Dagblad. TWEEDE BLAD Landboiwcrediet Boelhui ALMAAR Met Voor 1 maand vast 31 opzegging 3 /0 3 maanden 3 /2 i Voor zes maanden vast 4 een jaar „4% !n rekening-courant 3% SPORT Eü SPEL Zaterdag 2 April 1921. in en om Alkmaar De Semi-permanente woningen aan Tienewal. üenf© voor Deposito's, fe HaerSiuijöwaard 2 Paardm Handel en Markt M 'AJFENJDA. R. K. VEREENIGINGSGEBOU.W „ST. WILLIBRORD". Maandag 4 April: ha# 7 half 8 zit ting 'Voorschotbank. Half 8 vergadering Hoofdeomité 25- iariiï bestaan R. K. Volksbond. 8 uur vergadering Vaandel-Comité. Dinsdag 5 April: half 9 Ledenverga dering Tabakksbewerkers. Allen pre sent. 8 'uur Bestuursvergadering Kieskring II. Ia terdag 9 April: 5—6 uur contribu- tiebetaling Bouwvakarbeiders. 5—6 uur contributicbet. Mclaalbew. 5—G uur Zitting Spaarbank. 6—7 uur afdracht van gelden aan de feestcommissie. 6—7 uur Zitting AVinterzorg. Spaar boekjes inleveren. C—7 uur Zitting Bibliotheek lot af halen van boeken, b—7i/3' uur premiebetaling Onaerst.- fonds. Zitting Ruiter en v. Westen 7—8 uur Bureau van Advies. 8—9 uur Opgaaf voor lid Wed.-steun li. K. Centrale Ziekenkas, alsook voor R. K. Coöp. Levensverz. „Concordia''. 8 uur Repetitie Zangvereniging „Pulchri Studio". 89 uur cc ..".betaling V. A. F. C, „GOED WONEN." Spreekuur Bouwvereniging „Goed AVonen" iederen Vrijdag van 7—8 uur, bij M. Kempen, Baansingel 25. „VOOR EER EN DEUGD." Maandag 4 April, 's morgens te 8 uur H. Mis voor de leden, waaronder Algem. H. Com., in de St .Laurentius- kerk (Yerdr. Oord). Na den middag te 3 uur Lof, met Predikatie, door den ZeerEerw. Heer 4.. W. v. d. Eisen, Directeur der ver- eeniging (eveneens in deze kerk, Verdr. Oord). Men wordt verzocht het insigne zichtbaar te dragen en de statuten mede te brengen. Alleen toegankelijk voor vrouwen en meisjes boven ds 18 jaar. «li. ■MMUBIIIII'I 11 I mil 1. 't Begint zoo langzamerhand een heele „geschiedenis" te worden met de beoordeeling der semi-permanen- ie woningen aan Tienewal in zekere „vroede" kringen. 't Is al lang geleden: de heer de Wit troonde nog ter rechterzijde van burgemeester Ripping op den wethou derszetel, toen. in den Raad mede in verband met woningnood-onthullin gen in ons blad plannen bespro ken en beraamd worden om op eenigs zins radicale wijze in den woningnood te voorzien. Het voor en tegen van houten nood woningen werd gewikt en gewogen, en het zag er wel naar uit, dat het „voor" te licht bevonden zou gaan worden, toen de idee geopperd werd: 'n plaats van houten noodwoningen semi-permahente woningen te bouwen. De idee vond veel bijval, doch men wilde niet overhaast te werk gaan, en echt op z'n Hollandsch be noemde men een commissie, welke het voor en tegen van de verschillende semi-permanente woningen nader zou onderzoeken, o.a. ook door een stu diereisje te ondernemen naar verschil lende steden in 011s land (we zijn in Alkmaar bescheidener dan in Zaan dam!), waar alreeds bestaande en be-, woonde semi-permanente woning-com plexen te bezoeken en onder deskun dige leiding te bezichtigen waren. De commissie kweet zich van haar taak (snol of niet snel, daarover bestond natuurlijk verschil van mee- ning!), en hoewel zij niet erg enthou- -siast scheen voor noodwoningbouw van oen bepaald type semi-permanent woning. Gemeentewerken bearbeidde de plannen van terreinindeeling en bouw, de benoodigde golden werden gevo teerd, en na verloop van eenigen tijd kon de spa in den grond gestoken worden... Toen iiet werk in zóóverre gevor derd was, dat de st.eenen-samenmetse- ling hier en daar wat huiselijk voor komen begon te krijgen, toen hebben do gepatenteerde critici (somwijlen ook wel criticasters) in den Raad' de koppen bijeengestoken, mot het na tuurlijk gevolg, dat van sociaal-demo- kratisehe zijde in den Raad al spoe dig de stoute bewering werd verno men: dat er met dien semi-permanent- bouw niets goeds bereikt zou worden dat er niets van deugde, vooral ook doordat er zooveel fouten bij den bouw gemaakt werden, en dat een arbei der toch recht had op een betere wo ning.... Mr. Leesberg, die inmiddels wet houder van P. W. geworden was. stel de kort en bondig voor, dat de Raad zinh persoonlijk maar eens een oor deel moest gaan vormen over de liien-w te bouwon woningen voor- zoover die woningen gereed waren i dat voorstel getuigde van een gerust'' vièes voor 'crltiefcrl - In buitengewone openlucht-raads vergadering, waarbij de pers was toe gelaten, kwam de Raad toen op een mooien middag op het terrein aan den Schermcrweg bijeen en werd de bouw der semi-permanente woningen aan een zeer ernstige inspectie onderwor- ..pen. De vroede inspecteuren wandelden huis in, huis uit, klauterden trap op, trap af, maakten grapjes, stelden zich nu eens verschrikkelijk deskundig, dan weer hopeloos ondeskundig aan, om ten slotte vrijwel eenstemmig te ver klaren in een slot-bjjeenkomstje op het terrein in de open lucht: dat 't toch verbazend meegevallen was, dat er gewoekerd was met de ruimte, dat 't voor arbeidersgezinnen töch heusch geen onaardige woningen waren... Kortom: 11a de inspectie was de critiek verstomd, en vriend Oskam werd door niemand minder dan z'n partijgenoot Westerhof zoo'n beetje in zijn hemdje gezet met de veelbetee- kenende aansporing: „Nou, Oskam, kom jij nou nog eens met je bezwa ren voor den dag!" Wat voor een ieder zeggen wilde: onze bezwaren blijken toch eigenlijk niet staande gehouden te kunnen wor den", en zoovjgar werd er nog een soort ovatie gebracht aan hen. die de zen bouw zoover hadden doen tot stand komen! De burgemeester toeii nog erg nieuw glunderde, wethouder Lees berg triompheerde, en de heer Vos, di recteur van bouw- en woningtoezicht, verheugde zich zichtbaar... De sociaal-demokraten schijnen er al spoedig spijt van gekregen te heb ben, dat zij zich door hun spontaaa- èerlijk' oordeel hadden laten meeslee- peu; immers, in de eerstvolgende Raads vergadering kwam er van die zijde 'n soort verklaring, dat nou ja! de huizen in aanbouw niet tegengevallen waren, maar dat er toch ook nogal wat aan ontbrak. Nadien lieeft een der soc.-dem. hee- ren nog eens aanmerking gemaakt op de bij regenweer slecht begaanbare straten in de nieuwe wijk, terwijl natuurlijk de werkzaamheden daar aan nog in vollen gang waren, en men zich dus over dergelijke dingen nog niet ergeren mocht. Na verloop van eenigen tijd raak ten de semi-permanente woningen sue cessievelijk bewoond, en hoewel men met allo mogelijke klachten bij ons pleegt te komen en wij van onze zijdo steeds allo wenschen en grieven van medeburgers zooveel mogelijk trachten te vernemen tot op heden kwamen ons over de semi-permanen te woningen aan Tienewal geen noe menswaardige en geen gemotiveerde "klachten ter oore. Zeer heeft het ons dan ook verwon derd, toen wij den heer Westerhof bij de begrootingsdebatten namens „de fractie" hoorden verklaren, dat de fractie nimmer meer stemmen zou voor c|pn bouw van semi-permanente wo ningen, zóó als ze aan Tienewal zijn gezet; en dat de heer Westerhof, toen Mevrouw AukesTimers iets goeds over die woningen in het mid den wilde brengen zeer pathetisch uitriep, dat die woningen daar een somber oord van ellende vormden, cn dat men bij den bouw alleen maar schijnt gedacht te hebben: „hoe kan 't het slechts gebeuren?"!! We hebben ons afgevraagd: zou er na de inspectie door de vroede vade ren zooveel bouw- en woningongerech- tigheid aan het licht zijn gekomen? Zouden de bewoners, na eenigen tijd van bewoning, tot de ontdekking gekomen zjjn, dat de huizen niet deu gen en allerlei gebreken hebben? Zou 't in die buurt ongezelliger ge worden zijn sinds de openluchtraads vergadering aldaar? Zouden de huizen nu ze af zijn van binnen of(en) van buiten, afzonderlijk of (en) in com plex, zoozeer tegenvallen? We wilden er het rechte van we ten in het belang van een juiste voor lichting der burgerij betreffende het woningbouwbeleid van het gemeente bestuur, en toen we dezer dagen s middags een uurtje vrij konden ma ken, zijn we erop uitgetogen om per soonlijk eens een onderzoek in loco in te stellen. Onze eerste indruk was er een van verbazing: dat hier in zoo korten tijd een heel nieuwe stadswijk uit den grond was gestampt, een wijk met straten en dwarsstraten en (binnen)- pleinen en parkjes-aanleg. O zeker! de wijk was nog niet „af", er werd nog-^teeds druk gewerkt aan bouw en zand-toevoer; de straten evenals de huizen zagen er nog al lemaal erg nieuw uit, wat over 't al gemeen geen gezelligen indruk maakt de verf, vooral op de buitendeu ren, dééd het niet bijzonder, doch mocht daarom deze wijk een „somber oord van ellende" genoemd worden? „Over smaak valt niet te twisten", luidt het spreekwoord, maar als de heer Westerhof zijn Uitdrukking wil staande houden, daD moet hij o.i. toch beschikken over een heel bijzonder soort „smaak". Wij vonden het er werkelijk niet on gezellig', en wij houden ons ervan over tuigd, dat het er nog gezelliger wor den zal, naarmate de ui'awe buurt meer rcchtsktreeV.s conta.ct krijgt met- de overig&,3tad, wat natuurlijk geschie den zai R. K. VOLKSBOND. Vrijdagavond te 7 uur vergaderde ih; Ik K. Volk .bond, in café „Het Gui llen vlies". •JlifcgYcKfrzjSger opent de vergadering mor gebed en spreekt rijn leedwezen uit over de sléchte opkomst. De vo rige praal-was de opkomst zeer gróót, doch toen kon de vergadering niet doorgaan. De vergadering is direct uil- gesteld tot 1 April en nu zijn er bijna geen leden aanwezig. Voorts brengt spr. namens kapelaan Bilars de leden een woord van dank voor hun houding op Maandag 21 April. De heer Krielen vraagt aan wien de schuld ligt van het slechte vergadering- bezoek. De schuld ljgt volgens spr. bij het bestuur. Hij dringt op meer be kendheid \an te houden vergaderingen aan., De -Voorzitter merkt op, dal de ver gadering tot tweemaal toe onder het Stadsnieuws in het „Noord-Hollandscb Dagblad" is bekend gemaakt. Hierna worden de notaleu gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter mede, dat er werkelijk om! de drie maanden in den bestuurs raad rekening en verantwoording wordt gedaan. De Voorzitter installeert vervolgens een 9-I&1 nieuwe leden en hoopt, dat ze trouwe leden zullen zijn. De beschrijvingsbrief van de Centrale Raadsvergadering wordt behandeld. Als secretaris van arbeid van het Centraal Bestuur wordt aangerecpm- miandeerd de heer v. Dongen, voorzit ter van de V. P. U. De afgevaardigden voor den Cen- tralen Raad, de heeren Kempe en Van Veen, krijgen een vrij' mandaat Ingekomen is een schrijven van den heer ,Veei', verzoekende den ambtenaar af te schaffen en alan te stellen een bezoldigde le en 2e secretaris. In de toelichting wordt er de aan- diaidht op gevestigd, dat er f5300 aan contributie ontvangen wordt en dat daarvan f 20CO voor het salaris van den ambtenaar afgaat. De heer Veel licht het voorstel toe en vestigt vooral de aandacht op de enorme groo-te kosten. Hijl vindt het een financieel belang en een algemeen be lang, dat deze uitgaven in den ver volge worden bespaard. Sp-r. heeft het niet tegen den persoon, doch spreekt in 't algemeen belang. De Voorzitter antwoordt op de toe lichting. Spr. merkt op-, dat er vee] afdeelingen zijn, die een vrijgestelde hebben. Een afdeeling met meer dan 600 leden heeft tegenwoordig een vrij gestelde noodig. De heer Veel zegt, dal de vrijgestelde thans 8 cent per lid per week kost. £pr. pleit er voor de vrijgestelde at' le schaffen. De Voorzitter deel mede, dat het bestuur cr niet aan denkt een voorstel te doen 0111 den ambtenaar af te schaf fen. De ambtenaar is absoluut noodig. Veel werkzaamheden knapt deze amb tenaar op, die door de afdelingsbe sturen niet kunnen worden verricht. Spr. somt op wat voor werkzaamhe den de ambtenaar heeft cn zegt, dat die bestuursleaen die niet kunnen doen. Spr. vraagt den heer Veel öf er een ambtenaar noodig is. De heer Veel merkt op, dat thans, ook alie werkzaamheden a,an den amb tenaar worden opgedragen. Spr. wil het echter niet over de werkzaamheden van den ambtenaar hebben. Het financieel beiang eischt afschaffing van den amb tenaar. Alkmaar staat aan de spits als kleine afdeeling met rijn vrijigeslelde. De Voorzitter deelt mede, dat de andere afdeelingen paf staan over de veie g'oede instellingen die Alkmaar be zit. De heer Krielen zegt, dat hij in een bestuurrsaad gewaarschuwd heeft tegen hel „kankeren" van de leden tegen de functie van anibtenaiar. Hij- stelde toen voor een onpartijdige com missie te benoemen óm de zaak te onderzoeken. Dit is niet gebeurd. Spr heeft toen zelf een onderzoek ingesteld. Hij k'waim toen tot de ontdekking, dat de ambtenaar veel werk had, maar het meeste werk deed voor de afdeelings- öesturen. Spr. is tot de overtuiging gekomen, dat het geld nuttiger besteed kan worden. De Voora. bestrijdt dit laatste. Het ia een tegenwerken van enkele le den, men wil den Volksbond af breken. De heer Kransia memoreert hoe d« vrijgestelde is aangesteld. De stemming is loi-'-n niet zuiver ge weest. Velen wisten toen niet goed jtyaanoiver de stemming ging. Vnaogsr ging het toch ook goed. Tjoisn waren er 250 Leden en was er een kas van f 1300. Geen der bestuursleden ontving cenige gratifi catie. 'ijjen gingen de zalten toch ook goed. Waar zijn thans het pa troonfeest en het instellingsfeest? We kunnen tenste'-ta een ambtenaar niet betalen. Spr. constateert dat het liefdegevoel voor de organisatie ver verdwenen is. (Applaus.) De voorzitter zegt, dat heit bestuur nu nog in de misere zit van de goede werkzaamheden van het laatst aangewezen bondsbestuur. Het be stuur kan de ambtenaar niet mis sen, het bestuur zal dan ook' .geen voorstel doen in deze. De heer H. E. Bosman weerlegt de verschillende bezwaren, die ger uit zijn tegen het hebben va-n een ambtenaar en ze-gt, dat de ambtenaar er is voor den bond maar ook voor de afdeelingen. De Geestelijk adviseur bespreekt nu Ook de verschillende discussies. Hij geeft in Overweging ai zon het nog meer klosten, de offers te dragen want het is in het belang der stands organisatie. Spr. wijst op den groo teu Strijd in de toekomst en op hejt vele werk, dat er nog gedaan zal moeten worden, De voorzitter acht dezaak vol- I) doende oosprokeH egj .\vil„4ö discus. - 'sies sluiten,-=■ D© heer Vie1, wil stemming over zijn voorste!. De voorzitter inerte o-p, dat er geen voorstel is gedaan e i sluit de disciussiën. Ingekomen is nog een schrijven van den hoer Vee!, waarin aange drongen wordt op een daad van eerherstel aan kapelaan Bi!ar.e. Do voorzitter deelt mede, dat er reeds eon actie op touw gezet is dionr het bestuur, (applaus.) Ven o'gons deelt de voorzitter me de, dat het werkioozenfonds voor ouden van dagen in voorbereiding is De zangvereeniging gaat goed. Er kunnen Zaterdagmiddag na 2 uur in het bondsgebouw kinderen tosscihen 6 en 12 jaar zich opgeven Iff jgSi 4*3, voor het te stichten kinderkoor. 1 Verder doet de voorzitter enkele mededoeling over het feest van den fckalfd heb bondj die wij reeds eerder publiceer staande, 3 den. Een rondvraag werd er wegens het late uur niet' gehouden. De le den werden nog aangespoord om op 1 Mei deel te nemen aan den Stil len Omgang alhier, en oen da neu trale bladen en slechte boeken uit de huizen te wreron. Hierna Sluiting. r°/ 0/ vertrouwd of wier ouders (beiden of één van beiden) van de ouderlijke macht zijn- ontzet of ontheven, in verband waarmede zij deze Veree- nig.ing hébben ge rang-schikt als bé- höorende .tot de instellingen bedoeld in- art. 2, sub c der Wet (kolom 4 der lijst.) SCHRIJFMACHINELINTEN BIJ ONS GEKOCHT WORDEN IN ALK MAAR GRATIS OP UW MACHINE GEPLAATST L1. FRANKENBERG. ALKMAAR, ten huize van den heer Boer a.d. J. Glijnisweg op dag 5 April 1921, 's morge uur (nieuwe tjjd) tegen cc geld, van: DE HUURCOMMISSIE- EN HUUROPZEGGINGSWET. De voornaamste bepalingen. De huuraanziggingswet (wet van 19 Februari 1921), en de wet van 19 Februari 1921, tot wijziging der Huurcommissiewet, treden in wer king- mat Ingang- van den eersten April 1921. Met ingang van héden zal het den huizenverhuurders toegestaan zijn, zonder toestemm-ingi der huur- oommissi-e, de huur te verhoog-en tot een bedrag van 20 pCt. boven den huurprijs van 1 Januari 1916 van alle woningen, die op 1 Janu ari 1916 verhuurd waren Tegen hoogstens f9 per week. De huur mag verhoogd worden met 10 pCt. hoven den huurprijs van 1 Januari 1918 voor alle wo ningen, die op 1 Januari 1916 ver huurd waren voor een huurprijs van meer dan f 9 per week. Van de andere bepalingen stip pen wij aan, dat de huurprijs van nieuwe woningen, dat ziin wonin gen, die na 1 Januari 1916 zijn ge bouwd, niet zonder toestemming der huurcommissie mogen ver hoogd worden me-t 20 pCt. of 10 pCt. van dien eersten huurprijs evenmin mag eenige verhooging berekend worden. Niet alleen het bedinglen van een hoogleren d-an den geoorloofde n huurprijs -is voortaan strafbaar, maar oo-k het aannemen van eenig voordeel bo-v-en dien geoorloofden huurprijs is str-afbaar en wel met hoogstens één maand hechtenis of hoogstens f 1000 boete. Het aanne mien van sleutelgeld dus, iets wat zoo dikwijls dient om een verkap ten hoogeren huurprijs te b-ed-in gien, is verboden. Buiten de bemoeiing van de huurcommissie vallen voortaan dienstwoningen van Rijk of ge meenten woningen Van vereieni- giingen, stichtingen o-f Vennno-ot- schappen, di-e werkzaamrzijn in het belang der Volkshuisvesting en als zoodanig zijn toegelaten wonin gen Van woningbouwver-eenigin- glen, die gebouwd zijn met steun van Rijk ien gemeente en de huur prijs onder toezicht der gemeente Vastgtesteld, woningen, die ver huurd worden miet bouw- of wei land, kweekerijen, teelgrond en diergelijke woningen, waarvoor die bouwvergunning is verleend na 31 December 1919. Die huurcommissie blijft nog- al tijd' da bevoegdheid houden tot het vernietigen van huuropzegging en ter verlenging der huurovereen komsten. Wie dus een huuropzeg ging krijgt, kan zich nog .altijd tot de huurcommissie wenden. Hij de-nke er om1, dat dit binnen acht dagen moet gebeuren. Bovendien mag de huurcommis sie voortaan zelf die huizen verhu ren. die niet o-p ernstige wijze ver huurd worden. Laat een huiseige naar dus zijn huis langen tijd on bewoond staan, bijv. oan het voo-r- deel-ig te kunnen verkoop en. ,dan mag de huurcommissie zelf in de Verhuring van zoo'n woning .voor zien. Ten slotte Vait onder de bemoei ing van die huurcommissie oö-k alle onderhuur, zxxTdaï ook een gemeu bileerde of gestoffeerde woning of gedeelte van een woning onder- worpen is aan ïde bepalingen der huurcommissie- of huuraanzeg- gangs wet INSTELLINGEN VAN (WELDADIGHEID Burg. en Weth'. brengien te alge- raeene kénni-s dat zij' aan de lijst van instellingen van weldadigheid dezer gemeente, o-pgemaakt ingevolge art. 3 der Armenwet den 5den Januari 1914, laatstelijk' gewijzigd bij' besluit van 7 September 1920 No. 819, onder dagtée'k'emingi van lieden hebben toe gevoegd: de Voogdij -vereèniging Kinderzorg in het Arrondissement Alkinaar, gevestigd te Alkmaar, ten doel hebbende de duurzame verzor ging ,van minderjarigen die aan dé zorgen ,yan 'den Voogdijraad rijn toe- - m prachtig langs den een beste en, verder: ielde Kar, Bakvragen, ronder een L- en Land- Mestplan- als: een zesiarige bruine v( HERHALINGSONDERWIJS ST. ALOYSIUS PATRONAAT. Het hoofd van het herhalingson derwijs deelt ons mede. dat de lessen wéder voortgezet worden a.s. -Woensdag 6 April. De cursus duurt tot 1 Mei en zal gesloten worden met een prijsuitdeeling en een verslag van het onderwijs. Daarna begint de Zomercursus, waaromtrent nog nadere mededee- 1-ingein zullen volgen. BIJLAGEN TOT DEN RAAD. G e m e e n t e 1 ij k g roe nt e b e d r ij f (Slot). Hij nam fenkel-e Vertrouwde groentehandelaren in den dienst der gemeente, di-e hij uitzond om op verschillende veilingen elders (te Alkmaar bestond nog geen veiling) voor gem-eenterek-ening de goedkoopste groenten aan te kp-o- p-en, die te verkrijgen waren. Voor deze groenten richtte hii opslag plaats-en in, één in de Middenstraat en één in het sedert afgebroken gebouwtje van de voormalige touw aan van Paleari. Hoezeer de groenten in den vrijen handel duur bleven, waren -in die opslagplaat sen, in (het bijzonder voor'de mees't noodlijdende burgers, van gemeen tewege gro-enten tegen maximum prijzen te verkrijgen. Ze-er oneigen lijk is aan deze opslagplaatsen den naam: van giemeentewink-els gege ven. Het waren niet anders dan in richtingen, bestemd om in een noodtoestand te voorzien. Men kon daar iriet anders krijgen dan aar dappelen en veelal slechts één en kele soort groente. Bij d-en1 verkoop waren de groentehandelaren uitge schakeld. Er werd ge-en winst ge maakt integendeel is in deze in richtingen^ verlies geleden. Toen daaraan, ingevolge het raadsbe sluit van '2 Augustus 1916, een eind werd gemaakt en de van ge meentewege van êlid-ers aange voerde groenten tegen door den heer Lubbe vastgestelde prijzen werden verkocht do-o-r de groente handelaren, gingen de prijzen be grijpelijkerwijze omhoog, immers werden de kosten van de gemeen telijke distributie niet meer gièh-eel voor rekening en risico der ge meente genomen, doch moesten de di-ensten van'de groentehandelaren weder worden betaald. Dat deze diensten hoog werden bezoldigd moeten Wij tegenspreken. De prij zen der groenten, die buiten de ge- meentelijke distributie vielen, wa ren en bleven hoog omdat de aan voeren geen gelijken tred hielden met idle behoefte. Trouwens men kon in dien benarden tijd nauwe lijks van prijzen spreken. Prijs is de waarde der artikelen in gield uitgedrukt. De prijs der artikelen di-e toenniet werden verkocht. doch gedistribueerd, was met het oog op de schaarschte, in geen-en dede de uitdrukking harer waarde in geld. Wat door de burgerij voor levensmiddelen werd betaald was Veeleer -een geringe bijdrage in de hoog-e kosten, die Rijk en gemeen ten zich moesten getroosten in het belan gder levensmiddelenvoorzie ning, waarvoor deze zich diep in d-e 'schuld hebben gestoken. Een beroep op de ervaring- opgedaan m-et deze gemeentewinkels, die ei genlijk geen winkels waren, opge richt en opgeheven in een tiid ge durende welken de geheeie maat schappij ontredderd mocht hceten, zal gewis weinig indruk maken. Bedriegen wij ons niet, dan Is slechts de vraag te beantwoorden of groentewinkels en dan win kels in den waren zin des woords. waar d-e burgerij te kust en te k-eur kaïn uitzoeken wat haar past 'in normale tijden en omstandigheden, die wii immers kennelijk tea-emóet gaan, voor o-nz-e gemeente w-en- chelijk of noodig zijn Die vraag beantwoorden wij ontkennend. Het mog'e zoo zijn, dat sommige artike len nu en dan duur zijn. Maar het is aan d-e vrije nijverheid net best toevertrouwd daarin verbetering te brengen. Inmenging van 'de over heid verlamt de ondernemings geest der burgers. Dez-e kunnen Veel beter d-e behoeften -en de be geerten der burgerij raden en daarin dan tie overheid het ooit zal kunnen. Genieentcwin- kels te g;aan stichten om prijsre- gielen-d op te treden zou een voor d-e gemeente zeer kostbare maat rede! zijn. Mochten d-e groenten al iets goedkooper worden, de be lastingen zouden -evenredig stij gen alleen reeds het feit, dat het personeel der g-emeeutewinkels on der andere omstandigheden zou arbeiden dan dat in particuliere! winkels geeft aanleiding tot dit vermoeden. Bovendien is de bur- gjerii voor een groot deel gewend zich aan de deur te laten ipédieuen," waarvoor mén gaarne een hooger prijs betaalt. Het naar den winkel gaan om groenten te koopen ver oorzaakt voor de huisvrouwen eert ongerief, waarvan te worden ont heven wel een offer waard is. Ten slotte wenscht d-e raadsfrac tie ons college te zien uitgen-oo- digid. waar dit voor billijken prijs: mqigielijk is, 'den aankoo-p van gron den o-m! daarop groenten te! doen telen' voor te bereiden. „Het zal van g'roote waarde ziin",- zoo luidt de toelichting, „dezel gronden rondom de gemeente te zo-eken, dit niet het oq-g pp latere stadsuitbreiding". Oppervlakkig lijkt dit denkbeeld aannemelijk. Men zou hier kunnen spreken van twee vliegen in één klap. De raadsfractie wil twee za ken tegelijk behartigen groente teelt van gemeentewege én stads uitbreiding!. Bii nadere beschouwing zal Tiet echter een ieder duidelijk ziin, dat deze twee zaken voo-r samenvoe ging te eenenmale ongeschikt zijn. Voor groenteteelt heeft men tuin grond. voor stadsuitbreiding bouw terrein noodig-. Voor groenteteelt moet zoo goed als alleen rekening worden gehouden met de grond soort voor stadsuitbreiding is al leen de meer of minder gunstige ligging van den grond van belang. Voor stadsuitbreiding zal in het bijzonder het oog vallen op wei land en dit zal, in eigendom van de gemeente overgegaan, in den t-eL genwoordigen tijd vooral, vo-or- deelig-er ais weiland kunnen wor den verhuurd dan in bouwland om gezet. Men zet in dezen tijd niet dan tot zijn eiglen schade weiland in bouwland o-m. Naar onze des kundige ons mededeelt is daar voor een tijdperk van twee to-t vijf iaar te rekenen, wijl de in de zode van het weiland levende insecten en larven in de eerste jaren veel schade aan de gewassen Toebren gen. En dan de kosten van aan koop van grond rondom de stad Een bedrag van f4500.— per H.A.,- de uiterste prijs om een rentege- Vend groentebedrijf te kunnen ves tigen, zal in de naaste toekomst wel niet meer als koopsom worden bedongen. Daarentegen is f 5000.— per H.A. voor grond, die later als bouwterrein zou kunnen noodig zijn niet hoog-, do-ch veel te hoog om dien tot tuingrond in te rich ten. Zoo blijkt dan ook, dat de prijs van 'den grond in nauw ver band staat met het do-el waarvoor gekocht wordt, waarbij het steeds moeilijk zal blijken te zijn d-e hier- bedoeld-e twee belangen tegelijker tijd t-e dienen. Ook dit denkbeeld van de- raadsfractie kan ons riiet toelachen. Op grond van een en ander kun nen wij d-e voorstellen van den heer .Westerhof c.s. niet ondersteu nen en gieven wii Uwer Vergade ring in overweging te besluiten tot- het oprichten van een gemeen tel ijk groentebedrijf niet over te gaan. SERIEWEDSTRIJDEN ALCMARIA. Morgien modi de eerste ronde van de Alcmaria seriewedstrijden 2e afdeeling gespeeld worden. Maar door allerlij oorzaken verschillende beker- en kruiswecl- strijden kan v-oorloopig slechts één wedstrijd doorgaan. Gelukkig evenweFis dit niet een der minSte, n.f. V. A. F. 'G.—Alc maria II. We stellen ons van dezien wed strijd, die- om 2 uur aanvangt vee! voor. Onze Roo-msche kampioenen zullen zich dapper weren en ook op het Alcmaria veld nu eens too- ne-n, wat zii kunnen. ALKMAAR, 2 Aprli. Op de lieden gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 117 paarden 1300—600, 5 veulens t'300 150, 99 lcocien en ossen f 230—850, 393 nuchtere kalveren f 1635. 190 ma gere -schapen f50—73, 8 vette var kens ft20—180, 46 magere id. f55—80, 174 biggen, 10 w. f 30-52, 26 bokken en geiten f 10—20, kleine bokjes f0.25 —0.50 per stuk, Bote r. loo-gsle markt f 1.35. middelmark! f 1,30, laagste ip4 f 1.25*,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 5