f BUITENLAND. Adv* Kunst en Kennis. Gemengd Mseuws. Ide toestand der ex-keizerin. Korte Berichten Landbouw en Visscherij. Slapte in Handel en Bedrijf. f ORDE EN ARBEID. NA DE STEMMING IN OPPER- SILEZIë. Handel en Nijverheid. ,BJfcï op hun huishoudelijk reglement, 'dat ovei al verschillend kan en zal zijn. iets [waarmede de afgevaardigden blijkbaar nog «liet geheel tevreden waren. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. De Staten Kieskring Leiden verga dert Zaterdag a April eveneens in het Boi.dsgebouw te Leiden. DE NIEUWE POSTZEGEL, Daar gedurende den termijn van Ide prijsvraag vóór nieuwe postzegels liet posttarief veranderd is, zullen de bekroonde ontwerpen gewijzigd moe ten worden. Hoogstwaarschijnlijk zal op voorstel van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie aan den Mi nister, aan de jury voor de prijsvraag yopgedrageu worden uit de ontwerpen Ide meest gyeschikle le kiezen en die Idoor den ontwerper- in den gcwenscli- Jen. zin te doen wijzigen. DE RIJKSMIDDELEN. Over Februari von dit jaar hebben de Rijksmiddelen een half milloen meer op gebracht dan over Februari 1920. WERKMANSKAARTEN. De direolie der Nederlandsohe Spoor wegen heeft beslist, dat werkmansabon- ncmcntskaarlen voorlaan des Zaterdags ivoor de heenreis geldig zullen zijn in alle toegankelijke gestelde treinen waarmede Ide houder der werkmanskaart in den o-ohlend voor 12 uur zijn bestemming be reiken kan. DE POSTZEGEL-PRIJSVRAAG. De Jury inzake de prijsvraag vooreen Nederlandsoh frankeerzegel heeft Don derdag haar eindrapport aan den Minis ter van Waterstaat aangeboden. Er waren 90 inzendingen; 11 inzendin gen bevallende 19 ontwerpen kwamen na schifting voor einclbeoordeeling in aan merking. De jury is van meening dat voor het toekennen van een prijs alle elementen aanwezig moeten zijn, die een dadelijk bruikbaar en in alle opzichten aan de te stellen eischen beantwoordende ■Zegel zou bevatten. Dit is met geen der ontwerpen het geval, Eenparig besloot zij den eersten en tweeden prijs niet toe te kennen, doch gebruik te malkeri van hare bevoegdheid deze in gratificaties te yerdeclen. De rangorde der bekroonde onderwer ken is als volgt: No. 1. Graficus (ontwerp door de ju- (ry gemerkt C): Gratificatie 500; No. 3. Alcyone (ontwerp door de jury ge merkt C): gratjfjeatie 100; No. 10. Swaslica: Premie f 200; No. 4. Leeuw [in Posthoorn: Premie 200; No. 5. Glo bus (ontwerp door de jury gemeukt A): tpremie f 200; No. 6. Alcyone (ontwerp ^door de jury gemerkt A): promie 200; No. 7. Renbode: (premie 200); No. 8. ,,711": gratificatie f 200; No. 9. Ver- 'ikeerszegel (ontwerp door de jury ge- «neerkt C): gratificatie 100; No. 10. Op 't Nippertje: gratiff. 100; No. 11. Violet: gralif. 50; No. 12. „21": gratif. ff 50. De hiervoren genoemde ontwerpen "Vvorden in het rapport besproken. Ten opzichte van de beide andere ontwerpen iyan Graficns wordt afzonderlijk stilge staan wegens hunne schoone kwoiited- >n; een gebrek iri de samenstelling der (verschillende elementen belette echlér pene bekroning. Ten. slotte stelt de Jury zich bereid 'jmn advies le dienen ter aanwijzing van Oen voor toepassing geschikt zegel, het- Jwelit hij op grond van het ingezondene alleszins mogelijk acht. Echter zal het moodig zijn de ontwerpen der uitgenoq- idigde kunstenaren welke alsnog moeten inkomen, te beoordeelen en met de ont- jjverpen der prijsvraag te vergelijken. De tentoonstelling van alle ontwerpen Zal plaats "hebben in een der zalen van Aiet Gemeentemuseum Zeestraat 65 te h Hage, opening a.s. Zaterdag 19 Maart (3 uur. Toegang voor belangstellenden pij- He Microbe der slaapziekte. Dr. Kling, de directeur van het rijksbacteriolo- t'giscli instituut te Stockholm, is er na 15 (maanden van onderzoekingen in geslaagd, (de microbe van de slaapziekte te onldek- (ken. Tevens heeft hij definitief kunnen Syaststellen, dat de ziekte besmettelijk is. WILLEM MENGELBERG. Naar „do Tol." verneemt, vertrekt de (heer Willom Mengelberg den 26en dezer .van New York per s.s. „Nieuw Amster dam', zoodat zijn terugkomst te Amster dam omstreeks 2 April kan worden ver- wacht. M. van der Maarcl. f Te s-Hage is in <ien oudérdom van 63 jaar overleden de bekende kunstschilder M. van der Maarel. 'EEN WANDELAAR OP KLOMPEN. f Een 82-jarige heer L. W. te Drach ten (Eriesl.) wandelde op klompen naar ^Leeuwarden een afstand van ongeveer (I uur cn den volgenden dag terug. ÏDit is hem zoo goed bevallen, dat bij (plan heeft binnenkort op klompen naar (Amsterdam te kuieren, om zijn dochter faldaar te bezoeken. f Hot officieel geneeskundig rapport om- ,trent den toestand der ex-Keizerin luidt: i Terwijl de ziekteverschijnselen omtrent het hait, ovenais do opstoppingen tenge volge van de mindere kracht van het hart iets aEgenonion zijn, war daarentegen jöe subjectieve toestand van de laatste (dagen in het algemeen redelijk wel, bij «neer bevredigende voedselopname Slechts jde bartzwellingen veroorzaken vrij veel [last. Do becordeeling blijft inmiddels on veranderd ernBlig. GRENSOVERSCHRIJDING. 7 Dezer dagen is aan de Belgische grens ►en incident van geringe beteekenis ont staan doordat een patrouille -Fransdhc soldaten de Belgische grens bij Atlius ovensdhreed. De Belgische „Standaard" bespreekt het geval en schrijft: „Wait zon onze Fransdh-dolle pers wel gezegd hebben, had een Nederlandsche patrouille zich eens 15 stappen over de grens gewaagd? Het land ware voorwaar in rep en roer gezet, in nood verklaard en onze nationale politiekers zouden da delijk van oorlog hebben gewaagd. Maar wat benoorden onvergeefelijik is, wordt ten Zuiden slechts een vergissing; waar toenadering naar het Zuiden pa- triotisHisch beet, wordt genegenheid naar hel Noorden voor onvaderlandsdh gedoodverfd door mensdhen, die beweren een „Belgische" politiek te 'volgen". Het „IILl. van Anlw.'" laat zich uit ais volgt: „Lieve Hemel, wat oen geluk dat hel geen Hollandsche patrouille is geweest, die zich aan zoo'n „errenx" bezondigd heeft. In zekere pers zouden ze reeds de mo- bilisalie gevraagd hebben, of zelfs reeds naar de wapens gegrepen hebbent"... Vandaag is hot in heel de Fransch-Bel- gische pers: „la conspiration dn silence". Er is niets gebeurd. Na genomen in lichtingen is gebleken dat eenlge soldalen in gezelschap .van werklieden, bij vergis sing de grens waren overgekomen. De gendarmen mqpltten hen op die vengissing opmerkzaam; zij vroegen beleefd om vensdhooning en keerden dadelijk terug. Voorwaar, voorwaar, ik zeg het u: aan de Hollandsdhe grens zou dat zóó onnoo- zel niet geweest zijn. Daar zou die pors wel voor gezorgd hebbenl" t VALSCHE BANKBILJETTEN VAN 1000 FRANKS. Men meldt uit Terneuzen aan het „Hbld" Te Gent (België) is wegens het uit geven van valsche bankbiljetten van duizend francs gearresteerd een zekere Buysse. In verband met een onderzoek naar de herkomst werd Donderdag door het parket van Middelburg en een Belgisch rechercheur, met een des kundige een inval gedaan bij het fili aal der Bank-Associatie te Terneuzen. Voor zoover kon worden nagegaan, heeft dit geen nadere' opheldering ge geven. KRAS STAALTJE VAN BIJGELOOF. In het Armhuis van de gemeente Schoterland (Friesl.) is als verpleeg de opgenomen de vroeger bekende dui velbanner te Knijpe. Dezer dagen kwam een veehouder uit een naburig dorp vragen aan de armvoogden aan den man verlof te geven met hem naar zijn huis te rijden, omdat zijn vrouw be- tooverd was en de banner den kwaden geest zou kunnen bezweren. Deze had daar wel zin in, stelde als voorwaarde dat hij minstens tot Vrijdag op de boerderij moest blijven ont met restfl- taat te kunnen optreden. De boer had daar niets tegen de armvoogd gaf permissie en de duivel banner is weer drie dagen in depraktijk. Voor eenigen tijd kwam bij den duivel banner iemand van Urk, met verzoek zich op dat eiland te vestigen, Dit aan bod werd afgèslagen. Treurig staaltje van bijgeloof in onze als verlicht, zoo hoog geroemde eeuw. Hondsdolheid. Het aantal honden on katten, dat in Oostelijk-Groningan verdacht van hondsdolheid, oin hals werd gebracht, moet reeds meer dan duizend bedragen. In het Odoornerrand zijn groote hoe veelheden jonge dennen, toebehoorende aan verschillende eigenaren verbrand. Oorzaak onbekend; men denkt echter"aan kwaadwilligheid. Aulo-ongeluk', Zondagmiddag on geveer één uur, werd op den Vaas- senschen weg bij Apeldoorn, de doch ter van Vis, wonende te Beemte,.toen zij van een zijweg op den hoofdweg wilde fietsen, aangereden door den auto van den heer Daendels, uit Hat- tum, met het gevolg dat het meisje bewusteloos neerviel. Zij werd naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Den chauffeur, C. A. v, Heuvell, treft geen schuld. Zwervende meisjes. 1 Onder Hellen- doorn (O.) zijn twee meisjes van 11 en 15 jaar aangéhpuden die aJ 14 dagen zwer vende waren. Haar vader, B.uit Den Ham, had haar de dtur uitgejaagd. Ze sliepen 's nachts in hooiberg of schuur en zagen Woningbouw. Het bouwen met rijks- premie doet hier den lust tot nieuwe woningen weer herleven. Reeds zijn een drietal plannen in bewerking voor par ticulieren, die rijkssteun zullen aanvra gen. MisdaadTe Kaatsheuvel (NJB.) is Zondagmorgen bewusteloos op straat ge> vonden de heer Epelaar, die levensge vaarlijk gewond was. Hij is Maandag nacht aan de gevolgen overleden. De marechuassees zijn de vermoede lijke daders op het spoor. Hozencultuur te Aalsmeer. Te Aals meer breidt zich deze cultuur nog steeds uit. Elinke hoeveelheden kasrozen zijn weder geregeld aan de veiling en de prij zen zijn zeer goed te noemen. De kwee kers hebben in hun bedrijf thans weder over voldoende brandstoffen de beschik- king, tegen heel wat billijker prijzen dan vorige jaren, ook de hoedanigheid der brandstof is veel beter, waardoor het bedrijf weder sterk opleeft. Deze winter is over het geheel voor de Aalsmeersehe bloemisten weer goed te noemen. Nog steeds worden voor de bloemen goede prijzen gemaakt. De Westlandsche groenten, t—Men schrijft aan de „N. ört." uit Loosdui- non; Toen de vorige week het kooplieden- olement was uitgeschakeld en de vei lingen direct aan de consumenten ver kochten, kregen de tuinders vrjj wat hoogere prijzen voor hun produten, dan toen hier Dinsdag hot veilen weer op do gewone wijze plaats had. En doch stonden do verbruikers in de groote ste den verbaasd, dat zij zoo goedkoop groen ten konden krijgen. Maar dat was ook de reden, dat de kooplieden in de eerste dagen weinig konden besteden; het pu bliek had goedkoop gekocht en kon niet opeens voor sterk verhoogde prijzen ge steld worden. Vooral spinazie is Bterk in prijs ge daald. Evenwel moet hierbij ook reke ning gehouden worden met den sterk toenomenden aanvoer van dit artikel; ge regeld toch bedraagt die to Loosduiuen 20 u 22 duizend kilo per dag. Daar sa lade meest voor expoft wordt gekocht, bleef de prijs hiervan vrijwel constant 'ja, ging zelfs nog iets omhoog. Waar de tuinders al die boerenkool vandaan halen, schijnt een raadsel. Hoe wel het gewas al begint door te schieten, wjjfdon nog flinke prijzen besteed. Kwamen er in 't begin der week eerst enkele komkommers als het nieuwste nieuws hun intrede doen, thans bedraagt de aanvoer telkens honderden stuks. De proijs loopt vau 100 tot 125 gid. per 100 voor le soort en van 40 tot 80 gid. voor 2e soort. Ook bloemkool kwam reeds ter vei ling en wel in grooten getale en hoe wel men er over verbaasd staat dat de kooplieden voor die. kooltjes ter groot te van een kaatsbal neg 8 tot 12 gid. por 100 geven, is dat voor de tuinders toch een schadepost. Groeiden de plan ten tot flinke kooien op, dan konden ze het drie- en vierdubbele opbrengen. Met het zachte weder in het najaar zijn do planten onder het glas veel te forsch ontwikkeld. Nu zij uitgepoot zijn, zetten ze dadelijk bloom. Deze week mogen de kooplieden nog allen veilen, maar de volgende week wor den alleen toegelaten die het contract hebben geteekend. VERBODEN VISCHTIJD. Volgens de visscherijwet is het verboden ,te visscihen van 16 Maart tot 31 Mei op baars en snoek; van 23 April tot 31 Mei op barbeel, blankvoorn, brasem, karper, koiblei, meun, ruischvoorn, sneep, snoek baars, winde en zeelt. Vissollen gevangen gedurende den ge sloten tijd, moeten onmiddellijk, nadat zij zijn opgehaald, weder in hetzelfde water worden vrijgelaten. Als visschen, gevangen gedurende den gesloten tijd, worden mede beschouwd die, welke gedurende dien tijd worden aange troffen in het bezit van iemand, terwijl hij bezig is te vissollen of zich te dien einde bevindt op of in de nabijheid van water, waarop dit reglement van toepas sing is. Het is verder verboden te visschen: van 16 Maart tot 31 Mei met zetangels en loop- of sleephengels; met de vischzegen en het schrobnet. Uitgezonderd hiervan is alleen het vis schen met de kunstvlieg. Voorts is het verboden visebkuit of vischbroed als lokaas te bezigen, te be machtigen, |te vernielen, te beschadigen of te verstoren. Het werk opgezegd. Aan eoa 60- tal leden van het personeel, werkzaam aan de triootfabriek te Apeldoorn, di recteur de heer D. Honing, is tegen 2 April het werk opgezegd. Bovendien deed de directeur in de fabriek bekend maken, dat behalve deze 50, meest jon gens en meisjes, uit de confectie-afdee- lingen en spoelderij, het geheele man nelijke personeel met ingang van dien datum zich ontslagen kan achten. Slechts enkele arbeiders zullen voorloopig aan de fabriek verbonden blijven om het loopende werk af te doen. In totaal wor den 120 personen, mannen en vrouwen werkloos. De Hilvareribeeksche fabrieken (N.-B.) hebben de loonen der werklieden tot op 10 pOi verlaagd. De Stroohulzenfabriek te Budel (N.- B.) heeft de fabricage stop gezet. De textielfabriek van de firma Winkel en Go. te Apeldoorn is met ingang van gisteren voorloopig voor drie of vier .we ken stopgezet. ten elk partijverband om, Waarvan ieder, 't zij lid van een vakverceniging of niet, zich tijdig als lid kan laten inschrijven, als hij denkt werkloos te worden. EEN NIEUW AANBOD DER FABRIKANTEN. De bond van kleedingfabrikanten te Groningen beeft aan de vakbonden van werknemers in de kleedingindu- slrie een nieuw aanbod gedaan. De continuatie der collectieve arbeids overeenkomst zal volgens dit voor stel niet voor drie, maar voor zes maanden gelden en dus eindigen 13 Sept., dus tegen het winterseizoen. forgot 426' ST.VATSLOTEHTX. In deri trein met Huiswaarts Icee'rendé Ebrstk Klasse. Tweede Lijst. 7 stemmers bevonden zich ook enkele ge- Trekking van 22 Maart, kwetsten, die op den dag van de stemming 20.000, No. 4776. ONPRACTISCHE WERKVERSCHAFFING, fn de gemeente Termimten (Gr.) beerscht veel werkloosheid onder de veldarbeiders. De landbouwvereeaiging te Wagenborgen, onder die gemeente, behandelde in 'hare laatste vergade ring: Welke gebreken kleven tegen woordig aan de werkloosheidsbestrij ding ten plattel ande en aan het ver- leenen van steun aan de werkloozen aldaar door Overheid van Rijk cn gemeente en op welke wijze zouden die gebreken kunnen worden wegge nomen of verminderd? De volgende conclusies werden genomen: le. Het werk, uitgevoerd op kos ten. der gemeente, komt veel te duur en is te weinig productief: 't is een lijntrekkerij. 2e. Jong© personen zonder gezin en die niet als kostwinner optreden en die gedurende het drukke seizoen en de dorschcampagne vrij veel geld verdienen, behoeven, als zij geen werk meer hebben, niet onmiddellijk on dersteund te worden. 3e. De gemeenten moeten meer medezeggingschap in de regeling der werkloozenkassen hebben, om beter controle te kunnen uitoefenen. 4e. De Groninger Maatschappij van Landbouw dringt er bij de Regeering Iop aan, dat in iedere gemeente een werkloozcnkas worde .opgericht, bui- Het heette, dat de stenjmingsd'ag van Zurn-dag, tegen alle verwachtingen in, zon der incidenten van beteekenis was afge- loopen. Maar er komen nu achteraf toch nog' cenige berichten, welke iets anders vertellen. f Het Wolff bureau meldt uit Beuthen: Uit het gebied van de volksstemming wordt gemeld, dat in het district Rybnik een honderdtal arbeiders, werkzaam aan twee mijnen, door de Poolsche schrik aanjaging, zijn verdreven. Op sommige plaatsen werden de lieden, die van elders waren gekomen om te stemmen, afgeran seld. Ook in het noordelijk gedeelte van het district Pless, in de buurt van Nicolaj, wordt een zeer ernstige terreur gemeld. Daar toch zijn de stemmers en de lieden bij wie zij intrek' hadden gevonden, uit gescholden en sommigen ook gekwetst. In den nacht van 18 op 19 Maart werd het dorp Anhalt door een bende omsingeld en itwee uur lang beschoten. Dergelijke da den van schrikaanjaging worden gemeld uit districten Gross-Strelitz, Kattowitz, Hindenburg en Gleiwitz land. Tal van dorpen hadden om militaire be scherming gevraagd, wijl anders de stem ming onmogelijk zou zijn uit te voeren. In Poolsche kringen te Warschau dreigt men met een Poolsch optreden in Opper-Silezië. De mobiiisatiemaatregelen aan de Westelijke grens zijn niet te mis kennen. In nationalistische Poolsche krin gen verwacht men een eigenmachtig optre den van een of ander Poolsch generaal in den geest van Zeligowsky's verrassing van Wiina. U:t het heele district Beuthen worden al zorgwekkende Poolsche wandaden ge meld als een poging om het resultaat van de stemming te vertroebelen. Te Deutsch- Piekar (,ten noorden van de stad Beuthen dicht bij de Poolsche grens) zijn verschei dene Duitschers doodgeschoten; te Schop- pinitz (aan de Poolsche grens ten Oosten van Kattowite) zijn huizen van Duit schers geplunderd en wordt hevig gescho ten; de Duitschers vluchten. Overal heb ben dreigende samenscholingen van Pool sche benden plaats. De terugkeer der getrouwen. Minister Simons heeft gisteren op het Silez:sche station een extra-trein met te- rugkeerende Opper-Sileziërs, die in de provincie Brandenburg waren opgewacht, de-volgendie toespraak gehouden: „Trouwe Opper-Sileziërs, waarde volks- genoaten! 1" De slag is gewonnen. Opper-Silezië heeft zioh voor Duitschland verklaard. Gij moogt zeggen, dat gij den slag hebt helpen win nen. Daarvoor zij u dank gezegd. Welis waar zijn ook verliezen te boeken en wel tengevolge van den ongehoorde Poolschen terreur, die de laatste week in O.-S. heeft gewoed, maar de zege is ons en hoe groot die zege is, kunnen we nagaan als we hooren hoe onze tegenstanders op de uit slag reageeren, hoe terneergeslagen ze zijn dat de O.-S. bevolking zich met zoo groote meerderheid voor het Duitsche vasteland heeft uitgesproken. Want hun is het slechts te doen om een voorwendsel ten einde O.-S. van het rijk te kunnen los scheuren. De bevolking van O. S. en gij met haar, hebt door uw sleun te kennen gegeven, bij het rijk te zullen^ blijven. Neen, Opper-Silezië zal niét van het Rijk worden losgescheurd: Opper-Silezië zal en moet bij het Rijk blijven. Lieve, aan het Rijk getrouwe Opper-Sileziërs. Behal ve aan u moet ook aan vele anderen dank' worden gebracht voor dezen uitslag: aan Uwe organisaties, en in de eerste plaats aan den Duitschen beschermingsbond. Al noem ik ook verder geen namen, omdat aan al en dank toekomt, wil ik toch dank bren gen aan employe's en de besturen van de Duitsche mididelen van verkeer, dank aan de spoorwegmanneq en de telegraafbe- ambten, die dag en nacht op hun post waren. Dank ook' aan de vrouwen, die trouw hebben geholpen om de Opper Sileziërs te sterken op hun weg. Hun al.en breng ik uit naam van de Duitsche regeering nogmaals onzen harfelijken dank. Met bijzondere dankbaarheid en met bijzondere hartelijkheid herdenken wij degenen, die in hun land zijn achterge bleven en die misschien voortaan bloot zullen staan aan vele gevaren en molesta ties. Laat hen, met ons tezamen het hoofd en het hart hoog dragen in de beste over- tu:gteg dat het gene, 't welk op 20 Maart verkondigd is, ook in de toekomst met geen macht en geen onrecht van Duitsch land is los te scheuren. De minister besloot met een driewerf hoezee op deze Opper-Sileziërs. Na den minister, wiens woorden door de (erugkeerendeh met groote geestdrift werden ontvangen, sprak een woordvoer der van den bond voor de bescherming der Duitschers, die de Opper-Sileziërs op wekte om zich in hun woonplaats dadelijk te vervoegen bij de plaatselijke afdeeling van het Vaderlandsch verbond Van Opper- Sileziërs en aan'teekening te laten houden van elk on ree lit, waaraan zij bij de volks stemming hebben bloot gestaan. Al het mogelijke moet gedaan worden om de rechten van de stemgerechtigde Opper- Sileziërs, welke door den volkenbond en het yi edesverdrag verzekerd zijn, te waar door F'oolsche terroristen zijn gewond. Een hunner was ernstig gewond door een schot in den buik. Een oproep van den Rijkspresident. De Rijkspresident heeft een oproep ge richt tol het Duitsche volk waarin hij o.m. zegt: „De Duitsche zaak heeft in Opiper-Si- lezië een beslissende overwinning behaald. Die overwinning is te danken aan het eensgezind op de bres komen door het ge heele Duitsche volk. De inhcemscho bevol king van Opper-Silezië is ten spijt van alle pogingen der tegenstanders om haar te vervreemden van de Duitsche idee, in overgroote meerderheid trouw gebleven aan het vaderland". Duitsclie persstemmen. De uitslag van de stemming in Opper- Silezië woirdt door de bladen verwelkomd als een overwinning van dè Duitsclie zaak, die in vele gevallen de verwachtingen nog heeft overtroffen. De overwiimnig moet naar de Lokal-anzeiger betoogtnog te hooger worden aangeslagen, wanneer men rekening houdt met hot afschuwelijke ter rorisme door de Polen geoefend en de sy stematische begunstiging van de Poolsche zaak door generaal Lerond. Dat alles heeft echter niet vermocht de-meerderheid der Duitsche slammen teniet te doen. De Vossische Ztg. schrijft: Een blik op de kaart levert hel bewijs, dat het totaal onmogelijk is om de plaatsen met een Poolsche meerderheid los te maken van Opper-Silezië, dat immers een economi sche eenheid uitmaakt., Een poging daartoe zou banden verscheuren, van welke het 1008 4814 leven en de mogelijkheid om te leven af- *999 4g9Q hangen. Er zouden volkomen onhoudbare 1115 4937 5000, No. 20678. 1500, No. 11613. 400, No. 11021. 200, No. 9969, 11973. - 100, No. 3702, 5092, 6490. 1904I> 19077. toestanden door worden geschapen. PRIJZEN VAN 20. 6769 10876 13826 15826 18334 6842 10928 13842 15851 18336 6865 11001 13879 15886 18410 21 6905 11077 13892 15944 1S421 2041 6948 11101 13925 15952 18450 6957 11102 13931 15958 18500 20486! 6979 11127 13977 15964 18562 2051 7038 11226 13979 15969 18576 2 7104 11248 14022 16015 18590 205! 7114 11270 14030 16044 18619 206541 7161 11283 14057 16045 18659 20659} „,-lo 7260 11372 14065 16061 18661 206741 265 3757 7262 11375 14067 16063 18672 20681 271 3781 7266 11382 14078 16082 18737 20632 7268 11384 14092 16092 18746 20089 7276 11490 14164 1G126 18764 20729' 7490 11495 14187 16131 1878-4 20734' 7549 11503 14239 16157 18788 20778, 7550 11505 14240 16174 18789 20S62, 7635 11524 142-18 10197 18874 20873; 7837 1526 14276 16212 18882 20891 7916 11532 14359 16213 18891 20908? 7920 11554 14362 16245 18902 20917, 8012 11.589 14372 16255 1 8936 20930 8089 11621 14390 16279 18976 20951 8001 11648 14400 16287 18011 21" 8195 11673 14401 16328 19013 21 8227 11714 14426 16361 19112 21OS 8250 11764 14467 16422 19127 21" 82.51 11843 14480 16448 19143 21071 8273 11893 14481 16449 19159 211" 8347 11922 14542 16467 19163 211 8350 11966 14-578 1 6532 19180 21178 8402 11972 14599 16551 19194 21184:; 8433 11979 14605 16564 19201 21226 8437 12020' 14616 16581 '19240 21231 8449 12134 14627 16583 19264 21252^ 8491 12163 14660 16593 19273 2H''-5 8551 12268 14688 16607 19277 21267 8576 12300 14694 10642 19230 21271', 8594 1231&>14710 16662 19281 21309 1147 5065 8741 12403 14715 16689 19340 21339) 8753 12439 14723 16750 19353 21352.' 8 3106 33 3109 39 3138 48 3173 50 3258 72 3309 159 3402 176 3435 190 3465 224 3626 246 3709 254 3718 277 3857 281 3991 286 3994 339 4023 386 4298 389 4329 423 -4349 430 4358 447 4386 465 4407 518 4473 520 4,509 536 4604 556 4626 623 4646 666 4666 718 4699 729 4730 790 4746 .802 4750 813 4756 845 4790 856 4813 Het Berliner Tageblatt vestigt er de aan- 5^4 3799 f<j484 14742 16883 19357 2136® icht op, dat, hoewel de zuidoostelijke 1211 5107 8807 12541 14748 1G954 19393 21441 grensgebieden voor Polen hebben ge- 1|50 5129 |881 12601 14777 17019 19407 21457 steand, het mjverheidsgobied als geheel be- 136g s289 g952 42655 14811 17039 19425 21518 sohouwd zich voor Duitschland verklaard 1392 5292 ™nn 1 "l"ru:'7 01 "ot> heeft. 1395 5370 De Vorwarts schrijft: Reeds onder den ^7 eersten indruk van de bekend geworden 1429 5447 stemmingcijfers moet het wel volkomen 1448 5488 duidelijk worden uitgesproken, dat voor Duitsehland de Opper-Silezische quaestie 4757 5573 één enkele quaestie is en dat elke verdee- 1793 5576 line van QoDer-Silezië als "evnla van deze 1900 5595 9422 12992 15130 17330 19660 21673 T PP^ Silezje als „evolg van deze 19Qg g688 ggg2 lg008 1M32 47343 49368 21678, volkstelling, zou worden gevoeld als een 4943 5729 972e 13019 15168 17383 19701 21694; schending van het vredesverdrag. 1914 5768 9769 13033 15189 17393 19704 2169» Fransche persstemmen 1917 5792 9779 13057 16214 17394 19719 T a o- ranscne persstemmen. 9^7 43004 45229 17420 19745 21728' In de Victoire verklaart Hervé de te- ^7 5854 9g8i 13075 45233 47493 49756 217339 9177 12841 14846 17067 19428 21522 9242 12853 14864 17117 19435 21523 9255 12856 14876 17153 19163 21533 9258 12881 14940 17186 19484 21540 9263 12895 14943 17198 19489 21546 9289 12928 14987 17210 19504 21575 9342 12939 15025 17261 19528 21593 9372 12956 15037 17262 19529 21605 9377 J 2959 15045 17277 19577 21669 9402 12972 15077 17302 19618 21672 leurstelting die in de bladen over den uit- 2089 5856 slag van bt plebisciet in Boven-Silezië 2116 5876 9883 13108 16244 17525 19763 21786 9910 13142 15283 17552 19764 21792, bljjkt Wij moeten, zegt bij, de wensche- 2132 6379 5^ lijkheid met voor de werkelijkheid nemen. 2S57 5S05 9938 13151 15339 17582 19802 21935 Inderdaad deed mien dat hier algemeen, al 2383 6013 10026 13170 15348 17613 19815 21955 zeggen sommigen achteraf altijd te hebben 2431 6106 10034 13190 15401 17330 19333 21953 „Li „i., 1. 2464 6119 10069 13215 15403 17655 19952 21972 gedacht, dat de Duitschers m Boven-Sile- 6130 1(X)9g 13240 lg410 176&0 19976 21933; zië de meerderheid zouden behalen. Bij 2509 6191 10129 13249 15469 17713 19976 22052 die streek dacht men aan het Duitsche en 2523 6197 10147 13335 15487 17746 19978 221211 het Russische cevaar Teeen het eerste 2636 6201 10156 13336 15526 17768 20042 221711 net Kussiscne gevaar egen net eerste 1(n66 lgS41 lggg8 m74 223ia trof men onlangs sancties, die onvoldoen- gggQ 6237 10212 lg361 16553 1 7880 20111 22437 de gelden. Tegen de tweede werd onder 2707 6239 10234 13373 15574 17910 20114 22471 andere, eveneens onlangs, de overeen- 2708 6259 10297 13433 15585 17924 20129 22503 komst met Polen opsloten In dit stelsel 2742 32<55 10387 13450 15607 17944 20152 22686; met folen gesloten. In dit stelsel 6316 1041g 13467 lg68g 1799g 2f|lgl 2274(U moest Bovcn-Silezie gepast worden. Het ggjg 3335 10434 13576 15686 18020 20191 227651 voorloopige resultaat is met bemoedigend. 2822 6405 10511 13580 15688 18028 20251 22773 Men zoekt de redenen. Het Duitsclie ele- 2396 3422 10629 13696 16715 13036 20252 227381 ment „milt! I Sell l LT p T 2913 3141 10641 13602 15717 13046 20268 22790 ment omvatte de welgestelden, het Pool- 6g40 106gg 13622 16734 18138 202g7 22822] sche de beneden-lagen der bevolking. Men 3983 6551 10657 13684 15759 18182 20314 228471 zoekt het ook in de voorbereiding van het 2988 6578 10682 13719 15782 18204 20343 22929N Dlebisciet door de geallieerden Dan komt 3002 6734 10692 13720 16808 18283 20397 22930l P ciet door de geallieerden. Dan komt 300g 674g 1072g 13739 lgg09 18206 29393 22933,] men op de gebreken van het vredesverdrag 3098 6754 10850 13743 229531 terug. In de vorige lijst stond 4771, m. z. 4741 j| De Gaulois gaat zoo ver van het heele 17607j 17606 stelsel van volksstemmingen af te keuren omdat het den toestand niet vereenvou digt, maar nog meer verwart, doordat het geschillen accentueert en nieuwe aanlei ding voor ontevredenheid en ruzie ver wekt. Hier verwijt men den geallieerden, dat zij den Duitschers allen tijd hebben gela ten zich te organiseeren omdat ze den da tum der stemming herhaaldelijk verscho ven. De Homme Libre raadt aan in het stuk van Boven-Silezië, dat bij Duitschland komt, een bijzonder economisch regime bij' wijze van sanctie in te voeren. Dit kiemt te meer op dit oogenblik, nu de Radical den wensdb Van hervatting der onderhan delingen met Duitschland formuleert, daar de toepassing der sancties den Franschen handel met Duitschland dreigt te beder ven.. Weliswaar, ontkent men dit in offi- cieele kringen, maar dit is misschien een reden om het tegendeel te gelooven. De Duitsche handelaars weigeren reeds alle expeditie. Als de Franschri niet meer in Duitsch land kunnen koopen moeten ze het elders doen. Daar echter dreigt de hooge wissel koers. Vandaag zal de gezantenraad zich met" de vestiging van de tolgrens aan den Rijn bezig honden. Wat het politieke belang van het ple bisciet in Boven-Silezië aangaat, vraagt mien zich af: Zal Polen de Oder-lijn kun nen bereiken? Vermoedelijk kan het zijn grens slechts in het Zuiden tot den Oder vooruitschuiven. De Matin ziet in den uitslag het bewijs van de onpartijdigheid van het bestuur door de geallieerden en de Action Fran- caise meent, dat deze moreele overwinning van Duitschland ontzaglijken weerklank zal vinden. De „Barbaren" kweeken aan hangers, de „Hunnen" veroveren harten en geesten, zegt het blad. IERLAND. Officieel wordt gemeld, dat een trein met soldaten en burgers in het graafschap Kerry in een hinderlaag gevallen is. De troepen vielen de aanranders aan en leden zware verliezen, namelijk een officier en vijf man aan dooden, cn twaalf man aan gewonden. De aanranders werden ten slotte verdreven toen een tweede trein met troepen le hulp kwam. Men gelooft dat ook de rebellen verscheidene manschap pen hebben verloren. TEGEN DE DWANGMAATREGELEN. De te Apolda gevestigde fabrieken van wollen goederen, hebben besloten om we gens de dwangmaatregelen der entente geen waren meer te koopen in Engeland! Frankrijk en België. eSfiJESQDE BUITENL. BERICHTE#, LOONSVERLAGINGEN IN ENGELAND. De Labour Gazette meldt: De loonsver lagingen hebben de vorige maand 1,620,000 arbeiders getroffen, van wie een half mil- lioen loonsverlagingen ondervonden tot een Bedrag van 450,000 p.st. in de week. De meesten der laatsten waren mijnwer kers, wier loonen verlaagd zijn tengevolge van de verminderde productie-waarde der steenkool. Vólgens een telegram uit Milaan aan de Tempo heeft de herdenking van de bevrijding der Milaneezen uit het Oosten^ rijksche juk aanleiding gegeven tot een conflict lusschen nationalisten en socialis ten. De botsing duurde een uur lang, en er werden 2000 schoten gelost, waardoor 2 personen werden gedood cn' een 40-tal gewond. Volgens de correspondent van de Times te Milaan, die het weer heeft uit be trouwbare bron, zou Gioiitti s besluit om de Italiaanscke Kamers te ontbinden thans vast staan. De verkiezingen zullen waar schijnlijk in de laatste week van Mei ge houden worden. Als kenmerk van het herleefde eco nomisch verkeer tusschen Duitschland en Italië kan dienen, dat de Italiaansche douanekantoren zoodanig overbelast zijn, dat men genoodzaakt is geworden het jjostpakkettenverkeer van Duitschland naar Italië tijdelijk stop le zeilen. - Xe Weenen kost van heden af het scheren ten minste 15 kronen en hei haarsnijden ten minste 40 kronen. In de voorsteden zijn deze prijzen respect. 12 en 30 kronen. DE POSTZEGELPRIJSVRAAG. Het ontwerp, dat voor de postzegelprijs vraag met de hoogste gratificatie bekroond werd, ingezonden onder het motto „Grafi cus," is. van den Amsterdamschcn archi tect W. de Klerk. Het vertoont een liggenden leeuw on der een breed getakten oranjeboom, die met zij» zwaar ornament van appels en bladeren een groo,t gedeelte van het zegel inneemt, iWARMj Hing. Dez( Kiesvereenil bbvengenoc rilt er der v| talrijke aar .Ier den Zé den EdeladJ wiens initia legd is, en avond, den| Directeur ieidingsbed| het ondcrw| groot vplü rioodig is b| Hingen te De heer woord verk gen naar hl ite Waterle| groot belan den bekeke Spr. achtl dat ook' he cling krijgt,I dingsoog!p!i| zorgd word voediingspia ontvolkt vvj de groote ien platten ten zoo guj maakt, de verbeterd hebben te licht en sll slechts waf voor vele groot aant;f moeten wijj arbeidskrac nemen in om in s taal maatschapn De water, winst wordl zichzelf kul; doch grootl Zal ook vof den de kur uaintieel dr provinciaal geheel buit| er zal nar ging van g| hebben. Ni| doelt als waterleiding R. K.| Gevraagd goed kunneii 1 Mei in be P. BOMMKR, gelieve zich APELDOORN geest.) R. Gevraagd niet boven 1 bij BOS, Wa Nette Nette Diei alleenwonend Adres: Mil Boe Gevraagd e( goed kunnen: HER, Kanaal Buil Gevraagd e boven de 2( bij J. P. LE ilelderschewe K R. K, Jon 15 April te Kosthuis, me kamer. Brieven lra aan het Bure; Rijw'n Er biedt zie rateur, met al zaamheden bi Brieven 01 Bureau van R. K. Gevraagd R. K Dienst! Brieven fr. den Agent Dagblad te Lt Te koop, 25000 miskl. aan groot va I 1 43 per 1( Te bevrag: bureau van di ~~Kt Te koop: Koolzaad, bij Oudorp. t

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2