BUITENLAND. Korte Berichten Prijsdaling. Orde en Arbeid De uitsluiting in de Kleeding- industrie. Handel en Nijverheid. Kerk en School Kunst en Kennis. ik V rï jzinnlg-conser vatie ve naieviteit. TRUSTVORMING. De Commuoistische opstand in Duitschland. De toestand In Ierland. GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. nis doodsoorzaak moet worden be- jscfcouwd. BRAND IN HET DUITSCHE I CONSULAAT TE ROTTERDAM. Zondagmorgen omstreeks kwart lover 5 ontstond brand in pand no. 27 ami de Gedempte Glashaven, te Rot terdam/ waar de handelsatdeeling van liet Duilsche Consulaat gevestigd is. Een nachtwaker van den Gecontr. Part. Nachtdienst zag de vlammen slaan uit- de arcliief kamer: weldra deelde het vuur zich mede aan die benedenvertrekken van het Duitsche Consulaat en het daarboven gelegen kantoor der N.V. Teclienma Tech nisch bureau. Zoowel het Duitsche Consulaat als Techenma bekwamen groote brandschade Bij de laatste zijn voor duizenden guldens aan toekenin- gen vernield, terwijl de in het be nedengedeelte van li huis gevestigde Showrooms der firma J. C. H. v. Duyl Zoon groote waterschade be liepen. De brand werd met vier stralen Op de waterleiding gebluscht. GEZONKEN -EN VERDRONKEN. In de Schie tusschen Delft en de Zweth is Maandagmcr-en' het met rioolbuizen geladen tja nschip „Elisa beth" (schipper J. Vcekers, te JVIade) door den hevigen wind aan den grond gevaren en vol water geloopen. Bij dit ongeluk kon een kindje van -41/2 mr.nnd, dat in het vooronder lag, niet ïneer gered worden en is verdronken. Het gezonken scliip, waarvan al leen het voorste gedeelte boven water Uitsteekt, lag dwars in de vaart, zoo dat de scheepvaart voor de grooteré vaartuigen gestremd is. AANRIJDING MET BEDENKELIJKE GEVOLGEN. Op den Nijvertlalschen weg te Wier den (O.) is een dogear met vijf per sonen door een in volle vaart zijnde motorfiets aangereden. Drie personen werden uit het rijtuig geslingerd. Een hunner kreeg ernstig letsel. De per soon op het duo der fiets werd be wusteloos opgenomen. Zijn toestand is bedenkelijk. De bestuurder der fiets liep een diepe hoofdwonde op. De 'dogcar was zeer beschadigd. DIEFSTAL OP EEN POSTKANTOOR. Toen Zaterdag te Delft een aannemer een aangeteekenden briet aan hel postkan toor kwam afhalen, legde hij even zijn portefeuille neer en vergat die jveer bij zich te steken. Toen hij even later te rugkeerde bleek de portefeille met ruim 2000 geldswaarde reeds verdwenen te Zijn. JAMMERLIJK VERBRAND. Te Rheden (Gekl.) stookte een zeven jarig meisje B. met haar 13-jarigen br-oe in een weide een paasdhvimrtje. Zij kwam Imet haar jurkje in aanraking met da vlam men en stond weldra geheel in brand. (Toegesnelde hulp kon niet meer verhinde ren, dat het kind zulke ernstige hrand- jwond-en kreeg, dat ze reeds eenige uren later overleed. EEN NOODLOTTIGE RUKWIND. Mej. H., buffetjuffrouw dn een café te 's-llage, wandelde ffaandag op het Gevers jDeynootplein. Een rukwind o-p-en-de haar tasdhje en de inhoud, papiergeld ter waar- 'de van f 500, woei ca- uit. Na eenig zoe ken kreeg mej. H. weer 150 bij oikaar, Zoolat nog 350 wordt vermist. DE VERWILDERING DER JF'KJD De vorige week heeft een ieeraar vain een openbare H. B. S. te 's-Hage zich ge noodzaakt gezien 2 leerlingen van de 'school te verwijceren. Als wraakneming tegen dezen maatregel zijn vermoedelijk 'door die leerlingen op de ruiten van den J-eeraar aan de v. d. Boschstraat twee bil jetten geplakt met het opschrift: „Zcde- lijkheidsdictator." Uit het bovenstaande blijkt wel de ver regaande verwildering en schaamteloos heid van zekere categorieën H. B. S.- (schoüeren. Mogen doze feiten ecihter -tevens 'oen waarschuwing zijn voor de ouders, toe te zien, waar zij hun kinderen laten jstucieeren, voegt de ,,Msb." hieraan toe. NIEUWS VAN DEN DIAMANTEN- f DIEFSTAL. S Wij hebben indertijd gemeld, dat uit hen doos, die door de Amsterdamschc ifirma Polak naar Antwerpen werd ge zonden, voor een groote waarde aan dia manten werd ontvreemd. Naar de „Msb." thans uit Brussel ver neemt, heeft het onderzoek door de ju- Sitie te Antwerpen uitgemaakt, dat de doos fclechts eenmaal geopend is geweest, zoo- da1 zij leeg moet verzonden zijn. Aan de Amsterdamsche politie is een rapport in JSien zin verzonden. Aan de gevolgen overleden. De 117-jarige mej. J. Vos van de Beemte, ïdie 1'. Zondag door de auto van Üen heer Daendels uit Hattcm werd aangereden en sindsdien in het Apel- SLoornseh ziekenhuis in bewustèloozen toestand werd verpleegd, is aldaar overleden. Arm afgerukt'. Bij de N.V. Picus Houtindustrie te Eindhoven is door een zaag een arm vau Jen werkman jM„ uit Geldrop, afgeslagen. De on gelukkige is naar het R. K. Gasthuis overgebracht. Bosch- en heidebrand. Langs de Belgische grens, in de buurt van de Achelsche kluis, zijn Vrijdag verscheidene H.A. heide en dennenhosschen afgebrand. In de tram onwel geworden en over leden. Een bejaarde vrouw, die in een tramwagen te Amsterdam, onwel werd, is eerst in het tramhuisje aan de Maurits- fcade binnengedragen en vervolgens per aulo naar het ziekenhuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek zij overleden te Stijn. Slaapziekte te Heerlen. Te Heerlen heeft zich wederom een geTal van slaap ziekte voorgolaan. D den patient is hoogst erms'i- Watergebrek'. Ia vel© plaatsen in Idc provincie Groningen heerscht groot j^ehrek inn drink-^en recanwater^Yau elders wordt water ontDudcn en zelfs reeds voor 10 ct. p. emmer verkocht. Zon wel te Ylissitigen als te Middel burg is de melkprijs met 2 cent per L. vetiaagd eu teruggebracht van 20 op 18 cent. Uit Amsterdam werd Zaterdag j.l. gemeld, dat reeds uit 22 plaatsen, waaronder de voornaamste dos lands, bericht is ontvangen, dat de aange sloten werkgevers aan hun maatkleer- makers en detail-confceticwerkers, in movereenstemming met het door de algem. vergadering, genampn besluit, tegen 1 April hun dienstbetrekking hebben opgezegd. De coupeurs worden door dit besluit niet getroffen, doch op de gevolgen der uitsluiting heeft dit geen invloed. Naar verwacht wordt, zal ook de verkoop van con- fectie-goederen sterk worden belem merd door de uitsluiting, doordat niet de minste verandering aan de costu mes kan worden aangebracht. Buiten deze actie wordt een op zich zelf staanden strijd gevoerd in het en-gros hecren-confect'e bedrijf, welke aanleiding werd, dat op een fabriek te Groningen en enkele filialen van Noordelijke fabrieken te Amsterdam het werk werd neergelegd. Ook bij de firma Muller, aan de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam, is een slaking uitgebroken. Naar nog wordt medegedeeld, is de uilsluiting liet thans beoogde doel der door de werknemers geprocla meerde partieele staking. Een algemcene stillegging van het geheele bedrijf, welke in de thans iiecrsclicnde seizoensdrukte het sterk ste strijdmiddel was der werknemers, zou hunnerzijds nimmer bereikt zijn met een algemeens staking, omdat er nog altijd ongeorganiseerde arbeiders en zwakke broeders zouden zijn ge weest, om den arbeid voort te zetten. Te Amsterdam bedraagt het aantal arbeiders, dat uitgesloten zal worden, circa 2200. -Vrijdag is te Zwolle het geheele personeel bij Gebr Bervoets, 33 per sonen, in staking gegaan. 1-Iet standpunt der Veenarbeiders. In een Vrijdag te Steenwijk gehouden ge combineerde vergadering var afdeelin- gen Steenwijk, Steenwijk r .«Havelte Uffeite, Onna en Kallenko ien Ned. Bond van Veenarbeiders, is gesloten 10 pet. loonsverhooging te eischen en bij niet inwilliging daarvan niet met den arbeid in de veenderijen te beginnen. Wij meldden reeds, dat de vervetters besloten het loon met 20 pet. te verlagen. Een verschil dus van 30 pet. Een conflict schijnt onvermijdelijk. DE VERVENERS IN HET NOORDEN. Zaterdag j.l. zou de betooging van ver leden week tegen de verlaagde loonen uit de verschillende veenderijen herhaald worden. Er was echter een ^terke politie macht op de been en op haar hoede. Bij het gemeentehuis te Stadskanaal werden 1200 betoogers groepsgewijze gevisiteerd door marechaussf en veldwachters. Ver schillende wapens, waaronder revolvers, werden den eigenaars ontnomen en proces verbaal opgemaakt, waarna de stakers in verschillende richtingen werden geleid. UITVOER VAN VLEESCH. De minister van landbouw heeft, naar de „Slagerscourant" meldt, aan het hoofdbestuur van den Nederl. Slagershond gemeld: „fk kan aan uw verzoek om den uitvoer van vleesch en dus ook van levend vee weder te verbieden, geen gevolg geven. „Nadat het gedurende de crisisjaren ingestelde uitvoerverbod is opgeheven, zijn de vleeschprijzen over het alge heel belangrijk gedaald. Nu de prijzen weder eenigszins oploopen, acht ik het niet gcwenscht, landbouw en han del opnieuw te verontrusten met de wederinstelling van een uitvoerverbod, Door in deze zoo weinig mogelijk in te grijpen, komt het mij voor, dat normale omstandigheden het snelst weder zullen intreden." DE NIEUWE ONTGINNING TE VLODROP STOPGEZET. Naar de „Tel." uit goede bron ver neemt, is besloten de werkzaamheden aan de nieuwe ontginning van het groote slaatsmijnveld te Vlodrop stop te zetten. De ontginningsplannen worden voor om bepaalden tijd uitgesteld. Tot deze stopzetting moet men geko men zijn door de onzekere toekomst van het mijnbedrijf en velerlei bezwaren tegen de ontginning in deze omgeving. DE STEUNREGELING IN DE SCHOENEN-INDUSTRIE. Een rectificatie van den Minister Naar arpjleiding vjan Jiêt èerijcht van het persbureau V. D~ in zake een conferentie van den Minister -van L., N. H.. met het bestuur van den Ned. R.-K. Bond vjn Schoenfabrikanten, wordt thans aan .l^et Corr. Bureau van bevoegde zijdelet vol gende gemeld: - Het verslag betreffende een audiëntie door den Minister van L., N. H. ver leend aan het bestuur van den Nederl. R.-Ka Bond van Schoenfabrikanten, is in zooverre onjuist, dat genoemde be windsman niet alleen geen enkele toezeg ging omtrent het verleenen van een rijks toeslag op het product gedaan heeft, dat zulk een toeslag, afgescheiden van andere bezwaren, waarschijnlijk wel op financi- ecle overwegingen zou moeten afstuiten. De Minister verzocht het bestuur echter, zijn vrenschen te dien opzichte schriftelijk uiteen te zetten, opdat hij aan de hand dier gegevens met zijn ambtgenoot van Arbeid, tot wiens taak de bestrijdino <ter werk loosheid in de eerste plaats behoort, In overleg zou kunnen treden. PAASCII-COMMUNIE VAN EER HERSTEL. Pater Joachim S.S.C.C. verzoekt ons opname van bet volgende: De leden van het 'genootschap der Paasch-communie van Eerherstel, door het geheele land verspreidt, wordt bij deze her innerd aan hun eere-plicht ten opzichte van het H. Hart: buiten hun eigen Paasch- Communie minstens ééne H. Communie op te dragen, om hierdoor de plaats te vervangen aan het Eucharistisch Feest maal van een die ongelukkige Katholie ken. die hun Paaschplicht niet vervullen. Een eigen federatie-orgaan. Op de al- gemeene vergadering van de Diac. Verec- niging in het Bisdom Haarlem zal van ge dachten gewisseld worden over het besluit van het Hoofdbestuur om het „Kath. Schoolblad" over te nemen, van de D. V. in het Bisdom Haarlem en „De Kath, Schoolbode" van de St. Lebuinus-Ver. in het Aarts-Bisdom en beide bladen samen te geven onder den naam van „Het Katho lieke Schoolblad" voorloopig onder redac tie van de samengevoegde Redacties van ,Hot K. S." en „De Kath. Schoolbode" Dr, Bredius en het Mauritshuis. De heer Albarda, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van O., IC. en W. de volgende vragen gericht: I. Is het juist, dat dr. Bredius zijn ont slag heeft genomen als adviseur bij het Mauritshuis? II. Is het juist, dat buiten dr.. Bredius om advies in zaken, het Mauritshuis be treffende, bij anderen werd ingewonnen? Zoo ja, kan dan hieromtrent eenige me- dedeeling worden gedaan? Mengelberg op de terugreis. Willem engelberg heeft per s.s. Nieuw-Am- sterdam, de terugreis naar ons land aan vaard. Onder buitengewone geestdrift van de zijde van het publiek van New-York had zijn afscheids-concert plaats. Do vrijzinnige, conservatieve „Nieuwe Ot;" beroemt er zich in een circulaire op, nog wel om abonné's te winnen, dat zij in 1920 vrijwel alleen stond in haar verzet te gen de arbeidswet-Aalberse. Nog veel mooier is het feit, dat het blad over 1918 in herinnering brengt: „In November '18 poogde onze Redactie te voorkomen, dat de burgerij zich liet hangmalen door den staatkundigen storm, door er op te wijzen, dat de Nederlanders, die geen omwenteling wilden, niet slechts;' over 90 pCt. der geestelijke wapenen, maar* als het er op aankwam ook over 75 pct.1 van de physieke weermiddelen: besctjii ten". Gelukkig, dat er toen in die beruchte Novembermaand een „Nieuwe Courant" bestaan heeft en dat dit blad zoo machtig was! Heel Nederland „liet zich bang ma ken" maar gelukkig de „Nieuwe Courant" waakte. Met één gebaar verwon ze: „ze wees er op, dat"enz., en de zaak was gezond. Heil dus de „Nieuwe Courant". En gij Katholieke en Christelijke organi saties, schrijft spottend „Criticaster"' in de „Resb.", die u ook al iets op 18 November '18 Iaat voorstaan, gij zult er niet aan kunnen ontkomen, dat gij U abbonneert op de „N. Crt" Zelfs al was dat blad ook.... „vrijwel alleen in haar verzet tegen Aaiberset" Nu een sub-commissie uit de Staats commissie voor het productiestelsel zich zal bezig houden met het onderzoek naar trustvorming hier te lande, brengt de Haagsche redacteur van het „Handels blad" de aanleiding tot dezen maatregel in htrinnering. Een zeer sterk sprekend voorbeeld van trustvorming is de belanggcmeenschap in den rijwielhandel, welke de heer Bergsma in de Eerste Kamer ter sprake heeft ge bracht. Al komen de goederen uit het bui ten-land nu onbelemmerd binnen, wanneer ze hier zijn, vaften ze in de handen der groot-,-tusschen- en klein-handelaars. En dan is de verbruiker niet meer verzekerd, van koopen tegen den laagst mogelijken prijs zooals vroeger voor den oorlog, door den concurrentiefaclor. Dit wordt volstrekt niet altijd veroor zaakt door een zoo formeeie trustvor ming als waarvan de heer Bergsma een voorbeeld gaf, maar vaak eenvoudig door een veranderde menaliteit van den handel, die er toe neigt elkander onderling niet meer zoo scherp mogelijk te bestrijden door te zoeken naar den laagst mogelij-ken prijs, maar veeleer neigt naar het hoogst mogelijken. En het zijn vooral deze onge organiseerde. deze stille trust, die thans de prijzen hooghouden. Een staaltje kan men dezer dagen lé zen uit een korte mededeeling in een der Haagsche bladen: „Waarom blijven de bananen zoo duur?" vroeg een kooper aan •een winkelier. „Die hoeven toch geen 13 cent meer ,te kosten". „Wel neen," was het an/twoord, „maar ze blijven zoo duur, zoolang het publiek er zooveel voor geeft." Ja maar dat zou vroeger onbestaanbaar zijn geweest Vóór den oorlog kon het pu bliek het redelijke of onredelijke van den prijs van een banaan evenmin beoordeelen als nu. Maar dat was ook niet noodig. Door de scherpe concurrentie was ieder er zeker van dat hij de verlangde waar zoo goedkoop mogelijk kreeg. Dat is nu niet meer zoo. De bandelaar is gfwoon en geneigd geraakt om niet meer te vra gen: Wie verkoopt goedkooper dan i'k? om dan zijn prijs zoo mogelijk óók zoo laag te stellen, doch om te vragen:. Wie verkoopt duurder dan ik? om dab' onk zijn prgè omhoog: te brengen. »-<" - 1- !'fc re.n.fw» tyi V<"' - Met andere woorden: De prijzen volgeny niet meer een minimum-, maar een maximum-tendenz. Wat weder een ge volg is van het feit dat, als een over blijfsel van de crisishuishouding, de be trekkingen tusschen de handelaars onder ling nidt meer zoo sterk door concurren tie worden behecrscht als voorheen, dal de divergeerende tondenzen tusschen hen ten deele zijin vervangen door convergee- rende. Die zich uiten hier als formeeie truistvorming, daar als losse afspraken, ginde in den nog ijlcren vorm van een ge zamenlijke neiging. Daarom zijn de bananen nog zoo duur. En nog heel wat andere artikelen. De schrijver weet niet, of er tegen deze stille trust wel iets anders tc doen zal zijn dan het toepassen van coöperatie door de verbruikers. Hetgeen, naar zijn meening. op den duur dan wel liet, zelf gegraven, graf van den middenstand zou kunnen uit richten, betwijfelt bij. a „Tegen formeeie .trustvorming blijikjt, in 't buitenland, al moeilijk op te treden en wanneer men weder, als vroeger, antiwoe- kerwetten gaat maken, 3-an k'pmlt men van zelf weer tot de moeilijke kwestie van de pariteit tusschen prijsopdrijving en loon- opdrijving, die in vroegere jaren zoowel de arbeiderslooncoalities als de paitroons- prijscoalities deed verbieden en die een van de twee klippen is geweest, waarop de Duurtewet is gestrand. In Engeland ech ter zou, gelijk de heer Bergsma aantoonde, een contr-adt als dat van dén rijwielhandel dat hij besprak, door den rchter onwettig en zelfs strafbaar worden geoordeeld. Terwijl bij ons zulke zaken deftiglijk 3e „Koninklijke goedkeuring" verwerven! Maar hoe dit zij, ais men ten kwaad wil bestrijden, moert men bet eerst goed kennen. HET SANATORIUM „BERG EN BOSCH." Men schrijft ons: Zonals bekend, is het sanatorium „Berg en Bosch" te Apeldoorn, inrichting van de R.K. Vereenig mg tot bestrijding der Tuber culose „Herwonnen Levenskracht", vorig jaar Juli door minister Aalberse geopend. Sindsdien is de exploitatie geleidelijk ter hand genomen. Eerst de bei-de mannenpa- viljoens en daarna het vrouwenpavjijoen, elk plaats biedend voor ongeveer CO pa tiënten. Gedurende de beide laatste maanden lijn er dagelijks gemiddeld 70 patiënten in verpleging, waaronder gemiddeld 65 voor rekening van het invalidileitsfonds door middel van de Raden van Arbeid. Thans zijn naast den. Geneesheer-Direc teur aan deze inrichting verbonden eerste geneesheer en een geneesheer-assis tent, terwijl men spoedig voor de vrouwen- af deeling een vrouwelijke assistent hoopt te kunnen aanstellen. Düt wacht nog slechts op de benoeming. Daarnaast is men bezig met de voorbereiding van het in exploitatie nemen van het kinderpavil joen, dat ook weer een 60-tal patiëntjes zal kunnen heibergen en waarmee men in Mei hoopt gereed te zijn. Daarmee is dan het heele sanatorium in gebruik genomen. Op 24 en 25 Maart had de Algemeene Vergadering van „Herwonnen Levens kracht" plaats, waarop o.m. het h-h. re glement werd vastgesteld en de begrooting, in ontvangsten en uitgaven een hedrag aanwijzende van 164.310, goedgekeurd. Een commissie voor plaatselijk werk werd in het leven geroepen, de leden daar voor benoemd, en een reglement vastge steld, o.m. omschrijvende, dat de taak de zer commissie zal zijn het dienen van ad vies aan het bestuur van „Herwonnen Le venskracht", ten opzichte van werkzaam heden door de comité's te verrichten. Zeer belangrijke besprekingen zijn ge voerd ten opzichte van de exploitatie van het sanatorium „Berg en Bosch", het alge meen gebrek aan sanatoriumruimle en voor verzekering bij de Invaliditeitswet in bet bijzonder, benevens de honding en plannen dienaangaande. Het bestuur is thans Samengesteld als volgt: P. J. S. Serrarons, Voorzitter; 2. Brouwer, 2de Voorzitter; J. Th. v. d. Laan, Seer.-Penningmeester; H. J. Grund- meyer, 2de Seer.; J. van Ryzewyk, J. Th. Rykamp en B. Lammers, leden. De onlusten bij Leipzig. In Mölkau, een voorstad, van Leipzig, l-iepen Zondag gewapende communisten te hoop. Hierop werden honderd man van 3e beschermingspol'itie naar Mölkau gezon den.^ Het kwam tot een vuurgevecht, waar bij één communist gedood en één gewond werd. Bij den laatste werd een lijst gevon den van personen, die in de beweging be trokken zijn. Streng optreden noodzakelijk De rijksregeering en de Pruisische re geering hebben de beloften van den opper- presldent van Maagdenburg van straf vrijheid voor vrijwillige aflevering der wapens nietig verklaard. De rijksregeering acht een zoo scherp mogelijk optreden te gen de oproerlingen noodzakelijk, In het Rijnsch-Westfaalsche industriegebied. In bet Rijnsch-Westfaalsche industrie gebied heeft het stakingsparool der com munisten niet zooveel succes gehad als zij verwachtten. Toch is de toestand ver scherpt. Op verschillende plaatsen is het tot bloedige botsingen gekomen, die een aantal slachtoffers hebben geëischt. In Dortmund werd een patrouille der veiligheidspolitie door communisten over vallen. Een politieagent werd gedood, twee zwaar gewond. Naar aanleiding van dezen overval werd een communrstennest over rompeld; zes communisten, die aan den aanval hadden deelgenomen, werden vast gehouden, 44 anderen werden weer vrijge laten. Ook de bekende coinaiaaistealei- der Mainberg is gisteren in Dortnumd ge arresteerd* jZOTt - 1- fcrffc w'S'F-f- si 1 Ernstiger gevolgen had gisteren een bot sing van demoHStreerende communisten met .- veiligheidspolitie te Essen. Na afloop van een nict-openbare vergaldermg werd een demonstratie op touw gezet, waarbij uit de menigte met handgranaten werd geworpen. De politic, die aanvanke lijk in de lucht schoot, zag zich genood zaakt het vuur te beantwoorden. Tien de monstranten en drie politieagenten werden gedood, 35 demonstranten en 10 politie agenten gewond. Oproerige communisten hebben Maan dagochtend om zés uur Mettmann tien kilometer ten oosten van Dusseldorf be zet. Twee afdeelingen veiligheidspolitie uit El-berfel-d en een uit Müllheim zijn 's morgens tegen de oproerlingen opge trokken. De veiligheidspolitic in Dussel- dorf heeft van de geallieerde bezetting de wapens teruggekregen om Dusscldorf te gen de opstandelingen te verded:gen. Het aantal opstandelingen, dat Mettmann be zette, wordt op 1500 man geschat. De rijksbank werd bestormd en evenals het stadhuis, het politiebureau- en het post kantoor door hen bezet. De opstandelin gen requireerden alle auto's om levensmid delen en geld uit de omgeving te rooven. 's Middags tegen drie uur werd Mettmann 11a een gevecht weer door de veiligheids politie bezet. De opstandelingen verloren bij dezen strijd een doode en twee gewon den, de politie had een doode en een ge wónde. Een groot aantal geweren, eenige Fransche machinegeweren en munitie zijn door de politie gevonden. De opstandelin gen, voor liet grootste gedeelte uit Dusscl dorf afkomstig, bestalen de Rijksbank voor 635.000 mark. Ook Gruiten werd in den loop van den dag door de politie weer aan de rooden ontrukt. Bij de daar geleverde gevechten had de veiligheidspolitie 5 dooden, de op standelingen 13. In den namiddag bezet ten de opstandelingen Wülfrath; ook Vel- bert is in de handen der rooden. Een aantal personen, die met wapens uit het bezette gebied bij Solingen naar het onbezette gebied- wilden trekken, werd ge arresteerd. Ook in het nieuw-bezelte ge bied zijn biljet-ten aangeplakt en uitge deeld, waarin tot de algemeene staking wordt aangespoord en opgehitst. Ten, gevolge van de communistische ge welddaden in het regeeringsdistrict Dus- seldorf heeft de opper-president van West- falen. met toestemming van de Pruisische regcering, voor het onbezette gedeelte van het regeeringsdistrict Dusseldorf, evenals voor 'de regeeri-ngsdistricten Munster en Amberg, den kleinen staat van beleg afge kondigd. Omtrent den strijd bij Meltmann wordt (iog gemeld: De afdeeling van 100 man poldtietroepen, die fer ontzei üng van Mett mann was afgezonden, had een kort vuur gevecht bij Dornap, in het verloop waar van de communisten op da vlucht sloegen. Een andere afdeeling stuitte ou krachtigen tegenstand bij Gruiten, die echter met behulp van ontboden versterkingen werd gebroken. De politie had één zwaargewon de, de opstandelingen naar schatting 30 sledhioffers en vele gevangenen te betreu ren. Ook te Gevelsberg is een afdeeling po litie in aantocht. In Elberfeld en Barmen is het op het oogenlblik rustig, 's Nachts is te Barmen een vuurgevecht geleverd tusschen een pa trouille der veiligheidspolitie en do com munisten, waarbij de bekende Charpentier gewond moet zijn. Op het oogenbHk, om 12 uur 's middags is de naar Gevelsberg gezonden afdeeling politie op het open veld tusschen Langerfeld en Schweim in een vuurgevecht met de Spartaci-sten ge wikkeld. Tusschen de linies liggen 30 a 40 gesneuvelde Spartacisten. Een tweede af deeling is bij Neviges, ten noorden van Elberfeld, hl gevecht. aandagmiddag om '4 uur kwam bet tot een botsing tusschen een personenauto der opstandelingen en een patrouille der politie in Düssel, waarbij een Spartacist gedood cn de overigen gevangen genomen werden. In Miiulïhcim werd een door de ar beiders van Thyssen uitgeschreven verga dering verboden; bet is echter niet uitge sloten, dat de communisten zullen trachten de vergadering toch te laten doorgaan. In Gelsenkirchen werden in dén afge- loopcn nacht door benden verschillende aanslagen gepleegd op het „Hiillerwerk", .waarbij eenige materieel© schade werd.toe gebracht aan de eleclrwche centrale. Men- schen zijn niet gwond. In Dortmund Wordt, met uitzondering van de mijn „Bruchstrasse", die geheel en do mijn „Iserlohn" die ongeveer voor de helft slaakt, overal gewerkt. Op de mijn „Jacobi" bij Bottrop pleegden do stakers gewelddaden tegen de werkwilligen, waarbij do Spartacisten van vuurwapens' gebruik maakten. Door het ingrijpen der politie werden de communisten: verjaagd; het personeel van de mijn heeft echter dsniottegenstaande besloten de werkplaat sen te verlaten. Het personeel van de mijn .Westfalen" in Ahlen is slechts voor de helft afgedaald^Hedenochtend werd een co mm unistenvergaderfng gehouden, die verdere besluiten zou nemen; de demon stratie-optocht, die daarop zou volgen, is door de politie verboden. In het Ruhrgebied. De verwachting, dat bet met den com- murfstischen opstand in het industriege bied niet zoo'n vaart zon loopen, schijnt voorloopig althans helaas niet bewaarheid te zullen worden. Deze verwachting berust te op het feit, dat de twee centra van het communisme In het Ruhrgebied, Duldburg- Ruhrort en Dusseldorf thans bezet zijn door de intergcallieerde troepen, die er den staat van beleg hebben afgekondigd, waar door het natuurlijk uiterst moeilijk en ge vaarlijk wordt er een opstand te inscènee- ren. In den beginne zijn dan ook pogingen om een algemeene staking te organiseeren in deze centra mislukt. Doch, volgens de jongste berichten hebben de communisten nu bun pogingen voortgezet oostelijk vnn het bezette gebied, naar Mellmaim en Vel- hehn en'met aanvankelijk succes. In het voor do induslrie zoo belapgriika Be scheidt slaan inderdaad alle bedrijven stil. Een goed overzicht of het parool der bol- sjewiki opgevolgd wondt die in het Ruhrgebied hij de jongste verkiezingen 380.000 stemmen kregen tegen 80.000 bij de daaraan voorafgaande verkiezingen zal eerst heden kunnen blijken, na de Paasehda^n. De Leuna-jabrieken genomen. Gisterenmorgen vroeg zijn de Leunafa- brieken door de regecringstroepen geno men. De ingeslotenen konden niet ontko men. Tot nu zijn honderd gevangen geno men. De buit aan materiaal is zeer groot. Ontploffing te Charloltenburg. In den nacht van Zaterdag op Zondag had ja het openbaar privaat, naast de spoorwegbrug in de Holzendorfstrasse, dicht bij het station Charlottenburg, een geweldige ontploffing plaats, waardoor liet privaat vernield, vele ruiten stuk geslagen, vele Jiuizen ernstig beschadigd werden. Voor zoover bekend is gewórden, zijn geen mensolien het slachtoffer van deze ontplof fing geworden, waarvan bet doel dat echter niet bereikt werd blijkbaar ge weest is de spoorwegbrug tc vernielen. Amerika en Ierland. Te Dublin wordt, aldus meldt een correspondent van de „Manchester Guar dian", verwacht dat het Amerikaansche Senaatslid W. F. K-enyon, ,een persoon lijk vriend van president Harding, onver wijld een bezoek zal brengen aan Ier land cn over dit bezoek een rapport zal uitbrengen, Waarschijnlijk tegen den tijd dat het Congres in buitengewone zitting 'bijeenkomt". Ofschoon dit bezoek, naar 'men verneemt, ten doel heeft den presi dent voor te lidhten, wordt het niet. als ■officieel aangemerkt. VeFdcr wordt uit New Y-ork jjemcld, dat president Harding aan de Amerikaan fedhe Relief Commissie in Ierland heeft geseind, dat hij de campagne om 10 mii- lioen dollar bijeen 1e krijgen voor liet 'relleffonds steunt. Een katholieke kerk onder vuur. De correspondent van de „Manchester Guardian" te Tralee meldt, dat regee- Tiugslroopen de kakholi-eke kerk meteen machinegeweer onder vuur hebben ge nomen, 1 na er Vooraf zoeklicht op lo hebben gericht, toen een paar honderd leden der parochie in het gobouw wacht ten om zich in den biechtstoel Ie bege ven. De biechtelingen wierpen zich plat Ojp den grond, met het resultaat dal nie mand werd gewond. Andere troepen openden terzolfdertijd het vuur op straat en wondden daarbij een jongen in beide been-en. Deken O'-Leary heeft bij het lezen van de mis het optreden der politie fel gelaakt en daarbij gezegd, dat hij den 14en Maart roods positieve inlichtingen had, dat de commandant last had gege ven dat zoo' hij zou wórden doodgescho ten de kerk moest worden o-pgeblazen. UIT OPPER-SïLEZlE. Ten gevolge van den, staat Van beleg, af gekondigd over de kreilscn Kattowilz, Beutöhen, Pléss en Rybnik en de stad Könjgshütte, is daar de toestand rustiger geworden, ai komen er dan ook nog be richten binnen over nieuwe gewelddaden, waarvan de slachtoffers meestal Duitsdh- gozinde ambtenaren en arbeiders zijn. Naar Id-e „Deutsche Allg. Zig." verneemt, heeft de Duitsche rijksregeering, tnet stel ligheid verwachtend dat Opper-Salezië, na het resultaat van Id-e stemming, onver deeld bij het Duiische rijk zal blijven, den rijksminister van binncnlandsohe zaken opdracht gegeven de toebereidselen te treffen voor een wetsontwerp, regelende de autonomie van Opper-Silezië. BRANDSTICHTING IN BEN SCHOUW BURG. In den nacht op Faasclrmaandag werd dooT wakers op twee plaatsen- een brand haard ontdekt in bet conbssenhuis van het operagebouw te Frankfort. M-en beeft hier te doen met opzettelijke brandstich ting. De vlammen konden bijtijds gódoofd worden. EÉN VROUWELIJKE MINISTER. Eeniig-en tijd geleden werd gemeld, dat mevrouw Mn-ry Ellen Smith, afgevaardigde van Vancouver in het parlement, tot presidente der Wetgevende Vergadering was gekozen. Mevr. Smith maakte evenwel bezwaren tegen het beklceden van dit ambt en be dankte voor de benoeming. Thans meldt de „Times," dat zij tot president of the Council is gekozen, en al dus liet eerste vrouwelijke lid van de regcering van Brilsch-Cal-umbia is. Het ambt van president of the -Council wordt gewoonlijk vervuld gezamenlijk met een andere functie. Het omvat op zich zelf niet het beheer van eenig departement. De laatste dagen heeft men te Man chester wederom een herhaling van het vernielen van ruiten door middel van een diamantsnijdor gehad. In 't hart der stad zijn door een onbekende meer dan 50 spiegelruiten van winkels met eien diamant stuk gesneden. Te Mataro, hij Barcelona, heeft o?(V botsing plaats gehad tusschen onbekertdi personen men gelooft, dat zij tot een witte vakvereêniging behooren en ar beiders van een roode vakvereeniging. Et vielen .twee dooden en zeven gewonden. De te Melbourne gehouden conferen tie der Arbeiderspartij van Victoria, heeft een motie verworpen ten gunste van d< eventueele proclamatie van een Australi sche republiek. De Koning van Spanje heeft aan de hoogeschool te Leuven de volledige ver- zemcRngen der werken van Spaanachi schrijvers gezonden; eveneens tal van boe- ben, uitgegeven door het koninklijk huls o.a. over de tapijten van het Palais. Mevrouw Manos, de ecbtgenoolc vas wijlen Koning Alexander van Griekenland, heeft hej l»v#n geschonken ajupt een dopU-- ter,.-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 8