Noord -Hollandsch Dagblad DERDE BLAD. Zaterdag 2 April 1921, Landbouw m VeetseSt Provinciaal Etiauws hollandsche maatschappij VAN LANDBOUW. Donderdag te 11 uur vergaderde de Hollandsche Maatschappij van Land bouw in Hotel „American", Leidsche- plein te Amsterdam. De Voorzitter de heer J. v. d. Koogh neet allen hartelijk welkom in het bij- .onder de secretaris van het Kon. Ned. Landbouwcomité. Hierna spreekt hij do volgende re de uit: Bij het begin dezer Algemeene Ver gadering meen ik een enkel woord te moeten zeggen over de in onderzoek zijnde plannen voor Uwe Maatschappij In den crisistijd verlangden allen naar het einde van de bindende maat regelen en meende men te herademen als geheele bedrijfsvrijheid weer was teruggekeerd. Hoe teleurstellend voor allen, die zulk een gedachte hadden, gezien de inzinking, die de geheele handel en de geheele industrie heeft door te ma ken en waaraan de landbouw niet ont komt. De arbeidsvoorwaarden worden door do sociale wetgeving voor het land bouwbedrijf steeds bezwarender. Im mers bij te veel beperkten arbeids duur zullen de productiekosten der landbouwvoortbrengselen te hoog zijn iu verhouding tot de te maken prij zen. Noodwendig moet zulks de voort brenging belemmeren, daar een inten sieve cultuur hierdoor als zijnde niet meer loonend, niet meer kan worden gehandhaafd. We komen dus in een crisistijd, een tijd van malaise, waar slechts met suc ces tegen gestreden kan worden, door samenwerking met terzijdestelling van persoonlijke grieven en verlangens. In den laatsten tijd heeft in onze Maatschappij wel eens een andere ge dachte getracht zich baan te breken Een meening is veel geuit, dat de Maat schappij niets doet en de algemeene belangen niet voldoende dient. Op splitsing der beide provincies is aangedrongen. Wanneer men positief vraagt, wat verstaat U onder algemeene belangen dan blijven de klagers ook meestal net antwoord schuldig. Groote woorden, maar woorden die niettemin een groot gevaar voor een goed vereenigingsleven opleveren. Een commissie is werkzaam geweest om te onderzoeken en te bespreken, :a hoeverre een reorganisatie der Hol landsche Maatschappij van Landbouw de verzorging der algemeene land bouwbelangen beter kan waarborgen. Het resultaat is geweest twee denk beelden, die principieel groote verschil len aangeven. De commissie is nog slechts voor korten tijd met haren arbeid gereed gekomen. Te kort om nog in deze ver gadering de voorstellen aan het oordeel Uwer vergadering te onderwerpen. Het Hoofdbestuur stelt zich voor dezen zo mer een buitengewone algemeeno ver gadering te houden, daarbij de bestu ren der vakvereenigingen uit te noodi- gen, om een besluit te nemen of een reorganisatie gewenscht wordt. Waar de voorstellen van zoo ingrij penden aard zijn, is het noodzakelijk "lat door U dit onderwerp in de afdee lingen wordt besproken, en een alge meene vergadering wordt gehouden "ini een goed overdacht besluit te ne men. Ik meen niet genoeg U te kunnen aanbevelen, deze zaak terdege te over leggen en bespreken en de gevolgen te overwegen, want het is buiten twij fel, dat in welke richting Uw keus ook gaat een belangrijke stap gedaan moet worden. Een stap, die voor den land bouw in deze twee provincies en voor de landbouwers individueel van groot gewicht is. Maar gezien de omstandigheden, w. o. wij thans leven, is eensgezindheid, zich sterk vereenigen, een groote fac tor, om Uw belangen met succes te behartigen, terwjjl verdeeldheid kracht verlies medebrengt. Vertrouwend, dat U in de eerstvol gende weken aan mijn verzoek ern- -tig gevolg zult willen geven open ik io. 107e algemeene vergadering der lollandsche Maatschappij van Land bouw. (Applaus). De secretaris deelt mede, dat er orden uitgebracht 546 stemhien. De voorzitter doet enkele mede- eeliingen betreffende h'et 10-jarig! bie- icontract, welke reeds eerder ge abdiceerd werden. Het H. B. heeft i ^en minister gewend en aeeft o.a. medegedeeld, dat het .con tract voor de boeren feitelijk.' niet te aanvaarden is, maar dat zij het wel nioesten. Er wordt op een vrije uit voer van bieten aangedrongen. De minister lieeft den voorzitter gemachtigd mede te deelen geen vrije uitvoer te kunnen toestaan, maar dat de Minister wel een ongelimi- icerden uitvoer fep bonafide contrac ten kan toestaan. De bcoordeeling van deze contracten ligt bij de Holl. Mij. van Landbouw. De secretaris deelt mede, dat er geageerd is tegen 'den zomertijd. £ea der leden stelt voor een motie van afkeuring aan te nemen over de invoering van den zomertijd. Bij ac clamatie wordt hiertoe besloten. De secretaris deelt voorts mede, dat de heer Hifemstra naar aanleiding van den 8-urendag zijn meening daar omtrent uiteen zat zetten. (Applaus). Verder deelt hij mede dat het hoofd bestuur unaniem van meening is, dat de ziekteverzekering, zooals h'et Kon. Ned. Landbouwcomité wil, gesteund moet worden. Voorts heeft het Hoofdbestuur ge nieend zich' tot den minister te moe ten wenden in verband met de jacht wet om te verzoeken de gelegenheid open te stellen voor de boeren om gebruik te maken yan strikken en jachtgeweer. Wat betreft het zaaizadeninstituut deelt spr. mede, dat er van de oogst 1920 uitgevoerd zijn 5000 H.L. tarwe en 140 wagons aardappelen. De con t rib u tie - v e rh'oo ging van f3 tot f5 heeft geen invloed gehad op dit ledental. Er zijn dif jaar 10 cursussen in boekhouden gehouden. In de tweede Kamer is gestemd over een wetsontwerp om de Zon- dagsbestellingi ten plattelande. Spr. zou gaarne een uitspraak' van de vergadering hieromtrent willen. De heer Tolk' lieeft er bezwaar te gen over deze kwestie een besluit uit te tókken op deze vergadering. Hij zou deze kwestie eerst in de af- deelingsvergaderingen behandeld 'wil ton; zien. De voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. De heer Vaandrager is er voor, deze zaak1 stil te laten rusten. Een neutrale vereeniging rpoet zich! over deze zaak' niet uitspreken. De heer Theunissen merkt op,, dat dit een zuivere piattelandskwie stie is, deze vereeniging mag zich hier wel over uitspreken. De voorzitter stelt voor deze kwes tie eerst in de afdeelingen te be handelen, en dat deze de meenitegen hieromtrent kenbaar willen maken aan het bureau. De heer Kruseman meent dat het voorstel van den Minister alleen een herzieningsmaatregel was. De bere keningen van den Minister moeten echter foutief 'blijken te zijn. Als 'de postbestelling op Zondag; ten piatte lande wordt afgeschaft, moet dit ook gebeuren in de steden. De lieer Vaandrager k'an zidff daar mede volkomen vereenigen. De heer Theunissen verzet zich legen het idee van den heer Kruse man. Wh" men op het platteland een bestelling op Zondag, dan moet nven maar meer betafen. 6e Heer v. d. Sluis is u,if 'n! oog punt van Zondagsrust voor 'de af schaffing van de postbestelling; oip Zondag in haar geheel. De heer v. d. Bërg zou eerst uitge maakt willen zien, of de vergadering zidi al of hiet over deze kwestie zal uitspreken. De heer 'K. Efreehaart stelt voor over deze zaak' hier geen beslissing té nemen. Aldus wordt besloten. De Secretaris deelt voorts mede, dat dit jaar doorgegaan zal worden met de selectie-proeven. Er is land gehuurd voor f700 per H.A. Inlich tingen zijn Vrijdags te verkrijgen te Alkmaar. Voorstel van Het hoofdbestuur. Het 75-jarig bessaan "der Maat schappij in 1922 te herdenken, door hét houden van een 'landb'oiuwweék in Augustus of September 1922 "te 's-Gravenhage. De voorzitter zeg-f, dat de verga dering eerst moet besluiten of men het 75-jarig bestaan zal herdenken en daarna eerst te beslissen heeft over de plaats, waar dit zal gebéuren n.f. o-f het al dan niet den Haag zal zijn. De Heer D. Gavers heeft ziciff ten zeerste verwonderd bij het lezen van dit punt. Spr. zou nu niet eens Zuid- Holland willen hebben voor "die ten toonstelling. Hij vraaglt of er bepaal de redenen bestaan om deze verga dering in den Haag te doen plaats hebben. Spr. gevoelt Noord-Holland ten achter gesteld en merkt op, dat Noord-Holland voldoende paraat ie zoo'n tentoonstelling te organiseeren Hij stelt voor niet af 'te wijken van de statuten en de alg. verg. in 1922 in Noord-Holland te doen plaats heb ben. De vergadering besluit Bei 75-jarig bestaan feestelijk' te herdenken. De voorzitter heeft geen overwe gende bezwaren tegen Noord-Hol land, doch merkt op, dat in Den Haag over het algemeen meer ont spanning. is te vinden. In den Haag is ook' het bureau yan de Maat schappij gevestigd. De heer Kruseman merkt' op, dat het alleen een centenkwestie is. De tentoonstellingen zijn altijd goed ver kopen in Den Haag. In Amsterdam is zoo'n tentoonstelling niet zoo ge wild. Hij stelt voor Het bestuurs1- voorstel te aanvaarden, daar anders de zaak financieel vastloopt. De heer D„ Govers handhaaft zijn voorstel. Ten slotte wordt Hét bestuursvoor stel met 387, tegen' 143 stemlmen aangenomen. De heer D. Govers' vraagt' of Nd.- Holland nu ook twee .jaren achtereen de algemeene vergadering 'zal Heb ben. De voorzitter zegt, dan geen Voor zifter meer te zullen zijn, maar ge looft, dat hiertegen' geen bezwaar zal bestaan, Sipr. doet verder een beroep op aUen olm' met sympathie deze viering tegemoet te zien. Vjoorstel van h'et Hoofdbestuur:' .Overeenkomstig Het slot' ,v.an art. 18 aer wet verleene de Algemeene Ver gadering, hare toestemming enkele wanbetalers in rechten te dwingen lot betaling van verschuldigde gel den, in verband met de zaaizaden- regelingien. Dit voorstel wordt onder applaus der vergadering aangenomen. Voorstel van het hoofdbestuur. De algemeene vergadering besluite de financieele commissie, bedoeld in art. 39 der wet, de bevoegdheid te verleenen, op kosten der Maatschap pij een accountant te Hunner .voor lichting, aan te stellen. Na eenige discussie wiordt dat voor stel aangenomen. De heer Tol'k' komt op tegen de wijze waarop de notulen van de ver gaderingen aan de leden worden ver strekt. De notulen Worden over veel te langen tijd gepubliceerd. Spr. zo.ii het landbouwblad anders geredigeerd willen zien. De voorzitter en de secretaris wij zen op de verandering van drukker en zeggen tóe de notulen spoediger te doen plaatsen. De voorzitter scho-rscht Hierna de vergadering. De voorzitter heropent te half 3 de vergadering. De heer Marlies deelt mede, dat bij de ge'hiouden stemming voor het be noemen van een lid van Het Hoofd bestuur uit Zuid-Holland de heer J. Ml Vas-Visser te 'sGravenhage Heeft bedankt geen meerderheid is verkregen. Er zal een nieuwe stem ming plaats Hebben. De secretaris merkt op, dat langza merhand naar voren is gekomen het Centraal "Comité van Zaaizaadkeurin gen. Er zouden alleen blijven bestaan de provinciale afdeelingen. Daardoor kwam de zaaizaadvereenigingi Anna Pautowina in 'de knel. Deze veree niging klon zich' niet aansluiten. De Hóll. Mij. Heeft getradht de Z. A. P. uit Het moeras te moeten Halen. Men heeft toen bijzonder de aandacht ge vestigd op de zaden geteeld door de Z, A. P. Men kan dus' 'de zaden onder de vlag van de Holl. Mij. aan de markt brengen. Gekozen wordt tot lid van het hoofdbestuur de heer H. N. Valck'e- nier de Grieve. Deze aanvaardt zijn benoeming. Hierna is het woord aan den heer Hiemstra, voorzitter van den bond van arbeiders in h'et land- era tuin bouw- en zuivelbedrijf en lid van de Ged. Statera in Friesland dm uiteen te zetten de mogelijkheid van den S-urclïdag in het landbioiuwihedgrijf. De heer Hiemstra meent, dat de doorvoering van den 8-arendagi voor het landbouwbedrijf op een andere Iees|t geschoeid zal moeten worden dan voor de industrie. Er zal een andere regeling getroffen moeten worden. Toch! meent spr. daf een" aigeheele 8-urendag; is door te .voe ren. De heer Valstar zegt, daf er over h'et algemeen 9 uur per dag) wordt gewerkt. Een 9-urendag zou mogelijk zijn. Spr. meening is, dat wanneer een arbeidswet kwam die zomers' 'n 9-urendag en 's winters een' 7-urenj dag en voor de overgangstijden eeni ge verlenging zou toelaten, een ge middelde 8-urendag zeer goed moge lijk' is. Spr. weet Keel veel Streken waar niet langer gewerkt wordt dan 10 uur; dit betreft het a'HHerbiouw'Kedrijf In Friesland heeft men een lQ-uren dag en in Groningiera wordt veelal de 10-urendag niet overschreden. In lal van streken blijkt, dat in de prak tijk' kiorter wordt gewerkt, omdat men tiet toop-en naar liet werft' behoort te rékenen tot den arbeidsduur. Een wetgever kan natuurlijk' geen rekening houden met alle plaatse lijke omstandigheden. De Wet - zal den werktijd bepalen en geen re kening houden met het loopeu naar het werk'. Het komt dus Hierop neer dat' de wet een zelfden werkfijd brengt. Als thans .practiscE bestaat. Voor Het kleinbedrijf is de ar beidstijd langer en is dus een in grijpen .van den wetgever dringend nbodig. Van Het familieleven kómt in dat weide bedrijf niet bijzonder veel te recht. Veel is Hierin reeds verbeterd dodi de toestand is nog niet roos kleurig voor het inwonend perso neel wil spr. ook' een beperkte ar beidsduur, doch' zeer soepele bepa lingen hiervoor. Deze moeten altijd kunnen werken indien Het noodig is. In hét buitenland is de verzorging van hét vee overgelaten aan bepaal de menisteh'en en is de arbeidsdag ook' niet langer dan 8 of 9 uur. Men moet naast de belangen yan het bedrijf ook oog hebben voor de belangen yan de welkers in Hef bedrijf. Spr. gelooft dat het verleenen van vrije dagen aan de melkers gjrootere moeilijkheden zal opleveren clan de beperking van den arbeidstijd. Spr. zal niet ingaan op de ecb- raomisdié bezwaren; hoewel Hij toe geeft, dat deze bestaan. Toch' gelooft spr. dat deze zijn te overwinnen. Het gebrek aan werfckracKt zal den laatsten tijd niet veel opgang! behoe ven te maken. Er is een groote werk loosheid, niet alleen, dit jaar maar ook vorige jaren. Spr. geeft toe, dat de werkloosheid locaal is. Spr. wijst op de mindere loonen van de landarbeiders tegenover de vakarbeiders en wijst op de daardoor oUtsfane ontvolking v. 't platteland. Spr. gelooft, dat de beperking van den arbeidstijd zeer wel is door te voeren. Hierna is Hef woord aan den Heer Kruseman, Spr. vestigt er de aandacht op dat de vergadering! thans staat in Het tee- ken van de politiek. De 'tijden zijn veranderd. In Was hington is besloten een kortere ar beidsduur iri te voeren. Minister Aal- berse heeft zijn woord gegeven en kan niet terug. Wij moeten niet doen als hef Kon. Ned. Landbouwcomité, dat een motie aannam, waarin bij' den Minister wordt aangedrongen om terug te kb- men op zijn toezegging. Dit is absoluut foutief. Wij moeten een verbetering van den arbeidstijd niet bot afwijzen. Wij moeten trach ten de zaak zoo geregeld te krijgen, dat het bedrijf niet kapot gaat en de arbeiders gediend zijn. Wij moeten medewerken om zoo veel mogelijk te verbeteren, daar de wetten anders geen rekening houden met de plattelandstoestanden. Voorheen had het platte land wei nig of niets met de sociale wetten te maken, doch dit is veranderd. De wetten worden door stedelingen gemaakt, en al denken ze om het plat te land, toch kennen ze het niet en daarom moeten we zien invloed te hou den bij het maken van wetten. De Holl. Mij. stelt voor een 10-uri- gen arbeidsdag niet medegerekend het voeren en het melken van het vee met een maximum van 58 uur per week. Verder heeft do Mij. voorge steld de Zondagsarbeid af te schaf fen. Als we ons verzetten, zal de ver korte arbeidsduur scherp worden uit gevoerd. Indien dit het geval is en er per arbeider minder werk wordt verricht, zal het gevolg hiervan zijn, dat de producten duurder worden. Kan dit niet, dan zullen do landprijzen bij huur en koop achteruitgaan. Kan dit ook niet dan zullen de loonen moeten da len. Een en ander wordt beheerscht door de wereldmarkt en door de in ternationale economische verhoudin gen. Bij alles moet ook rekening gehou den worden met de concurentie uit het buitenland. Invoerrechten om die concurrentie te koeren zijn niet moge lijk. We moeten dus niet te hard van stapel loopen. De landbouw moet niet te sterk gedrukt worden en niet tegen de maatregelen in het harnas gejaagd worden. De landbouw moet niet af wijzen. doch medewerken om de toe standen dragelijk te maken voor bei de partijen. Hierna wordt over deze kwestie nog eenigen tijd gediscussieerd. Door den heer Braat, lid der Twee de Kamer, wordt de regeling van den arbeid van do hand gewezen. Hij wil alzoo geen ingrijpen. Stelt voor een adres te zenden aan de Regeering om niet_ in te gaan op een wettelijke re geling. Hij verwondert zich, dat de heer noodigt het Bestuur Wijnkoop uit om zijn standpunt te verdedigen? Nadat de inleiders nog kort heb ben geantwoord wordt de vergadering tegen 5 uur gesloten. ASSENDELFT. ASSENDELFT. Raadsvergadering. Onze jongste raadsvergadering was in meer dan een opzicht een belang rijke. Alle leden waren tegenwoordig, voorzitter de Edelachtb. Heer Burge meester J. J. de Boer. Dat er iets bij zonders te behandelen viel, was dui delijk aan het opgekomen aantal nieuwsgierigen. Vroeger behalve de pers geen enkel toehoorder, nu een zevental nieuwsgierigen. Na opening werden de notulen ge lezen en goedgekeurd. Van de inge komen stukken zullen we de meeste laten zwemmen om ons te bepalen tot den hoofdschotel nl. een verzoek van de Woningbouwvereeniging „Goed Wonen" om een voorschot voor den bouw van 24 woningen; bij dat ver zoek was een lijst gevoegd van 18 le den van G. W., die in aanmerking wenschten te komen voor een nieuwe woning. B. en W. adviseeren op dit verzoek niet in te gaan. Eerstens blijkt uit geen enkel feit, dat alhier woningnood zoo nijpend is. Ziet men de lijst der gega digden na, dan staan zij perplex bij het lezen van een dozijn namen, die ab soluut niet op die lijst thuisbehooren Sommigen kunnen, hun financieele positie is er naar, wel met rijkssteun bouwen, anderen wonen in een vrij egede woning en er staat er zelfs een op de lijst, die steeds aanstuurt en op hitst tot roekeloos bouwen, maar als de woningen klaar zijn, blijft hij waar hjj is; dan zijn ze minderwaardig! Wie lacht daar? B. en W. willen wel bouwen, maar op een zeer voorzichtige manier en la ten zich heusch niet drijven door en kele onverantwoordelijke elementen in Goed Wonen; de bouwkosten zijn nog zeer hoog en met de gemeentefinan- ciën staat het niet rooskleurig. B. en -W. waarschuwen dus voor roekelooze bouwplannen. Hierop verkrijgt de beer Sikkes (S.D.A.P.) het woord. Deze zegt, dat uit de aanvrage toch wel blijkt, dat er wel degelijk gebrek aan woningen is, daar er gezinnen zijn, die bij elkaar inwonen en er jongelui zijn die hun huwelijk moeten uitstellen bjj gebrek aan een woning. Hij kijkt haar Krommenie en ziet dat daar 100 woningen worden gebouwd; waarom kan dat daar wel en hier niet? Hij wil de financieele draagkracht van Assen delft niet overschatten, hij geeft toe, dat er rekening gehouden moet wor den met de belastingbetalers, maar in geval van woningnood moet de ge meenschap ingrijpen en daarom zal hij gaarne zijn stem verleenen voor een voorschot aan G. W.. De Voorzitter antwoord hierop, dat de heer Sikkes, wat Krommenie be treft, niet goed op de hoogte is. Krommenie zou geen 100 huizen kunnen bouwen, indien de fabrikan ten aldaar hun rug er niet onder zet ten; deze heeren ontlasten de gemeen te van 00 pCt. der kosten. En daar wij geen rijke fabrikanten in onze ge meente hebben kunnen wij aan derge lijke woningbouw niet denken. In verband hiermede ried de Voor zitter den heer Sikkes aan er bij liet bestuur van de Kaasfabriek op aan te dringen voor zijn arbeiders zelf wo ningen te bouwen. In geen geval zal Assendelft bouwen voor arbeiders der fabrieken van Krommenie. De heer Doffer was het met den Voorzitter eens, dat G. W. maar le den aanneemt, die absoluut niet voor een woning in aanmerking komen. Bovendien beweerde spreker zullen velen van de tegenwoordige bewoners op den duur de hooge huur niet kun nen betalen en per saldo de belasting betalers er voor laten opdraaien. Hjj zelf is lid van G. W. geweest, doch heeft zich teruggetrokken, om de hoo ge huur; hoewel hij zeer graag in zoo'n minderwaardige? woning zou willen wonen. Laf vindt hij de houding van zeker iemand in Goed Wonen, die steeds aanstuurt op woningbouw en als ze klaar zijn in zijn zoogenaamd oude krot blijft wonen; winst f 3.50 p. week o, zoo! Voor f3.50 per week wil de heer Doffer ook wel tegen een 'steenen muur opkijken! Raak! De heer Doffer is wat woningbouw betreft heusch niet conservatief, maar met het oog op de gemeentefinanciën, waar voor hij toch ook verantwoordelijk is, zeer voorzichtig; nogmaals geeselt hij de geldsmijterij bij het bouwen in eigen beheer en hoopt, dat wanneer do gemeente tot den bouw van eeni ge noodzakelijke woningen overgaat, de vereeniging G. W. zal worden uitge schakeld. Daarom zal hij tegen het verzoek van G. W. stemmen, doch om in den dringendsten nood te voorzien, stelt hij voor dat de gemeente zal bouwen in de noodzakelijkste gevallen en dan zoo spoedig mogelijk. Hij wil danook dat B. en W. zoo gauw mogelijk een onderzoek instellen, of woningbouw noodzakelijk is. De heer Vreeburg vindt den heer Doffer zeer on-soeiaal en wil maar raak bouwen en og een vraag van den heer Boon, wat er dan van de gemeentefinanciën moet terechtko men antwoordt de heer Vreeburg. C. P.. dat als de boel hier vastloopt, de regeering maar moet bijspringen, er is geld genoeg, dan het bankkapitaal maar aangesproken!" De heer Boon wjjst den heer Vree burg op het ongorjjmde zjjner rede neering over het bankkapitaal, hjj zegt dat het praeadvies van B. en W. zijn volle sympathie heeft en hij met B. en W. zal samenwerken om de woning bouw te Assendelft in veilige banen te leiden. Gaan wij zoo voort, dan krijgen we hier een financieel deba cle; daarvoor wil en zal hij waken, want hij zit hier als verantwoorde lijk raadslid en niet voor mensehen, die maar op kosten van de gemeentefi nanciën willen bouwen. Hij onder steunt echter het voorstel van den hr. Doffer, daar hij voor bouwen in de noodzakelijkste gevallen, al moet dit eenige financieele offers kosten, is. Nadat de heer Stam nog geconsta teerd had, dat nu nog niet uitgemaakt was, dat er gebouwd moest worden en na de verzekering door den Voor zitter dat de lijst der adspiranten zou worden gewikt en gewogen, kwain het voorstel DofferBoon in stemming en werd met algemeene stemmen aange nomen. Hiermede was het verzoek van G. W. van de baan. Een tweede schrijven van G. W. ge noot niet de eer van een zoo'n lange bespreking. In dat schrijven werd ver zocht de Statuten der Vereeniging zóó te wijzigen, dat de leden van G. W. en niet de Raad voortaan den Raad van Commissarissen van G. W. zouden verkiezen. De Raad mocht dus wel voor tonnen gouds zorgen, maar hij mocht niet de personen aanwijzen die de financieele gestie van G. W. zou den controleeren. Een brutaal schrij ven, dat den Voorzitter zeer had ge prikkeld, zooals deze verontwaardigd zeide. Hij stelde danook voor niet op dat verzoek in te gaan. Hierover voeren de heeren Sikkes en Boon nog hef woord. De heer Si'likes had gehoord, dat de Raad van Commissarissen de vergaderin gen van G. WL nooit bezochten en, dat daaruit de oorzaak' voortvloeit van dit'schrijven. De heer Boon, lid van de bedoelde Raad van Commissaris sen, zegt dat het nooit de gewoonte is geweest, alle vergaderingen bij te wonen. Onder het vorig bestuur, toen G. 'WL nog een sieraad onzer gemeente was, -werden de rekeningen nauwkeurig gecontroleerd, dit is nu ook' gebeurd, ue resultaten waren vroeger verblijdend, maar nu bedroe vend bovendien gegeven de men taliteit van een deel der leden de goeden niet te na gesprokén be dankt hij ervoor bedoelde ledenverga deringen bij te wonen. Hij zal tegen het dwaze verzoek' stemmen. Met 9 tegen 2 stemmen wordt h'et verzoek afgewezen. Een derde verzoek' van G. Wl aan den Raad om er bij' het pol derbestuur op aan te dringen eenige hoornen 'te rooien werd na langdurige besprekingen en na taaie volharding van dert heer Sikkes maar ingewilligd de toon van dat verzoek was volgens den voorzitter ook' weer.niet „wat je 1 noemt" en toen de heer Sifckës' o'm' liet rooien van .eenige boom en een reusachligen boom opzette over art. 195 der gemeentewet, waardoor hei polderbestuur gedwongen kon wor den. maakte hij volgens den vcorzjt- ter een echten blunder omdat de heele zaak' met art. 195 der gemeentewet niets uitstaande Had. De heer Boon hij had Het al een paar keer gevraagd, vroeg den voorzitter, nog eens, of er nog; geen vierde schrijven .van G. W. was in gekomen. Op een ontkennend antwoord van den voorzitter, gaf de Heer Boon te verstaan, dat 'hij nog een protest van G. W. had verwacht omtrent zijn. uitlating-en in de vorige raadsverga dering over lijntre'kking] en luieren] bij den laatsten bouw. Nu dat .protest niet is gekomen, wil de heer Boon even vastleggen, dat er verschrikke lijk' geluierd is, en al h'eeft de heer Sikkes nu beweerd, dat h'et looze praatjes zijn en dat de heer Boon verkeerd is ingelicht, wil de heet Boon even zeggen dat hij is ingelicht door den heer Noë zélf op den avond dat de rekening is nagezien. De heer Aai'jes, medelid van den heer Boon 'bevestigt dit, door den heer Noë is toen geklaagd, dat er vreeselijk' geluierd is. Hiermede to de Woningbouwbesprekingi afgeloo- jpem. Nn wordt vastgesteld 'de ver ordening op de heffing der H. O., die door het Rijk' zal worden geind; daarbij wordt nog bepaald, dat de aitrek' voor eerste levensonderhoud voor gehuwden f ÏOOO en voor on- gehuwden f800 zal bedragen, Na een kbrte duidelijke toelichting wordt met algemeene stemmen be sloten de Noordersahaol op te heffenj en de kinderen van die school, allen wonende in de Lange Heit, te plaat sen in Krommenie, met welke gemeen' te een contract is gesloten. Dit alles, natuurlijk behoudens goedkeuring van Géd. Staten. Een verzoek' van de vereeniging van huiseigenaren om im "Assendelff een huur-cfommissLe in 't leven te roepen of om 2 Assendelfters iin de bestaande huur-rammiissie geldig voor Krommenie, Uitgeest, Assen delft te benoemen vond geen genade. Evenzoo zal ter bevoegder plaat se bericht gedaan worden, dat As sendelft niet wenscht opgeslokt lei worden door Zaandam' c.a. Wij' kun nen ons zelf wel regeeren. Tot slot tnededeeliing, dat de tee- k'eiiiing van de nieuwe Openbare Lagere Sohlool bij den "Rijlksbbuwr meester is. Hierna sluiting. |jui CASTR1CUM'. OASTRICUM. Treinverbin ding. Naar ons werd medegedeeld iis aan Het bestuur van Casfricuml Vooruit door den Dir. der Ned."Spoor wegen gericht dat Het verzoek' oim clen trein welkte des ochtends te 8 uur van Wet station Casfricutn ver trekt naar station Zaandam met in gang van den zomerdienstregeling te laten doorkwpen naar Amsterdam, vol daan zaï 'worden, en dat de trein vani 8,57 uit Amsterdam des avonds aan, het station alhier zal stoppen. Onderlinge Hulp. Het ge houden referendum onder de leden van .deze ziekteverzekeri ngs-vereeni- girag om de contributie te brengen met ingang van 1 Juni op fO,15 per week en de uit'k'eering te brengiera op f 8.75 per week', heeft tot uitslag ge had, dat dit voorstel is aangenomen met bijna 430 tegen 50 stemmen. Verloren voorwerpen. (Bij C. Castricum te Bakkiim is te rug te bekomen een op den openba ren weg aldaar gevonden vulpenhou der, terwijl ten raadhuize in terug te bekomen een platte pet, WORMERVEER. f WORMERVEER. Verd ron kte n. in het Zaandijker Wijd onder deze gemeente verdronk 'Woensdag imorgem de schippersknecht van den motorboot de „Onderneming", varen de van Leiden op de Zaanstreek. Alle pogingen tot redding faalden. Nadien werd het lijk' in het bijzijn van de politie opgehaald en naar het zieken huis vervoerd. Gemeenteraad. Wegens vertrek' van het raadslid F. Hulsel- mans naar Den Haag en het aanstaan de vertrek' vara A. G. Sdróute naar Bloemendaal komen er twee vacatu res in den raad van Wormerveer. Reeds was ira de vacature Hulsel- mans benoemd de heer F. C. ICuyper, doch ook' 'deze heeft bedankt Op volger zal nu worden de heer Groep. Opvolger van den heer Schoute is de heer N. C. Kaper, alhier. Lceriingi, De 7 pCt. lee- ning onzer gemeente groot f 100.000 is niet geslaagd. De ma nier, waarop de gemeente door de s. d. meerderheid bestuurd wordt, schijnt de menschen af te schrikken hun geld aan deze gemeente te kie nen. Als de s. d. gemeenteraad het nu eens bij de vriendjes probeer de In de p'""ü zitten genoeg ka pitalisten oi ii aandeeltje te ne men, Wibaut, van Kol e, a. Die zul len toch wel vertrouwen in het be stuur der partijgenooten hebben Nieuwe brug. De brug bij de Noofdersluis aan den Zaan- wegl zaï verbreed worden, wat een belangrijke verbetering in dezen drukken verkeersweg' beteekent. de kosten hiervan zullen f 15000 bedragen. Diat geld is beter be steed dan aan de (s.-d.) huisver zorgsters, propagandisten voor de S. A. P., die door de helft der gemeentenaren niet in huis geduld worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 9