BUITENLAND. i Gemengd Nieuws. Orde en Arbeid De Communistische opstand in Duitschland. Kunst en Kennis. Korte Berichten. GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. Landöo m ji urorlf medegedeeld dat de afóeelfngen - tol voorzitters liebbcn gekozen de liee- >en Verheycn, Gilissen. Beckexs, Binnerts fcn Van der Does de Willebols, Aan de orde is de begrooting van Arbeid. De heer WITTERT VAN HOOGLAND A.K. brengt minister Aalberse hulde Voor zijn werkzaamheid. Hij klaagt over tie! gebrek aan verband tusschen ver schillende sociale wetten. Spr. drong er op aan om de Baden ,van Arbei-d te maken tot de plaatselijke organen belast met uitvoering van alle Sociale wetten. Hij bestrijdt de bewerin gen omtrent het duur werken van de Baden van Arbeid. Spr. dringt verder laan op verbeteringen in de Invaliditeits wet vooral op verhooging van de loon grens. Hij acht een spoedige invoering van de Ziektewet zeer noodig. Hij heeft geen bezwaar daarbij meer gebruik te imaken van het particulier initiatief, de belangen der arbeiders dienen echter ge- (Waarborgd te zijn. Spr. betoogt dat ziekteverzekering door „Centraal Beheer" niet alle belang hebbenden zou omvatten, voorkeur in de hand zou werken en niet goedkooper zou zijn dan invoering der Zicktewet- .Talina. Noodig is meer samenwerking .tusschen Volksgezondheid en de Raden van Arbeid inzake tuberculosebestrijding. Spr. bepleit de instelling van een Rijkskinderfonds in het belang van groote gezinnen. Ten 5 uur 20 worden de beraadslagin gen verdaagd tot den volgenden dag. De heer Geertsema, lid van de Kamer, is wegens ongesteldheid deze week ver hinderd de vergaderingen bij te wonen. nieuwe gemeenïevërordenfng ïe Barne-1 veld bekend zijn, wegens het zkh tus schen Zaterdagavond 8 uur en Maan dagmorgen 7 uur bevinden in een café, behoort thans ook.... een raadslid',dal bedoelde verordening heeft helpen vast stellen. HONDENTROUW. Eenige weken geleden overleed te Velp een ingezetene. Zijn hond treurde zoo over het heengaan van'zijn measter dat hij alle voedsel weigerde. Dezer dagen vond het dier den weg naar het kerkhof; het krabde het graf open, totdat het bij de kist van zijn baas was gekomen. Het heeft daar toen de wacht gehouden, tot het door een veearts uit zijn lijden werd verlost. Vergadering van 30 Maart. Voortgegaan wordt met de behandeling van de Arbeidsbegrooting. De heer JURGENS, R.-K, bespreekt ■het bedrijfsradienstelsel. Hij acht hedrijfs- raden voor "de loonregeling niet noodig. Dienaangaande wordt vrijwel overal over leg gepleegd en terzake van de prijzenpo litiek brengt inmenging van de bedrijfsra- den te veel practische moeilijkheden mee. De heer POLAK, S. D. A. P., verheugt Zich er over, dat de Minister niet wil toe geven aan de reactie tegen de arbeidswet. ■Hij wil alleen verandering, als onweer legbaar wordt bewezen, dat de 8-uren-dag heilloos werkt en dat is nog niet bewezen. De heer DIEPENHORST, A.-R., imeent, dat de arbeidswet niet bevredigend heeft gewerkt. Hij dringt aan op vrijheid om bij collectieve arbeidsovereenkomst af ite wijken van de arbeidswet. Spr. betoogt, «Jat juist met het oog op het sympathieke van kindertoeslagen, een groote reserve noodig is. Voor een rijkskinderfonds acht hij den tijd nog niet gekomen. Beter is bevordering van kinderfondsen bij collec tief contract. De heer FRANSSEN, A. R., dringt aan 'op matiging bij de toepassing der arbeids- iWet ten aanzien van verplegend personeel in ziekenhuizen. De heer FOKKER, U. L., wijst op de be twaren van de arbeidswet voor kleine be drijven. MINISTER AALBERSE wenscht. bij de toepassing van de arbeidswet den gulden middenweg te bewandelen; hij houdt reke oing met gegronde opmerkingen van de mannen der praktijk. Afwijking van de arbeidswet bij collec tieve arbeidsovereenkomst is in studie bij den Hoogen Raad van Arbeid. In ieder ge- Val zal moeien vaststaan, dat misbruiken kunnen worden geweerd. Spreker streeft naar samenwerking tus- sclien volksgezondheid en arbeidswetge ving. Over de wijziging der ziektewet kan de Minister zich nog niet uitlaten. Hij wil daar tot het laatste oogenblik onbevangen tegenover staan. Het ontwerp tot verhoo- ging der loongrens in de Invaliditeitswet gaat dezer dagen naar den Raad van State. Er is spoedig een suppletoire begrooting te wachten betreffende de organisatie der tuberculose-bestrijding. Als de wijziging van Ziektewet en Invaliditeitswet tot stand is gekomen, zal spr. een ontwerp samenstel len voor een Rijkskinderfonds met ver plichte verzekering. Publiekrechtelijke regeling van de be drijfsorganisatie ligt in de historische ont wikkeling der dingen, doch de wetgever mag het bedrijfsleven niet van boven af re gelen; hij mag alleen leiden en vastleggen iwat gegrold is tot een levend maatschap pelijk organisme. De begrooting van Ar beid wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna kwam aan de orde DE LANDBOUWBEGROOTING De heer SMEENGE, (U. L.) betoogt dat 0e Staat zich den boscbbèuw meer, moet aantrekken. De heer DE BOER (U. L.) komt op Voor de vrijheid van de zuivelindustrie in zake de uitvoer harer producten. DOOR UITPUTTING GESTORVEN. Van de te Groningen aangekomen 125 Hongaarsche kinderen was een knaapje zóó uitgeput, dat het door een. spoorweg- employé uit den trein naar de tram werd gedragen. In de Leerschool der Kweek school gebracht, viel hij op een bank neer. Ernstige ziekteverschijnselen vertoonden zich spoedig, zoodat hij per brancard naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd is, waar hij tengevolge van totale uipulting kort jaarna stierf. Bij de kinderen bevindt zich ook een meisje van 3 jaar, dat niet van haar zusje te scheiden was; ze zijn in één gezin ondergebracht. GESNAPT EN AANGEHOUDEN. Door de politie zijn in de Vailianllaan te 's-Hage aangehouden twee mannen J. en IJ., die bezig waren met het aanplakken van anti-miiilairisiische geschriften op per- ceelen en muren. Een 25-tal plakkaten, een pot stijfsel en een kwast zijn daarbij in beslag genomen. NEDERLANDER IN BELGIë VEROOR- DEELD. De correclioneele rechtbank van Brussel heeft lot 3 maanden gevangenisstraf en 5000 francs boete veroordeeld, met onmid dellijke aanhouding den Nederlaiidschcn handelsreiziger J. A„ die bij het uitbreken den oorlog te Schaerbéek woonde en tijdens de bezetting de Duitschers hielp bij het requireeren van vee en graan. A. is, toen de wapenstilstand gesloten werd, naar Nederland gevlucht. VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AF- LOOPA In het café van W„ gelegen aan de Me- nistensteeg te Enschede, ontstond Zon dagavond een vechtpartij, waarbij ook de caféhouder betrokken werd. Deze trok -zijn DE VERMISTE PORTEFEUILLE TERUG. De portefeuille met 2000, welke den 'aannemer v. B. Zaterdag op het postkan toor te Delft zou zijn kwijtgeraakt, is te recht. Hij bad haar niet op het postkan toor maar in de keet op het werk' te 's Gravenhage laten liggen, waar hij ze tot zijn groote vreugde terug heeft gevonden met het geld erin. I INBRAAK TE BUSSUM. Terwijl de bewoners afwezig waren, is Maandagmiddag ingebroken in een villa San de Breedelaan te Bnssum. Men heeff zich toegang verschaft door verbreking cener ruit. Ontvreemd werd een hoeveel heid tafelzilver. Een flinke belooning [wondt door den benadeelde uitgeloofd aan dengene, die zorgt dat het zilver weer in zijn bezit komt. t. EEN VREEMD RAADSLILD. Onder de velen, die, in verband met de Spoedige bezorging. Bë ficffip ff. 19 Gendringen ontving deze week een brief kaart uit Tilburg, die Juni 1910 aldaar ge post was. Treurige cijfers. In dé gemeente Bergh (Geld.) werd in 1920 aan in Prui- werkende arbeiders 207.057 aan Markentoeslag uitbetaald. In hetzelfde jaar is in deze gemeente 100.000 aan sterken drank verbruikt De gemeente telt ruinr 10.000 zielen. Kievitseieren. Te Leeuwarden zijn Vrijdag ongeveer 400 kievitseieren ter markt gebracht en voor prijzen van 0.60 tot 1 per stuk van de hand gedaan. Er was veel vraag. Bij zachter weder verwacht men groote ren aanvoer en lagere prijzen. HET LEDENTAL VAN HET N. V, V, De aftakeling houdt aan. Op 1 Januari 1921 telde het Ned. Ver bond van Vakvereenigingennaar het orgaan „De Vakbeweging" meedeelt, met inbegrip der aspirantleden 225,367 leden tégen 231,842 leden op 1 October 1920. De aspirantleden uitgezonderd," telde het verbond op 1 Januari 1921 216,602 leden. Op 1 October 1920 bedroeg dit 221.183. DE UITSLUITING IN DE KLEEDING- INDUSTRIE. Het getal uitgestotenen in Den Haag, wordt op ongeveer 600 gesdhab. Van de zijde van den Federatieven Bond in de Sleeding-industrie wordt be richt, dat in een Zondag j.l. gehouden ledenvergadering van de afdeeling Am sterdam, het Federatiebestuur volmacht is gegeven, in antwoord op de aangekon digde uitsluiting in het kleedingbedrijf, de staking voor de aan de uilsluiting deel nemende werkgevers binnen ion kor-lst mogelijken tijd te proclameeren. In navolging van de afdeeling Amster dam is ook door de afdeeling Den Haag in een den 2den Paasdhdag gehouden ver gadering bestoten ten dien aanzien bet Fe deratiebestuur vrij mandaat te verstrek ken. Beide vergaderingen, die zeer druk be zocht waren, namen met aigemeene stemmen bovengenoemd besluit Aan de „Tel." deelde een hoofdbestuur der van den B-pnd in de Kleedingindus- trie mede, dat de weerstandskas van dien bond goed gevuld is en dat het N. V. V. bij voorbaat zijn steun aan de moderne Wel wnïïertfhcS géS^Seëft én överTeg me! Ëngelsche autoriteiten en deskundigen. Haringvangst en Haring prijsUit de Lemmer (Friesl.) wordt gemeld, dat daar de laatste dagen een massa haring werd aangevoerd. Tengevolge daarvan liep de prijs, die de vorige week aan den afslag nog 1,853.70 bedroeg, heden terug tot 0.50 per 200 stuks. Ouden van dagen herinneren zich niet dat de prijs van de haring om dezen tijd ooit zoo laag is ge weest Gisteren werd uit Berlijn gemeld'; De communistische oproerbeweging is zoowel in Midden-Duitschiand als in Rijnland-Westfalen nog in vollen gang. Er worden telkens nieuwe brandpunten gevormd. Op het oogenblik schijnt de streek tusschen Halle en Leipzig het meest door de communisten bedreigd te worden. Tusschen Leipzig en Gröbers (halfweg Halle en Leipzig) waar een nieuw oproer is ontstaan en een groot aantal verslagen benden zich heeft vastgezet, wordt zwaar gevochten. Het station van Gröbers is tot een bolwerk verstenkt en de stad is in handen der oproerlingen, die daardoor het verkeer Hal'leLeipzig hebben verbrok'ên. Een afdeeling politie, die naar Gröbers werd gezonden, moest den aanval opgeven, daar de communisten de overhand had den. De beide officieren, die den troep aanvoerden en tien politiemannen sneu velden. Het is opmerkelijk, dat sedert de com munistische benden terrein verloren heb ben. op de meest verschillende plaatsen stakingen worden geïnsceneerd. Hoever deze stakingen zich zullen uitbreiden, kan op het oogenblik nog niet worden nage gaan. Zeer bedenkelijke berichten komen uit Dresden en Pirna, waar de communisten er eveneens alles op zetten om een sta kingsbeweging op touw te zetten. In Dres den werden de arbeiders in verschillende bedrijven geterroriseerd en gedwongen 't werk' neer te leggen. Het kwam ook tot botsingen met de politie. revolver en schoot den 28-jarigen onge- I strijders heeft toegezegd. i»t a a 1,3 r jj 1 —ja;1 i T« ttt»«w«hl tthó! rla min huwden J. A. Qlde Schepers dood, terwijl een andere bezoeker, zekere Kroeze een been brak. De caféhouder W. werd door de politie in arrest gesteld. EEN RELLETJE TE 's-HAGE. Op den eersten Paasolidag heeft een groote oploop plaats gevonden op de Groote Markt te 's-Hage. Eenige agenten van politie hadden, naar aanleiding van het niet gevolg geven aan een ontvangen bevel, een onbekend gebleven persoon ge arresteerd. De 27-jarige G. C. T. B., tos- werkman, belemmerde de beide politie mannen zoodanig in het overbrengen van hun arrestant, dat zij genoodzaakt waren eveneens tot aanhouding van B. over te gaan. Daarbij ontstond een worsteling, waarbij de eerst gearresteerde wist te ont snappen. Een der agenten blies op zijn signaalhoorn, waarop nog twee agenten kwamen opdagen. Ook de matroos J. A. C., tijdelijk uit Den Helder hier vertoevende, kwam de politiemannen ter hulp maar ontving daarbij een slag met een gummi' stok op het hoofd, omdat men aanvanke- Te Utrecht gaat de uitsluiting op 1 April in werking maar er bestaat verwachting, dat zij niet van langen duur zal zijn, al staan de partijen ook scherp tegenover el kaar. 1 De Postzegelprijsvraag. Blijkens de lijst van de ontwerpen der postzegel- prijsvraag hebben oan. de volgende kun stenaars mede gedongen: M. de Klerk, W. van Baardel, Frani ter Gast, S. H. de Roos, A. M. Luyt. Theod. Goedvrienidi, Henricus J. P Akfceringa,' R. Wiekers Wierdsima, Geran Kuipers, Ghris van Geel, André v. d Vassen, 'M. de Klerk, W. van Baarsel Frans ter Gast, S. H. de Roos en A. M Luyt. Een nieuwe uil in NederlandIn de „Levende Natuur" beschrijft A. B. Wig man een tot dusverre in ons land nog niet voorgekomen of buitgemaakte vo lijk meende dat hij B. ontzetten wilde. On- I gelsoort ,de sperwer-uil (Surnia ulula) danks deze kleine vergissing, bleef de ma- |die op het einde van -het vorig jaar on troos C. tot het einde toe krachtig zijn as sistentie verleenen. B. gaf het evenwel niet spoedig op. Bij zijn hevig verzet wist hij een der agenten meermalen tegen dén on der Geklersdh Veeiiendaal geschoten wen Van deze soort, welke Noord-Scandi navië, Noord- en Midden-Rusland, Si berië, den Oeral en Alaska bewoont, drbuik te schoppen, en toen de agent van I nog weinig bekend. Zij wordt van G. hem wilde vastgrijpen, schopte hij hem I overige uilen onmiddellijk door het roof- zoo geweldig tegen den buik, dat van.G. I vogel-type onderscheiden; de naam sper in elkaar zakte. Tenslotte werd hij door j wer- of valkuil is dan ook zeer teekenend nog eenige toegeschoten agenten overrom-1 De Jireede, platte kop met het smalte peld en onder groote belangstelling van. de I gezicht, zonder eigenlijken sluier of vee zijde van het publiek naar het politiebu- I zen-krans om de oogen, de tamelijk lange, reau overgebracht. De agent van G. is per I naar verkonding spitse vleugels, de op anto naar zijn woning vervoerd en voor- I vallend lange staart, de zachte, glanzige loopig buiten dienst gesteld. I veeren (zwart met wit)die veel dichter EEN KORDAAT MEISJE. I aan den romp liggen dan bij de meeste In de van Brakelstraat te 's-Hage, belde I nachtuilen, de gesperwerde onderkant, dezer dagen een elegant gekleed heef van I dit alles geeft een aanmerkelijke afwij ongeveer 25 jaar aan een bovenhuis en 'king van onze gewone uilen-opvatting, vroeg, toen het ongeveer dertienjarig doch- I Ook in zijn gedragingen is deze soort tertje des huizes van de trap af de deur I veel meer dag- dan nachtroofvogel, opende, of daar meneer X woonde. I De „Christus aan 't Kruis" van Servaes Het meisje gaf een ontkennend ant-1 Naar de „Msb." verneemt, is o.a. de woord, maar tegelijkertijd bemerkte zij, dat I groote teekening „Christus aan 't Kruis' de bezoeker den muntmeter openbrak en I door Albert Servaes op de tentoonstel- het bakje meenam. Het meisje ijlde de I 'ling te Amsterdam verkocht, trap af en liep den „heer", die zich snel I De eigenaar is voornemens het werk verwijderde, achterna onder het roepen I voor een aantal jaren aan het Stedelijk van: Houdt den dief! I Museum aldaar in bruikleen te geven. Deze wierp het geld weg, waarschijnlijk NIEUW MIDDEL TEGEN DE in de hoop, dat het kind dit zou oprapen en de vervolging staken. Maar het meisje bleef hem naloopen, een melkboer greep den dief en leverde hem aan een agent over, die, na een kleine worsteling, den roover geboeid naar het bureau Archime- desstraat bracht. Een weduwe overvallen. Brutale die ven hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag de wed. Baving, een alleenwonen de vrouw van 74 jaar, te Ommelanderwijk, overvallen en 700 gulden gestolen. Te Haulerwijk (Fr.) heeft het Maan dagmiddag vrij erg geonweerd, vergezeld 1 van hagel. De bliksem sloeg in de boerde- I LdtluDOUW 611 VISSCalBVlj rij van J. de Boer. Deze brandde geheel af. TUBERCULOSE. Uit Londen wordt gemeld, dat Dr. Na than Rad, de voorzitter van de Britsche vereeniging tot bestrijding van tuberculose, beweert, na veertien jaren proefnemingen een middel van groote waarde ter genezing van tuberculose te hebben gevonden. Hi heeft voor zijn procédé baccilten afgezon derd uitk lieren van koeien en levers van kuikens. De grootste waarde van het middel be staat in de voorbehoedende kracht Door regelmatige vaccinatie zou het liohaam na melijk groote weerstandskracht tegen tu berculose kunnen verkrijgen. Een gedeelte van het vee kwam in het vuur om. Een geweldig jager. De heer Michel, houtvester op Twickel (Over.) heeft deze week zijn 102den vos gevangen. Een motorongeluk. Nabij Piet-Gijzen- brug is een motorfiets met zijspan in een diepe stoot gereden en omgeslagen. De twee inzittenden jverdon met zeef yeel moeite gered. spóorwegtfeambTeti fn Vertrouwelijke He- len 0e arrangeurs van 0e Staatsgreep vets ZIEKTEN VAN TOMATEN. Naar wij vernemen, zal de heer T. A. G. Schoevers, plantenziektekundige bij den phyto-pathologischen dienst te Wagemin- gen, de volgende week een reis doen naar Engeland, teneinde zich op de hoogte te stellen van de wijzen, waarop men daar te lande verschillende ziekten van tomaten en' eventueel .ook andere plantenziekten botlrihli. Een bende plunderde te Querfurt (Krei'ts Merseburg) een aantal winkels en roof de de gemeentekas. Voor de beschermings- politie aankwam, veriiet de bende in au tomobielen de stad, den burgemeester en twee andere gijzelaars meenemende. De politie achtervolgde de bende en haalde haar in. Bij het vuurgevecht, dat hierop ontstond, werden de drie gijzelaars gewond. Een aantal communisten, onder wie de aanvoerders, sneuvelden. Dinsdagmiddag viel bij Nieder Roeblin- gen een auto in handen van de politie, waarin Hölz en diéns adjudant gezéten waren, nadat de auto. eerst beschoten was. Hölz wist te ontkomen. Opstand in Rijnland-Westfalen. Niet' minder ernstig is de toestand in Rijnland-Westfalen, telefoneert onze Ber- lijusche correspondent. In het gehee'le on bezette industriegebied van Dusseldorf gist het. Op verschillende plaatsen is het tot botsingen en tot kleine gevechten ge komen. De Ophitsing tot staking is voor een deel in Rijnland-Westfalen op vrucht baren bodem gevallen. Al is het ook niet tot de aigemeene staking gekomen, toch zijn in verschillende mijnen en industri- eefle ondernemingen stakingen uitgebroken. In het district Essen staakt ongeveer een derde der arbeiders. Voor het eerst is ook Zuid-Duitschland in het gebied der onlusten betrokken. In Mannheim ontstond gisteren een schiet partij, waarbij drie communisten gedood en vijf gewond werden. Uit het Ruhrgebied, Volgens de tot nu toe ontvangen be richten is in den toestand in het Ruhrge bied eenige ontspanning gekomen. De ai gemeene stakingsbeweging kan als ge ëindigd worden beschouwd. Uit het Wup- perdal wordt nog hier en daar het optre den van afzonderlijke benden gemeld. In het district Schwelm en in Gevelsberg heerscht volkomen rust Gisteren werd het postkantoor te Vogel sang in het district Schwelm door de op standelingen bezet, die 140.000 mank' mee namen. In Dortmund, waar thans overal gewerkt wordt, werd gisteren bij het beletten van een vergadering met steenen naar de vei ligheidspolitie geworpen. Toen deze daar op in de lucht schoot, ging de menigte uiteen. De huiszoekingen naar wapens wor den met succes voortgezet. De toeneming van het aantal werkwilligen is aanzienlijk. Pogingen der communisten te Dusseldorf om de arbeiders tot neerleggen van het werk te bewegen, bleven zonder succes. In Essen de nacht rustig verloopen; de politie heeft eenige personen gearresteerd. In Remscheid't werden 15 personen wegens het verboden dragen van wapens in hech tenis genomen. In Solingen schijnt de sta kingsbeweging, die zich gisteren over ver schillende fabrieken had uitgebreid, weer aan het afnemen te zijn, niet in de laatste plaats omdat de werkgevers besloten heb ben de stakers, die niet vóór Donderdag het werk hebben hervat, uit te sluiten. In Hamburg is de nacht, met uitzonde ring van enkele kleine ontploffingen, rus tig verloopen. In Barmen trachtten giste ren de opstandelingen een brug bij het station Barloh in de lucht te laten vlie gen. Na eén gevecht gelukte het de politie dit te verhinderen. De vakvereeniging van Duhsche spoor wegbeambten heeft aan de rijksregeering een telegram gezonden, waarin zij de re geering verzoekt, met het oog op de aan slagen, die de communisten op het spoor wegbedrijf doen, onmiddellijk met alle kracht de orde te herstelten. Mocht de re geering daartoe niet in staat zijn, dan zul len de spoorwegmannen het herstel der orde in het spoorwegbedrijf «elf ter hand nemen. Voor het uitbreken van de staking hebben de communisten getracht de sprekingen te bewegen, het vervoer van wapens en troepen te weigeren. Dit werd echter geweigerd. In Midden-Duitschiand. Zooals uit Halte wordt gemeld, komen vele vluchtelingen uit de omgeving van Bitterfekl daar bijeen en deelcn mede, dat in de dorpen om Bitterfeld de communis ten alle dienstplichtige mannen recrutee- ren. Onder de gevangenen te Ammendorf bevinden ziah vele personen met Russische uniformen, die vaak ook Russisch geld bij zich hadden. HA kwartier van den generalen staf der communisten kon in den afgeteopen nacht door veiligheidspolitie worden overrom peld. De politie vond daar twee commu nisten aan het werk, waarvan de eene op zijn vlucht door een pistoolschot werd ge dood. Men vond een groote hoeveelheid kaarten, nauwkeurige teekeningen van de spoorlijnen en de voornaamste fabrieken, en een plan voor de irrdeeling en opstelling van het roode leger. Verder werd een juis te opgave in beslag genomen van de plaat sen, waar dynamiet-voorraden waren. De politie deed in Halte en andere plaatsen een groot aantal arrestaties. Te Berlijn zijn tot nn toe 200 personen gearresteerd. Zij zullen reeds in de eerst volgende dagen voor de buitengewone rechtbank wegens landverraad en landvre- debreuk terechtstaan. De buitengewone rechtbanken. De rijkspresident heeft, zooals wij reeds kort mededeelden, buitengewone rechtban ken ingesteld om een spoedige behandeling van de processen der vele gearresteerden mogelijk te maken. Het „Berl. Tagebl." verwacht, dat de deelnemers aan de op standen hun misdaden zwaar zulten moe ten boeten, en meent dat dit ook volkomen rechtvaardig is, daar de door niets gepro voceerde beweging, die op roof, moord, plundering en gewelddadige omwenteling van den staat gericht was, niets meer met de politiek of het streven naar eenig ide aal te maken heeft De onafhankelijke „Freihedt" daarente gen, al veroordeelt ze, den opstand zeer, zegt; Elbert heeft bnitengowne rechtban ken ingesteld, die nu hun beulenwerk zon der pardon zulten beginnen. De burgerlij ke rechtbanken, die tot nu toe de wet in alle gestrengheid op de arbeiders toepas ten, zijn den heer Ebert niet voldoende meer. Er moeten voorbeelden worden ge steld. Niet de gerechtigheid, maar de wraak moet triomfeeren. Dinsdagmiddag werd een gemeenschap pelijke zitting yan het rijkskabinet en het Pruisische ministerie gehouden, waarin over den toestand werd beraadslaagd. Het rijkskabinet sloot zich aan bij de meening van de Pruisische regeering, dat men wel de rijksweertroepen voortdurend ter be schikking moest houden, doch dat men hun optreden van de verdere ontwikkeling der dingen moest laten afhangen. Hierdoor hebben zich de leden van het kabinet, die tot de Duitsche Volkspartij behooren, in zekeren zin een ander standpunt ingeno men dan hun fractie en hun pers, die even als de Duitsch-nationaten het onmiddel lijk optreden van de xijksweerlroepen eischen, om de beweging met, alle macht te onderdrukken. Ontspanning Officieel wordt medegedeeld, dat tus schen het rijk en Pruisen omtrent de actie der politie tegen de communisten geenerlei verschil van meening bestaat. De aigemee ne toestand wordt door de autoriteiten „ontspannen" genoemd, en men hoopt reeds in den loop der eerstkomende dagen de ontwapening der oproerige districten te kunnen voltooien. In de Berlijnsche pers komt deze hoop niet tot uiting; zij gelooft niet dan een ontspanning van den toe stand, doch beschouwt het afnemen van de oproerige beweging als een pauze om op adem te komen. DE STAATSGREEP VAN KEIZER KARL Gelijk een telegram gisteren meldde, beeft ©en plotseling bezoefk van ex-keizer Kari aan Boedapest groote beroering gewiekt Nader wondt daaromtrent ver nomen: Bij zijn aankomst in Boedapest droeg koning Kari de uniform van veldmaar schalk. De bezetting bracht hqpi het eere- saluut. De- hofmaarschalk begaf zich naar dien Vleugeladjudant van dien rijks' bestuurder Horlhy en verklaarde: Zijne Majesteit te heden aangekomen. Lk ver zoek n, de appartementen voor den ko ning in den „Hofbung" in gereedheid te houden. De lijfgarde in de gangen was zeer verrast den ex-koning te grien en bracht hem eveneens de eerbewijzen. Rijksbestuurder Horlhy zat juist aan ta fel, toen het bericht van de aankomst vam den koning hem werd gébracht. Er werd onmiddellijk een bespreking gehou den tusschen den ex-koning en Horthy, waarhij de koning hem verzocht, de re geering aan hew over te dragen. Horthy- zette den ex-koning uiteen, dat hij iets onmogelijks van hem verlangde. Hij had zijn aimbt van het volk gekregen en kon het ook slechts aan bet volk terugge ven. Indien hij voor de keuze werd ge steld tusschen het volk en den ex-koning zou hij zich slechts aan de zijde van het volk kunnen scharen. De regeering, die hem door het parlement was opgedra gen, kon hij slechts aan de volksverte genwoordiging overdragen, welkié alleen te beslissen had. Gisteravond hielden de regeeringspar- 'tijen vergaderingen, .waarin de Boeren partij besloot, de bijeenroeping van de Nationale -Vergadering tegen Vrijdag te verzoeken, om op deze wijze haar wan trouwen in de rogeering uit te spreken. De christelijk-nationaten gebruikten de conferentie oui een ovatie te brengen aan den persoon van den ex-koning. Desniet tegenstaande heeft eéhter ook deze partij zicih uitgesproken voor een afdoening van deze aangelegenheid in den geest van 'de wenschen der entente, zoodat de ex- ikoning zich thans van al zijn gel rouwen dalen ziet. Aan de Vrijdag te houden zitting van; ide Nationale Vergadering zal de publi catie van een officieel communiqué over het gebeurde voorafgaan. In de zelfde zitting zal het waarschijnlijk tot den val der regeering, het definitief uit- cenvallen van de coalitie en een zuivere isdhei-diug tusschen Karlisfcn en anli-Kar- tisten komen. IERLAND. Daar in Ierland mond- en klauwzeer heerscht, is de invoer van Iersch vee in Engeland verboden. Dit te een zware klap voor den Iwsohen landbouw. De politie heeft* gisteren in de nabij heid van Co*k drie auto's op een boe renerf verborgen gevonden. In een mest vaalt 'ontdekte zij verder bommen, wa pens en munitie. AFSCHAFFING VAN ENGELSCHE DEPARTEMENTEN. Drie voorname Engetsclie ministeriëx idde in oorlogstijd zijn opgericht, zullen hedenavond ophouden te bestaan; de mi- miisterië» van voedselvoorziening, van scheepvaart en van munitie. Alle drio hebben in hun eigen sfeer een groote rol gespeeld in de oorlogsinspanning en de omvang van hun bemoeienissen was zoo groot, dat de liquidatie noodzakelijker wijs lang geduurd heeft. DE VOLKSSTEMMING IN OPPER- SILEZIë. De bladen melden, dat generaal Le rend in een inlejviewtegenover een de putatie van Duitsche journalisten betref* fend-e de «verwinning, waarop de Duit schers bij het volksreferendum in O.pper- Silezië aanspraak maken, zijn verwonde ring te kennen gaf. Hij verklaarde ni, onder het toonen van een kaart, waarop de gedetailleerde resultaten stonden aan gegeven, dat er van een overwinning geen sprake kon zijn, daar het lot van Opper-Sdtezië op grond van het verdrag van Versailles zal worden bepaald, niet naar het aantal uitgebrachte stemmen, maar volgens het aantal gemeenten, en van deze heeft de groote meerderheid zich vóór Polen uitgesproken. De Intergeallieerde Commissie heeft voor den duur. van vijftien dagen de uit gave doen schorsen van een aantal Duitsch-Silezische bladen, wegens heiver- spreiden van onjuiste berichten betref» fende het resultaat van het volksreferen- fluim. EEN MELKCAMPAGNE IN LONDEN. Londen zal dezer dagen een groote cam pagne ten gunste van het drinken van melk aanschouwen. Er waren reeds sedert enkele maanden onderhandelingen gaande tusschen de boeren en de handelaars tof het gezamenlijk voeren van een campagnl door het gehecle land, en ook was er reeds een nationale raad ingesteld, waarvan Lord Burnham voorzitter was, doch een groot- scheepsch plan, dat de uitgifte van 100,000 pond sterling met zich medebracht, kon niet worden uitgevoerd tengevolge van dr moeilijkheid, een overeenkomst te treffen ten aanzien van het financieete aandeel dat «lk der partijen in het plan zou nemen» Thans is door de handelaars een op zial- zelf staande commissie ingesteld, die zich. met de uitwerking van een plan bezig houdt. Twee keuzen staan op den voor grond: óf een proefneming te doen in een kleine, aan Londen grenzende gemeente, ol geheel Londen uit te noodigen mee te wer ken bij de propaganda om het gering® melkveibruik op te voeren, hetwelk thanZ ongeveer een derde pint per hoofd be» draagt Daar de melkprijs dalende is, acht men "het oogenblik gunstig om de cam pagne te beginnen. Uitgezonderd Italië, wordt Engelland be schouwd als het land van Europa, waar da kleinste hoeveelheid melk wordt gedron ken. GOUD OP DEN BODEM DER ZEE. Het Britsche s.s. ,,-Racon", hetiwelk op- ruimingswexlk verricht, zal zich naar uit Horsea wordt geseind wederom naar, Loughsliinny (lersche Zee) begeven, om daar voor den vierden zomer aan het weer vlot maken van de „Laurentic" te werken- Dit schip, dat in Januari i917 bij de kust .van Doeegat tot zinken werd gebracht, bevatte een groote lading goud. Elk jaar verkeerde het wrak in meer vervallen staat, zoodat het zoeken naar de laiding moeilijker werd. Toch is reeds voor meen dan een half millioen aan goud uit do diepte der zee opgehaald. Het brandje'in de bewaarplaats van schennen der opera te Frankfort is bij nader onderzoeik gebleken gesticht te zijn. De dadere hebben een ruit ingeslagen en door de opening brandbare stoffen met een ontstoken lont geworpen. Bovendien had den zij tegen een der deuren (aan den buitenkant) brandbare stof opgehoopt en die aangestoken. De bewaker van het ge bouw kwam juist bijtijds om het vuur té bhisschen. Naar de Frankf. Ztg. meedeelt, denkt de overheid dat men niet met een oommunis- tisohen aanslag, doch met een kwajongens streek te doen heeft Volgens een Orienlbericbt uit Riga zou de Russische delegatie aldaar berich ten hébben ontvangen, meldende, dat Lenin ernstig ziek is en dat zijn genees heer hem heeft voorgeschreven in de Krim een kuur te volgen. De Frarische Academie voor Weten schappen, heeft bericht ontvangen, dat het parlement te Tokio gebruik van het metrieke stelsel voor Japan verplicht heefl gesteld. De „Daily Mail" verneemt uit New- York, dait bij een bomontploffing K Chicago tien personen werden gedood en velen gewond. - Gemaskerde en gewapende mannen hebben te Tyrone voor een waarde vaf duizenden ponden aan goederen uit Belfast vernietigd, - VEREENIGlb LINO VAN HOLLAMIS Woensdag noemde veree 10 uur in te Sch De oj&cms' jvas zeer goei De voorzitt' Dz. geeit het iOwii .voorzint pe van den boi De voorzitte heet allen har de vergaderini Medegedeeh Van den hei bericht ingeko bet Jidmaatscfi aanvaarden, e voor zoover z toelaten, h-oop D.oor het b< tuigd aan ee Boerenbond jn aan de regeeri verzoeke da smeden en wa 's middags .na langer jnag w Van Kring Landbouw js om geen maa bestrijding var zeer, alvorens «taats commissi na de zaak op slist. Ge noem naar de laatst! sliiiit der verg maatregelen in de kans van. a den'". Verder is er ven van het Comité betref kering van de té wil een ziek een geeft daa aan. Voor 1 uitspreken of opridiörig is. klaart zidh vo ziekteverzeker Hierna brer Sdiagerbrug, OQlmïnissie ,ve zien der reken De commi: o-rde te hebbe seert de reken De rekening met een intom i 1815. Er is f63.28 Benoeming stuur. Aftrede de Boer Dz., Commandeur, reau benoemd leiden. Als plaats vu gaderin-g wordi Aan de orde yah het landbo iin Noord-JHolIa Hierover zijn uitgebracht: 1. Wenschelij samenwerking eenigingen, 2. Moet aans'i met de thans werkende algei 3. Grootte va de federatie mt SCHEMA van meerderh'ei (n.l. de Heeren Boer, J. H. M. G. Kruseman Bij de meen missie bestaat Holl. Mij. v. worden in den wil en het blij) samenwerking gen op mislukk band verloren Mocht door de de meerderheid de federatie le dan zal de prat mogelijk zal zij door de minderb vulling kunnen Als proef en viseert de meer' niet verder te onder volgend 1. Wensckelijl eenigingen gele, zich bij de Alge le sluiten. 2. In dit gev: Landb. 3. Een splitsii Holland moet da ben. Het zou landbouw niet deze beide pro 4. De vakve; ten bij de Holl. dezelfde algeme nen, al zijn ze i vestigd en werk 5. Het hoofdk v. Landbouw m thans is. Individ deelingen ge org; 6. De vakvere aam bij de Holl. houden hun zelf wijl aigemeene ciale belangen Mij. v. Landb. 1 gig gemaakt kut 7. Door elke vakvereenigingen lid van het H.oo: Hjj "treedt in de bestaande kri:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 8