i I V BUITENLAND. Rechtszaken. VAN ALLES WAT. Korte Berichten de communistische actie jnmidden-duitschland. Landbouw en Visscherij. wam i - IT' Él 'irerTfölTWfl en ÏStislnTeWdén 3aT öriYS T>S- lictitgever zich dus blijkbaar vergist had. En zie, thans vernemen wij van den bur gemeester van Wormervcer, dat de wet houder Binnendijk in de raadsvergadering Wtn 3 Maart „woordelijk" heeft gezegd Wat in ons blad van 10 Maart heeft ge- Staan. De lezer die ons inlichtte verklaart bovendien, dat er geen „offioieele" ver slaggevers van den raad in Wormerveer beslaan. Wij zullen zoo'n wethouder weer ver trouwen! BIJZONDER VROEG. Op 22 Maart werd in de omgeving van Wartena (Fr.) door den veehouderszoon W. de W„ terwijl hij in 't riet werkzaam was, reeds een eend aangetroffen, met drie (kuikentjes. Rekent men dat de eend vier weken broedt en stellig een tiental eieren heeft gelegd, alvorens te broeden, dan- blijkt hieruit, dat reeds in begin Februari deze eend het eerste ei legde. Stellig een Hinicum in dit toch al al zoo vroege voor jaar in menig opzicht. GRONDWETSHERZIENING. Kort samengevat komen de ALGEMEE- NE BESCHOUWINGEN der bij de Twee de Kamer ingediende wetsontwerpen tol grondwetsherzieningen op het volgende neer: Troonopvolging: de bepalingen, welke anderen dan nakomelingen van de thans regeerende vorstin tot de regeering kun nen roepen, te schrappen, en de troon opvolging, indien mannelijke uit mannen gekomen nakomelingen ontbreken, te be perken tol het tweede geslacht uit den laatst overleden koning gesproten; bij ontstentenis van een grondwcttclijken troonopvolger door volksstemming over den staatsvorm te doen belsissen. Buitenlandsche betrekkingen: schrap ping van artikel 57 (de koning heeft hel opperbestuur der buitenlandsche betrek kingen) het sluiten en opzeggen van ver dragen te doen geschieden in overleg met de Staten-Generaal; voor oorlogsverkla ring de voorafgaande toestemming der Staten-Generaal te eischen. Staten-Generaal: behoud der Eerste Ka lmer, voortaan echter bii de verkiezing door de Provinciale Staten de evenredige (vertegenwoordiging toe te passen; bij ont binding der Eerste Kamer ook de Prov. Staten te ontbinden; vastlegging van het algemeen vrouwen-kiesrecht in de Grond wet. Volksinitiatief en referendum: géén (volksinitiatief, en referendum slechts bij zekere omstandigheden eener Grondwets herziening en bij beslissing over den Staatsvorm. Gemeentebesturen: wijziging van de be paling, die het voorzitterschap van den raad regelt, zoomede van het voorschrift, dat, behalve de regeling, ook het bestuur yan de huishouding opdraagt, terwijl een inieuw artikel builen twijfel zal moeten Stellen de mogelijkheid om, waar noodig, i'lde gemeenten te dwingen tot gemeen schappelijke regelingen. Verder wilde de commissie in de Grond Wet openen de mogelijkheid tot instelling yan andere publiekrechtelijke lichamen ,jdan de reeds door de Grondwet erkende. De rcgeeringsvooTstellen. De overweging van de regeering, "ildtis gaat de memorie van toelichting hierna verder vergemakkelijkt doordat 1de minister van binnenlandsche zaken het (voorzitterschap van de staatscommissie had bekleed, heeft geleid tot geheel de- Zelfde uitkomsten, voor zooveel betreft Ide Staten-Generaal, de gemeentebesturen jen de mogelijkheid tot instelling van an dere plbliekrechtelijke lichamen. Dok ten aanzien van de buitenlandsche betrekkingen ïoopt de zienswijze der Tegeering even wijdig met die der staatscommissie. Slechts acht zij schrapping van artikel 57 !(dat het opperbestuur der buitenlandsche betrekkingen aan den koning verzekert) onnoodig om het resultaat te bereiken daarop door de stoatscommissie) wordt gedoeld, en voor de uitlegging van de .Grondwet niet zonder bedenking, omdat 'dan allicht aan bepalingen als de aanhef [van artikel 61 (de koning heeft het op perbestuur der koloniën) en artikel 63 [(de koning heeft het opperbestuur van de lalgcmeene geldmiddelen) behelzen, eene ide ver strekkende beteekenis zou worden gehecht. Bovendien is behoud van het artikel van belang, omdat daarin tot uit drukking komt de eenheid van het be- fjstuur der buitenlandsche betrekkingen Koer het geheele koninkrijk. Ve TfSönöpVolgfng, Inzake de Troonopvolging staat de Re geering met de Staatscommissie op het standpunt, dat de monarchale staatsvorm een zegen voor ons land mag genoemd worden, zoolang althans behoud van een waarlijk nationaal koningschap mogelijk is. Daarom is, zoo cenigszins mogelijk, onze bestaande staatsinrichting te hand haven, al dienen, gelijk de Staatscommis sie terecht opmerkt, van de troonopvol ging uitgesloten te worden zij, die geen zekerheid bieden, dat zij onze nationale gevoelens deelen en met onze inheemsche toestanden voldoende vertrouwd zijn. Art. 13 in den voorgestelden,meer beperkten vorm neemt de Regeering dan ook over evenals de schrapping van de artt. 14 en 15. Daarentegen plaatst Zij zidh op een an der standpunt, wanneer ons volk mocht komen te staan voor de gebeurlijkheid, dat geen bevoegde opvolger naar de Grondwet bestaat. Voor dat geval moet, naar haar meening, zoo cenigszins moge lijk, de monarchie gehandhaafd blijven en dus een nieuwe koningskeuze geschie den. Elke vingerwijzing in de Grondwet naar een anderen vorm van staatsrege ling is in een constitutie, gelijk de onze, misplaatst. Wordt men dien weg opge dreven, omdat het metterdaad onmogelijk zou blijken de monarchie te handhaven, dan openen de bepalingen van het Xlde hoofdstuk der Grondwet daartoe de mo gelijkheid. Dan zal niet 'n volksstemming met abstracte begrippen tot inzet, maar een behoorlijk voorbereide Grondwetsher ziening moeten breken met hetgeen thans tot de heilzaamste bepalingen onzer con stitutie behoort. In dezen gedacihlengang is geen plaats voor een wijziging van de artt. 20 en 21 gelijk de Staatscommissie zich dacht, welke trouwens op zich zelve vele bezwaren zou oproepen. Referendum en volksstemming. Met de beslissing over den Staatsvorm vervalt ook de volksstemming volgens 't door de Staatscommissie voorgestelde art. 20 en blijft dus slechts 't voorstel om bij de herziening van de Grondwet onder zekere omstandigheden een referendum te vorderen. Dit voorstel is in de regee- ringsontwerpen overgenomen. Ook overigens kon de Regeering zich grootendeels met hetgeen de Staatscom missie aangaf, vereenigen. O.m. zijn ech ter niet overgenomen de wijzigingen van de artt. 24 en 75. De eerste niet, omdat de Regeeding den voorkeur geeft aan de bestaande regeling, welke het inkomen der Kroon niet vastlegt in de Grondwet. De wijziging van art. 75 beoogde de Kroon niet meer te verplichten advies van den Raad van Stale in te winnen over alle wetsvoorstellen. De Regeering stelt op deze adviezen hoogen prijs en zou niet gaarne meewerken tot zulk een voorstel. (Wordt vervolgd). Hef Duitsche oorlogsnoodoffer. - Te Netterden gem. Gendringen (Geld.) heb ben verschillende landbouwers die hun weide en grond op Duitsch gebied heb ben, een aanschrijving van de Duitsche autoriteiten gekregen om mede te beta len tot het Duitsche oorlogsnoodoffer. Voorloopig hebben deze landbouwers ge weigerd hieraan te voldoen. Doodgereden. Woensdagavond is op de Groote Markt te Groningen de 74-ja- rige schipper M. Bouwknecht door een auto overreden en gedood. Hooge Raad van Arbeid. i De Hooge Raad van Arbeid zal in zijn op 2 April te houden vergadering zijn advies vast stellen omtrent het voorontwerp van een Land- en Tuinbouw-ongevallenwet Thans zijn bij den Raad aanhangig, troorontwerpen van werktijdenbesluiten, betreffende kantoren en winkels, die zul len moeten worden uitgevaardigd vóórdat de Arbeidswet 1919 voor zoover ze be trekking hebben op genoemde bedrijven, in werking zal treden. Oplichting. Te Delft heeft een vreemdeling de beambten ten poslkantore beetgenomen. Voorgevende een inzame ling te houden voor noodlijdende Duit sche Postbeambten, wist de man 50 los te krijgen. Later bleek, dat men te doen had met een oplichter. Geen Paaschvuren. Met het oog op den toestand in de venen, is in de ge meente Einmen het branden van Paasch vuren verboden. Brand. Onder Bierum (Gron.), is de boerderij van Hemzninga afgebrand. Elf koeien en paarden kwamen in de vlammen om. Alles is verzkerd. Verdronken, Td ISftflrJBfiSTSnH (Drente), viel het 7-jarig dochtertje van A. Kamps in het kanaal. Haar broertje bracht het mensje op het droge, doch het kind is later aan de gevolgen overleden. Treurig einde. Woensdagmorgen deelde een bewoner van de Valkenbosch- laan te 's-Hage aan de politie mede, dat de 75-jarige wed. K., wonende Becklaan, vermoedelijk dood in haar woning lag. De politie vond de wed. K. inderdaad dood in den gang liggen. Geconstateerd werd, dat van misdrijf geen sprake is, maar dat de dood een gevolg was van bloedinslortang in de hersenen. Mislukte inbraak. Te Oirschot (N.-B.) is Woensdagnacht ingebroken in de boter- ffabriek Sit, Odulfus. Men heeft geprobeerd de Lips-kluis open te breken en te for- ceeren, doCh het is niet gelukt. Boeken en geldswaarden bleven onbeschadigd. Do communistische beweging in Mid- den-Duilschland heeft zich weer verder uitgebreid. De „Pulschisten" werken met de meest terroristische middelen om de ar beiders in alle industrieplaatsen in de al- gemoene staking te drijven. De algemeene Bond van Vakvereenigingen en de bestu ren der meerderbeidssocialistische partij en der onafhankelijken in Halie waarschu wen hun leden om aan de aansporing tot staken geen gehoor te geven, daar de com munistische stakingsbeweging niets te ma ken heeft met het streven der vakvereeni gingen, maar enkel en alleen ten doel heeft een rampzaliger toestand te doen ontstaan. De communistische leiders trachten door er flink op los te liegen en volkomen on- geprovoceerde aanslagen op de vreedzame bevolking, de plunderingen en rooftochten voor te stellen als een strijd legen de witte terreur. Ongelukkigerwijze schijnt een groot deel der arbeiders in verschillende steden zich voor bet geweld der commu nisten te hebben gebogen en ten slotte go- meene zaak met hen gemaakt te hebben. Het ergste ziet het er in dit opzicht in Eislehen uit, waar de communisten volko men heer en meester zijn. Omtrent het verloop van Woensdag wordt vandaar het volgende gemeld: Hier is in de straten ge vochten. Een aantal dooden is op straat blijven liggen, en de stad is aan de plun deringen van het gepeupel overgeleverd. De arbeiders uit de omliggende dorpen hebben zich gewapend en rukken naar. Eisleben op. Een D.-trein van Kassei naar Halle geraakte bij Eisleben in het geweer vuur. De communisten schoten op den trein, gelukkig evenwel zonder iemand ernstig te kwetsen. De arbeiders van de „Leunawerke" hij Merseburg, 22.000 man, benevens 8000 bouwarbeiders, die daar werken, hebben gisteren het werk neergelegd. In den loop van den middag gelukte het den commu nisten, de veiligheidspolitie uit de straten te verdrijven. Bij het vuurgevecht had de veiligheidspolitie verscheidene dooden en gewonden. De verliezen aan de zijde van de aanvallers zijn niet bekend, 's Avonds was er op straat geen politie meer te be kennen. De oproerige elementen hadden de overhand, wat zich uitte in plunderin gen, die in den laten namiddag begonnen. De veiligheidspolitie had zich in haar kwartieren moeten terugtrekken. Aon de afdeeiing, die in de meisjesschool lag, werd een ultimatum gesteld. Indien zij niet vóór den avond zich had overgegt^en, zon men de stad aan alle hoeken in brand steken. De stakers beletten met geweervuur een personentrein uit Haile, die tegen 8 uur te Eisleben aankwam, verder te rijden. De beide aanslagen op de spoorbaan bij Am- mendorf en Dieskau in den vorigen nacht hebben de spoorwegdirectie te Halle aan leiding gegeven, ter bescherming van de spoorwegbeambten en de reizigers een versterkten treinwacht in te voeren. Een groot aantal patrouilles zullen dag en nacht de spoorbaan afloopen. Verder wor den bij de verschillende baanvakken dub bele posten opgesteld. Patrouilles en pos ten hebben order gekregen op ieder te schieten, die zich gedurende den nacht zonder daartoe bevoegd te zijn op de spoorbaan bevindt. Uit Halle wordt gemeld, dat de langge- zoclile rooverhoofdman Höltz, die de ern stige onlusten in Voigtland op zijn geweten heeft, gistermiddag met twee kameraden in Quedliriburg is gearresteerd. Reeds gis- tërta Wil hóEffiit gëWSiflë», <Ta! TfÖTti zich in het Midden-Duitsche industriege bied ophield; officieel is dit bericht echter tot nu toe niet bevestigd. Nader wordt uit Berlijn gemeld;' Het bericht, dat de langgezochte roover hoofdman Höltz gisteren te Quedlinburg is gearresteerd, wordt bevestigd. Höltz en twee van zijn kameraden zijn gevangen ge nomen. Zij hadden een groote hoeveelheid papieren geld bij zich, minstens 60.000 mark. Dit geld is blijkbaar afkomstig van de banken ,die gisteren door de commu nisten beroofd zijn. Het staat vast, dat de ze bankberoovingen het werk van Höltz zijn geweest, die waarschijnlijk zelf daar aan heeft deelgenomen. Höltz en zijn ka meraden zijn in den afgeloopen nacht on der veilige bewaking verder getranspor teerd. In de stad Eisleben heerschfe in den afgeloopen nacht rust; bij de uitgangen van de stad werd echter een tamelijk le vendig geweervuur onderhouden, wat men toeschrijft aan de verwachting van de communisten, dat er nog meer politic-ver- sterkingen zouden komen. De spoorweg en de stations zijn door communisten bezet. De geheele stad is volkomen door de op roerlingen ingesloten. Bij het aanbreken van den dag beschoten de communisten de kwartieren van de veiligheidspolitie. De overmacht van de opstandelingen over de politie wordt verklaard door bet feit, dat de eersten de beschikking hebben over machinegeweren, terwijl de politie inge volge de bepalingen van de Entente eerst machinegeweren mag hebben, indien zij minstens tor sterkte van 1000 man op treedt. Daar slechts een afdeeiing van hon derd man naar Eisleben is gezonden, zijn dezen zonder machinegeweren en daar zij dus niets kramen beginnen moeten zij in hun kwartieren blijven. Het spoorwegverkeer HalleSangers- hnnsen staat volkomen stil. Om en bij Eis leben is de spoordijk op verschillende plaatsen vernield. Aanslagen van de op roerlingen op de spoorbrug bij Ansdorf werden verhinderd. De toestand in Hamburg. Woensdagavond is het op verschillende plaatsen op de werven te Hamburg en in de arbeiderswijken tot bloedige gevechten tusschen communisten en veiligheidspolitie gekomen. Het bedroevend resultaat was, dat ongeveer 30 dooden en meer dan 50 zwaargewonden te betreuren zijn. De werf van Blohm und Voss en de Vulkanwerf zijn bezet door de veiligheids politie die de communisten verjoeg. Het bedrijf staat stil. De communistische „Volksztg." is verboden. De bureaux van deze krant zijn door de politie bezet. In den afgeloopen nacht is de orde niet verstoord. OMKEER IN RUSLAND? Iioyd George heeft de laatste dagen èn in het parlement èn bij een lunch de arbeiderspartij „ft faire" genomen. In het Lagerhuis het werd reeds met een enkel woord gemeld heeft hij daarvoor aanleiding gevonden bij een rede over de handelsovereenkomst met sovjet-Rusland. Hij had, zoo verklaarde hij, in Rusland zelf een verandering waargenomen. Lloyd1 George verklaarde nooit iets te gelooven, dat via Helsingfors of Reval uit Rusland kwam, doch als men de draadloozc tele grammen uit Moskou das, die gecensu reerd werden, dan vond men daarin zeer merkwaardige onthullingen, die wezen op een volledige wijziging van houding te genover kapitalisten en tegenover de par ticuliere ondernemers. Er zijn door Lenin redevoeringen ge houden, zoo ging de premier voort, die heel goed hadden kramen gehouden wor den door den minister van koloniën, Winston Churchill, (luid gelach) en on langs heeft hij redevoeringen gehouden spr. was er zeker van dat wanneer hij ze gehouden had1 in een vergadering van een vakvereeniging, men hem niet zou hebben toegestaan verder te gaan. (Ge lach). Lenin sprak over de wensdhelijk- beid om kapitaal te krijgen, om den par ticulieren kapitalist te overreden te hel pen met zijn ondernemingsgeest, zijn geld, zijn krachtsinspanning en hij heeft ook gezegd, dot als men dezen er niet toe kon brengen, dit te doen, men hem een ge paste belooning moest geven. Ik zou wil len, zei de heer Lloyd George, dat Lenin die rede hield voor het vakvereenigings- congres. Het zou heel goed zijn als men de redevoeringen van Lenin in Engeland verspreidde als een tegengif tegen de pro paganda van de arbeiderspartij. Lenin, BS» VèFVotg^ë UófÜ fSSMft. tegïfi! Ie Be seffen, dat hij handel moet gaan drijven. In dit verband bezigde de premier de reeds vermelde uitlating, dat men geen locomotieven kan repareeren met deleer- stellingen van Kari Marx. Men had in de handelsovereenkomst een soort erkenning gezien van de sovjet- regeering dat men de hand van moor denaars drukte en deze roovers omhelsde. Maar men was eenvoudig bezig ze te be- keeren tot eerlijke, nuchtere, fatsoenlijke burgers. Zoodra deze mannen beginnen te besef fen, dat zij hun land alleen kunnen be sturen volgens de beginselen op grond1 waarvan ieder land gebloeid heeft, zul len zij beginnen te beseffen, dat de eeni- ge weg om welvaart aan Rusland te bren gen is een eind te maken aan hun wilde plannen. Het zijn zeer bekwame mannen; van den aanvang af was Lloyd George daar van overtuigd. Een van de bewijzen, dat het zeer bekwame mannen zijn, is, dat zij al die leerstellingen beginnen op te geven en Lloyd George deed een beroep op de arbeiderspartij om dit voorbeeld te vol gen. DE ONLUSTEN IN BRITSGH-INDIë. De „Morningpost" verneemt nit Calcut ta, dat de onlusten opnieuw begonnen zijn in de streek van RaebaTclli en Oudh. De politie werd 'door een groote menigte met lansen aangevallen. Er zijn vier dooden en negen gewonden. GEEN DUITSCHERS IN BRITSCH-INDIë De minister voor Indië, Montagu, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat Duit- schers, onverschillig welk beroep zij uit oefenen, gedurende vijf jaar niet in Britsch-Indië zullen mogen komen, De kwestie van de militaire vereischten voor Indië zal worden voorgelegd aan een sub-commissie uit de oommissie voor de rijksverdediging. eS8ê£IÏ3D£ BUITEHL. BEMOSTE*, EEN ZONDERLING AANBOD. Een te Manchester wonende Russische Jood, Israel Sagarski, heeft te Great Yar mouth terecht geslaan, omdat hij een val- schen naam aangenomen en onjuiste ver klaringen afgelegd had. Hij kreeg een boete van tien pond. De man moet zich als geheim agent hebben opgegeven b(j het Britsche minis terie van buitenlandsche zaken om naar Rusland te gaan en inlichtingen te ver strekken over het bolsjewisme. Een detective in Manchester noemde dat echter „allemaal onzin". Maar dat was het toch blijkbaar niet, want de Chief Constable van Yarmouth verklaarde dat, volgens een mededeeling van de Londen- sche politie, Sagarski in December 1920 een brief geschreven had aan den minis ter van oorlog, waarin hij aanbood om naar Rusland te gaan en Lenin en Trotzky uit den weg te ruimen. i Te St. Adresse nabij Havre, heeft zich dezer dagen een afschuwelijk drama afgespeeldl Een koopman te Boulogne-sur-Seine, die voor zijn faillissement stond, heeft zich met vrouw en twee kinderen van tien en acht jaar naar St. Adresse begeven, 's Avonds is het viertal naar een eenzame plaats gewandeld; daar heeft de vader met een browning eerst zijn beide kinderen doodgeschoten, toen zijn vrouw en ten slotte zich zelf. In zijn portefeuille vond de politie een brief, waarin hij zijn toe stand uiteenzet en meedeelt tot welk uiter ste hij in overleg met zijn levensgezellin besloten had. Te Portsmouth is afgekondigd, dat aan het einde der volgende week een be gin zal worden gemaakt met het ontslaan van werklieden in de marine-dokken, ten getale van vijftig per week, en dat dit ge tal allengs grooter zal worden. Zulks staat in verband met de bezuiniging op de marin e-begroo ting. De „Epoca" bevat bet bericht, dat aan boord van bet Italiaansche oorlogs schip „Julius Caesare" een communistisch complot is ontdekt. Het voornemen be stond, het schip in de lucht te laten vlie gen. Zeventien matrozen zijn gearresteerd. oHraw asnereekgei &9mm> de Januari IJ. aan gewicht 118.934 KA met eene waarde vim 131.618, lege* aan gewicht 150.345 K.G. met eene waar* de van 190.401 in Januari vorig jaar, Crcdietbank voor de 7. aider zee-vis sc hert] Te Amsterdam is, volgens de „Tel.* opgericht de Crcdietbank voor de Zui- derzeevis scherij. Voorzitter van het collega van commissarissen is mr. Vissering, pre sident van de Nederiandsche Bank, ter wijl verder de heeren Duymaer vas Twist en Feenstra deel uilmaken van dit college. DE REGEERING EN HET LAND EN TUINBOUWBEDRIJF. Op de Woensdag jJ" te Utrecht gehou den vergadering van den Ned. Tuinbouw- raad deelde de voorzitter, de heer mr, Dresselhuyj, lid der Tweede Kamer, me de, dat een ontwerp van wet in voorbe reiding is tot regeling van den uitvoer van groenten en fruit onder merk of keur. Verder is er volgens den heer Dressel huys, een voorstel, om een tak van dienst in te richten, die zich speciaal bezig houdt met den land en tuinbouw in het buitenland. VEROORDEELD WEGENS SMAAD- SCHRIFT. De Amsterdamsche Rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak legen den re dacteur J. G. van De Controleur, die in een artikel in genoemd blad zich op be- leedigende wijze uitgelaten had over den socialistischen wethouder Versteege uit Den Helder, als zon deze ter gelegenheid- van de opening der gemeentelijke arbeids beurs, aldaar, de portflesschen aan zij» mqgd^gezet hebben. ~- De Rechtbank veroordeelde beklaagd# wegens smaadschrift tot een geldboete van 100 subs. 30 dagen. De officier had ter zake van belcedl- ging eenzelfde boete geëisolit. DE BLOEMBOLLENHANDEL. De invoer van bloembollen in ons land 30.890 K.G met een waarde van ƒ36.371 tegen aan'gewicht 27.531 K.G. met eene waarde van 52.829 in Jan. 1920. Rookmaniakken. Onlangs „vierde" een bewoner van New.-IJork zijn 70sten verjaardag door honderd sigaretten te rooken bin nen vier en twintig uur. Hij vertelde zijn gasten, dat hij gedurende de laat ste vijftig jaar gemiddeld 500sigaret ten per week had gerookt, en in to taal ongeveer 1.800.000, zonder dat hij ooit ziek was geweest door zijn onmatig rooken. Verder deelde hij mede, dat hij aan sigaretten ongeveer 20.000 dollar had uitgegeven in die 50 jaar en dat hij in de lengte gemeten 61 mijl sigaretten had opgerookt. 's-Nachts rookte hij ookals hij wakker werd lag altijd een sigaret klaar op zijn nachtkastje. Een paar maanden geleden stierf te Parijs een zekere heer Voiron, twee en zeventig jaar oud. Voiron begon sigaren te rooken, toen hij achttien jaar was, en rookte zijn heele leven dertig sigaren per dag. Gedurende ruim een halve eeuw rookte hij 591.000 sigaren, gelijkstaande aan één sigaar van 42 mij! lengteen de tijd, dien hij verrookte, was weinig minder dan 200.003 uren. Toen Voiron zeventig jaar oud was, kreeg hij bezoek van dagbladrepor ters, die hem van allerlei vroegen, o. a. i waarom hij nooit gehuwd was. Hij nam zijn sigaar uit zijn mond en zei „Dat is mijn vrouw 1 Zij heeft mij vijftig jaar lang onafgebroken ge luk geschonken en we hebbe nooit ekibbeld. Toon me de vrouw, die dat na kan doen, en ik wil haar nu nog huwen, als ze me hebben wil 1" Maar zelfs Voiron heeft een ernsti ge concurrent in den Zwitserichen advocaat M. Lenoir, die wee jaar geleden Stierf, en van wien beweerd wordt, da. hij 10.03U sigaren per jaar rookte. Toen hij zestig jaar werd, rookte hij voor ieder jaar, dat hij geleefd had, een sigaar 60 achter elkander 1 Een gouddelver inTexas wedde om honderd dollar, dat hij zes sigaren, twaalf sigaretten en zes pijpen tabak zou rooken binnen honderd minuten. Hij won zijn weddenschap en bleef, nog drie minuten onder liet limiet Een tweede gouddelver ging daarop om hetzelfde bedrag een weddenschap aan, dat hij honderd sigaretten in zes achtereenvolgende uren zou roo ken. Ook hij won zijn weddenschap gemakkelijk, HET PANTSERHEMD VAN NAPO LEON. Keizer Napoleon was nog al achter dochtig en eens, vóórdat hij een tocht naar België ging ondernemen, liet hij een 1 zeer bekwaam bekend staand wapensmid bij zich ontbieden, en; vroeg hem, of deze een pantserhemd zou kunnen vervaardigen, dat alle wapens w erstand bood. De smid beantwoordde de vraag bevestigend en op bepaalden tijd ging hij zelf de bestelling afleveren bij den keizer. Napoleon onderzocht nauwkeurig het door meesterhand vervaardigde werkstuk en zei toen tot den wa. en- smid: „Past dat ding eens aan. Ik wil zien h e het zit." De smid gehoorzaamde, maar merk te tot zijn schrik, dat de keizer een pis tool in de hand nam. „We zullen eens onderzoeken," zei Napoleon, „of het pantserhemd de beloofde proef doorstaat Stom van schrik voldeed de man aan dit bevel. De keizer trad een paar passen ach teruit, mikte op de borst van den man en vuurde, de kogel ketste af en vloog in een hoek van d kamer. Het pant serhemd was onbeschadigd gebleven. „Draai je om," commandeerde Na- leon, nam een ander pistool en schoot nog een keer. De kogel tro achter in d ji rug, doch met dezelfde uitwer king. Toen nam de keizer een jachtgeweer en herhaalde de proef met schoten tegea maag en sch uders van den smid. Het pantserhemd blee- volko men onbe chadigd. „Ik ben tevreden," sprak de keizer, die in een goede stemming wa; geko men. „Hoeveel moet je voor je werk hebben Op bedeesden toon vroeg de smid achttienduizend francs loon. „Dat is te weinig," beweerde de keizer, „ga naar mijn betaalmeester en laat je zes-en-dertig-duizend francs geven. Je hebt de proef meesterlijk doorstaan, HET MAKEN VAN TEEKENFILMS. Menigeen vraagt rich af bij het zien van de bekende beweeglijke komische teekeningen op de film, hoe dit toch zoo kunstig gemaakt is. In het ciné magazine wordt daar het volgende over gezegd: De artist beschikt over een scherm waarop, met een snelheid van 16 per se conde, beelden worden geprojecteerd, die, gaande to die eerste tot de laatste, het idee van beweging geven. Het eerste wat men moet doen is noodzakelijk iedere scène die een 16de van een seconde voorstelt afzonderlijk te teekenen, en in ieder zestiende deel een kleine verandering aan te brengen: Men moet dus rik nauwkeurig nummeren. Verder moet men erg letter op bet perspectief. O genot een baas of een ze bra te laten vluchten in 150 teekeningen <ïe zich langzamerhand verkleinen tot een puntl Maar de grootste jnoeilgkheid U het aan voelen van den lijd. Hoeveel teekeningen z(jn er b.v. noodig om een sprong weer te gevent Als men er te veel maakt, zal de springer in de liicht schijnen te zwe ven, als er niet genoeg zijn, zal hij als een bliksemflits voorbijgaan maar te gehaast. Hierbij kan men geen raadge vingen geven. Men heeft al of niet het aanvoelen van den tijd, .evenals men al of niet dichter is. Verder moeten de dieren anatomisch goed geconstrueerd zijn, daar ze loopen, blaffen, bewegen moeten. Men heeft een goede maand werk noo dig voor een film van 150 M. lengte, die bij vertoonen ongeveer 7 minuten duurt. Men hoeft niet het décor te veranderen. f LANGSLAPERS Iedereen kent de geschiedenis van Rip, die na een slaap van 20 jaren ontwaak te in een wereld, waarin hij volmaakt vreemd was. Dit is natuurlijk n legende. Maar de verhalen uit 't werkelijke le ven bevatten toch ook wonderbaarlijke gevallen. Daar is bijvoorbeeld het geval van Chilton, uit Tinsburg bij Bath. Zijn eerste slaap van eenige beteekenis begon op 13 Mei 1694. Hij was toen 25 jaar oud en sliep gedurende dertig dagen. Twee jaren later bad hij weer zoo'n aan val, waaruit niets hem kon doen ontwa ken. Hij werd adergelaten en met trek pleisters beplakt en gedurende tien we ken op kunstmatige wijze gevoed, totdat WAT K0CDIG IS De organisatie der katholieke vrouwen in de katholieke kiesvereenigingen laai nog veel te wensdhen over. Wel heeft men in tal van gemeenten deze organisatie flink ter hand genomen en daarmede verheugende resultaten ver kregen, maar in vele andere is nog wei nig, te weinig, of zelfs in 't geheel niet» gedaan. Wat daaromtrent herhaaldelijk in do pers werd medegedeeld, houdt een krach tige aansporing in tot meer actie van do zijde der kiesvereenigingen en haar bestu ren. De deuren der kiesvereenigingen moe ten ook voor de vrouwen wijd' open staan en evenzoo dienen haar de noodigc plaat sen te worden toegekend in het bestuur. Blijfit dit achterwege, dan loopt men het risico, dat het onzen vrouwen aan de ver- eisöhte voorbereiding zal ontbreken, of- we], dat zij er toe komen zeiven een kicsvereeniging op te richten. Zoowel hot een als het ander dient voor komen. De katholieke kicsvereeniging moet alle katholieke kiezers omvatten, vrouwen en mannen. Geen afzonderlijke veroenigingen du» van mannen en vrouwen, maar samen werking in dezelfde organisatie voor het ééne groote doel. In dit verband vestigt het „Ccnlr." de aandacht op een bericht uit een platte landsgemeente, omtrent de oprichting ee ner R.K. Vrouwenkiesvereeniging. Dit bericht doet eenige vragen rijzen. Bestaat in die gemeente geen kicsver eeniging? Zoo neen, waarom niet? Zoo ja, waarom sluiten de vrouwen zich daarbij niet aan? Het schijnt, dat men hier en daar be zwaar maakt tegen het opnemen der vrouwen in de kiesvereenigingen. Wij weten niet, of zulks in de hier be doelde gemeente het geval is, of welk» andere oorzaken er kunnen gelden voor de oprichting eener katholieke Vrouwen* kiesvereeniging. Maar wat wij wel weten is, dat onze vrouwen en mannen denzelfden strijd zullen liehben te strijden aan de stembus en hel dus ook regel moet zijn, dat zij niet gescheiden optrekken, maar gezamenlijk zich bekwamen en organiseeren in een en dezelfde kiesvereeniging. zijn kaken zich zoodanig sloten, dat zij met een instrument moesten worden ge opend. Hij ontwaakte niet ondanks al deze maatregelen om liem in het leven te houden. Eindelijk na 17 weken, werd hij wakker, onder den indruk, dat hij slechts één nacht geslapen hadt Zijn daarop volgende slaap duurde van IX Augustus tot 19 November 1697. Wiliiam Foxly, een pottenbakker, heeft eveneens naam gemaakt met te slapen. Op 27 April 1548 viel hij in slaap en kon niet door prikken, knijpen, bran den of op een andere wijze gewekt wor den. Hij sliep een volle 14 dagen en 15 nachten. Slapen als broodwinning is slechts het voorrecht van enkelen. ,Een zekere Ni- colaas Hart oefende dit zeldzame beroep uit. In de „Daily Courant" van 9 Augus tus 1711 komt de volgende advertentie voor: „Nicolaas Hart, die verleden jaar in St. Barliholomeus Hospitaal geslapen heeft, is voornemens dit jaar te slapen in de Cock Bottle in Iillle Britain" De schrijver van de „Spectator" stelde hierop een onderzoek in en ontdekte, dat Hart de gewoonte had ieder jaar op 3 Augustus in slaap te vallen en op den elfden Augustus daaropvolgende weer te ontwaken. Dus een soort zomerslaapje, zooals de dieren hun .wintcrslaapje kennen - T11 T

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2