„ONS BLAD BINNENLAND. Gemengd Nieuws FEUILLETON No. 147 WOENSDAÖ 30 MAART 1931 3 14e JAAROANQ Abonnementsprijs; Advertentieprijs: Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, weike hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 5GO—f 400,—, f 200—, f lOO,—f 60,— Minister Aalberse,. OngewÊnscIite elementen verwijderd. Binnenlandsch Nieuws, Drankbestrijding. Uit onze Oost. Luchtverkeer. Da wedergevonden dochter NOORD-HO UJUIDSCH Per kwartaal voor Alkmaar 2- f Byreay: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: RioAcf^woEes3 433 Voor buiten Alkmasr ^.du .<r Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.50 hooger. Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek Vraag en aanbod bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60. - 'ij Dc 50sle verjaardag van onzen Minis ter van Arbeid, die Z. Exe. op eersten Paasclidag moeilit vieren, bij welke legenüieid hem tal van bewijzen van er 'kenlelijkheid en bctemgsteHing te beurt Vielen, doet ons een korten terugblik slaan op den door hem afgelegden weg «11 de vraag rijzen: „Waarin ligt het ge Jiedm, dat de arbeid van Minister Aal Iberse zoo rijke vruchten heeft afgeivor pen?" Wie dat geheim wil achterhalen moet heel den ontwikkelingsgang van dit vol Roamsche leven in zijn beschouwing be trekken. Mr. Aalberse is van den beginne af ge wecst de sociale werker, de man, die de kunst van werken verstond als weinige anderen en die met <je vijf talenten, hem door God geschonken, wist te woekeren door er vijf andere bij te wónnen. De vrucht van zijn naarstige bcsludee ring van het sociale vraagstuk van on zen tijd legde hij neer in de 17 jaar gangen van hel „Katholiek Sociaal Week blad", waarvan hij tot zijn ministerschap hel hoofdredacteurschap waarnam, in de eerste jaargangen van „De Voorhoede en in een heele reeks boaken en broc-hn ren, verschenen bij de „N. V. Fuiura Maar hij bleef geenszins een theoreticus een kamergeleerde, merkt de „Voorhoe de" zeer terecht op. Hij was op de eerste plaats man van de practijk, worm-voelend sociaal wer ker, die -door zijn ijver-om-wel-te-doen weldra stond midden in het maafsdhaippe lijk leven. Als lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, als directeur van het Cen traal Bureau der Kati). Soc. Actie en or ganisator van Sociale Werken eD Sociale Cursussen, gaf hij heel zijn persoon aan de zaak der gemeenschap. Twee jaren bekleedde bij op eervolle wijze het professoraat wan de Hooge- school te Delft, maar nog bleef hij de ziel van de Kuth. Soc. Actie en leefde bij volop het sociale en politieke leven mede. Toen werd hij geroepen tot het hooge ambt van raadsman der Kroon en werd hem de zware taak op de schouders ge Jegd als hoofd .van een nieuw Departe ment, het Departement van Arbeid, op de eerste plaats, het werk van de sociale Verzekering, door minister Talma aan gevangen, te voleinden. Wij weten, met welk een krachtige voortvarendheid hij in dit opzicht zich van zij ntaak gekweten heeft. 3 Dec. 1919 kon de Invaliditeits-verzökermg, ingrij pend door Minister Aalberse gewijzigd, worden ingevoerd Daarnaast trad in wer king de Ouderdomswet 1919, regelende 'de vrijwillige verzekering. En thans genieten reeds duizenden "in 'den lande van de zegeningen dezer so ciale wetten. Wat Mr. Aalberse als Minister van Ar beid tot stand bracht in de twee en een half jaar van zijn bewind ten opzichte van de zorg voor de volksgezondheid, de bestrijding van den woningnood, de verzekering tegen werkloosheid enz. is zooveel, dat ook politieke tegenstanders herhaaldelijk gedwongen waren hem hun hulde en erkentelijkheid te betuigen. Een ertkel woord over de Arbeidswet. Minister Aalberse bracht ons volk een nieuwe Arbeidswet,, een wet, die dieper in het leven ingrijpt dan met vorige re gelingen het geval was. Dat die wet tot stand kwam, wordt hem van sommige zijde euvel geduid. Er openbaart zich, ook in kringen der ka tholieken een zekere reactie tegen den 8- nrig-en arbeidsdag. Een verwijt in dit opzicht tot minister Aalberse te riobten lijkt hoogst onbillijk* Niet minister Aalberse alleen, maar heel het Nederlandsehe volk, vertegenwoor digd door zijn afgevaardigden in Tweed-s en Eerste Kamer, heeft die Arbeidswet gewild. In de Tweede Kamer stemden alle le den, met uitzondering van de Wijnkoop- groep, vóór de wet-Aalberse, in de Eer ste Kamer verklaarde geen enkel lid zich bij de stemming legen de wet. Een verwijt dhs, gericht tot minister Aalberse aleen, wegens de totstandko ming dezer wet is misplaatst. Men rich te zich dan ook tegen degenen, die men afgevaardigde ter Eerste of Tweede Ka mer. Maar bovendien, lijkt een reactie tegen de regelingen in de Arbeidswet neerge legd, hoogst gevaarJijTjf omdat daardoor op ernstige w-ijze het -vertrouwen in deze Regeering kan geschokt worden, zooals minister Aalberse In de jongste Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer dui delijk aantoonde. De Arbeidswet-Aalberse zal in den te- genwoordigen tijd ontegenzeggelijk op een niet al te strenge wijize mogen worden uitgevoerd. Bij de uilwerking van de be ginsolen zalzooveel mogelijk vrijheid moeten worden gelaten, om aan de be hoeften der afzonderlijke bedrijven tege moet te koinen. Maar, dit vooropgezet, mag er geen enkele reden gelden oin een gevaarlijke reactie tegen de Arbeidswet op louw te zetten. Met de „Voorhoede" gaan wij accoord1 waar deze schrijft, dat op ons Katholie ken vooral, groote verantwoordelijkheid rust om mede te wedken dat met de Ar beidswet het doel, dat minister Aalberse ziöh heeft voorgesteld, werkelijk bereikt wordt. De Arbeidswet-Aalberse, moet, in het oog van haar makor, op de eerste plaats ten goede komen aan de geestelijke en zedelijke verheffing van het Nederland sehe volk Dat dit bereikt wordt, hebben ook wij, katholieken, voor een goed deel in de hand, mits wij medewerken, mits wij ter harte nemen de treffende woorden, die minister Aalberse in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn wetsontwerp Daarom hoop Ik", dat allen, die vrienden zijn van de arbeiders in den waren zin van het woord, ztdh aaneen zullen sluiten om, door mede te werken aan de volksontwikkeling, het stichten van cursussen, het oprichten van volksuniversiteiten, het veredelen van vermakelijkheden, samen te werken met voormannen uit de arbeiders-be weging, opdat inderdaad de vrijheid, dlie door dat wetsontwerp zal worden gegeven, gebruikt zal worden in den geest, zooals de - vrienden van de ar beiders het ook wenschen, in dezer eigen belang en in het belang van ons volk. Medewerken aait de volksontwikkeling weinigen hebben ziöh op dit gebied zulke groote verdiensten verworven als minister Aalberse. Laten allen, die waarachtige vrienden des volks willen zijn, zooals minister Aalherse bet altijd geweest is, met hem samenwerken om de geestelijke en ze delijke ontwikkeling des volks steeds hooger op te voeren opdat zijn Arbeids wet aan het volk niet ten vloek, maar ten zegen strekke. Het Zaterdagmiddag in Den Haag ge opende internationaal Anti-Militairisten Congres, dat daar tot 31 dezer wordt ge houden, is vöor de deelnemers, (een alle gaartje van revolutionnaire elementen) op een teleurstelling uilgeloopen. Er was n.l. te Bilthoven, ten huize van zekeren heer Boeke, een voor-conferentie gehouden, waar ook een zestal buitenland- sche afgevaardigden hun revolutionnair licht wilden laten schijnen. De Justitie meende echter, en terecht, dat we in eigen land al meer dan genceg van dat licht hebben Zij heeft daarom tie buttenlandsche heeren gearresteerd, nadat bet huis van dien communistischen Kees, door de politie was omsingeld. De vreem delingen zijn daarna, omdat zij geen passen hadden, weer netjes over de grenzen ge zet. Des avonds sprak de bekende bolsje wistische dominé de Ligt uit Katwijk over het geval. De Overheid had, zoo klaagdp de man, moeite gedaan het congres te breken door den linkervleugel vooveel mogelijk in te knotten. Daardoor heeft zij de uitgestotenen des te inniger met ons ..verbonden en het revolutionnair karakter- van het congres onthuld. Hij vond het droevig, dat geen zwarte bruine en gele kameraden aanwezig ware;: en drong, ter bereiking van het einddoel op nauwe samenwerking aan 'tusschen alle revolutionnaire. anti-mililairisten, Tol- stoïanen, bolsjewisten, anarchisten, syndi calisten enz. De verheid heeft, door de verwijde ring en het over de grenzen zetten der zes buitenlandsche heeren, getoond, da. Utrecht en een van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. HET CONGRES VAN DE S.D.A.P. Zaterdagavond is ter gelegenheid van het congres der S.D.A.P. dc gebruikelijke openbare voor-vergadering te Utrecht gehouden. Het Tweede Kamerlid, mr. G. W. San- nes, uit Rotterdam, trad ais spreker op. Hij behandelde in een uitvoerig betoog, de malaise die er in den iaatsten tijd on der de arbeiders heerscht ais gevolg van den oorlog. Zij keeren zich naar rechts of naar uiterst links, hoewel liet kapitalisme en bolsjewisme tot onmacht gedoemd zijn. Te betreuren is het daarom, dat er geen flinke internationale is, die weer opwek king onder de arbeidersklasse zal bren gen. De groote teruggang in ledental in de S.D.A.P. is tot staan gekomen en maakt volgens spr. weer plaats voor vooruit gang. Spr.' schetste de gevolgen van den oor log en wees er op, dat de arbeiders voor al in het buitenland zelf oorzaak zijn dat reactie en stilstand op sociaal gebied tot uiting komen. De misdadige practijken, o.a. stopzetten van de productie, herleven. Daartegen is het z.i het eenige middel de socialisatie, doch daarvoor hebben de ar beiders ook de politieke macht noodig. Spr. waarschuwde evenwel voor het bol sjewisme, dat den arbeiders een groote te leurstelling zal brengen. Hij wekte daar om op, de organisatie zoo sterk mogelijk te maken. In het Zondag gehouden eigenlijk Congres, dat door den heer Vliegen ge opend werd, zeide deze, dat de in 't ge drang komende kapitalistische producties, de bourgeoisie meer en meer naar den rëaclionnairen kant drijft. In de vakbe weging is groote onverschilligheid waar te nemen. Zij ga op dien weg onverdroten voort Tweede Kamer. De Tweede X is bijeengeroepen op Dinsdag 5 April te één uur n.m. MINISTER AALBERSE. Naar aanleiding van den sosten ver jaardag van Mr. R J. M. Aalberse, Mi nister van Arbeid, heeft „Het Centrum" Zaterdag een extra-blad uitgegeven, waar in verschillende vooraanstaande personen den Minister hun geiukwenschen aanbieden en Z.Exc. hulde en dank brengen voor den enorm-grooten arbeid in het belang van het vaderland in 't algemeen en van de katholieken in 't bijzonder door hem ge presteerd. Overeenkomstig den wensch van den Minister werd er aan de viering van de zen dag (27 Maart) geen officieel karak ter verleend, en was er geen receptie. Niettemin hebben zeer velen in den lan de ter gelegenheid van dit verjaarfeest aan Mr. Aalberse blijken van bijzondere waardeering voor zijn arbeid op sociaal- economisch terrein en voor zijn sociale ■wetgeving geschonken. Een groot aantal personen, onder welken zich zoowel hoog- geplaatsten als vertegenwoordigers van de arbeidersorganisaties bevonden, kwamen in den namiddag van Zondag j.l. te zijnen huize aan de Johan van Oldenbarneveit- laan te 's-Gravenhage den Minister hun geluk'wenschen aanbieden. Vele mooie bloemstukken van bonden, vereenigingen en particulieren vertolkten eveneens de sympathie, welke Minister Aalberse ge niet. Talrijk ook waren de bewijzen van belangstelling, welke men den in alle kringen der bevolking hooggeachten Minis ter aanbood door brieven, kaartjes en te legrammen. Onder de telegrammen was ér een van Z. D. H. den Aartsbisschop van het haar ernst is met het buiten ons land 1 T„ a c r> a o 1 A in de S.D.A.P., constateerde spr., is houden van vreemde revolutionnaire-: woelgeesten. i iets met ,n orde' Een verlles aan Ieden als het laatste jaar politieke partij en vak- j j beweging hebben geleden, was tot nu tod ongekend. (Thans is er eenige kentering gekomen.) Er is in de partij gebrek aan persoonlijke toewijding, men beschouwt te viei ais e*:n vereenigiag, waarvaa men alleen maar betalend lid moet zijn. De heer Troelstra sprak over bet ver schil van meening, gebleken onder de soc.-dem. in de Eerste Kamer in zake de Wielingenkwestie. Het S.D.A.P.-congres machtigde den partij-voorzitter de leiding van de Hol- landsche en Belgische Soc.-Dem. partijen bijeen te roepen ten einde de Wielingen kwestie te bespreken. Naar aanleiding der bespreking over het militairisme nam het congres het besluit in het strijdprogram der partij op te ne men: actie voor internationale en natio nale ontwapening. In de discussies mengden zich o.a. de heeren Van der Goès, Schaper, Brauti- gam, Kupers en Wihaut. Verlaging van den melkprijs te Amster dam. Met ingang van I April a.s. wordt de melkprijs in de Hoofdstad met 2 cent per liter verlaagd. De burgemeester van Rotterdam. Naar het „Val." vermolmt, zal do heer Zimmerman, directeur worden van de Twentsche Bank. De Nederl. Journalistenkring en da l-ntellcctue.de Rond. In do Vrijdag j.l. te Utrecht gehouden buitengewone algemeene vergadering van den Noder- landschen Journalistenkring, werd voor namelijk de vraag besproken of de Kring definitief zal toetreden tot het Algemeen Nederlandsch Intellcctuoclen Verbond. Na langdurig debat werd oen gewij zigde motie-Ed. PoVr, waarin wordt uit gesproken dat de kring niet tot het Verbond zal toetreden, maar geen be zwaar heeft, om voor bepaalde gevallen met den Bond samen te werken, mot groote meerderheid aangenomen. JUBILÉ VAN DEN HAARLEMSCHEN DIOCESANEN MARIABOND'. In het gebouw der St. Joseph- Gezellen-Vereenïging te Amsterdam is Maandagmiddag j.l. het 12Vn-jarig be- staans-jubilé van den Haarlemschen Dioc. Mariabond plechtig gevierd, Des morgens te 11 uur was in de St. Hubertuskapet een plechtige H, Mis opgedragen, onder welke de Wel Eerw. heer B. v. Leeuwen een drank- bestrijdingspredicatie hield. De op komst der afgevaardigden was zóó groot, dat de kapel ternauwernood in slaat was allen te bevatten. Het aantal der ter vergadering ver tegenwoordigde afd e'ingen bedroeg 68 Aangevangen -werd met de huldiging der bestuursleden door de feestcom missie, welke bij monde van liaar pre sidente, mevr. Huvvenaar, woorden van gelukvvensch tot de leidster van den jubileerenden bond richtte en deze met een schat van bloemeu begif tigde. In haar speech gaf mevr. Iluy- venaar een zakelijk, maar ook humo ristisch getint overzicht van de bonds- lotgevallen over de afgeloopen jaren. Een daverend applaus volgde op de mededeeling, dat het Z. II. den Paus had behaagd het eerekruis Pro Eccla- sia et Pontifice te schenken aan de Bondspresidente, mej. A. Kokshoorn, die van de oprichting af in liet bestuur zitting had. Vele telegrammen, w.o. een van Z. D. II. Mgr. Chillier, on andere blijken van belangstelling, he nevens een zeer groot aantal doem stokken, waren inmiddels ingekomen. De vele aanwezigen, onder wie de FIoogEerw. Heer Mgr. J. Th. A. Bos man, Deken van Amsterdam, konden dan genieten van een fraai gvmna- stieknummer, uitgevoerd door enkele leden van de Amstcrdamschc afd. Daarop werd het woord verleend aan den WelEerw. Pater C. Otieu O. P., uit Zwolle, tot het houden der feestrede. Spr. hield den vergaderden duidelijk voor oogen, welk een schoon werk v-an Christelijke Naastenliefde de Roomsehe drankweer is, hoe vooral het mooie ideaal er van in dezen tijd, die zoo ideaalloos, verstoffeüjkt en laag-bij-de,-grondsch is, in staat is edele geestdrift voor een goede zaak op te wekken en tot daden te brengen. Spr.'s rede, herhaaldelijk door ap plaus onderbroken, werd aan het slot hartelijk toegejuicht. Na de pauze kwamen Thomasvaer en Pieternel ten tooneele, om in een aardige revue een relaas te geven van de bondswederwaardigheden sinds de oprichting. Aau juichklanken ontbrak het niet en herhaaldelijk werd het publiek aangespoord applaus te schen ken, waaraan het gul voldeed om ten slotte met daverend handgeklap het kranige paar een welverdiende hulde te brengen. De presidente, Mej. Kokshoorn, dankte in een kort slotwoord allen, die de zoo luisterrijke viering van het 12y2-jarig feest hadden mogelijk gemaakt en spoorde aan om niet on- verflauwden ijver te blijven doorwer ken. Namens het geheele bestuur be tuigde zij haar erkentelijkheid voor de gebrachte hulde. Onder het zingen van „Aan U. o Koning der Eeuwen", ging de ver gadering uiteen. Een weinig later viel een witervlieg* tuig, bemand door luitenant Dugand, Oil. zw aar gewond w.-rd. Vi-kcis vliegtuigen voor In ië.Naaf- de „Te!."' verneemt, al door de regeer ng een vierlal Vicker.i Viking Amphibian- vixegtuigen worden a'-.ngeko ét. Deze ma chines zouden bestemd zijn voor den 'tonst in Ned.-Indië. Een belangrijke verduistering. Da controleur Binnenlandsch Bestuur, Van der Bel uit Grisee, heeft zich aangcg vetf bij den Officier van Justitie te Soerabaia, wien hij bekende 125.000 aan padigel* den te hebben verduisterd, om speelschul den te voldoen. Hij is in voorloopige hechtenis gesteld. „Msb." Een vecht far tij met veel dooden. - Uit Banjermassin wordt door Aneta ge* meld, dat bij een groote vechtpartij van juist aangekomen Chineesche koelies te gen Javanen, waarbij twee Javaanscbe koe* lieioodsen werden a geloopen, verschelde* ne dooden en gewonden vielen. Assistent* resident De Haan is met een brigade ge* wapende politie uit Samarinda derwaarts vertrokken. Twee vliegongelukken. Te Nice zijn Vrijdag twee vliegongelukken gebeurd. Een vliegmachine, bestuurd door den chef-mecanicien Podenant viel op den grond te pletter. De bestuurder Overleed 'spoedig. DOODGESCHOTEN BIJ VERVOER NAAR HET GASTHUIS. Bij het vervoer naar het gasthuis te Middelburg is overleden de 10-jarige P. de Haze Az., uit Geersdijk, gem. Wissekerke, die getroffen werd in den buik door het afgaan van een geweer, dat zijn oom geladen bij zich droeg. De getroffene wilde het geweer eens in handen nemen, om het van naderbij te bekijken, waartegen de oom zich verzette, met het ongelukkig gevolg dat het geweer afging. Voor het instellen van een nader onderzoek iss de oom voorloopig in arrest gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. VEBLBlii iOVENDE JEUGD. Vorige week werd ingebroken in da ICath. Jongensschool te Kampen en eenigj geld ontvreemd, henevens notlooden en dergelijke. De poli'le vond al spoedig een spoor, hetwelk leidde tot de ontdekking der inbrekers. Ze wa.-en drie in getal en telde te zamen juist 25 levensjaren, want do oudste was negen en de beide anderen nog één jaar jonger. Voortgezet onder zoek bracht aan het licht, dat het twee van deze boefjes waren met een ouder broertje van eon hunner, die zich gedu rende de laa ste weken balden schuldig gemaakt aan twee gevallen van lade- lichting en aan winkelroof. DE EX-KROONl 3 EN ZIJN MOEDER. De ex-Duitsehe kroonprins, —begeleid door den Fecretafis-ge-ernal in alge ue nen dienst, mr. I. B. Kan, he"ft zich Zaterdag naar Doorn begeven tot het brengen van een bczorir aan rijn 'er. MODERNE ROOVERS IN HET HAAGJE. Vrijdagavond 8 uur kwamen twee onbekend gebleven personen den bak kerswinkel van IIus, Coperuicuslann 125, te 's Hage. bijmen Een van hen bedreigde de winkeljuffrouw met een revolver, terwijl de andere de in kas zijnde gelden van haar opeisehte. De juffrouw kon niet anders doen Jan het geld, ongeveer f 100, af te geven, waarna de bandieten verdwenen. De politie stelt een Streng onderr.oek in. HET VERGIFTÏGINGSGEVAL TE VIER LINGSBEEK. Naar de „Tijd" verneemt, is H. uit Vier lingsheek, die had bekend, zijn vromv melk met bedwelmend poeder te hebben togediend, tengevolge waarvan de vrouw zou zijn overleden, weer op vrije voelen gesteld. Nader justuieelT onderzoek moet lubben uilgewezen, dat vergiftiging niet Naar bet Fransch van RAOUL DE NAVERY, bewerkt door E. M. VAN PINXTEREN, R. K. Pr. Hij, dien de oude dienaar de graaf en de verlamde Humbert noemde, ging zitten aan de tafel, opende een bock met koperen sloten, op een handels- boek gelijkend, en begon te lezen, waarbij de grijsaard hem met de groot ste opmerkzaamheid volgde. Iedere bladzijde, iedere regel van dat boek verhaalde van een ramp, die door die twee mannen gelenigd was. Armen ge spijzigd, verre missiën ondersteund, bedden gesticht in hospitalen, kerken en klooster- hersteld. „Ik herinner mij," zeide Humbert, de handen vouwend over een blad, dat hij juist had afgelezen, dat een vrouw mij des avonds kwam opzoeken en smeekeu haar te helpen om zich naar haar man te begeven, die uit liefde tot haar. zijn fortuin was gaan zoeken in Indië. Zij vernam den ondergang en de ziekte van tiaar man, brandde van verlangen zich bij hem te voegen en had het geld voor haren overtocht niet Wij gaven haar 2000 gulden en zij vertrok ons zegenend. Moge de zee haar genadig en God haar barmhartig geweest zijn." Zijn stem was somber geworden, tra nen verstikten haar. „Humbert! HumbertI" mompelde de grijsaard. „Ik zie altijd, zonder ophouden, voor het oog mijns geestig, storm, schip breuk kinderen omkomend in de armen hunner moede... Ik zie de donkere oogen van Flaviane, die mij aanzien, de blauwe oogen van Dolores, die mij tegenstralen... Ik kan die dierbare beel den niet van mij verdrijvenIk heb gemeend, dat de naastenliefde mijn smart zou bedaren, dat het gezucht van de smarten van andereu mij onder werping zou leeren, maar ik heb mij bedrogenGod neemt mijn offer niet aan...." De kamerdeur werd langzaam ge opend en een priester trad binnen. Zijn voorkomen teekende een zoeten ernst, zijne donkergrijze oogen schitterden van kalme rust. Zijn ouderdom vormde een scherpe tegenstelling met die der beide manneu. Het gelaat der twee eersten, droefheid en haartstocht teekenend, maakte een pijnlijken indruk, dait Van den priester gaf rust. Het maaikte zon der spreken een leven van offer en studie bekend. De rust van den arbeid en de blijdschap der naastenliefde wa ren er duidelijk op geteekend. Geen smart, hoe bitter ook, kon zich lof hem wenden zonder troost te vinden. Zijn kleeding, die de apostolische een voudigheid navolgde, getuigde dat hij zich zeiven geheel Vergaf Toen hij' het neerslachtig gelaat van hem, dje door den grijsaard Humbert genoemd werd, zag, ging hij tot hem; greep zijn beide handen en zeide op een toon "van diep medelijden: „Mijn heer de graaf, schild, smeek ik u, dc herinnering aan die beelden van u af. Vraag niets meer. aan het verleden, «lat de Heer voor u zoo bitter deed zijn: zie slechts op de toekomst, die u den overstoorbaren vrede en de vreugde dergenen die wij beminnen weder te vinden geven zal." ,,Ik lean niet," antwoordde Humbert, de handen wringende, „ik kan niet! Ik lieg als ik zeg, dat mijn moed terug keert jk lieg als ik zeg, (lat ik ver geet. En toch. gij weet het, mijn vriend, heb ik allés beproefd om daartoe te komen. Gij hebt mij gezegd aalmoe zen te geven en ik heb het gedaan; mijn leven te wijden aan het vertrou wen van ongelukkigen en ik heb het beproefd. Maar de wonde in mijn hart is blijven bloedenHeb ik mij zeiven niet genoeg verloochend? In mijn wan hoop wilde ik verdwijnen van een we reld, die mij niets meer kon geven. Ik ben daarin zoo goed geslaagd, dat mijn vrienden mij omgekomen wanen op een verre kust. Hier in deze onbcr kende wijk, in dit. hesheiden vertrek, ben ik mijnheer Humbert, gelijk mijn vader mijnheer Jacques is. Wij zijn bei den dood: ik, zedelijk gedoo door het verlies van mijn vrouw en dochter; hij gebroken door mijne smart. „Neen," zeide de priester, hem de handen drukkend, „gij doet u zeiven in di toogenblik onrecht, en de ont moediging, die u als een bekoring over valt zal, evenals vroeger, wijken voor het gevoel van de weldaden, die gij aan anderen bewijst. Ja, gij hebt u teruggetrokken van de wereld, die u niets meer te geven had, maar om aan God den vrede te vragen, dien Hij geeft aan degenen die Hij bemint. Graaf Humbert eD markies de Flessigny zijn gestorven voor de wereld, maar in hun ,plaals bestaan twee mannen, die ge heel Darijs „de schatmeesters der ar men" noemt. „En men zegt dat de smari doodt," riep Humbert op bitteren toon. om te ster- .vant gij z-jt k. Gij heb) noodig," maar „Gij hebt het reclil ven," zeide de pries! do. ziel van een groot zonder twijfel nien de armen hebben u lig." „Zie, mijn vriend, ik zou de armste bedelaar willen zijn, als ik door een wonder mijne vrouw en mijn iliad kon lerugbekomeu." „Vroeger boopiet gij. op dat wonder. God openbaart Zijne geheime plannen niet „Thans lioop ik er niet meer op! Tien jaren voorbijgegaan siiys de schipbreuk 1 de Terrible." Ouder gesprek was markies Jacques onbewegelijk in 'n leunstoel gebleven. Zijn blik orldurend op den ongelukkige g; ra- me smart, des te hev, rich nauwelijks kon uilen, 4.kL n bijna Door een ontzaggelijke 1.. in ning wilde liij opstaan, maar zijne ver stijfde beencn konden hem niet dragen en hii viel aan de voeten van zijn toon neder, terwijwl hij fluisterde: „Vergif fen is!" Hat woord en het gerucht van diet, val ontrukte Humbert aan zijn verdoo» ring. Vlug lichtte hij z 1 vader op, !tc hem op zijn stoel terug, bedekte ijne ijskoude handen met kussen gt angstig uil» k dood u, mijn vader! Heer, hek nu lelijden met mij „Uwe droefheid is de straf voor mijn? gestrengheid," antwoordde de grijsaard De inlichtingen, door Antonin d f.annoy verkregen ten opzichle van den grflflT dc Flessigny, waren zeer juist Zoodra de tijding van de ramp, die hom alle geluk op deze wereld ont roofde. hem bereikt had, maakte hij zijne bezittingen te gelde en vertrok naar Sainte-Marthe. Een langdurige ziekte hield hem daar op. Toen hij wederom sterk genoeg was om een lan gen ecvrlocht »c wagen, besteeg hij een schip dat naar Nantes vertrok, waan hij in de maand Augustus aankwam. .Wordt vervolgd

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 7