KUNST EN KENNIS Landbouw en Veeteelt ALKMAAR Hen leden nl. S uit Noord- en 5 T uit Zuid-Holland worden op de alge-J meeno vergadering der Holl. Mij. v. Landb. en uit leden door de aange sloten vakvereenigingen gekozen. 10. De aangesloten vakvereenigin gen zouden eel geringe contributie moeten betalen. Hun Hoofdbestuursle den cteclareeren voor het bezoeken der Hoofdbestuursvergaderingen bij de vak vereeniging. 11. De algevaardigde Hooldbestuurs leden moeten persoonlijk lid der M. v. L. zijn. 12. Alle Hoofdbestuursleden zijn ge- lqk gerechtigd. 13. 'De niet herkiesbaarheid blijve behouden. 14. Een statuten- en reglementswij ziging is op deze basis mogelijk, om het goede uit het bestaande te behou den en een federatieven toestand in het leven te roepen. De minderheid der commissie (be staande uit de heeren Jm. Blaaubder G Nobel en S. Smeding) heeft zich met bovenstaande denkbeelden1 niet 'kunnen vereen'gen en laat hieronder hare zienswijze volgen. Dit voorstel kwam neer op een s'D'litsing van de Holl. Mij. v'. Landb'. in twee provinciale afdeeling-en (Nd.- en Zd.-Holland), ieder met een vrij groote zelfstandigheid. Elke afdeeling zou federatieve samenwerking kun nen zoeken, met de hiervoor in de provinciale besturen samen zouden kunnen werken voor behartiging-van dg belangen, die de beide provinciën gemeen hebben. Hoewel dit plgrc wel bezwaren had, was hieraan 'toch' dit groote voordeel verbonden, dat langs minnelijken weg in zekere mate tegemoet gekomen werd aan den drang naar meerdere concentratie binnen de provinciale grenzen van Noord-Holland, waaraan vojigens een door de commissie bij de besturen der Vakvereenigingen in gesteld onderzoek', behoefte bestaat. Ten slotte is evenwel gebleken, dat de meerderheid der commissie op geenerlei wijze tegemoet meende te komen aan dit streven naar gro-o- tere provinciale zelfstandigheid. Naar de meening van de minder heid zal het toch aanbeveling ver dienen hiermede rekening te houden. De vwordeelen van provinciale aan- eesnluiting zijn naar hare meening vooral hierin gelegen: 1. dat verschillende vereenigingen provinciale bonden hebben gevormd, waardoor aaneensluiting binnen de provinciale grenzen meer rationeel te achten is, terwijl 2. de landbouwkundige toestanden hierbinnen minder groote verschil len vertoonen, dan over het gebied van de beide provinciën, waardoor de be'angen-behar iging provinciaal meer doeltreffend kan zijn. Daar een kern van individueele le den in de federatie, om hiervoor genoemde redenen^zoozeer wensche- lijk is te achten,' zou de provin ciale organisatie gevormd kunnen worden rut de in NoordHolland woon acMige leden van de Holl. Miji van Landbouw. Federatieve sameniwefSug ïnet de speciale vereenigingen in clie pro vincie zou een betere behartiging van de algemeene landbouwbelangen ten gevolge kunnen hebben. Deze samen werking ware op overeenkomstige wijze te regelen, als aangegeven in liet rapport van de meerderheid, al leen met dit verschil, dat deze piet dubbel-provinciaal, doch binnen de provinciale grenzen plaats vindt De regeling dient zoo getroffen te worden, dat het bestuur niet uit een te groot aantal leden bestaat (b.v. een tiental), terwijl tevens de gele genheid zal worden geopend voor alle vertegenwoordigers der vak'ver- eènlginigen om gemeenschappelijk de landbouwbelangen te bespreken. Mocht door onvoldoende medewer king van de leden der Holt. Mij., v. Landbouw in N.-Holland een derge lijk federatief lichaam niet tot stand kunnen komen, dan kan getracht wor den een federatieve samenwerking van de speciale vereenigingen in N.- HoIIand mogelijk' te maken met de Vereeniging lot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier. Het karakter van deze vereeniging zou hiervoor onveranderd kunnen blijven, daar het bevorderen van spe ciale belangen toch aan de hiervoor bestaande (en eventueel nog op te richten) vakvereenigingen dient te worden overgelaten. Hierbij waren gevoegd de meenin gen van de verschillende landbouw organisatie. Het bestuur stelt voor: om in verband met het rapport der Com missie tot Reorganisatie van het Landbouwvereenigingsleven .in Noord Holland, eventueel in Zuid-Holland de Landbouworganisaliën in Nd.- Holland te vereenigen met de Ver eenigingt tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier, opdat deze vereeniging met be houd van haar eigenaardig! karakter als Provinciale Landbouworganisatie, de algemeene landbouwbelangen voor de Provincie in meerdere mate zal behartigen, terwijl de afzonderlijke organisatiën de speciale landbouw belangen zullen blijven bevorderen. Do heer Stapel vice-voorzitter is het niet eens met het bestuursvoor stel, zoo wordt dó pas afgesneden om het rapport van de comtnissie te bespreken. Do heer E. Dz. Govers meent, dat het rapport aangaf een federatie van landbouwvereenigingen en niet een federate gevormcf om e©n mioe- dervereeniging. De vereeniging VEREENIGING TOT ONTWIKKE LING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Woensdag vergaderde bovenge noemde vereeniging des morgens te 10 uur in cafe „Het Wapen van ^sjpe" te Schagerbrug1. ue opkomst op deze vergadering Was zeer goed te noemen. De voorzitter, de heer D. de Boer Dz. geelt het woord aan den heer Kant .voorzitter van de afdeeling Zij- pe van den bond. De voorzitter, de heer D. de Boer heet allen hartelijk welkom en opent do vergadering. Medegedeeld wordt: Van den lieer C. Commandeur was bericht ingekomen, dat hij bereid is, het lidmaatschap van het bestuur te aanvaarden, en de vergaderingen, voor zoover zijn werkzaamheden dit toelaten, hoopt bij te wonen. Door het bestuur is instemming be tuigd aan een adres van den CTir, Boerenbond in Zeeuwsch-Vlaanderen, aan de regeering, met het doel om te verzoeke dat de' werktijden voor smeden en wagenmakers toelaten dat 's middags na 5 uur een of tvVee uur ianger mag worden gewerkt. Van Kring 11 der Holl. Mij. van Landbouw js een verzoek' ingekomen om geen maatregelen .te nemen tot bestrijding van het Mond- en Klauw zeer, alvorens het rapport van de staatscommissie js versoienen, waar na de zaak opnieuw kan worden be slist. Genoemde kring is verwezen naar de laatste zinsnede van- (iet be sluit der vergadering, n.I. „mits deze maatregelen in onderling' verband goe de kans van afdoende bestrijding bïe den'". Verder is er ingekomen een schrij ven van het Kon. Ned. Landbouw- Comité betreffende de ziekteverze kering van de werknemers. Dit co mi té .wil een ziekteverzekering oprichten een geeft daarvoor de groote lijnen aan. Voor 1 April moet men zich uitspreken of men voor of tegen deze oprichting is. De vergadering ver klaart zich voor oprichting van een ziekteverzekering. Hierna brengt; de lieer A. Brak, Schagerbrug, namens de finandeele Commissie (verslag uit over h'et na zien der rekening. De commissie verklaart alles in orde ,te hebben bevonden, en advi seert de rekening goed te keuren. De rekening wordt goedgekeurd met een inkomsten en uitgaven van f1815. Er is een batig saldo van f 63.28 Benoeming van 3 leden van het be stuur. Aftredend zijn de heeren D. de Boer Dz., D. C. Rezelman en A. Commandeur. Er wordt een stembu reau benoemd, dat de stemming zal leiden. Als plaats voor de e.k'. najaarsver gadering wordt aangewezen Winkel. Aan de orde is nu de reorganisatie van het landbouwyereenigingsleven in Noord-Holland. Hierover zijn de volgende raporten uitgebracht: 1. W enschelijkheid van federatieve samenwerking van de landbouwver- eenigingen. 2. Moet aansluiting worden gezocht met de thans over beide provinciën werkende algemeene organisatie? 3. Grootte van het gebied waarover de federatie moet werken. SCHEMA van de denkbeelden van de meerderheid der Commissie. (n.I. de Heeren J. v. d. Koogh, D. de Koer, J. H. M. Evelein, H. W. Kühn. G. Kruseman en A. N. Vaandrager) Bij de meerderheid van de Com missie bestaat de vrees, dat, mocht de Holl. Mij. v. Landb. gereorganiseerd worden in den geest als de minderheid wil en het blijkt, dat de federatieve samenwerking met de vak-vereenigin- gen op mislukking uitloopt, alle ver band verloren zou zijn. Mocht door de reorganisatie, als door de meerderheid voorgesteld, blijken dat de federatie levensvatbaarheid heeft, dan zal de practijk aangeven, of het mogelijk zal zijn de wenschen, thans door de minderheid gekoesterd, in ver vulling kunnen gaan. Als proef en overgangsmaatregel ad viseert de meerderheid der Commissie niet verder te gaan dan in. het hier onder volgend schema is neergelegd. 1. Wenschelijk is het, dat de vakver eenigingen gelegenheid hebben, om zich bij de Algemeene organisatie aan te sluiten. 2. In dit geval de Holl. Maatsch. Landb. 3. Een splitsing van Noord- en Zd.- Holland moet daarvoor niet plaats heb ben. Het zou de belangen van den landbouw niet ten goede komen deze beide provinciën, 4. De~ vakvereenigingen, aangeslo ten bij de Holl. Mij. van Landb. hebben dezelfde algemeene belangen te die nen, al zijn ze in twee provinciën ge vestigd en werkzaam. 5. Het hoofdkarakter der Holl. Mij. v. Landbouw moet blijven zooals het thans is. Individueele leden dus, in af deelingen georganiseerd. 6. Do vakvereenigingen sluiten zich aan bij de Holl. Mij. v. Landb. Zif be houden hun zelfstandig karakter, ter wijl algemeene en desgewenscht spe ciale belangen door hen bij de Holl. Mij. v. Landb. besproken en aanhan gig gemaakt kunnen worden. 7. Door elke groep aan te sluiten vakvereenigingen worde daarom een lid van het Hoofdbestuur aangewezen Hjj -treedt in de. plaats van de thans "v ïuiwiücmt vau bestaande knngvertegenwoordiging oud-leerlingen van den landbouw dat de .Vereen. Hollands Noorder kwartier haar eigenaardig karakter zou behouden en eventueel da moe der zou zijn van do federatie. De heer Breebaart stond eenig zins verbaasd piver dit voorstel. Het Spr. gelooft dat men nu gaat de- eentraliceeren en bejammert zulks. Hij geeft in overweging niet tot dat besluit over te gaan en nogmaals goed onder de oog-en te zien de rappor ben van de meerderheid en van da minderheid, dm te trachten iets te bereiken mae-r in belang vanden landbouw en meer samen werking te krijgen. Dr. Scheij heeft de behandeling van de stukken in het bestuur niet medegemaakt. Daarom wil spr. hier zijn meening zeggen. Spr. heeft zich afgevraagd of dit voorstel niet ontij dig is gekomen. Men heeft de zaak een harde duw willen gevten, doch is te ver gegaan. Spr. is wel voor algemeene orga nisatie, doch meent, dat het bestuurs voorstel verder van het doel afdrijft. Verder Vraagt Spr. naar het ant woord van den li UB. De Secretaris deelt mede, dat in' Alkmaar een vergadering 'met voor zitters van alle organisaties gehou den- is. Daar hebben do voorzitter en de secretaris van den L. T,. B. verklaart, dat hun organisatie goed was en dat zij de neutralen aanraden eveneens een algemeene organisatie te slichten. De heer Kruseman ontraadt met het oog op het te bestrijken ge bied van Hoi'lands Noorderkwartier het bestuursvoorstel. De Secretaris gaat het verloop van de zaak na en hoe de rap portan zijn ontstaan. Naar aanlei ding van die rapporten heeft het bestuur het. bekende voo-rstei ge daan. Allereerst vestigt spr. de aandacht erop, dat de vereeniging Hollands Noorderkwartier eerst reorgani satie behoeft. Spr. merkt op, dat er verschil lende vereenigingen opgericht zijn buiten Ho.lands Noorderkwartier bm. Het gaat er hier om wat is voor de landbouw goed. Do mbeningen yers|chillenj hierolmtirient niet, dat men een betere organisatie moet hebben vppr de provincie. Het be stuur is tol de conelussie geko men, dat Hollands Noorderkwartier DE vereeniging is. die door de ver schillende organisaties wordt bo- doeld. Stelt Noorderkwartier zich niet beschikbaar, dan gebeurt het buiten' deze vereeniging om en dat zou spr. spijten, daar het a.s. najaar 50 jaar geleden zal zijn dat te Winkel de vereeniging opgericht is. De Voorzitter zegt, zich niet ge bonden te achten aan het meerder-^ heidsrapport. De heer Ercebaart komt het voor, dat het bestuur de opdracht van vorig jaar negeert. Men had eerst de rapporten in de vergadering moe ten brengen. Spr. gelooft, dat de wijze van behandelen niet zal lij den tot verbetering van den land bouw. De Voorzitter merkt op, dat aan name van het voorstel de vereeniging Hollands Noorderkwartier maakt tot het middelpunt van de federatie. De heer Dr. Bakker zegt, (Jat de Holl. Mij. van Landbouw in Noord-Hol land zich ook'aan kan sluiten bij de federatie. De heer Breebaart zou willen, dat het bestuur zijn voorstel introk en kon overgaan tot bespreking van de beide rapporten. De Voorzitter zegt, dat het beste ur zijn voorstel intrekt en zegt, dat er nu gesproken zal worden over de rap porten. De heer Dr. Bakker stelt voor het bestuur de 'opdracht te geven te ko men tot reorgannisatie van het land- bouwvereenigingsleven in Noord-IIol- land, zoo mogelijk in samenwerking met alle organisaties op landbouwge bied met scheiding van Noord- en Ziuid- Holland. Spr. verklaart zich niet nader of hij voor of tegen het minderheids rapport is. De Voorzitter deelt «mede, dat er al leen gesproken kan worden over iujt meerderheids- en het minderheidsrap- porL De heer Nobel"' meent, dot de zaak nog met rijp is voor een beslissing Hij stelt voor de zaak nogmaals in overweging te nemen. De heer Smeding vraagt of het niet beter is het bestuur van Hollands Noor derkwartier te machtigen te polsen hoe de samenwerking met de verschillende organisaties mogelijk is. De heer Bakker stelt de volgende motie voor: De algemeene vergadering draagt het bestuur op voorstellen te doen tot re organisatie van het landbouwvereeni- gingsleven in Noord-Holland, zoovee] mogelijk in samenwerking met de ver schillende vereenigingen in Noord-Hol land. De motie wordt aangenomen met 36 legen '20 stemmen. Builen stemming bleven 4 personen. Hierna schorst de Voorzitter de ver gadering voor een half uur. Na de pauze brengt het stembureau verslag uit van de verkiezingen. Ge kozen zijn de heeren C. D. Rezelman, E. Dz. koster en E. Dz. Govers. Allen aanvaarden hun benoeming. Hierna is het woord aan den heer Ifiemstra, die een inleiding zal hou den van de socialisatie. De Voorzitter zegt den heer Hietn- ötra dank vpor do gegeven uiteen-, zetting en .sfelfc de gelegenheid tot het stellen van vragen. Be beer (X Kobel yraagt naar ,,Wïens ii - - s\ .'.w- H'M.. -»a school te SèKagieh tctt gaarne 3eh, jöe voordooien, rift: ba ewctslisatfe- Tmjntarden fTemelEdfamen. gov-en. I VborzienigKeid de wereld Belübudt en De heer Kruseman yreesij, dat er bestuurt", aan: God. maar op los gewerkt zal worden, De heer El Dz. Gavers vraagt, of de arbeidsvreugde niet zal vermin deren. De heer Hiemstra antwoordt de ver schillende vragen. Er zal betrekkelijk naar de socialisatie gegroeid moe ten worden, doch thans k&n men reeds met da uitwerking van de socialisatie beginnen, omdat ze reeds ver gegroeid is. "Verbetering scheepvaartverbinding in en naar West-Friesland. De heer de Boer cbet hieromtrent verschillende mededoelingpn. Er is to zamon gebracht ongeveer f4000. Er is naast de bestaande werkoom missie een provinciale commissie be noemd De uitvoering is in handen gesteld van den heer Ringers-. Spr. licht de plannen toe. De Minister zou een getijktegging willen van de Scherm e-rboezem en de Kkaksimataczem'. De Schermerboczem wil men uit breiden. Bevorderen van goed melken. De heer P. Jz. Erika leidt dit punt in. 35 personen hebben aan het examen deelgenomen. Er kun nen oog 30 personen deelnemen aan het examen. De heer Dr. D. L. Bakker brengt verslag uit over de veearbitraga. r De heer P. J. Waiboar beant woordt de vraag; is oprichting van een proef boarder ij in Noord-Holland gewenschfr? De vergadering acht een prooi boer derjf wel wenschelijk. Het bestuur zal in dezen geest werken. Rapport van de commissie tot be- studecring van do jachtwet. De heer O. Nobel brengt dit rap port uit. Het komt do commissie voor dat de landbouwers zich vol doende van wiidsohade kunnen vrij waren. De commissie meent, dat on der wildachada ook ger ekend moot worden schade aangericht door een den. De commissie zal nogmaals de wet onderzoeken en haar rapport herzien. De vergadering spreekt zich uit voorhet afschaffen van het kooi recht. De begrooting wio-rdt vervolgens vastgesteld met een bedrag aan in komsten en uitgaven van Ï2275.— Hierna sluit de voorzitter do ver gadering ander dankzegging voor de opkomst. HOVYD KRAUSS-ADEMA. Mevrouw Hovyd Krauss-Adema komt begin April uit het buitenland terug, en zal voor het eerst weer in Holland optreden na haar buiten gewoon succesrijke tocht door Indië enna haar herstelling van ernstige typhus- en griep-aanvalleu. Vóór haar vertrek naar Zwitserland en Scandinavië zijn nog in, April de volgende, concerten vastgesteld: 5 April Alkmaar (Geb. „De Unie" 7e Abonnem.-Concert Egmondsche verrukkelijk, Wat een bezieling en Kunstkring), 6 April: Hoorn. Onze -gevierde landgenoote heeft op ja va, Sumatra, Borneo, Celebes, Bali een 100 concerten gegieven (meestal sarfien met Johannes Rönt gen) en had groote huldebetuigingen van pers en publiek te "ontvangst te nemen, geBjk blijkt uit enkele bier volgende aanhalingen „Soerabaja-s Handelsblad". Me vrouw Hovyd KraussAdema zong weer heerlijk van eenvoud „Maria Wiegenlied". Haar glaszttivere stern behield hier in de gehe-ele tessitura haar natuurlijke warmte en gloed. In dit „Wiegenlied" deed zij aan haar greote leermeesteres, mevr. Noorde- vvier denken. „Nieuwe Sperabaja-Courant". Groot talent van voordracht. Eenvou dig maar bezielend zong zij. „Soerabajas Nieuwsblad". Bei den doen kun leermeesters (Mevr. Noordewier-Reddingius en Juliué Rön tgen) eer aan.„Maria Wie gen Led" werd heerlijk gezongen, wat ook van de andere liederen ge zegd kan worden. „Batav. Handelsblad." Het was wat een beheersefiing van de materie. Mevrouw Krauss moet veel on dervonden hebben en een 'fijne ziel bezitten, om zóóveel te kunnen schen ken met haar kunst.... 1.1 H „Toekomst", blijspel in drie bedrijven met vóórspel van J. F. M. Endel. Sinds 1914 leven we in een uit historisch en sociaal oo-gpunt inte ressante! tijd. -Clio beëindigt haar vierde pagina van de wereldgeschie denis. Een gepast slot daaraan, en dus een ordelijk begin voor de vijfde bladzij wil maar niet, koinen. Wij ma.- kien dus de overgangsperiode mee: de wereldoorlog luidde die op weer galoos-wanhopige wijze in. Edoch: tin slede van rust bracht hij ons don kere onzekerheid, voor vrede gaf hij ons bijlkans niet te temmen- passie, inplaats van met een juiste oplossing eindigde hij met een onontwarbare puzzle. Is het wonder, dat we ons voortdurend afvragen, wat ons die gevaarlijke, fatale nadering brengen zal? Nu hebben wij, Katholieken, 't tamelijk eenvoudig: we houden ons vast aan 't eenige, dat vast was eri is en bliiven zal: 'de rots van Petrus, en vertrouwen ons veilig, als parate Christenen dan toe aan den Eenige Die uit den chaos, de wereld schiep en Die ordent den ommeloop yan Nu rijn er ook', die met een ver bluffende eigenwijsheid en onverge lijkbare brutaliteit, Eun voorhoofd fronsen, den vinger met theatraal ge- Tb'aar, met iets van Heroënenergie uitstrekken en plechtig orakelen: De toekomst wordt zóó, moet zóó wor den. Alsof de wereldorde 'n soort caroussel is, die je in je verheven kwaliteit van „mensch" ktait laten draaien en stilstaan, ad libitum. Wat die toekomst beh'elsï, wat voor idea len die wei verborgen Houdt, ver tellen ze in brochüren, in vergade ringen, realfseeren ze tn Rusland, wordt op koddige, geestige wijze geparodieerd in 't hierboven genoem de stuk. *t Leven is nu eenmaal een- traan en een lag. De droevige kant van de ooirwministische praktijken is1 ons onder alle gezichtspunten ge toond. Hier en daar kwam even schuchter 'f meer komische element! de frappante ep allerdolste inconse- quentie's, welke je herinneren aan een somptueus diner van een z.g.n. volbloed arbeidersvriend, die den prdetariër uit z'n droeve ellende zou opbeuren-, en zóó'n diner in een tijd van meel- en kolen- enfin, van alles-nood, nu en dan k'wam, zeiden we, even de facjp' naar voren. De heer Erfïcl, de auteur van „Toekomst", heeft 't vaste plan ge maakt, met dat holle gezwets over idealen van gelijkheid en vrijheid en broederschap, over den onovertrof fen heilstaat, nu eens flink te dollen. Even willen we hier terugdenken aan een dergelijk stuk: „O. W.! O wee!" dat, ten tooneele gevo-erd do-or onez jonge R. K. Tooneelvereeni-ging „Alberdïngk Tfnijm", twee succesvol le uilvoeringen, een opgetogen pu bliek en een schitterend verslag mocht beleven. 'Iets dergelijks lijkt ons „Toe komst." De losse, natuurlijke dia loog, de levendige, eebt-h nis e lijk e too- neeltjes, de geestige, pittig-rake zet ten, de lustige coupletjes, gezongen op -wijsjes, die, U kunt er van op aan, je onmiddellijk tót zingen inviteeren dit alles, en meer nog, maken 't stuk uitnemend geschikt, om je een heelen avond eens recht te am-museeren. Geen spoor van hatelijkheid, van bijtende satyre, alles gaat onder een goed-gul- len lach, zoo 'knus onderons, maar dat belet niet, dat de antwoorden en op merkingen v. 'n onverbiddelijke juist heid zijn. Wat „Toekomst zóó'n be- zo-ndeft aantrekkelijk geeft, is de dui delijkheid, die heusch niets te wen- siChen overlaat: als je snaar- een graatje weet van onze hedendaag- sche wereld- en qattonale politiek, is stuk en bedoeling zoo klaar als water. Hoofdzaak is de ervaring, die Mijn heer Waagmaar, onder influenüe van zijn vriend „Wijnandei" verhuisd naar „Rustigland", den heilstaat der communisten, daar met zijn gezin op doet inzake de zoo faoög geroemde gelijkheid, vrijheid en broederschap. De kennismaking meti de staatsamb tenaren -geeft aanleiding tot de al leraardigste -situatie's. Tusschen dit, laten we zeggen, politiek gedeelte speelt zich rao-g een romannetje af van een „hij en een zij", dat natuur lijk met een blij einde bekroond wordt. Meer te zeggen, Ijkt ons uit de school 'klajüpen Eind April wordt het stuk opge voerd voor de leden van „De Hanze" en genoodigden, door de reeds ge noemde tconeelvereeniging. Alk zorg, dat spreekt, zal aan de uitvoering besteed worden, Nu bereikten „A. T.' van verschillende zijden aanvragen, om 't stuk ook te kunnen bijwonen, de uitvoering voor „De Hanze" is echter bestofen. Om nu aan een ieder zonder uitzondering gelegenheid te geven van dit 2de geestesproduct van onzen stadgenoot te kunnen genieten, om allen dus een edft-genotvollen avond van pure jolijt te verschaffen, beskot „Alb. Thijm" een tweeden avond te geven. Bijzonderheden wor den spoedig bekend gemaakt, 't Lijkt ons echter geen overbodige voorzorg zidi nu reeds bij de leden van entreé- bewijzen ie verzekeren. Die „O. W. O Weet" hebben bijgewoond, ko men terug, dat staat als een paal, en de Harmonie telt nu eenmaal niet meer dan pf.m. 500 zitplaatsen. We wenschen auteur en tooneelvereeni- girtg' met 't actueele blijspel „Toe komst" zeer groot succes. Nog eens: Wie zich eens recht amuseeren wil, wie eens gezond en gemotiveerd" lachen wil, en wie wil dat in onzen donkeren tijd n-iet, wone de uitvoering bij van 't stuik' van den heer Endel. EEN WOORD TOT VELEN. De Katholieke Bibliotheek heeft aan velen gedurende den winter door hare goede en degelijke lectuur aangename uren van ontspanning gegeven. Nu dit seizoen ten einde is zou het voor me nigeen eene teleurstelling zijn indien deze instelling tijdens den zomer ge sloten werd. Docli het Bestuur, gezien de groote belangstelling van het afge- loopen tijdvak, heeft besloten hare in richting voor de volgende maanden open te houden om aan belangstellen den gelegenheid te geven tot het beko men harer boeken. Het mag vertrouwen dat dit besluit aller waardeering er langt en door een ruim en veelvuldig gebruik er van te maken blijken geeft met deze slichting ingenomen te zijn. De bibliotheek is wederom met een aantal nieuwe en kostbare werken op godsdienstig, ajxdogeliseh en weten- schqppefïjk gebied aangevuld geworden, ook is voor ontspanningslectuur ruixn- schools gezorgd. Bovendien Is da com missie steeds berejd op verlangen wee- ken op te nemen, die voor baar ge schikt zijn en bijdragen tot ontwik keling of ontspanning van het lezend publiek. De gelegenheid tot afgifte del boeken blijft bepaald op 's Maandags avond van 6—8 uur in het Yinc.-lokaal Luttik Oudorp 75. De commissie verdient zeker een woord van buide voor haar onverdro ten arbeid inzake de verschaffing van goede en degelijke lectuur aan harp lezers. ONDERLINGE BRANDVERZEKERING L. T. B. De Onderlinge Brandverzeke- rings-Maatschappif van den L. ,T. B. hield .Woensdag 30 Maart j.l. hare Jaarvergadering in het Café van den Heer W. Mooy, aan de Koor straat te Alkmaar. De Voorzitter, de h-eer G. Beukeboomvan We-esperearspeL opende om half één de vergade ring met een woord van welkom -en den Chr. groet, waarna de se cretaris, d-e heêr S. P. Kapteijm te Alkmaar, de notulen las welke on veranderd werden vastgesteld. Na afhandeling van -eenige m-ede- deelingen en ingekomen stukken, kreeg de Directeur, de heer Nico van Ommen te Leiden, het woord tot het uitbrengen van zijn laar- verslag: over het boekjaar 1920 ei' overlegging van de balans, verlies en winstrekening. Hieruit bleek dat deze instelling van den L. T. B. zich in een onge kende bloei mag verheugen. .Ging het jaar 1919 vooruit met een ver zekerd kapitaal van f2,235,000, in 1920 vermeerderde dit kapitaal net to met f4,128,220. In het afgeloopen jaar had de Maatschaopij tevens de gelegen heid gehad hare soliditeit te bewij zen. Er kwamen n.I. 32 branden' voor, waaronder 4 boerderijen tot den grond toe afbrandden. In alle gevallen was .de schade door d-e Directie binnen 5 dagen geregeld en binnen 30 dagen uitbetaald. Deze coulante en vlugge schade regeling is zeer zeker mede oor zaak van de bloei der verzekering. Na breedvoerige .toelichting werd de rekening over 192U goed gekeurd en Directie en Commis sartssen gedechargeerd. Tot lid van het College van Commissarissen werd herkozen, de heer C. Schouten te Wognum. Tot lid der Finantieele Commis sie werd gekozen de h-e-er B. Knaa- pen te Alphen aan de Rijn. Na de rondvraag sloot de voor zitter de geanimeerde- vergadering met een woord van dank en den Chr. groet. M1LLDIK HERHALINGSOEFENINGEN ZEE MILITIE. Do Borg-, rnopt krachtens beko men aanschrijving ingevo ge art. 8P der Militiewet, op de onderstaande zeemilicien-verteigangers om zich, tér bijwoning van de herhalingsoefenin gen, qp de achter hunne namen aangegeven plaats en tijd aan te melden, gekhel in de bij hun vertrek met onbepaald (klein)- of groot-vei '.<g medegenomen m.litaire kleeding stukken en voorzien van hunne kooi- goederen en zakbo-ekj-os. •1. Jan de Vries, dienstplichtige dei lichting 19'16 uit de gemeente Alk maar No. 204 van het alphabefiseh register, op 12 Mei--a.s. te Helder aan de Marinekazerne. 2. Jacob Bruin dionstp.ichtige der lichting 1919 uit de gemeente Alk maar No. 35 van het alphabetiseh register, op 12 Mei 1921 te Helder aan het Wachtschip. Den ve-rioigangers wordt hierbij gewezen op- het bepaalde bij alin» 20 le lid van het „Voorschrift Dienst reizen", luidende: „Be tot het hou den vau herhalingaoifeningen op-ge roepen verlofgangers moeten zich, in dien daaromtrent fn de beschikking betrekkelijk de opkomst net anders wordt bepaald, bij het korps o-f op. de plaats van bestemming aanm-el den: a. zoo zij verblijf houden in de plaats van opkomst op den dag vooi de ppkomst -bepaald, uiterlijk to 8 uur voormiddag; b. zoo zij verblijf houden binnér 20 Kilometer van de plaats van op komst op den dag voor de opkomst bepaald uiterlijk te 10 uur voormid dag; c. de overige verlofgangers: voor zooveel zij binnen het RijL verblijf houden, op het tijdstip waar op zij aanwezig {cunnen zijn, indien zij zich op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekkende middel van versneld vervoer langs de op de ver voer bewijzen aangege ven route naar de plaats van op komst begeven; voor zooveel zij buiten het Rijk verblijf houden op den dag voor de opkomst bepaald vóór 4 uur na middag". IndieM de ojogeroepenen door ziels te of om een© anderó reden niet lot den werkelijken dienst kunnen overgaan, moeten zij daarvan vóór het tijdstip van opkomst kennis ge ven tor gemtventesecnefarie. De zeemiliciens, die zich op reis of op marsch naar de plaats hun ner bestemming aan ongeregeldhe den schuldig maken of Tpch aan gebruik van sterken drank te bui ten gaan, zullen ten strengste wor den gestraft. Het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te water zijn volgens-art. 74 'd-er militiewet op verlofgangers van toepassing o.m. wanneer zij ia uniform zijn «elcleed.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 9