BUITENLAND. Orde en Arbeid Korte Berichten Kerk en School Handel en Hijverheid. Kunst en Kennis. «Is doodsoorzaak moet worden be* adiouwd. BRAND IN HET DUITSCHE 1 CONSULAAT TE. ROTTERDAM. Zondagmorgen omstreeks liwart lOvcr 5 ontstond brand in pand no. 27 elan de Gedempte Glashaven, te Rot terdam, waar de harwlclsafdeeling van liet Dultsche Consulaat gevestigd is. Een nachtwaker van den Gecontr. Part. Nachtdienst zag de vlammen slaan uit de archief kamer: weldra deelde het vuur zich mede aan de benedenvertrekken van het Dnitsche Consulaat en het daarboven gelogen kantoor der N.V. Techcnma Tech nisch bureau. Zoowel liet Duitsclie Consiftaat als Techcnma bekwamen grooto brandschade Bii de laatste zijn voor duizenden guldens aan teckenin- gen vernield, ter\v-i:' de in liet be nedengedeelte van I, huls gevestigde Showrooms der firma J. C. H. v. Duvl Zoon groote waterschade be liepen. Do brand werd met vier stralen iop de waterleiding gebluscht. GEZONKEN EN VERDRONKEN. In de Schie tusschen Delft en de Zwelh is Maandaguto' 'n het met rioolbuizen geladen tja ast-hip „Elisa- belh" (schipper J. Veekers, te' Made) Hoor den hevigen wind aan den grond gevaren en vol water goloopen. Bij dit ongeluk kon een kindje van 4i/a maand, dat in het vooronder lag, niet jneer gered worden en is verdronken. liet gezonken schip, waarvan al leen het voorste gedeelic boven water uitsteekt, lag dwars in de vaart, zoo idat do scheepvaart voor de grootere yam-tuigen gestremd is. AANRIJDING MET BEDENKELIJKE GEVOLGEN. Op den Nijvcrdaischen weg te Wier- den (O.) is een dogcar met vijf per sonen door een in volle vaart zijnde motorfiets aangereden. Drie personen werden uit liet rijtuig geslingerd. Een hunner kreeg emslig letsel. De per soon op het duo der fiets werd be wusteloos opgenomen. Zijn toestand is bedenkelijk. De bestuurder der fiets liep een diepe hoofdwonde op. De dogcar was zeer beschadigd. DIEFSTAL OP EEN POSTKANTOOR. Toen Zaterdag te Delft een aannemer een aangelec-kenden briet aan hel postkan too-r kwam afhalen, legde hij oven zijn portefeuille neer en vergat die weer bij zich le steken. Toen hij oven iater te rugkeerde bleek de portefeille mot ruim 'f 2000 geldswaarde reeds verdwenen te zijn. JAMMERLIJK VERBRAND. Te Rheden (Geld.) stookte een zeven jarig meisje B. met haar 13-jarigen broe- in een weide een paasdhvuurtje. Zij kwam met haar jurkje in aanraking met de vlam men en stond weldra geheel in brand. Toegesnelde hulp kon niet meer verhinde ren, dat het kind zulke ernstige brand- {wonden kreeg, dat ze reeds eenige uren later overleed. EEN NOODLOTTIGE RUKWIND. Mcj. H., buffeljuffrouw in een. café te 's-ÏIage, wandelde Maandag op het Gevers iDeynootplein. Een rukwind opende haar itasdije en de inh-oud, papiergeld ter waar- ■de van f 500, woei er uit. Na eenig zoe ken kreeg mej. H. weer 150 bij elkaar, poo.lat nog 350 wordt vermist. DE VERWILDERING DER JF-TGD. 1 De vorige week heeft een leeraar vain leen openbare H. B. S. te 's-Hage zich ge noodzaakt gezien 2 leerlingen van de School te verwijderen. Als wraakneming legen dozen maatregel zijn vermoedelijk 'door die teerlingen op de ruiten van den leeraar aan de v. d. Boschslraat twee bil jetten geplakt met hot opschrift: „Zode- lijkheïdsdictator." Uit het bovenstaande blijkt wel de ver regaande verwildering en schaamteloos heid van zekere categorieën H. B. S-- Ischolieren. Mogen deze feiten echter levens oen waarschuwing zijn voor de ouders, toe te zien, waar zij hun kindoren laten ttudeeren, voegt de ,,Msb." hieraan toe. NIEUWS VAN DEN DIAMANTEN- elders wordt water cuitbuden. en zelfs reeds voor 10 ct. p. emmer verkocht. Prijsdaling. Zoowel te Vfissiugen als te Middel burg is de melkprijs met 2 cent per verlaagd en teruggebracht van 20 op 18 cent, De uitsluiting in de Kleeding- industrie. Uif Amsterdam werd Zaterdag j.l. gemeld, dat reeds Uit 22 plaatsen, waaronder de voornaamste des lands, bericht is ontvangen, dat de aange sloten werkgevers aan hun maatkleer- mukers en detail-confectie-werkers, in movcrecnstemming met het door de algem. vergadering genomen besluit, tegen 1 April hun dienstbetrekking hebben opgezegd. De coupeurs worden door dit besluit niet getroffen, doch op de gevolgen dec uitsluiting lieèft dit geen invloed. Naar verwacht wordt, zal ook de verkoop van con- fectie-gocderen sterk worden belem merd door de uitsluiting, doordat niet de minste verandering aan de costu mes kan worden aangebracht. Bulten deze actie wordt een op zich zelf staanden strijd «gevoerd in het en-gros hecren-confectie bedrijf, welke aanleiding werd, dat op een fabriek te Groningen en enkele filialen van Noordelijke fabrieken te Amsterdam het werk werd neergelegd. Ook bij de firma Muller, aan de Nieuwe Hcerengracht te Amsterdam, is een staking uitgebroken. Naar nog wordt medegedeeld, is de uitsluiting het thans beoogde doel der door de werknemers geprocla meerde particele staking. Een algemeene stillegging van het gehcele bedrijf, welke in de thans hecrschende seizoensdrukle het sterk ste strijdmiddel was der werknemers, zou hunnerzijds nimmer bereikt zijn met een algemeene staking, omdat er nog altijd ongeorganiseerde arbeiders en zwakke broeders zouden zijn ge weest, om den arbeid voort te zetten. Te Amsterdam bedraagt het aantal arbeiders, dat uitgesloten zal worden, circa 2200. Vrijdag is le Zwolle het gelieele personeel bij Gebr Bervoets, 33 per sonen, in staking gegaan. Het standpunt der Veenarbeiders. In een Vrijdag te Steenwijk gehouden ge combineerde vergadering va" afdeelin- gen Steenwijk, Steenwijk r Tlaveltc Uffelte, Onna en Kallenko 'en Ned. Bond van Veenarbeiders, io ...sloten io pet. loonsverhooging te eischen en bij niet inwilliging daarvan niet met den arbeid in de veenderijen te beginnen. Wij 'meldden reeds, dat de verveners besloten het loon met 20 pet. te verlagen. Een verschil dus van 30 pet. Een conflict schijnt onvermijdelijk. DE VERVENERS IN HET NOORDEN. Zaterdag j.l. zou de betooging van ver leden week tegen de verlaagde looncn uit de verschillende veenderijen herhaald worden. Er was echter een sterke politie macht op de been en op haar hoede. Bij het gemeentehuis te Stadskanaal werden 1200 betoogers groepsgewijze gevisiteerd door marechausf en veldwachters. Ver schillende wapens, waaronder revolvers, werden den eigenaars ontnomen en proces verbaal opgemaakt, waarna de stafiers in verschillende richtingen werden geleid. DIEFSTAL. Wij hcltbcn indertijd gemeld, dat uit een doos, die door de Amsterdamsche ïirma Polak naai Antwerpen werd ge zonden, voor een grooto waarde aan dia fnanlcn werd ontvreemd. Naar de „Msb." thans uit Brussel ver neemt, heeft liet onderzoek door de jus ditic to Antwerpen uitgemaakt, dat dc doos (Hechts eenmaal geopend is geweest, zoo 'dat zij leeg moet verzonden zijn. Aan de Ainslerdamsche politie is een rapport in iBien zin verzonden. Aan de gevolgen overleden. De 17-jarige mej. J. Vos van de Beemte ldie U. Zondag door de auto van den lieer Dacndels uit Hattem werd aangereden en sindsdien in het Apel- ttoonisch ziekenhuis in bewusteloozen toestand werd verpleegd, is aldaar overleden. Arm afgerukt'. Bij de N.V. Picus Houtindustrie *te Eindhoven is door een zaag een arm van Jen werkman M., uit Geldrop, afgeslagen. De on gelukkige is naar het R. K. Gasthuis ©vcrgebvacht. Bosch- cn heidebrand. Langs de Belgische grens, in de buurt van de Ackelsche kluis, zijn Vrijdag verscheidene H.A. beide en dennenbossdien afgebrand, In de tram onwel geworden en over leden. Een bejaarde vrouw, die in een tramwagen te Amsterdam, onwel werd, is ieerst in het tramhuisje aan de Maurits- kade binnengedragen en vervolgens per «ulo naar het ziekenhuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek zij overleden te zijn, Slaapziekte te Heerlen. Te Heerlen heeft zich wederom een geval van slaap ziekte voorgolaan. 17' van den palient is hoogst ernsiir. Watergebrek'. In vele plaatsen in fle provincie- Groningen heerscht groot gebrek aan drink- en regenwater Van "ftp- 4. r T V loosheid in de eerste plaats behoort, tn overleg zou kunnen treden. PAASCH-COMMUNIE VAN EER HERSTEL. Pater Joachim S.S.C.C. verzoekt ons opname van het volgende: De leden van het genootschap der Paasch-communie van Eerherstel, door het gehecle land verspreidt, wordt bij deze her innerd aan hun eerc-plicht ten opzichte van het H. Hart: buiten hun eigen Paasch- Communie minstens ééne H. Communie op te dragen, om hierdoor de plaats te vervangen aan het Eucharistisch Feest maal van een die ongelukkige Katholie ken. die hun Paaschplicht niet vervullen. Een eigen federatie-orgaan. Op de al gemeene vergadering van de Diac. Vcree- niging in het Bisdom Haarlem zal van ge dachten gewisseld worden over het besluit van het Hoofdbestuur om het „Kath. Schoolblad" over te nemen, van de D. V. in het Bisdom Haarlem en „De K-ath. Schoolbode" van de St. Lebuinus-Ver. in het Aarts-Bisdom en beide bladen samen te geven onder den naam van „Het Katho lieke Schoolblad" voorioopig onder redac tie van de samengevoegde Redacties van ,Het K. S." en „De Kath. Schoolbode" UITVOER VAN VLEESCH. De minister van landbouw heeft, naar de „Slagerscourant" meldt, aan het hoofdbestuur van den Nederl. Slagershond gemeld: „Ik kan aan uw verzoek om den uitvoer van vleesch en dus ook van levend vee weder te verbieden, geen gevolg geven. „Nadat het gedurende de crisisjaren ingestelde uitvoerverbod is opgeheven, zijn de vleeschprijzen over het alge heel belangrijk gedaald. Nu de prijzen weder eenigszins oploopen, acht ik het niet gewenscht, landbouw en han del opnieuw te ^verontrusten met de wederinstelling van een uitvoerverbod Door in deze zoo weinig mogelijk in te grijpen, komt het mij voor. dat normale omstandigheden het snelst weder zullen intreden." DE NIEUWE ONTGINNING TE VLODROP STOPGEZET. Naar de „Tel." uit goede bron ver- neetnt, is besloten de werkzaamheden aan de nieuwe ontginning van het groote slaatsmijnveld te Vlodrop stop te zetten. De ontginningsplannen worden voor on- bepaalden tijd uitgesteld. Tot deze stopzetting moet men geko men zijn door de onzekere toekomst van het mijnbedrijf en velerlei bezwaren tegen de ontginning in deze omgeving. DE STEUNREGELING IN DE SCHOENEN-INDUSTRIE. Een rectificatie van den Minister. Naar aanleiding van het bericht van het persbureau V. D., in zake een conferentie van den Minister van L,., N. H.. met het bestuur van den Ned. R.-K. Bond van Schoenfabrikanten, wordt thans aan het Corr. Bureau van bevoegde zijde het vol gende gemeld: Het verslag betreffende een audiëntie door den Minister van L., N. H. ver leend aan het bestuur van den Nederl. R.-K. Bond van Schoenfabrikanten, is in zooverre onjuist, dat genoemde be windsman niet alleen geen enkele toezeg ging omtrent het verleenen van een rijks toeslag op het product gedaan heeft, dat zulk een toeslag, afgescheiden van andere bezwaren, waarschijnlijk wel op financi- eele overwegingen zou moeten afstuiten. De Minister verzocht het bestuur echter, zijn wenschen te dien opzichte schriftelijk uiteen te zetten, opdat hij aan de hand dier gegevens met zijn ambtgenoot van Arbeid, tot .wiens taak de bestrüdinc Mr werfi- Br. Bredius en het Mauritshuis.De heer Albarda, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van O., K. en W. de volgende vragen gericht; I. Is het juist, dat dr. Bredius zijn ont slag heeft genomen als adviseur bij het Mauritshuis? II. Is het juist, dat buiten dr. Bredius om advies in zaken, het Mauritshuis be treffende, bij anderen werd «ingewonnen? Zoo ja, kan dan hieromtrent eenige me- dedeeling worden gedaan? Mengelberg op de terugreis. Willem Mengelberg heeft per s.s. Nieuw-Am- eterdam, de terugreis naar ons land aan vaard. Onder buitengewone geestdrift van de zijde van het publiek van New-York had zijn afscheids-concert plaats. Met andere woorden: De prijzen volgenErnstiger gevolgen had gisteren een bot-1 scheidt slaan inderdaad «lte bedrijven stil. -m demonstreerende communisten Een goed overzicht of het parool der bol- veifigheidspolitie te Essen. Na sjewiki opgevolgd wordt die ia het an een niet-openbare v.ergaldering Ruhrgebicd bij de jongste verkiezingen 380.000 stemmen kregen tegen 80.000 bij niet meer een minimum-, maar een maximum-tendenz. Wat weder een ge volg is van het feit dat, als een over blijfsel van de crisishuishouding, de be trekkingen tusschen de handelaars onder ling ni0t meer zoo sterk door concurren tie worden beheerscht als voorheen, dat de divergeerende tondenzen tusschen hen ten deele zijn vervangen door convergee- rende. Die zich uiten hier als formeele truisivorming, daar als losse afspraken, ginde in den nog ijleren vorm van een ge zamenlijke neiging. Daarom zijn dc bananen nog zoo duur. En nog heel wat andere artikelen. De schrijver weet niet, of er tegen de?e stilte trust wel iets anders te doen zal zijn dan het toepassen van coöperatie door de verbruikers. Hetgeen, naar zijn mcening. op den duur dan wel het, zelf gegraven, graf van den middenstand zou kunnen uit richten, betwijfelt hij. „Tegen formeele .trustvorming blijikjt, in 't buitenland, al moeilijk op te treden en wanneer men weder, als vroeger, antiwoe- kerwetten gaat maken, dan kömlt men van zelf weer tot de moeilijke kwestie van de pariteit tusschen prijsopdrijving en loon- opdrijving, die in vroegere jaren zoowel de arbeiderslooncoalities als de paltroons- prijscoalities deed verbieden en die een Slllg met afloop werd een demonstratie op to OVV gezet, waarbij uit de menigte met handgranaten werd geworpen. De politie, die aanvanke lijk in de lucht 'schoot, zag zich genood zaakt het vuur tc beantwoorden. Tien de monstranten en 4rie politieagenten werden gedood, 35 demonstranten en 10 politic agenten gewond. Oproerige communisten hebben Maan dagochtend-om zes uur Mcttmann tien kilometer ten oosten van Dusscldorf be zet. Twee afdeelingen veiligheidspolitie uit Elberfeld en een uit Müllheitn zijn 's morgens tegen de oproerlingen opge trokken. De veiligheidspolitie in Dusscl dorf heeft van dc geallieerde bezetting de wapens teruggekregen om Dusseldorf te gen de opstandelih.gèn 'te verdedigen. Het aantal opstandelingen, dat Mettmann bc-: zette, wordt op 1500 man geschat. De rijksbank werd bestormd en evenals het stadhuis, het politiebureau en het post kantoor door hen bezet. De opstandelin gen requireerden alle auto's om levensmid delen en geld uit de omgeving te rooven. 's Middags tegen drie uur werd Mettmann na een gevecht weer door de veiligheids politie bezet. De opstandelingen verloren bij dezen strijd een doode en twee gewon den, de politie had een doode en een gc- van de twee klippen is geiVeest, waarop de wonde. Een groot aantal geweren, eenige TVf1 4 4 4" 4 r-lTT.rtt f n tJ T I t .1 1 I 4 4 t i. I „Hm Vrijzinnig-conservatieve naieviteit. De vrijzinnige, conservatieve „Nieuwe Grt." beroemt er zich iu een circulaire op, nog wei om abonné's le winnen, dat zij in 1920 vrijwel alleen stond in haar verzet te gen de arbeidsvvet-Aalberse. Nog veel mooier is het feit, dat het blad over 1918 in herinnering brengt: „In November '18 poogde onze Redactie te voorkomen, dat de burgerij zidh liet hangmalen door den staatkundigen storm, door er op te wijzen, dat de Nederlanders die geen omwenteling wilden, niet slechts over 90 pCt. der geestelijke wapenen, maar als het er op aankwam ook over 75 pet. van de physieke weermiddelen besclufe,- ten". Gelukkig, dat er toen in die beruchte Novembermaand een „Nieuwe Courant" bestaan heeft en dat dit blad zoo machtig wast Heel Nederland „liet zich bang ma ken" maar gelukkig de „Nieuwe Courant" 'waakte. Met één gebaar verwon ze: „ze wees er op, dat".enz., en de zaak' Was gezond. Heil dus de „Nieuwe Courant". En gij Katholieke en Christelijke organi saties, schrijft spottend „Criticaster"' in de „Resb.", die u ook al iets op 18 November '18 laat voorstaan, gij zult er niet aan kunnen ontkomen, dat gij U abbonneert op de „N. Crt." Zelfs al was dat blad ook.„vrijwel alleen in haar verzet tegen Aalberse!" TRUSTVORMING. Nu een sub-commissie uit de Staats commissie voor het productiestelsel zich zal bezig houden met het onderzoek naar trustvorming hier te lande, brengt d« Haagsche redacteur van het „Handels, blad" de aanleiding tot dezen maatregel in htrrrmeri-ng. Een zeer sterk sprekend voorbeeld van trustvorming is de belanggemeenschap in den rijwielhandel, welke de heer Bergsma in de Eerste Kamer ter sprake fieeft ge bracht. AI komen de goederen uit het bui' ten-land nu onbelemmerd binnen, wanneer ze hier zijn, vallen ze in de handen der groot-, tusschen- en Hein-handelaars. En dan is de verbruiker niet meer verzekerd, van koopen tegen den laagst mogelijken prijs zooals vroeger voor den oorlog, door den concurrentie factor. Dit wordt volstrekt niet altijd veroor zaakt door een zoo formeele trustvor ming als waarvan de heer Bergsma een voorbeeld gaf, maar vaak eenvoudig door een veranderde menaliteit van den handel, die er toe neigt elkander - onderling niet meer zoo scherp mogelijk te bestrijden door te zoeken naar den laagst mogelijken prijs, maar veeteer neigt naar het hoogst mogelijken. En het zijn vooral deze onge organiseerde, deze stille trust, die thans de prijzen hooghouden. Een staaltje kan men dezer dagen le zen uit een korte mededeeling in een der Haagsche bladen: „Waarom blijven de bananen zoo duur?" vroeg een kboper aan een winkelier. „Die hoeven toch geen 13 cent meer ,tc kosten". „Wel neen," was het anltwoord, „maar ze blijven zoo duur, zoolang het publiek er zooveel voor geeft. Ja maar dat zou vroeger tonbestaanbaar zijn geweest Vóór den oorlog kon het pu bliek het redelijke of onredelijke van den prijs van een banaan evenmin beoordeelen als nu. Maar dat was ook» niet noodig, Door de scherpe concurrentie was ieder er zeker van dat hij de verlangde waar zoo goedkoop mogelijk kreeg. Dat is nu niet meer zoo. De handelaar is gewoon en geneigd geraakt om niet meer te vra gen: Wie verkoopt goedkooper dan ik? oin dan zijn prijs zoo mogelijk óók zoo laag te stellen, doch om te vragen: Wie verkoop» duurder dan ik? om dart ook zijn prijs omhoog te brengen. Duurlewet is gestrand. In Engeland ech ter zou, gelijk de heer Bergsma aantoonde, een contr-adt als dat van den rijwielhandel dat hij besprak, door den rchter onwettig zelfs strafbaar worden geoordeeld. Terwijl bij ons zulke zaken deftigüjk 3e .Koninklijke goedkeuring" verwerven! Maar hoe dit zij, als men ten kwaad wil bestrijden, modt men het eerst goed. kennen. HET SANATORIUM „BERG EN BOSCH." -Men schrijft ons: Zooais bekend, is het sanatorium „Berg en" Bosch" te Apeldoorn, inrichting van de R.K. Vereemighrg tot bestrijding der Tuber culose „Herwonnen Levenskracht", vorig jaar Juli door minister Aalberse geopend. Sindsdien is de exploitatie geleidelijk Ier hand genomen. Eerst de beide mannenpa- viljoens en daarna het vrouwenpaviljoen, elk plaats biedend voor ongeveer 60 pa tiënten. Gedurende de beide laatste maanden sijn dagelijks gemiddeld 70 patiënten in verpleging, waaronder gemiddeld 65 voor rekening van het invaliditedtsfonds door middel "van de Rad-en van Arbeid. Thans zijn naast den Geneesheer-Direc teur aan deze inrichting verbonden een eerste geneesheer en een geneeshper-assis tent, terwijl men spoedig voor de vrouwen- afdeeling een vrouwelijke assistent hoopt te kunnen aanstellen. Dit wacht nog slechts op de benoeming. Daarnaast is men bezig met de voorbereiding van het in exploitatie nemen van het k-inderpavil- joen, dat ook weer een 60-tal patiëntjes zal kunnen herbergen en waarmee men in Mei hoopt gereed te zijn. Daarmee is dan het heele sanatorium in gebruik genomen. Op 24 en 25 Maart had de Algemeene Vergadering van „Herwonnen Levens kracht" plaats, waarop o.m. het I1J1. re- glemeifl&vefd vastgesteld en de begrooting, in ontvangsten cn uitgaven een bedrag aanwijzende van 164.340, goedgekeurd. Een commissie voor plaatselijk werk werd in het leven geroepen, de leden daar voor benoemd, en een reglement vastge steld, om. omschrijvende, dat de taak de zer commissie zal zijn het dienen van ad vies aan het bestuur van „Herwonnen Le venskracht", ten opzichte van werkzaam heden door de comité's te verrichten. Zeer belangrijke besprekingen zijn ge voerd ten opzichte van de exploitatie van het sanatorium „Berg en Bosch", het alge meen gebrek aan sanatoriumruimte en voor verzekering bij de Invaliditeitswet in het bijzonder, benevens de houding en plannen dienaangaande. Het bestuur is thans Samengesteld als volgt: P. J. S; Serrarons, Voorzitter; 2, Brouwer, 2de Voorzitter; J. Th. v. d, Laan, Secr.-Penningmeester; H. J. Grund- meyer, 2de Secr.; J. van Ryzewyk, J. Th. Rykamp en B. Lammers, leden. De Communistische opstand in Duitschland. De onlusten bij Leipzig. In Möd-kau, een voorstad van Leipzig, Repen Zondag gewapende communisten te hoop. Hierop- werden honderd man van 3e beachermmgspoiitie naar Mölkau gezon den. Het kwam tot een vuurgevecht, waar bij eén communist gedood en één gewond werd. Bij den laatste werd een lijst gevon den van personen, die in de beweging be trokken zijn. Streng optreden noodzakelijk De rijksregeering en de Pruisische re geering hebben de beloften van den opper- «resident van Maagdenburg van straf- vrüheid voor vrijwillige aflevering der wapens nietig verklaard. De rijksregeering acht een zoo scherp mogelijk optreden te gen de oproerlingen noodzakelijk. In het Rünsch-Westfaalsche industriegebied. In het Rijnsch-Westfaalsche industrie gebied heeft het stakingsparool der com munisten niet zooveel succes gehad als Fransche machinegeweren en munitie zijn door de politie gevonden. De opstandelin gen, voor het grootste gedeelte uit Dussel dorf afkomstig, bestalen de Rijksbank voor 635.000 mark. Ook Gruiten werd in den loop van den dag door de politie weer aan de rooden ontrukt. Bij de daar geleverde gevechten had de veiligheidspolitie 5 doodien, de op standelingen 13. In den namiddag bezet ten de opstandelingen Wülfrath; ook Vel- bert -is in de handen der rooden. Een aauta! personen, die met wapens uit het bezette gebied hij Solingen naar het onbezette gebied wilden trekken, werd ge arresteerd, Ook in het nieuw-bezette ge bied zijn biljetten aangeplakt en uitge deeld, waarin tot de algemeene staking wordt aangespoord en opgehitst. Ten gevolge van de communistische ge welddaden in het regeeringsdistrict Dus seldorf heeft de opper-president van West- falen. met toestemming van de Pruisische regeering, voor het onbezette gedeelte van het regeeringsdistrict Dusscldorf, evenals voor 'de regeeringsdistricten Munster en Arnberg, den kleinen staat van beleg afge kondigd. Omtrent den strijd bij Mettmann wordt nog gemeld: De afdeeling van 100 man politielroepen, die ter ontzetting van Mett mann was afgezonden, had een kiort vuur gevecht bij Dornap, in het verloop waar van de communisten op de vlucht sloegen. Een andere afdeeling stuitte ou krachtigen tegenstand bij Gruiten, die echter met behulp van ontboden versterkingen werd gebroken. De politie had één zwaargewon de, de opstandelingen naar schatting 30 sledhtoffers en vele gevangenen te betreu ren. Ook te Gevelsberg is een afdeeling po litie in aantocht. In Elberfehl en Barmen Ir, bet op hef oogeriblik rustig, 's Nachts is te Barmen een vuurgevecht geleverd tusschen een pa trouille der veiligheidspolitie en de com munisten, waarbij de bekende Charpentier gewond moet zijn. Op het oogenblik, om 12 uur 's middags is de naar Gevelsberg gezonden afdeeling politie op het open veld tusschen Langerfeld en Schwetm in een vuurgevecht met de Spartacisten ge wikkeld. Tusschen de linies liggen 30 5 40 gesneuvelde Spartacisten. Een tweede af deeling is bij Neviges, ten noorden van Elberfeld, in gevecht. aandagmiddag om 4 uur kwam het tot een botsing tusschen een personenauto der opstandelingen en een patrouille der politie in Düssel, waarbij een Spartacist gedood en de overigen gevangen genomen werden. In Miiulliheim werd een door de ar beiders van Thysscn uitgeschreven verga dering verboden; het is echter niet uitge sloten, dat de communisten zullen trachten de vergadering tqch le laten doorgaan. In Gelsenkirchen werden in den afge- loopen nacht door benden verschillende aanslagen gepleegd op het „Hüllerwerk", waarbij eenige malerieele schade werd toe gebracht aan de electrisdhe centrale. Men- schcn zijn nlfet gwond. In Dortmund wordit, met -uitzondering van de mijn ,3ruclistrasse", die geheel cn de mijn „Iserlohn" die ongeveor voor de helft staakt, overal gewerkt. Op de mijn „Jacobi" bij Bottrop pleegden de stakers gewelddaden tegen de werkwilligen, waarhij de Spartacisten van vuurwapens gebruik maakten. Door het ingrijpen der politie werden de communisten verjaagd; het personeel van de mijn heeft echter dsniettegenstaande besloten de werkplaat sen te verlaten. Het personeel van de mijn Westfaleh" In Ahlen is slechts voor de helft afgedaald. Hedenochtend werd een communistenvergadering gehouden, die verdere besluiten zou nemen; de demon» stratie-optooht, die daarop zou volgen, is door de politie verbodetf. In het Ruhrgebied. De verwachting, dat het met den com- munlstischen opstand in het industriege bied niet zoo'n vaart zón loopen, schijnt voorioopig althans hrfaas niet bewaarheid te zullen worden. Deze verwachting berust te op het feit, dat de twee centra van het de daaraan voorafgaande verkiezingen zal eerst heden kunnen blijken, na de Paaschda<«tn. De Leuna-fabrielcen genomen. Gisterenmorgen vroeg zijn de Leunafa- bricken door de regeeringstroepen geno men. De ingeslotenen konden niet ontko- mdn. Tot nu zijn honderd gevangen geno men. De buit aan materiaal is zeer groot. Ontploffing te Chariottenburg. In den nacht van Zaterdag op Zondag had in het openbaar privaat, naast de spoorwegbrug in de Ilolzendorfstrasse, dicht bij liet slation Chariottenburg, een geweldige ontploffing plaats, waardoor het privaat vernield,-veto ruitïn stuk geslagen, vetè'furizen ernstig beschadigd werden. Voor zoover bekend is geworden, zijn geen mensolven het slachtoffer van deze ontplof fing geworden, waarvan het doel dat echter niet bereikt werd blijkbaar ge weest is de spoorwegbrug te vernielen. De toestand in Ierland. Amerika en Ierland. Te Dublin wordt, aldus meldt een correspondent van de „Manchester Guar dian", verwacht dat het Amcrikaan-schc Senaatslid W. F. Kcnyon, ,ecn persoon lijk vriend van president Harding, onver wijld een bezoek zal brengen aan Ier land cn over dit bezoek een rapport zal uitbrengen, waarschijnlijk tegen den tijd dat het Congres in buitengewone zitting 'bijeenkomt. Ofschoon dit bezoek, naar 'men verneemt, ten doel heeft den presi dent Voor te lichten, wordt het niet als -Officieel aangemerkt. Vertier wordt uit New York gemeld, dat president Harding aan de Amerikaan ScJic Reliëf Commissie in Ierland heeft geseind, dait hij de campagne om 10 mil- liocn dollar bijeen te krijgen voor het Telleffonds steunt. Een katholieke kerk onder vuur. Do correspondent van de „Manchester Guardian" te Tralee meldt, dat regee ringstroepen de katholieke kérk meteen machinegeweer onder vuur hebben ge nomen, na er vooraf zoeklicht op te Ihehben gericht, toen een paar honiderd leden der parochie in het gebouw wacht ten om zich in den biechtstoel te bege ven. De biechtelingen wierpen zich plat op dten grond, met het resultaat dat nie mand- werd gewond. Andere troepen openden tcrzeJfdertijd liet vuur op straat en wondden daarbij een jongen in beide beenen. Deken O'lx-ary heeft bij liet leizen van de mis het optreden der politie fel getaakt en daarbij gezegd, dat hij den 14en -Maart reeds positieve inlichtingen had, dat de commandant last had gege ven dat zoo hij zou worden doodgescho ten de kerk moest worden opgeblazen. UIT OPPER-SILEZIE. Ten gevolge van den slaat Van heleg, af gekondigd over do kreitsen Kattowitz, Beuilhen, Pless en Ryfonik en de slad Königsliüite, is daar de toestand rustiger geworden, al komen er dan ook nog be richten binnen over nieuwe gewelddaden, waairvan de slachtoffers meestal Duitsch- goziwdc ambtenaren en arbeiders zijn. zu verwachtten. Toch is de toestand ver scherpt. Op verschillende plaatsen is het I communisme in het Ruhrgebied, Duihurg- tot bloedige botsingen gekomen, die een Ruhrort en Dusseldorf thans bezet zijn aantal slachtoffers hebben geëischt I door de intergeallieerde troepen, die er den In Dortmund wend een patrouille der I Raat van beleg hebben afgekondigd, waar- veiligheidspolitie door communisten over- I door het natuurlijk uiterst moeilijk en ge vallen. Een politieagent werd gedood, twee I vaariijk wordt er een opstand te inscèneo- rwaar gewond. Naar aanleiding van dezen ren. In den beginne zijn dan ook pogingen overval werd een communistennest over rompeld; ze* communisten, die aan den aanval haidden deelgenomen, werden vast- gehouden, 44 anderen werden weer vrijge laten. Ook de bekende communistenled- der Mainbezg is gisteren in Dortmund ge arresteerd. om een algemeene staking te otganiseeren in deze centra mislukt. Doch, volgens de jongste berichten hebben de communisten nu hun pogingen voortgezet oostelijk van het bezette gebied, naar Mettmann cn Vel- hdm en met aanvankelijk succes. In het voor de industrie zon beJangrüks Naar de „Deutsche Alig. Zlg." verneemt, heeft d.e Duit-sche -rijksregeering, met stel ligheid verwachtend dat Opper-Silezië.'Mia het resultaat van ide stemming, onver deeld bij bet Duitsahc xijlc zal blijven, den rijksminister van binnentandsohe zaïken opdracht gegeven de toebereidselen te treffen voor een wetsontwerp, regelende de autonomie va-n Oppor-Silezië. GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. BRANDSTIGHTING I-N EEN SCHOUW BURG. In den madht op Paaischmaandag werd -door wakers op twee plaatsen een brand haard ontdekt- in het ooulissenhuis van het operagebouw te Frankfort. Men heeft hier te doen met opzettelijke brandstich ting. Do vlammen konden bijtijds gedoofd worden. EEN VROUWELIJKE MINISTER. Eenogen tijd geleden werd gemeld, dat mevrouw-Mary Ellen Smith, afgevaardigde van Vancouver in het parlement, tot presidente der Wetgevende Vergadering was gekozen. Mevr. Smith maakte evenwel besswaren tegen het bekleeden van dit ambt en be dankte voor de -benoeming. Thans meldt de „Times," dat zij tot president of the Council is gekozen, en al- duo het eerste vrouwelijke lid van de regeering vam Britsch-Columbia is. Het ambt van president of the Council wor-dt gewoonlijk vervuld gezamenlijk met een andere functie. Het omvat op zich zelf niet het beheer van cenig departement. De laatste dagen heeft men te Man chester wederom een herhaling van het vernielen van ruiten door middel van een diamantsnijd-ar gdha-d. In 't hart der stad zijn door een' onbekende meer dan 50 spiegelruiten van winkels met een diamant stuk gesneden. Te Mataro, bij Barcelona, heeft een botsing plaats gehad tusschen onbekend» personen men gelooft, dat zij -tot een witte vakvereeniging behooren en ar beiders van een roode vakvereeniging. Et vielen twee dooden en zeven gewonden. De te Melbourne gehouden, conferen tie der Arbeiderspartij van Victoria, heeft een motie verworpen ten gunste van d< evenlueele proclamatie van een Australi sche republiek. De Koning van Spanje heeft aan do hoogeschool te Leuven de volledige ver- zemeMngen der werken van Spaanschi schrijvers gezonden; eveneens tal van boe ken, uitgegeven door het koninklijk huis oju over de tapijten van het Palels. Mevrouw Manos, de echigenoote vaa. wijlen Koning Alexander, van Griekenland, heeft hgt js/tgii geschonken aan een doch» tn -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2