Mulder Cluax, BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Alkmaar Kassiers Pu r merend Bmnerclandsch Nieuws» BEHANDELEN ALLE BANKZAKEN. Korte Berichten. Orde en Arbeid Kerk en School tooea de mijnen in -werking ie nouacn inct arbeiders, die het parool van de vak organisatie ontrouw mochten villen wer den. De Federatie stelt rich op het stand punt, dat zij er geen bezwaar tegen heeft om den pompers toe te staan aan het werk te blijven, doch op voorwaarde, dal de mijnen niet in werking worden gesteld, zoolang het conflict duurt. Uit de telegrammen blijkt intusscihen dal in vele districten de machinisten en pompers het parool der FeFderatie niet hebben opgevolgd en aan bet werk zijn gebleven; doch daartegenover staat, dat de werkgevers hun loonen onveranderd hebben gelaten, in afwachting van een oplossing van het loonconflict, waardoor voor de machinisten en pompers de zaak eeniigszins anders was komen te staan dan het geval is voor de andere mijn werkers. In hoeverre de Federatie het goedkeurt, dat de pompers aan den ar beid blijven zoolang liun ioonen niet ver laagd worden, zal nog moeten blijken. Want Sir Robert Home heeft een beroep op haar gedaan om haar standpunt te hei-zien cn het werkverbod voor de pom pers op te heffen. Maar het schijnt ook vast te slaan, dat liet gevoel van verant woordelijkheid aan de zijde der pompers, die de wakers zijn voor het bestaan van het gehcele corps van mijnwerkers, een woordje medespr^fet. In een conferentie, ,die Woensdag hoeft plaats gehad tussdhen Sir Robert Horae, ■den president van den Board of Trade, en Bridgcman, den minister van mijnen, voor de regeering, cn Frank Ilodgcs en Herbert Smith voor de mijnwerkers, ver telaarde Home, dat de regeering onmo gelijk subsidie kon verlecnen aan de mijnindustrie. Subsidies op zich zelve, 'zeide hij, waren geen remedie voor moeilijkheden, als waarin de mijnindus trie verkeerde, en zelfs indien het wel zoo was, dan lag het op het oogenblik 'geheel buiten het vermogen van den staal om een dergelijke hulp te verlecnen. De meeste van de andere groote industrieën Verkeerden op bet oogenblik in een slechteren toestand dan de steenkolenin- 'd us trie. In vele er van waren de arbei ders niet alleen niet in staat om hun Vroeger loonpeil te bereiken, doch ook Waren zij niet in staat om zelfs werk te verkrijgen. Het was niet mogelijk de an- -dere reeds lamgeslagen industrieën te (belasten teneinde een subsidie te ver- Schaffen aan de steenkoolindustrie. OPPER-SILEZIë. De „Dantziger Nachrichten" meldt, dat •Volgens bericht uit Oppeln men in goed ingelichte kringen verwacht, dat de Opper ste Raad in de quaeslie van Opper-Silezië Vóór I Mei een beslissing zal nemen. DE VULKAN-WERF HEROPEND. Na gepleegd overleg met de arbeiders nopens de waarborgen tegen de herhaling ider gebeurtenissen, die lot 't sluiten van Ide werf hebben geleid, is de heropening der Vulkan-werf op Vrijdag vastgesteld, onder dit voorbehoud, dat den arbeiders, die aan Jiet conununistiseht oproer hebben deelgenomen, de toegang zal worden ge weigerd. De begrafenis der tien slachtoffers van ide jongste straatgevechten verliep zonder Stoornis. GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. SJEANNE D'ARC EN HET LEGIOEN VAN EER. De gemeenteraad van Orleans heeft een plechtige deputatie naar minister Barthou gezonden om liem te verzoeken den 8sten Mei tegenwoordig te zijn hij het jaarlijk- solio feest ter eere van Jeanne d'Arc. Zonder aarzelen beloofde de minister te zullen komen. Moeilijker werd liet hem, toen bleek, dat deze uilnoodiging de ge heime bedoeling had om voor de stad Orleans het Legioen van Eer tce verkrij gen omdat den 8slen Mei 1429 door toedoen van Jeanne d'Arc bet beleg van Orleans werd opgeheven. Minister Barthou vond hierin geen reden om deze orde, die eerst door Napoleon I is ingesteld, voor een feit, dat 100 jaar vroeger is gebeurd toe te kennen, angstig hierdoor een precedent te scheppen, dat Frankrijk duur zou komen te staan. William Leeds, de stiefzoon van prins Christoffcl van Griekenland, broeder van koning Konslantijn (naar men weet is de prins gehuwd met mevr. Leeds, een Ame- rikaansohe, die uit haar eerste huwelijk een zoon beeft), heeft onlangs een reis door Nederlandsch-Indië gemaakt, en Vandaar een zeer fraaie aap meegebracht. Hij wilde het dier meenemen naar Athene, doah prins Christoffel heeft hem verzocht dit niet te doen, daar de aanwezigheid van dien aap de droeve herinnering aan koning Alexander's dood (die ten gevolge van een apenbeet om het leven is geko incn) wakker roepen zou. William Leeds heeft thans den aafTaan Öle diergaarde te Parijs ten geschenke ge geven. Men meldt uit Rusland, dat de bolsje wistische regeering al het mogelijke doet om liet economische leven op te wekken pn de fabrieken te Petersburg aan den gang te brengen. Te dien einde laat zij de Wegens politieke vergrijpen veroordeelen, die deskundigen zijn in verschillende vak ken, vrij en dwingt hen, in de fabrieken -yjyerk te verrichten. Zij beloofde den ar- Zethéif5' voor ^0 Maart aan den arbeid machine z'iu 8eSuan' een ste' kleercn, een -ikaansche schoenen en brand- Bascule, gro., arjje;jerS) die zich niet Aardappelbakkt,.1U[ien zouden hob- natte -Takkenbossqet hun familie zouden Mest 611 wat verder inlcrneering in een aangeboden. Geen b tailing. gentschap meldt, Petersburg is nog steeds Koopt niet op Zondag." een roode edcr, die Cijfers die spreken. Nog aan den vooravond van het con gres der S. D. A. P. te Utrecht, vcrtel- le de man der oproerige krabbels in „Het Volk" dat de „vijanden" der soci aal-democraten er in ieder geval wel wat op zouden vinden, om de S. D. A. P. in discrediet te brengen. Maar het publiek behoefde niets te gelooven van die voor lichting der z.g. reactionnaire pers. Met de S. D. A. P. gaat het opperbest en ter informatie van hare vijanden hebben de leiders dior Schaper en Van den Tem pel vóór de congreszaal laten schilderen: „Laat alle hoop varen, gij, die hier bin nentreedt!" Dat schreef de oproerige krabbelaar. Maar op 't congres zelf, kwam heel wat anders voor den dag. De Partij telde aldus het jaarver slag op 31 Dec. 1920 37.478 leden, te gen 47.934 op SI December 1919. Zij ging dus in den loop van 1920 met 10.456 le den, d.i. met 21.8 pCt. achteruit. Op 31 December 1917 bedroeg het ledental 26.987, op 31 December 1918 37.628, op 31 December 1919 47.870 en op 31 December 1920 37.478. Hieruit blijkt, dat de Partij in het laatst van 1920 bezig is geweest haar „oorlogswinst" te verliezen. Het aantal vrouwelijke leden bedroeg op 31 Dec. 1917 4769 (17.7 pCt.) op 31 Dec. 1918 6900 (18.3 pCt.), op 31 Dec. 1919 10.024 (20.9 pCt.) en op 31 Dec. 1920 7612 20.4 pCt.) Uit de financieele verslagen van den accoutant H. J. Wegerif blijkt, dat de financieele positie der Partij uiterst zwak is en dringend versterking eischt. Wan neer de in de balans genoemde liquide middelen geplaatst worden tegenover de vlottende schulden (opeischbaar), dan blijkt dat er tekort aan beschikbare mid delen bestaat van bijna 42.000. Uit deze cijfers blijkt, dat hot met de Partij niet zoo „opperbest" gaat, als de heer Kleerekooped alias de oproerige krabbelaar, Jan Publiek wel wil doen gelooven. Niet verstandig. De Brusselsche „Standaard" schrijft: „Door bemiddeling van het Reisbureau der Nederlandsche Spoorwegen, deelt het Inlichtingenbureau voor het Buitenland uit Den Haag ons in het Fransch mede, dat de hyacintenvedden in Nederland, tusschcn Leiden en Haarlem in vollen bloei zullen slaan in de eerste helft van April en de tulpenvelden in de tweede.". Wanneer zat men zoo vraagt de „Tijd", in ons land leeren begrijpen, dat er in België méér dan vier millioen Neder- landsch sprekende menschen wonen, en dat het gevoel der Vlamingen wordt ge krenkt, indien de Vïaamsche bladen uit Nederland Fransche mededeelingen ont vangen? Van zakelijk standpunt be schouwd, is deze wijze van reclame ma ken bovendien onverstandig, want het ligt voor de hand, dat bij herhaling de Vlamin gen, die op dit punt terecht bijzonder ge voelig zijn, de Fransche reclame-mededee- lingen eenvoudig naar de pruDemand zul len verwijzen. De actïe tegen de acht-uren-wet Het liberale „Vaderland" verheugt zich buitengewoon over de houding van Mi- nistor Aaibar,?e in de Eerste Kamer te genover den aandrang aldaar uitgeoefend om de wet op den acht-urendag tot een doode letter te maken. „Wie hom kent, schrijft het blad, en teekenend is deze hulde van Vrij zinnige zijde aan den Katholieken Staats man weet dat deze man, die zoo groot deel van zijn leven gewijd heeft aan de bestudeering van den arbeid, zoowel als factor van welvaart als met het oog op do belangen van hen, die dozen uitoefenen, zich niet door de reac tie in een hoek laat dringen." Hot „Valerland" meent ton slotte niet genoeg te kunnen waarschuwen tegen 't meedoen aan de reactionnaire bewe ging, die thans in Nederland, ondor aan voering van „De Nieuwe Courant", wordt gevoerd. Het is zoo gemakkelijk te wijzen op eene anomalie, uit eene wet voorkomende, en daarmee eenvoudige zielen tot tegen standers van die wet te maken, en hen mee te doen zingen in het koor van hen, die slechts uit eigenbelang intrekking van de wet op den 8-urendag verlangen. Maar het is esn uiterst gevaarlijk spel letje. Die acht-urenwot heoft juist om den tijd, waarin ze gekomen iB, groote prineipieele beteekenis. Zij is de erken ning van het feit dat de vierde stand aan de deur staat en veel billijks vraagt, zij het dan ook naast veel onbillijks en dat men zich van dezen niet mag en moet of kaa afmaken mot een: Ga heen. .Wie onzen uitstekenden Minister van Arbeid steunt, die het juiste woord ge sproken heeft, dat hij den gulden middel weg bewandelen wil, bestrijdt do revo lutie. Wie zich eenzijdig op de belangen van één klasse doodkijkt, werkt de re volutie in do hand. In dit opzicht zijn „Het Volk" en do „Nieuwe Ort" één pot nat. R.K. BOND VAN HANDELAREN IN MELK EN MELKPRODUCTEN. Te Leiden hield deze Bond gisteren zijn jaarvergadering onder voorzitter schap van den heer A. J. Voskuili. (Geïn stalleerd werd; als geestelijk adviseur dej welecrw. heer J. P. J. Kok, _PJ| de Ingekomenstukken deelde de secretaris mede, 'dat de heer lit "Se Lange, te Amsterdam, ontslag heeft ga- nomen als bestuurslid wegens overdruk ke werkzaamheden. Hierna -werd door den secretaris hel jaarverslag over het jaar 1920 uitge bracht. De penningmeester, de heer van Zwie ten, bracht hierna het financieel verslag uit, sluitend aan inkomsten cn uitgaven met een bedrag van 3680.43. Het verslag der verificatie-commissie, uitgebracht door dien heer Sujjker, uit Rotterdam, luidde alleszins gunstig. Hierna had de bestuursverkiezing plaats. Aftredend waren de heer A. 1 Voskuil, L. de Heij en N. W. Helsloot Ais candidaten waren ingediend de hee- ren J. de Mol uit Haarlem en J. J. Bos uit Alkmaar. Gekozen werden de aftre dende bestuursleden met flinke meerder heid van stemmen. De begrooting 1921 geeft aan inkom sten en uitgaven een bedrag aan yan f 3800. De afd. Alkmaar had hot volgende voorstel voor de vergadering ingediend: Indien in de naaste toekomst weer toe- silag gegeven wordt, worde deze niet aan de melkinrichtingen, maar aan de boe ren, die consumptiemelk leveren, uitbe taald, aangezien er nog te veel slijters zijn, die geen goedgekeurde centrale hebben en toch georganiseerd zijn. De voorzitter ontraadt dit voorstel, doch wil er wel in de melkcommissie over spreken, indien het den bijslag geldt over het afgeloopen jaar. Aldus werd besloten. Over de prijsregeling der melk werd langdurig van gedachten gewisseld. De volgende vergadering zal gehouden worden te Lissc. DE ZUID-AFRIKAANSCHE TENTOON STELLING. H. M. de Koningin-Moeder ls voorne mens een bezoek te brengen aan de Zuid- Afrikaansche tentoonstelling in 't Paleis voor Volksvlijt, welk bezoek zal plaats hebben op Maandag 4 April te 1urn 's middags. Het ligt in hel voornemen deze ten toonstelling enkele dagen te verlengen opdat ook H. M. de Koningin 'tijdens haar voorgenomen verblijf in de hoofd stad de tentoonstelling bezichtig®. Dit be zoek zal dan plaats hebben oo Maan dag 11 April op een nader te bepalen uur Uitvoerverboden opgehevenMet in gang van 1 April is het uitvoerverbod van melk en alle melkproducten opgeheven. Dit geldt niet voor rauwe of gepasteu riseerde volle melk zoowel als voor geheel of gedeeltelijk afgeroomde melk, al of niet gepasteuriseerd. Ook is met ingang van denzelFdea da- hun, het verbod tot uitvoer opgeheven van zwavelhoudende ijzeraarde, waaronder be grepen afgewerkte ijzeraarde of gaszuive- ringsmassa. Het Fransche. "Met j,. April, treedt een nieuw offioiwa tarief in werking voor het verleenen van Fran sche visa op paspoorten. Het consulaat te Amsterdam zal dan voor elk visum een recht heffen van twaalf gulden. Een Bakkerstentoonstelling. Gelijk tijdig met de Middenstands- en Industrie tentoonstelling, die te Delft op het laatst van Juni gehouden zal worden, orgnni- seert de Ned. R.K. Bond van Brood-, Koek- en Banketbakkerspatroons een bakkerstentoonstelling te Delft Groote luchtschepen. Een draadloos N. T. A.-telegram uit Londen meldt dat bij de Fairey Company reusachtige vldeg- scliepen in aanbouw zijn, die zullen wor den voorzien met speciaal ontworpen motoren, welke 400 P.K. kunnen ont wikkelen. De inrichting, welke plaats biedt voor een honderdtal passagiers, zal zeer luxu eus zijn. Ze worden gebouwd voor het Engd- sche Luchtvaarlministeiie en zijn be stemd voor den luclrtdienst Londen New-York, DE BESTRAFFING VAN DE 8 JÜNI-ST AKERS. In do Donderdag gehouden Amster- danische Raadszitting is de motie !Wï- baut c.s., om niet tot bestraffing der stakers over te gaan, met 19 tegen 17 stemmen verworpen. De motie "Wierdela c.s., om ook de stakers, die niet voor straf zijn voor gedragen te straffen, werd met 21 te gen 16 stemmen verworpen. Ingevolge deze stemmingen zullen ver moedelijk de socialistische wethouders Wi- bant en De Miranda aftreden. DE li. K. STAATSPARTIJ. Volgens de „Resb." heeft Jhr. imr, E. B. E- E. Wittert van Hoogland be dankt als secretaris van den Alg. Bond van R. K. Rijkskleskringorganisaties in Nederland. (R. K. Staatspartij). EEN MAAND HITGE8TELD. Naar de „Tel." verneemt, hebben de mijndirecties besloten, dat met 1 April de loonen der mijnwerkers niet vermin derd zullen worden. Do verlaging der loonen zal eerst ingaan met 1 Mei en zal verder geleidelijk worden toegepast. WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. 9 uur per dag en 50 uur per week. Naar de „Arnst." verneemt, is minister Aalber.se voornemens in bet werklieden- besluit voor winkels te bepalen, dat men in winkels niet langer .arbeid mag ver richten dan 9 uur per dag en 50 uur per week. Tusschen 9 uur des avonds en 6 uur des morgens mag niet gewerkt worden. Voor het kappersbodrijf -wor den bijzondere regelingen getroffen. DE OORLOGSBEGROOTING ES DE EERSTE KAMER. De suppletoire oorjogjbegrooiing 1918, van- ongeveer 22 nritiioe», die ook in de Eerste Kamer zoo veel ontstemming 'gewekt heeft, is ia ia dit lichaam «tel 9 stemmen tegen aangenomen. GESNAPT EN IN VERZEKERDE i BEWARING GESTELD. In dm nacht van Woensdag op □Donderdag, omstreeks half een, werd. de politie in Den. Haag opgebeld door dm opzichter van de Rijksfortifica- tiën, wonende aan de Frederikstraat aldaar, die mededeelde, dat in het kantoor beneden rijn woning was in gebroken, Hij had Dp het dak gerammel ge hoord en bemerkt dat personen langs de trap naar beneden gingen. De po litie verscheen onmiddellijk en trof drie personen aan, nj. zekere J. B„ 19 jaar, A, F., 17 jaar en M. J. N.. 20 jaar, allen korporaal der Vesting- Artillerie, gehuisvest in de Frederiks- kazerme. Op B. werd bevonden een dolkmes. Alle drie de genoemde personen, bekenden, dat rij door het dak naar binnen waren gekomen met het doel, om diefstal te plegen. N. had met het op B. bevonden dolkmes een schrijfbureau opengesto ken en uit een daarin aanwezig kistje wat geld ontvreemd. Het ontvreemde is door de politie is beslag genomen en de aangehouden personen in verzekerde bewaring ge steld. DE TOESTAND IN DE VENEN. Uit Winschoten wordt aan 't „Centr." geschreven, dat de toestand in de Drcntsche en Groninger Ve nen gelijk blijft. Dagelijks hebben nog optochten plaats. Te Roswinkelerveen zijn tal van hoepen bagger van drie verveners 'n prooi der vlammen geworden. Men denkt aan kwaadwilligheid. Te Emmer-Compascmun doet de po litie huiszoeking naar verboden wa pens. 't Is te hopen, dat er spoedig ver andering kome. Ook de neringdoenden lijden enorme schade. Tal van klan ten halen bij de kruideniers en bak kers de waren thans weg op crediet. En gaan ze de arbeiders niet credi- teeren, dan kunnen ze de gevolgen maar afwachten. Maar door dit stelsel kunnen verschillende winkeliers ook hun leveranciers niet betalen en kun nen faillissementen niet uitblijven. SCHADELIJKE DIEREN, Uit de „Asser Crt.": Een eerzaam landbouwer schreef dezer dagen een request, waarin hij aan de Staten van zijn provincie ver zocht, schadelijk gedierte te mogen schieten. De aanhef luidt: „Er rijn in onze provinciën ver schillende soorten van schadelijke die ren, heeren Gedeputeerde Staten, vos sen, konijnen, enz." EEN DRAMATISCH EINDE. Te Oositerbeek (Geld.) trad dezer dagen een reizend tooneelgezelschap je op, aan welke gebeurtenis een aan zienlijk deel van Oosterbeek's inge zetenen luister bijzetten. Men vermaak te zich. blijkbaar uitnemend, tot de politie de vreugde kwam verstoren en den jeune-premier, die nog de ge volgen van eenige overtredingen had te ondergaan, kwam inrekenen. De man werd naar het Huis van Be waring te Arnhem overgebracht, waar mede tevens do voorstelling was ge ëindigd. ERNSTIGE VECHTPARTIJEN. Aan de Hollandsche grenzen bij Bocholt hadden Woensdag ernstige gevechten tus schen Hollanders en Duitschers plaats, waarhij van het mes duchtig werd ge bruik gemaakt. Van beide partijen wer den verschillende personen ernstig go- wond, waarbij do hulp van een dokter uit Bochelt te pas kwam. Een gewonde moest naar het ziekenhuis te Bocholt worden vervoerd. ,"~AUTO-ONGELüK. 'Op don dijk tusschen Deventer en Olsk is te Heugforden, een auto omgeslagen, doordat de stuurinrichting brak en de wagen op den berm van den dijk terecht kwam. JEen inzittende verpleegster uit Vollenhoven werd gewond in het zie kenhuis te Olst opgenomen. Een an dere inzittende dame en de chaffeur kwamen met den schrik vrij. DE BIOSCOPEN GESLOTEN. De eigenaars der beide bioscopen te Venlo, hebben hun inrichtingen gesloten, naar aanleiding van de hooge stedelijke belasting (30 pOt.), waardoor zij naar hun meening, hun bedrijf niet meer loo- nend achten. Zij zullen hunne bioscopen niet eerder openen, dan nadat .de be lastingen op bet oude peil (20 pQt.), rijn teruggebracht. DEMONSTRATIE VAN GEMEENTE WERKLIEDEN TE AMSTERDAM. Het Plaats. Arboid-Secretariaat in de Hoofdstad, had Woensdagavond, jjaar aan leiding van de raadsdebatten over de be straffing van de stakers van 8 Juni, de arbeiders per manifest opgeroepen, vóór het Stadhuis te komen demonstree- ran. Tegen half acht waren eenige bon der leu gemeente-werklieden aangevuld met de noodige nieuwsgierigen, in de nabijheid van het Stadhuis. De gracht vóór het Prinsenhof was echter door po litie te voet en te paard afgezet. Ieder, die passeeren wilde, moest rich legimi- teeren. Daaraan ontkwamen zelfs enke le raadrieden en stadhuis-ambtenaren zfist Aan de overzijde van de gracht en op de brug in de Domstraat stelden de worldieden en nieuwsgierigen rich 'op. In de duisternis werden de meeste raads leden, ook niet de raadsleden, die per ■ante arriveerden niet herkend. De heer Holing echter -wol, en toen deze het-stad huis naderde, werd geschreeuwd: „denk im de gemeente-werkmannmicome Piet*. De heer Van Lingen moest onder horig, gefluit en gejoel, door de betoogers aan geheven, «ver de gracht wandrian. De heer Vliegen kreeg applaus. Nadat de Raad oa half negen he^en- men was, bleven do betoogers in 'de buurt, teneinde het resultaat der zitting te ver; nemen- Een groot deel van den avond trokken de demonstranten bij troepjes van een paar honderd man zingende rond om het Stadhuis. Nu eens klonk de „Internationale" dan weer de „Socialis- tenmarsch". Tegen 10 uur was het aan tal demonstranten wel wat verminderd. Tot aan het einde der raadszitting bleef de afzetting gehandhaafd. In den loop van den avond kwam de hoofd commissaris van politie. Ruim elf uur eindigde de raadszitting. Aan het, inmiddels zeer gedunde aantal ^Qtchieade gemeente-werklieden, deelde ten slotte op de gracht de heer Sehilp, voorzitter der federatie van gemeente werklieden, mede, dat nog geen resul taat bereikt was. Hij riep de betoogers op, Donderdagavond opnieuw te demon- stroeren. Spoedig verspreidden zich daar op de menschen. DRIE OPLICHTERS GEPAKT. Te Zwolle heeft de politie de hand ge legd op vrouw D. uit Apeldoorn, haar doch ter en nog een vrouw, die bij een groot aantal winkeliers zich verschillende arti kelen toeeigenden, zoodat zij in één mor gen een kussensloop en een koffer vol ver zameld hadden, die zij naar Apeldoorn verzonden en onderwijl te Zwolle het win kelen voortzetten. De gestolen goederen zijn te Apeldoorn in beslag genomen. HET GROOTE VERSCHIL TUS SCHEN 'N BOER EN EEN ONDERWIJZER. Voor de aardigheid laten we hier de volgende charge volgen, die we uit de „Gelderlander" knippen Een onderwijzer studeert 5 A 6 jaar en is klaar. Een boer io jaar practisch en begint dan pas Een onderwijzer studeert op kosten van het gouvernement. Een boer niet Een onderwijzer heeft direct een plaats. Een boer niet. Een onderwijzer kan men niet wegjagen. Een boer wel. Een onderwijzer heeft een groot trakte ment. Een boer niet Een onderwijzer heeft een groot pen sioen. Een boer niet Een onderwijzersvrouw trekt na over lijden van baar man pensioen. Een boerin niet. Een onderwijzer heeft een kindertoeslag. Een boer niet. Een onderwijzer heeft wachtgeld. Een boer niet. Een onderwijzer beeft geen bedrijfskapi taal noodig. Een boer wel. Een onderwijzer werkt 2 k 2% uur daags. Een boer wel 6 maal zoo lang. Een onderwijzer beeft vakantie. Een boer niet. Een onderwijzer zweet nooit Een boer altijd, j Een onderwijzer rit nooit onder de mod der. Een boer altijd. Een onderwijzer ia socialist Een boer niet. Een onderwijzer is meneer. Een boer niet. Een onderwijzer rookt sigaren. Een boer niet. Een onderwijzer betaalt bijna geen be lasting. Een boer zeer veel. Een onderwijzer wordt niet afgezogen (door den fiscus). Een boer wet Een onderwijzer woont 50 pGt in mooie steden. Een boer 99 pCt. op 't land. Een onderwijzer bewoont een goed huis. Een boer onder 't rieten dak. Een onderwijzer geniet van de maat schappij. De boer dient de dito. Een onderwijzer ig een gezien man. Een boer niet. Een onderwijzer wordt door elk gegroet Een boer niet. Boerenl 11 laat uw kinderen gratis voor onderwijzer leeren. het betaalt best, geeft groot pensioen, ook weduwenpensioen, ook kindertoeslag, ook vakantie. Het is de best verzorgde, menschwaar digste betrekking, die Nederland U geven kan. Wenken bijna niet noodig. HET GEBROKEN BEEN, Bij de halte van de tram stonden verschillende menschen te wachten. Onder hen was een man, die bij de halte tegen een raamkozijn aanleunde. Hij werd bovendien door eem anderen man ondersteund. De leunende man maakte een droevigen indruk, omdat het duidelijk le zien was, hoe rijn eene been bengelde. Op de vraag van eenige nieuwsgierigen werd geantwoord, dat de man rijn been had gebroken. De tram kwam aan en stopte. De man met het gebroken been werd naar den wagen geleid «n zeer be hulpzaam kwant de conducteur van het achterbal coal. Voorzichtig werd de man de tram ingeheschen en iedereen keek hem zeer medelijdend aan. De tram reed verder en het slachtoffer in kwestie maakte het rich in zijn hoekje zoo aangenaam mogelijk. Hij maakte zeker niet den indruk van iemand, die veel pijn lijdt Einde lijk kwam de tram bij de halte, waar de man moest uitstappen en hij werd daar opgewacht door rijn dochter. Nou, juffrouw, zeide de conduc teur en de passagiers vielen hem daar in bij, je vader heeft zich kranig gehouden. Hij wilde geaa brancard, maar moest per sé met de train: geen kik heeft hjj gegeven «1 je aioet zijn been zien bengelen. De dochter lachte. —O, riep ze uit, is hij weer «n- voorzichtig geweest? Dat is de twee de maal van de maand, dat hij rijn been heeft gebroken. De tweede maat?! Ja,en de dochter lachteT nog harder, dat heen as van turk en ha is er nog niet heelemaaï aan gcweiid! De conducteur belde toen vlug af. De V ossen plaag". Door den rijks veldwachter v. d. Boogaard zijn te Erp (N.-B.) 6 jonge vossen gevan gen. Te Vinfcevoen (Utrecht) is door onbekende oorzaak hel gebouw van de R. K, Coöperatieve Verbruiksvcr- eenigiag, waarin ook de broodbakkerij is gevesitigd, tot den grond toe af gebrand. Slag van een paard. Een schipper die op het jaagpad aan den Smeermaeserdijk zijn paard aan de lijn dreef, heeft een slag van het dier tegen den buik' gekregen. Hij is naar bet gesticht Calvariènberg te Maastricht overgebracht, waar hij aan de bekomen kneuzingen is overleden. Krankzinnige ontvlucht. De poli tie te Den Haag hoeft in de Hobbemastraat aldaar aangehou den een uit een krankzinnigen- geslichf te Utrecht ontsnapten man, genaamd F. H. A. B., die vroeger in een woning van genoemde straat woonde. Hij liep rond in het werk pak van het gesticht. Na aanvanke lijk in den Cenlralen Post van den geneeskundigen dienst te zijn opgeno men, is de man wederom naai- het gesticht te Utrecht overgebracht. Overtreding van de Arbeidswet. Te 's-Gravenhage is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der Arbeidswet legen mcj. G. C. v. d. T., onder wier. leiding in „Scala", een uitvoering gegeven is, waar aan 70 kinderen beneden den leeftijd van 12 jaren deelnamen. Aangehouden. Op aanwijzing van twee beambten der Holt. Spoor heeft de Haag- sche politie aangehouden N. de V„ 24 jaar, musicus, wonende te Amsterdam, verdacht van diefstal van een bus met dubbeltjes uit een automatisch telefoonloestel op het station der Holl. Spoor. De bus met in houd werd op den aangehoudene gevon den. R53j Keiu Ban, dat in op Maanda Zomertijd i niet, nog- f ken een ut HET NIEUWE CONTRACT VOOR DE MIJNWERKERS. De Centrale R. K. Limburgsche Drank- weer heeft tot de contact-commissie in de mijnindustrie liet verzoek gericht te be werken, dat de betaaldagen op de Lim burgsche mijnen op een en dezelfden dag zullen plaats vinden. Tevens is verzocht in de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst bepalingen op te nemen, dat de ouders of voogden van minderjarige mijn werkers bij iedere loonuil'keering verwit tigd worden, welk loon hun kin-deren of pupillen verdiend hebben. Arbeiders in de mijnen. Einde Janu ari 1921 waren op de particuliere mijnen in Limburg 12.516 arbeiders werkzaam, waarvan 8924 ondergronds en 8592 'boven gronds. Bij de staatsmijnen bedroeg het aantal arbeiders, 13.815, 9515 onder- en 4298 bo vengronds. Totaal arbeiders der gezamenlijke mij nen 26.320. Demonstraties van wcrkloazen verba den. De burgemeester van Vlacbtwedd» heeft alle optochten van werkloozen ver boden. HET CONFLICT IN HET HEERENKLEE- DINGBEDRIJF. Tegenmaatregelen der werknemersorgani saties. Een nieuwe conferentie tusschen werkgevers en werknemers1 Het „Centr." verneemt, dat de samen werkende werknemersorganisaties in het Heeren-kleedingbedrijf aan de werkgevers in dit bedrijf een schrijven hebben toege zonden, waarin zij er de werkgevers op wijzen, dat, wanneer de uitsluiting een feit wordt, de werknemersorganisaties maatre gelen zullen nemen, om de kleermakers zoo lang de uitsluiting duurt, zooveel mo gelijk van ander werk te voorzien, hetzij bjf werkgevers, die niet uitsluiten, hetzij bij particulieren. Het schrijven eindigt aldus: I „Alvorens wy daartoe overgaan cn om zelfs den schijn te vermijden, alsof onze bonden een verscherping van het conflict wensclien, deelen wij U mede, dat onze hoofdbesturen bereid blijven, het geschil met U lot een oplossing le brengen. Zij zijn genegen, zoo U dit gewenscht voorkomt, Vrijdag a.s. met U te confereer Te Zwolle vangt lieden, 1 April, de uit sluiting der kleermakers aan. Het aantal uitgestotenen bedraagt 100. 'HET CONFLICT IN HET HEEREN- KLEEDINGBEDRIJF. Naar de „Tel." verneemt, zijn de onder handelingen tussdhen de werkgevers- ten werknemersbonden in de kleedingi»- dustrie over de arbeidsvoorwaarden in (hot beerenkleedingbedrijf weer hervat 'Donderdagavond werd tusschen de be sturen van de betrokken bonden een (conferentie gehouden om te trachten tot teen oplossing van hét gerezen conflict 'te komen. De mogelijkheid is niet uilgeslolen dat men alsnog lót overeenstemming komt, Soodat in dit geval de voorgenomen uit sluiting niet zal doorgaan. *1 R. K. RIJ* NIGI Zaterdag K. Rijkskie der" haar dags 2 uur Straat, Alki Punten v. 1. Openit Verslag. 4. woordingr ter. 5. Vers missie voo ninff. 6. voor tiet handeling! zdgde regel het laatste minstens vereeniging zijn. Mocht gieval zijn afloop der zelfden da gehouden, wordt opg tweede ma het gewijzi orde zal wi aardigden een voldo exemplarer Element. 8. leerden Hc Veraart o\ drijfsradens rechtelijke In verband aan de or< motie den Verkiezing Bondsverg; Rondvraag Het Bes deze allerbi alle kiesvt woordigd Jdere afgev Aan de tevens me jaarvergadc advies zal de veridezir voor het F OTERLEE Jan., Febr. ei nion Ple vier kers. Geboren titer en M. BI Ooms en M. i d. v, K, Veth ke, d. v. R. 1 "Willem, z. v. Roelof Piete G. Hollander gen en -G. A H. v. Omme Overleden /an Dekker, Ommen, oud Volk: (Volkstelling 372 m. en 3 woners. Ki-eze Burg. en W( gesteldeu kie tal kiezers Ü89 vr„ toiaa (Voor de Sta ïueonte 366). TUITJEHt de R. It. „Unitas et Fi Voor de de uitvoering vereeniging avond weder not om zijd zoTgd progra Een sremei keurige numr „de Mulder meisje en ee: Het duo B werk. De h vol. "n Dubbel peerde in ju landsche bie en stemmig 'n Goeden-V -quomo, do De musici werd goed ^peeld en om de „ver( typische ke_ truu kluchtig aardigst vcri best Al-teen keer voor \v: VVat kan loeit beschaa geven, als he avonden ver measch, mee op 't dorpst cnthousiasnK ■veel ondank De vereer vóór in de tc wenschen, de feestavon De Missie in Fintand. De Hoogeer* patter Dr. M. J. Buekx, provinciaal der PrieStem' "van hot H. Hart van Jezus te Liesbösch tPrihcenhagfc) is benoemd tot apostolisch administrator van Finland met bisschoppelijke bestuursmacht. den geleid; B 't smaak in blijdschap. Ze loven nelis Stoojp schaafden ,iu Trouwens dooi vereen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2