binnenland. Binnenlandsch Nieuwe Gê'thngd Niéuws. Verkeer en Posterijen. Korte Berichten. Kunst en Kennis. Kerk en School Mandei en Nijverheid. Orde en Arbeid Landbouw en Visscherij. Sport en Spel. Jou zijn. Er is echter omtrent <Te oprieti- fiug nog niets beslist. Volgens de ,,Tril) una" hebben de fas cisten te Rome, Triest en enzele andere steden d'Annunzio verzocht candiidaat te "stellen bij de a.s. verkiezingen. De dicthter heeft echter verklaard slechts candidaat te willen zijn voor Zara. Reuter verneemt uit' New-York, dat honderden emigranten, voornamelijk vrouwen en kinderen, die onlangs naar Europa we.' len teruggezonden, omdat hun pasporten valsch waren, naar Amerika mogen lorugkeeren en te New-York aan iand mogen gaan. Er zijn te dien aanzien instructies gezonden aan de Amerikaan- jscho consulaten in Europa. Intussclhen zoekt het departement van buitenlandsche zaken naar de bron der .vcrvalsdhingen. De- socialisten te Madrid helïben met 240 tegen 147 stommen de voorwaarden ran Moskou afgewezen, om zich aan te Sluiten bij de Internationale van Woenen. De Zweedsohe oud-premier Branding beeft aangedrongen op een massale 1 Mei- betooging tegen hét Bolsjewisme en tegen liet kapitalisme der Entente. Duizend noodwoningen. Aan de ge meente Amsterdam is een bijdrage uit 's-Rijks kas verleend van ten hoogste 4.950.000 ten behoeve van den bouw van 1000 noodwoningen aldaar. De „RIJKE BOEREN." De (anti-rev.) „Rotterdammer" schrijft 'dat de boeren, die hun bedrijf wilden blijven exploiteeren, in de achter ons lig gende crisisjaren veel land hebben ge kocht, maar de wijze, waarop dit ge schiedde, voorspelt voor tijden van af gaande conjunctuur weinig goeds. De boer kocht nJ. met eigen én met geleend geld. Hij kocht ten deele van het geld, waarover hij kon beschikken door de verhoogde rentabiliteit van zijn bedrijf. Vooral voor de vruchtbare kleistreken is dit van betcekenis, en verkeerd zou het zijn niet met dankbaarheid ie gewagen van den voorspoed, waarin vele landbou wers zioh mochten verheugen. „Maar hij koeh't ook voor een goed deel voor contanten, losgemaakt uit zijn be 'drijf, die anders voor den aankoop van meststoffen, voor de uitzetting van het be drijf zouden zijn benut. Die schijnrijkdom bevorderde, vooral in tie zandstreken, den aankoop, terwijl ook reed geleend geld daartoe meewerkte. Hoe sterk geleend is, blijkt uit de enorme vermeerdering van hypothecaire jeeningen. De statistiek leert dat tegenover een hypothecaire belasting van de landelijke ïigendommen in 1912, ten bedrage van luim 64,5 millioen slaat een hypothecair- bedrag van 140 millioen in 1919. Opmerkelijk -is vooral de sterke toe name in de zandstreken. Overijsei staat 'met 20 millioen voor 1919, tegen 3 miffi- "oen in 1910. N.-Brabant met 8 millioen tegen 3 millioen in 1910." Dergelijke cijfers geven op de „rijke boeren" wel oen ietwat anderen kijk. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 5 April. De heer SANNES, S. D. A. P., vraagt Jverlof tot een interpellatie over den toe stand im de veenstreken. 1 De heer RUTGERS, A. R, tot een inter pellatie oVer de uitvoering der Lager On- tlerwijswet. De heer DUIJS S. D. A. P., tot teen interpellatie over den financieelen toestand va ft sommige gemeenten in ver band mot de werkloosheid. De heer WIN- TËRMANS, S. D. A. P., lot een interpella tie over het voornemen der regeering be treffende bet indienen van een ontwerp tol uitbreiding der landarbeiderswet. De heer HENRI HERMANS, R. K., over den toestand in de Limburgsche mijnindustrie. Op deze verzoeken zal morgen worden beslist. De Kamer gaat over tot bet trekken der ïif deelingen. Het vöorstel-Albarda, om het wetsont werp inzake dö onlginming van aardolie ivelden in Djambi niet o-p de agenda "te plaatsen vöór dat het advies van den iVolksrlad is in gewonnen, wordt verworpen jtret 43 legen 26 stemmen, i Aan de orde is het ontwerp tot het (vaststellen van regelen 'ten aanzien van 'den invoer, aanmaak en verkoop van buskruit en springstoffen. f De lieer VAN RAVESTEIJN, V. D., (vreest dat de voorgestelde deelneming van tden Staat in de exploitatie van de bus- lkriiitfabrieken met een monopolie voor die ïabrieken ons niet onafhankelijk zal maken jyan anderen. I Spreker verwacht van het monopolie 'Stuurt©, geringe voorraden en willekeur voor de particuliere afnemers. Beter is zui- lyere staatsexploitatie. I De hoer TREUB, V. B., deelt de bezwa- iren van den beer Van Bere-steijn. De heer DE JONGE, S. D. A. P., ontdekt art het voorstel oen militairisiisohe strek king. De heer HAAZEVOF.T.R. K„ aelit staats exploitatie beter. Hij zal niettemin vóór (stemmen in de hoop dat het gemengde be drijf zal voeren tot -staatsexploitatie. Hij iflkin! een motie in, Waarin wordt uitge- isproken, dat de fabrieken zich dienen te beperken tot de fabricage van ontplofbare (stoffen. De MINISTER VAN LANDBOUW be- jtoogt dat de Staatsmijnen onafhankelijk Imoeten zijn van het buitenland ook inzake Springstoffen. Tegen de motie-Haazevoet heeft spreker bezwaar. MINISTER DE VRIES betoogt, dat bij (verwerping van het voorstel de fabrieken Kullen liquideeren. waardoor de voorzie- hing in de behoefte der staatsmijnen aan Springstoffen gevaar zou Ioopen. MINISTER POP wijst er op dat ook het ►militair belang liet voortbestaan der fabrie ken vordert. De lieer HAAZEVOET trekt zijn motie In, maar dient een amendement van de zelfde strekking in op art. 2. Ongecorrigeerd. ontruimen. DE VERMINDERING DER PRODUCTIE. Aan de „Tel." meldt men van arbeiders zijde het volgende in verband met de ver minderde productie: Zuks ligt niet aan de vermindering van arbeids-prestatie: Op de mijnen, n.l. de Staatsmijn Laura en Hendrik, is gedurende den oorlog roofbouw gepleegd. De beste lagen werden aangebroken, gangen werden minder goed gestut en aan den bouw van de mijnen werd veel minder gedaan dan in normale gevallen geschieden zou. Reeds een-half jaar geleden is minister Van IJsselsteijn bij een bezoek aan Heer len, 111 een onderhoud, dat hij met.de ar- beid-erslei-ders had op het gevaarlijke van een dergelijke handelwijze gewezen. Ook in de contact-commissie is deze roofbouw herhaaldelijk ter sprake gebracht en heeft de directeur, mr. Frowein, meermalen ver klaard, dat dit later in orde kwam. De arbeiders zouden hiervan in geen geval schade lijden. Thans, nu de bouw van de mijnen beter behartigd wordt en daardoor minder kolen geproduceerd worden, geeft men hiervan de schuld aan de arbeiders. NEDERLANDERS TE ROME. f J i i Tt 0111 c; wordt aan de „Tijd" bericht, dat dezer dagen te Rome aangekomen zijn en een onderkomen hebben gevonden in de Anima, de president van het Groot-Semi narie van Warmond, de Hoogeerw. heer Taskin, prof. J. D. J. Aengenent en de heer Beuekers. Nog worden te Rome verwacht de zeer- oerw, lieeren Van Kersbergen, pastoor vajn „de Liefde" te Amsterdam en pastoor Bru- nirg, van Pijnakker, terwijl in de Anima reeds vertoeven de zeereerw. heeren Over maat en dr. Vroom, professoren van liet Seminarie Culemborg. Ook de welbekende toonkunstenaar, de heer Anton Averkamp, vertoeft sinds enke le dagen le Rome. Tegen het einde van Mei zal Willem Mengelberg 111 het Augus- teo in de Eeuwige Stad drie concerten di- rigeeren. Genees je zelf. We lezen in de „Residentiebode"; „Het „Volk" heeft hert over het „ontstel lend laag peil" derrechtsclie pers! Blijkbaar om te laten zien, aan welke goede handen het „ambt van tuchtmeester is toevertrouwd, praat het terzelfder lijd liefelijk over „liberale wouwelaars", de Christelijke gezagsfanaifcici", hen, die de democratie al konkelende verraden", die beschikken over een groolc mate „burger- mans benepenheid", die kwaadaardig pluk ken aan groote quaesties" Wie -op zulk een hóóg peil staat, mag anderen wel de les lezen!" EEN VERREGAAND ONBETAMELIJK. Op vragen van het Kamerlid, den heer Oud inzake het niet ter kennis brengen van den Minister van Arbeid van een mo tie. aangenomen door leden van den Raad van Arbeid te Deventer, heeft Minister Aalborse geantwoord, dait de bedoelde functie niet aangenomen door den Raad van Ai-beid, maar door leden van dien Raad -reeds vóór 10 Maart aan dorden is medegedeeld. Eerst nadat door de publicatie van de vragen van den heer Oud aan deze leden bekend was geworden, wat het gevolg dier mededeeling was geweest, hebben zij op 11 Maant gemeend, ook aan den Minister een afschrift dier resolutie te moeten zenden. Daaruit bleek, dal deze leden den Minister achter zijn rug beschuldigd hebben aan de Kamer onjuiste inlichtingen te, hebben ver strekt cn dat zij daarvan niet aan heoti, maar wel aan een der leden van de Twee de Kamer hebben kennis gegeven. De Minister achtdeze handelwijze zoo verregaand onbetamelijk, dat van hem moeilijk gevergd kan worden,, dat 'hij thans nog aan deze leden zou gaan verzoeken wel zoo goed te willen zijn, deze aanvanke lijk voor hem verborgen gehouden, yage beschuldiging nader te willen preciseeren. Hij handhaaft ten volle de juistheid van het antwoord door hem op de eerste vra gen van den heer Oud gegeven. BIJ PLAATSGEBREK IN TREINEN. Da Directie der Nederl. Spoorwegen, heeft met madhliging van den Minister van Waterstaat bepaald: Wanneer er plaatsgebrek ontstaat in de treinen en door bijplaatsen van rij tuigen hierin niet kan worden voorzien, mag, na machtiging van den Stationschef dooT het opslaan van armleuningen in de voor 6 of 8 reizigers 2e klas-se ingerichte afdeolingen 8 of 10 reizigers dier klasse en fin de voor 4, 6 of 8 reizigers le kl. ingerichte afleeèfngen 6, 8 of 10 reiziger» worden geplaatst. Er moet echter tegen gewaakt worden, dat het publiek in de treinen, waarin geen plaatsgebrek is, dit uit eigen beweging doet (zonder .zich te vergewissen, of in andere afdeelingen wel plaats is). Het personeel mag dit niet toelaten indien andere reizigers bezwa ren maken en gelegenheid' is om over te stappen. Blijft daarna nog plaatsgebrek beslaan, dan kunnen op last van den Stationschef in door hem aan te wijzen speciale rijtnigadelingen reizigers 3e in de 2e, 2e in de le klasse worden ge plaatst. Bij voor plaatsgebrek overstappen is te letten op het rookverbod. Voor militaire detachementen moet steeds plaats gemaakt worden, desnoods door butgerrewigers de plaatsen te doen! HUURGOMMISSLE-ZWBNDELAAR GEARRESTEERD. Bij de huurcommiissie III te 's-Hage werd eenigc weken geleden een bedrag van f 375 vermist, vertelt de „H. Grt." Een ingesteld onderzoek leidde lot ern stige verdenking van den circa 27-jarigen ambtenaar W., die, nadat de politie vrij zeker was, in hem den dader van deze en meerdere verduisteringen le zullen vinden, van zijn bed werd gelicht en voorioopig in arrest werd gesteld. De vangst is gebleeken nog grooter te zijn, 'dan de politie had kunnen verwach ten. Immers W., die bij de huurcommis- sie in dienst was hij is thans ge sehorst hield -er op eigen gelegenheid 'n buurcommissiedsantoor in de Residen tie op na, waar eenerzij-dis huurders, aan wie de huur was opgezegd, zich legen ■betaling van een som gekls de garantie 'konden verschaffen, dat zij nog geruimen tijd konden blijven wonen, terwijl an derzijds verhuurders, eveneens na beta ling van 'n behoorlijk bedrag aan meneer W., zagen bewerkstelligd, dat 'n bepaal de huurder binnen den kortst mogelijken tijd uit hun woning moest verdwijnen. Hoe het precies ging, wanneer toeval lig verhuurder en huurder van hetzelfde huis beiden gebruik wensohten te maken van de diensten van W„ weten we niet, vermoedelijk kreeg dan de meest bieden de het hoogste recht. Afgezien van het bovenstaande, is deze eigenaardige huuroominissionair, die er op onverklaarbare wijze in geslaagd was een bewijs van goed bedrag van de po litie los te krijgen, recidivist, wegens verschillende verduisteringen en zwendel- partijen, zoowel te Amsterdam als in Den Haag gepleegd. GRIEKSCH STOOMSCHIP GEZONKEN. Zondagmorgen is het Grdeksche stoomschip „Kalina", van Gent naar Southampton bij de Westhander in de -Wielingen wrak geioopen en gezonken. De bemanning, 8 personen, is door een Belgische stoomloodsboot gered en naar Vlissangen gebracht. ONGELUK BIJ WEESP. Zondagmorgen reed de familie Snoek van het Zandpad onder Weespenkarspel naar de kerk. Voorop de heer Snoek, achter in den tentwagen zijn vrouw en drie kinderen, een meisje en twee jon gens, waarvan de oudste circa negen jaar telt. Op den A msterdamscfoeweg maakt het jonge paard, opgeschrikt door een rinkelende ijskar een zijsprong en kwam in de Weesper Trekvaart terecht, allen en alles met zioh voerende. De vaart is ter plaatse zeer diep, zoodat het gerij onder water verdween, alleen een tipje van den kap bleef zichtbaar. En daar onder bevonden zich de moeder met 3 kinderen. De heer Snoek had de tegenwoordig heid van geest boven op den wagfa dit klimmen en den kap open te rukken, waardoor hij de zijnen wist te bereiken en te redden. Het is wondergoed afge- loopen. Het paard verdronk. EEN GEWELDIGE KEI. Op het buitengoed „hot Kruisselt" bij OldenzaaJ, is een buitengewoon groote kei opgedolven, die als een prachtexemplaar in zijn soort kan worden aangemerkt. Dit zwerfblok heeft een zeer regehnatigen vorm en is aan de eene zijde plat. Zooals het thans naast de vindplaats op den grond is geplaaLst, bedraagt zijn verticale om trek 5.48 M. en merkwaardig genoeg zijn horizontale 5.48 M. Een tweede steen, ook aldaar opgedolven, heeft ongeveer de grootte van den bekenden Amersfoortschen kei. De groote „Oldenzaalsche Steen", le Ol- denzaal ter zijde van het gemeentehuis ge plaatst, heeft een omtrek van 5 M. bijna genoeg 7 M. in beide bovengenoemde rich tingen. Deze reuzenkei is echter veel gril liger van vorm dan die op „het Kruis selt". BRAND TE APELDOORN. Zondagnacht brandde om circa kwaTt" over 12 de Necrlamdia Drukkerij te Apel doorn aan den Zwolschen weg grooien- deels uit. De brandweer wist een aange bouwd gedeelte te behouden. Volgens ge ruchten is de brand door kwaadwilligheid -ontstaan, in een aangrenzend verhuurd gedeelte, door een houten afscheiding van de zetterij en de papierbergplaats geschei den, waarin het mandenmakersbedrfjf werd uitgeoefend. De schade is groot. Zij bedraagt totaal 70.000 80.000'gid., waar onder aan papiervoorraad en machines een bedrag van 30.000. Verzekering dekt de schade. Ongeluk met een motorfiets. Door het weigeren van het stuurtoestel van eenmotorrijwiel met zijspan-wagen had in de Van Baerlestraat te Amsterdam, een aanrijding plaats lusschen dit motorrij wiel én een vrachtwagen, beladen met kisten met eieren. De vrachtwagen kwam daarhij in aanraking met ©en bijwagen van lijn 3, waardoor een slang van het voorbalcon van dien bijwagen verbogen is cn eenige kisten met eieren op straat vielen. Geen persoonlijke ongelukken. Oplichting. De politie te Amsterdam heeft een 39-jarig Evangelist aangehou den, die met een inteekenlijst colpor teerde en het aldus verkregen geld, zoo als uit het onderzoek Meelt, ten eigeti bate aanwendt. Brand te Hilversum. Te Hilversum is Zondag brand ontstaan door het vlam valten van de olie in een koekepan in de boerderij van Nieuwenhuijzen aan den Luitgarderweg. De zolder waar hooi en slroo geborgen waTen, brandde geheel uit. Het vee werd gered. De brandweer wa<s spoèdig tér plaatse. Èen en ander - 4 Was W ycreokefft" K" 1 Moior-öngcta'k. Op tfen "Jaagweg van Averh-om naar Hoorn is een motorrijder legen een boom aangevlogen, met 't ge volg dat hij dood bleef liggen. De onge lukkige was werkzaam bij een rijwiel handelaar te Hoorn. Stranding. Het* Engelsche stoomschip „Nore" is Zaterdagavond in het Ocstgat bij Vlissingen aan den grond geraakt. Sleepbooten van de firma Gerking uit Antwerpen verleenden assistentie. Met gebroken schedel opgenomen. Zondagavond viel een 5-jarig meisje uit 'n raam der tweede verdieping van een woning aan de Kookstraat te Den Haag. Het kind werd met gebroken schedel op genomen en loor den Eersten Hulpdienst overgebracht naar bet gemeente-zieken huis. Belangrijke verduistering. Bij de po litie te Amsterdam is aangifte gedaan, dat de kassier der Gebruikscoöperalie van per soneel der H. IJ. S. M. een bedrag van ongeveer 16000 heeft verduisterd. De verduistering is over een tijdsverloop van vermoedelijk een jaar geschied, telkens met kleine bedragen. De kassier is voort vluchtig. Bloedvergiftiging. De bakkersbedien- de A. K., te Stadskanaal, die een onbedui dend wondje aan den onderlip kreeg, is ten gevolge van bloedvergiftiging overle den. Boerderij verbrand. Zondagmiddag is te Bosschenhoofd (N. Br.) de boerderij van den landbouwer A. Antens tot den grond afgebrand, waarbij 5 varkens en 2 kalveren in de vammen omkwamen, het overige vee kon, hoewel slechts met moeite, worden gered. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Verdronken. Te Nijega (Fr.) is de 6- jarige M. v. d. Leest, die een kussensloop over het hoofd had gedaan, in een sloot gekomen en verdronken. Ook een zwarte lijst. Door de café houders le Heerenveen is een zwarte lijst aangelegd voor drinkebroers. Hun, wi<* namen op die lijst voorkomen, wordt in de café's beslist steike drank geweigerd. De staking in Engeland. In de laat ste dagen komen geregeld te Amsterdam en Rotterdam stoomschepen aan met een gedeeltelijke lading steenkolen, om dat de autoriteiten in Engeland wegens de plotseling opgekomen staking der mijnweikers den uitvoer venboden. DE ZONSVERDUISTERING OP 8 APRIL. F. W. Dyson, astronomer royal, te Greenwich, vestigt, naar het „Hbld." in de „Times" las, de aandacht op de zons verduistering van 8 April a.s., die voor be schouwers op de centrale lijn ringvormig zal zijn en elders als gedeeltelijke zonsver duistering waar te namen zal zijn.. De centrale lijn gaat over het uiterste noorden van Schotland. In óns land zal bii de eclips, in den voormiddag waarneembaar, meer dan 75 procent van de zonneschijf verduisterd zijn. Ieder denke er aan, uitsluitend op de bekende wijze, door zwartberookt glas naar de zon te kijken. De verduistering begint om 7 u. ie des morgens. Begin der centrale verduiste ring 8 u-. 44; einde 10 u. 26. Einde der verduistering te 11 u. 58. Men telle 1 uur bij deze tijden op van wege den zomertijd R.-K. Leergangen. In verband "met de scheiding der bureaux van de. R.-K. Leergangen en „'Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant" is de heer F P. J. Mar- gry, tot nu toe administrateur van beide bureaux, mede in verband met de steeds meer uitgebreide en zich ontwikkelende werkzaamheden door het Curatorium der R--K. Leergangen benoemd tot administra teur -wan het nieuwe bureau der R.-K Leergangen, dat gevestigd wordt, Heuvel straat 60, Tilburg. De Aartsbisschop van hemberg te Am sterdam. Z. D. H. Mgr: Szoptycki, Rutheensah Aartsbisschop van Lemberg, die langen tijd in Russische gevangen schap 'heeft doorgebracht, is te Amsterdam aangekomen en heeft zijn intrek genomen bij de Eerw. P'aters Redemptoristen aan de Keizersgracht aldaar. Verblijdend verschijnsel. Naar wij vernemen, heeft de R.-K. Kweekschool voor onderwijzeressen van de Eerw. Zus ters te Tilburg, bijna nog nooit zooveel leerlingerf gehad. De ie klasse zal met 31 kweekelin-gen beginnen, terwijl alle klassen er 108 tellen. PAPIER UIT RIET EN BIEZEN. De Deensohe fabrikant Winkel deelt aan „Poliliken" mede, dat hij contracten met eenige buitenlandsche regeeringen heeft af gesleten voor de toepassing van een door hem uilgevonden procédé om papier uit riet en biezen, die overal in moerassen cn poelen Voorkomen, te maken. Het pïiocédé moet veel eenvoudiger zijn dan bij het ma ken van papierpap uit hout, omdat noch chemische stoffen, noch koking noodig zijin. Het riet wordt (in den géést van het vlasrolten) in water gelegd tot de vezels lös laten, waarna het geheel in een machi ne tot pap wordt vermalen. De geheele rietstengel en zelfs de worlel leent zich voor het proces. Staking van bouwvakarbeiders. De in de Donderdagavond in een vergadering van den Ned. R.-K. Bond voor Bouwvak arbeiders te Tilburg geproclameerde sta king is Maandagmorgen begonnen. Het geschil loopt over een löonsvcrhoogrng van 3 cent per uur, zooals is vastgesteld in een met de patroonsorganisatie gesloten collec tief contract. Een "tot de patroons gericht schrijven, bleef onbeantwoord. De staking omvat 160 werklieden. Een drietal fïrma't staan buiten hét conflicf,_ aangezien deze bij besteksbepaling tot deze verhooging verplicht zijn. DE HÓOGE RAAD VAN ARBEID. Voor-ontwerp Land- en Tuinbouw-onge vallenwet. In zijn op 2 April gehouden vergade. ring, heeft de Hooge Raad van Arbeid zijn adres vastgesteld omtrent het voor ontwerp van bovengenoemde wet De Raad stemt in met de in dat ont werp ontwikkelde organisatie, waarbij de uitvoering der landbouwongevallenverze- kerïng niet uitsluitend wordt opgedragen aan'jhestaande publiekrechtelijke lichamen zooals de Rijksverzekeringsbank, de Ra den van Arbeicl en de Verzekeringsraden, 426' STAATSLOTERIJ. Tweede Klasse. Tweede Lijst. Trekking van 6 April. 5000, No. 19854. 1000, No. 3802, 17793, 21052. f 400, No. 1670, 21693 f 200, No. 19998. PRIJZEN VAN 80. - 82 3432 6939 10050 13023 15667 18249 20501'. 4288 3485 6971 10131 13034 15726 18254 20597)' 293 3514 7005 10148 13094 15729 18261 2060» 299 3548 7048 10183 13098 15777 18263 20611 326 3614 7083 10188 13133 15816 18271 20613 855 3673 7108 10271 13137 15824 18272 20619 866 3728 7159 10357 13186 15847 18394 2064/ 413 3744 7196 10162 13191 15848 18397 20702 118 3801 7199 10515 13193 16085 18411 20717) 456 3846 7259 10719 13246 16107 18444 20795 491 8888 7284 10769 13284 16186 18452 20802 728 3906 7334 10788 13301 16164 18550 20877» 759 3916 7398 10842 13357 16173 18684 20999, 836 3924 7410 10946 13375 16224 18586 21049 916 3932 7453 10992 13460 16248 18609 2106S 973 4038 7492 11022 13507 16260 18681 210911 doch, waarbij deze uitvoering in handen wordt gelegd van als gelijkgerechtigden J017 4068 7505 11041 13546 16271 18684 2113/ naart elkander staande onenbarc instellin- 1036 4141 7701 11129 13631 16266 18696 21174 naa-t citanaer staande openbare mstemn- log5 mi 7m 11139 13683 16341 18701 2125(J gen en 111 het vrije maatschappelijk leven 1143 4221 7733 11359 13724 16372 18710 21306 opgekomen bedrijfsverenigingen. 1314 4365 7739 11374 13759 16386 18798 21325 De Raad acht het gewenscht, dat in het 1369 4684 7771 11421 13771 16398 18873 2132? bestuur dier vereenigingen werkgevers en 1479 4419 7806 11546 13785 16408 18959 21349 to Trü werkgevers en 14g0 4U2 7m 1]f.g2 ]3866 1043f. lg963 werknemers m gelijken getale zitting zul- 1707 447g 7958 u669 3^34 16560 lgg71 2146g len nemen. Hij sprak voorts als zijn mee- 19<H 4503 7986 11689 13896 16661 18987 21484 rang uit, dat wordt door de Regeering 1937 4623 8001 11716 14011 16703 18993 21498, aan dien wensch gevolg gegeven de 1997 4631 8140 11717 14114 16719 19000 21564? medewp'rkinc 4er h«triTfsv«XI, hii 2928 4682 8234 11728 14137 16766 19074 21639 medewerking der bedrijfsvcizekering bij 2103 4f)98 ]1766 14170 16760 19n3 2167a de uitvoering der verzekering op zoo ruim 2124 4749 8329 11772 14177 16809 19163 21689 mogelijke schaal behoort te geschieden. 2142 4759"8382 11773 14210 16837 19197 21684 Zoo-moet de beslissing omtrent de scha- 2161 4773 8400 11797 14268 16851 19216 21,760 'deloosstelling waarop een verzekerde wan- 2219 4785 8501 11804 14353 16936 1 9272 2189C|; eioossteinng, waai op een verzekerde, wan 23g6 4g?4 g52g ngl2 143(}4 ]6gg8 jg363 21g3s neer hem een ongeval overkomen is, recht 2329 4878 8541 11862 14370 17066 19387 21941} heeft, aan de bedrijfsvereeniging worden 2417 4927 8600 12022 14502 17076 19483 21999 Overgelaten. 2450 5010 8604 12028 14567 17087 19728 22068 Demeerderheid van den Raad wil de 2166 6168 8666 12089 11689 17178 19776 2207^ eeJoll^ a 2169 6174 8763 12170 14752 17284 19857 22078 controle over deze vereenigingen doen gm ggl6 m 75 14767 17346 j9fi73 22138 plaats hebben door een daartoe in te stel- 2589 5682 9008 1 2231 14840 17380 1 9984 22145 len Raad van Toezicht, waarin werkgevers 2720 5766 9038 12243 Ï4898 17395 20013 22185 en werknemers zitting zullen hebben- een 2711 6778 9073 12295 15104 17427 20030 22211 en weixnemers zittinp zu len hebben, een 57gg gl()3 1231g 1512fi m31 0OO53 22214; kleine minderheid wenscht deze taak op te 27g6 5822 9167 12552 15149 17557 20073 22328 dragen aan bestaandeoverheidsinstellin- 2826 5841 9269 12581 15206 17567 20101 22363 gen: de Rijksverzekeringsbank, de Raden 2889 5862 9294 12614 15220 17665 201Ï2 22338 van Arbeid of de Verzekeringsraden 2906 6176 9840 12620 15248 17674 20261 22414 w7T n. VCTiCfceruigsra-den. 2£m 9421 ]2g27 ^3 17731 ;203g3 22441J Wat de rechtspraak betref. 1de uit de- 2985 G246 9483 1267g 1(52g0 17821 20339 22449 ze ongevallenverzekering voortvloeiende 3118 6355 9486 12684 15327 17881 20402 2260Q geschillen wijst de Raad er op dat over 3142 6374 9522 12748 15340 1 7906 20403 22649 het algemeen noeh door de werknemer. 11151 6471 9580 12791 15841 17964 20484 22668 het algemeen noch door de werknemers, 3154 fi4g0 g543 i2fq3 ls343 ]7gg8 2044j 2267s; noch door de werkgevers prijs wordt ge- 3|62 6561 9598 12883 15350 18038 20446 22689 stel-d op de rechtspraak door den admini- ï,306 6590 9599 12885 15353 18039 20480 226891 stratieven rechter. Hij is daarom van oor- 8246 6615 9660 12891 15368 18115 20525 22754 deel dat voor wat betreft de hedriifs 3259 6685 9664 121,87 15392 18126 20539 22785 deel dat voor wat betrett de bedrijis- 3304 66g4 g743 12g40 lfi444 lg;)48 20565 22g6? vereenigingen aan een rechtspraak in ,3394 6797 9915 12948 1 5474 18184 20587 22961 eerste instantie door een commissie van 3420 6805 9980 12982 15650 scheidslieden de voorkeur moet worden ge geven boven een rechtspraak door den ad ministratieven rechter. De Raad acht het ten zeerste gewenscht eenheid in de rechtspraak te brengen door het instellen van een centraal college van beroep. De meerderheid van den Raad bepleit daartoe de instelling van een cen trale commissie van scheidslieden. De minderheid geeft er den voorkeur aan de uitspraak in hooger beroep te geven aan den Centralen Raad van Beroep, teneinde eenheid te verkrijgen in de rechtspraak voor alle arbeiders, hetzij deze verzekerd zijn bij de Rijksverzekeringsbank, hetzij bij de bedrijfsvereemgingen. Ten aanzien van de vraag of de bijdra gen van dc bij de Rijksverzekeringsbank verzekerden zullen worden berekend vol gens de regelen van 't premiestelsel, dan wel volgens het omslagstelsel, geeft de meerderheid van den Raad den voor-keur aan het premiestelsel. Verschillende andere leden dringen er echter op aan voor deze verzekering een proef te nemen met het omslagstelsel; rij hebben de redenen, die hen daartoe nopen, uitvoerig uiteengezet. Fruit en groenten naar Engeland. Vol gens berichten van Engelsche importeurs is door de Engelsche regeering bepgald, dat de uit Holland afkomstige fruit en groenten moeten vergezeld zijn van een certificaat van oersprong. Aangezien dit voor den'handel een groote belemmering is, heeft De Federatie, Bond' van Vereen, van Fruit-, Groenten- en Aardappelhande laren zich gewend ttot den Hollandschen consul te Londen om te trachten deze be paling weder opgehevon le krijgen. Ook de NederlaiKlsche Vereeniging van Fruit- exporleurs te Tie! heeft met hetzelfde doel aan den consul een telegram gezonden. ZAAIBLOEMEN GESCHIKT VOOR PERKEN. Niet alle éénjarige planten zijn ge schikt voor kleine tuintjes of kleine perken. Vele leveren wel mooie bloemen, maar doordat zij te kort bloeien of te hoog opschieten kunnen zij geen goede diensten bewijzen. Men' doet dus 't beste laagbloeiende planten te nemen die den geheelen zomer bloeien. De meeste van deze soorten worden in April gezaaid en kiemen na 14 dagen. Na 't zaaien moet tot aan 't kiemen goed gegoten wor den. Veel zorg'heb'ben de plantjes overigens* niet noodig. Men moet de overtollige plantjes verwijderen, goed wieden en wanneer na harden regen de grond te vastfeworden is, dezen weer wat-los woelen. Een dankbaar plantje is een soort Schildraad (Alyssum Benthami na- num compactum) zoo genoemd naar de kleine platte zaadjes't is een krttisbloemig plantje dat in Juni be gint te bloeien en bloemen levert tot laat in den zomer. Het slaapmutsje (Eschscholsia cali- ïornica) een papaverachtige wordt in begin April of in September gezaaid. Zaait men in September dan moet men de plantjes oppotten (men kan ze niet overplanten) om in 't voorjaar vroeg bloemen te krijgen. De in April ge zaaide planten geven den geheelen zo mer gele en oranje-gele bloemen ook deze kunnen in September opgepot worden en to.t 't volgend jaar be waard worden. De planten mogen niet te dicht bij elkaar staan. De chlneesclie - of zomeranjelier (Dianthus chinensis) bloeit geheel in den zomer, mits de uitgebloeide bloempjes worden afgesneden.. De zaaitijd valt in April. Er zijn vele mooie variëteiten als var. Heddewigii giganteus var. Eastern Queen var. de Bruid wit met purperroodjmidden) Koningin van Holland (zuiver wit.) Wanneer men deze bloemen in 't na jaar terugsnijdt en er wat teelaarde tusschen strooit, dan heeft men 't volgende jaar weer mooie bloemen. De Schee/bloem Iberis umbellata) is een plantje van 40 cM.; het dankt rijn naam aan 't feit dat van de 4 blaad jes er 2 groot en 2 klein zijn. De zaai tijd is Maart, de plantjes bloeien slechts kort. Goudsbloemen wonden in Maart gezaaid-; goede variëteiten zijn Prins van Oranje, (Oranjegeel) en metèot (oranjegeel gestreept.) De lage Oost-Indische kers kan goed als perkplant gebruikt worden (Vro< pacoium thajtts nanum.) Ze bloei! rijkelijk en wordt niet hooger dan 30 c. M. de plantjes moeten 25 c. M, uit elkaar geplaatst worden het zaad wordt iri Maart gezaaid. De vruchten kunnen in azijn inge legd, bij vleesch gebruikt worden. Mooie variëteiten zijn King of Vont Vluknbs met bonte bladen en karmo- zijn-roode bloemen Empress of India donker van blad met donker scharla ken bloemen. Een plant die warm moet staan ei gezaaid worden in Maart is Godetii Whitneyi, die 25-40 c. M. hoog wordt- er komen vrij groote, purperachtige rozeroode of witte bloemen aan. Goede variëteiten zijn Duchess a Albany (wit,). Lady Albemarle (don kerrood) Byon, wit en rose gevlekt De Bastaard Vlasbek (Linaria hybri da) is een klein soort leeuwenbekje da bloeit'met losse bloemtrosjes in allee lei kleuren ze behoort in Maart ge zaaid te worden. Het grootbloemige vlas (Linun grandiflorunt rubrum) moet dicht uit gezaaid worden, omdat 't zaad zee siecht kiemthet bloeit in Juli— Augustus en wordt in April gezaaitf AFSCHEIDING IN 'T WESTEN 1 Naar aanleiding van het jubileur van het Haagsche Quick, schrijf de heer Lotsy in de „H. F. C.'er" „Maar de feesten hebben mij oo' meer geleerd en wel dat er onder o bekende spelers en officials der cluU wier leden tot de betere standen be. hooren, een zeer sterke strooming tt afscheiding merkbaar is. Dit bleek uit de speeches van Mr, Kleijn, Pater, Van Zittesteijn, Mr( Welcker (de bekende international) die zeer scherp de tegenwoordige voet baltoestanden hekelde), maar oof van' het N. V. B.-bestuurslid Dr. v Prooye en nog vele anderen. Allen voelden dat, indien er gee? spoedige verandering komt, clubs al (je onze moeten verdwijnen, onrda1 echt sportgenoegen vo.or haar niet meer bestaat. De vraag is nu slechtsWie zl de kat de bel aanbinden?".

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2