binnenland. Binnenlandse!) Nieuws, Katholieke Universiteit. GEMENGDE BU1TENL. BE RICHTEN. EERSTE KAMER. Gemengd Nieuws. Nederland en België. Korte Berichten. Orde en Arbeid weerhouden oim één gepaste ïnscihüklke- lijkheid aan den dag tc leggen, die die z-oo gewenscihte en zoo noodzakelijke hervatting van onderhandelingen aan zienlijk zou bespoedigen. Naar het „Centrum" verneemt, is aan Dr. J. H. E. J. Hoogveld, tot lieden pro fessor aan liet Seminarie te Culoniborg, opgedragen de voorbereidende werkzaam beid voor oen eventueel te stichten ka- Korfanty vertrekt heden met generaalS tholieke Universiteit. Dr. Hoogveld is Lerond naar Parijs. I d'ensvolgens ontheven van zijn pra/esso- raat te Cnlemborg, en zal le ULvee1'1 De Duilscho plebiscielpolitie vertrekt en j Wc0nachig zijn. masse uil de industrieete districten van I HULPVERLEENING GEESTELIJKHEID Opper-Siiezië, waar de meerderheid der, OOSTENRIJK—HONGARIJE, gemeenten zich vóór Polen heeft uiige-s Prieslercomité wt hulpver- ieeriaig aan de Geestelijkheid van Oos- en Hongarije, Zwijsenstraat 6, Tilburg, is ingekomen van 1 tot en met «Verklaren, niets van de zaak af te welen pn de onderneming te betreuren. Volgens een W. B.-bericht zal de Oos- lenrijksche nationale vergadering Vry- dag 1 April, vier uur 's middags, bijeen komen, OPPER-SILEZIë. De intergeailieerde Commissie heeft aan Korfanly verzocht, voorstellen in te die nen betreffende een eventueele verdeeiing tan Opper-Siiezië, in overeenstemming met de resultaten van tde volksstemming. sproken, en trekt zich terug in de dis- trioten aan de andere zijde van de Oder. J Men beschouwt dit als een voorteeken van de verdeeling van Opper-Siiezië. Dr. SIMONS MET VERLOF. De minister van buitemlandsche zaken, dr. Simons, is enkele dagen geleden in Zwitserland aangekomen en vertoeft thans te Lugano. EEN VLIEGTUIG ZONDER BESTUURDER. Te Viilacou-biay worden proeven geno men met oen vliegtuig izonder bestuurder; het toestel wordt bestuurd door Hertz- golven. Het „Journal" vreest het ergste van deze nieuwe uitvinding. Zeker, als men die automatische vogel in de lucht ziet manoeuvrecren zal een ieder paf 6taan over deze nieuwe schrede voor waarts. Maar, helaas, aan den militairen kant van de zaak zal blijken het grootste nut en voordeel ie liggen. Prachtig zal dat zijn, als een vlooi van duizend vliegtui gen zonder mensclien aan boord een stad komt bonihardeerenl En nogmaals: zeker, het betreft een Fransche uitvinding en de vijand zal sid deren in zijn kelders. Maar telkens twanneer de Fransche geleerden een nieuwe oorlogsmachine uitvinden, zijn de eerste slagen voor ons zelf. "Wij hebben immer onze e'igen voeren zien gébruiken ivoor de fabricatie van de pijlen, die togen ons moet-en worden afgeschoten! Het vliegtuig zonder pilote verontrust Iderhalve het blad. Dat mechanisme kan niet het minste toevoegen aan de trouwens ai zeer weinige geneugten ynn hot leven hier beneden, betoogt het „Journal", en men k-an zich gemakkelijk het soort Paasch eieren voorstellen, dat bei ons van daag of morgen zal bezorgen. Op den weg van de „vooruitgang" ech ter moet men, evenals de wandelende jood, steeds voorwaarts schrijden, zon der noch thans ook maaT eenigszins te Weten, waar -die weg heen lleidt. Dit vlieg tuig zonder bestuurder het is als de mensdhheid zelf: indien ergens een groot ingenieur doende is haar kromme spron gen te besturen, dan is zij niet hij machte «om te beseffen, naar welk doel zij voort- iriiegt. De Fransche uitgaven worden goed- Jtooperi De klassieken, die steeds in alles het voorbeeld hebben gegeven en van ge zond en wijs inzicht blijk gaven, zijn ook hierin de eerste. Maanden geleden ver hoogd mei 40 zullen zij van heden af 125 verlaagd worden. Dit zal niet alleen gelden voor de nieuwe uitgaven, maai- ook ivoor de exemplaren die in voorraad zijn. Deze prijsdaling is, hopen de uilgevers. Slechts een begin! De papiercrisis is veel ruin-der scherp: de toekomst ziet er niet Zoo somber meer uit. Men hoopt, dat voor de andere boeken het gezonde voor beeld der klassieken zal worden gevolgd en dat van de 50 A 75 die -op deze hoeken gelegd zijn, eveneens een zeker percentage zal vervallen. De Amerikaansche stoomvaari-maat- Ischappijen venvachten dezen zomer een grooten toevloed van Amerikanen, welke zich maar Europa zuti-ra hegeven. Reeds zijn tal van plaatsen op de booten der Trans-Atlantische Stoomvaartmaatschappij, de Cuniard-üne en de White Starlme be tsproken. De „Aquitania", die thans op Weg is naar Engeland, bevat 713 eerste klas passagiers, het grootste aantal sedert juli 1914. In het noordwestelijk deel van Tokio heeft in den nacht van 26 Maart een groote brand gewoed, waardoor duizenden huizen, banken, handelsondernemingen en drie ziekenhuizen zijn verwoest. Er ont stond een ontzettende paniek. Duizenden personen zijn dakloos. Dezen Zondag is 'het voetstuk vnn tde beroemde Obelisk, die zich te Route verheft op het plein vóór den St. Pieter, licht beschadigd door blikseminslag. 15 Maart 1921: Vorige opgaaf bedroeg: f 1.087.50 Kr. 5.422.50 R.M. Nihil 4*869.Kr. 35.0-14— R.M. 4.512.45 Zoodat in totaal is ingekomen: f 5.956.50 Kr. 40.466.50 R.M. 4.512.45 DE BEGROOTING VAN ARBEID. Zonder hoofdelijke stemming is in de Woensdag gehouden rilling der Eerste Kamer, de begrooting van Arbeid aan genomen. DE SALARISSEN TOT 3000. De Minister van Arbeid zal een spoed- onlwerp indienen tot verhooging van de salarisgrens, bedoeld in de Invaliditeits wet, van f 2000 lot 3000. Vergadering van Donderdag 3' Maart. Aan de orde is de SUPPLETOIRE OORLOG SBE- GROOTING 1918. (22 millioen). De heer VAN EMBDEN, V. D„ licht een motie toe, mede-onderteekend door de heeren Polak en Wittert van Hoogland, vragende om uitstel van behandeling tot dat de res uitaten van de enquête der Tweede Kamer, naar het besteden der gelden bekend zal zijn. De heer VAN LAN SCHOT. R.-K., acht de geoefende critiek grootendeels juist, doch meent, dat het ontwerp moet worden aangenomen, nu de geiden toch eenmaal rijn uitgegeven en het resultaat der enquête daaraan toch niets veranderen kan MINISTER POP erkent, dat de over schrijding aanzienlijk is op zichzelf, doch wüst er op, dat 22 miffioen toch 9lechts 6.3 pet. van de totale uitgaven bedraagt. Dat er opzet in '-t spel zou zijn ten aanzien der late indiening, ontkent spr. ten stel ligste. De heer VAN DER FELTZ, U. L., is het eens met den heer Van Lan- schot. De motie wordt verworpen met 30 tegen 4 stemmen on het ontwerp aan genomen met 28 togen 8 stemmen. LANDBOUWBBGROOTTNG. De heer DIEPENHORST A. R„ dringt aan op een krachtige uitvoer-politiek, ten aanzien van de landbouwproducten. Hij wil, dat bij de belastingregeling reke ning zal worden gehouden met de boe ren, die hun grond duur moesten koopen tijdens de crisisjaren. Spr. bepleit maat regelen in het belang der pachters, in stelling van osn landbouwraad, steun aan het bijzonder landbouwonderwijs volgens vaste regelen en een ruime plaats -or den landarbeider in de agrarische wet geving. Een gezaghebbende persstem. Over de jougsle besprekingen in zake de Nederlandsch-Belgische kwestie in de Eerste Kamer der Staten-Generaal, laat do gezaghebbende Katholieke Belgische „Standaard" zich o.m. als volgt ujt: De twee landen zijn zoo duidelijk op mekaar aangewezen, dat een spoedige uitweg niet door hooghartige terughou dendheid mag worden verhinderd, en het zal de meesten niet ontgaan zijn, dot de heer Van Karnebeek wel neiging tot Benige bereidwilligheid scheen te ver- iooncn. De laatste tijden mocht het eveneens in Nederland Mijken, dat men in invloedrijke kringen het Wielingen- Vraagstuk niet meer van een zoo eng standpunt uit als te voren bleef beschou wen. Zoo België op hel standpunt blijft staan, dat het onaannemelijk zou zijn, indien de haven van Zeebrugge «eniger mate door vreemde sonveTeiniteitsrcch- ien zouden worden gestremd, blijkt het, dat men aan de redelijkheid van dit ver langen meer en meer plaats zou willen veTgunnen. We kunnen daar dan enkel den wensch aan toevoegen, dat men zioh te Brussel niet door een overdreven I 'chteu aan vormelijkheden zou laten „HADT JE ME MAAR." Een familie-drama. Dezer dagen bezocht een fatsoenlijke jonge inan de redactie van „Het Volk" en verleide daar de tragedie zijner familie. „Mijn naam is De Gelder, zoo zei hij, „ik ben een zoon van „Had-je-me-maar' Ein ik kom u vragen wat ik doen moet O-in een einde te maken aan het schandaal waarvan mijn vader het middenpunt is. Het verpest mijn leven en ik word er aan herinnerd bij eiken stap dien ik' doe. Ik weet het, mijn vader is een zwerver, een door den drank ontaard individu, maar waarom -laat 'men hem niet loopen, of brengt men hem niet in een gesticht, waar •hij een menschelü'ken levensavond kan hebben? Want wat er nu gebeurt is vreese- Iijk, voor mij zoowel als voor mijn zuster. Laat ik u, om u dat duidelijk te maken, kort onze geschiedenis vertellen. Mijn vader heeft, zoolang ik hem kende, nooit goed willen -oppassen. Mijn moeder, die een door-en-door fatsoenlijke vrouw was, heeft daar veel verdriet van gehad, rij is er zelfs voor haar tijd -door gestorven. Toen ik van school kwam, liet mijn vader mij niet een fatsoenlijk handwerk leeeren, maar nam mij meê op zijn zwerftochten langs de cafés en liet mij kunsten maken om op deze wijze geld op te halen. Toen ik 'n jaar of 15 was en ik tot het besef kwam van mijn totstand en van mijn toekomst, liep ik van mijn vader weg. Ik had niets geleerd en om in mijn onderhoud te voor zien ging ik voor de café'g op de fluit spelen. Later zocht ik werk en ik heb nu een behoorlijke betrekking. Ik leerde een fatsoenlijk meisje kennen, trouwde met haar en nu leid ik een gelukkig huwe lijksleven. Ook mijn zuster is fatsoenlijk getrouwd. Het groote verdriet van ons leven is de toestand, waarin onze vader verkeert. Wij hebben van alles met hem geprobeerd. Ik heb hem zelfs bij mij in huis gehad ge durende een paar maanden. Maar er is niets met hem te beginnen. Hij is een echte zwervers-natuur en drankzuchtig erbij. Hij gaf bij ons tot groote schandalen in de bunrt aanleiding, zoodat de politie erbij te pas moest komen. Hij was ook al een paar keer in het Armhuis, maar ook daar ging bet niet. Zoodat wij onze handen heele- maal van hem moesten aftrekken. En tiet men hem nu maar met rust, dan zou het nog alles te dragen ziin, Met ziin door drank' vergiftigde hersens weet 3e man niet wat hij doet. Hij is een speel bal voor iedereen. Maar wij worden er ongelukkig mee gemaakt. Zelfs op mijn werk heb ik geen rust meer...." Tot zoover het lijdensverhaal van den jongen De Gelder. En zoo'n trieste figuur als „Hadt je me maar" wordt door een troepje communis ten c.s. misbruikt voor politieke doelein den! ONJUISTE BESCHULDIGING. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Wijnkoop, betreffende het oplre- den van den burgemeester van Kamerik in een openbare vergadering vanwege de af- deeKng Woerden der Communistische Par tij, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken o.m. geantwoord, dat er voor eeni- gcrlei aanmerking op het gedrag van den heer Talsma ten deze, in verband met het door hem bekleed ambt van burgemeester van de g.meente Kamerik, naar de ziens wijze van den minister geen enkele aanlei ding bestaat. BALDADIGE VERNIELZUCHT. Dinsdagmiddag werd het kantoorperso neel van de cargadoorsfirma v. N. G. Co. aan de Parklaan te Rotterdam opgeschrikt door een lawaai van vallend glas, dat werd veroorzaakt door 'n baldadige die één der in het trappenhuis van het kanloor slaande scheepsmodellen tegen den grond geworpen had. De glazen kast werd geheel vermeld ter wijl het model zelf groote schade bekwam. Als vermoedelijke dader van deze onzin nige vernieling zulk een model wordt op ongeveer 3500 geschat is in be waring gesteld de 44-jarige stoker C. H. TREURIG ONGEVAL. Dinsdagmiddag 5 uur is de 5-jarige M. E. R. wonende Hooglandstraat te Rotter dam, in die straat door een vrachtwagen bestuurd door G. v. d. Z. overreden. Twee wielen gingen het meisje over het lichaam. Per auto naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht, stierf het kind spoedig daarop tengevolge van zware in wendige kneuzingen. Den bestuurder treft geen schuld. HET HARINGVAT DOOR DE RUITEN. Men schrijft uit de Lemmer: Den vorigen zomer (oen in ons dorp de visschers in opposilie kwamen tegen de hun opgelegde belastingen, was hnn ver houding tegenover de raadsleden allesbe halve vriendschappelijk. Op 23 Juli werd 's avonds ongeveer 11 uur bij het raadslid, den vischhandelaar J. de Rook, een ledig haringvat door de ruiten gegooid. In ver band hiermede schijnen door uitlatingen en vermoedens tegen enkele jonge vis schers van dien aard te zijn geweest, dat eenigen door onzen burgemeester aan een streng verhoor zijn onderworpen, 't Resul taat is geweest, dat de 19- en 20-jarige visschers G. P. en R. V. bekend hebben bedoeld vergrijp te hebben gepleegd. Laatstgenoemde heeft tevens bekend, me de-dader te zijn van de toen gepleegde brandstichtingen in het badhuis. DE ONRUST IN DE VENEN. In de verschillende veenstreken der ge meente Emmen zijn thans militairen gede tacheerd ter voorkoming van ongeregeld heden. Optochten en betoogingen worden voort durend gehouden, steeds onder 't oog van de politie. Een groote optocht langs Ter- Apel (Gron.) gaande met 't oogmerk naar Onstwedde en verder te trekken is aan de grens der gemeente Onstwedde door militairen ontbonden, waarna ieder huistoe ging. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Borger Compascum 16 dagw. onver zekerde turf in brandgestoken. De politie is de daders op 't spoor. EEN ARRESTATIE. Zondag liep in Box Iel het gerucht dat de vermoedelijke dader van den moord op P. v. d. Broeit, in begin Februari 1920, in de gemeente was gezien, 's Nachts stelde de gemeentelijke en rijkspolitie een onder zoek in. Drie woningen in verschillende deeien der gemeente werden afgezet. In zijn eigen verblijf werd hij niet gevonden, in de woning zijner moeder de wed. L. W. ook niet, doch in de derde bij zijn broer zag men iemand naar den zolder vluchten. Achtervolgd door den veldwachter Dame viel de vermoedelijke dader van den moord in handen van den veldwachter P. v. Vechel die hem arrest-eerde. De gearres teerde was niet gewapend. Bij onderzoek vond men in de woning nog voorwerpen, die vermoedelijk gestolen zijn. Deze voor werpen zijn in beslag genomen. EEN EIGENAARDIG VERSCHIJNSEL. Vrijdagmiddag, zoo wordt aan de „Ned." gemeld, ging enwe per fiels van uit Baarn over de Eemhrug naar Hoogland en zagen daar geen dnizenden, neen, milliocnen en millioenen spinnen op het land, in de struiken, langs den weg, in de Iuoht, in één woord overal. Het was een prachtgezicht, al die (het meest te vergelijken met herfst draden) door de zonneschijn zoo mooi glinsterende draden. De géheele omtrek ieek één groot tapijt van spinrag. Maar wat minder mooi en aangenaam was, we hadden verschrikkelijk en last met al die draden en spinnen, zwevend door de lucht. Ons haar, gericht en kleeren, alles zat on der de spinnen en draden. Een gekriebel van belang. Een boer, die daar in den om trek woonde, vertelde ons, dat er dienzelf den middag voor een uur nog niets te zien was. Ook hij had zooiels nog nimmer mee gemaakt. De spinnen waren iets kleiner dan een gewone vlieg. Zouden die beestjes (zooals iemand vermoedde, wien ik dit meedeelde) vanuit Amerika over zee zwe vend in en aan de draden naar hier geko men zijn? Voor de Eembrug en later tot even vóór Hoogland (dorp) heb ik er niet één meer gezien. Toen wij het Vrijdagmid dag ontdekten, waren ze nog aan het ko men gezien de ontelbare spinnen met de daaraan verbonden draden, zwevend door de lucht. Als wij dit-alles niet met eigen oogen aanschouwd hadden, maar iemand vertelde het mij, ik zou het dan bijna niet kunnen gelooven. 1*5*' INBRAAK TË VÉNLÖ. In de kantoren der Limburgsche Coöpe ratieve Inkoopvcrceniging te Venlo is Wiensdagnacht ingebroken. De dieven hadden zich door een zijgang toegang tot het gebouw verschaft, drongen het kan toor binnen, waar ze de brandkast for ceerden. Het slot was er uitgebroken. Alle waarden, die er zich in bevonden, werden meegenomen; de rest lag in wan orde over den vloer verspreid. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Ter hoogte van de Papelaan op den Am- sterdamschen straatweg, roden twee auto's in volle vaart tegen elkander, doordat de bestuurder* eikander niet konden zien tengevolge van den rook der juist passee- rende Gooische stoomtram. Een dame uit Hilversum, die zelf stuurde, werd zwaar gewond in een andere auto naar Mui-den gebracht en van daar, na verbonden te zijn, naar Hilversum. Sen dame uit de aulo uit Amsterdam, kreeg eveneens ernstige kwetsuren aan het hoofd. De auto's zaten zoo vast in elkander, dat twee paarden niet in staat waren ze van elkander te verwijderen. Takels en blokken moesten er aan te pas komen. De vrouw verdronken. Te Driel (Gel- derl.) is tijdens een hevige stormvlaag de vrouw van een schipper, die met zijn vaar tuig bij het Duitsche veer voor anker lag over boord jreslagen en verdronken. Dochtertje verdronken. Te Roermond is gisteren het 8-jarig dochtertje van den spoorbeambte P. al spelend in de Roer gevallen en verdronken. Omgekomen. De 66-jarige verpleegde F. Nijdam, uit het Armhuis te De Lemmer, is Zaterdagavond door de duisternis mis leid, te water geloopen en met groote moeite gered. Gisteren is hij aan de ge volgen overleden. Geslaagde inbraak. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het gebouw van de afdeeling Militaire Zaken te Den Haag. De daders hebben een geldkistje geforceerd, de inhoud, beslaande uit.... een halve cent is medegenomen. Verdronken. Woensdagmorgen ver dronk in het Zaandijker Wijd onder Wor- merveer de schippersknecht van den mo torboot de „Onderneming", varende van Leiden op de Zaanstreek. Pogingen tot red ding faalden en in het bijzijn der politie werd het lijk spoedig gevonden en naar het ziekenhuis vervoerd. VERGADERING VAN HET CENTRAAL BESTUUR DER IC. S. A. In de eerste na de vargade ring van den Centralen Raad der K. S. A. op 7 Maart j-'l- gehouden vergadering van het Centraal Bestuur, waren de afgevaardigden van de volgende organisaties aanwezig; van de Diocesane Comité's van Utrecht, Breda en Haarlem: de Federatie van R.K. Werklie- denvereenigingen; de Algemeene R. K. Werkgversvereenigingen; de Ned. R. K. Boerenbond; het R. K. Verhond van Werk- geversvakvereenigingen; de St. Jozcfgezel- lenvereeniging; de R. K. Leerarenvereeni- ging „St. Boiaventura"; de Alge-m. R. K. Officierenvereeniging; de R. K. Jong- Werkgeversverecniging; de R. K. Journa- Hstenvereeniging; de R. K. Handelsreizi gers vereeniging en „Voor Eer en Deugd". Overeenkomstig art. 25 van de Alge- meene Statuten had de verkiezing plaats van een Voorzitter en Penningmeester, met het resultaat, dat tot voorzitter gekozen werd Prof. L. van Aken en tot penning meester de heer J. van Rijzewijk. Daar de Directeur van het Centraal Bureau secre taris is van hel Centraal Bestunr, en Voor zitter, secretaris en penningmeester samen het Dagelijksch Bestuur vormen, is dit laatste thans als volgt samengesteld: Prof. L. van Aken, voorzitter; Mr. A. Tepe, Secrelaris; de heer J. van Rijzewijk, Pen ningmeester. In deze Centrale Bestuursvergadering werden vervolgens ontwerpen vastgesteld van de Statuten dar Diocesane en Plaatse lijke Comité's, gelijk deze naar aanleiding van de gewijzigde Algemeene Statuten moesten gewijzigd en aangevuld worden. Deze gewijzigde model-statuten van Dioce sane en Plaatselijke Comité's zullen, tege lijk met de gewijzigde Algemeene Statuten in het eerstvolgend nummer van „Katho liek Nederland" worden afgedrukt. Naar aanleiding van het agendapunt: regeling van den financieélen toestand van het Centraal Bureau had een uitvoerige ge- dachtenwisseling plaats, waaruit bleek hoezeer door alle aanwezigen de noodza kelijkheid gevoéld werd, om niet alk-en onmiddellijk maatregelen te treffen tol af schaffing van den betreurenswaardigen fi- nanciceen toestand, waarin het Centraal Bureau thans verkeert, doch tevens om met bekwamen spoed de bronnen op te sporen waaruit de middelen zouden te putten zyn om de voor eene krachtige werking van het Centraal Bureau zoo noodzakelijke uitbreiding mogelijk te ma ken. Na uitvoerige bespreking van onder scheiden middelen die tot het doel zouden kunnen leiden wordt aan het Dagelijksch Bestuur opgedragen in de eerstvolgende vergadering een uitgewerkt plan van het Centraal Bestuur voor te leggen, terwijl reeds onmiddellijk die stappen zouden ge daan worden, waarvan, ook zonder nade re voorbereiding, resultaat te verwachten was. Tenslotte werd nog aan het Dagelijksch Besluur opgedragen om nopens het reeds op de vergadering van den Centralen Raad geopperde en in de vergadering van het Centraal Bestuur van vele zijden krachtig ondersteunde denkbeeld tot centralisatie van de onderscheiden bureaux der Natio nale Organisaties in één groot Centraal Bureau der R. S. A.; (met behoud natuur lijk van volmaakte zelfstandigheid dier or ganisaties), een onderzoek in te stellen; van de verwezenlijking van dit denkbeeld tóch wrd niet alleen éefi ïiet aanzienlijke" vermindering van onkosten verwaeht, doch men zag daarin tevens en bovenal bij uit stek het middel om te gereken tot een hechte en onverbreekbare samenwerking van alle sociale vereenigingen en den ■waarborg ©ener onrerbreekbare eenheid in de lading op sociaal gebied. HET CONFLICT IN HET HEEREN- KLEBDINGBBDiRlJF. Men schrijft ons namens de Federatie van Werkgeversbonden in het Kleedingbe- drijf het volgende: In brieven van 6 Januari en 8 Januari 1921 deden de Werknemersbonden aan de Centrale Commissie uit de Patroons-Fede ratie voorstellen, walke inhielden: lo. een belangrijke verhooging van het uurloon, n.l. in de eerste klasse-plaatsen van 87 cl. op I (eischen van de niet-oonfessioneeie Bonden); 2o. eene wekeiijksche garantie van 45 uren, ook voor huisarbeiders; 3o. een toeslag van 50 pet. op het loon gedu rende de vacantie; 4o. verhooging van de tarieven en vervallenverklaring van Tarief I (het laagste); 5o. beperking van het recht tot ontslag; 60. ziekteuitkeering, ook voor thuiswerkers, van 80 pet. van het loon gedurende 26 weken per jaar. Deze voorstellen aéhlte de Centrale Commissie onaannemelijk en wel op de volgende gronden: Io. dat voor een vcriiooging van het uurloon geen reden is, omdat de kosten van levensonderhoud een niet onbelang rijke daling verioonen en als gevolg daar van een algemeen streven is waar te ne men om de, gedurende de laatste jaren zoozeer opgevoerde ioonen tot oen meer normaal peal terug te brengen, zooais in veie bedrijven reeds is geschied. Boven dien had een gehouden enquête welke over een zeer groot aantal werklieden liep der Centrale Commissie aangetoond, dat de weekloonen, welke de kleermakers door het stelsel van stukwerk kon den halen, vrij wat hooger waren dan in de meeste vakken worden betaald. Meenden de werkgevers aanvankelijk, dat reeds nu lot eene loonsverlaging kon en moest worden overgegaan, later hebben zij getracht den vrede te bewaren door zich bereid te verMaren, de beslaande uiirioonen te handhaven. Waar het publiek echter goedkoopere prijzen voor de kleeding begeert, kon aan eene verhooging van het uurloon welke natuurlijk ook weer verhooging van den verkoopprijs ten gevolge moest hebben niet gedacht worden. 2o. dat het verlecnen van een garantie van 45 uren per week hetgeen feitelijk gelijk staat met het geven van een vast weekloon in een bedrijf ais het onder- werpelrjke, waarin steeds op stukloon is gearbeid, niet wenschelijk is. Wijl de werkgevers echter aan hunne arbeiders gaarne bestaanszekerheid willen garandee ren hebben zij toen de wekeiijksche werktijd nog 48 uren was eene garan tie gegeven van 1170 Joonuren per half jaar. Waar echter de wekeiijksche werktijd is ingekrompen met 8 uren per week spreekt het vanzelf, dat ook de garantie evenredig moest worden ingekrompen en wel met 26 X 3 78 uren per half jaar. Om een rond getal te nemen, werd dus voorgesteld de garantie te stellen op 1100 uren per half jaar. De werkgevers achtten dit zeer billijk en weigerden een garar.1 per week in te voeren omdat zij vreesde:: dat dan door de kleermakers niet meer zoovee! mogelijk zou worden geproduceerd om daardoor hun weekloon op te voeren, maar dat deze zich niet te zeer zouden inspannen, wetende, dat hun toch een weekloon van 45 X het uurloon zou wor den uitgekeerd. De ondervinding, opge daan door sommige werkgevers, die een proef hadden genomen met vaste week loonen in plaats van stulkloonen, wetligde deze vrees maar al te zeer. De voorgestelde 1100 uren garantie per half jaar waren natuurlijk alleen bedoeld voor werklieden, die bij hunnen patroon op atelier werkzaam zijn. Immers de thuiswerkers houden zich aan geen werk tijd. Zij werken voor verschalende pa troons en bovendien heel dikwijls voor eigen klanten. Wie in het Irieedmgvak be kend is, weet, dat de thuiswerkers zich in geen enkel opzicht beschouwen in dezelf de verhouding tot de zaak waarvoor zij werken te slaan, als de atelierkleermakers. Een atelierkleermaker moet het hean op gedragen werk aanvaarden en op lijd leve ren, terwijl een thuiswerker dc vrijheid neemt, werk, helwelk hem wordt aange boden, te weigeren als het hem niet be valt en zich ook niet laat binden door voorschriften omtrent datum en uur van aflevering. De eisch, aan die werklieden eene garantie te verleenen van 45 uren per week, is dat zal ieder begrijpen daarom onaannemelijk. Mag men boven dien niet verwachten, dat de werkman in den drukken tijd ook iels weet over te leg gen voor den stillen tijd? 3o. dal een verhooging van het aantal voor de werkstukken vastgestelde werk uren door niets te wettigen is, aangezien zooals reeds boven werd gezegd een enquête heeft aangetoond, dat verreweg de meeste kleermakers in de 45 uren zóó veel stukwerk kunnen leveren, dat zij tot 55 en zelfs tot 64 uren uitgekeerd krijgen. Het do-en vervallen van het eerste tarief zou beleekenen, dat voor de mcnschen met smalle beurzen geen manfeostuum meer kan vervaardigd worden. De werknemers spréken in h-unne be richten steeds van knoeien mei de tane ven, waardoor de kleermakers in hun loon zouden worden te kort gedaan; doch dat is een onjuistheid. Elke kwaliteit moet natuurlijk verwerkt worden in het tarief, waarin die past. Maar bovendien zijn de eischen, welke aan het werk worden ge steld, in overleg met de werklieden vast gesteld en zóódanig verschillend voor de verschillende tarieven, dat ieder kan be grijpen, dat als een werkman bij gebrék aan beter eens werk te maken krijgt in een lager tarief, hij dan ook zooveel min der werk heeft te verrichten aan die stuk ken en dus evengoed aap eenzelfde weak- looa kas komen, dal een KopétVfaij v** e»* als dat door do Werknemersbonden IJ voorgesteld, een ondrageityken band yoöR den patroon zou bsteekenen, sf-f goq 4 een werkman, die rjjn werk njel goed niet op t(jd aflevert of dia rich Met a gestelde regelen onderwerpt, n?*t eenigerlei wijze meer kunnen corrlgeo omdat hij weet, dat toch geen ontslag ka worden gegeven dan in den allerdrukste^ tijd, waarin aanvulling van personeel tert «enenmale onmogelijk Is. 6e. dat het ver.eenen van ziekteuilkce* ring aan thuiswerkers prartjiéh niet i* door te voeren: niemand heeft eenige cos* trole op deze groep. De werkgevers hebben aanvankelijk voorgesteld de vacantie voor thuiswerker* die in de vorige collectieve arbeidt overeenkomst op aandrang van de werft* memersbondeu was opgenomen te doertf vervallen. Dit voorstel had niet ten grond?' slag een drijven van de werkgever* en da' arbeidsvoorwaarden van die menscben tg verslechteren, doch er was hun in he? vorige jaar gebleken, dat vele thuiswerker^ van meer dab één patroon vacanttegehl ontvingen en dan geen vacantie namen. Zij werkten rustig door en gebruikten hel ontvangen vacantiegeH ails bedrljfskapi* taaltje om - voor particulieren werkende hunne patroons te beooncurreeren. Di( laatste heeft zulke afmetingen aangeno-. men, dat den werkgevers alle lust is ver* gaan aan hun thuiswerkers vacantie lel verleenen. Wel heeft de Centrale Commis sie gedurende de onderhandelingen dd .toezegging gedaan, aan de gefedereerde patroonsbonden voor te stellen, d-en thuis werkers een uitkeering in geld te doen, waarvan het bedrag zou overeenkomen: met hetgeen anders als vergoeding voor vacantie zou worden uitgekeerd. Verder hebben de Werkgeversbonden voorgestel- een Collectieve ArbeidsayerseBkomgt af te sluiten tot 15 "Februari 10227 met dien verstande echter, dat daarin de gelegen-, heid werd geopend, om omstreeks Sep tember a.s. nog eens met elkaar te over leggen, of het uurloon herzien kan en* moet worden. Zij hebben dit voorstel ge daan, oerrdat de bedrijfstoestanden zeep onzeker zijn, daar sterke prijsdalingen let verwachten zijn voor sommige artikelen, als gevolg van de valuta-verschillen en dé opleving der buitenlandsche industrie. Echter is aan de werknemersbonden na drukkelijk medegedeeld, dat het niet de bedoeling was, in ieder geval de loonen met September a.s. te verlagen. Ja zelfs is hun gezegd, d-at a 11 e e n een verlaging van de kosten van levensonderhoud daar toe geen aanleiding zou zijn, doch dat een voorstel tot verlaging alleen dan met de werknemershonden besproken zou worden, indien allerlei omstandigheden tezamen dit noodzakelijk maakten. Ook hébben de ■werkgevers zich bereid verklaard, indien een verhooging der uurloonen tegen Sep tember a.s. noodzakelijk mocht blijken té rijn, daarin evengoed toe te stemmen. Zich echter, met een zoo onzekere toe komst voor oogen, voor een geheel jaar aan een bepaald uurloon vast te leggen, lijkt niet in het belang van het bedrijf. A'ls de concurrentie uit het buitenland' toeneemt en de koopkracht van het pu bliek niet vergroot, dan kan het verstan diger en ook meer in het belang der werk lieden rijn, het product zoo laag mogelijk ;n prijs te houden, althans den prijs niet ger te mrJken dan strikt noodzakelijk Over ai oeze puu-.en was geen overeen stemming met de werknemers te verkrij gen. Men hield- vast aan alle eischen. zij het dan ook, dat de eisch tot verhooging van het uurloon eenigszins is gewijzigd. De Christel, en R.-K. Kleermakersbonden ver langden n.l. ten slotte een verhooging van het uurloon 5n de cerste-klasse gemeenten van 87 tot 92 cs„ de drie overigen tot 96 cent. Nu doen de Werknemersbonden het voorkomen, alsof de werkgevers een con flicthebben gezocht. Maar dat zal toch wel niemand gelooven. Men zet zijn bedrijf niét stil in het drukst van het seizoen, als het iok slechts eenigszins mogelijk is tot overeenstemming te komen. Doch waar eischen werden gesteld als hierboven ge méld, zijn de werkgevers, (welke hierdoor hun bedrijven bedreigd zien) verplicht zich te verweren. De Werknemersbonden hebben willen beproeven enkele zaken le „kraken", om vervolgeus hunne eischen overal elders te kunnen doorvoeren. De Werk'geversbonden hebben die tactiek echter doorzien en hebben de geproclameer de partieele stakingen beantwoord met een algemeene uitsluiting. De Centrale Commissie is zeer gaarne bereid onderhandelingen, welke lot oplos sing van het conflict kunnen leiden, te voeren, doch dan moeten de Werknemers honden toch ook begrijpen, dat zij hun eischen tot loonsverhooging en de andere bovengenoemde punten niet zullen kunnen handhaven. Opmerkelijk acht de Centrale Commissie het tenslotte, dat de werknemersbonden in hunne aan de pers verstrekte inlichtingen met geen enkel woord melding mak'en van het feit, dat zij hunnen eisch tot belang rijke loonsverhooging niet hebben terug genomen. De Federatie van Werkgeversbonden in hef IClcedingbedrijf verzoekt ons mede te deelen, dat alleen die van patroonszijde verstrek^ berichten door haar als offi cieel kunnen worden erkend, welke afkom stig zijn van de Centrale Commissie uit bovengenoemde Federatie. Staking opgeheven. De voor juist drie maanden begonnen staking op de sigarenfabriek van de firma Brinkman en Pamides 1c Sleenwijk is opgéheven. Heden, Donderdag, wordl de arbeid her vat. De eiscih: toetreding tot den Patroons bond is door de patroons ingewilligd. Bedoelde toetreding sluit in, dat als nog aan de werknemers zal worden uit betaald, toeslag op het loon over 't tijd vak Juni 1926 tot en met Februari 1921, respectievelijk 5 en 10 pet. benevens kin- derloeslafr

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2