Orde en Arbeid BUITENLAND. Uit onze Oost. Korte Berichten DB STRIJD IN HET CONFECTIE BEDRIJF. NA DE STEMMING IN OPPER- SILEZIë. 426' STAATSLOTERIJ. Keest* Klasse. Debde Lijst, ■Liekkmg van 23 M.rirt. u ^jn Duitsch' politieeambte uit Viersen ©uiitsdhiand) kon aangewezen worden Deze belastte zidh met 't afgeven der pa pieren aan zijn landgenooten voor den pry's van 220 mark. f Ten huize van bovengenoeimden H. (werden aangetroffen een stempel, als mede een groot aantal formulieren, be- tiooiligd voor liet vervaardigen van val- fcdhc bescheiden. VALSCHE BANKBILJETTEN. Op verzoek van een Bankinstelling te ^Maastricht, zijn aldaar drie valsche bank biljetten van 25 ln beslag genomen. Volgens de kenteekenen van valsch'heid, Vermoedt men met een nieuwe verval- >ching te doen te hebben. Zij dagleakenen Van het jaar 1918. ÏDE PALEISWACHT WEGGELOOPEN. ln den nacht van Zaterdag op Zondag Vwnslrceks half drie bemerkte de politie ()op den hoek van Ondebrugsleeg en Nieu- ftvendijk te Amsterdam twee soldaten met ile bajonet op het geweer. Daar zij ston den te praten met ecnige Zeedijlcgaslen, ib'crden zij door de politie aangesproken. Op de vraag of zij niet vóór en achter Jiet Paleis moesten slaan, werd geant woord, dat het op den Dam zoo tochtte. De soldaten hebben zich later weer jaaar het Paleis begeven. (Tel.) GEWELDDADIG VERZET. Maandagavond wilde een agent van {politie, op aanwijzing van eenige bur ners op den Schiedamschendijk te (Rotterdam, een man arresleeren. Deze (Vluchtte echter een huis binnen, ach tervolgd. door den agent. Op de 2de Verdieping werden ze handgemeen en (het scheelde weinig, of de agent was ,uil de tweede verdieping op straat geworpen. De man werd eindelijk overweldigd en naar het politiebureau 'overgebracht, waar hij bleek te zijn scheepsbouwer J. L. v. B. VAN HET HOF. Prins Hendrik lieèft Dinsdag uit handen (van den Engelschen gezant, Sir Ronald (Graham die zioh daartoe naar het Paleis begeven heeft, de gouden medaille ont vangen van de Britscih Red Cross Society, in verband met het goede werk dat het Nederlandsche Roode Kruis tijdens den Oorlog gedaan heeft ten behoeve van ge- Interneerden of ons land pasecrende ge wonde Engelsdhe onderdanen. De Koninklijke Familie heeft heden /♦■oor eenigen tijd' het landhuis De Ruigen Soek te Soheveningen betrokken. DE LEIDER VAN DE S. D. A. P. Naar de „Tel." verneemt is de heer lAlbarda zeer vermoedelijk bestemd om ((eerlang nir. Troelstra op le volgen als lai- Ijer der S. D. A P, C De wijziging (fl'r belasting-administra- 'ties, Het hoofdbestuur der Vereeni- iqing van Ambtenaren der Gemeente-finan- piën, heeft zich gewend tot de Ministers van Binnenlandsclie Zaken, Justitie en Financiën, met een verzoekschrift, waar in verzocht wordt spoedig verbetering te iWillen brengen in den reöhtsioestand der gemeente-ambtenaren, die tengevolge van hel overgaan der belastingadministratie iVan gemeente naar het Rijk, overbodig Of overcompleet mochten worden. Bij hel verzoekschrift is een ontwerp- .wet gevoegd (met memorie van toelich ting), regelende ,liet toekennen van wacht geld e. d. Aan genoemd# Ministers is verzocht zoo hanig wetsontwerp spoedig bij de Staten- Generaa! aanhangig te willen maken. De nood der gemeentenHet belasf- 'Jbaar inkomen van de aangeslagenen in -den hoofdelijken omslag voor de gemeen te Odoorn zal voor dit jaar naar schat ting slechts 50 pet. bedragen van dat van het afgelóopen jaar, terwijl in de gemeen te Emmen thans zoo goed als geene ge meentelijke belasting wordt betaald. De iyoorgaande week ontvingen daar niet minder dan 9000 ingezetenen een aanma ning voor betaling. (Volk). HET VOLKERENBONDSVERSLAG. ■Drie amendementen van Nederland. De Nederlandsche Regeering heeft een (drietal amendementen ten aanzien van (het Volkenbond-verdrag voorgesteld, Het eerste»amendement betreffende de 'wijze van verkiezing van de vier niet- 'pennanente leden van den Raad van den ^Volkenbond spreekt zich uit voor een .(mandaat van twee jaar, met de mogelijk heid yan onmiddellijke hergiezing yoor éénmaal, terwijl overigens steeds een ter-' mijn van vier jaar zal moeien verloapen alvorens dezelfde Slaat weer herkiesbaar is. Het tweede amendement beoogt in de eerste plaats het Reglement van Orde, in het Volkenbondverdrag zelf le doen wor telen. Bovendien acht de Nederlandsche Regecring het gewensdht nadrukkelijk vast le stellen, dat wijzigingen van het Reglement van Orde met meerderheid van stemmen zullen kunnen geschieden. He derde amendement wil het budget van de Vergadering nadrukkelijk vast stellen en beoogt de kostenverdeeüing van den Volkenbond los te maken van 't stelsel van de Algemeene Postunie. De toestand in de venen. De minis ter van Binnenlandsche Zaken heeft be sloten dat de bekende steunverleening aan de „uitgetrokken" veenarbeiders, mijn van vier jaar zal moeten verloopen zal worden voortgezet tot. 2 April a.s. DE ZUIDERZEE WERKEN'. Blijkens do Maartaflevering der Maan- delijksche Mededeelingen over de afslui ting en droogmaking van de Zuiderzee, wordt met de terreinopnemingen voor de op Wioringen te maken werken voort gegaan. Voor de uitvoering der werken volgens de plannen der Staatscommissie, zullen gedurende het maken van den grooten afsluitdijk, (^(t ongeveer 8 jaren zal du ren, per jaar woodig zijn '6.75 millioen bossen Hollandsch rijshout en nog 1.35 millioen bossen Geldersch rijshout. De normale productie van Hollandsch rijshout bedraagt hier te lande 6 6. 7 millioen bossen pel' jaar, welke hoeveel-, beid geregeld voor de gewone waterstaats werken hier in 't land wordt verbruikt zoodat er dus voor#de Zuiderzeewerken weinig of niets zou overblijven. Teneinde eonigszins regelend te kun nen optreden, is bet noodig, dat het Rijk zelf de noodzakelijke vermeerdering der productie in handen houdt, zoodat de aanplant van Rijkswege dient te geschie den en daar het minstens 4 jaar duurt voordat het eerste Hollandsche hout van eene nieuw aangelegde rijswaard kan wor den betrokken, is bet gewenscht reeds dadelijk met den aanplant'aan. te vangen. Het ligt in de bedoeling om voorloopig niet meer dan ongeveer 1000 H.A. rijs waard van Rijkswege te doen aanleggen, waarvan dan een gemiddelde jaarlijksche ppbrongst van ongeveer een millioen bos sen Hollandsch rijs zal kunnen worden verkregen. Daardoor zal, naar verwacht wordt, in de meest dringende behoefte aan meer rijshout voor de Zuiderzee werken kunnen worden voorzien, en zal overmatige prijsopdrijving worden voor komen. Omtrent de uitvoering van het plan voor eene van Rijkswege te ondernomen ïijscultuur is overleg gepleegd met de Nederlandsche Heide Maatschappij, die ook over deskundigen voor deze cultuur beschikt. Voor den aanplant van het rijshout is thans reeds de beschiking verkregen, over ongeveer 750 H.A. welke deels aan gekocht en deels gehuurd werden en verdeeld zijn over 11 complexen, gele gen in de provinciën Friesland, Örer- ijsel, Gelderland, Utrecht en Noord-Bra bant. Do beschikbare gronden zijn voor het grootste deel reeds bewerkt en in de zen winter beplant. Ongeveer 100 H.A. verdeeld over een viertal complexen, wer den reeds in het begin van het vorige jaar bewerkt en beplant; de groei van het gewas op deze gronden is in het algemeen bevredigend en beantwoordt voorloopig geheel aan de gekoesterde ver wachtingen. DE COMMUNIST BAARS. De correspondent te Semarang van bet „Bat. Nsbld." wijst er op, dat de com munist Baars actief gaat optreden. Hij herinnert er- even aan, dat des tijds door een raadslid aan de Regec ring werd verzocht om de benoeming van Baars in gemeentedienst te vernieti gen. Dit geschiedde niet omdat de Re geering afging op het door den burge meester gekoesterde vertrouwen dat Baars zich „koest" zou houden. Wat elk nuchter denkend mensch di rect begrepen heeft, is geschied: Baars houdt zich niet „koest". Maar treedt steeds meer op den voorgrond en neemt Sneevliet's taak over. Deze is te laat uit Indië verwijderd. Zal men thans ook ten opzichte van Baars dezelfde fout begaan? „De heer Baars, gaat dé correspon dent voort, geeft ten huize van me vrouw Sneevliet cursussen in bolsjewis me aan inlanders; uitverkorenen, die na beëindiging der lessen zullen optreden als kepala's warga, verspreidende de nieuwe leering in kampoeng en dessa. Kan, mag de regeering, die hieryaa op de hoogte is% lijdelijk toezien? Moet do vergiftiging van het gemoed der aan alle zijden opgezweepte, onna denkende inlanders eerst zoo'n graad be reikt hebben, dat bet tot een uitbarsting komt, aleer zij opfreedt? Dezer dagen ontving ik een brief van oen der veroordeelde leden der solda- tenraden met het verzoek hem eens te komen opzoeken, hij had mij zooveel te vortellenmisschien was het mogelijk gra tie te verkrijgen. Een jonge man van ruim 20 jaar, die zich heeft laten op hitsen en die nu zwaar boeten moet. En de heer Baars, die thans ten volle geniet van het vrije leven die daarbij zijn rol heeft gespeeld, die zelfde agita tor is wederom actief. Nu als toen, werkende in stilte. Nu als toen, werkende onder onwe tenden die de consequenties niet over zien." DE NIEUWE LANDVOOGD TE SABANG Uit Weltevreden wordt d.d. 19 dezer geseind, dat gouverneur-generaal Fock te Sabang is aangekomen. Er werden 21 sa luutschoten gelost. Alle aan de steigers liggende schepen staren gepavpisgerd. Toen de heer Fock aan. wat ging, wieiöT^ strjd W te venen. In éetf'MaaJi~f*po|ïlig Ingrijpt, wat bij het oogluikend liet Wilhelmus gespeeld, De nieuwe G.-Q-. inspecteerde de com pagnie, welke als e erewacht opgesteld wis en ging vervolgens met den gouver- nementsstoomer „Nias" naar Kota-Rad- ja, waar de lunch in het gouvemements- paleis gebruikt werd. 's Avonds kwam de beer Eock te Sabang terug. Namens den gouverneur van Aljeh was de landvoogd verwelkomd door luit. ter zee baron de Vos van Steenwijk, assis tent-resident van Eek, controleur Caxon en den havenmeester. Allen vergezelden den heer Eock naar Kota Radja. Gevonden urnen. Bij liet graafwerk voor den weg van Valfhe naar Exloo zijn 30 urnen gevon/den, alle geschonden. Een veelbelovende knaapDe 9-ja- ■rige K. M. te Almelo, wist zidh eenige da gen geleden, door imklimming, uit de RK, jongensschool-aldaar 'n gouden dames horloge toe 'le eigenen. In 'n cel op 't politic-bureau was hij voorloopig in ar rest gesteld. Door uitMiimmSng wist hij zich Zondag de vrijheid 'le verzekeren. Lang duurde ze niet: een uur na de ver missing was hij voor de tweede maal op geborgen. De hongerstaking te Spijkerboor. De dienstweigeraar uit de gemeente Scholer- iand meldt volgens het „HMd." thans aan zijne ouders, dat de hongerstaking op het fort Spijkerboor (waarvan sprake i^as in een vraag van hel Kamerlid Kruyl), na een paar dagen is opgehou den, omdat het elen beter gewordten is. Te ExJöö (gem. Odoorn) is gister morgen te ongeveer half vijf brand uit gebroken in. de sloom-zuivelfabriek en korenmalerij aldaar. Het middengedeelte van. de fabriek is geheel uitgebrand. Oorzaak onbekend. Uitbreiding der staking. In een Dinsdagavond te Amsterdam ge houden zeer druk bezochte vergadering der personeelen van de engros-confectie- firma's werd de stand der actie en de sta king te Groningen door de hoofdbestuur ders der verschillende bonden van werk nemers uiteengezet. De vergadering besloot de staking te Groningen met alle kracht te zullen steu nen. Deze steun bestaat allereerst hierin, dat bij de fihaalzaken der Groningsche firma's te Amsterdam, met ingang van heden, (Woensdag) eveneens het werk wordt neergelegd. Hieronder valt levens het atelier van de firma S. Muller en Co., N. Heerengracht. Ten aanzien der andere firma's in deze branche werd van uit de vergadering aan drang uitgeoefend om ook deze direct in de slaking te betrekken. Besloten werd, alvorens hiertoe over Te gaan, een schrij ven aan de werkgeversibonden te richten, waarin met klem wordt verzocht, ten spoedigste in een conferentie de voorstel len der werknemersbonden te behandelen. De slaking bij de filialen der Groning sche firma's te Amsterdam is dus een feit, terwijl een scherpere vorm van actie tegen de andere firma's in de naaste toekomst niet buitengesloten is. Uit Groningen wordt gemeld, dat de staking daar vrijwel algemeen is; ook de ateliers zijn in de stakingen betrokken. De concessie van palrocmszijde om het con tract voor een half jaar te verlengen biedt, naar de meening der werknemersorgani saties, geen waarborg dat niet in Sept. a.s. de arbeidsvoorwaarden ten nadeele; van de werknemers zullen worden gewij zigd. De organisaties blijven bereid le on derhandelen op den grondslag van liaar voorstellen d.d. 18 Maart. MIJNWERKERS-ACTIE. De directies der Limburgsche kolenmij- neh hebben nu aan de in de Contact-Com missie voor het mijnbedrijf vertegenwoor digde vakorganisaties een eigen ontwerp voor een nieuw collectief contract aange boden dat op de meeste punten beneden d ontwerpen der vakbonden blijft. In den bondsraad van den Nederl. Mijnwerkers- bond en door de Maandag gehouden bev besturen-conferentie van den Christelij- ken Mijnwerker sbond is dit ontwerp der werkgevers uitvoerig besproken en men bleek er ernstige bedenkingen tegen te hebben. In beide bijeenkomsten werd be sloten, dat men 't ontwerp bij de Contact commissie zoo krachtig mogelijk zal ver dedigen, bijzonder voor zoover dit de meest belangrijke punten betreft, zooals onder meer de verkorting van den onder- grondschen arbeidsdag. (Het voorstel van de organisaties, om dezen te bepalen op 7 uur, is niet door de directies overgeno men). De Christelijke Mijnwerkershond besloot nog, om in geen geval de njeuwe overeen komst, indien ze niet belangrijk wordt verbeterd tot na 1 Juli a.s. aan te gaan. DE ARBEIDSTIJD IN DE HARING- ROOKERIJEN. Naar aanleiding van het rekwest der Zuiderzee-rookerij-ezploitanten aan de Hoofd-inspectie in zake moeilijkheden met den aanvoer en bewerking der groote hoeveelheden haring, bezocht een inspec teur de inrichtingen te Huizen en erkende de bezwaren, die seizoenbedrijven als deze, door de nieuwe bepalingen onder vinden. Toestemming tot verlenging van den arbeidstijd werd in vooruitzicht ge steld. Staking van landarbeiders. 1 Dinsdag heeft een groot aantal landarbeiders te Sommelsdijk het werk gestaakt. Het ge schil is ontstaan, doordat de boeren van hun wefknemérs verlangden, voortaan in plaats van half 7 uur om 6 uur te ver trekken naar het landwegen een extra ver: hooging. van'het loon van 15 cepj^jDoor d£ arbeiders werd hiermede geeii genoegeft genomen, waarom het werk door hen is neergelegd. dag j.l. te Steenwijk gehouden, druk be zochte vergadering van verveners uit die gemeente en omliggende gemeenten, is met algemeene stemmen besloten hel loon der veenarbeiders met 20 procent te verlagen. - Uit de carton-industrie. Op 24 Maart en 31 Maart zullen resp. de cartonfabrie- ken Union en Free en Co. te Oude-Pekela (Gron.) worden stopgezet en een 260-tal arbeiders ontslagen. Vermoedelijk zal de Union weer werken als de week- loonen van het personeel lager zijn ge steld. Wegens sabotage. Naar de „Msb." verneemt zal als een gevolg van voortdu rende sabotage door de werklieden van de' machinale flesschenoven op Van Devcnter's Glasfabrieken te Delft, deze oven a.s. Za terdag worden stilgelegd. „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". In de aflevering van 20 Maart valt onze aandacht het eerst op een. nieuwe rubriek, n.I. „«Het bezoeken van fa brieken", waarin opgenomen zijn de namen van fabrieken, welke door de directies ter bezichtiging worden ge steld voor leerlingen van inrichtingen van Middelbaar Onderwijs en daar mede overeenkomende inrichtingen van onderwijs, na voorafgaand over leg omtrent dag en uur van bezoek. Geen beter middel om belangstel ling op te wekken dan door aau- sehouwing en het is te hopen dat dit nieuwe initiatief, door de verceni- ging Nederlandsch Fabrikaat" ondier- nomen, succes moge hebben. Van de reeks havenartikelen wordt ditmaal behandeld een beschrijving van de haven te Vla'ardingen. Welk een ontwikkeling deze oude visschers- liaven bereikt lieelt, blijkt uit het ar tikel zeer duidelijk. De heer S. Snuyff schrijft over groote Dieselmotoren voor krach ts- opwekking. De heer J. M. Kleiboer vervolgt zijn bijdrage: „Fabrieken van vleesch- waren in blik", waarin 'n beeld wordt gegeven van de wijze, waarop deze voedingsmiddelen in verduurzaamden staat worden gebracht, In de bijdrage: „De Nijverheid le Maastricht"geeft de heer S. v. Dam een-- overzicht omtrent de industrie, zooals deze in de oudheid aldaar is geweest en hoe deze aldaar is ge worden. De schrijver besluit zjn artikel met de vermelding, dat de nijverheid tc Maastricht .in een algemeene beschou wing over de laatste tien jaren tot od heden samengevat, een op en neer golvende lijn geeft te zien ten op zichte van uitgebreidheid en van wel vaart. Het belangrijke Limburgsche vraagstuk, voor de ontwikkeling van Maastricht ook van zooveel betceke- nis, js, zooals de schrijver ook in dit artikel uiteenzet, verbetering van transportmiddelen. „Haarlemsche linnenüabricage", van den heer S. Kalff, geeft ©en .prettig, vlot 'geschreven beeld, van dezen lak van nijverheid, welke voorheen van zooveel belang te Haarlem was en die geheel is verdwenen. Het laatste weefgetouw, zoo verhaalt de schrij ver, dat nog door de bedeelden van het Diaconie Armenhuis in werking werd gehouden, stond eerlang en voor altijd stil, Pootsche terreur. Uit Berlijn wordt d.d. gisteren aan het „Ilbld." gemold: De berichten uit Oppor-Silezie omtrent Poolsche Putschpogingen nemen steeds toe ep wijzen er op,- dal deze beweging een ernstiger karakter draagt -dan men aanvankelijk meende. Blijkbaar wiHen de Polen in him teleurstelling over den uil slag van de stemming hun eischen met geweld doorzeilen. Uit een groot aantal plaatsen met Poolsche meerderheid komen berichten van mishandeling van Duit- schers. Ofschoon het hierbij slechts gaat om Poolsche benden uit Opper-Silezië, werd gisteren gemeld, dat geregelde Pool sche troepen in verschillende plaatsen zijn binnengerukt. Van de grens ten oosten van Kattowitz wordt gemeld, dat gewapen de Poolscihe troopen-afdeelingen in voile uitrusting des namiddags de grens over schreden en een aantal grensplaatsen be zetten. De dorpen Birkental, Scboppinitz, Janow en Nikischacht zijn volkomen in hun macht De Duitsche inwoners van de grensplaatsen vluchten naar Kattowitz. In andere grensdorpen zijn Hallersoldaten opgedoken, die als stemgerechtigden zijn binnengekomen en thans plotseling in hun militaire uniform en van wapens voorzien verschijnen. In de plaatsen, die in handen der Polen zijn, is overal de Poolsche repu bliek uitgeroepen. Het „Berl. Tagebl." merkt naar aanlei ding hiervan op: „Indien het niet mocht gelukken, do Poolsche troepen terug te dringen en de Poolsche grens te beveili gen, moet men op een versterkte herhaling van den opstand van Augustus van het vo rige jaar rekenen. Het zal daarom van de geallieerde troepen afhangen, of het in Opper-Silezië rustig blijft of dat het in een strijd met onafzienbare gevolgen ge wikkeld zal worden". Zooals de „Vorw&rts" uit de kringen der vrije vakvereenigingen verneemt, heerscht onder de Diritschgezinde arbei ders zeer groote verbittering over het op treden der sokol-benden in de plaatsen met Poolsche meerderheid. De Duitsclie vakvereenigingen kunnen de systematische vervolging dér Duitsehgezin.de bevolking toelaten van het optreden der Polen doorl de Fransche bezettingstroepen helaas nietl zeer waarschijnlijk is, zegt het blad. i Met' het oog op het volkomen gebrek 200, No. 19692. aan bescherming der bevolking kunnen dc f ®Pi vakvereenigingen de verantwoording voor het afwachten van verdere besprekingen met de intergealiicerde commissie niet meer op zich nemen. Het geduld der Duit- niet langer werkeloos toelaleh; Tëgenmarfl-' fee Jorth* regelen worden overwogen voor het geval As &t^eajli,es£dg 'eompgje ^iêt zeer PRIJZEN VAN 20. 81 2377 5030 7447 11461 14950 17959 2ÖÏ6Ï 305 2304 5148 7507 11471 15038 18033 20243' 608 2446 6459 8032 11691 15460 18398 20315 633 2496 6796 9435 12171 15877 18577 20675 sche vakvereenigingen is uitgeput. Indien J» |576 6102 ^896 13000 16496 18634 21734; de mlergealhecrde commissie haar plcdili- 1472 3148 6228 10396 13581 1G816 18980 22013 ge belofte om te zullen helpen niet houdt, 1804 3209 6238 10528 13689 17094 19114 22080 dan zijn de arbeiders op zichzelf aangewe- ?99~ 6311 10767 13702 17209 19206 22229 z«m en dan kan het gebeuren, dat bij de |606 10817 13822 17449 19582 227J gedwongen afweenmaatregelen onschuldi- 2221 3704 7167 11018 14282 17751 19S41 22C73> gen evenzeer zullen moeien lijden als door 2337 4538 de Poolsche terreur geschiedt. De Duitsclie vorige lijst stond18500, m. z, 18509( vakvereenigingen in Opper-Silezië achten het dringend noodzakelijk, dat deze over tuiging algemeen bekend wordt, om bij voorbaat alle verwijten te voorkomen. Nader wordt uil Berlijn gemeld: Dc ter reur, die sedert Maandagochtend in het gevreesde hoekje hij Kattowitz heerscht, wordt ziendcroogen erger. De spoorwegbe ambten van de groote stations voelen zich zoo bedreigd, dat zij door een deputatie de spoorwegdirectie te Kallowitz om militaire bscherming hebben laten vragen. Apders zouden ze genoodzaakt zijn den dienst slop tc zetten, zoodat het verkeer der ko- lenlreinen, waarvan er dagelijks honder den uit deze streken vertrekken, zeer be dreigd zou worden. De spoorwegdirectie heeft onmiddellijk te bevoegder plaatse stappen gedaan en haar verzoek om mili laire bescherming bij dal van den Duil- schen plebisciet-commissaris en de veree- niging van „Heimatslreue" Opper-Sileziërs gevoegd. Daarop is gisteravond een afdec- ting militairen naar de stations verlrekken. Het bericht, dat hedtnochlend de „D.- Alg. Zlg." en het „Berl. Tagebl." publi ceerden, dat Poolsche troepen in de Op- per-Silezische grensdistricten zouden zijn binnengetrokken, wordt niet bevestigd. Uit Warschau wordt gemeld, dat Kor- fanly aldaar is aangekomen en zich over morgen naar Parijs zal begeven. Bevestigd wordt,dat ten zuiden en zuid-w. van Katttowitz de Duitsche bevolking op onge hoorde wijze wordt lastig gevallen. In Myslowitz werd gisteravond een Duitsch kapitein van de plebisciet-politie door de Polen doodelijk gewond. Dergelijke berïch- len komen voortdurend binnen. COMMUNISTISCHE TROEBELEN INDUITSCHLAND. Uit .Midden-Duitschlond komen zeer verontrustende berichten. Zoo wordt uit Halle gemeld, dat gisteravond, in de on middellijke nahijihei'd van Halle weer een dergelijke misdaad is gepleegd als on langs bij Ammersdorff door het opbre ken van de rails. Tussehen Dieskau en Groehers hebben misdadigers de rails los gemaakt. Toen de D-trein van 10.45 de bêtrokken plaats passeerde, ontspoorden drie personenrijtuigen, de poslwagen en de locomotief. Een postbeambte, de ma chinist en verschillende reizigers werden gewond. Onmiddellijk na het ongeluk werd een hulptrein met doktoren naar de plaats van het ongeluk gezonden en da delijk daarna een tweede trein met een afdecling politiebeambten en politiehon den. Verder is in den afgeloopen nacht een bomaanslag gedaan op het stadhuis in Rodwitscli. Even 11a drie uur is met een vreesciijken knal een gedeelte van het stadhuis in de. lucht gevlogen. Blijkbaar op denzelfdeu tijd heefl men ook ge tracht liet stadhuis le Auerbach in de lucht te laten vliegen. Hier gelukte liet echter een politie-ngent een der daders, die een zak dynamiet bij zidh had, te ar resleeren. Een tweede dader loste een schot op den politieagent en wist le ont komen. Men brengt deze misdadige, aanslagen in verband1 met de communistische op- hitserij in het Midden-Duilsche industrie gebied. In Eislebcn werd in den afgcJoo- pen nacht met lusschenpoozen gescho ten; gisterochtend werd ook met hand granaten in d'e stralen geworpen. De toe stand is verscherpt, doordat in een com munistische. vergadering een spreker zioh uitgaf voor den bekenden HoiIz uit Vogt- land, die de leiding van de staking op zicli zou nemen. Deze bewering schijnt echter onjuist te zijn. De stakers beletten met de wapens in de hand de werkwilli gen aan het werk te gaan. In de buitenwijken van Berlijnwaren gisteravond aanplakbiljetten- aangeplakt, waardoor de Communistische Arbciders- pariij, de „ARgemeine Arbeiter-Union" en de „Kommunislische Arbeiterjugend" tot de algemeene staking in Berlijn aan spoorden. De arbeiders moesten heden ochtend de bedrijven verlaten, het trein verkeer stopzetten, de bourgeoisie en haar huurlingen ontwapenen en de dicta tuur van het proletariaat uitroepen. Na tuurlijk is bet vanmorgen niemand inge vallen aan deze belachelijke aansporing gevolg te geven. DE WEIGERING VAN DUITSCHLAND TOT BETALING. De betaling van een millioen gouden miark vóór 23 Maart is in een Duitsche nota geweigerd met het voorstel, een scheidsgerecht in te stéllen ter oplossing van dit geschilpunt. In de sommalie, de vorige weck door de commissie van herstel tot Duilsch- land gericht, werd DuitscMand ervan in kennis gesteld, dat het lo. zich vóór 1 Mei 1921. had te kwijten van zijn ver- piiéhling ten aanzien van het saldo der 20 milliard gouden marken (welk saldo door de commissie op 12 milliard werd bepaald, daar volgens haar berekening DuitscMand tof dusver niet meer dan 8 milliard geleverd had) en#2o. dal Duitsch land vóór 23 Maart gisteren een liard gouden marken op de nog verschul- digdê 12 milijatd gouden marken. DE TOESTAND IN IERLAND. Bezoek van Amerikanen. Uit New-York verneojht Reuter dat La- folcttc en andere Senatoren voornemens zijn een bezoek aan Ierland le brengen om de Iersche kwestie te bestudeéren. DE JAPANSCHE KROONPRINS OP REIS. Reuter verneemt uit Singapore dal de kroonprins van Japan Dinsdagmorgeg naar Europa vertrokken is. Dc kroonprins van Japan, scü»rijft het „Ilbl.", die thans aan boord van het oor logsschip „Katori" op weg naar Engeland is, wordt daar dfti Gen April verwacht. Met uitzondering van hel bezoek, dat de tegen woordige keizer vroeger eens aan Korea gebracht heeft, is dit de eerste keer, Jat een lid der keizerlijke familiehet land verlaat. Het bezoek dat dc kroonprins thans aan Europa gaat brengen, is dan ook een groote verandering in de traditie. De Japanners beschouwen de reis naar Engeland als oen tegenbezoek voor dat hetwelk Prins Arthur van Connanght tijdens den oorlog aan Japan gebracht heefl. Nu was prins Arthur daar al eens eerder geweest, maar het jongste bezoek wordt beschouwd als het begin van een nieuw tijdperk in de Brilseh-Japansche be trekkingen. De Japanners waren destijds zeer onder den indruk van den moed vin den Britschen prins, cm midden in den oorlog die gevaarlijke ^zeereis te onderne men. Hirpkito -(spreek uit: Hierosjto), de tegenwoordige kroonprins, werd den 29en April 1901 geboren en is dus 21 jaar oud volgens de Japansche rekening, die een kind op den dag van zijn geboorte .een jaar oud noemt. Hij heeft aan de univer siteiten van zijn land ge#udeerd en is vooral goed thuis in de militaire weten schap. Zijn moeder, keizerin Sadako, is een dochter van prins Kujo, een afstam meling van dc beroemde familie Fujiwara, waaruit sedert de achtste eeuw alle êclit- gencoten der keizers zijn voortgekomen. De kroonprins is eveneens verloofd met een afstammelinge uit deze familie, de sohoone prinses Kuni. Waarschijnlijk zal het huwelijk vollrokken worden na afloop van hel bezoek aan het weslen. BUiTfc.NL'. BLBi&iTOt» WAAGHALZERIJ. De „uitbreker" en lelepaatli Rolando zou dezer dagen boven het slaclion le Ber lijn ialen zien, hoe hij op een vliegma chine, twee honderd meier l>oveu den grond, kunsten kon maken: hangen aan de machine, slaan op de vleugels, ené. Eergisteren oefende hij op het vliegveld te Johannisthal bij Berlijn. En vie! op twee honderd meier boogie. Hij stond op een vleugel, juist toen het vliegtuig draaide. Rolando verloor zijn evenwicht, gleed uit, eu piel. Hij werd, volkomen bij bewustzijn, naar een ziekenhuis gebracht met'gebroken ar men en beenen en ribben. Zijn toestand is volkomen hopeloos. Op den hoogslen bergtop fan Ben- naqhiegroep jn Arberdeenshirc heefl men dezer dagen een verkoold kindeigeraamte gevonden. Men meent hier met de oplos sing le maken te hebben van een geheim zinnige verdwijning van zeven jaar gele den, toen een kind van twee jaar bij het spelen plotseling verdwenen bleek. Er werd tevergeefs naar gezocht en onder steld werd, dat het kind weggevoerd was door zigeuners of door een arend. De overblijfselen yerden op twee mijl afstand van het huis gevonden, waaruil het kind verdwenen was, door een man, die hout zocht op den berg, waar verleden jaar een bosdhbrand woedde. Men gelooft nu, dat het kind docT een ffcand is meege voerd, daar het te jong was om twee mijlen ver tegen een steile helling vo) struikgewas op te klauteren. Uit Berlijn wordt gemeld, dat in de laatste dagen op de goederenbeurs te Boekarest een kracht plaats heefl. Eiken dag worden talrijke kooplieden volkomen geruïneerd. De prijzen voor industrieele artikelen daalden van 15 tot 17 en 18 Maart met 100 tot 170 en loo.pen sedert ononderbroken verder terug. Op de effec tenbeurs heerscht eene zeer gedrukte stemming ten gevolge van do koersdaling van alle effecten. Blijkbaar- heeft de poli tiek der haute finance deze krach veroor-, zaakt, daar door de banken aan de koop lieden geen crediet wordt verstrekt of slechts kredieten met een woekerwinst van tot 80 De Zweedsche houtexporteurs hebben' besloten de productie dit jaar met 50 to verminderen, in verband met den abnor- malen toestand op de buitenlandsche markten en de onbeteekenende transacties, welke den Iaatsten tijd plaats vinden. Leopold Wölfling, dc vroegere aarts hertog Leopold Friedrich van Oostenrijk, zal, naar de B. Z. a. M. verneemt, een: cabarel-iournée door de hoofdsteden van Europa ondernemen, die in Berlijn be ginnen zal. Leopold Wölfling, die indertijd den tang van Oostenrijksch-Hongaarsch admiraal bekleedde, zal, naar het heet, in admiraalsunifonn optreden. D« Argentijnsdhe regeering heefl medegedeeld, dat de verhoogde uitvoer rechten op graan, gedurende het jaar 1921 niet gullen «oidcn toegepast,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2