BINNENLAND. ORDE EN ARBEID. RUKSPREMIES EN HYPOTHE KEN VOOR WONINGBOUW. Binii&uJandsGÏi Nieuws. Vsrkeer sn Posterijen, Uit onze Oost. Gemengd Nieuws. vaak onoverkomelijke möcilijkliédcn mee brengt. Korte Berichten Kerk en School Sport en Spel. Het wllcle beest. Vïïgraln opgezet was. Dere wilde het' onweer van zijn eigen hoofd afwenden op een ander. Indien ihit inderdaad het streven van 'den heer Vilgraiu geweest is, dan moet men zeggen, dat hij voorloopig succes heeft. VVnnl het kamerlid Gafmot is Vrij dag in hechtenis genomen, nadat Don- de zijn parlementaire immuniteit op geheven was. Gahnol heeft, toen hij uit het kabinet Tan den rechter var. instructie kwam. aan de journalisten gezegd, dat er niet het minste bewijs tegen hem ingebracht was, dat hij echter pas sedert een jaar 2ti Parijs woonde en de Parijsche politie ke wc-re'd al de laagheid ervan niet genoeg ge.kcnd had, dat daarom zijn vij anden hem op het oogenbtik de baas ge weest waren, maar dat hij onschuldig .was, hetgeen ook weldra zou Wijken. In alwaohting zet hel socialistisch ka merlid Gjirthe met zeer ernstige beschul digingen zijn campagne tegen Vilgraiu voort- In het T'oldumsche station te Ber lijn i3 Zaterdag in de bewaarplaats van bagage een helscihe machine onschadelijk gemaakt. De dienstdoende beambte ont dekte dat uit een in bewaring gegeven kartonnen tloos rook opsteeg. Het kar ton hleek op twee plaatsen doorgebrand en uit een der galen slak een lont. Het onderzoek wees uit dat er een lueisdhe machine i,n de doos zat. die niet tot ont ploffing was gei oir, en. Daar de man, die de doos en r.og een ander pakket in be waring had gegeven, ze had verzekerd voor 4000 on 11)00 mark, denkt men met iemand te doen te kobben, die de verze kerde bcdifcgcn wilde opstrijken. Te Halte zijn tien gevallen van slaapziekte geconstateerd, waarvan 8 met doodetijken afloop. Zaterdag was het 106 jaar geleden, dat Bismarck werd geboren. Tal van na tionalistische vereeniginger. hebben kran sen en bloemstukken aan den voet van het standbeeld van Bismarck voor den Rijksdag neergelegd. Er was o.a. een groo te swastika in dennegroen bij. 'De Imperial Maritime League, in Engeland, die twaalf jaar geleden werd opgericht orz te ijveren voor een sterke vloot, heeft besloten, z.ich te ontbinden, bij gebrek aar. openbaren steun. Dc onderhandelingen tusschen dc Werkgevers en de werknemers in de scheepsbouwnijverheid in Engeland over den giondslag var. een nieuwe loonrege ling zijn mislukt. Wegens den onrustigen toestand in verschillende gedeelten van Ierland, zal de volkstelling, die op 24 April in het Vereenigde Koninkrijk gehouden wordt, in Ierland achterwege blijven. Aangaande de regels, die in acht geno men moeten worden bij toekenning van .premies en hypotheken uit 's Rijks kas yoor woningbouw, heeft de Minister van Arbeid het volgende bepaald: De premie zal een bedrag van f 1700 per woning niet overschrijden. De in de mededeeling in de Staatsconrant van 7 December 1920 genoemde maatstaf voor de l>erekening van de premie van 20 por Mi woningoppervlak te, zal als regel ilcchts worden aangenomen bij wonin gen met een inhoud van minder dan 300 MS., die wat afwerking en solidi teit betreft, aan strenge eischen voldoen. ,Voor woningen met een inhoud van 300 ►--450 M3 zal de premie als regel f 17 per. M2 woniugoppervlakte beringen. Voor wr igen, waarvan de sticklings kosten meer bedragen dan 8700 zal hypotheek niet worden verstrekt. Het lüaiimum der hypotheken zal niet meer bedragen 'dan 6000 per woning,, even tueel vermeerderd met de gelaxeerde .waarde van den grond. Ais regel zal de hypotheek overeen komstig de bekendmaking in de Staats courant van 7 December 1920 niet meer bedragen dan 90 pet. van het verschil iuisschen de geschatte stichtingskosten en de verleende premie, eventueel vermeer derd met de geschatte waarde van den grond. Voor woningen die door den eigenaar ".el! zullen worden bewoond, zal de hy- poMioeJi niet meer kunnen bedragen -lan 00 pot. van bedoeld verschil, eventueel vermeerderd met 80 pet. van de ge- Sdbatte waarde van den grond. De aandacht wordt er op gevestigd.dat de aanvragen van de gemeentebesturen om de premie enz. behoorlijk gezegeld «loeien zijn. Ongezegelde verzoeken zul len buiten behandeling worden gelalen. EEN' KAMERLID ALS SPREKER GEWEIGERD. Tn de algemeene vergadering van de Vrijzinnige kiesvereeniging te Dreischor (ZeelandX welke druk was bezocht, werd besloten, onder algemeene goedkeuring, af te '.vijzen een aanbieding van het Tweede Kamerlid den heer Jhr. de Muralt, om .een lezing te houden. Algemeen was men van oordeel, dat de heer de Muralt weinig of niets doet voor de belangen van het platteland, terwijl hij loch de vertegenwoordiger is van platte landsbewoners. Men besprak het in dien geest, dat zij alleen maar goed schijnen te zijn 0111 belasting te betalen, vooral ten bate der groote steden. Ook werd alge meen goedgevonden, zich niet aan te slui ter, bij den „Vrijheidsbond". DE LOONEN IN DE MIJN- f, INDUSTRIE. Vrijdagmiddag heeft een conferentie plaats gehad tusschen jbn Minister van L., H. en N., en de directeuren der ver schillende Limburgsche mijnen in verband met de loonkwestie in het mijnbedrijf. Naar 3e „Maasb." verneemt, moet ër' geen sprake van zijn dat de Ioouen der mijnarbeiders met 40 pet. zouden worden verlaagd. De arbeiders schijnen zich de bedoeling der mijudirccties erger te hebben voorge steld, dan deze in werkelijkheid is. Naar het blad ter oore kwam, zullen gedurende de maand April de oude loonen blijven uit betaald. doch zullen alleen de duurte-toe, slagen eu deze nog niet eens in hun gehee! vervallen, waardoor het maxi mum van de vermindering voor sommige mijnarbeiders slechts 30 pet. zou bedragen. Op het oogenblik wordt 11.I. een duurte- toesiag uitgekeerd per Bd van het gezin, voor man, vrouw en de kinderen beneden de 14 jaar. De bedoeling is nu, voortaan alleen duurte-toeslag te geven voor de kin deren beneden de 14 jaar en wel te begin nen bij het derde kind. Deze vermindering van het loon kan echter naar het oordeel van de mijndirec- ties door de arbeiders worden ingehaald door verhoogde prestatie. Immers, sinds den oorlog is deze prestatie met 30 pet. gedaald. Omtrent de oorzaken van dezen achter uitgang in de productiviteit der mijnar beiders wordt verschillend gedacht; doch vermindering van werklust schijnt daarbij inderdaad een belangrijke rol te spelen. Wordt nu door meerdere inspanning de productie weder met 30 pet. opgevoerd, dan zal het loon d-al stukloon is in dezelfde verhouding weder stijgen. Tot epaalde besluiten moet men ter conferentie niet gekomen zijn en kon men ook niet komen. Over de vaststelling der loonen in de particuliere mijnen heeft de Minister uit den aard der zaak geen zeg genschap, 't spreekt voor zichzelf, dat. waar het slaatsmijnbedrijf op commerci- eelen grondslag gevoerd moet worden, de Minister niet dan in de uiterste nood zakelijkheid zou ingrijpen in de maatrege len der siaatsmijndirectie, om de produc tiekosten der kolen, in overeenstemming te brengen met de thans voor de kolen te bedingen prijzen. Deze geheele aangele genheid behoort trouwens in de contact commissie, welke de arbeidsvoorwaarden voor het particulier en het staatsmijnbe- drijf vaststelt in gemeenschappelijk over leg. De eerstvolgende vergadering dezer commissie is gesteld op 5 April. DE HEER ZIMMERMAN GEZANT TE WASHINGTON? De „Tel." zegt van alleszins vertrouw bare zijde te vernemen, dat de burgemees ter van Rotterdam ernstig in aanmerking zou komen voor Nederlandsch gezant te Washing .^u. Begrooting Binnenlandsche Zaken. In de Vrijdag gdhouden zitting der Eer ste Kamer is z. h. st. de begrooting van Binnenlaiidisdhe Zaken aangenomen. DE PRIJSVERLAGING. De melk zal door den R.-K. Melkslij- tersbond. St. Rochus en den Algem. Melk- slijtersbond te Amsterdam van heden af voor 21 cent per L. verkocht worden. Pe 's Hage is door den Haagschen Melkhandel besloten den prijs- der zoete melk met 3 cent per liter te verlagen, zoodat de prijs dan 21 cent per liter wordt. Doodgevallen. Te Loon op Zand is de vrouw K. van de ladder gevallen en aan de gevolgen overleden. TER EERE VAN DE GESTRAFTE 8 JUNI-STAKERS. Naar „Het Volk" verneemt, wordt in de leidende kringen van partij en mo derne vakbeweging in Amsterdam, een groote fcetooging voorbereid tegen het straffen der 8 Juni-stakers. De begrooting van P. en T. In de Vrijdag gehouden zitting der Eerste Ka mer, -!s de begrooling der Post en Tel. z. h. st. aangenomen. Verbinding AmsterdamBerlijn. 'Naar de spoorwegdirectie aan de Kamer van Koophandel te Groningen mededeelt, zal ged'urenle den zomer eene dag- en nach tverbinding AmsterdamGroningen —Bremen—Hamburg—Berlijn worden in gesteld,, ingaande I Juni of 1 Juli. De dagverbindiing voor den tijd van vier maanden. Er zijn onderhandelingen gaan de over goede verbindingen tijdens de n.s. winterperiode. De communist Baars. Uit Weltevre den wordt geseind, dat de communist Baars onder politietoezicht gesleld is. Men acht zijn externeeriag zeker. NOODLOTTIG JACHTONGELUK. Het „Soerab. Hbld." meldt: Toen de heeren B. en M. v. 0. in de omstreken van Bangil (bij Pasoeroean) op jacht wa ren, zagen zij omstreeks half negen 's avonds nabij de desa Kepoetran in een ketellaveld drie donkere gedaanten, welke zij voor wilde zwijnen hielden, vooral omdat door de desa-bewoners in den la-atsten tijd herhaaldelijk geklaagd was over het vernielen van den oogst door tjelengs. De heer B. legde aan op een der gedaanten, terwijl de heer M. v. 0. een andere voor zijn rekening wilde nemen. De heer B. schoot en het schot scheen raak te zijn, want de gedaante zakte in elkaar. De heer M. v. 0. zag er nu van af om op de tweede gedaante te schieten, omdat hij vond, dat de buit reeds voldoende was. De beide heeren begaven zich nu naar de plaats, waar het „zwijn" lag. Aldaar aangekomen zagen zij tot hun schrik, dat de aangeschotene een inlandsche jon gen was evenals de twee andere gedaan ten inlandsche knapen waren, die onder het schreeuwen van „ampoen" het op een loopen zetten, omdat zij blijkbaar dachten, dat de beide heeren politie mannen waren. Do heer B. had maar al te goed getroffen: de knaap, wien de kogel blijkbaar in het hart waa ge drongen, was morsdood. Het bleek, dat de drie knapen allen van ongeveer 16 jaar, ketelladioven wa ren, DE UITSLUITING IN DE KLEEDING- INDUSTRIE. De Federatie van Werkgeversbonden In het Kleedingbedrijf meldt, dat de Werk nemersbonden, door een schrijven hetwelk zij aan de Federatie zonden, de gelegen heid hebben geopend, om nogmaals een bespreking te houden. Tot deze bespreking werd door de Werkgevers besloten, om den sohijn te vermijden, als zouden zij niet alle midde len willen aanwenden om een confict te voorkomen. Tot resultaat heeft dit echter niet geleid, daar de werknemersbonden al him eischen handhaafden. Was de verwachting, dat zij hunnen eisch om loonsverhooging ten minste zouden terugnemen, om daardoor eenigszins toe te naderen, dit gebeurde niett Dc Federatie van Werkgeversbonden is hierdoor in de noodzakelijkheid om wil zij de stakingen in Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Zwolle brekende uitsluiting met alle kracht door te zetten. Aanstaande Maandag zullen dus onge veer alle ateliers gesloten worden. De R. K. Wernemersbond heeft toege zegd, de werkgeversvoorstetlen nog eens te zullen overwegen en van zijn bevinding gister (Vrijdag) schriftelijk bericht te zen den; terwijl de Christelijke Bond blijk hoeft gegeven, over die voorstellen niet zoo ongunstig te oordeelcn als de drie an dere bonden. De mogelijkheid bestaat dus nog dat de ze bonden ten slotte inzien dat hun eischen overdreven waren en dat de voorstellen der werkgevers voor hunne leden zeer wel te aanvaarden zijn. Te Gorinchem hebben alle patroons der confectie-bedrijven de gezellen op 1 April ontslagen, doordat de gezellen het arbeidscontract in plaats van jaar op een vol jaar gesteld wilden hebben en ook uitbetaling van vacantiedagen eischlen. Men schrijft ons namens de samenwer kende Bonden in de Kledingindustrie: Door de federatie van werkgeversver- eenigingen in het heerenkleedingbedrijf is in de bladen een bericht geplaatst, waarin verklaard wordt, dat in een Donderdag avond gehouden conferentie „de werkne mersbonden ai hun eischen handhaven en dat ten aanzien van de werkgeversvoorstel- len eene tegenstelling bestond tusschen de R. K. en Chr. Bonden eenerzijds en de an dere werknemersbonden anderzijds". De hoofdbesturen der werknemersbon den verklaren, dat zoowel de eerste als de tweede bewering onjuist is. De werkgevers bonden hebben hun eisch inzake den duur van de overeenkomst gehandhaafd, waar door de besprekingen vastliepen. De hoofdbesturen der werknemersbon den zijn van oordeel, dat de werkgevers- bonden met hun bericht verwarring onder de kleermakers willen stichten. HET CONFLICT IN DE KLEEDING- INDUSTRIE. Naar verluidt wordt een spoedige oplos sing van het conflict in de kleedingindus- trie verwacht. Weliswaar is de uitsluiting Zaterdagmiddag een feit geworden, doch men gelooft niet dat deze uitsluiting van langen duur zal zijn, daar het uitzicht be slaat, dat er spoedig overeenstemming tus schen de betrokken partijen zal worden be reikt. Als gevolg van de onderhandelingen der georganiseerde werkgevers met de niet bij de organisaties aangesloten kleermakers- firma's te Leiden, hebben dezen zich be reid verklaard, ook tot uitsluiting over te gaan, onder voorwaarde, dat de eenige Leidsche firma, welke met het oog op het eindigen van de werkweek van haar per soneel, eerst Donderdag een beslissing kan nemen, ook tot uitsluiting overgaat. Te Middelburg hadden aanvankelijk 2 firma's in de kleedingindustrie aan haar werknemers een ontslagbrief gegeven, doch deze zijn weer ingetrokken. Het werk gaat aldaar normaal zijn gang. HET CONFLCT IN DE MIJNINDUSTRIE. Het eenige wat thans officieel omtrent de loonen in den mijn-industrie vast staaf, is, dat gedurende de maand April de eigen lijke loonen op het bestaande peil blijven gehandhaafd. Alleen in den duurtetoeslag wordt wijziging gebracht. De bestaande duurtetoeslag per hoofd, waaruit het ge zin bestaat, van 7.50 per maand voor man, vrouw en elk kind beneden de 14 jaar, wordt vervangen door een kindertoe slag van 5 per maand voor elk kind be neden de 14 jaar. Uit den aard der zaak hangt het geheel af van de samenstelling van het gezin met hoeveel percent het be drag, hetwelk de arbeiders ontvangen, dientengevolge vrminderd wordt. Naar het „N. v. d. D." meldt, zullen door den Federatieven Bond van Mijnwer kers groote demonstratieve meeting wor den bijeengeroepen, waar zal worden opge wekt het middel van de staking toe te passen tegen de loonsverlaging. „ST. RAPHAëL" VOORUIT! De Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" groeit geregeld tegen alle bestrijding in. Telde de bond op 31 December 1919 12212 leden, op 31 December 1920 was het ledental gestegen tot 13646, heigeen een winst be- teekent van 1434 leden. En nog steeds gaat St. Raphaël vooruit EEN ADRES AAN HET R.-K, VAKBUREAU, Het R.-K. Vakbureau verzond Donder dag het volgende telegram: Aan den Raad van Ministers. I Departement Binnenlandsche Zaken, I Den Haag Excellenties Het Bureau voor Üe R.-K. Vakorgani satie vergaderde heden met een groot aan tal bestuurders van zijn Vakbonden, waar onder meer zeer uitvoerig besproken Werd dc sctis ia dfi Mijnindustrie. Algemeen 1 plaatsten 3e" Sëstüürdêrs rfcfi daarülj aan de zijde van den Christ. Mijnwerkersbond. Besloten werd bij Uwe Excellenties krachtig aan te dringen, dat U ten spoe digste zal besluiten tot het doen onderzoe ken van den economischen toestand der mijnindustrie, terwij het gewsencht werd geacht, dat de contractueele loonen ge handhaafd zullen Wijven tot het resultaat van het onderzoek' bekend is. 4- Vakbureau: RIJZEWIJK, Voorzitter DE BRUIJN, Secretaris. Achteruitgang van het N. F. V. Het ledental van het Ned. Verbond van Vak- vereenigingen bedroeg, naar „De Strijd" meldt, op X Januari j.l. zonder adspirant- leden 216.600, met inbegrip van de ad- spirantleden 225.367. Op 1 Januari 1920 was dit cijfer 247.704 zonder en 259.533 met de adspiran Heden. Het Verbond is derhalve in het jaar 1920 in totaal met 34.165 leden achteruitgegaan. DE ACTIE IN DE VEENSTREKEN. In verband met de actie in de veen- streken vergaderde Vrijdag het bestuur van het Nationaal Arbeids-Secretaxiaat te Amsterdam. Vooraf was een onderzoek gedaan naar den ingetreden toestand. Het N. A. S. besloot tot moreele hulp verleening aan de actie der veenarbeiders, terwijl den Plaatselijke Arbeids-Secretaria- ten in de meest belangrijke plaatsen van het land zal worden verzocht ten spoedig ste de arbeiders in demonstratie-vergade ringen bijeen te roepen in de veenstreken zoo noodig te steunen door het middel van de demonstratieve staking toe te passen. Eveneens zal een krachtige intensieve agitatie worden aangevangen voor de ge stelde eischen: 1. Productief werk, waarvoor de over heid zoo noodig de benoodigde fondsen moet disponibel stellen waarbij de gang bare loonen, in overleg met de vakorgani satie vastgesteld, aan de arbeiders worden betaald. 2. Premievri^e werkloosheidsverzorging. 3. Waarborg, dat dé werfcloozenuitkee- rina steeds kan geschieden. EEN INBREKER? Het is gebeurd in een kleine provin ciestad, eenige weken geleden, vertelt het „Vad.", toen het 's ochtends omtrent zes uur nog pikkoduister was. Een man sloop behoedzaam door do leogo straten, vermijdend het schijnsel der lantaarns, dempend zooveel hij kon het g-eluid van zijn voetstappen. Plotseling staat hij stil. Hij heeft iets gehoord. Ijlings verbergt hij zich in de schaduw van een huis, drukt zich tegen de deur aan en wacht, Uit een zijstraat duiken een paar poli tieagenten op. Ze blijven op den hoek staan en kijken rechts en links de zwak verlichte straat af. Zouden ze den man in de schaduw zien? Hij houdt den adem in. Maar neen, ze hebben niets gezien, stoken over en verdwijnen in de voort zetting van de zijstraat. Als het gerucht van hun stappen heeft opgehouden, komt de man uit zijn schuilhoek te voorschijn en vervolgt met dezelfde voorzorgen zijn weg. Eindelijk is hij waar hij blijkbaar moet wezen. Hij staat voor een huis stil, kijkt schichtig rond en, als hij geen levende ziel speurt en geen geluid hoort, haalt hij een sleutel of is het een looper? uit den zak tast in den don ker naar het sleutelgat, morrelt wat en de deur gaat open. Snel schuift hij naar binnen en onhoorbaar zacht sluit hij weer de deur. Een inbreker? Neen, oen overtreder van de arbeidswet. Zijn patroon heeft spoedwerk. Het zal niet klaar komen als er niet vóór den vastgestelden tijd aan wordt begonnen. De oude knecht wil den patroon graag heipen en bo vendien nog wat extra verdienen. Dus waagt hij het er op. Maar er is gevaar aan verhonden. Als de politie hem snapt, dat hij meer wil werken dan hij mag, iè' hij er bij eb zijn patroon ook. Ge lukkig, het is 'goed afgeloopen. Achter dichte luiken, die geen lichtstraal naar buiten doorlaten, werkt de oude knecht. EEN VREEMDE VREEMDELING. Donderdagmiddag speelden eenige kin deren op de heide tusschen den Hiiver- sumschen en den 's-Gravenlandschen weg. Er kwam 'n vreemde bij hen, die den hond van een der jongens streelde. Het zoontje van den heer Slaap moet zoo iets gezegd- hebben van „wat een aardige man", waar op deze in woede ontstak. Hij vloog op den knaap af, vervolgde hem en slak hem met een scherp voorwerp in den nek. De 1 jongen bloedde hevig, doch bleef bij ken nis en kon, terwijl zijn broertje een zak doek tegen den wond gedrukt hield, de eerste huizen aan den Nieuwen Hilversum- schen weg bereiken. Bij den heer D. ging hij in huis en daar werd hij verbonden door dr. Verweij en dr. de Jong. Met een politie- brancard werd hij vervolgens naar het MajeUa-ziekenhuis vervoerd, 0111 verder verbonden te worden. De daer had onder- tusschen gemaakt, dat hij wegkwam. In verschillende richtingen trokken recher cheurs er op uit, doch zij vonden hem niet. Een groot bezwaar was, dat de kinderen, die hem gezien hadden, zeer verschillcndo verklaringen omtrent zijn bleeding »n uiterlijk gaven. De dader is later gearresteerd. EEN NIEUWE LUCHTDIENST-AMBU- LANCE. Het denkbeeld om bij het gewondenver- voer gebruik te maken van vliegtuigen da teert al van 1910 en is afkomstig van den bekenden Haagschen militairen geneeskun dige dr. De Mooy. Vele jaren. Vele jaren bleef het bij het denkbeeld en zelfs meer dere jaien van den grooten Europeeschen oorlog gingen voorbij voordal het tot uit voering in de praktijk kwam. Eers in 1918 nam. Frankrijk een proef. Thans is de Fransehe regeering voornemens een groot aantal groote aëroplane-ambulances aan to schaffen ten behoeve v«n de koloniën, waaa een ziekentransport op andere wijze Va» Fransch zijde is voor dit doel een Bréquet tweedekker geconstrueerd, die twen draagbaren of vier zittende patiënten, een zuster, een operatietafel en een slere- tixator kan bevatten. In Engeland heeft thans Vickers Vimy een veel grootere aëroplane-ambulance ge bouwd (type handelsaëroplane) welke be halve d« bestuurder en de mecanicien, een dokter, een verpieagster, 4 draagba ren of acht zittende patiënten en 100 kilo gram materiaal kan meenemen. Dit vlieg tuig is toegerust met twee Napicr-Liou motoren van 450 paardekracht, kan in 10 minuten tot 2000 meter stijgen, is voor zien van een draadlooze installatie en kan met één motor door blijven vliegen. De waterdichte bouw maakt een eventueel noodzakelijk nederdalen op zee of onder water mogelijk. Aan voldoende ventilatie en afkoeling met behulp van slroomend water is ihet het oog op het gebruik in dc tropen bijzondere zorg besleed. Dr. de Mooy, die thans in zijn 88ste jaar is, heeft ongeveer zijn geheele leven ge wijd aan de vervorming van het vervoer van zieken en gewonden, zoowel te land als ter zee en nu ook in de lucht. VERRAAD VAN FABRIEKSGEHEI MEN. Een teekenaar aan de Constructie- werkplaatsen en Machinefabriek te Go rinchem wordt verdacht, sinds eenigen tijd een Duitschen concurrent op de hoog te to hebben .'gehouden aangaande zaken van belang betreffonde het fabrikaat en naar men vermoedt ook te hebben ver raden, voor welke sommen bij aanbeste dingen zou worden ingeschreven. In verband met deze fraude heeft de Gorinchemsche politie in Den Haag tee- keningen opgespoord en in beslag geno men. Dezo zaak is in handen van de justitie. EEN AANVARING DIE GOED AFLIEP. Vrijdag is op de Zuiderzee nabij Mar ken een Markerhotter aangevaren, die voorzien van alle lichten daar voor an ker lag.. De aangevaren botter bekwam veel water, zoodat de schipper om hulp riep. In plaats van hulp te verleenen, voer het aanvarende schip vermoedelijk een Urker, weg. Gelukkig wist de schip per, zijn botter, die nogal gehavend was, behouden in de haven te brengen. De zaak is in onderzoek. Erkentelijkheid. -Naar aaaloiding van het vlugge en cordate optreden van de Zwolsche brandweer bij don groeten brand in de Centrale Werkplaats der Staats spoorweg Maatschappij op 25 Febr. beeft de directie der maatschappij een bedrag van f 200 doen toekomen om dit on der het korps- te verdeelen. Door ijzer getroffen en gedood. Een werkman uit Buiksloot, werkzaam aan het Droogdok te Amsterdam, die door een stuk vallend ijzer was getroffen, is gister middag in het Binnen-Gasthnis aan de ge volgen overleden. De man laat een. vrouw met zes kinderen na. Tweede moord ontdekt. In de buurt schap Ltcdern werd in het begin van Maart de vrouw van den landbouwer J. G., met gespleten schedel dood in de schuur gevonden. Haar man werd als ver dacht van moord in arrest genomen. Het vermoeden rees nu dat de voor 3 jaar plotseling gestorren zwager van E. ook zou zijn vermoord. Donderdag heeft men diens lijk opgegraven en daaraan de zelfde geweldsporen als bij de vermoorde vrouw ontdekt. Motorfiets-ongeluk. Op den Utrechtscben weg bij den tol in Wolf he zen (GeGld.) is Donderdagmiddag een motorfiets, bereden door twee Haagsche jongelui, in razende vaart geslipt. Een van beiden kreeg hersenschudding en een beenbreuk. De ander werd minder ern stig gekwest. Beiden zijn naar het Zie kenhuis vervoaerd. Doodelijk ongeluk. Op.de zandsteen fabriek van den heer Hofman te Woer den is de 16-jarige D. S. doar een drijf riem gegrepen en meegeseurd en de bij de as letterlijk in tweeën gekneld. Zijn vader was bij bet ongeluk tegenwoordig. Mgr. Vallega. Naar het „Vad." ver neemt, zal de plechtige wijding van mgr. .Vallega, vroeger zaakgelastigde van den H. Stoel in Den Haag, ,tot Aartsbisschop •van Smyrna, zeer waarschijnlijk op 17 dezer plaats hebben en vermoedelijk door Z.Em. Kardinaal Van Rossum te Rome geschieden. DE UITSLAGEN. Kampioenschap van Nederland. Deventer: Go AheadAjax o5 Groningen: Be QuickN A C 43 Westelijke Af deeling. iste Klasse. Amsterdam: A F CD F C 52 Amsterdam: SpartaanHaarlem 4o Den Haag: H V V-V V A 40 Overgangsklasse. Schiedam: S V VH-D V S Io WormerveerW F C-Stormvogcis 31 Amsterdam. D E C't Gooi 3—o Rts. ie Xiasse. A Haarlem: H F C 2 -Haarlem 2 oo Utrecht: U V V 2Sartaan 2 41 B Dordrecht D F C 2II B S 2 13 Zuidelijke Af deeling. iste Klasse. Breda: BredaniaM V V 3 Tilburg: N O A DMiddelburg 4—0 's Bosch: B V VWillem II 21 Noordelijke Aldecling. iste Klasse. Meppei: AlcidesPrisia 23 VcerwlamVeendamAchilles oo Onder de antilopen, die door de Zuid-Aftik Boeren bestempeld werden met de namen beest, bok, duiker en «princw noemt liet Wildebeest of unoe wet ae voornaamste piaats in, Als Zuid-Afrika nog eens heraldisch beest moest kiezen voor vlag of wapen schild, dan zou ik liever dan leeuw of olifant of struisvogel deze gnoe aan raden, want teekenachtiger dier is er niet te bedenken. Ge vindt Item in het gebouw van de giraffen, een tamelijk klein dier op ongelooflijk sierlijke pootjes, die men voor die van een paardje zou kunnen houden, als niet de twee hoeven duidelijk te zien waren. Trouwens het heele lichaam heeft wel iets van een paardenlijf, ook de dracht van de staart is paardachtig. Maar de kop duidt op een verwant schap met de runderen, hoewel de uitdrukking nog weer hemelsbreed verschilt van die van koe of s Lr. De oogen zijn overschaduwd door dichte wenkbrauwen, het voorhoofd bedekt met een woesten haardos die doet denken aan den een of anderen wilde man. De breede snoet echter en do geweldige neusgaten zien er uit also ze vuur en vlJm konden blazen. Er, over dat alles kromt zich het geweldig paar horens, eerst eng langs den kop afbuigend, dan in een scherpen haak opgericht. Waarlijk, d.e Boeren heb ben den indruk, dien zij van dit dier kregen zeer eenvoudig en gelukkig vertolkt met den naam van Wilde beest. Een ongemakkelijk heer en zelfs in onzen dierentuin, waar hij nu al jaren vertroeteld wordt, overkomt het hem, dat hij staat te stampvoeten van boosheic Er is van oen aanvang at veel jacht 'gemaakt op deze wilde dieren, schrijft jac. P. Thijsse in de „Tel." Het vleesch de huiden, de horens, alles had waarde Nog niet zoo heel lang geleden bracht een goed stel horens een dikke honderd gulden op. Aanvankelijk warén ze niet bijzonder schuw, zoodat een enkele lager met zijn helpers in korten tijd wagens vo. huiden van deze en andere antilopen verzamelen kon. Het sprak van zelf, dat al deze dieren werden weggeschoten naarmate Zuid-Afrik! dichter bevolkt werd en reeds onge veer veertig jaar geleden kwam de gnoe nog maar zeer weinig in het wild voor. Maar onze Boeren hebben de goede gedachte gehad, aan sommige hoef dieren, waar het land zoo rijk aan was te voegen bij hun veestapel. Ze hebben dat gedaan met zebra's en onder an- deren ook met ons Wilde-beest en dal ging heel goed, alleen de stieren bleven woest en gevaarlijk. Toch werden op verschillende, doch wijd uiteen gelegen plaatsen in Trans, aal en Oranje- Vrijstaat troepjes als huisdieren ge houden. Die gingen echter door in teelt hard achteruit en het stond te voorzien, dat een voor een ai deze gnoe-kudden te niet zouden gaan. Het leek wel of de Boerenoorlog hier den genadeslag zou geven, maar dat is wonder boven wonder juist andersom uitgekomen. De afsluitingen der boer derijen werden vernield en aal het ge dierte ging het vrije veld in en dat waf zco ruim, dat de betrekkelijk weinig talrijke oorlogvoerenden niet veel vat» de dieren konden neerschieten. In den wereldoorlog dat anders gegaan. De eland van Oost-Pruisen, de Wisent van het Rokitno-gebied zijn gevallen onder de kogels van landgenoot en vreemdeling. Maar daar in de Tri s- vaal gtng het anders. Dd Wikle-bces- ten, de Blesbokjes, de Springbokies genoten vrijwel ongehinderd de gul den vrijheid en zwierven rond wijd en zijd. Verschillende kudden vermeng den zich met elkander en het resultaat was, dat na den oorlog een belangrijke toename geconstateerd kon worden voor verschillende antilopensoorten en ook voor gnoe of wildebeest. Men is ze weer in gevangenschap gaan houden, heeft eenige zorg besteeds aan de fokkerij en m een der jongste boeken over de dierenwereld van Zuid-Afrika kan men nu lezen, dat bij onderzoek is gebleken, dat het Wilde-beest snel in aantal toeneemg en reeds voordee- begint af te werpen voor dc veehoul ders. Ieder jaar wordt er een aantal afgeslacht en hun vleeseli brengt een goeden prijs op aan wildbraad of aan biltong, 't Is maar te hopen, dat de liefhebberij toeneemt en dat ook de springbokjes en blesbokjes, blauw- bokjès, klipspringers en duikertjes of hoe zeallenaal heeten mogen, op deze wijze voor ondergang behoed worden. En dan krijgen we er wellicht ook nog wat meer van in Artis te zien. Het moet met dat uitsterven door schuld van den metisch nu maar eens uit zijn. ZOU DAT ÜEWENSCHT ZIJN in anti-revolutionnaire kringen, al thans in sommige d;er kringen, duurt de strijd over het vrouwen-kiesrecht nDg altijd voort. Vooral in Friesland blijft men de oucse bezwaren opperen en de zaak uit den booze achten, tot nadeel, vreezen wij, van de partij. In een der kiesvereenigingen van dat gewest werd dezer dagen een motie aangenomen, het verlangen uitspre kende naar een wijziging der kieswet in aien zm, dat de gehuwde vrouw haar man zou kunnen machtigen voor haar te stemmen. Die wijziging zou dan nog voor de verk'ezing van 1922 moeten wo- aangebracht. Wij betwijfelen zeer, el het er wel van komen za,. En wij betwijfelen ook, of liet wenschelijk zou wezen, dat net er van kwam. Nu de vrouw het kiesrecht kreeg, behoort zii het ook ttlve uit te oeleneti. En de* ervaring leert bovendien, dat de christelijke vrouw even goed, en in merug geval zelfs beter dan de man in staat'is, te stemmen overeen komstig den eisch vau haar overtui ging ta begmtei.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 6