» der geallieerden, en dan moet men de beweegredenen van hun politiek eerbiedigen en deelnemen aan alle gezamenlijke acties, of wel Italië moet zich losmaken van zijn oorlogsallianties en een politiek voor eigen rekening voeren zoo noodig met de overwonnenen. Een isolement van Italië acht bet blad, nu men .zich gereed maakt zijn binnen- en buitenla»dsche positie te bevestigen, ongewenscht Sinn Fein en Ulster, De Sinn Feiners hebben besloten alle ze tels bij de verkiezing va» het Ulsterparle- ment te bestrijden. De strijd tegen Sinn Fein. In Dublin zij» Woensdagavond drie bommen naar een militaire vrachtauto gé- worpen. De soldaten beantwoordden het vuur, waarhij vijf burgers werden gewond. Een aanval op de cadetten te Dublin. Maandagavond lictft te Dublin Brunswickstreet, een aanval plaats gehad van Sin» Feiuejs op een lojccy^met cadet leri. Het vuur werd van vier verschillende pun Me in de straat geopend, evenals door een groep mannen vóór de St. Andrew's, kerk. De bestuurders van de lorry redw dwars door de groep aanvallers heen, ter wijl de inzittenden met machinegeweren en revolversscholen, waarop een handge meen ontstond. Vijf der aanvallers werden gedood of gewond, terwijl van de cadellen - twee ernstig en drie licht gewond werden. Later hadden nog op zichzelf staande con flicten plaats tosschen cadetten en bur gers, die van om de hoeken der straat en uit vensterramen schoten. De burgers zagen de kans schoons om enkele der gewonde cadetten weg te voeren, doch de plaatsen, waar zij werden verborgen, werden dank zij de nagelaten bloedsporen ontdekt. Van de gewonde cadetten overleed er oen. Nogmaals een poging. Een aantal invloedrijke handelslieden, welke belang hebben bij een spoedige en afdoende regeling der Iersche quaestie, zijn bezig met de uitwerking van een sche ma, waarbij aan Ierland een volledige slem in de economische raden van het rijk zal worden verschaft. DE TOESTAND IN ITALIë. Urt Italië komen berichten, welke eroip wijzen, dat 'n nieuwe episode begonnen is in dien strijd tusschen fascisten én coimnvu nieten. x Te Modena is een coarnnunistisch afge vaardigde. afgeranseld door fascisten. Te Ferrara werd de comimunisfeche afge vaardigde Matteo-tti door fascisten met geweld meegevoerd ver biRten dc stad en daar aan zijn loit overgelaten. Te Bologna werd de leider van de fascisten vermoord'. Te Colonella werden drie fascisten ge dood. Te Lussipiccolo werd de arbeids beurs in brand gestoken. Op de rails in een tunnel nabij Reggio •is het lijik gevonden' van den commjunis- tischen afgevaardigde PaccoRi, die de or ganisator was van de invasies op de lalti- fundia. Te Turijn bezette de openbare inacht een autoband en lab riek op verzoek der di rectie, die beschermd wilde worden tegen de.sabotage van ontslagen werklieden. Te Florence heeft de directie van een fabriek al het personeel ontslagen, waarna de po litie de gehouwen heeft bezet; een en an der gaf aanleiding tot verschillend© soli- dariieitsstakiugen. DL TOESTAND IN RUSLAND. Volgens een W. B.-teJegram uil Berlijn staat in het „Berl. Tagebl." een bericht uit Pelrograd van niet-bolsjewistische zij de, waarin gewaarschuwd wordt om te gelooven dat de Sovjet-regeering zoo goecl als omvergeworpen zou zijn. Terwijl er in het buitenland geruchten gaan over bloedige straatgevechten in Pelrograd, ging in waarheid het leven al daar zijn gewonen gang. 's Avonds waren de slralen verlicht en er gebeurde niets bijzonders. Geheel anders" luidlt een W. B.-bericht uit Kopenhagen. Door de „Politïken" uit HeJsingfors wordt getelegrafeerd, dat de arbeiders in Petrograd aan de zijde der revolutionairen te Kroonstad staan; ook is het leger te Pelrograd niet meer te ver trouwen. Er was een groot arliUeriegeveoht tus schen Kroonstad' eenerzijds en Krasnaja» C-crka en Oranienbaum anderzijds. De „Daily Mail" verneemt uit Stock holm, dat Trotzky nieuwe vredesvoorstel len aan Kroonstad' heeft gedaan. Hij stelt oen wapenstilstand voor, alsmede overleg tusschen een gemengde commissie tot re geling van de voorwaard-en voor overeen stemming. Kroonstad is echter weinig tot overleg bereid. SSKEfiSDE BUITENL EEBItófïEte, SCHEEPSBRAND. Volgens een beriht aan de bladen uit Kiel, heeft daar in een der dekken van Krupp's Germaniawerf een groote brand gewoed. Het Amerikaansche stoomschip .Teneset", dat in het dok ter reparatie lag, is vernield. De'oorzaak van den brand is Onbekend, de schade is aanzienlijk. Daar de Zweedsche regeering het handels- en scheepvaartverdrag van 1911, tusschen Zweden en Duitschland gesloten; beeft opgezegd, beslaat er nu geen enkel Verdrag, waarop de economische betrek kingen berusten. De beide regeeringen zijn het er echter over eens, dat zoo spoedig mogelijk door verdere onderhandelingen een basis gezocht moet worden voor een nieuw verdrag. Sir James Cnfig heeft in het Engel-- sclie Lagerhuis de volgende bijzonderheden medegflftcld over het aantal kapitale schepen, dat op het oogenblik bij de grootste oorlogsvloten volledig in dienst gesteld was: Linie-schepen: Engeland 16, Frankrijk 5, Vereenigde Staten 16, Japan 12, linie-kruisers: Engeland 4, Frankrijk geen, Vereenigde Staten geen, Japan 6. De sterkte van het personeel voor 1921/22 bedroeg: in Engeland 123.700, in de Vereenigde Staten I0Ó.8ÓO, Japan 76.600. Generaal Papoelos, de opperbevelheb ber der Grieksche troepen in Klein-Azië is .Dinsdagmorgen met een talrijken staf uit Smyrna vertrokken. Naar de Fransche bladen vernemen,- is het langverwachte. Grieksche offensief tegen de Turken aan staande, een offensief, waartegenover die bladen blijkbaar sceptisch staan, dat Frankrijk zou betreuren, maar dat noodig wordt geacht voor het prestige van koning Konstanlijn. Bij Pueblo, in Californië, ontstond brfntd in een Pullman-spoorwegrijtuig. Vijf menschen zijn daarbij levend ver brand. De oorzaak was een ontploffing van het gas in een houder onder den wagen. Naar de „Tribuna" meldt, tal, nu eeii Russische handelsmissie te Rome is aange komen, een Italiaanscbg handelsmissie naar Moskou gaan. Het goudvraagshik Ij zoodanig gere geld, dal Polen 30 millioen goudxosbÖS vaa Ru/Janrt jntf witvaags».

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2