Mulder Quax, BINNENLAND. Binnenlandsch Nieuws, Alkmaar Kassiers Purmerend Scfyool i GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. Cijfers die spreken. Niet verstandig. De actie tegen de acht-uren-wet. DE BESTRAFFING VAN DE 8 IUNI-STAKERS. BEHANDELEN ALLE BANKZAKEN. Korte Berichten. Orde en Arbeid Kerk en 'doen de mijnen in werking re nouacnf mei arbeiders, die het paTOol van de vak organisatie ontrouw mochten will en wer den. De Federatie stelt zich op het stand punt, dat zij er geen bezwaar tegen heeft oni den pompers toe le staan aan het werk te blijven, doch op voorwaarde, dat de- mijnen niet in werking woeden gesteld, zoolang het conflict duurt. Uit de telegrammen blijkt intussohen dal in vele districten de machinisten cn pompers het parool der FeFderatie niet hebben opgevolgd cn aan het werk zijn gebleven; doch daarlegenover slaat, dat de werkgevers birn loonen onveranderd hebben gelalen, in afwachting van een oplossing van bet loonconflict, waardoor voor (1e machinisten en pompers de zaak cenigszins anders was komen te staan dan het geval is voor de andere mijn werkers. In hoeverre de Federatie het goedkeurt dat de pompers aan den ar beid blijven zoolang bun loonen niet ver laagd -worden, zal nog moeten blijken. Want Sir Robert Ilorne beeft een beroep op haar gedaan om haar standpunt te herzien en bet werkverbod voor de pom pers op te beffen. Maar het schijnt ook vast te staan, dal hot gevoel van verant woordelijkheid, aan de zijde der pompers, die de wakers zijn voor het beslaan van het gelieele corps van mijnwerkers, een woordje medespreekt. In een conferentie, ,dle Woensdag heeft plaats geihad tussehen Sir Robert Ilorne, den president van den Board of Trade, en Bridgeman, den minister van mijnen, voor de regeering, en Frank Hodges en Herhert Smith voor de mijnwerkers, ver klaarde Ilorne, dat de regeering onmo gelijk subsidie kon verleenen aan de mijnindustrie. Subsidies op zich zelve, 'zeide hij, waren geen remedie voor moeilijkheden, als wnarin de mijnindus- 'Irie verkeerde, en zelfs indien het wel zoo was, dan lag hel op het oogenblik geheel builen hei vermogen van den staal óm een dergelijke hulp te verleenen. De meesle van de andere groole industrieën verkeerden op het oogenblik. in een slechteren locstand dan de steenkolenin- dU'Strie. In vele er van waren de arbei ders niet alleen niet in staat om hun vroeger loonpeil te bereiken, doch ook "waren zij niet In staal om zelfs werk te verkrijgen. Het was niet mogelijk de an dere reeds lamgeslagen industrieën te 'belasten teneinde een subsidie ie ver schaffen aan de steenkoolindustrie. OPPER-SILEZIë. De „Dantziger Nachrichten" meldt, dat Volgens bericht uit Oppeln men in goed ingelichte kringen verwacht, dat de Opper ste Raad in de quaestie van Opper-Silezië Vóór 1 Mei een beslissing zal nemen. DE VULKAN-WERF HEROPEND. Na gepleegd overleg met de arbeiders Jiopens de waarborgen tegen de herhaling der gebeurtenissen, die lot 't sluiten van de werf hebben geleid, is de heropening der Vulkan-werf op Vrijdag vastgesteld, onder dit voorbehoud, dat den arbeiders, die aan het communistisch! oproer hebben deelgenomen, de toegang zal worden ge weigerd. De begrafenis der tien slachtoffers van de jongste straatgevechten verliep zonder stoornis. JEANNE D'ARC EN HET LEGIOEN VAN EER. De gemeenteraad van Orléans heeft een plechtige deputatie naar minister Barlhou gezonden om hem le verzoeken den 8sten Mei tegenwoordig te zijn bij het jaarlijk- sóhe feest ter eere van Jeanne d'Arc. Zonder aarzelen beloofde de minister le zullen komen. Moeilijker werd hel hem, toen bleek, dat deze uitnoodiging de ge heime bedoeling had om voor de stad Orléans liet Legioen van Eer tee verkrij gen.... omdat den 8slen Mei 1429 door toedoen van Jeanne d'Arc het beleg van Orléans wend opgeheven. Ministeri Earth oir vond hierin geen reden om deze orde, die eerst door Napoleon I is ingesteld, voor een feit, dat 400 jaar vroeger is gebeurd toe le kennen, angstig bierdoor een precedent ie scheppen, dat Frankrijk duur zou komen te staan. William Leeds, de stiefzoon van prins Chrisloffel van Griekenland, broeder van koning Konstantijn (naar men weet is de prins gehuwd met mevr. Leeds, een Ame- rikaansohe, die uit haar eerste huwelijk een zoon heeft), heeft onlangs een reis door Nedcrlandsch-Indië gemaakt, en vandaar een zeer fraaie aap meegebracht. Hij wilde het dier meenemen naar Athene, doch prins Chrisloffel heeft hem verzocht dit niet le doen, daar de aanwezigheid van dien aap de droeve herinnering aan koning Alexander's dood (die ten gevolge van een apen'beet om het leven is geko men) wakker roepen zou. William Leeds .heeft thans den aa^ aan de diergaarde le Parijs ten geschenke ge geven. Men meldt uil Rusland, dat de bolsje wistische regeering al het mogelijke doel om liet economische leven op le wekken eu de fabrieken te Petersburg aan den gang te brengen. Te dien einde laat zij de wegens politieke vergrijpen veroordcelen, die deskundigen ziju in verschillende vak ken, vrij cn dwingt hen, in de fabrieken werk te verrichten. Zij beloofde den ar beiders, die voor 20 Maart aan den arbeid zouden zijn gegaan, een stel kleeren, een paar Amerikaansehe schoenen en brand hout, terwijl de arbeiders, die zich niet vóór bovengenoemden datum zouden heb ben aangemeld, met hun familie zouden worden gestraft met iuterneering in een concentratiekamp. Hol Russische persagentschap meldt, dal de slaat van beleg te Petersburg is opgeheven, doch dat do stad nog steeds onder militair gezag staat en dat een roode garde scherp toezicht houdt op ieder, die dg stad verlaat of binnenkomt. •f Oiq f Nog aan den vooravond van het con gres der S. D. A. P. te Utrecht, vertel- le de man der oproerige krabbels in „Het Volk" dat de „vijandien" der soci aal-democraten er in ieder geval wei wat op zouden vinden, om de S. D. A. P. in discrediet te brengen. Maar het publiek behoefde niets te gelooven van de voor lichting der z.g. reactionnaire pers. Met de S. D. A. P. gaat het opperbest en ter informatie van hare vijanden hebben de leiders dior Schaper cn Van den Tem pel vóór de congreszaal laten schilderen: „Laai alle hoop varen, gij, die hier bin- nentreedtl" Dat schreef de oproerige krabbelaar. Maar op 't congres zelf, kwam heel wat anders voor den dag. De Partij telde aldus het jaarver slag op 31 Dec. 1920 37.478 leden, te gen 47.934 op 31 December 1919. Zij ging dus in den loop van 1920 met 10.456 le den, d.i. met 21.8 pCt. achteruit. Op 31 December 1917 bedroeg het ledental 26.987, op 31 December 1918 37.628, op 31 December 1919 -47.870 en op 31 December 1920 37.478. Hieruit blijkt, dat de Partij in het laatst van 1920 bezig is geweest haar „oorlogswinst" te verliezen. Het aantal vrouwelijke leden bedroeg op 31 Dec. 1917 4769 (17.7 pCt.) op 31 Dec. 1918 6900 (18.3 pCt.), op 31 Dec. 1919 10.024 (20.9 pCt.) en op 31 Dec. 1920 7642 20.4 pCt.) Uit de financieele verslagen van den aceoutant H. J. Wegerif blijkt, dat de financieele positie der Partij uiterst zwak is en dringend versterking eischt. Wan neer de in de balans genoemde liquide middelen geplaatst worden tegenover de vlottende schulden (opelschbaar), dan blijkt dat er tekort aan beschikbare mid delen beslaat van bijna 42.000. Uit deze cijfers blijkt, dat het met de PaTtij niet zoo „opperbest" gaat, als de heer Kleerekooped alias de oproerige krabbelaar, Jan Publiek wel wil doen gelooven. De Brusselsche „Standaard" schrijft; „Door bemiddeling van het Reisbureau der Nederlandsche Spoorwegen, deelt het Inlichtingenbureau voor het Buitenland uit Den Haag ons in het Fransch mede, dat de hyacintenvelden in Nederland, tussehen Leiden en Haarlem in vollen bloei zullen staan in de eerste helft van April en de tulpenvelden in de tweede.". Wanneer zal men zoo vraagt de „Tijd", in ons land leeren begrijpen, dat er in België méér dan vier millioen Neder- 1 anijs eb sprekende menschen wonen, en dat het gevoel der Vlamingen wordt ge krenkt, indien de Viaamsche bladen uit Nederland Fransche mededeelingen ont vangen? Van zakelijk standpunt be schouwd, is deze wijze van reclame ma ken bovendien onverstandig, want het ligt voor de hand, dat bij herhaling de Vlamin gen, die op dit punt terecht bijzonder ge voelig zijn, de Fransche reclame-mededee- lingen eenvoudig naar de prullemand zul len verwijzen. Het liberale „Vaderland" verneugt zich buitengewoon over de houding van Mi nister Aalberse in do Eerste Kamer te genover den aandrang aldaar uitgeoefend om de wet op den aelit-urendag tot oen doode letter te maken. „Wie hem kent, schrijft het hlal, en teekenend is deze hulde van Vrij zinnige zijde aan den Katholieken Staats man weet dat deze man, die zoo groot deel van zijn leven gewijd heeft aan de hestudeering van den arbeid, zoowel als factor van welvaart als met het oog op de belangen van hen, die dezen uitoefenen, zich niet door de reac tie in een hosk laat dringen." Het „Vaderland" meent ten slotte niet genoeg te kunnen waarschuwen tegen 't meedoen aan de reactionnaire bewe ging, die thans in Nederland, .onder aan voering van „De Nieuwe Courant", wordt gevoerd. Het is zoo gemakkelijk te wijzen op eene anomalie, uit eene wet voorkomende, en daarmee eenvoudige zielen tot tegen standers van die wet te maken, en hen mee te doen zingen in het koor van hen, die slechts uit eigenbelang intrekking van do wet op den 8-urendag verlangen. Maar het is een uiterst gevaarlijk spel letje. Die a.-ht-urenwot heeft juist om den tijd, waarin ze gekomen is, groote principieels beteekenis. Zij is de orken- ning van het feit dat de vierde stand aan de deur -slaat en veel billjjks vraagt, zij het dan ook naast veel onbillijks en dat men zich van dezen niet' mag en moet of kan afmaken met een: Ga keen. Wie onzen uitstékenden Minister van Arbeid steunt, die het juiste woord ge sproken heeft, dat hij den guldon middel weg bewandelen wil, bestrijdt do revo lutie. Wie zich eonzijdig op do belangen van éón klasse doodkijkt, werkt de re volutie in de hond. In dit opzicht zijn „Het Volk" en de Nieuwe Ort." óén pot nat. R.K. BOND VAN HANDELAREN IN MELK EN MELKPRODUCTEN. Te Leiden hield deze Bond gisleren zijn jaarvergadering ouder voorzitter schap van den heer A. J. Voskuili. Geïn stalleerd werd als geestelijk adviseur de weiteer**-. hoer J. P. J. Kok. Bij de ingekomen, slukken deelde do secretaris mede, "dat de heer ST. Tl?, ?te» Lange, te Amsterdam, ontslag heeft *•-] G6IYV8 flC)U' NlOUWSs nomen als bestuurslid wegéns overdruk ke werkzaamheden. Hierna werd door "den secretaris het jaarverslag over het jaar 1920 uitge bracht. De penningmeester, de heer van Zwto- ten, bracht hierna het financieel verslag uit, sluitend aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van 3680.43. Het verslag der verificatie-commissie, uitgebracht door den heer Saijker, uit Rotterdam, luidde alleszins gunstig. Hierna had de bestuursverkiezing plaats. Aftredend waren de heer A. J Voskuil, L. de Heij en N. W. Helsloot. Als cand'idaten waren ingediend de hee- ren J. de Mol uit Haarlem en J. J. Bos uit Alkmaar. Gekozen werden de aftre dende bestuursleden met flinke meerder heid van stemmen. De begrooting 1921 geeft aan inkom sten en uitgaven een bedrag aan van f 3800. v De afd. Alkmaar had het volgende voorstel voor de vergadering ingediend: Indien in de naaste toekomst weer toe slag gegeven wordt, worde deze niet aan de melkinrichtingen, maar aan de boe ren, die consumptiemeik leveren, uitbe taald, aangezien er nog te veel slijters zijn,- die geen goedgekeurde centrale hebben en toch georganiseerd zijn. De voorzitter ontraadt dit voorstel, doch wil er wel in de melkcommissie over spreken, indien het den bijslag geldt over het afgeloopen jaar. Aldus werd besloten. Over de prijsregeling der melk werd langdurig van gedachten gewisseld. De volgende vergadering zal gehouden worden te Lisse. DE ZUID-AFRIKAANSCHE TENTOON STELLING. H. M. de Koningin-Moeder is voorna- mens een bezoek te brengen aan de Zuid- Afrikaansche tentoonstelling in 't Paleis voor Volksvlijt, welk bezoek zal plaats hebben op Maandag 4 April te 1% urn 's middags. Het ligt in het voornemen deze ten toonstelling enkele dagen te verlengen opdat ook II. M. de Koningin tijdens haar voorgenomen verblijf in de hoofd stad de tentoonstelling bezichtige. Dit be zoek zal dan plaats hebben op Maan dag 11 April op een nader te bepalen uur Uitvoerverboden opgehevenMet in gang van 1 April is het uitvoerverbod van melk en alle melkproducten opgeheven. Dit geldt niet voor rauwe of gepasteu riseerde volle melk zoowel als voor geheel of gedeeltelijk afgeroomde melk, al of niet gepasteuriseerd. Ook is met ingang van denzelfden da tum, het verbod tot uitvoer opgeheven van zwavelhoudende ijzeraarde, waaronder be grepen afgewerkte ijzeraarde of gnszuive- ringsmassa. Het Fransche visum-"Met her"ltï 1 April, treedt een nieuw officieel tarief ±n werking voor het verleenen van Fran sche visa op paspoorten. Het consulaat te Amsterdam zal dan voor elk visum een recht heffen van twaalf gulden Een Bakkerstentoonstelling. Gelijk tijdig met de Middenstands- en Industrie- tentoonstelling, die te Delft op het laatst van Juni gehouden zal worden, organi seert de Ned. R.K. Bond van Brood-, Koek- en Banketbakkerspatroons een bakkerstentoonstelling te Delft. Groote luchtschepen. Een draadloos N. T. A.-telegram uit Londen meldt dat bij de Fairey Company reusachtige vlieg- schepen in aanbouw zijn, die zuilen wor den voorzien met speciaal ontworpen motoren, welke 400 P.K. kunnen ont wikkelen. De inrichting, welke plaats biedt voor een honderdtal passagiers, zal zeer luxu eus zijn. Ze worden gebouwd voor het Engel- sche Luchtvaarlminislerie en zijn be- slemd voor den luchldienst Londen New-York, In de Donderdag gehouden Amster- damscko Raadszitting is de motie Wi- baut c.s., om niet tot bostraffing der stakers over te gaan, met 19 tegen 17 stommen verworpen. De motie Wierdels c.s., om ook de stakers, die niet voor straf zijn voor gedragen te straffen, werd met 21 te gen 16 stemmen verworpen. Ingevolge deze stemmingen zullen ver moedelijk de socialistische wethouders Wi- bant en De Miranda aftreden. DE E. K. STAATSPARTIJ. Volgens de „Resb." heeft Jhr. mr. E. B. E. E. .Wittert van Hiogland be dankt als secretaris van den Alg. Bond van R. K. Rijkskicskringorganisaties in Nederland. (R. K. Staatspartij). EEN MAAND "UITGESTELD. Naar de „Tel." verneemt, hebben de mijndirecties besloten, dat met 1 April de loonen der mijnwerkers niet vermin derd zullen worden. De verlaging der loonen zal eerst ingaan met 1 Mei en zal verder geleidelijk worden toegepast. WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. 9 uur per dag en 50 uur per weck. Naar de „Amst." verneemt, is minister Aalberse voornemens in het werklieden- besluit voor winkels le bepalen, dat men in winkels niet langer arbeid mag ver richten dun 9 uur per dag en 50 uur per week. Tussehen 9 uur des avonds en 6 uur des morgens mag niet gewerkt warden. Voor het kappersbedr ijf wor den bijzondere regelingen getroffen. DE OORLOGSBEGROOTING IN DE EERSTE KAMER. De suppletoire ooriogsbegrooting 1918, van ongeveer 22 millioen, die ook ill de Eerste Kantel- zoo' veel oiifsle, gewekt heeft, is is in dit lichaam stemmentegen aangenomen. GESNAPT EN IN VERZEKERDE BEWARING GESTELD, In den nacht van Woensdag op nDonderdag, omstreeks half een, werd de politie in Den Haag opgebeld door den opzichter van de Rijksfortifica tiën, wonende aan de Frederikstraat aldaar, die mededeelde, dat in het kantoor beneden zijn woning was in gebroken, Hij had op het dak gerammel ge hoord en bemerkt dat personen langs de trap naar beneden gingen. De po litie verscheen onmiddellijk en trof drie personen aan, n.l. zekere 3. B.. 19 jaar, A. F., 17 jaar en M. J. N.. 20 jaar, allen korporaal der Yesting- Artülerie, gehuisvest in de Frederiks- kazerae. Op B. werd bevonden esn dolkmes. Alle drie de genoemde personen bekenden^ dat zij door het dak naar binnen waren gekomen met het doel, om diefstal te plegen, N. had met het op B. bevonden dolkmes een schrijfbureau opengesto ten eu uit een daarin aanwezig kistje wat geld ontvreemd. Het ontvreemde is door de politie is beslag genomen en de aangehouden personen in verzekerde bewaring ge steld. DE TOESTAND IN DE VENEN, Uit Winschoten wordt aan 't „Centr." geschreven, dat de toestand in de Drentsche en Groninger Ve nen gelijk blijft. Dagelijks hebben nog optochten plaats. Te Roswinkelervecn zijn tal van hoopen bagger van drie verveners 'n prooi der vlammen geworden. Men denkt aan kwaadwilligheid. Te Emmër-Compaseuum doet de po litie huiszoeking naar verboden wa pens. 't Is te hopen, dat er spoedig ver andering kome. Ook de neringdoenden lijden enorme schade. Tal van klan ten halen bij de kruideniers en bak kers de waren thans weg op credict. En gaan ze de arbeiders niet credi- teeren, dan kunnen ze de gevolgen maar afwachten. Maar door dit stelsel kunnen verschillende winkeliers ooli hun leveranciers niet betalen en kun nen faillissementen niet uitblijven. SCHADELIJKE DIEREN. Uit de „Asser Crt.": Een eerzaam landbouwer schreef dezer dagen een request, waarin hij aan de Staten van zijn provincie ver zocht, schadelijk gedierte le mogen schieten. De aanhef luidt: „Er zijn in onze provinciën ver schillende soorten van schadelijke die ren, heeren Gedeputeerde Staten, vos sen, konijnen, enz." EEN DRAMATISCH EINDE. Te Oosterbcek (Geld.) trad dezer dagen een reizend looneelgezelschapje x>p, aan welke gebeurtenis een aan zienlijk deel van Oosterbeek's inge zetenen luister bijzetten. Men vermaak te zich blijkbaar uitnemend, tot de politie de vreugde kwam verstoren en den jeune-premier, die nog de ge volgen van eenige overtredingen had te ondergaan, kwam inrekenen. De man werd naar het Huis van Be waring te Arnhem overgebracht, waar mede tevens de voorstelling was ge ëindigd. ERNSTIGE VECHTPARTIJEN. Aan de Hollandsche grenzen bij Bocholt hadden Woensdag ernstige gevechten tus sehen Hollanders en Duitschers plaats, waarbij van het mes duchtig werd ge bruik gemaakt. Van beide partijen wer den verschillende personen ernstig ge wond, waarbij de hulp van een dokter uit Bochelt te pas kwam. Een gewonde moest naar het ziekenhuis te Bocholt. worden vervoerd. ""AUTO-ONGELUK. Op den dijk tussehen Deventer en Olaf. is te Heugforden, een auto omgeslagen, doordat de stuurinrichting brak en de wagen op den berm van den dijk terecht kwam. -Een inzittende verpleegster uit Vollenhoven werd gewond in het zie kenhuis te Olst opgenomen. Een an dere inzittende dame en de chaffeur kwamen met den schrik vrij. DE BIOSCOPEN GESLOTEN. De eigenaars der beide bioscopen te Venlo, hebben hun inrichtingen gesloten, naar aanleiding van de hooge stedelijke belasting (30 pOt.), waardoor zij naar hun meening, hun bedrijf niet meer loo- nend achten. Zij zullen hunne bioscopen niet eerder openen, dan nadat de be lastingen op het oude peil (20 pOt.), zijn teruggebracht. DEMONSTRATIE VAN GEMEENTE WERKLIEDEN TE AMSTERDAM. Het Plaats. Arbeid-Secretariaat in de Hoofdstad, had Woensdagavond, jaar aan leiding van de raadsdebatten over de be straffing van de stakers van 8 Juni, de arbeiders per manifest opgeroepen, vóór het Stadhuis te'Romen demonstree- ren. Tegen half acht waren eenige hon derden gemeen te-werkliec'en aangevuld met do noodige nieuwsgierigen, in de nabijheid van het Stadhuis. De gracht vóór het Prinsenhof was echter door po litie te voet en te paard afgezet. Ieder, die passeeren wilde, moest'1 zich legimi- teeren. Daaraan ontkwamen zelfs enke le raadsleden en stadhuis-ambtenaren niet. Aan de overzijde van de gracht en op de brng in de Damstraat stelden de werklieden en nieuwsgierigen zich op. In de duisternis werden de meeste raads leden, ook niet de raadsleden, die per auto arriveerden niet herkend. Do heer Noling echter wel, en toen deze het stad huis naderde, werd geschreeuwd: „donk om de gemeente-werkmannen, oome Piet". De heer Van Lingen moest onder hevig gefluit en gejoel, door de hetoogers aan geheven, over de gracht wandelen. De heer Vliegen kreeg applaus. Nadat de Raad oh» half negen begon nen was, bleten de bétoogere in de buurt, teneinde het resultaat der zitting te vei> nemen. Ben groot deel van den avond trokken de demonstranten bij troepjes van een paar honderd man zingende rond om het Stadhuis. Nu eens klonk de „Internationale" dan weer de „Socialis- tenmarsch". Tegen 10 uur was het aan- ttal demonstranten wel wat verminderd. Tot aan het einde der raadszitting bleef de aföètting gehandhaafd. In den loop van d'on avond kwam do hoofd commissaris van politie. Ruim elf uur oindigde de raadszitting. Aan het, inmiddels zeer gedunde aantal wachtende gemeente-worklielen, deelde ten slotte op de gracht de heer Sehilp, voorzitter der federatie van gemeente werklieden, mede, dat nog geen resul taat bereikt was. Hij riep de betoogers op, Donderdagavond opnieuw te demon- streeren. Spoedig verspreidden zich daar op de menschen. DRIE OPLICHTERS GEPAKT. Te Zwolle heeft de politie de hand ge legd op vrouw D. uit Apeldoorn, haar doch ter en nog een vrouw, die bij een groot aantal winkeliers zich verschillende arti kelen toeeigenden, zoodat zij in één mor gen een kussensloop en een koffer vol ver zameld hadden, die zij naar Apeldoorn verzonden en onderwijl te Zwolle liet win kelen voortzetten. De gestolen goederen zijn te Apeldoorn in beslag genomen. HET GROOTE VERSCHIL TUS- SCHEN 'N BOER EN EEN ONDERWIJZER Voor de aardigheid laten we hier de volgende charge volgen, die we uit de „Gelderlander" knippen: Een onderwijzer studeert 5 1 6 jaar en is klaar. Een boer io jaar practisch en begint dan pas Een onderwijzer studeert op kosten van het gouvernement. Een boer niet. Een onderwijzer heeft direct een plaats. Een boer niel. Een onderwijzer kan men niet wegjagen. Een boer wel. Een onderwijzer heeft een groot trakte ment. Een boer niet. Een onderwijzer heeft een groot pen sioen. Een boer niet Een onderwijzersvrouw trekt na over lijden van haar man pensioen. Een boerin niet Een onderwijzer heeft een kindertoeslag. Een boer niet. Een onderwijzer heeft wachtgeld. Een boer niet. Een onderwijzer heeft geen bedrijfskapi taal noodig. Een boer wel. Een onderwijzer werkt 2 4 214 uur daags. Een boer wel 6 maal zoo lang. Een onderwijzer heeft vakantie. Een boer niet. Een onderwijzer zweet nooit. Een boer altijd. Een onderwijzer zit nooit onder de mod der. Een boer altijd. Een onderwijzer is socialist. Een boer niet. Een onderwijzer is meneer. Een boer niet. Een onderwijzer rookt sigaren. Een boer niet. Een onderwijzer betaalt bijna geen be lasting. Een boer zeer veel. Een onderwijzer wordt niet afgezogen (door den fiscus). Een boer weL Een onderwijzer woont 50 pCt. in mooie steden. Een boer 99 pCt. op 't land. Een onderwijzer bewoont een goed huis. Een boer onder 't rieten dak. Een onderwijzer geniet van de maat schappij. De boer dient de dito. Een onderwijzer is een gezien man. Een boer niet. Een onderwijzer wordt door eik gegroet. Een boer niet. Boeren!!! laat uw kinderen gratis voor onderwijzer leeren. het betaalt best, geeft groot pensioen, ook' weduwenpensioen, ook kindertoeslag, ook vakantie. Het is de best verzorgde, menschwaar- digste betrekking, die Nederland U geven kan. Wericen bijna niet noodig. HET GEBROKEN BEEN, Bij de halte van de tram stonden verschillende menschen te wachten. Onder hen was een man, die bij de halte tegen een raamkozijn aanleunde. Hij werd bovendien door een anderen man ondersteund. De leunende man maakte een droevigen indruk, omdat het duidelijk te zien was, hoe zijn eene been bengelde. Op de vraag van eenige nieuwsgierigen werd geantwoord, dat de man rijn been had gebroken. De tram kwam aan en stopte. De man met het gebroken been werd naar den wagen geleid en zeer be hulpzaam kwam de conducteur van het achterbalcon. Voorzichtig werd de man de tram ingeheschen en iedereen keek hem zeer medelijdend aan. De tram reed verder en het slachtoffer in kwestie maakte het zich in zijn hoekje zoo aangenaam mogelijk. Hij maakte zeker niet den indruk van iemand, die veel pijn Lijdt Einde lijk kwam de tram bij de halte, waar de man moest uitstappen en hij werd daar opgewacht door zijn dochter. Nou, juffrouw, zeide de conduc teur cn de passagiers vielen hem daar in bij, je vader heeft zich kranig gehouden. Hij wilde geen braucard, maar moest per sé met de tram: geen kik heeft hij gegeven en je moet zijn been zien bengelen, De dochter lachte. —O, riep ze uit, is hij weer on- voorzichtig geweest? Dat is de twee de maal van de maand, dat hij zijn been heeft gebroken. De tweede maal?! Ja, en de dochtgr .lachte nog barder, dat been 'is vaat' kurk en hij Is er nog niét hcetemaal aan gewend! De conducteur belde toen jriug__aL. De Vossenplaag'. Door den rijks veldwachter v. d. Boogaard zijn te Erp (N.-B.) G jonge vossen gevan gen. Tc Vinkevccn (Utrecht) is door onbekende oorzaak het gebouw van de R. K. Coöperatieve Verbruiksvcr- ceniging, waarin ook de broodbakker» is gevestigd, tot den grond toe af gebrand. Slag van een paard. Een schipper die op liet jaagpad aan den Smecrmaeserdijk zijn paard aan de lijn dreef,-beeft een slag van het dier tegen den buik' gekregen. Hij is naar het gesticht Calvariënbcrg te Maastricht overgebracht, waar hij aan de bekomen kneuzingen is overleden. Kvanlcziruiige ontvlucht. De poli tie te Den Haag heeft in de Hobbemastrant aldaar aangehou den een uit een krankzinnigen- gcsliclif te Utrecht ontsnapten man, genaamd F. H. A. B„ die vrocger in een woning van genoemde straat woonde. Hij liep rond in het werk pak van liet gesticht. Na aanvanke lijk in den Cenlralcn Post van den geneeskundigen dienst te zijn opgeno men, is de man wederom naar het geslicht te Ulrecht overgebracht. Overtreding van de Arbeidswet. Te 's-Gravenhagc is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der Arbcidswel legen mej. G. C. v. d. T„ onder wier leiding in „Scala", een uilvoering gegeven is, waar aan 70 kinderen beneden den leeftijd van 12 jaren deelnamen. Aangehouden. Op aanwijzing van twee beambten der Holl. Spoor heeft de Iiaag- sche politie aangehouden N. de V., 24 jaar, musicus, wonende te Amsterdam, verdacht van diefstal van een bus met dubbeltjes uit een automatisch telefoontoestel op het station der Holl. Spoor. De bus met in houd werd op den aangehoudene gevon den. HET NIEUWE CONTRACT VOOR DE MIJNWERKERS. De Centrale R. K. Limburgsche Drank- weer beeft tot de contact-commissie in de mijnindustrie het verzoek gericht le be werken, dat de betaaldagen op de Lim burgsche mijnen op een en dezelfden dag zullen plaats vinden. Tevens is verzocht in de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst bepalingen op le nemen, dat de ouders of voogden van minderjarige mijn werkers bij iedere ioonuilkeering verwit tigd worden, welk loon hun kinderen of pupillen verdiend hebben. Arbeiders in de mijnen. Einde Janu ari 1921 waren op de particuliere mijnen in Limburg 12.516 arbeiders werkzaam, waarvan 8924 ondergronds en 3592 boven gronds. Bij de staatsmijnen bedroeg het aantal arbeiders, 13.815, 9515 onder- en 4298 bo vengronds. Totaal arbeiders der gezamenlijke mij nen 26.320. Demonstralies van werkloazen verba den. De burgemeester van Vlachlwedde heeft alle optochten van werkloozen ver boden. HET CONFLICT IN HET HEERENKLEE- DINGBEDRIJF. Tegenmaatregelen der werknemersorgani saties. Een nieuwe conferentie tussehen werkgevers en werknemers Het „Centr." verneemt, dat de samen werkende werknemersorganisaties in het Heeren-kleedingbedrijf aan de werkgevers in dit bedrijf een schrijven hebben toege zonden, waarin zij er de werkgevers op wijzen, dat, wanneer de uitsluiting een frit wordt, de werknemersorganisaties maatre gelen zullen nemen, om de kleermakers zoo lang de uilsluiting duurt, zooveel mo gelijk van ander werk le voorzien, hetzij bij werkgevers,- die niet uitsluiten, heizij bij particulieren. Het schrijven eindigt aldus: t „Alvorens wij daartoe overgaan ch om zelfs den schijn le vermijden, alsof onze bonden een verscherping van het conflict wenschen, deelen wij U mede, dat onze hoofdbesturen bereid blijven, het geschil met U lot een oplossing te brengen. Zij zijn genegen, zoo U dit gewenscht voorkomt, Vrijdag a.s. met U te conferee' Te Zwolle vangt heden, 1 April, de uit sluiting der kleermakers aan. Het aantal uitgestotenen bedraagt 100. 'HET CONFLICT IN HET HEEREN- KLEEDINGBEDRIJF. Naar de „Tri." verneemt, zijn de onder handelingen tussdhen de werkgevers ten werknemersbonden in de kleedingin- 'dustrie over de arbeidsvoorwaarden in het heerenkleedingbedrijf weer hervat 'Donderdagavond werd tussehen de be sturen van de betrokken bonden een «conferentie gehouden om le trsichlen tot 'teen oplossing van het gerezen conflict 4c komen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat men alsnog tot overeenslemqaing komt, "zoodat in dit geval de voorgenomen uil- ■sluiting niet zal doorgaan. d. Dé Hooge De Missie in Finland. Dé lloogeerw pater Dr. M. J. Buckx, provinciaal der Priesters -van hei II. Hart van Jezus te Licsbosch (Princenhago) is iaenóémd tot apostolisch Administrator ram Finland met bisschoppelijke bestuursmacht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 12