Landbouw en Veeteelt 1' ir-wr*" aB pgr "g'fr - VEREENIGING TOT ONTWIKKE LING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOOKDERKWARTP®- Woensdag vergaderde bovenge noemde vereentoing1 des morgens te to uur iiti cafe „Het Wapen van Zljpe" te Scüiagerbrug1. De opkomst óp deze vergadering was zeer goed te noemen. Be voorzitter,de heer D. de Boer Dz. geeft het woord aam den heer Kant .voorzitter van de afdeeling Zij- pe van den bond. Den heer Kant' is het een groot genoegen de leden van' Hollands Noorderkwartier in Sühagerbrug' te mogen verwelkomen. De voorzitter, de heer D. de Boer heet allen hartelijk' welkom. Hij zegt n a. het volgende: Het was van de vroegere bestuursleden een goede gedachte de voorjaarsvergaderingen te houden in een van de plattelands- plaatsen.. Dit gaf gelegenheid tot aan raking ,met de landbouwers uit ver schillende streken, welk'e genegten waren het werk' van de vereeniging te steunen en vormde dus een band tusschen vereeniging, en haar werk gebied Voor dezen k"eer klinkt u het welkom toe te ScTVagerbrug in den polder „de Zijpe", een water schap dat," behborende tot de z.g.ir. aangedij'k'te landen, een merkwaardi ge geschiedenis heeft. Spr. gaat hier na het ontstaan van dezen polder na en toekent de toestand van dezen ipolder. Spr. herinnert er aan, dat verhoog de energie, eenvoudige leefwijze en spaarzaamheid voor de bevolking de eenige middelen waren, om zich staande te houden. Faalden deze middelen, dan was meteen de streek zelve onbewoonbaar in economisch opzicht. Het thans levende geslacht vooral de jongeren, vertrouwd met de toe passing van landbouwwetenschap en verbeterde bedrijfsvormen heeft wel moeite zich in te denken, dat op nieuw factoren zouden kunnen op treden^ welke een welvarende streek onherbergzaam kunnen maken; hier bij te denken aan de ontwr' 'iting van de maatschappij, die met den grooten oorlog een aanvang nam, maar taet den vrede geen einde ge nomen heeft. Een ontwrichting welk'e indirect «voerde tot scherpen strijd/ die allerminst het algemeen belang tot doel heeft. Hier valt te wijten pp de mogelijkheid' van het bestaan en en toelaten van een1 trust, waaraan medegewerkt wordt door eenig'en van de eersten uit den lande, ten doel hebbende, een oordeel 'van hert land bouwbedrijf met zijn! zuigarmen te behêersdfen en een sterk wapen jin handen gevend aan voorstanders van| scherpen klassenstrijd. Bij kwijnen van handel en industrie zal de enorme en nog steeds toene mende schuldenlast van Staat, provin cie en gemeenten mede en vooral te men ,te drukken op den landbouwer Ondernemer en spoediger dan voor de gemeenschap wenscfrefijk iis de rentabiJiteitsgrens doen naderen. Zelfs bewuste voorstanders van systematische kapitaalvorming 'Zal .tot hun verassing blijken, dat de bestaande kapitaalkracht miaiar betrek kelijk korten tijd het tijdstip kan tegen houden, waarop een welvaren de streek', hoe vreemd liet ook kliinte, onbewoonbaar Jc'aïi worden. Hoewel deze vereeniging, zich steeds ten doel stelde (vooral de tech nische ontwikkeling van het land bouwbedrijf "te bevorderen meen ik te mogen wijzen op het feit, dat reeds nu factoren werkzaam zijn, die de positie ,van den landbouw iin 'eco nomisch' .opzicht bedreigen. Niet alleen het belang van den land bouw, maar met de welvaart van den landbouw eng verbonden. Algemeen belang geeft mij vrijheid dit in het licht fe stellen bij den aanvang van deze vergadering. i -Nogmaals Ji'eet spr. allen Hartelijk welkom en opent de vergadering. Medegedeeld ,wordt: Van den heer C. Commandeur was bericht ingekomen, dat hij bereid is, het lidmaatschap van het bestuur te aanvaarden, en de vergaderingen, voor zoover zijn werkzaamheden dit toelaten, hoopt bijte wonen. De heer Commandeur was thans _.verhinderd. Door het bestuur is instemming b'e tuigcf aan een adres van "den Clir. Boerenbond in Z e eu wsch-VI a a nd e rc n aan de regeering', met het doel om te verzoeken, 'dat "de werktijden voor simeden en wagenmakers toelaten dat ts middags na 5 uur een of t:\Vee uur langer mag!" worden gewerkt. Van Kring 'II. der Holl. Mij. van Landbouw is een verzoek' ingekomen» om geen maatregelen te nemen tot bestrijding ,van het Mond- en Klauw zeer, alvorens het rapport van de staatscommissie is verschenen, waar na de zaak' opnieuw kan worden be slist. Genoemde kring is verwezen Snaar de laatste zinsnede van- het be sluit der vergadering), n.l. „mits deze maatregelen in onderling verband goe fle kans van afdoende bestrijding bie den"'. Ingekomen zijn kennisgevingen van Verhindering ,van verschillende perso nen. De .voorzitter zegt de lïeeren dank voor de wijze, waarop de leden zijn afgehaald van den trein. verder is er een correspondentie gevoerd naar aanleiding van pimf 9 sub ,a. Na eenige teeren tie bebbfen aangeschreven JïeeTf de Keer Hïe'm- stra (uit Leeuwarden op. zicfl geno men een inleiding he houden over de uitvoerbaarheid van de sociali satie van den landbouw. Verder is er ingekomen een schrij ven van het Kon. Ned. Landbouw- Gomité betreffende de ziekteverze kering van de werknemers. Dit comi té wil een ziekteverzekering oprichten een geeft daarvoor de groote lijnen aan. Voor 1 April moet men zich uitspreken pf men voor of tegen deze oprichting is. De vergadering ver klaart zich' voor oprichting van een ziekteverzekering. Hierna brengt de heer A. Brak, Scbagerbrug', namens de fmanrieele commissie .verslag uit over het na zien der rekening. De commissie verklaart alles in orde te hebbén bevonden, en' advi seert de rekening- gloed te keuren. De rekening wordt goedgekeurd met een inkomsten en uitgaven van 11815. Er is een batig saldo- van f 63.28 Benoeming van 3 leden van het bé stuur. Aftredend zijn de heeren D. de Boer Dz., D. Cl Rezelman en A. Commandeur. Er wordt een stembu reau benoemd, dat de stemming zal leidei!. Als plaats vóór de e.k. najaarsver gadering wordt aangewezen Winkel. Aan de orde ig"nu de reorganisatie van het landbouwvereeniging|sIeven in NooTd-HolIand. Hierover zijn de volgende raporten uitgebracht: Do Commissie is in hare besprekin gen tot de volgende conclusie geko men, die hieronder puntsgewijze zijn samengevat. 1. Wenschelijkheid van federatieve samenwerking vdn de landbouwvér- eenigingen. De behartiging van de algemeene landbouwbelangen laat te wenschen over. Bij de leden bestaat hiervoor te weinig belangstelling, waardoor ook de financieele opofferingen, die zezich ervoor willen getroosten, onvoldoende zijn. Meerdere belangstelling .genieten de vergaderingen van de speciale vak organisaties, daar hier dikwijls aange legenheden aan de orde zijn, waarbij de leden direct financieel geïnteres seerd zijn. Aaneensluiting van de diverse or ganisaties is gewenscht om de volgen de redenen: a. Namens de vakorganisaties kun nen vertegenwoordigers in het Cen traal Bestuur worden afgevaardigd en hierin meewerken tot de behartiging der algemeene landbouwbelangen. b. Deze behartiging zal beter kun nen slagen dan thans, daar het moge lijk is een grooter aantal landbouwers te bereiken, dor de te behandelen pun ten op de vergaderingen der vakorga nisaties, die gewoonlijk goed worden bezocht, in bespreking te brengen. Het kan mogelijk zijn langs dezen weg meerdere belangstelling te wekken. c. Door het afdragen van een zeker quotum kan door de diverse vakor ganisaties ook eenige financieele steun worden verleend. d. Door federatieve aaneensluiting wordt het mogelijk de meening van'den georganiseerden landbouw in een ge west omtrent bepaalde zaken kenbaar te maken. 2. Moet aansluiting worden gezocht met de thans over beide provinciën werkende algemeene organisatie? (Hollandsche Maatsch. v. Landbouw). Het is wensohelijk bij deze centra lisatie samen te werken met de Holl. Mij. v. Landbouw, daar een verband van uitsluitend vakvereenigingen, zonder direct aaneengesloten indivi- dueele leden, om de volgende redenen niet wenschelijk wordt geacht: a. Vakvereenigingen kunnen onder ling zeer goed ten opzichte van be paalde punten tegenstrijdige belangen hebben, zoodat het niet ondenkbaar is dat dit verdeeldheid in de federatie en eventueel scheuring ten gevolge zou hebben. Aanwezigheid van een kern van individueele leden in de centra le organisatie wordt daarom wensche lijk geacht. b. Het aantal landbouwers, niet aan gesloten bij speciale vakvereenigingen is nog vrij groot. Aaneensluiting van deze vakorganisaties tot een federa tie, die zich de behartiging van de al gemeene landbouwbelangen tot doel stelt, zou al deze landbouwers bui ten dit verband brengen, wat zeker niet wenschelijk is. c. Aaneensluiting van de diverse vakorganisaties bij de Holl. Mij. van Landb., is naar oordeel van de Com missie het meest verkieselijk te ach ten. De Holl. Mij. v. Landb. toch zal blijven bestaan, ook al mocht een zui ver federatief verband tüSschen de vakvereenigingen ontstaan. Het gevolg hiervan zou verdeeldheid zijn, terwijl juist samenwerking zoo hoogst wen schelijk is. 3. Grootte van het 'gebied waarover de federatie moet werken. De meerderheid van de Commissie heeft zich verklaard voor federatieve samenwerking met de Holl. Mij. van Landb. en wel binnen hetzelfde ge bied, waarover deze organisatie thans werkzaam is. De minderheid kon zich hiermede niet vereenigen en bepleitte dé wenschelijkheid van een .grootere provinciale zelfstandigheid. Daar -het niet mogelijk bleek tot overeenstem ming te komen, volgt hieronder een samenvatting van de denkbeelden van de meerderheid der Commissie, terwijl daarop een uiteenzetting volgt van de meening der minderheid. SCHEMA van de denkbeelden van de meerderheid der Commissie. (n.I. de Heeren J. v. d. Koogh, D. de Boer, J. H. M. Eveléin, H. W. Kühn. :>Tl»vö JÖ <&jt 'i oWoLo ïflïÉ S? (3. Kruseman ca X. N. Vaandrager). Bfj de meerderheid van de Com missie bestaat de vrees, dat, mocht de Holl. Mij. v. Landb. gereorganiseerd worden in den geest als de minderheid wil en het blijkt, dat de federatieve samenwerking met de vak-vereenigin- gen op mislukking uitloopt, alle ver band verloren zou zijn. Mocht door dé reorganisatie, als door (le meerderheid voorgesteld, blijken dat de federatie levensvatbaarheid heeft, dan zal de practijk aangeven, of het mogelijk zal zijn de wenschen, thans door de minderheid gekoesterd, in ver vulling kunnen gaan. Als proef en overgangsmaatregel ad viseert de meerderheid der Commissie niet verder te gaan dan in het hier onder volgend schema is neergelegd. 1. Wenschelijk is het, dat de vakver eenigingen gelegenheid hebben, om' zich bij de Algemeene organisatie aan te sluiten. 2. In dit geval de Holl. Maatsch. v. Landb. 3. Een splitsing van Noord- en Zd.- Holland moet daarvoor niet plaats heb ben. Het zou de belangen van den landbouw niet ten goede komen in deze beide provinciën. 4. De vakvereenigingen, aangeslo ten bij de Holl. Mij. van Landb. hebben dezelfde algemeene belangen te die nen, al zjjn ze in twee provinciën ge vestigd en werkzaam. 5. Het hoofdkarakter der Holl. Mij. v. Landbouw moet blijven zooals het thans is. Individueele leden dus, in af- deelingen georganiseerd. 6. De vakvereenigingen sluiten zich aan bij de Holl. Mij. v. Landb. Zij be houden hun zelfstandig karakter, ter wijl algemeene en desgewenscht spe ciale belangen door hen bij de Holl. Mij. v. Landb. besproken en aanban gig gemaakt kunnen worden. 7„ Door elke groep aan te sluiten vakvereenigingen worde daarom een lid van het Hoofdbestuur aangewezen Hij treedt in de plaats van de thans bestaande kringvertegenwoordiging 8. Tien leden nl. 5 uit Noord- en 6 uit Zuid-Holland worden op de alge meene vergadering der Holl. Mij. v. Landb. en uit leden door de aange sloten vakvereenigingen gekozen. 10. De aangesloten vakvereenigin gen zouden een geringe contributie moeten betalen. HuiT Hoofdbestuursle den declareeren voor het bezoeken der Hoofdbestuursvergaderingen bij de vak vereeniging. 11. De afgevaardigde Hoofdbestuurs leden moeten persoonlijk lid der H. M. v. L. zijn. 12. Alle Hoofdbestuursleden zijn ge lijk gerechtigd. 13. De niet herkiesbaarheid blijve behouden. 14. Een statuten- en reglementswij ziging is op deze basis mogelijk, om het goede uit het bestaande te behou den en een federatieven toestand in het leven te roepen. De minderheid der cwrimissie (hé- staande uit de heeren Jim. Blaaubder G Nobel era' S. Smeding) heeft zich met bovenstaande denkbeelden' niet kunnen vereenigen en laat hieronder hare zienswijze volgen. Hét streven Aran de Commissie, in een bemiddelingsvoorstel de ver schillende inzichten van' hare leden met elkaar in overeenstemming te brengen, scheen aanvankelijk' 'te zul len slagen. Dit voorstel' kwam neer op een splitsing van de Holl. Mij. V. Lancfb'. in twee provinciale afdeelingera (Nd.- en Zd.-Holland), ieder met een vrij groote zellBtandig|heid. Elke afdeeling zou federatieve samenwerking kun nen zoeten, met de hiervoor iin de provinciale besturen samen zouden! kunnen werken voor behartiging! van de belangen, die de beide provinciën gemeen hebben. Hoewel dit plan wel bezwaren had, was hieraan toch dit groote voordeel verbonden, dat langs minnelijken weg, in zekére mafè tegemoet getemen werd aan den drang naar meerdere concentratie binnen de provinciale grenzen van Noord-Holland, waaraan vojigens een door de commissie bij de 'besturen der VakVereenigingien in gesteld onderzoek, 'behoefte bestaat. Ten slotte is evenwel gebleken, dat de meerderheid der commissie op geenerlei wijze tegemoet Jneende te 'komen aan cht streven naar groo- tere provinciale zelfstandigheid. Naar de meeniing van de minder; heid zal het tóch aanbeveling ver dienen hiermede rekëning fe houden. De voordeden van provinciale aan- eesnluiting zijn naar hare meening vooral hierin gelegen: 1. dat .verschillende vereenigingen provinciale bonden hebben gevormd, waardoor aaneensluiting binnen de provinciale grenzen meer rationeel te achten is, terwijl 2. de landbouwkundige toestanden hierbinnen minder groote verschil len' yertoonen, dan over hét gebied van de beide provinciën, waardoor de be'angen-behar iging provinciaal meer doeltreffend kan zijn. Daar een Ikern van individueele le den in de federatie, om hiervoor genoemde redenen zoozeer wensche lijk i's te adhten, zou de provin ciale organisatie gevormd klunnen worden iut de in NoordHolIand woon atMige leden van de Hólt. Mij. van Landbouw. Federatieve saménwefSng met cle speciale vereenigingen to die pro vincie zou een betere behartiging! van de algemeene landbouwbelangen1 ten gevolge tonnen hebben. Deze samen werking ware op overeenkomstige wijze te regelen, als aangegeven in het rapport van de meerderheid, al- teert met "dit -verschil, dat deze piet dubbel-pnovtadaal, doch' binnen de provinciate grenzen pfaafs yïmft. De regeling dient zoo getroffen te worden, dat het bestuur niet uit een te groot laantal leden bestaat (S.v. een tiental), terwij! tevens de gele genheid zal worden geopend voor alle vertegenwoordigers der vakver eenigingen om gemeenschappelijk' de landbouwbelangen te bespreken. Mocht door onvoldoende medewer king van de leden der Holl. Mij. v. Landbouw in N.-Holland een derge lijk' federatief lichaam niet tot stand kunnen temen, dan kan getracht wor den een federatieve samenwerking van de speciale vereenïgjngien in N.- Holland mogelijk te maken met de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier. Het karakter van deze vereeniging zou hiervoor onveranderd kunnen blijven, daar het bevorderen van spe ciale belangen toch aan de hiervoor bestaande (en eventueel nog op te richten) vakvereenigingen dient fe worden overgelaten. Hierbij waren gevoegd de meenin gen van de verschillende landbouw organisatie. 'Het bestuur stelt voor: om d» velband met fiët rapport 'der Com missie tót (Reorganisatie van- het Landbouwvereenigingsleven in Noord Holland, eventueel in Zuid-Holland de Landbóliworganisaiiën ini Nd.- Holland te vereen toen met de Ver eenigingl fjot Ontwikkeling, van den Landbouw iin Hollands Noorderkwar tier, opdat deze vereeniging! met be houd Van haar eigenaardigi karakter als Provinciale Landbouworganisatie, de algemeene landbouwbelangen' voor de Provincie in meerdere mate zal behartigen^ terwijl de afzonderlijke organisafiën de speciale landbouw belangen zullen blijven bevorderen. Do heer Stapel vioe-voiorzitter is het niet eena met hot bestuursvoor stel, aoo wordt de pas afgesneden om1 het rapport van de commissie te bespreken. Wordt dit voorstel aan genomen, dan meant spr. dat de pas vpor verdere onderhandelingen miet de Holl. Mij. van Landbouw is af gesneden. \l£et spijt spr., dat deze vereeniging zich niet buiten den strijd gehouden heeft. De heer E. Da. Gavers meent, dat het rapport aangaf een federatie van landbouwvereenigingen en niet een federat e gevormd om een moe- dervere omging Nu dit bestuursvoor stel tarnt heeft spr. gedacht of dit wel den weg is. De vereeniging van oud-leerlingen van den landbouw BcilioO'l te Schagen aou gaarne zien, dat de Vereen. Hollands Noorder kwartier haar eigenaardig karakter zou behouden en eventueel de moe der zou zijn van de federate- De heer Breebaart stond eenig zins verbaasd over dit voorstel. Het schijnt spr., dat Hollands Noorder kwartier geen nadere onderhande lingen met de Holl. Mij van Land- Landbouw wil. Dit spijt spr., hij schaart zich aan de zijde van de heeren Stapel en Govera Die vereen. Hollands Noorderkwartier aou Ètaan naast de Hjoill. Mij. van Landbouw Spr. gelooft dat mien nu gaat de- centraiioeeneu en bejammert zulks. Hij geeft in overweging niet tot dat besluit over 'te gaan en nogmaals goed onder de oogen te zien de rapporten van do meerderheid en van de minderheid, o n to trachten iets te bereiken mioer in bielang van den landbouw en meer samen werking te krijgen. Dr. Stóheij heeft dei behandeling van de stukken in het bestuur niet medegemaakt. Daarom wil spr. hier zijn meening zeggen. Spr. heeft zich afgevraagd of dit voorstel niet ontij dig is gekomen. Men heeft de zaak een harde duw willen géven, doah is to ver gegaan. Men snijdt de pas af voor de ontwikkeling van de zaak die mien altijd nog kan berei ken. Spr. had liever gahad dat van een andere kant een aandrang had gekomen om Hollands Noorderkwar tier het middelpunt ta doen zijn. Spr. is wel' voor algemeene orga nisatie, doch inleent, dat het bestuurs voorstel verder van het doel afdrijft. Verder vraagt spr. naar het ant woord van den L. T. Bi. De Secretaris deelt m'ede, dat in Alkfnaar een vergadering 'met voor zitters van alle organisaties gehou den is. D'aar hebben da voorzitter en de secretaris van den L. H. B. verklaart, dat hun organisatie goed was en dat zij de neutralen aanraden eveneens een algeméene. organisatie te stichten. Do heer KruSelmian ontraadt met het oog op het te bestrijken go- bied van HoTandS Noorderkwartier het bestuursvoorstel. De Secretaris gaat hiet Verloop van de zaak na en hoe de rap porten zijn ontstaan. Naar aanlei ding van die rapporben heeft het bestuur het bekende voorstel ge daan. Het tarnt spr. voor, dat er een -algemeene organisatie moet ko men. Allereerst Vestigt spr. die aandacht erop, dat de vereeniging Hollands Noorderkwartier eerst ztplf reorgani satie behoeft. Spr. merkt op, dat er verschil lende vereenigingen opgericht zijn buiten Ho'lands Noorderkwartier om. Het gaat er hier om wat is voor de landbouw goed. De mteningen Verslchillenf hieno|mHrent niet, dat men een betere organisatie moet hebben vppr de provincie. Heb be stuur is tot de eonclussie geko men, dat Ho'lands Noorderkwartier DiE vereeniging is. die door de ver schillende organisaties wórdt be doeld. Stelt Noorderkwartier zich niet Rei ,V K Q>\. «2» xv beödtnkbaar, datt gehteurfl hóf bulten deao veneianigiiig qun en dat zou spr. spijten, daar het ajs. najaar 60 jaar geleden zal zijn dat te Winkel de vereeniging opgericht te De Voorzitter zegt, zich niet ge bonden te achten aan het mieerder- heidsgapportL Spr. staat er geheel los van. Hij liad het meer wensche lijk gevonden dat het rapport zoo in de vergadering was gekomen. D© heer Smeding zegt, dat de mee ning van de meerderheid van liet bestuur geweest is de meening van het bestuur naast de rapporten te stellen, om een 'lijn te geven aan da besprekingen. Het bestuur heeft zich allean af gevraagd, hoe kan de vereeni ging Hollands Noorderkwartier het best versterkt worden. De Voorzitter meent, dat het al leen ging over de meerdere bloei van den landbouw. De heer Brcebaart tarnt het voor, dat het bestuur de opdracht van vorig jaar negeert Men had eerst de rapphrten in de Vergadering moe ten brengen. Spr. gelooft, dat de wijze van behandelen niet zal lij den tot Verbetering van den land bouw. Spr. bejammert, dat de oudLeer- lingen van de landbouwschool te Schagen oen eigen vereeniging wil len houden en niet de ^re^niging Ho'lands Noorderkwartier komen ver sterken. De heer H. K. Koster wenscht een lans te breken voor de Vereeniging van oud-leerlingen. Vele leden van die ver eeniging zien goed in, dat ze ook in andere vereenigingen zitting moeten ne men. De heer Dr. Bakker meent, dat men het bestuursvoorstel niet. begrijpt De bedoeling is niet om de rapporten weg te cijferen. Het voorstel is er alleszins een, waarop naar alle kauleu voor te bouwen is. Het bestuursvoorstel vraagt alleen machtiging om verder te komen tot stappen totreorganisatie van de landbouwvereenigingen. Het laat in het midden of men al dan niet zal samen werken met de HoIL Mij. van Land bouw. Hollands Noorderkwartier is de aangewezen vereeniging tot het' doen van deze stappen, omdat deze veree niging eigenlijk de eenigsle niet-vak- vereeniging js. Spr. adviseert het be stuursvoorstel aan te nemen. De Voorzitter merkt op, dat aan name van het voorstel de vereeniging Hollands Noorderkwartier maakt lol het middelpunt van de federatie De heer Dr. Bakker zegt, jjat de Holl. Mij. wan Landbouw in Noord-Hol land zich ook aan kan sluiten bij de federatie. De heer Rruseman merkt op, dat de samenwerking met de Holl. Mij. v. L. er altijd geweest is. De heer Blaauboer staat buitenge woon sympathiek tegenover dit be stuursvoorstel. Het is een middel om Hollands Noorderkwartier wepr een sterke vereeniging te doen worden. Slui ten alle vereenigingen zich aan bij Hol lands Noorderkwartier, dan wordt het weer een krachtige vereeniging. Wil len'wij dit doen dan moet men dit niet doen door een liooge contribu tie, maar door een federatie. Spr. zou willen, dat de statuten zoo gewijzigd' worden, dat de vakvereenigingen zich op kunnnen geven als leden van Hol lands Noorderkwartier. De heer Bakker zou gaarne ook bij het vormen van een federatie ook de medewerking willen van de Holl. Mij. van Landbouw. De heer Breebaart zou 'willen, dat het bestuur zijn voorstel inlrok en kon overgaan tol bespreking van de beide rapporten. De Voorzitter vestigt de aandacht er op, dat hij thans voor het eerst heeft .gehoord, dat Hollands Noorderkwartier op deze manier moet versterkt wor den. Spr. kan dat niet slikken. Twee jaar geleden is er uit het bestuur een comissie benoemd, die dit vraagstuk ook bestudeerd heeft. Toen was er een minderheid, die wilde Hollands Noorderkwartier op deze manier ver sterken. De meerderheid wilde hier ech ter niet aan. En nu staan de leden, die toen de meerderheid vormden/ achter het minderheidsrapport en willen nu hetzelfde als een jaar geleden de min derheid in het bestuur. Spr. is toen de lcluts kwijt geraakt en heeft £ich toen volmondig pcti'er het meerderheidsrap port geplaatst. Hief is gebruikt het denkbeeld: als men niets wil dan kan dat nog. Het denkbeeld is spr. on sympathiek geworden en bleef in het bestuur alleen staan. De heer Smeding merkt op, dat het bestuursvoorstel alleen de bedoeling heeft de meening van het bestuur ken baar te maken: Het was alleen om1 leiding te geven. Een stemming hier over wil men niet. De Voorzitter zegt, dat het bestuur haar voorstel intrekt en zegt, dat er nu gesproken zal worden over de rap porten. De heer Dr. Bakker stelt voor het bestuur de opdracht te geven te ko men tot reargannisatie van het land bouwvereenigingsleven in Noord-Hol land, zoo mogelijk in samenwerking met alle organisaties op landbouwge bied met scheiding van Noord- én Zluid- Holland. Spr. verklaart zich niet nader of hij voor of tegen het minderheids rapport is. De Voorzitter deelt mede, dait er al leen gesproken kan worden over ,liet meerderheids- en het minderheidsrap port De heer Nobel meent, dat de zaak nog niet rijp is voor een beslissing Hip stelt voor de zaak nogmaals in overweging te nemen. De heer Smeding vraagt of het, niét beter is het he? tuur ven Holb-uds Noor- •si, ihow derkwartier Ie madhtigen fe polsen hoe de samenwerking met de verschillende organisaties mogelijk is. De Voorzitter merkt óp, dat hierbij ook de rapporten over het oog ge- Zien -zijn. De heer Kruseman meent, dat er een uitspraak moet komen of men een .scheiding wil of niet. Spr. wijst op moeilijkheid van de samenwerking in Noord/Holland, gezien de verschillen de streken. Hollands Noorderkwartieo zal dan na eenige jaren niet meer vol doen evenals de Holl. Mij. van Land bouw. Spr. wijst op hetgeen de HolL Mij. in verband met de sociale wet geving heeft gedaan. Daarmede steekt men geen cent in zijn zak, doch het is noodig, dat dit werk wordt verricht Spr. stelt voor geen scheiding tot stand te brengen. De Voorzitter zegt, dat de verdere discussies zullen gaan over de kwestie scheiding of niet. De heer Nobel schaart zich aan de zijde van den heer Kruseman en spreekt zich uit tegen scheiding van de twee provincies. De heer Dr. Bakker is het eens miet den heer Kruseman. Het g bied zal kleiner zijn. Voorts merkt s^r. op, dat de verschillende vakorganisaties een andere wijze van werken hebben ge wild. Het idee van reorganisatie is niet rauwelings in de vergadering ge worpen. Spr. gelooft, dat men wel de gelijk moet komen tot een organisatie van alle Noord-Hollandsché vereeni gingen. Spr. stelt de volgende motie voor: De algemeene vergadering draagt het bestuur op voorstellen te docji tot re organisatie van het landbouwvereeni gingsleven in Noord-Holland, zooveel mogelijk in samenwerking met de ver schillende vereenigingen in Noord-Hol land. De Voorzitter zegt, dat de drang tol reorganisatie hiel gekomen''is uit de vereenigingen Zelf. De vereenigingen zijn eerst gevraagd, nadat de kwestie reeds in het bestuur besproken is. De heer v. d. Sluis zegt voor het eerst deze vergadering te bezoeken. Hij vindt hier niet veel eenheid. Spreker meent, dat men zich moet bepalen tot Nocrd-Holland mits men kan bewij- zijn, dat dii geen zelfstandige provincie is. "Den Secretaris komt het voor, dat hier te veel gepraat wordt over de on derdeden en niet over de samenwer king. "Wanneer men te lang wa>ditt dan zullen de andere vereenigingen samen gaan werken en staat Hollands Noor derkwartier er buiten. Spr. is niet tegen de Holl. Mij. v. L., doch gdooft, dat er kan zijn èn een organisatie voor Noord-Holland èn een voor Zuid-Hol- ktnd. De heer Breebaart gdooft, dat hd wenschelijker is Hollands Noorder kwartier niet op te offeren aan een scheiding. Laten de vakvereenigingen ilan mna-r een apparte vereeniging vor men. Spr. gelooft, dat het meerder heidsrapport wel was te .aanvaarden. De Holl. Mij. heeft reeds de mogelijk heid geopend, dot alle vakvereenigingen zidh kunnen aansluiten bij de Mij. Ijnat Hollands Noorderkwartier blijven wat ze is. De heer Kruseman wil een princi picele uiitspraak over de scheiding. De heer Bakker merkt op, dat de Holl Mij. van Landbouw kau blijven beslaan, maar zich eventueel zoo re- orgmiseereu, dal er komt een Noord- Holtandsche en een Zuid-IIollandsche afdeeling, beide ondergebracht in de Holl. Mij. van Landbouw De heer Raap meent, dat dit thuis hoort in een vergadering van de IIoll. Mij. De heele zaak kan beslist worden bulien de vereeniging om. Laten de verschillende vereenigingen samenwer ken, dan is men er buiten de IIoll. Mij. en Hollands Noorderkwartier om. De rriotie wórdt aangeAoflien met 36 tegen 20 stemmen. Buiten stemming bicven 4 personen. Hierna schorst de Voorzitter de^ver gadering voor een half uur. Na de pauze brengt_ het stembureat verslag uit van de verkiezingen. Ge kozen zijn de heeren G. D. Rezelman E. Dz. Koster en E. Dz. Govers. Allen aanvaarden hun benoeming. Hierna Is het woord aan den heet Hiemstra, die een inleiding zal hou den van de socialisatie. De heer Hiemstra wijst op de ont wikkeling van de 'maatschappij ten gevolge van den oorlog. Er zou veel moeten worden geproduceerd, dan zou nier den wantoestand weer te boven komen. Verhooging van de productie zal alleen mogelijk zijn als de arbeider hel algemeen belang ervan inziet. De socialïsatie-commissie van de S. D.A.P, 'heeft gezegd, dat ook de landbouw bij de socialisatie kan worden betrok ken. In dat rapport wordt gezegd, dal de socialisatie gesteld moet worden, in dienst van de menschheid. Thans gaat men nog niet uit van de gedachte, "hoe is de menschheidi er het meest bij gediend. Winst wordt bij elke productie op den voorgrond treedt. Deze doelbewuste werkwijze wil met) bereiken door het arbeidsloos inko men af te" schaffen. Belangen van bepaalde groepen zul len hierdoor worden geschaad, doch het zal een algemeen belang opleveren. In den laatsten tijd is wel geble ken, dat de noodzakelijkheid gevoeld wordt om verschillende bedrijven zoo als water en electriciteit in handen van de overheid te brengen. Om het voedsel ook hieronder té brengen is alleszins begrijpelijk. De grond zal dan moeten komen in nationaal bezit. Exploitatie van bepaal de inrichtingen behoeft niet door de Staat te worden gevoerd om te zijn in het bezit van de gemeens:: Zto vervolg pag. 2 Tweede BJ*ti

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 3